Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува (edited)
On 21.08.2019 г. at 18:10, boyko said:

Мисля, че това е един от основните проблеми на съвременна България.

 

 

 

С тази личност "во главе" (който веднъж е осъден за лъжа и клевета), в България действа закона за обратната селекция, при която "читавите" (или поне честните и нелъжещи) висши слунители в негово  подчинение (формално или не) са из-клю-че-ни-я.

"Вмирисана е главата"

Няма "бивши" непокаяли се (мутри и комундета)

https://segabg.com/category-video/pinokio-bankya

 

 

 

Апропо

Бойко Борисов няма дядо по майчина или по бащина линия, който да е убит на 9-и септември 1944 г.

Райчо Асенов Дойнов е баща на майката на Бойко Борисов (майка му е член на БКП, заслужил учител) , умира в 1965 г.

Димитър Борисов е баща на таткото на Бойко Борисов  ( таткото на Бойко борисов член на БКП, подполковник от МВР, пожарната) ,  умира през 1970 г.

 

Цитирай

Предлагам дискусия, фиксирана върху проблема с конкретни примери, мнения, аналогии и предложения, за да потърсим решение на проблема 

Със закъснение..

 

photo_verybig_192488.jpg

Редактирано от nik1
  • Мнения 83
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Публикува (edited)
On 14.10.2020 г. at 18:03, nik1 said:

С тази личност "во главе" (който веднъж е осъден за лъжа и клевета), в България ...

Без да се заяждам дребнаво, но си спомням преди 2-3 години, в друга тема, ти обяснявах как е "структуриран бизнеса" в сферата на куриерските услуги. Тогава помня, че ти и още един колега доста се възхищавахте от икономическото развитие, цитирахте статистики, па растежа къв бил, ала-бала. Сега наблюдавам интересна трансформация - изведнъж открихте (визирам не само теб), че т.нар. икономическо развитие май наистина било такова, ама на мафията на адаша.

А снимката на протестираща хич не я разбрах. Не че момичето не е хубаво. Напротив! Но не разбирам какво ти е отношението към тия дето викат "Оставка" на площада? И ти ли мислиш, че са едни доста заблудени (предимно млади) хора, които си въобразяват, че ако свалят Баце ще променят каквото и да било?

Редактирано от boyko
  • Потребител
Публикува
Преди 23 минути, boyko said:

заблудени (предимно млади) хора, които си въобразяват, че ако свалят Баце ще променят каквото и да било?

Представи си,че си шеф на фирма. Твой подчинен мениджър редовно закъснява за работа,редовно се издънва и нанася вреди на фирмата,цапа бюрото си като яде върху него,тайно краде от фирмените пари,запушва служебната тоалетна,подиграва се на колегите като ги нарича "тулупи" и т.н.,и т.н. Но ти не го уволняваш,щото и да го уволниш пак нямало нищо да се промени във фирмата! Някаква логика?! М?

  • Потребител
Публикува
Преди 5 часа, deaf said:

Представи си,че си шеф на фирма. Твой ... Някаква логика?! М?

Разбирам аналогията, но не мисля, че е точна. Нека ти предложа редакция, която според моята логика по-точно съответства на действителността:

Първо, ти (аз, ние) само формално си шеф. Реално нямаш почти никакъв шанс да управляваш по ред причини, да не се отплесваме сега какви. Пък и донякъде - по-добре, че историята какви случаи познава ...; 

Второ, фирмата ти е малка и не е сама в пространството - има и други фирми в бранша, някои много по-мощни от твоята, които имат своите интереси, борят се за дял от пазара, с някои имате сътрудничество, с други сте конкуренция. А се оказва, че кретена/мениджър доста добре се сработва с тия други фирми, особенно с по-големите, което ти дава определени предимства, контракти, пазарен дял. Ще рискуваш ли да го уволниш (дори да можеш) и да поставиш под угроза ползите, които тоя кретен ти е спечелил?

Трето, фирмата има клиенти, доставчици, персонал и т.н, които, оказва се, страшно много си го харесват мениджърчето. Тях не ги интересува дали е запушил кенефа или краде фирмените пари. Тях ги интересуват съответно изгодни цени, договори за доставки, добри заплати, бонуси и т.н. Ще рискуваш ли да го уволниш кретена (пак - дори да можеш) и да си разгониш клиентите и доставчиците, а персонала ти да се разбяга?

С това в никакъв случай не искам да кажа, че трябва да се примиряваме и да го търпим кретена/мениджър. Напротив! Но със сценки по площадите няма да стане. Или ще стане по-лошо!             

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикува (edited)
On 17.10.2020 г. at 1:37, boyko said:

Без да се заяждам дребнаво, но си спомням преди 2-3 години, в друга тема, ти обяснявах как е "структуриран бизнеса" в сферата на куриерските услуги. Тогава помня, че ти и още един колега доста се възхищавахте от икономическото развитие, цитирахте статистики, па растежа къв бил, ала-бала.

 

:) 

Бойко, икономическо развитие  и икономичееския живот  във всяка страна  може да се извърша "напук" и въпреки на некадърността и корумираността на упрявлящите, И се извършва така България ( и не само тук ) от много години

 

Цитирай

Сега наблюдавам интересна трансформация - изведнъж открихте (визирам не само теб), че т.нар. икономическо развитие май наистина било такова, ама на мафията на адаша.

А,  Киров спря да ти обръща внимание на заяджанията  и сега си го търсиш при мен ?

Виж например какво общо имат с мафията първите топ 20 компании (три четвърти от който са чуждестранни инвестиции)  в България? Нищо (с изключение на Нефтохим и Валентин Златев, и  държавните ел- и газови компании) или практически нищо.

 

Цитирай

А снимката на протестираща хич не я разбрах.

:)

"Снимката" я приложих  в отговор на написаното от теб "...за да потърсим решение на проблема"

"Решението"  го пише на плаката на момичето..

Цитирай

И ти ли мислиш, че са едни доста заблудени (предимно млади) хора, които си въобразяват, че ако свалят Баце ще променят каквото и да било?

Нвяма значение какво мисля.

Може да се промени нещо , може и да не се промени нещо

със 100 процента сигурност обаче  няма да се промени нищо....  ако нищо  не се промени..(Демек ако продължим да си я караме с адаша ти а аверчетата му, както те си знаят и могат , по "техния" начин)
Схващаш  ли го това?

 

 

Редактирано от nik1
  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува (edited)

 

Марияна Николова ще става доктор на науките. Съобщават го няколко издания като се позовават на сайта на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УБИТ). Ама това не е най-смешното. Темата на дисертацията е "Кибер ЕТИКА в управлението на информационните процеси при е-управление". Явно ще имаме щастието да видим нова трансформация от калинка в колор...., пардон, ботевградски бръмбар.

https://www.unibit.bg/research/faculty-development/procedures

Явно сериозно съм я подценявал до сега. Щом успява едновременно да обслужва бачо Валери, да е вице-премиер по икономическата и демографската политика, министър на туризма, организатор на изборите, таен клиент със "спортно яке с качулка и маска" по хотелите ... Че и дисертация!  При това бореща се с пустите гадни компютри само със своята ITcard и ботевградския си сленг! Даже три нАучни публикации по темата вече имала ...

Малко ме смущава единствено думичката ЕТИКА в употребата и точно от Мариянчето

Редактирано от boyko
  • Потребител
Публикува
On 8.11.2020 г. at 7:10, nik1 said:

Бойко, икономическо развитие  и икономичееския живот  във всяка страна  може да се извърша "напук" и въпреки на некадърността и корумир ...

Добре, че сега го виждам това. Таман да ни разясниш резултата след 4 месеца.

On 8.11.2020 г. at 7:10, nik1 said:

А,  Киров спря да ти обръща внимание на заяджанията  и сега си го търсиш при мен ?

Не се крий зад Киров. Още повече сега него избори го тресат ...

On 8.11.2020 г. at 7:10, nik1 said:

"Решението"  го пише на плаката на момичето..

Е, "Решението"-то има ли го? Или май стана по-зле, а?

On 8.11.2020 г. at 7:10, nik1 said:

Нвяма значение какво мисля.

Може да се промени нещо , може и да не се промени нещо

със 100 процента сигурност обаче  няма да се промени нищо....  ако нищо  не се промени ...
Схващаш  ли го това?

Не, не го схващам. Не съм стигнал още твоето интелектуало ниво. А пък правописа ти - никога няма и да го стигна ...

  • Потребители
Публикува
Цитирай

▼Марияна Петкова Николова.

Документи по защитата на Марияна Петкова Николова.

Защита на докторската дисертация на Марияна Петкова Николова на тема: „Кибер етика в управлението на информационните процеси при е-Управлението“ за присъждане на образователната и научна степен „Доктор“ в професионално направление 3.5. „Обществени комуникации и информационни науки“ по докторантска програма „Организация и управление на информационни процеси“.

Председател на научното жури: проф. д-р Евгени Петров Манев

Рецензенти:

Успехът на защитата й обаче отсега е поставен под въпрос, защото в рецензията на дисертацията ѝ, на стр. 4 професор д.н. Кристоф Щюкелбергер критикува именно плагиатстването й, сигнализират от БОЕЦ. Парадоксът е в това, че тя говори за етика, а постъпката и е в пълен противовес с тази морална категория.

Ето какво се казва в рецензията на професора:

“ (…) Някои страници включват дословни текстове, дума-по-дума, без да се споменава препратката: например, стр.72е, в края на глава 2.3, една цяла страница на моя статия е взета буквално, без препратка към моята статия и без кавички за цитиране. По същия начин в глава 2.8 (стр. 89-92) значителна част е взета от моята статия за етиката на тайните служби, от книгата ми “Кибер-етика 4.0”, от стр. 427 до стр. 431. Книгата като цяло се споменава в библиографията, но статията не е в списъка. Тук не става дума за мен като автор, а изобщо за принципа на академичната честност. Като други примери за горните забележки могат да бъдат посочени липсата на цитати (текстове в кавички) и липсата на препратки, които трябва да бъдат коригирани! (…)”

Това означава, че министърът на туризма – която е и заместник на премиера Бойко Борисов, Марияна Николова, безогледно е преписала чужд труд, и то не от кого да е, ами от рецензента си. https://narod.bg/2021/03/15/скандал-марияна-николова-лъсна-като/

  • Потребители
Публикува

"Да повишим рязко качеството на родната нАука", или как вицепремиер стана доктор в УниБИТ

 https://www.dnevnik.bg/analizi/predozirane/2021/03/18/4187158_da_povishim_riazko_kachestvoto_na_rodnata_nauka_ili/

Онлайн защитата на Марияна Николова премина напрегнато – докато професори я защитаваха, че не е плагиат, в чата валяха неудобни въпроси.

© Стопкадър

Онлайн защитата на Марияна Николова премина напрегнато – докато професори я защитаваха, че не е плагиат, в чата валяха неудобни въпроси.

 

Вицепремиерът, министър на туризма и председател на Съвета по киберсигурност Марияна Николова, отговорна за провеждането на парламентарните избори на 4 април, защити днес докторат на тема "Кибер етика в управлението на информационните процеси при е-управление" в библиотекарския университет (УниБИТ). Събитието се проведе в тесен кръг на живо в учебното заведение, а близо 100 души имаха възможност да го проследят онлайн. Според ръководството на вуза това е

 

небивал интерес към защита на докторат

 

Една от причините за това любопитство е, че когато преди година и половина Николова оглави Съвета по киберсигурност към Министерския съвет, това породи съмнения в компетентността й. Тогава тя се защити с думите: "Как да не разбирам от компютри? Преминавала съм различни обучения, притежавам квалификацията ITcard". IT специалисти обясниха, че ставало дума за базова грамотност - употреба на браузъри, електронна поща, текстови редактори, таблици и презентации.

 
 

Николова привлече внимание към труда си, след като на страницата на УниБИТ беше публикувано писмо на швейцарския й рецензент проф. д.н. Кристоф Щюкелбергер. В него той посочва, че е направил анализ на дисертацията, като е използвал софтуера Compilatio, който разкрива плагиатство. Резултатът бил 3-6%, което според рецензента е по-малко в сравнение със средния резултат от 10% на сравними текстове.

 

"Това означава, че не е налице съществено плагиатство. Въпреки това някои страници са дума по дума копирани, без да се споменава референцията", установява Щюкелбергер и посочва конкретните страници. Той разсъждава и дали има конфликт на интереси предвид високия пост на Николова, но не установява такъв.

 

Преди защитата българският рецензент проф. Гошо Петков отказа да коментира въпроса и отправи покана към "Дневник" да присъства на събитието. Приехме поканата и го заснехме на видео. Предлагаме ви запис на ключовите моменти.

 

Защитата започна с приветствие на зам.-ректора на УниБИТ Тереза Тренчева. В краткото си слово тя заяви, че е е сигурна в успешната защита, защото не се случвало всеки ден вицепремиер да е докторант във вуза.

 

 

 

 

 

Така още преди началото на защитата се очерта положителният й завършек. Сервилността маркира събитието, като постовете на Николова по високите етажи на държавната власт бяха споменавани неведнъж.

 

След това думата взе научният ръководител на Николова - проф. Стоян Денчев. Той дълги години беше ректор на учебното заведение, доктор е на икономическите науки. Биографията му включва поста главен секретар на правителството на Любен Беров. Освен това е бивш дипломат, депутат и зам.-председател на парламентарната група на ДПС (1995 - 1997), бивш вицепрезидент на "Мултигруп" и бивш сътрудник на II Главно управление на Държавна сигурност (контраразузнаването).

 

Денчев препоръча да се говори на български, защото на стената висяла оригинална икона на Кирил и Методий от храма "Александър Невски". Забележката беше странна на фона на чуждестранните слушатели, които нямаха преводач. Не стана известно и как иконата от храма се е озовала в тържествената зала на УниБИТ.

 

 

 

 

 

 

По време на речта на Денчев, който представи докторантката си, настана суматоха, след като проф. Гошо Петков разля кафето си на масата.

 

 

 

 

 

 

Денчев обърна специално внимание на критичните публикации в медиите относно потенциално плагиатство и конфликт на интереси на Николова, като я защити. От думите му се разбра, че писмото на швейцарския рецензент, в което се говори за липса на цитиране на собствените му трудове, било неофициално и погрешка било публикувано от сътрудничка в УниБИТ. Сега грешката била поправена и проф. Щюкелбергер тази сутрин пратил ново писмо, където тези забележки липсвали, а се посочва, че публикациите по темата са "политически мотивирани".

 

 

 

 

 

 

Съществен момент от защитата беше изказването на рецензента проф. Гошо Петков. Той е директор на Докторантското училище към УниБИТ, председател на Постоянната комисията по социални и правни науки, сигурност и отбрана към Националната агенция за оценяване и акредитация и член на експертния съвет на главния прокурор Иван Гешев. В речта си той се извини както на проф. Щюкелбергер, така и на Николова за причинените неприятности с огласяването на писмото на швейцареца.

 

 

 

 

 

 

След като поименно от научното жури беше изяснено, че плагиатство няма, беше дадена думата на докторантката. Тя направи презентация на научния си труд, чието съдържание можете да видите в следващото видео:

 

 

 

 

 

 

След края на презентацията проф. Петков прочете рецензията си, в която говореше за глобализацията и наложилото се в пандемията онлайн общуване, както и че авторката на научния труд се е занимала с

 

"дефицитите на морал в дигиталното общество -
тема актуална и практически полезна"

 

След това беше дадено началото на дискусия. Думата получаваха само хабилитирани лица. "Дневник" не успя и и така не можа да попита какъв е конкретно научният принос на Марияна Николова и дали е ползвала емпирично казуса с пробитите сървъри на Националната агенция по приходите (НАП), от които изтекоха данните на милиони граждани и фирми, без за това някой да понесе отговорност.

 

Единственият критичен въпрос

 

дойде от Димитър Атанасов от БАН, който е и колумнист на "Свободна Европа". Той видя голям проблем в повърхностното разбиране на докторантката по въпроса що е това етика. Попита и каква е разликата, която Николова прокарва между прозрачност и публичност.

 

Зададе и реторичен въпрос към научното жури: "Нарочно ли копирахте буквално част от автореферата в рецензиите си и становищата си, заявявайки, че в текста на Марияна Николова няма плагиатство? Дали не можем към вас да се обърнем с подобна претенция, имайки предвид, че голяма част от рецензиите, без тази на проф. Щюкелбергер, са копи-пейст с много малко авторов принос?"

 

 

 

 

 

На финала Атанасов коментира, че не е получил отговори, а само общи приказки. Не се получи ясен отговор какво има предвид Николова с думите си, че "трябва винаги да има необходимия баланс между прозрачност и публичност" и каква разлика прави между двете. Вместо това тя добави, че трябвало да има и сигурност.

 

По време на онлайн презентацията в чата валяха критични коментари за качествата на дисертацията и дали тя има научен принос, имаше и обидни квалификации към рецензентите. Това принуди Стоян Денчев да вземе думата и да се възмути от хейтърите, както той ги нарече.

 

"Никой не ви дава право да хулите университета!", заяви Денчев и влезе в задочна полемика с извънпарламентарната опозиция, която от години говори за "библиотекарско-сарайски център на властта, който контролира важни постове на държавата".

 

"Що да не сме първи център на властта?",

 

попита реторично той.

 

Присъстващият онлайн Мартин Иванов успя да се вклини с въпрос, без да му е дадена думата. "Какво е блокчейн?", попита той. Професорите посъветваха Николова да не му отговаря, но тя настоя и отговори кратко, че това е метод за съхранение на информацията. Последваха писмени коментари в чата, че това е цитат от "Уикипедия".

 

Научното жури гласува единодушно за присъждането на докторската степен и защитата беше закрита. Дисертацията ще бъде издадена като монография.

 

В заглавието е използван цитат от филма "Двойникът".

 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!