Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

Целият парк "Пирин" с изключение на ски курортите вече е под закрилата на ЮНЕСКО

Обектът на световното природно наследство на ЮНЕСКО в Пирин беше разширен почти до границите на националния парк. Това стана на срещата на комитета по световното наследство в Бразилия, съобщи Франс прес. Същевременно ски-зоните Банско и Добринище, които са част от националния парк, са били изключени от обекта на световното наследство и са вече със статут на буфер към него, съобщи министерството на околната среда. "Причината е, че те са вече урбанизирани територии и промяната означава, че там не може да се строи нищо повече", поясни зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева. Тоест, разширяването на двете ски-зони е недопустимо, добави Манева.

Обектът на световното наследство в Пирин е включен в списъка на световната организация през 1983 г. и покриваше 27 000 хектара от планината. Сега той беше разширен до около 40 000 хектара, колкото е територията на национален парк "Пирин", и не включва само двете ски зони над Банско и Добринище. Досега той обхващаше подножията на планината и вече покрива и високите върхове над 2000 м. н.в.

Увеличаването на площта на обекта е формална процедура, тъй като по принцип самият парк като защитена територия е обект на ЮНЕСКО, а той през годините към него са били добавяни нови територии, а други са били изваждани, обясни шефът на Асоциацията на парковете в България Тома Белев. Той припомни, че от 2001 г., когато беше дадена концесията за ски-зона Банско на фирма "Юлен", България е в нарушение на конвенцията за световното културно и природно наследство. Малко по-късно комитетът за световното наследство заплаши, че ще извади парка от списъка. Това не би довело до някакви санкции за страната, но би имало негативен имиджов ефект за държавата, коментира преди време директорът на парка Георги Грънчаров.

Увеличението на обекта на ЮНЕСКО предизвика опасенията на кметовете на Банско, Разлог и Добринище, че се прави опит да бъде "блокирано развитието на туризма" в района. Миналата есен те разпространиха отворено протестно писмо до правителството във връзка със случая. В отговор екоминистърът Нона Караджова заяви, че разширяването по никакъв начин не касае туризма и ако трите общини имат проблем с нещо, то това е статутът на националния парк и действащия български закон - забраните за строителство в парка, а не ЮНЕСКО обектът.

Тъй като ски-зона Банско не може да се разширява над позволеното по концесията, евентуални данни, че фирма "Юлен" използва повече площ би вкарало държавата в нов конфликт с комитета на световната организация.

http://dnevnik.bg/ekobiznes/2010/08/02/941104_celiiat_park_pirin_s_izkljuchenie_na_ski_kurortite/

ЮНЕСКО "изхвърли" ски зоните в Пирин от защитата си

Ски зоните над Банско и Добринище на територията на парк Пирин се обявяват за буферни зони.

По този начин те остават част от територията на парка, но се изключват като райони, защитени от ЮНЕСКО.

Под егидата на световната организация ще бъде почти целият парк, но без въпросните зoни, осеяни със ски съоръжения, стана ясно на 34-та сесия на Комитета по световно наследство, проведена в Бразилия.

На нея бе обявено, че се разширява територията на парка като "Обект на световното наследство".

Това става чрез включване на 12 000 хектара високопланинска зона, характерна с богато биологично разнообразие и запазени ландшафти, съобщиха от пресцентъра на Министерство на околната среда и водите.

С одобрението на комитета се изключват и четири територии с обща площ 150 хектара в районите на Кулиното (Разлог), Сандански и Добринище.

Това се случва, защото те са изключени от границите на парк „Пирин" в периода 1987 - 1999 г. с мотива, че са застроени и нямат консервационна значимост, става ясно от съобщението на екоминистерството.

News.bg потърси за коментар Петко Цветков, координатор по Натура 2000 на Българска фондация Биоразнообразие.

Той посочи, че реално това решение на Комитета разкрива факта, че години наред от последните няколко правителства не са полагани необходимите действия за запазване територията на парка и по-конкретно в районите, където сега вече има изградени писти.

Реално парк „Пирин" е обявен за обект на световното наследство към ЮНЕСКО още през 1983г. Само няколко години по-късно започва и изграждането на първите ски съоръжения, което се случва в противоречие с препоръките за опазване на парка, постановени от организацията.

След като години наред, различни правителства не са направили необходимото, за да съхранят територията на парка, природата е унищожена фатално.

Сега, обясни екологът, просто тези райони се изваждат от ЮНЕСКО, защото вече не отговарят на изискванията му.

От думите му стана още ясно, че оттук-нататък държавата ще трябва да уведомява съответните органи на организацията за всички дейности, които се планират на територията на парка, включително и в буферните зони.

Това решение е един вид компромис пред възможността Пирин да отпадне изцяло от списъка на обектите на Световното наследство, коментира Цветков.

На въпрос дали очаква бъдещи нарушения в новоприсъединените територии на защитения обект, той отговори: Всичко е възможно.

Поради тази причина той беше категоричен, че трябва да има активна гражданска позиция и хората да следят и да се интересуват какво се случва с природните обекти в страната. Иначе ще осъмнем в страна без природа и пълна с лифтове, асфалт и бетон, коментира Цветков.

Стана ясно, че дори да има нарушения в обекта, ЮНЕСКО не може да наложи никакви финансови санкции на страната ни. Това би могла да направи Европейската комисия, която вече нееднократно ни предупреждава за санкции, заради строежи в защитени територии и защитени зони от Натура 2000 в България.

От МОСВ посочиха за news.bg, че в приетите текстове след срещата се посочва, че страната трябва да полага усилия за запазване на парка. Тези препоръки обаче, нямат задължителен характер и за страната ни не могат да настъпят сериозни санкции, поне от страна на ЮНЕСКО.

http://news.ibox.bg/news/id_444889441

  • Мнения 146
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Публикувано

Мъртвата зона в Мексиканския залив е сред най-големите в историята

Мъртвата зона в Мексиканския залив е една от най-големите в историята и съвпада с територията, засегната от нефтеното петно, съобщи Ройтерс. Безкислородната зона в залива е с големина на американския щат Масачузетс, предупреждават учени.

Областите с хипоксия, т.е. тези, които са безкислородни или с ниски кислородни нива, покриват 20 хиляди квадратни километра. Тази територия се простира от дъното на залива и достига водите на щата Тексас. Изследването на мъртвите зони е извършено от учени от Университета в Луизиана. https://docs.google.com/fileview?id=0B88iFXWgVKt-YTdhYTc5MzAtODQxZC00YTgxLTg4MTEtNTc4ZTlhMDNkYWE4&hl=en%3C/p%3E

"Това е най-голямата подобна зона от началото на измерването на мъртвите зони по бреговете на Тексас през 1985 г.", казват учените, участвали в изследването. Общата площ можеше да е още по-голяма, ако имахме повече време да завършим картата, като включим и западните части от Мексиканския залив, допълниха още те.

През лятото "мъртвата зона" обикновено нараства заради повишената употреба през този сезон на химикали от фермите, донесени от реките Мисисипи и нейните притоци. Изхвърляните в океана азот и фосфор, използвани в земеделието, стимулират растежа на водорасли в залива.

Изчерпването на кислород принуждава много видове риби, скариди и раци да напуснат зоната. В противен случай тези видове се задушават. Животните, които обитават долните слоеве, могат да преживеят с по-малко кислород, но и те умират, ако нивата му достигнат нула. За да се счита една област за безкислородна, съдържанието му на морското или океанското дъно трябва да достигне 2 частици на милион или по-малко, припомнят учените.

http://dnevnik.bg/ekobiznes/2010/08/03/941799_murtvata_zona_v_meksikanskiia_zaliv_e_sred/

  • 1 месец по късно...
  • Администратор
Публикувано

Вече целият парк Пирин е наследство на ЮНЕСКО

Вече целият парк Пирин е наследство на ЮНЕСКО. Световната организация реши да разшири територията на парка като част от световното природно наследство, обхващайки целия парк, като постави строги условия за опазването му в бъдеще. Това е последен шанс на България да докаже, че може да опази парк Пирин.

Решението на ЮНЕСКО включва изискване към България да няма по-нататъшно развитие на ски съоръжения както в самия обект, така и в буферните му зони. Всяко ново строителство ще доведе до включване на Национален парк Пирин в списъка на световно природно наследство в опасност.

Поради това, че не отговарят на критериите на конвенцията за световно наследство, ски зоните в Банско и Добринище са изключени от обекта на световното природно наследство и са получили статут на буферни зони.

Държавата трябва да осигури опазването на Национален парк Пирин – финансово, кадрово и чрез спиране на новото строителство, което да залегне и в следващия План за управление на парка от 2013 до 2022 г.

В началото на м.август Световната организация одобри разширението на Национален парк Пирин като обект на световното природно наследство.

Източник: БТС

post-1-055069600 1284292050_thumb.jpg

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
Публикувано

Безброй частички от пластмасови отпадъци плуват във водите на Средиземно море и се превръщат в храна за планктони и риби. Така над 500 тона от пластмасовите частици попадат в рибното филе, а оттам и в чиниите ни.

Резултатите от нова студия са крайно обезпокоителни. Според първите изводи на океановедите близо 250 милиарда отпадъчни пластмасови частици със средно тегло 1,8 милиграма плават в Средиземно море. Учените от френската организация "Mediteranee en danger" са установили това миналата година при експедиция в западната част на Средиземно море.

С яхтата "Халифакс" експерти са обиколили средиземноморското крайбрежие на Франция, Северна Италия и Испания. "Анализирахме водни проби до дълбочина 15 сантиметра с оглед на съдържанието на пластмасови частици в тях", казва ръководителят на експедицията Бруно Дюмонте. От по-големи дълбочини не са взети проби.

Моретата - скоро супа от пластмасови частици

Пробите са анализирани от френския океаноложки институт "Ифремер" и океаноложкия институт в Лютих, Белгия. По данни на Дюмонте актуалното замърсяване на Средиземно море с пластмасови микрочастици вече е необратимо. За да се предотврати превръщането на Средиземно море в "супа от пластмасови частици", има само един изход - трябва да се попречи на източника на замърсяване.

Още тази година учените ще се върнат в регионите, които са изследвали, и ще проверят дали замърсяването е нараснало. Освен това ще бъдат разширени експедициите в крайбрежията на Северна Африка и Южна Италия, ще бъдат взети допълнителни водни проби от крайбрежието на островите Корсика и Сардиния.

Нарастващото замърсяване с отпадъчни пластмасови частици във всички световни водни басейни се превръща в глобална опасност за хората и животните. Пластмасовите частици се стичат в океани от реките, но попадат в тях и от изхвърляни от борда на кораби пластмасови отпадъци. Рибите и птиците поглъщат по-големите пластмасови частици и вследствие на това умират по мъчителен начин.

За хората са опасни главно микрочастиците, които по хранителната верига попадат в крайна сметка в рибното месо, а с това и в чинията и стомаха ни. Кръвни проби и при хората показват, че и в кръвта им се отлагат безброй такива частици, например бисфенол А.

"Един милион клика за Средиземно море"

Под това мото правозащитници са инициирали неотдавна интернет-петиция. Целта й е да се съберат необходимия един милион подписа, за да се представи петицията в Европейската комисия и да се настоява за нови разпоредби за по-екологични потребителски продукти и опаковки. Ползването на еднократни опаковки трябва да бъде ограничено, така както това е посочено в действащата днес разпоредба за опаковките от 1994 година.

Гражданската инициатива за тази петиция стана възможно благодарение на влезлият преди година Лисабонски договор, според който петиции, съдържащи най-малко един милион подписа на граждани, могат да настояват през Европейската комисия за промяна на даден закон.

Който желае, може да се включи в петицията на следния адрес: http://www.expeditio...index.php?lg=en

  • 5 месеца по късно...
  • Потребители
Публикувано

Кабинетът ще узакони завзета от "Юлен" земя в Пирин

Концесионерът на ски зоната в Банско "Юлен" АД е присвоил незаконно 64.7 хектара към отпуснатите му 99.5 хектара от Национален парк "Пирин" край Банско. Санкцията, която правителството обсъжда обаче, е това нарушение да бъде узаконено чрез поправка в Закона за концесиите.

Министърът на околната среда и водите Нона Караджова съобщи това след заседанието на кабинета в сряда, на което е разглеждан сключеният през 2001 г. концесионен договор между МОСВ и фирма "Юлен", свързвана индиректно с председателя на Българската федерация по ски Цеко Минев, който е и един от основните акционери в Първа инвестиционна банка.

Поводът темата да влезе в дневния ред на министрите е приключилата проверка за незаконно разширяване на концесионната територия и построяване на писти и лифтове извън границите, определени от държавата, която беше направена по сигнали на екоорганизациите.

По думите на Караджова след измерване от специализирани фирми се е оказало, че твърденията на екосдруженията са верни. Тя обясни, че проблемът може да бъде решен по два начина - или с прекратяване на концесионния договор, както изисква сегашнното законодателство, или с изменение на Закона за концесиите, което да даде възможност за предоговаряне.

Според Караджова, ако се прекрати договорът, "това означава ски зоната да бъде затворена поне за 5-6 години, т.е. погребваме Банско". Вариантът ски зоната да се намали до разрешените граници ще означава да се събарят лифтове и да се затварят писти. "Заради това решихме да се предложат текстове в Закона за концесиите, с който ще се даде възможност да се правят промени в концесионните договори.

Животът е пъстър и е абсурдно при нужда да не се дава възможност да се правят промени в концесиите, когато това е в интерес на обществото", посочи Караджова, като допълни, че узаконяването на незаконните писти и лифтове като действие е "в интерес на региона и на страната". Тя обясни, че решението да се затваря ски зоната било коментирано от колегите й Свилен Нейков, Трайчо Трайков и Росен Плевнелиев като "безумно".

Андрей Ковачев от сдружение "Балкани" изрази учудване от обвързването на прекратяването на концесията със затварянето на ски зоната. "Не може ли зоната да бъде управлявана без "Юлен", попита природзащитникът. "Министерството имаше тази информация от около една година. Явно през това време са обмисляли как да узаконят разширението", каза още Ковачев.

По думите му, ако се промени законът заради "Юлен", ще се натисне спусъкът за цяла поредица от други нарушения – нерегламентирана държавна помощ, конфликт със зоните в екомрежата "Натура 2000", а незаконно усвоените територии ще попаднат в списъка със застрашени обекти на ЮНЕСКО.

Пред "Дневник" членът на ръководството на "Юлен" Петър Петров заяви, че фирмата не е надхвърлила отдадените й по концесионния договор 99.55 хектара. "Отговорно заявяваме, че всяко инвестиционно намерение в ски зона "Банско" е осъществявано законно, при спазване на териториалните устройствени планове и след получаване на съответното разрешение от МОСВ, което упражнява правата на държавата в концесионния договор.

Не може да се твърди, че в Банско пистите и съоръженията са незаконни", заявиха от компанията и в съобщение до БТА. От "Юлен" уточняват, че договорът от 2001 г. не разглежда потенциални отношения между площ и съоръжения при развитието на ски зоната и че в договора съществуват очевидни несъответствия между определената площ и концесионните обекти.

Коалицията "За да остане природа в България", включваща над 50 организации и граждански групи, изрази острото си несъгласие с предвижданата промяна, която ще узакони изсичането на близо 65 хектара гора от Национален парк "Пирин".

"Това решение е взето под диктата на Цеко Минев, акционер в Първа инвестиционна банка и човекът, който стои зад ски зона Банско и зад опитите за незаконно разширяване на ски зоната в Природен парк "Витоша", заявиха от коалицията и обявиха готовност за протести и гражданско неподчинение.

Пред "Дневник" председателят на ски федерацията Цеко Минев отказа да коментира твърденията на природозащитниците. "Какво да коментирам нелегитимни хора, които нямат съдебна регистрация", каза той. Според Минев не е ясно дали концесионната площ, измерена от министерството, включва стари ски съоръжения, строени през 70-те и 80-те години.

Попитан за изразената от него позиция, икономическият министър Трайчо Трайков заяви пред "Дневник", че така, както са били представени ефектите, "никой не каза, че трябва да се събарят писти или да се закрие ски зоната. Всички казахме, че това звучи безумно и поискахме министър Караджова да предложи решение. Тя предлага да се предоговори концесията". Министрите Плевнелиев и Нейков не бяха открити за коментар до редакционното приключване на броя.

Министър Караджова обясни вчера, че законодателните промени няма да се правят за една конкретна фирма, защото от тях ще се възползват много общини. Тя увери също така, че няма опасност от от санкции от Брюксел, защото се правят проверки на място.

През април обаче при проверка на място по две текущи наказателни процедури от ЕК - за незаконно строителство в ски зоната над Банско в Пирин и над Паничище в Рила, шефът на правния отдел в Главна дирекция "Околна среда" на ЕК Жан-Франсоа Бракелан посочи като голям недостатък на българското законодателство несъразмерно малките санкции за груби нарушения като непозволено строителство в защитените зони.

Той даде пример именно с лифта и ски пистите на "Юлен" в Пирин, които са причина за наказателна процедура срещу България.

Точно година по-рано, миналия юли, заради изсичането на дървета екоминистерството отмени решението си да позволи на "Юлен" да изгради нов, по-голям лифт над Банско и глоби концесионера с 20 000 лв. "Юлен" ни скъсаха нервите, отново постъпиха изключително некоректно, като ни излъгаха, че няма да се секат допълнителни площи", каза тогава зам.-министър Евдокия Манева.

Кои са "Юлен"

Основен акционер в "Юлен" с 60.7% е регистрираната в Кипър офшорка "Маренго трейдинг лимитид", 30.69% са собственост на регистрираното на Вирджинските острови "ТАК сървисис", а община Банско притежава 8.3 на сто от акциите, показва справка в ДАКСИ. В управлението на "Юлен" е Боян Мариянов, който е и в ръководството на Българската федерация по ски, чийто председател е Цеко Минев. Другият управляващ в "Юлен" Петър Петров е и в ръководството на "Витоша ски", която управлява съоръженията на Витоша.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/06/29/1114915_kabinetut_shte_uzakoni_zavzeta_ot_julen_zemia_v_pirin/

Държавата се е изпързаляла с договора за ски зона Банско

Концесионният договор за ски зона Банско, сключен в края на 2001 г., е написан така, че държавата не може да търси сериозни неустойки от фирма "Юлен" за нарушаването на екозаконодателството. Това заявиха пред "Дневник" от министерството на околната среда ден след като министър Нона Караджова обяви, че вместо разрешените по договор 99.5 хектара фирмата използва още 64.7 хектара от Националния парк "Пирин".

"Договорът е писан с две леви ръце и интересът на държавата не е бил гарантиран", коментира главният секретар на министерството Климентина Денева. Според документа, с който "Дневник" разполага, спазването на природозащитните норми в парк "Пирин" при строителството на зоната се гарантира само с банкова гаранция в размер 25% от минималната годишна концесионна такса на "Юлен".

Тъй като в последните години фирмата плаща по около 200 000 лв. годишно, това прави близо 50 000 лв. Тази гаранция трябва да се внася всяка година, но министерството все още проверява дали концесионерът действително го прави.

Концесионният договор не предвижда възможност държавата да го прекрати едностранно, ако "Юлен" се разпростре върху повече площ. Това може да стане само "по силата на съдебно решение", е записано в него. "В случай че решим едностранно да го прекратим или пък да премахнем съоръженията извън разрешената площ, ще затънем в дълги съдебни спорове с неясен изход, което не е добър вариант за никого", каза Денева.

Ако Законът за концесиите бъде променен, така че да може да се промени и концесионният договор, както предложи Караджова, министерството ще настоява и за по-високи концесионни възнаграждения от фирмата, каза още Денева. По настоящия договор таксата е определена на 2% - 3.5% от годишната печалба на фирмата.

Вчера от екокоалицията "За да остане природа" в писмо до премиера Бойко Борисов призоваха да не се търсят компромиси, а концесията да бъде прекратена. Според екоактивистите държавата трябва да конфискува незаконно изградените съоръжения и да рекултивира заграбените терени от парка, а зоната да се прехвърли на община Банско до назначаване на конкурс за нов концесионер.

Концесионната територия от 99.5 ха по договора е базирана на териториално-устройствения план на ски зона Банско от 2001 г. Този план е актуализиран през 2005 г. и вероятно точно тогава размерът на зоната е бил раздут над първоначалното, твърдят природозащитници. Изменението е направено със сериозни процедурни нарушения, показа проверка на "Дневник".

Петър Петров от ръководството на "Юлен", който е в управата и на фирма "Витоша ски", отрече с актуализацията да е увеличена площта на зоната. По думите му в първоначалния устройствен план външната граница на зоната била нанесена на картата неточно и при изменението била направена корекция.

"Каквито и изменения да са направени в този план, те по никакъв начин не засягат концесията на "Юлен", така че за всички площи извън определените й в концесионния договор фирмата може да се счита за "самонастанила се", коментира председателят на асоциацията на парковете Тома Белев.

Още от началото на строителството на зоната "Юлен" редовно е нарушавала дадените й разрешения, за което са й били налагани глоби. През септември 2002 г. министерството е санкционирало фирмата с 16 000 лв. за две нарушения при строежа на кабинковия лифт от Банско до местността Бъндеришка поляна и писта.

През юни 2003 г. за лифта от Бъндеришка поляна до вр. Тодорка е глобена два пъти с общо 7500 лв., а на следващия месец за прилежащата писта "Бъндерица" следват две глоби от по 4000 лв. Концесионерът превиши правата си и при последните си проекти миналата година, когато му беше разрешено да монтира нов лифт на мястото на два малки влека.

Оказа се, че фирмата значително е удължила просеката, изсичайки над 80 дървета, за което министерството й наложи максималната глоба за неспазване на решение по екооценка - 20 000 лв. "Юлен" ни скъсаха нервите", коментира тогава зам.-министър Евдокия Манева. Заради две от нарушенията Европейската комисия наложи наказателна процедура.

Щафетата на нарушенията

- началото на 2001 г. - тогавашният министър Евдокия Манева одобрява устройствения план на бъдещата ски зона

- декември 2001 г. - новият министър Долорес Арсенова сключва концесионния договор

- септември 2002 г. - започват периодичните глоби за нарушения при строителството на зоната

- август 2004 г. - "Юлен" кандидатства за актуализация на устройствения план

- декември 2004 г. - Арсенова решава да се направи доклад за екологична оценка на новия план

- август 2005 г. - в паузата между двете правителства след изборите Арсенова прехвърля решението по екооценката на РИОСВ - Благоевград. Това е нарушение на закона, защото решенията за националните паркове се вземат от министъра

- септември 2005 г. - шефът на регионалната екоинспекция Ангел Георгиев дава зелена светлина на проекта

- 2006 г. - сдружението "За земята" публикува обширен доклад за нарушенията в ски зоната и незаконното й разширение

- октомври 2009 г. - Еврокомисията открива наказателна процедура срещу България за нарушения на "Юлен" в Пирин

- януари 2010 г. - екоорганизации показват със сателитни снимки, че площта на зоната е много над разрешената

- септември 2010 г. - екоминистерството поръчва геодезично измерване

- 29 юни 2011 г. - министър Караджова признава, че площта е надхвърлена с 650 декара, но предлага узаконяване на нарушението

Мнения за казуса

адвокат Михаил Екимджиев: Недопустима от европейското право държавна помощ

Първото ми впечатление е за недопустима от европейското право държавна помощ. България може да има проблем с Европейската комисия и да се задейства наказателна процедура и заради нарушение на екологичното законодателство, и заради реверанса на държавата към една фирма без социални основания за това, защото не става дума за закриване на завод с 2000 работници. Това е реверанс към един нарушител на закона, държавата толерира нарушението му. Ако сега един инвеститор реши да прави същите нарушения на "Перелик" например, държавата едва ли ще му направи същите отстъпки.

адвокат Иван Груйкин: Държавата е инструмент на икономически лобита, абдикирала е от контрола

Това, което се вижда, е, че държавата е инструмент в ръцете на икономически лобита. Същото е положението и със Закона за управление на отпадъците - заради няколко големи фирми се премахват около 1000 малки в бранша. В интерес на сериозни икономически лобита държавата префасонира законите в нарушение на правния принцип за предвидимост и устойчивост на нормативните актове. Някои действия на концесионера "Юлен" са съставомерни деяния по Наказателния кодекс, които няма как да се санират. Това е поръчково законодателство. Държавата е абдикирала от основната си функция - контролната.

Свилен Нейков, министър на спорта: И вълкът да е сит, и агнето цяло

Има сключен договор и са си превишили правата. Има три варианта: да се съборят незаконните съоръжения, да се затвори Банско като ски курорт, да се търси друг начин. Това Нона Караджова трябва да го предложи така, че вълкът да е сит и агнето цяло. Първите две възможности не се оправдават от обществото дори и предвид двата старта за световната купа, на която Банско ще бъде домакин следващата зима. Нека да вървим напред и да не гледаме назад. Освен това трябва да се актуализира наемът, защото сега той не отговаря на това, което реално ползва компанията. Не сме казали, че тотално ще правим промени в закона за концесиите. В момента се прави анализ на ситуацията, а не предложения за промени в закона. Трябва да се види точно какъв е процентът на отклонението. Аз съм за спорта, да няма злоба, да си взаимодействат хората и природата и да няма скъпи съоръжения, които стоят като паметници в един умрял курорт.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/06/30/1115725_durjavata_se_e_izpurzaliala_s_dogovora_za_ski_zona/

  • Потребители
Публикувано

Наистина страхотна свинщина.

Изсякоха сума ти залесена площ, оказа се, че са изсекли повече отколкото е трябвало, сега се опитват да узаконят незаконното (със задна дата) и на това отгоре пак да секат. А обясненията са повече от нелепи. Не съм голям еколог, но все пак моралът си е морал. Тук трябва да валят присъди, сечта да се спре и дори да се помисли за презалесяване.

  • Глобален Модератор
Публикувано

По начало екологията има много просто решение. На едно отсечено дърво садиш 3. За едно отсечено дърво в защитени зони "сядаш", както казват руснаците. т.е лежиш 3 г.

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
Публикувано (edited)

Проблемът на зимните ни курорти е, че те просто нямат прородните дадености да развиват скиспорт на световно ниво. Това е - Банско и Боровец не е нито Швейцария, нито Австрия, нито пък Юта или Колорадо в САЩ, където пистите са на значително по-висока надморска височина и предлагат по-добра снежна покривка. Вчера минах покрай офис на туроператора TUI, където бяха залепени оферти за ски-ваканции през идващата зима (изброих ги по-горе). България естествено не фигурира там, тъй като тя просто не е интересна. Българската федерация по скиспорт плюс ски-бизнесмените са за мен една мафиотска шайка, която препира мръсни пари. Това е факт. Вижте какво стана на Банско с унищожените гори и бетонните комплекси в полите на планината и то без адекватна инфраструктура, ВИК, медицинско обслужване и т.н. Банско = алкохолен туризъм през зимата. Това ми го каза една сръбска преподавателка, която е обиколила почти всички български планини и е видяла как се развиват те - пърляво (мръсно). За Боровец важи същото - вижте каква е мръсотията и калта из курорта зимно време. На Витоша скимафията не можаха да подменят дори един от старите лифтове, за което сеч дори не е необходима, а обвиняват други. Единствената писта, която работеше преди 2 години през януари беше Витошкото лале и то на изкуствен сняг! Какъв е този "зимен" курорт, дето го кара на изкуствен сняг, да не сме Дубай? И си въобразяваме, че имаме ски-курорти на световно ниво!? Колко наивно... Сега като спрат да ходят и гърците на Банско, ще видим накъде ще се обърнат работите. Та писъците за лоши НПО-та и провал на "жизненоважния" им туристически отрасъл са смешни, след като "бизнесмените" сами не знаят как се управлява и накъде да се развива този "ски-спорт". Алкохолните туристи не се нуждаят от ски-писта през зимата.

Редактирано от Perkūnas
  • 7 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикувано

дам, доста голяма въртележка е там. Аз докато се ориентирам навремето накъде беше Шилигарника с барчетото дето се предлага ром с чай и изтрезнях. :biggrin:

  • 6 месеца по късно...
  • Потребители
Публикувано

Стотици граждани на Банско протестираха с искане за нова ски зона

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/12/28/1976218_stotici_grajdani_na_bansko_protestiraha_s_iskane_za/

  • Потребители
Публикувано

Преди време аргументите за изграждане на ски зоната бяха да се даде работа на хората, да се развива туризма и пр., сега когато вече има изградена ски зона (при това с много нарушения) остава неясно какви са аргументите за разширяването й.

Това е нагло!

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Публикувано

При последното обсъждане на промените н плана за управление на НП Пирин от ВЕЕС на експертите от Бан не бе дадена думата. На тях им бе казано да променят становищата си и точка. Нещо, което те няма как и не биха направили. Пародия!

С тези промени, които Караджова ще подпише, тя ще узакони всъщност нередностите около строителството на съществуващите писти, с което ще избегне всякаква отговорност за тях, и ще отвори вратичка за нови застроявания и изсичания.... Срам :(

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители
Публикувано

ВАС реши окончателно: Лифтът на Платото в Пирин е незаконен

http://www.dnevnik.bg/zelen/2013/05/15/2061221_vas_reshi_okonchatelno_liftut_na_platoto_v_pirin_e/

Експерти в МОСВ обмислят как да изпълнят решението на ВАС за Пирин

http://www.dnevnik.bg/zelen/2013/05/15/2061451_eksperti_v_mosv_obmisliat_kak_da_izpulniat_reshenieto/

  • Администратор
Публикувано

Здравейте,

дали някой знае за провели се Еко - проекти за планина Витоша?

Търсят се екипи от учени, провели екологични проекти на Витоша и за Витоша...

Всяка информация би била от полза :)

  • Потребители
Публикувано

Информация за такива проекти има на страницата на Природен парк "Витоша"

http://www.park-vitosha.org/content/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8

и на страницата на Инициативна група "Витоша"

http://www.vitoshagroup.org/

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикувано

Какво означават цифрите в становището на МОСВ за противоречия в концесионния договор за Банско?

След 2,5 години усилен труд, МОСВ запозна обществото с предявените от
Юлен АД твърдения за противоречия в концесионния договор за ски-зона
Банско: Становището на МОСВ .



Основната манипулация в твърденията на Юлен АД възприети в
становището на МОСВ е, че в договора има три цифри и три площи, които се
разминават. Според нас разминаване няма, по-малките площи просто влизат
в по-големите (логическо отношение част към цяло, елементарна логическа
концепция). С тези мними разминавания МОСВ прави опит да обясни защо
част от изградените от Юлен АД сгради и съоръжения за построени извън
разрешената по концесия площ, по ОВОС, по ТУП и по План за управление на
НП Пирин, ограничени в 99,55 ха. Целта е да се прикрие вина, която
носят както Юлен АД, така и МОСВ, които са разрешавали част от
незаконните обекти извън концесията и върху държавната земя в НП
"Пирин".



Какво означават тези три цифри, откъде идват те и защо са неудобни за Юлен АД и МОСВ?



[i.] 99,55 ха - максималната площ на всички ски писти, лифтове, съоръжения, паркингите и пистите за ски бягане по по чл.1.1. от договора за концесия между МОСВ и Юлен АД.
Същите се вместват в ограниченията като площ и като графични
начертания в рамките на максимално допустимите, съгласно
Териториалноустройствения план (ТУП) на извънселищната територия
"Ски-зона с център Банско", одобрен със Заповед № 09-13 на кмета на
община Банско от 1 март 2001 г. (виж по-долу). Само тези територии могат
да бъдат изсичани, застроявани и ползвани, съгласно Договора за
Концесия за ски-зона Банско в НП Пирин.



100,31 ха - сборът от максималната площ на всички ски писти, лифтове, съоръжения по ТУП на ски зона Банско от 2001, където графично са посочени къде точно са те. Обърнете внимание на площите в таблицата долу ляво, "Баланс на територията":

8 СКИ СЪОРЪЖЕНИЯ 15.39 ха

9 СКИ ПИСТИ АЛПИСКИ ДИСЦИПЛ. 80.67 ха

10 СКИ ПИСТИ ЗА БЕГ. ДИСЦИПЛ. 4.25 ха


Общата площ на тези три графи е 100.31 ха, в коите се вмества концесионната площ от 99.55 ха по чл.1.1. от договора, в която се вместват съоръженията по Приложение 1 от договора, като се извадят съоръженията към някои от сградите по Приложение 2
от договора. С други думи, от тях 99,55 ха са запазени за концесионера,
а останалите 0,76 ха са възможност за съоръжения на други стопани.



[iI.] 818,46 ха - обхваща територията вътре в НП Пирин, затворена от 252 координатни точки външна граница на обхвата по Приложение 1 от договора за концесия, имаща максимална площ от 817,19 ха (съгласно съдебно-техническа експертиза
по дело 7521/2011 на ВАС) плюс 1,27 ха извън парка, върху които е
построена част от кабинковата въжена линия и ски пътя до град Банско.
Това е площта на т.нар. концесионнен обхват, в който е допустимо
разполагането на съоръженията с площ от 99,55 ха, но в по-голямата си
част включва неподлежаща на застрояване територия. Според ТУП 2001 г.,
818,46 ха е териториална единица с намеса в парк Пирин. В това се
включват гори, поляни, реки, пътища и др. територии, наред със сградите,
съоръженията и пистите.



[iII.] 1474,62 ха - обща площ на
проучената територия. Под този термин трябва да се разбира обхвата на
географската подложка, използван за изработката на ТУП. ТУП е само част
от проучената територия, но е ограничен в нея с червена пунктирана
линия, както е видно от графичната част на ТУП. В нея е включена и
зоната около станцията на Министрески съвет с отпадналата писта там,
лифта Църна могила и др. подобни. В тази общта площ попадат както
територията в НП Пирин, затворена от 252 координатни точки по Концесия с
размер 817,19 ха, така и други над 600 ха гори, които са извън
концесионния договор на Юлен АД, там не трябва да попадат съоръжения на
Юлен АД, и на практика държавата би могла да ги даде за концесия (напр.
за развитието на алтернативен туризъм - конен спорт, алпинизъм и др.) на
друг концесионер.



Всъщност, натискът на концесионера Юлен АД за корекции в
текста на концесионния договор имат за цел площта на концесията да
обхване площта на целия ТУП, т.е. всички 1474,62 ха, а не само 99,55 ха,
тъй като една част от изградените съоръжения и новите планирани такива,
попадат не само извън площта от 99,55 ха, но дори и извън обхвата на
концесията, заключен в горепосочените 818,46 ха. Пример за това са
пистити Шилигарник 2, лифт Железни мост-Платото, крайните станции на
лифт Платото и др.

Повече информация за цифрите по баланса на териториите в ски-зона Банско
могат да бъдат намерени в картите на ТУП на ски-зона Банско от 2001 и
2004 г., изготвени от арх. Е. Леков, и одобрени от Община Банско:

ТУП 2001

ТУП 2004

Детайлна справка за закононарушенията в ски-зона Банско в НП Пирин:

Законов анализ и факти

http://forthenature.org/news/2672

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Публикувано

Природозащитници предупреждават: Седемте Рилски езера умират заради засиления туристически поток

По данни на Министерството на околната среда и водите и експерти на Коалицията "За да остане природа в България" за последните години броят на посетителите в района на Седемте езера е нараснал близо десет пъти - от около 15 хил. през 2009 г. до над 120 хил. през 2011 г. Всичко това е пряк резултат от пускане в експлоатация на лифта от х. „Пионерска“ до х. „Рилски езера“

Улесненият достъп и засиленият обществен интерес с пускането на лифта вече водят до невъзвратимата загуба на Седемте Рилски езера. Особено притеснителни са тези процеси през лятото.

Официални правителствени данни показват, че се наблюдава трайно прогонване на редки и защитени видове като мечката, вълка, дивата коза, глухара, врабчовата кукумявка и др., срещани в района преди 2009 г.

Липсата на алейна инфраструктура като дървени скари по пътеките до езерата и огромният човекопоток води до силно увреждане и ерозиране на тревните местообитания и затлачване на езерата от изнесената с дъждовете почва от склона.

Стотиците хиляди любители на езерата ежегодно се оказват непоносима екологична тежест и за крехките водни екосистеми, в които след 2009 г. се наблюдават напредващи процеси на заблатяване и отмиране на първичните езерни екосистеми.

Природозащитниците припомнят, че между 2007 и 2009 г. бяха организирани десетки граждански протести срещу изграждането на новия лифт до Седемте Рилски езера в сърцето на Национален парк Рила. Той беше разрешен, без да е извършена актуална оценка за въздействието върху околната среда и защитените видове в парка и без да се заплащат концесионни такси за ползването на изключителна държавна собственост (една трета от лифта попада в Национален парк Рила). Всичко това доведе до наказателна процедура на Европейската комисия срещу България за неспазване на екологичното законодателство на Европейския съюз.

Във връзка с наказателната процедура на Европейската комисия през изминалите години проблемите с опазването на Седемте езера са били неколкократно обсъждани с Министерството на околната среда и водите и всички заинтересовани страни, но единствените мерки за смекчаване на вредното въздействие на човекопотока върху природата в района се ограничават до завишаване на контрола и подновяването на туристическата маркировка и информационните табели.

Коалицията "За да остане природа в България" отново обръща внимание, че единственият начин екоминистерството да гарантира опазването на Седемте Рилски езера е чрез прилагането на международния опит за управлението на чувствителни екосистеми, подложени на засилен туристически интерес. В такива случаи се изготвя екологична оценка на поемната способност на чувствителните екосистеми, изграждане на инфраструктура с цел намаляване на ерозията, поставяне на тоалетни и т.н.

Според природозащитниците обаче, като най-спешна мярка за спиране настъпилите вече негативни последствия за Седемте езера, е необходимо екоминистерството да предприеме действия за ограничаване на туристопотока до поносимите за екосистемите нива, включително чрез налагането на финансови стимули и ограничаване капацитета на незаконния лифт.

По силата на екологичното законодателство, тези дейности целят да не се допусне унищожаването на Седемте езера и е трябвало да бъдат разработени от кандидат строителя на лифта и екоминистерството, преди съоръжението да е построено и пуснато в експлоатация. Това не се случи въпреки настояванията ни, припомнят природозащитниците.

http://forthenature.org/news/2775

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Публикувано
Седемте рилски блата
Сто години след откриването на свещения град на инките в Перу Мачу Пикчу
– през 2011 г., властите въвеждат ограничения в достъпа на многолюдните
тълпи от туристи, които са нанесли необратими щети на района. Земята е
силно ерозирала на места, има опасност от свлачища, екосистемата в
планината е застрашена. Ограниченията са наложени след дългогодишен
натиск от страна на ЮНЕСКО, която предупреждава, че мястото на практика
ще бъде унищожено. От друга страна е натискът на местните власти и
туристическите агенции, които настояват до древния град да се изгради
магистрала. Перуанското министерство на културата в крайна сметка се
вслушва в гласа на природозащитниците и взима драстични мерки, за да
ограничи пагубното влияние от безконтролния достъп до Мачу Пикчу.

Историята
с Мачу Пикчу, случила се на 11 470 километра от София, се повтаря с
много по-бързи темпове и на много по-близко разстояние на място, което
според българските закони е с една от най-високите степени на защита –
Национален парк "Рила". От построяването му през 2009 г. досега спорният
лифт от хижа "Пионерска" до хижа "Седемте рилски езера" качва по близо
2000 души всяка събота и неделя (през лятото, според груби изчисления).
Езерата са място, което никога не е било населено и допреди 2009 г. е
посещавано от не повече от 1000 души на месец (осреднени данни на
дирекция "Национален парк Рила").

Рила не ни е мила

Изграждането
на лифта е съпроводено с протести на природозащитници заради съмнения
за неговата законност, както и заради притесненията от засиления човешки
натиск. През 2009 г. прокуратурата образува досъдебно производство
срещу длъжностни лица, участвали в реализацията на проекта, но точно
преди месец го прекратява с мотива "липса на доказателства", научи
"Капитал" от източници от държавното обвинение. Решението е взето
въпреки данните за съществени нарушения на Закона за устройство на
територията, Закона за опазване на околната среда и Закона за
собствеността при изграждането на лифта, както и за заблатяване на
езерата, ерозия и унищожаване на естествени местообитания в района на
седемте рилски езера. "Разследваното деяние има реално значими и
измерими финансови, материални, културни и морални щети, които
практически са невъзстановими или са възстановими в дългосрочен аспект
при пълното отстраняване на направените щети", пише в
съдебно-екологичната експертиза по производството, изготвена от
специалисти по хидробиология, екология, зоология, ботаника от
биологическия факултет, БАН, Национален природонаучен музей и др.

Защо лифтът е със спорна законност

За
лифтa до рилските езера има строително разрешително от 1998 г., както и
оценка за въздействие върху околната среда, одобрена от МОСВ през 1995
г. Изграждането на съоръжението (строеж трета категория по смисъла на
ЗУТ, елемент от техническата инфраструктура) е временно прекратено през
2001 г. и е подновено през 2005 г., т.е. 7 години след откриването на
строителната площадка (през 1998 г.). Според чл. 67, ал. 1 от Закона за
собствеността правото да се построи сграда в чужд имот (община Сапарева
баня строи лифта върху имот от държавния горски фонд, предоставен й от
земеделското министерство) се прекратява по давност, ако не се упражни в
продължение на 5 години. Правото е упражнено, ако във въпросния
5-годишен срок сградата е завършена на етап груб строеж (груб строеж е
сграда или постройка, на която са изпълнени ограждащите стени и
покривът, без или с различна степен на изпълнени довършителни работи).
От документите по разследването става ясно, че нито през 2001 г., нито
при подновяването на строежа през 2005 г. лифтът, горната и долната
станция не са стигнали до груб строеж.

Към 2005 г. са завършени
изкопните работи за 15 фундамента (общо са 23), излят е бетонът за осем
от тях, монтирани са 7 стълба. И ако за самия лифт е трудно да се
прецени кога точно е изпълнен на груб строеж, то за долната и горната
станция, които са сгради, е пределно ясно. От долната лифт станция е
изградена само подпорна стена, а от горната – само основи на сградата и
тухлена зидария на ниво първи етаж. Детайлите са описани в протокол от
2001 г. и акт обр. 11 от 2005 г.

Въпреки несъответствието със
закона на 04.09.2007 г. главният архитект на община Сапарева баня
Даниела Владимирова–Цанкова одобрява инвестиционен проект "Промяна по
време на строителство" (вписва се като забележка към строителното
разрешително). Преди одобрението тя праща съгласувателно писмо до МОСВ,
но само за промяната в проекта, отнасящ се за горната лифт станция.
Новият инвестиционен проект е внесен за съгласуване в цялост в МОСВ на
15.10.2007 г. По този начин Владимирова – Цанкова е нарушила Закона за
опазване на околната среда, Закона за устройство на територията и Закона
за собствеността, тъй като e одобрила редакция на строително
разрешително, загубило правното си действие през 2003 г. Обектът е
трябвало да премине през целия етап от изготвяне и одобрение на нова
екологична оценка и ново строително разрешително.

За нарушения са
разследвани и заместниците на Дирекция за национален строителен контрол
(ДНСК) Георги Даракчиев и Милка Гечева (сега шеф на ДНСК), Силвия
Виденова, главен инспектор към ДНСК, управителят на фирмата за
строителен надзор "Евростандарт" и началника на РДНСК Кюстендил Васил
Стоянов - заради приемането на спорния обект. Както стана ясно по-горе,
прокуратурата е отказала да повдигне обвинения срещу тях.
Видима заплаха

Спорен или не, лифтът е факт и от
2010 г. досега качва до хижа "Седемте рилски езера" между 120 и 140
хиляди души годишно (по данни на дирекция "Национален парк Рила",
предоставени на "Капитал"). Заблатяването на първите три езера,
изровените пътеки и разхвърляните боклуци са видими с просто око. От
МОСВ и парковата дирекция обаче твърдят, че натиск върху екосистемите
няма. "Няма промяна в параметрите на водите на езерата Рибно, Долно и
Сълзата... Не е отчетен спад в популациите на консервационно значими
видове... През последните две години се наблюдава възстановяване на
популацията на дивата коза (?!) В последните години не са отчетени
тенденции за влошаване или увреждане на местообитанията на видовете в
района", пише в съвместен отговор на МОСВ и парковата дирекция на
запитване на "Капитал".

Коренно различни са изводите в
съдебно-екологичната експертиза към досъдебното производство за лифта до
рилските езера, с която "Капитал" разполага. "Има ясни индикации за
напредване на еутрофизационните процеси (грубо казано – заблатяване
заради промяна в качеството на водата, предизвикана от увеличеното
количество органични вещества и биогенни елементи). До 2010 г. в езеро
Сълзата не са констатирани т.нар. потопени висши растения
(макроводорасли), докато в периода 2010–2012 г. те заемат около 10-12%
от площта му. Експерти по хидробиология коментираха пред "Капитал", че
при естествената еволюция на езерото подобна промяна щеше да се
наблюдава след стотици, дори хиляди години. Сълзата е било (в минало
време) и единственото езеро, в което е регистриран реликтния вид
Copepoda – Arctodiaptomus niethameri – яркочервено дребно ракообразно с
размер около 1 мм. През 2010 г. то вече е изчезнало. В експертизата е
посочено, че същата съдба ще сполети и друг вид – Daphnia obtusa.
Организмите в природните екосистеми са свързани и зависят едни от други.
Изчезването на един биологичен вид неминуемо ще доведе до нарушаване на
равновесието в природните съобщества, пише в документа. Заключението на
експертите е, че състоянието на езерата може да се определи като
неблагоприятно, растителността около пътеките загива, ерозията разширява
своята площ, има пряко унищожаване на местообитания (на птици),
засилено безпокойство и увреждане на местообитанията на бозайниците.
Основен принос за увеличения човешки поток и натиск към езерата и всички
произтичащи негативни последствия има лифтът от х. "Пионерска" до х.
"Седемте рилски езера", пишат експертите. Тълпите изравят пътеките,
пръст, прах и органични отпадъци се свличат към езерата, които се
заблатяват и стават драстично по-плитки за последните 5-6 години, пише в
експертизата. Тези процеси нямат нищо общо с основните цели при
обособяването и управлението на Национален парк "Рила", които са
свързани с опазването на видовете и техните местообитания. Нещо повече, в
чл. 278г и 278д от Наказателния кодекс е посочено, че унищожаването на
защитени видове от дивата флора и фауна, било то по непредпазливост, е
престъпно деяние, което се наказва с лишаване от свобода и глоба.

Полезен ход има

Изводите
в съдебната експертиза са категорични - необходими са спешни мерки за
овладяване на негативните въздействия. Те могат да са ограничаване на
достъпа - да се пропускат определен брой посетители и най-вече
автомобили, тъй като сновящите почти до новата хижа джипове таксита имат
сериозен принос за ерозията в района и увреждането на природните
местообитания. Специалистите препоръчват още поставянето на тоалетни и
контейнери и редовното им осблужване, засилване на контрола върху
спазването на забраните за къмпингуване, палене на огън и излизане от
установените маршрути. Може да се инвестира и в пречиствателни системи
на двете хижи на езерата, каквито в момента липсват. Нито една от тези
мерки не фигурира в плановете на парковата дирекция, като изключим тези
от козметичен характер - печатане на брошури и разписването на заповеди,
чието спазване няма кой да контролира. Тъжното в случая е, че заради
алчността на една община и определени инвеститори само няколко години
след строежа на лифта със спорна законност вече се говори за спасяване
на рилските езера вместо за повишаване на туристическата култура на
посетителите. "Питам какво правят съвременните хора, като се намерят
пред някой чист планински извор - изведнъж натопяват вътре калните си
обуща да ги измият...", казва Петър Дънов през 1927 г. Осемдесет и шест
години по-късно този модел е затвърден и максимално улеснен, a промяната
към устойчиво и разумно използване на природните ресурси си остава
неясно пожелание от гланцираните брошурки, поставени на касата пред
лифта.
Хронология

Проектът за лифт до езерата
съществува повече от 15 години, когато през 1997 г. 17 дка от парк
"Рила" са предоставени от Национално управление на горите на община
Сапарева баня. Условието за строежа обаче е местната власт да не
преотстъпва собствеността си върху него. Проектът, представен през 2003
г. от тогавашния кмет на Сапарева баня Цветан Динев, е за 3 млн. лева.
Със
строежа се заема новоучредената фирма "Атомик инвест", в която общината
има миноритарен дял от 24%. Всичко трябва да е готово до август 2004 г.
Малко преди това инвеститорите се сменят. Дяловете на бившите акционери
от "Атомик инвест" са изкупени от "Рила спорт" АД, а проектът чака
своето доизграждане. Зад "Рила спорт" стои офшорната компания "Рилстоун
трейдинг бизнес корпорейшън" със седалище Великобритания, свързвана с
брата на бившия финансов министър Милен Велчев – Георги Велчев.
Лифтът
от хижа "Пионерска" до хижа "Седемте рилски езера" е окончателно
завършен през пролетта на 2009 г. От 2007 до 2009 г. в страната се
провеждат протести срещу изграждането му, предизвикани най-вече от
екоактивистите, които алармират за ефектите върху езерата и цялата
биосфера там, както и за законовите нарушения в строителната дейност.

Създателите
на седалковия лифт са инициатори и на друг, по-мащабен проект в близост
до Рилските езера. Това е ски курортът "Паничище – Езерата – Кабул",
който бе представен през 2008 г. на съвместна пресконференция на
изпълнителния директор на "Рила спорт" Славейко Стайков и кмета на
Сапарева баня Сашо Иванов. Тогава и двамата изрично подчертават, че
седалковият лифт и ски комплексът, известен още като "Супер Паничище",
са две различни неща. Проектът, възлизащ на повече от 140 млн. лева,
трябва да бъде завършен изцяло до края на 2016 г. В момента той е
блокиран, тъй като е планиран върху заменени гори, върху които е
наложена забрана за строителство.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!