Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Ракета Фалкън 9 изведе в космоса 113 спътника!

2023-11-nov-falcon-9-launch.png

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

11 ноември 2023 г. 22:45 ч.

Светослав Александров. Тази вечер в 20:49 ч. българско време от космодрума Ванденберг в Калифорния, САЩ, беше проведено успешно изстрелване на ракета на СпейсЕкс “Фалкън 9” със 113 изкуствени спътника на борда. Сред тях имаше и такива, построени от българската фирма ЕндуроСат.

Нека сега да обърнем внимание на 113-те спътника. Те бяха изведени в космоса в рамките на мисията “Транспортър-9”. Програмата Транспортър на СпейсЕкс осигурява възможност за споделено извеждане на полезни товари в космоса и понастоящем представлява най-евтиният начин, по който всеки предприемач или фирма може да качи нещо свое в орбита. Извеждането на 1 килограм провизии с ракета “Фалкън 9” възлиза на $6 500 и няма друг космически превозвач, който да предлага подобна услуга на такава ниска цена.

Има два начина, по който може да бъде сключен договор за полет на борда на ракета на СпейсЕкс – директно с фирмата или чрез посредник. Част от посредниците разполагат със собствени буксири, които могат да довеждат спътниците до специализирани орбити. Счита се, че в рамките на днешната мисия, общо 90 спътника бяха освободени директно от ракетата “Фалкън 9”, а останалите 23 спътника ще бъдат доведени впоследствие до целевите им орбити чрез три буксира.

Трите буксира са конструирани от D-Orbit, Exotral и (много интересно!) Impulse Space. Последната фирма е основана от Том Мюлър, който някога ръководеше създаването на двигатели в СпейсЕкс. Именно под негово ръководство бяха проектирани и досега използваните двигатели на “Фалкън ” и “Драгън” – “Мерлин”, “Драко” и “Супердрако”. Но Мюлър вече е собственик на нова американска космическа компания.

Съществена част от изпратените днес спътници (общо 36) са на фирмата Planet Labs, от серията “СуперДав” – те ще наблюдават Земята. Други 35 са поръчани чрез посредничеството на немската фирма Exolaunch, три CubeSat-а са отговорност на Maverick, а четири – на Momentus.

Според уебсайта NASASpaceflight eдиният от спътниците на българската фирма EндуроСат е “Платфърм 5”

За нуждите на мисия “Транспортър-9” днес бе използвана ракета “Фалкън 9” с рециклирана първа степен, известна под сериен номер “B1071”. Това бе 12-тото успешно излитане и кацане на тази конкретна степен.

Днешният полет бе 82-ри за ракетите от семейството “Фалкън” през 2023-та. Ако включваме и засега единственият полет на “Старшип”, СпейсЕкс са провели общо 83 изстрелвания за календарната година.

Видео от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2023/11/11/falcon-9-launches-90-satellites/

  • 7 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Българската фирма EnduroSat ще строи първия изкуствен спътник на Ботсвана

botsat-1-1024x576.jpg

5 юли 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. На 3-ти юли българската космическа фирма EnduroSat оповести ключово партньорство с Ботсвана, държава, намираща се в южна Африка. Специалистите от България, съвместно с тези от Международния университет за наука и технологии на Ботствана (BIUST), ще построят първия за страната изкуствен спътник.

Според информацията, разпространена от EnduroSat, инженерите на BIUST ще се присъединят към екипа на фирмата в София, за да бъде осъществено сглобяването на спътника и интегрирането на полезния му товар. Спътникът, наречен Botsat-1, ще бъде изграден по стандарта CubeSat, от три стандартизирани единици.

Изстрелването ще бъде осъществено не по-рано от февруари 2025 г., с ракета на СпейсЕкс “Фалкън 9”, в рамките на мисията за споделено извеждане на полезни товари “Транспортър-13”.

Напомням на читателите, че първият спътник на EnduroSat бе изведен в орбита през 2018 г., като това бе първата космическа CubeSat мисия на България. Българският стартъп е сред водещите космически фирми в цял свят, като до този момент е доставил над 60 спътника по поръчки. На събитието “Ало, космос? Говори България”, проведено в края на юни в София Тех Парк, Виктория Тодорова от EnduroSat разказа за редица проекти, които се изпълняват от компанията. Единият от тях включва мисия на име TOLIMAN, която се осъществява в партньорство с Университета в Сидни и инициативата Breakthrough. Тя ще търси обитаеми планети в системата Алфа Кентавър. За нас обаче е особено важен е проектът “Балкан”, тъй като това се очертава да бъде първата спътникова мегагрупировка (от над 120 сателита) за България.

Спътниците “Балкан” ще осигуряват аналитични услуги на базата на изкуствен интелект и услуги за мониторинг, които ще подобрят гражданската сигурност, морските наблюдения, хуманитарните и екологични оценки.

За повече информация: EnduroSat

https://cosmos.1.bg/space/2024/07/05/endurosat-botsvana/

  • 6 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Българският спътник Балкан-1 излита тази вечер с ракета на СпейсЕкс!

473800437_919202343749470_13182927170723

Изображение: ЕндуроСат/Планетариум на висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“.

14 януари 2025 г. 18:50 ч.

Светослав Александров. Изкуственият спътник „Балкан-1“, първият от българската спътникова мегагрупировка „Балкан“, която бива създавана от фирмата ЕндуроСат, ще бъде изстрелян тази вечер в 20:49 ч. българско време посредством ракета на СпейсЕкс „Фалкън 9“ от базата Ванденберг в Калифорния!

В случай, че се наложи забавяне поради метеорологични или други причини, резервната дата е 15-ти януари по същото време.

Спътникът ще излети в рамките на програмата на СпейсЕкс за споделено пътуване „Транспортър“, като това е 12-тата мисия за нея. Освен „Балкан-1“, на борда на ракетата пътува още един космически апарат, построен от Варда, основаната от българина Делян Аспарухов американска фирма за производство на лекарства в орбита. Мисията е втора за Варда и носи името „Уинебаго-2“, като подобно на първата, също разполага с възвръщаема капсула. Заради бюрократичните трудности предният път, сега Варда разполага с разрешително, което ще позволи на „Уинебаго-2“ да се завърне в Австралия.

И това са само две от мисиите, насрочени да летят с „Транспортър-12“. На борда на ракетата „Фалкън 9“ са качени повече от 100 космически апарата!

Ракетата е оборудвана с рециклирана първа степен, която има един полет зад гърба си – на военната мисия „NROL-126“.

Да се върнем на спътника „Балкан-1“. По случай изстрелването, Планетариумът на Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна е организирал живо излъчване на място за посетители. За повече информация на този линк.

Мегагрупировката „Балкан“ ще се състои от общо 120 спътника, които ще осигуряват на Балканския полуостров и Европа безпрецедентни приложения в сферата на морските наблюдения, подкрепа за хуманитарни и екологични дейности, както и мониторинг на околната среда. „Балкан-1“ е построен по стандарта CubeSat от общо 16 стандартизирани единици, като спътникът е оборудван с модерна мултиспектрална камера, с помощта на която ще може да провежда своите наблюдения на Земята.

Мегагрупировката „Балкан“ е избрана от ЕС и Европейската космическа агенция (ЕКА) в рамките на програмата Коперник за спомагателни мисии.

Повече информация за „Балкан“ можете да прочетете на сайта на ЕндуроСат.

https://cosmos.1.bg/space/2025/01/14/balkan-1-to-fly-to-space/

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Ракета Фалкън 9 изведе в орбита българския спътник Балкан!

Screenshot-2025-01-14-213924.png

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

14 януари 2025 г. 22:15 ч.

Светослав Александров. Тази вечер в 21:09 ч. от космодрума Ванденберг в Калифорния бе изстреляна ракета на СпейсЕкс „Фалкън 9“ със 131 спътника, сред които и българският „Балкан-1“, построен от родната компания EnduroSat!

Спътникът е част от мегагрупировката „Балкан“, която ще се състои от общо 120 спътника. Те ще осигуряват на Балканския полуостров и Европа безпрецедентни приложения в сферата на морските наблюдения, подкрепа за хуманитарни и екологични дейности, както и мониторинг на околната среда. „Балкан-1“ е построен по стандарта CubeSat от общо 16 стандартизирани единици, като спътникът е оборудван с модерна мултиспектрална камера, с помощта на която ще може да провежда своите наблюдения на Земята.

Мегагрупировката „Балкан“ е избрана от ЕС и Европейската космическа агенция (ЕКА) в рамките на програмата Коперник за спомагателни мисии.

Друг от товарите на борда на „Фалкън 9“ бе спътникът „Уинебаго-2“, построен от Варда – американска фирма, съоснована от българина Делян Аспарухов, специално фокусирана върху производството на лекарства в космоса. Спътникът притежава възвръщаем модул, който след приключването на мисията му ще се прибере на Земята. Заради бюрократичните трудности предният път, които възпрепятстваха кацането, сега Варда разполага с разрешително, което ще позволи на „Уинебаго-2“ да се завърне в Австралия.

Ракетата-носител „Фалкън 9“, която изведе в космоса „Балкан-1“ и „Уинебаго-2“, бе оборудвана с рециклирана първа степен, за която днешният полет бе втори. По време на първата мисия през ноември 2024 г. степента изведе в космоса военния спътник NROL-126. Днес отново нямаше никакви проблеми и 7.5 минути след старта степента извърши меко кацане върху наземната площадка LZ-4 на Ванденберг.

Днешният старт бе осъществен в рамките на мащабна програма на име „Транспортър“ за споделено извеждане на полезни товари до орбита – реално това е най-евтината услуга за космически превоз в целия свят. Това бе 12-тият полет на мисия от програмата.

Следващото изстрелване на ракета „Фалкън 9“ ще е факт утре, на 15-ти януари, в 08:11 ч. българско време, като ракетата трябва да изведе на път към Луната две частни мисии – „Блу Гоуст“ на Файърфлай Аероспейс и „Ресилиънс“ на айспейс.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2025/01/14/falcon-9-endurosat-balkan-launches/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!