Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Още преди сто години Павлов обмислял, че това, което се е смятало за душа е висша нервна ДЕЙНОСТ или рефлекси на някакви стимули. 

Днес, когато имаме компютри, можем леко да си обясним и ние този удивляващ хората столетия проблем. Чудели са се как така може човек да възстановява пред очите си образи и дори да създава нови. Сега телефонът, между другото което върши, може да съхранява образи и да ги преработва с фотошоп. Може да разбира говор и да изпълнява команди. Техниката всъщност отговори на философията с практическите си достижения. Защитниците на идеята за душа, за да не излезе че са приказвали празни приказки, може да умуват дали машините имат душа, но вече нещата са изяснени. Душа няма. Има дейност на специализирани клетки- неврони, които подобно на електронните елементи могат да правят това, което е било обяснявано чрез божествата. 

Нашите нервни клетки, както и електронните елементи обработват информация. При нас тя постъпва от сетивата, а при машините чрез датчици и е много по- богата. Така мъдруването за творческите сили на душата директно отива към изучаване преработката на информацията. Така нашите спомени, мечти, идеи са дейност с информацията или информационен продукт на тази дейност.

Бог е мъртъв. Да живее Бог.

Защо хората продължават да вярват в душата, която Господ или там, който е, е създал? Няма нищо необичайно. Просто има степени на мислене и когато нещо не може да бъде осмислено, въвежда се божеството или магията, или извънземните. Дори компютърните специалисти, които знаят как се преработва информацията, имат свои ритуали и молитви, а сигурно трепват, когато котка им мине път във важен за тях момент. Просто това е някакво дълбоко ниво, което не сме надживели. Пробивът обаче е направен и търсенето на душа и бог не е актуално за здравомислещите. В музея тези двете ще останат до медиатори като етера и флогистона, до невъзможните творения на човешкия ум като философския камък и перпетуум мобила. 

  • Потребител
Публикува (edited)

Битието определя съзнанието. Разбира се. Действието в една среда, пробите и грешките определят съзнанието за нея. Работата със софтуер прави човека софтуерен специалист, а работата с житни култури- земеделец. Обучението си е придобиване на цивилизационни  или цехови, или семейни традиции или практики, пресовани в информация за изграждане на познание за средата и това определя поведението. Това, че човек битува в такава среда- училище, семейство, занаят, оформя съзнанието му.

Ама това е всеизвестно и затова спирам.

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува
Преди 10 часа, Втори след княза said:

това, което се е смятало за душа е висша нервна ДЕЙНОСТ или рефлекси на някакви стимули. 

Отказвам да приема,че човекът е само торба с химикали!

Преди 1 час, Втори след княза said:

Битието определя съзнанието. Разбира се. Действието в една среда, пробите и грешките определят съзнанието за нея.

Съгласен съм,че по-голямата част от човекът се изгражда от специфичните външни условия,но все пак съществуват и вътрешни в човека фактори. Външните и вътрешните условия толкова плътно и мощно си въздействат едни на други,че е много трудно да се установи къде е границата между тях.

Съзнанието е само още един инструмент за по-добро общуване между хората. Нищо повече и нищо друго.

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 4 часа, deaf said:

Отказвам да приема,че човекът е само торба с химикали

Това за торбата го приемам като една хипербола за да противопоставите наличието на нещо идеално в човека. Обаче нещо такова, идеално, по определение отвъдгранично и непознаваемо е трудно да се обсъжда. Представата за съзнанието като висша нервна дейност не унижава човешкото, а просто го прави достъпно. Тази дейност е сложна обработка на информация и е достъпна само за човешкия мозък. Торбата с химикали в кабинета по химия няма нищо общо или поне се различава от мозъка, колкото лопата силикатен пясък от действаща електроника на силициеви чипове.

Моля да задълбочите защо не приемате, че съзнанието, мисленето, въображението, идеите и образите са продукт на мозъчната дейност или самата дейност? Намирам го за важно!

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 2

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!