Отиди на
Форум "Наука"

Въвеждане на допълнителни измерения във физиката и ползите от тях


Недоспал

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 16 часа, Станислав Янков said:

Предсказанието е, че при елементарните частици мащабите по направленията на трите пространствени измерения х, у и z се приближават до мащаба по направлението на четвъртото пространствено измерение w, затова там параметрите по четирите оси се размиват и губят смисъл (така наречените спинови мрежи и на следващо равнище и примковите променливи).

Говорихме за аналогии. А ти почваш да фантазираш - ако така, то имаче... В аналогията няма такива предположения. Иначе морето и киселото мляко щяха да са пълна аналогия, както е казал циганина, ако морето се закваси, такова ядене ще падне :) Виждаш ли ролята на предположението как чупи всякакви аналогии?

Преди 16 часа, Станислав Янков said:

Разширението на Вселената е антигравитацията и никаква друга форма на антигравитация няма да бъде намерена. Отстоянията между галактиките се увеличават и при това с ускорение (тъмната енергия), което не съвпада с равномерно праволинейно движение и може да се наподоби и на отблъскване (увеличаване на отстоянието между физическите обекти). Принципно при електромагнитното отблъскване е същото, като изключим нюансите - пак имаме нарушаване на равномерното праволинейно движение и увеличаване на отстоянието между заредените обекти.

Отново някакви съвсем неясни параметри, опитващи се да доведат до аналогия. Значи увеличаването на разстоянието между заредените обекти има някаква прилика с разширяването на вселената?

Човече, космологичното разширяване на вселената има аналогия с разширяване на газ. Тъмната енергия играе роля на компонент с отрицателно налягане. Да, имаме разширяване. Какво общо има то с отблъскването при електромагнетизма, та се опитваш да влачиш това черво? Кое му е същото на електромагнитното отблъскване? Дори формата на законите е различна, а тя е основната когато се търсят аналогии.

Такива далечни параметри - да, и двата обекта имат маси, имат радиуси, отблъскват се - са неприложими за аналогии.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 4,5k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 19 часа, Станислав Янков said:

Това, което ти имаш предвид под "сериозно" са рутинните неща, които са многократно проверени с практиката, да, но са изчерпани - повече от това, което са дали досега, не могат да дадат. Специално избягвам да затъвам в рутинните представи, колкото и сигурни да са, защото не това е пътят към нов напредък. Трябва да се излезе от рутината, за да се получат нови резултати.

Това са оправданията на всеки който не иска или не може да научи нещо. Но и не е вярно. Защото ти четеш и гледаш клипове. Просто изборът ти на изтучници не е добър. 

И не е вярно, че всичко от тях е вече изстискано. ОТО не е променяна от сто години и постоянно се пръкват нови неща от нея. И има все още отворени въпроси. 
 

Преди 19 часа, Станислав Янков said:

И в момента отново препрочитам книгата на Роджър Пенроуз "Пътят към реалността" (първия път разбрах доста малко, сега установявам, че някои неща са ми вече малко по-ясни в сравнение с първото прочитане), не знам защо я считаш за недостатъчно сериозна, защото поне откъм трудност въобще не е лесна.


Тук си противоречиш. Защо четеш тази книга след като в предния праграф каза че това са рутинни и добре известни неща. Книгата не е лоша, но е недостатъчна. Много от материята е само повърхносттно застъпена. Трябва да се учат и други неща.

Преди 19 часа, Станислав Янков said:

Не правя опити да задълбавам в черните дупки (мога малко повече от това, което демонстрирам в момента), защото това, което твърдя и с което видимо ти и Скенер не сте съгласни (затова ти пишеш за несигурни основи и погрешни твърдения), е доста явно, въпреки че двамата по някаква причина не искате да го признаете.

Кое е явно? От това пишеш е явно единствено, че не си запознат с материала. Буквално всяко едно твое твърдение относно черните дупки е погрешно. 

Преди 19 часа, Станислав Янков said:

Ето, другото, с което не си съгласен - подобието между електромагнетизма и гравитацията. Привличането/отблъскването е съвсем подобно на свиването/разширението. Да, не са едно и също нещо в детайл, но в основата си са подобни, аналогични - и в двата случая става дума за нарушаване на праволинейното равномерно движение и за намаляване/увеличаване на отстоянието между обектите. В зависимост от конкретните особености се дефинира едната или другата двойка, но е все едно и също - нарушаване на праволинейното равномерно движение и увеличаване или намаляване на пространственото отстояние.

Няма подобие тук. При електромагнетизма имаш положителни и отрицателни заряди. При гравитацията имаш само положителна маса. Разширението не е аналогично на ел.маг. отбъскаване. Ако хвърлиш камак нагоре, той се отдаличава от земята, но няма отблъскване, Напротив има привличане. При вселената е същото. При ускореното разширение е различно, но и там няма анлогия с отблъскване, не и така както ти си мислиш.

Преди 19 часа, Станислав Янков said:

Относно универсалността на гравитацията и на електромагнетизма - ако бяха наистина толкова универсални и вездесъщи и двете щяха да присъстват едновременно на всички мащаби. Обаче, покажи ми поне един случай на електромагнитно привличане или отблъскване между големи тела в Космоса (между Слънцето и Земята или пък между Земята и Луната, да речем). Или пък, покажи ми поне един случай на гравитационно привличане на квантовите равнища. Не можеш! В едната крайност (космическите мащаби) действа едното (гравитацията) и не действа другото (електромагнетизма), а в другата крайност (квантовите равнища) действа другото (електромагнетизма) и не действа другото (гравитацията).


Показваш разлики! Значи не са толкова аналогични колкото си мислиш.

Преди 19 часа, Станислав Янков said:

Всички тези същностни подобия и замени не присъстват просто така. Те са резултат на някакви по-фундаментални зависимости (закономерности), които още не са напълно разкрити. Според мен - зависимости, свързани с хиперизмерност и нейните асиметрии (най-различни съотношения на движенията на материята по направленията или координатите на поне четири пространствени измерения, които проявяват различните физически условия, които регистрираме в реалността). Дори в четиримерните матрици на метричния тензор на ОТО и на СТО неизменно присъства основната w-асиметрия (различния знак +--- или -+++ на първия компонент по диагонала спрямо останалите три компонента).

Това са твои пожелания базирани на неразбиране. А това за -+++ пак е поредното объркване. Какви са компонентите зависи от координатите. Може да избереш координати при които по диагонала ще има 0000, никакви плюсове или минуси. 

Преди 19 часа, Станислав Янков said:

Но, всичко е наред! Съображенията,ми имат съвсем конкретен смисъл и всичко това ще бъде незабавно опровергано като невярно в първия момент, в който бъдат открити и бъдат потвърдени като реално съществуващи микроскопични черни дупки.

Не, съображенията ти няма никакъв смисъл. Ти си в ситуацията на Младенов. Не знаш достатъчно за да ти стане ясно колко не ти е ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Станислав Янков said:

Разправям ти: и елементарните частици с маса, и черните дупки с тяхната маса концентрират тези свои маси в минимални пространствени участъци (съответстващи на различните мащаби на масите при ЧД и при ЕЧ), каквито чак толкова уплътнени концентрации на масите не се наблюдават при обичайните масивни обекти (звезди, планети, сателити, астероиди, комети и каквото и да било друго, срещано обичайно на макрониво).

Това също не е вярно. Маса или материя имаш предвид? И не, при черните дупки масата не е концентрирана никъде. Тя е глобална характеристика и не може да се локализира.

Би ли цитирал от къде идва това твое твърдение?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 15 минути, Gravity said:

Това също не е вярно. Маса или материя имаш предвид? И не, при черните дупки масата не е концентрирана никъде. Тя е глобална характеристика и не може да се локализира.

При ЧД масата е локализирана на края на времето :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Говорихме за аналогии. А ти почваш да фантазираш - ако така, то имаче... В аналогията няма такива предположения. Иначе морето и киселото мляко щяха да са пълна аналогия, както е казал циганина, ако морето се закваси, такова ядене ще падне :) Виждаш ли ролята на предположението как чупи всякакви аналогии?

Това е просто извеждане на заключения, за да може да се проведе фалсифицируемост (да се повери) - това беше една от основните критики на Кипен преди време, докато още не бях достигнал дори до сегашните повърхностни маркирания. Целият смисъл е в прилагането на хиперизмерната логика и конкретно на четири-измерната. Хиперизмерната алгебра и геометрия извеждат конкретни параметри и много голяма част от тези параметри могат да бъдат приложени върху потвърдените до момента физически наблюдения (аз подозирам, че няма физически закономерности и наблюдения, които да не могат да бъдат представени чрез хиперизмерност). Най-се впечатлих преди няколко седмици, когато тъкмо си дадох сметка, че космическото пространство се описва идеално като трисфера и веднага при проверката в Интернет излезе, че Айнщайн е обмислял и тази възможност! Точно като разсъжденията за черна дупка-електрон, които също са били обсъждани (за съжаление тогава са търсили съвпадение с макроскопичните правила на ОТО, не са били известни квантовите закономерности, които се знаят днес). Тъкмо достигна до следващ момент от хиперизмерноста, който може да се приложи към физиката и всеки път се оказва, че над съответното нещо вече е било работено, при това още в относително далечното минало! Цялата логика на ОТО и СТО е хиперизмерна, независимо чрез какви еквилибристики се отрича това днес!

Преди 2 часа, scaner said:

Отново някакви съвсем неясни параметри, опитващи се да доведат до аналогия. Значи увеличаването на разстоянието между заредените обекти има някаква прилика с разширяването на вселената?

Може и по следния начин: гравитацията в космически мащаби е електромагнетизма в микроскопичните мащаби. Отново ще го разкритикуваш и аз разбирам основанията на критиката, просто ти не искаш да приемеш, че не говорим за идентичност, а за подобие (нека да е много далечно). Да, не са еднакви, но има закономерни причини за прехода от електромагнетизма като водещо взаимодействие на микрониво към гравитацията като водещо взаимодействие на космическо ниво. Ако не беше така - гравитацията щеше да действа съвместно с електромагнетизма на микроскопични равнища и електромагнетизма щеше да действа съвместно с гравитацията в космическите мащаби.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, Gravity said:

Защото ти четеш и гледаш клипове.

Аз клиповете ги гледам само за подсещане към точна визуална представа на описваните закономерности. Неспособността точните формули да бъдат онагледени и чрез ясни и точни визуални картини означава чисто и просто лошо разбиране на представените физически закономерности. За нас като човешки същества зрението е ВСИЧКО (от там и това отчаяно пристрастяване към обясненията с пространство и време).

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Станислав Янков said:

Аз клиповете ги гледам само за подсещане към точна визуална представа на описваните закономерности.

Но отказваш да учиш от учебниците защото били нещо старо и рутинно, а ти искаш да правиш нещо ново. Не искаш да се обременяваш със старите идеи защото нови са нужни. Но ако това е вярно защо въобще гледаш клипове и четеш популярни книги? В тях също има само рутинни неща. 

Преди 20 минути, Станислав Янков said:

Неспособността точните формули да бъдат онагледени и чрез ясни и точни визуални картини означава чисто и просто лошо разбиране на представените физически закономерности.

Онагледяването идва след разбирането. Ако се опитваш да разбираш използвайки само онагледявенто, няма да стигнеш до никъде. Защото то разчита на стара интуиция и стари понятия. Изучаването на нови и абстрактни идеи развива интуицията и чак тогава може да изпозлваш онагледяването. 

Ето ти една аналогия. Ти искаш да напишеш нова и оригинална книга. Но отказваш да четеш други книги, защото искаш твоята да е напълно оригинална. Дори отказваш да да се научеш да четеш и пишеш!

Преди 20 минути, Станислав Янков said:

За нас като човешки същества зрението е ВСИЧКО (от там и това отчаяно пристрастяване към обясненията с пространство и време).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Gravity said:

Маса или материя имаш предвид? И не, при черните дупки масата не е концентрирана никъде. Тя е глобална характеристика и не може да се локализира.

Можеш ли да ми посочиш добро място в Интернет, където има повече за този твой пасаж? Аз и предния път като спомена същото нещо те попитах, но тогава не ми отговори. Досега не съм чел нищо точно за това и ще е добре да знам малко повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Станислав Янков said:

Можеш ли да ми посочиш добро място в Интернет, където има повече за този твой пасаж? Аз и предния път като спомена същото нещо те попитах, но тогава не ми отговори. Досега не съм чел нищо точно за това и ще е добре да знам малко повече.

Хм, ако не знаеш нищо по въпроса защо изказваш такива твърдения.

Ето от тук може да се почне и от списъка с литература в края на статията.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mass_in_general_relativity

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, Gravity said:

Хм, ако не знаеш нищо по въпроса защо изказваш такива твърдения.

Ето от тук може да се почне и от списъка с литература в края на статията.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mass_in_general_relativity

Ставаше дума конкретно за изложения от теб пасаж, не общите неща за черните дупки (радиус на Шварцшилд, хоризонт на събитията и т.н.) - въз основа на каква логика се стига конкретно до това заявление:

Преди 2 часа, Gravity said:

при черните дупки масата не е концентрирана никъде. Тя е глобална характеристика и не може да се локализира.

Нищо! Ще ги погледна и тези неща към края на седмицата.

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Станислав Янков said:

Ставаше дума конкретно за изложения от теб пасаж, не общите неща за черните дупки (радиус на Шварцшилд, хоризонт на събитията и т.н.) - въз основа на каква логика се стига конкретно до това заявление:

Нищо! Ще ги погледна и тези неща към края на седмицата.

Точно това съм ти дал!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Gravity said:

Точно това съм ти дал!

Да, благодаря, Гравити, тези детайли досега не ги бях срещал, а са много полезни! Досега винаги свързвах особеностите на масата със СТО, а тънкостите при ОТО са още повече и са съществени!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днешната физика представлява един несъчетаем сбор от няколко коренно различни подхода. Можем да наречем това несъвместим класическо-релативистично-квантов микс. Веднъж невярната класическа механика е покрита с релативисткия слой на ОТО и СТО, за да отговаря точно на макроскопичните наблюдения и регистрации и втори път невярната класическа механика е покрита с квантовия слой на КМ, за да отговаря на микроскопичните наблюдения и регистрации. След като тези две модификации ОТО и КМ водят до непреодолима колизия помежду им, решението е всичко да се раздели на три отделни, самостоятелни подхода - този на класическите пространство и време (последната работа в тази посока изглежда е MOND), този на пространство-времето (ОТО/СТО) и предлагания от мен хиперизмерен пространствен подход с единствен, универсален темп на движение на вселенската материя (скоростта на светлината във вакуум) през сложна хиперизмерна геометрия. Принципно е известно къде и как се "чупят" ОТО относно малките мащаби и КМ относно големите мащаби. Хиперизмерният подход може да бъде свързващото звено, което преодолява това разминаване между ОТО и КМ, защото тук не става дума за скрити механични процеси, каквито не може да има на квантово равнище, но както неевклидовите геометрии при ОТО и СТО, така и реалното ирационално число е и имагинерното число i, които широко се ползват в квантовата механика, ясно показват, че и в двата случая става дума за наличието на нещо допълнително, дори и то да не представлява допълнителни механични процеси и закономерности. Чрез допълнителното измерение w се формира допълнително пространство извън 3D на х, у и z, където геометрично могат да се случват всички онези неща, които в ОТО и СТО се представят като неевклидови геометрии, а при КМ се представят като допълнителните числа е и i. Макар ние да не сме способни да наблюдаваме процеси в пространството извън 3D (светлината, която ползваме относно най-доминиращото си сетиво, зрението, не разполага с компонент на движение по четвъртото пространствено измерение w, движи се изцяло в областта на 3D и така не може да се отразява от неща в 4D и да ги презентира пред зрението ни - всичко е сложна игра на честоти), наличието на четвърто пространствено измерение все пак се изявява индиректно, чрез Стрелата на времето, ентропията и релативистките закономерности на макрониво и чрез квантовите особености на микрониво. Сякаш става дума за голяма и сложна игра между хиперизмерни геометрии, скорости и честоти!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...