Отиди на
Форум "Наука"

България отвътре - 40-те години на 20-ти век


Препръчано мнение

  • Потребител
Публикува
On 2.01.2022 г. at 19:58, БатеВаньо said:

Къде може да се прочете подробно за изтеглянето на танковата дивизия от турската граница?

Сигурно в описанията на девесептемврийското въстание (преврат), но там няма нищо интересно, просто се придвижват от точка А в точка Б.

  • Мнения 172
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 10 часа, Frujin Assen said:

Сигурно в описанията на девесептемврийското въстание (преврат), но там няма нищо интересно, просто се придвижват от точка А в точка Б.

Всички немци се изтеглят още на 8 септември. Но да - просто придвижване до точки е, никой не пробва да им оказва съпротива тук.

  • Потребител
Публикува
Преди 13 часа, Frujin Assen said:

Малко снимки от моя роден град направени през 1937 от немски фотограф и оцветени днес с фотошоп.

Много добро Фружине ! Пази снимките като очите си. Един ден ще станат много ценни. 

Бързо никнещите високи сгради в Лондон дадоха повод за масово снимане от тип птичи поглед. Защо ? Защото центъра се изменя бързо - буквално всяка година никне нова висока сграда и след време по-стария облик на околната среда ще струва доста . Гугъл беше предложил някакви оферти за снимки от 80-те години

След 30-40 години ще струват много...но и за наследниците ще е от полза

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува
Преди 12 минути, andreiS40 said:

Нали знаеш изразът: "МНЕНИЕТО Е КАТО ЗАДНИКА. ВСЕКИ СИ ГО ИМА!"

Да, но е подтиснат, не му дават дума на обществено място, и последен чете пресата....

 

  • Потребител
Публикува
On 2.01.2022 г. at 17:34, Warlord said:

Само една германска танкова дивизия се разполага на турската граница - 16-та, но е била достатъчна за да не поглеждат насам. 

Иначе Девоатините вършат работа и срещу съюзническите самолети през 43-44, има доста свалени от тях. 

Към края 1943г., френските витлови изтребители "Дeвоатин" D 520, вече се оказват морално остарели. D 520 си е конструкция и концепция от късните предвоенни години и като такава отразява схващанията, разбиранията и целите на изтребителната авиация, каквито са ги разбирали в навечерието на Втората световна война, като към средата на войната и нейният край, тези схващания са преосмислени и съществено променени. . В годините на Втората световна война еволюцията в бойната авиация е толкава интензивна и толкова съществена, че към средата и края на войната, изтребители приети на въоръжение в началната фаза на ВСВ вече се оказват морално остарели. Освен това, "Дeвоатин" D 520 са и по-сложни за управление от личния състав. "Девоатин" D520 не търпи грешки на пилота.  Като цяло това са едни нелоши машини, трофейни машини, пленени от капитулирана Франция, които Германия продава на Царство България.

D 520 отстъпва на Ме-109, а пък с новите, мощни, бързи и много маневрени P51 MUSTANG на ВВС на САЩ, които за пръв път са използвани срещу нас по време на въздушната кампания от април 1944г.  просто не могат да се сравняват,като летателно-технически характеристики, нито да им противодействат с достатъчна степен на ефективност. А именно P51 MUSTANG охранява бомбардировамите  "В-24 "Либърейтър" В-29 "Суперфортрес".. През януари месец и пролетта на 1944г., ВНВВ на Царство България просто не разполагат с достатъчен брой от "Месершмит" Ме-109, поради което са принудени да се опитват да противодействат на англо-американските въздушни удари, с наличните сили и средства, а те се оказват недостатъчни в количествено и в качествено отношение /спрямо техническите възможности на авиация на САЩ/...Освен това с "Девоатин" сме имали и проблем, поради големи трудности с доставката на резервни части. Да не говорим, че през пролетта на 1944г., вече дори и наличните и използвани от ВНВВ "Мерсершмит" отстъпват като ЛТХ на P47 Thunderbolt и  Р51, пък какво остава за  "Девоатин"-четата.

  • 3 месеца по късно...
  • Потребители
Публикува (edited)

Отношението на народа към монарха и управленивто му според мен е като към успял да постигне митичното "единение"
(Днес, както и в кризисните години на управлението на Борис III , нацията  има най-голяма нужда   само от едно нещо- от  "единение")

Все пак коретността изисква да се каже че изиграните от управлнието на Борис III карти, в края на краищата се оказват  губещи - България е окупирана от една безмилостна тоталитарна държава, която налага марионетен режим и подобен строй. България също така се оказва от страната на загубилитер ВСВ , за разлика от Италия, която успява да получи статут на съвоюваща по време на Потсдамската конференция през 1945 година

 

Приятно гледане

 

Редактирано от nik1
Публикува
On 10.04.2020 г. at 15:42, nik1 said:

В кинопрегледите се виждат неща, които днес вериятно биха ни учудили, защоти не ги виждаме: Не е учуващото, че хората са със скромен бит, а това че  политиците ( а и офицерите) изглеждат   някак по-интелигентни от днешните,  никой не ходи с охрана, дори и регентите и царя;
Вижда се една природна  скромност в хората - обикновени или не.

Аз  лично прозирам (може би защото  желая да  видя това, а може ни не) и едно  достойнство в хората, някаква сплотеност и дух (да ,времето е такова, на изпитания и надежди), но и естествено държание.. 

 

Приятно гледане:

 

 

 

ПС

10;00:  Танцът (първият) преди ръченицата не съм го виждал се танцува в пределите на  България или  Северная Македония, гледал го  в  Тракия - в Реп. Турция.

 

 

 

 

 

Мизерна и изостанала България през времето на монархо- фашизма и има хора, които се радват на мизерията на царизма в България. 

 

Добре, че Русия пак ни окупира и ни изгради къщи, жилищни блокове и бани, че ако беше монархо-фашизма, още щяхме да ходим с галошите по калните корита наричани улици.:) 

 

 - Времената в който България наистина беше велика сила. :)

  • Потребители
Публикува
Преди 10 минути, Донатело Версаче said:

Добре, че Русия пак ни окупира и ни изгради къщи, жилищни блокове и бани, че ако беше монархо-фашизма, още щяхме да ходим с галошите по калните корита наричани улици.:) 

Да бе да, в Австрия и сега  ходят с галоши..И орат нивите си волове..И нямат канализация..

Публикува
Just now, nik1 said:

Да бе да, в Австрия и сега  ходят с галоши..И орат нивите си волове..И нямат канализация..

Бай Ставри, пенсиониран военен авиомеханик, затвори капака на двигателя на старата Антонов-ка, забърса го с парцала и почука в знак, че самолета е готов за полет. Двамата бяха почти набори... Тези показни парашутни скокове бяха много досадни. Това обаче беше последен полет за деня и Бай Ставри се отдалечи незабелязано от тълпата към края на полосата. Там имаше една стара барака, пълна с непотребни вещи. В нея стария механик имаше време да изпуши на спокойствие една цигара и да остане с мислите си, без младите да го притесняват за нещо. Парашутистите се качиха, Антонов-ката рулира и излетя. Последният скок беше кулуминацията на шоуто. От самолета първо щяха да хвърлят чучело. То имитираше човек, на когото парашута не се е отворил. След него скача човек, настига го във въздуха, привързва го към себе си и двамата се приземяват заедно. Публиката не беше предупредена и това щеше да е изненада за всички. След като набраха височина, от самолета първо се отдели чучелото. То започна да пада, а след него публиката видя, как скочи и втори човек. Те бяха на 3000м и от Земята се виждаха като две черни точки, които летяха стремглаво надолу. Но поради това, че чучелото не падаше равномерно и се въртеше или поради някаква друга причина, парашутистът не можа да се скачи с него. Той отвори парашута си, а чучелото падна в другия край на летището, превръщайки в прах и трески някаква постройка. Линейката и пожарникарите потеглиха с мръсна газ, предчувствайки какво ще намерят. След секунди бяха там и гледката ги вкамени. Измежду купчината развалини се раздвижиха няколко дъски. Оттам се показа покритата с прах глава на Бай Ставри, който люто започна да гълчи и заплашва, че за последен път идва да им помага и как повече няма да им прави самолета и да се оправят както могат, щом му правят такива номера. И тук Докторът от линейката загуби съзнание .... 

 

Кога бехме четърта сила в Европа, само че отзад - напред по изкономическо развитие, досущ, като сега. :)

221248763_4957055150976111_1462778239218668878_n.jpg

  • Потребители
Публикува
Преди 2 минути, Донатело Версаче said:

Кога бехме четърта сила в Европа, само че отзад - напред по изкономическо развитие, досущ, като сега

Бе хич не сме 4-ти по БВП  на глава  от населението през 38-ма. Пред Португалия, Испания и Полша (ама отпред назад) и малко зад Австрия.

Публикува (edited)
Just now, nik1 said:

Бе хич не сме 4-ти по БВП  на глава  от населението през 38-ма. Пред Португалия, Испания и Полша (ама отпред назад) и малко зад Австрия.

Да, само дето Испания и Полша не са били по - зле от нас, за разлика от Португалия, която тогава е била на едно ниво с нас, но си остава факт, че царство България е било бедна и изостанала държава. :)

 

Заклан и наяден от четвъртите по икономическо развитие в Европа българи кон. :)

398099_494586263912976_208445429_n.jpg

Редактирано от Донатело Версаче
  • Потребители
Публикува
Преди 7 минути, Донатело Версаче said:

Да, само дето Испания и Полша не са били по - зле от нас, за разлика от Португалия, която тогава е била на едно ниво с нас, но си остава факт, че царство България е било бедна и изостанала държава. :)

И Испания  и Полша в 1938 година имат по-малък БВП на човек от населението. (ясно е- Испания е след гражданска война и в режи,)
Няма спор че България през 1938 година е бедна и предимно аграрна страна, само че може да се сравнява страна от 1944 със страна от 1985 г,
В 1938 ще трябва да я сравняваме я с тогавашните страни и респективно  през 1985 - със съвременните и. в 1985 тя изостава от Гърция 2  пъти (по БВП на глава от населението), от Португалия (1,5), от Австрия (2,5), Испания..
Нямаме поводи за гордост..

 

Публикува
Just now, nik1 said:

И Испания  и Полша в 1938 година имат по-малък БВП на човек от населението. (ясно е- Испания е след гражданска война и в режи,)
Няма спор че България през 1938 година е бедна и предимно аграрна страна, само че може да се сравнява страна от 1944 със страна от 1985 г,
В 1938 ще трябва да я сравняваме я с тогавашните страни и респективно  през 1985 - със съвременните и. в 1985 тя изостава от Гърция 2  пъти (по БВП на глава от населението), от Португалия (1,5), от Австрия (2,5), Испания..
Нямаме поводи за гордост..

 

Именно затова сравнявам България от 1938 год. с другите европейски държави по онова време и сме били най - бедната държава, макар и не по БВП , но все пак значително бедни и тънещи в мизерия. 

 

Български деца, от времената, когато бяхме една от най - изостаналите страни в Европа. :)

621286_459212844116985_1073405907_o.jpg

Публикува
Преди 1 минута, nik1 said:

И Испания  и Полша в 1938 година имат по-малък БВП на човек от населението. (ясно е- Испания е след гражданска война и в режи,)
Няма спор че България през 1938 година е бедна и предимно аграрна страна, само че може да се сравнява страна от 1944 със страна от 1985 г,
В 1938 ще трябва да я сравняваме я с тогавашните страни и респективно  през 1985 - със съвременните и. в 1985 тя изостава от Гърция 2  пъти (по БВП на глава от населението), от Португалия (1,5), от Австрия (2,5), Испания..
Нямаме поводи за гордост..

 

Разбирам, че се опитваш да изкараш черното - бяло, но няма как да стане така, както искаш ти. Изостаналата монархия и икономическите статистики от онова време, говорят за ниското качество на живот на българският селянин, макар че е имало и средна селска класа - занаятчии, майстори и пр. това обаче не е гарант  за развита към 1930 - те години държава. :)

  • Потребители
Публикува
Преди 3 минути, Донатело Версаче said:

Разбирам, че се опитваш да изкараш черното - бяло, но няма как да стане така, както искаш ти. Изостаналата монархия и икономическите статистики от онова време, говорят за ниското качество на живот на българският селянин, макар че е имало и средна селска класа - занаятчии, майстори и пр. това обаче не е гарант  за развита към 1930 - те години държава. :)

Абе ти чвтеш ли, или спиш? :)

Написах това:

"Няма спор че България през 1938 година е бедна и предимно аграрна страна"

  • Потребители
Публикува
Преди 11 минути, Донатело Версаче said:

Изостаналата монархия и икономическите статистики от онова време, говорят за ниското качество на живот на българският селянин, макар че е имало и средна селска класа - занаятчии, майстори и пр. това обаче не е гарант  за развита към 1930 - те години държава. :)

В 30-те години има и градска средна класа, но  растежът на икономиката започва едва в 1935 година за да се вдигне нивото на 1938-ма 

 

Публикува
Преди 9 часа, nik1 said:

В 30-те години има и градска средна класа, но  растежът на икономиката започва едва в 1935 година за да се вдигне нивото на 1938-ма 

 

Какви доходи на глава от населението през 1935 и следващите години? Царството не е имало пари да покрие елементарните разноски по обслужването на армията си, камо ли да е имало пари за заплати и пр. Никакъв растеж не е имало, до 1944 година. 

 

"Няма спор че България през 1938 година е бедна и предимно аграрна страна", " - цитат. Тук съм изцяло съгасен с теб, този път сме на едно мнение. :)

 

Това доказва, че България след първата национална катастрофа, 1913 година през време на Междусъюзническата война и втората национална катастрофа, 1918 година е България затънала в блатото на следвоенната мизерия Фердо и компания неудачници. 

Публикува (edited)
On 22.12.2021 г. at 20:50, nik1 said:

В края на 30-те и  началото на 40-те, най-големите големите български градове са придобили средноевропейски облик.
Това е постижение, доколкото в началото на века повечето са с преобладаващо османо-балкански облик.

Ето една показателна снимка. Ако не четем надписите бихме помислили, че това е  град в Австрия или Германия:

image.jpeg.0daaa1c9f45285542a6fb64cab0772e4.jpeg

Само няколко по -големи обществени сгради са придобили модерен европейски облик, провинцията ни е била пълна мизерия и скърб, дори асфалт не е имало и хората са ходили с гумени ботуши из калта за да стигнат до разнебитените си керпичени къщички. Няколко съвременни сгради с барокова архитектура, не значи, че е имало напредък. И в Африка има такива сгради, дори и молове си имат, значи ли че са дръпнали рязко напред в развтието си? 

http://www.bgspomen.com/2017/11/blog-post.html - тежкият живот на селянина в царство България, спомени. :)

Редактирано от Донатело Версаче
  • Потребители
Публикува
Преди 1 минута, Донатело Версаче said:

Само няколко по -големи обществени сгради са придобили модерен европейски облик, 

http://www.bgspomen.com/2017/11/blog-post.html - тежкият живот на селянина в царство България, спомени. :)

Не е баш така . Два или три града са  достъчно модерни, в  централните части и не само като обшесвени и не само като обществени сгради,

Да се опитваме да доказваме  че няма средна градка класа през 30 е нон-сенс..Но ти продължавай ако искаш, и си нямаш друга работа

Селянина какво да го говорим? Да не би гръцкия селянн да е по-добре тогава?

Публикува (edited)
Преди 1 час, nik1 said:

Не е баш така . Два или три града са  достъчно модерни, в  централните части и не само като обшесвени и не само като обществени сгради,

Да се опитваме да доказваме  че няма средна градка класа през 30 е нон-сенс..Но ти продължавай ако искаш, и си нямаш друга работа

Селянина какво да го говорим? Да не би гръцкия селянн да е по-добре тогава?

Хаха, каква средна градска класа, през 19309- те години? Като процент от българското общество, тази прослойка българи е под 2%. В съседите на България балкански държави, също има, средно- буржоазна градска класа, само че техните историци не правят опити, като теб да изопачават историята си постфактум, както ние в България. :)

Редактирано от Донатело Версаче
Публикува (edited)
Преди 4 часа, deaf said:

Доходите на българите през 30-те години и до 1944г. са били по-високи от тези през комунистическия режим.

Няма база за сравнение. Доходите на голяма част българите наистина са били по - високи от тези след 1944 год. но инфлацията в царството е била много голяма и реално погледнато с голяма заплата не е било възможно да си купиш повече хранителни продукти, от колкото през комунизма. 

 

https://ime.bg/bg/articles/mityt-za-onova-vreme/ - един добър анализ на икономическият институт за пазарна икономика в България разобличаването на митовете за "възхода" на царство България, преди ВСВ. :)

Редактирано от Донатело Версаче
  • Потребители
Публикува
Преди 5 минути, Донатело Версаче said:

Хаха, каква средна градска класа, през 19309- те години? Като процент от българското общество, тази прослойка българи е под 2%. В съседите на България балкански държави, също има, средно- буржоазна градска класа, само че техните историци не правят опити, като теб да изопачават историята си постфактум, както ние в България. :)

Как го нацели 2 процента, ха-ха-ха.-ха-ха-ха-ха. Давай дерзай, 

 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!