Отиди на
Форум "Наука"

Влиянието на корона вируса в световната и локалната икономика


Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

Коронарецесията чука на вратата

Страхът и бързото разпространение на вируса вече се отразяват на глобалната икономика

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2020/03/06/4037247_koronarecesiiata_chuka_na_vratata/

Темата накратко
  • Коронавирусът предизвика криза в снабдяването и поставя под въпрос ролята на Китай като фабрика на света
  • Заради по-слабия си ръст и зависимостта от китайски вериги на снабдяването, еврозоната е уязвима
  • При продължителна епидемия вирусът може да намали световния ръст наполовина спрямо очакванията
  • Мнения 458
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Администратор
Публикува

Много добре се отбелязва в статията, че основния проблем е не самия вирус, а паниката от вируса. 

Мисля, че започва да се виждат икономическите последствия и нещата ще станат доста по-сериозни към лятото, въпреки затишието от самия вирус. И тук ще отбележа мнението на Гари Вайнерчук, че трябва да владеем хауса и трябва да го обърнем в наша полза. Много хора в момента инвестират в производители на лекарства и най-вече маски, като акциите на много такива компании се увеличиха няколко пъти през последните месеци. А акциите на Apple загубиха около 200 мил., заедно с много други технологични компании, които имат производство в Китай.

Но да се върнем на България - ако сериозните икономики планират сериозни загуби, то ние къде сме на картата и какъв ефект има цялата тази световна криза за нас?

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

Много добре се отбелязва в статията, че основния проблем е не самия вирус, а паниката от вируса. 

Мисля, че започва да се виждат икономическите последствия и нещата ще станат доста по-сериозни към лятото, въпреки затишието от самия вирус. И тук ще отбележа мнението на Гари Вайнерчук, че трябва да владеем хауса и трябва да го обърнем в наша полза. Много хора в момента инвестират в производители на лекарства и най-вече маски, като акциите на много такива компании се увеличиха няколко пъти през последните месеци. А акциите на Apple загубиха около 200 мил., заедно с много други технологични компании, които имат производство в Китай.

Но да се върнем на България - ако сериозните икономики планират сериозни загуби, то ние къде сме на картата и какъв ефект има цялата тази световна криза за нас?

Нали писах по рано за книгата на Жадань Вечеи, На ръба на хаоса......Сега е късно вече да се записваме по курсове за хаус менеджмънт.....Трябва да свикнем с това, че в бъдеще най-сигурното ще е хауса. Навсякъде. 

  • Потребител
Публикува

Kép megtekintése a Twitteren

Pornhub is donating its March proceeds from Modelhub to support Italy during this unfortunate time (model earnings will remain untouched). Italy will also have free access to Pornhub Premium throughout the month. Forza Italia, we love you!

Ейр туй е патриотизъм.....Представи си 2 седмици в къщи на почивка.....🤩

  • Потребители
Публикува

Очевидно е, че мерките, които се взимат по света и у нас срещу разпространението на коронавируса са командноадминистративен диктат и в тях няма нищо пазарно - та се зачудих - а как би следвало да се постъпва в подобни ситуации според либертарианството?

  • Администратор
Публикува

В Италия и Испания четох, че всички битови сметки, кредити, наеми и други видове сметки са замразени и не се плащат докато не отмине бедственото положение. Тук при нас нищо не се чува, няма информация и реално всички се надяват на нещо подобно - поне ;)

На всичкото отгоре точно този месец съвпада и плащането на корпоративния данък, които също може да се отложи поне с месец, но и там се мълчи. Счетоводителите къде работят от къщи, къде не работят въобще, но много фирми няма да могат да си подадат годишните декларации, а някой и да си платят данъка. Това създава ситуация на несигурност в много хора с бизнеси и се надявам поне в понеделник да излязат с реални предложения, защото всички сме в очакване.

Държавата обмисля как да компенсира бизнеса за загубите от извънредните мерки:
https://www.dnevnik.bg/biznes/2020/03/14/4040920_durjavata_obmislia_kak_da_kompensira_biznesa_za/

Трябва незабавен пакет от компенсации за бизнеса:
https://www.dnevnik.bg/analizi/2020/03/14/4041158_triabva_nezabaven_paket_ot_kompensacii_za_biznesa/

Бизнесът влиза в онлайн режим:
https://www.dnevnik.bg/biznes/2020/03/14/4040080_biznesut_vliza_v_onlain_rejim/?ref=home_layer2

 

  • Потребител
Публикува

Tук е подобно с разлика на това, че предобед Орбан изявява, че няма да се затварят училища, детски градини, ясли защото предложението на опозицията е глупост, даже предателство/защо ми са познати тези думи?/ и от това на горе работещите в тези трябва да си вземат неплатена/това по закон само работника може да иска/ отпуска месеци наред. Лакай медията веднага почна бандиджампинг с експерти, Др, иконимисти, брокери и други специалисти, че какви безотговорни простаци са тези на опозицията, но за вечерта Орбан се просвети и в извънредно предаване обяви, че  по-рано взето от местните власти право за поддържане на училищата, детските градини и ясли с една заповед ще се върне. /На това казват унгарците, това е когато не бабето слага гювеча в буркана ами гювеча бабето.../Повечето от общините веднага изявиха, че ще затворят, като на по регион ще има дежурещи...

По финансови въпроси само толкова се знае, че изтичащи контракти, задължения и прочее остават валидни за неопределено време и няма да се санкционира....Далеч сме още, че дребният бизнис да бъде облекчен или подпомогнат някъкси от следствията на карантените.....

От вчера +2 нови засечени така са 32 вече....

  • Администратор
Публикува

3 мерки за стимулиране на икономиката в отговор на пандемията

След чисто здравните мерки, които целят опазването на здравето на българските граждани в настоящата пандемия на Covid-19, следващия пакет от мерки, които ще трябва да предприеме са чисто финансови. Пандемията причинява огромни икономически щети, като най-засегната ще бъде Европа, с оглед на масовото разпространение на вируса в някои от най-крехките европейски икономики като Италия. Това ще се отрази много остро и на икономиката на България и рецесията става все по-вероятен сценарий. В това отношение правителството със сигурност ще предприеме мерки за стимулиране на икономиката. Важно е обаче тези мерки да се обмислят добре, защото ако вземе грешното решение, вместо да олекоти, правителството би могло да влоши икономическата криза.

1. Временна данъчна ваканция

Първата мярка, която трябва да се въведе е данъчна ваканция за всички бизнеси, които ще пострадат от коронавируса, по-конкретно ограничителните мерки наложени от правителството. Тук става въпрос за всички данъци – корпоративен данък, ДДС, данък общ доход. Същото се отнася и за осигуровките. Всички бизнеси, които са принудени да затворят ще започнат да трупат загуби поради извънредното прекратяване на дейността. Това ще доведе до дефицит на финансова ликвидност в тези бизнеси.

Този дефицит може да се адресира най-ефикасно чрез олекотяване на финансовата тежест, която държавата налага чрез данъчната система. Въвеждането на данъчна ваканция би довело до моментален прилив на ликвидност, който да компенсира загубите. С оглед на това, че общата данъчна тежест върху труда в страната е 39.35%, краткосрочното опростяване на данъци е най-мащабният стимул, който правителството може да предприеме.

Въпросът е, колко време да трае данъчната ваканция? Първо, очевидно е, че тя не може да трае само за периода на карантината, защото в рамките на този период бизнесите не работят така или иначе. Данъчната ваканция трябва да обхваща период, през който бизнесите вече са възстановили търговската си дейност и започват да трупат приходи. Опростяването на данъци значително ще вдигне нетните финансови приходи за този период на възстановена работа, с цел да компенсира загубите от преди.

Тук бихме могли да почерпим пример от други държави, които вече са въвели подобни мерки. В Гърция правителството обяви опростяването на ДДС и социални осигуровки за период от 4 месеца за тези бизнеси, които са били затворени с цел ограничаване на разпространението на вируса. Нашето правителство може да последва този пример.

2. Премахване на корпоративния данък

Краткосрочната данъчна ваканция най-вероятно няма да е достатъчна сама по себе си, за да компенсира всички икономически щети нанесени от пандемията. Особено в Европа се очаква криза. Рецесията е сигурна в Италия и Германия и оттам много вероятна и в останалите големи европейски икономики като Франция и Испания. Това няма как да не се отрази и на България. В най-оптимистичния сценарий, през 2020 г. растежът на БВП у нас ще падне драстично и няма да е по-висок от 1%.

Рецесията може да прерастне и в по-дълга и по-дълбока такава, ако доведе до криза в банковата система на Италия, която може да доведе до колапс на финансовата система на цяла Европа. Този сценарий изглежда много вероятен, ако Италия не успее във възможно най-кратък срок да овладее кризата. Ако това се случи рецесията е гарантирана и в България.

В тази ситуация икономиката на България се нуждае от много амбициозни стимули и финансови облекчения за бизнеса не само в краткосрочен, но и в дългосрочен план. Премахването на корпоративния данък е една такава мярка, която от ЕКИП вече сме предлагали в миналото. Основният плюс на такава реформа е, че би стимулирала инвестициите. На разговорна реч „корпоративен данък“ наричаме данъкът върху неразпределената печалба на предприятията. Това е тази печалба, която се заделя за ре-инвестиране в самия бизнес, а не се разпределя към собствениците.

Най-важното за бързото излизане от криза е възстановяването на инвестициите. Инвестициите са това, което движи всяка икономика напред и инвестиционните разходи са първите, които колабират в кризисни периоди. Премахването на данъка върху неразпределената печалба би дала сериозен стимул на предприятията в България да инвестират повече, което поне частично би компенсирало отрицателното влияние на икономическата криза.

3. Вдигане на прага за регистрация по ДДС

От очакваното рязко влошаване на икономическата ситуация най-много ще пострадат малките и средни бизнеси, които са гръбнака на българската икономика. Повечето от българските бизнеси са по-малки по мащаб от западните конкуренти и затова са в по-уязвимо положение. Най-добрият начин, по който държавата може да ги облекчи финансово и да стимулира тяхното възстановяване след кризата е чрез вдигане на прага за регистрация по ДДС.

В момента този праг е само 50 000 лева годишен оборот. Това е изключително ниско ниво, при което бизнесите да започват да плащат ДДС. Бизнес с до 50 000 лв. оборот дори е по-скоро „микро“ отколкото „малък“. Не може още на толкова ранен етап от своето развитие българските предприятия да бъдат обременявани с плащане на ДДС, който е най-тежкия данък за бизнеса. Затова е препоръчително прагът за регистрация по този данък да се вдигне възможно най-много. От ЕКИП предлагаме 200 000 лв.

Това би позволило на всеки нов и малък бизнес в страната да се развива по-свободно в първите етапи на своя икономически живот и така да натрупа достатъчно стабилна финансова база, която му позволява да понесе данъчното бреме без да го изправя на ръба на фалита. В момента комбинацията от изключително ниският праг за регистрация по ДДС и кризисната икономическа ситуация причинена от коронавируса оказват съкрушителен натиск върху малкия бизнес в България, който със сигурност ще доведе до закриването на много дребни предприятия. Правителството може поне частично да предотврати това, чрез вдигане на прага за регистрация по ДДС.

Какво НЕ трябва да прави правителството?

В настоящата ситуация е много важно да се осъзнае не само какви мерки трябва да се предприемат за стимул на икономиката, но и какви е силно препоръчително да се избягват. Това включва всякакви държавно гарантирани заеми и други подобни идеи за отпускането на някаква форма на кризисно субсидиране. Подобни мерки за целево субсидиране от страна на държавата трябва да се избягват по две причини. Първо, те са по-сложни и по-бавни за изпълнение от данъчната ваканция и съкращаването на данъците и второ, това не са пазарно-неутрални мерки и с тях лесно може да се злоупотреби.

Първата причина е най-очевидна. От чисто практическа гледна точка, въвеждането на данъчна ваканция изисква по-малко натоварване на администрацията от проектирането на цялостна програма за субсидиране на пострадали бизнеси чрез държавни заеми или безвъзмездна финансова помощ. Отпускането на подобно финансиране изисква внимателно планиране на проекта и оценка на всички кандидати по отношение на това колко точно да се отпусне.

Тези мерки са необходими, за да няма грешки при разпределянето на ресурса и финансирането да е максимално оптимизирано, така че парите да отиват при тези, които имат най-сериозна нужда. След одобряване е необходимо и чисто технологично време да бъде преведена съответната сума. Всичко това прави процеса сложен и бавен. От друга страна, данъчната ваканция е далеч по-лесна за имплементиране.

Освен това, с таргетираната финансова помощ може лесно да се злоупотреби. Много е лесно да си представим как в България, след като правителството обявява 200 млн. лв. кризисен фонд половината от него отива за много конкретни бизнеси, които се знае, че имат връзки с властта…и дори не са толкова пострадали от пандемията и наложилата се карантина. Уви, с оглед на високите нива на корупция у нас и постоянни съмнения в злоупотреба с парите на данъкоплатците, таргетирано кризисно субсидиране на бизнеси трябва да се избягва колкото самия коронавирус.

Заключение

Голямото предимство на данъчната ваканция и съкращаването на данъци е, че са пазарно-неутрални. Те не дискриминират, а важат за всички и съответно няма как някой конкретен бизнес да злоупотреби чрез лобизъм или директна корупция на властта. Ако правителството последва съветите изложени в тази статия, България ще е една от икономиките в Европа, които най-бързо ще се възстановят от неизбежната криза, в която ни вкарва пандемията. Ако ли не, то тогава рискуваме една краткосрочна криза да прерасне в дългосрочна такава.

Публикува

Престъпниците от КРИБ , точат лиги  !😀

 

<<<< 

Работодатели предложиха 16 мерки за облекчаване на работата на бизнеса в условията на епидемия от коронавируса.

По-рано днес икономическият екип на правителството обяви част от мерките, които могат да бъдат предприети. Финансовият министър Владислав Горанов обяви, че държавата може да поеме 60% от заплатите на работниците заплашени от съкращаване заради вируса за 1 месец. Той обаче даде ясно да се разбере, че фирмите няма как да очакват директна помощ.

 

 
 

 

Ето предложението на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/ към правителството за мерки за облекчаване на бизнеса в условията на ограничителните мерки във връзка с епидемиологичната обстановка в страната:

1. Компенсиране на поскъпването на електроенергията на промишлени предприятия в резултат на поскъпването на емисиите парникови газове, съгласно критериите на Насоки относно мерки за държавна помощ в контекста на ЕСТЕ след 2012 г.;

2. Въвеждане на таван за разходите за такса задължения към обществото (ЗКО) на енергоинтензивните предприятия с критерии за допустимост съгласно Насоките за държавна помощ за околна среда и енергетика;

3. Ретроактивно възстановяване на надплатените суми за природен газ на крайните клиенти на Булгаргаз след споразумението с Газпром;

 

4. Промяна на сроковете за декларане, плащане и изпълнение на финансови задължения:

- Отлагане на крайната дата на годишното финансово приключване на предприятията с два месеца

- Да се удължи срокът и да се разсрочи плащането на осигуровки и ДДФЛ, включително за м. февруари, чийто срок е 25 март

- Да се удължи подаването на одитирани финансови отчети към регулатори и институции с минимум 60 дни

- Да няма лихви върху публичните задължения за периодите, удължени в контекста на ситуацията

- Да се удължат сроковете за подаване и плащане на годишните данъци на физическите лица с 60 дни

  • Потребители
Публикува

Не че нещо, но какво ще се промени, с удължаването на тия срокове? (за плащане на данъци и пр.)

Т.е., ако сега икономиката е парализирана и изведнъж си останал без доходи, то след 30 дена изведнъж обществените блага ще потекат като пълноводна река ли?

  • Администратор
Публикува
Преди 57 минути, Андрей Куртенков said:

Не че нещо, но какво ще се промени, с удължаването на тия срокове? (за плащане на данъци и пр.)

Т.е., ако сега икономиката е парализирана и изведнъж си останал без доходи, то след 30 дена изведнъж обществените блага ще потекат като пълноводна река ли?

Изключително голямо значение има удължаването на сроковете както за подаване на годишна данъчна декларация така и за годишните данъци заедно с корпоративния данък. 

Първо счетоводителите няма да се блъскат да я ги подават до края на месеца, ще могат да работят спокойно от къщи без да се налага да ходят на работа или без да се налага да обикалят по учреждения с други свои колеги и да си кашлят взаимно. А фирмите и хората ще имат възможност да използват средстава предназначени за данъци в този много сериозен момент, когато няма приходи, а само разходи.

Обмислят се мерки за подкрепа на бизнеса:
https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2020/03/15/4041426_bulgariia_shte_poluchi_ot_es_nad_800_mln_evro_za_borba/?ref=home_layer2

  • Администратор
Публикува

България ще получи от ЕС над 800 млн. евро за борба с коронавируса
https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2020/03/15/4041426_bulgariia_shte_poluchi_ot_es_nad_800_mln_evro_za_borba/?ref=home_layer2

Цитирай

 

България ще получи общо 812 милиона евро от обявената от ЕС сума за борба с коронавируса, съобщи БНР.

Това показват разчетите за страните членки, след като в петък ЕС обяви пакет от мерки за 37 млрд. евро за защита на икономиките на блока от последиците от коронавируса, а също и за медицински цели.

България ще получи 122 млн. евро като ликвидност и 690 млн. евро по линия на съответстващия бюджет, показват разчетите.

В документа на Еврокомисията се посочва, че България все още не е усвоила 546 млн. евро по европейските структурни и инвестиционни фондове. Вместо тези средства да бъдат връщани в европейския бюджет, сега те могат да бъдат използвани за мерки срещу коронавируса. Така страната може да разчита на общо 1.358 млрд евро.

На най-голяма помощ по линия на плана на стойност 37 млрд. евро ще разчитат Полша със 7.435 млрд. евро, Унгария с 5.603 млрд. евро и Испания - 4.145 млрд. евро. Италия, която в момента е най-тежко засегната от коронавируса европейска държава, ще разполага с 4.145 млрд евро. Страната не е усвоила и 7.086 от еврофондовете, с което общият размер на средствата, които може да използва става 11.231 млрд. евро.

 

 

  • Потребители
Публикува

Не визирам формално-административната страна на въпроса, а чисто финансовата.

Ако е добре да няма корпоративен данък, защо изобщо го има?

Визирам и това малоумно внушение, как като мине опасността и всичко ще си продължи по старому - изключително нескопасаните действия на властта ни нанасят удар, от който възстановяване няма - ще трябва всичко да се почва отново.

  • Потребител
Публикува

Динамиката в китайската икономика все още не е достигнала дори половината от преди вируса, а сме средата на март. Последствията за малките и средните предприятия са унищожителни и това ще има дългосрочни последици, както за Китай, така и за света.

Същото ще се случи и в другите части на света. За политическите и социалните последствия не ми се мисли!

  • Потребители
Публикува
Преди 2 часа, новорегистриран2 said:

Динамиката в китайската икономика все още не е достигнала дори половината от преди вируса, а сме средата на март. Последствията за малките и средните предприятия са унищожителни и това ще има дългосрочни последици, както за Китай, така и за света.

Същото ще се случи и в другите части на света. За политическите и социалните последствия не ми се мисли!

Едно е ясно още отсега, че цели отрасли в световната икономика ще бъдат съсипани - туризъм, транспорт, особено авио, търговия на дребно, освен онлайн; освен това, задават се огромни правителствени харчове в глобален мащаб, нещо като сбъдната Нова Зелена сделка, обсъждат се огромни "количествени улеснения" и "хеликоптерни пари", тоест спуснати "от въздуха" пари от правителствата - в Хонг Конг ефективно раздават по 1000 долара месечно на всеки гражданин, за да стимулират потреблението, става въпрос за 72 млрд. долара, това е нещо като безусловен доход.

https://realeconomy.rsmus.com/dealing-with-disruptions-policy-options-for-addressing-exogenous-shocks/

Социалното инженерство набира скорост, спомнете си за 11 септември 2001, откривам известна аналогия в почерка, с който се организира всичко в глобален мащаб, този път не е "война на тероризма", а "война с коронавируса"; всичко ще приключи след откриване на ваксина.

https://www.dw.com/en/germany-and-us-wrestle-over-coronavirus-vaccine/a-52777990

  • Потребител
Публикува
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Едно е ясно още отсега, че цели отрасли в световната икономика ще бъдат съсипани - туризъм, транспорт, особено авио, търговия на дребно, освен онлайн; освен това, задават се огромни правителствени харчове в глобален мащаб, нещо като сбъдната Нова Зелена сделка, обсъждат се огромни "количествени улеснения" и "хеликоптерни пари", тоест спуснати "от въздуха" пари от правителствата - в Хонг Конг ефективно раздават по 1000 долара месечно на всеки гражданин, за да стимулират потреблението, става въпрос за 72 млрд. долара, това е нещо като безусловен доход.

https://realeconomy.rsmus.com/dealing-with-disruptions-policy-options-for-addressing-exogenous-shocks/

Мисля си, че зелените олигарси и тяхната клиентела ще бъдат избутани в страни. Управляващите елити и голяма част от обикновените хора разбраха колко са станали зависими от Китай и несъмнено ще има контрамерки. Времето на безпрепятстван внос от Китай е в миналото, също както и на широко отворените граници за хората с правилна пигментация.

Предвид, че карантината в Китай продължава вече 2 месеца можем да заключим, че пазарната икономика е унищожена и трудно ще се съвземе в близко време. Т.е. ще трябва пряка намеса на държавата в "микромениджмънта" на икономиката. Само у нас не съм сигурен дали слугите на олигархията ще посмеят да предприемат "извън пазарни" действия.

Цитирай

Социалното инженерство набира скорост, спомнете си за 11 септември 2001, откривам известна аналогия в почерка, с който се организира всичко в глобален мащаб, този път не е "война на тероризма", а "война с коронавируса"; всичко ще приключи след откриване на ваксина.

https://www.dw.com/en/germany-and-us-wrestle-over-coronavirus-vaccine/a-52777990

Почеркът е еднакъв по света, защото всички се изправят пред един и същи проблем, а възможния набор от мерки е един и същ. И да не забравяме, че китайците първи се изправиха срещу вируса и мерките им дадоха поне някакви резултати, останалите само трябва да ги следват - видяхме ги приложени даже и у нас - български маски, произведени и разработени от българи... уау...  ;)

  • Потребител
Публикува
  • Потребител
Публикува

140 000 работещи в Ирландия са уволнени

70 000 работещи в ресторанти, 50 000 в барове и 20 000 в детски градини/занимални.

Сигурен съм, че в останалата част от Европа е същото и е само началото...

  • Потребители
Публикува

Поставих още в началото на темата въпроса,  как би следвало да се разрешават подобни кризи от позицията на господстващите сред младите, умни и красиви българи либертариантски възгледи, но няма опит за отговор и го поставям отново в контекста на разразилата се днес медийна и интитуционална истерия срещу спекулантите.

Основен източник на информация ми е радиото, а, примерно, Хоризонт днес звучи едно към едно като в края на 70-те.

След като приехме, че пазарните механизми са панацеята, а държавата няма място в икономиката, от какъв зор сега се възмущава водещата лелка (видна седесарка иначе), че пейсемилилитрово шишенце дезинфектант ѝ го предлагали за пет лева?

Ми - Негово Величесство Пазарът така е решил!

И - обратно - ако приемаме сега, че в условията на криза държавната намеса в икономиката е нещо добро - то защо пък не в условията на криза е нещо лошо?

За тези, които не са разбрали - Иван Гешев погва спекулантите... Да напомня за всеки случай - това става 30 години след момевнта, когато решихме, че "държавата е лош стопанин" и командно-административната система няма място в икономиката.

  • Потребители
Публикува
Преди 6 часа, новорегистриран2 said:

Почеркът е еднакъв по света, защото всички се изправят пред един и същи проблем, а възможния набор от мерки е един и същ. И да не забравяме, че китайците първи се изправиха срещу вируса и мерките им дадоха поне някакви резултати, останалите само трябва да ги следват - видяхме ги приложени даже и у нас - български маски, произведени и разработени от българи... уау... 

Съгласен съм, само да напомня, че пандемията не е нещо уникално и непознато на човечеството:

https://www.cdc.gov/flu/pandemic-resources/basics/past-pandemics.html

тук са посочени 4 предишни пандемии от 1918 година, преди настоящата, с данни за обхвата и смъртността при всяка.

Така наречените "сезонни грипове" всяка година по данни на СЗО отнемат между 300 000 до 600 000 човешки животи:

Seasonal influenza is characterized by a sudden onset of fever, cough (usually dry), headache, muscle and joint pain, severe malaise (feeling unwell), sore throat and a runny nose. The cough can be severe and can last 2 or more weeks. Most people recover from fever and other symptoms within a week without requiring medical attention. But influenza can cause severe illness or death especially in people at high risk (see below). Illnesses range from mild to severe and even death. Hospitalization and death occur mainly among high risk groups. Worldwide, these annual epidemics are estimated to result in about 3 to 5 million cases of severe illness, and about 290 000 to 650 000 respiratory deaths.In industrialized countries most deaths associated with influenza occur among people age 65 or older. Epidemics can result in high levels of worker/school absenteeism and productivity losses. Clinics and hospitals can be overwhelmed during peak illness periods.

https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal)

https://en.wikipedia.org/wiki/Influenza#cite_note-WHO2018-1

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%BF

Преди 7 часа, новорегистриран2 said:

Мисля си, че зелените олигарси и тяхната клиентела ще бъдат избутани в страни. Управляващите елити и голяма част от обикновените хора разбраха колко са станали зависими от Китай и несъмнено ще има контрамерки. Времето на безпрепятстван внос от Китай е в миналото, също както и на широко отворените граници за хората с правилна пигментация.

Платформата на Джо Байдън директно свързва пандемията от коронавирус с Новата зелена сделка на демократическата партия в САЩ. При това, според мен, връзката е така направена с презумпция, че пандемията ще продължи години наред и е обвързана с огромни държавни разходи, пандемията е вкарана в предизборната борба:

Fight climate change as a driver of health threats. The link between climate change and health security is well-documented and will create a growing threat to Americans. A Biden Administration will recommit the United States to the Paris Agreement on day one and lead an effort to get every major country to ramp up the ambition of their domestic climate targets. As President, Biden will fully integrate climate change into our foreign policy and global health security strategies

https://joebiden.com/covid19/

В ЕС, главно Германия, подкрепят Зелената сделка на глобалистите в САЩ /А Зелената сделка в САЩ в крайните й варианти беше представена от Уорън и Сандърс като еквивалент на Ню Дийл на Рузвелт от 30-те и 40-те години/. Китай, които са най-напред засега в соларните технологии също нямат нищо против Зелена сделка и конкретно работят по въпроса.

От друга страна, нефтеното лоби в САЩ, което осигурява около 10 процента от работните места там и голям дял от БВП очевидно подкрепя Тръмп, а в момента тече тежка ценова война за суровия петрол между Русия и Саудитска Арабия, която парадоксално косвено помага на Тръмп, защото ниските цени на бензина в САЩ обикновено печелят изборите.

Залогът и за двете страни в тази борба с непозволени средства на фона на пандемията е срокът, в който ще бъде оповестено откриване на ефективна ваксина, поне според мен.

 

 

  • Потребител
Публикува

Лично на мен ми е много съмнително как така корона вирусът съвпадна с осъществяването на Брекзит. Достатъчно беше човек да събере 2 и 2, за да си даде сметка, че ако определим Брекзит като главоболие, то за ЕС щеше да бъде просто мигрена, докато за Великобритания черепно-мозъчна травма от икономическа гледна точка. В същото време англичаните първи започнаха разработка на лекарство и ваксина срещу него, получавайки всички необходими за целта данни от Китай. При всички случаи пандемия, водеща до такова ограничение в движението на хора, стоки и капитали, неизбежно рефлектира върху всички без значение от типа на икономическите връзки между отделните държави и региони! От тази гледна точка Великобритания изглежда най-облагодетелствана от случващото се, поне в Северното полукълбо, защото не само при нея, а при всички икономики в него ще има последствия, съответно оправданието на управляващите в Лондон за идващата криза би било далеч по-правдоподобно, отколкото ако нямаше пандемия и всичко си беше по старому, но със съответните тежки икономически последици от Брекзит, засягащи най-вече самите британци. Просто за едно правителство е много по-лесно да се оправдае за нововъзникналите проблеми при глобална криза, отколкото при национална такава.

  • Потребител
Публикува

Освен 140 000 работни места загубени миналата седмица, Ирландия може да загуби още 200 000 до края на тази. Ако продължават с тая скорост няма даима кой да работи в сектора на услугите.

Retail group fears 200,000 jobs could be lost this week

  • Потребител
Публикува
Преди 16 часа, Б. Киров said:

В ЕС, главно Германия, подкрепят Зелената сделка на глобалистите в САЩ /А Зелената сделка в САЩ в крайните й варианти беше представена от Уорън и Сандърс като еквивалент на Ню Дийл на Рузвелт от 30-те и 40-те години/. Китай, които са най-напред засега в соларните технологии също нямат нищо против Зелена сделка и конкретно работят по въпроса.

От друга страна, нефтеното лоби в САЩ, което осигурява около 10 процента от работните места там и голям дял от БВП очевидно подкрепя Тръмп, а в момента тече тежка ценова война за суровия петрол между Русия и Саудитска Арабия, която парадоксално косвено помага на Тръмп, защото ниските цени на бензина в САЩ обикновено печелят изборите.

Залогът и за двете страни в тази борба с непозволени средства на фона на пандемията е срокът, в който ще бъде оповестено откриване на ефективна ваксина, поне според мен.

Обикновено февруари и особено март са месеци през, които не се живее нормално в Китай и Корея заради замърсяването на въздуха. През март 2019 дните без рекордни нива на замърсяване бяха едва няколко. А през тази година имаше само веднъж или два пъти, и то само завишено съдържание ФПЧ. Няма място за сравнение с миналата година! Въздухът е кристално чист и времето е нетипично студено за сезона. Не съм фен на "зелените", но не мога да отрека гореописаното.

Явно заради вируса икономиката е спряла да работи, което не е добър сигнал и предполага, че същото ще се случи и в останалите части на света. От друга страна планетата и природата имат нужда от глъдка чист въздух!

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!