Отиди на
Форум "Наука"

Околната среда и добива на уран


Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

Въпросът ми е доколко добивът на уран оказва негативен ефект върху околната среда.

Урановата руда силно радиоактивна ли е ? Опасен ли е добивът на уран и това има ли връзка с анти ядреното лоби в енергетиката ?

 Благодаря предварително.

 

  • Потребител
Публикува
Преди 7 часа, Kujiro said:

Въпросът ми е доколко добивът на уран оказва негативен ефект върху околната среда.

Урановата руда силно радиоактивна ли е ? Опасен ли е добивът на уран и това има ли връзка с анти ядреното лоби в енергетиката ?

 Благодаря предварително.

 

Добива на уран си е опасен, и замърсява като всяка минна дейност. А самия уран също е опасен, тъй като е силно радиоактивен. Но това е от гледна точка на човека и желанието му всички хора да са здрави и да не се разболяват.

За природата обаче урана не е много опасен, тъй като по-високата радиация просто ще доведе до повече мутации в някои растения и животни, което ще ускори еволюцията в някоя насока. Някой вид може да се измени и да изчезне, но това не е проблем за природата. След аварията в Чернобил природата в забранената високорадиоактивна зона процъфтява, въпреки наличието на мутации при някои животни и растения. Мутиралите или загиват или не могат да се справят с възпроизвеждането си и отпадат от еволюцията, а ако се справят могат да доведат до появата на нов вид. 

При нас има повишена радиация над пределно допустимите граници покрай някои стари мини. Примерно над Сливен има две затворени мини много близо до една пътека по която минава основния туристически поток към Карандила. На пътеката се засичат 0,33 μSv/h, а на десетина метра от пътеката се засичат 0,50 μSv/h. Границата над която се приема, че фона е завишен е 0,30 μSv/h, а нормалния е около 0,10-0,20 μSv/h. Пред АЕЦ-Козлодуй е 0,14 μSv/h, а по върховете на планините и в някои хижи е 0,20-0,25 μSv/h. По света има и места (някои пустини) с естествен фон, който е десетки пъти по-висок от естествения фон при нас. 

  • Потребители
Публикува

https://www.world-nuclear.org/information-library/safety-and-security/radiation-and-health/occupational-safety-in-uranium-mining.aspx

Според тази статия урановата руда не е силно радиоактивна, а по скоро остатъчните продукти при добива и са токсични.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!