Отиди на
Форум "Наука"

Първи товарен космически кораб Карго Драгън - старт декември 2020 г.


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Първият американски космически кораб Карго Драгън е в готовност за полет през този уикенд

3 декември 2020 г. 10:45 ч. И докато погледът на повечето от нас е насочен към Луната, нека не забравяме, че САЩ се готви за важно изстрелване. Ако всичко мине наред, на 5-ти декември в 18:39 ч. българско време ще бъде изстрелян първият кораб "Карго Драгън". Това е най-новият товарен кораб на СпейсЕкс с възможността да доставя провизии на МКС и единственият способен да ги връща на Земята, но е базиран на пилотирания кораб "Крю Драгън". С други думи, "Карго Драгън" и "Крю Драгън" за превоз на товари вместо на хора, а общото название на серията кораби от този тип е "Драгън 2". 

За съжаление НАСА ни информира, че метеорологичната прогноза е неблагоприятна - шансът за хубаво време е само 40%. И все пак нека да напомним, че се е случвало многократно СпейсЕкс да изстреля ракети напук на прогнозите.

След като "Карго Драгън" пристигне на Международната космическа станция, към нея ще има скачени два кораба на СпейсЕкс. Напомням на читателите, че на 16-ти ноември беше изстрелян пилотиран "Крю Драгън" с четирима астронавти и той ще остане в орбита в продължение на четири месеца. Частната компания очаква през цялата 2021-та година към МКС винаги да има прикачен поне един кораб "Драгън 2", било то в товарен или пилотиран вариант.  

2020-cargo-dragon-rollout.jpg

На снимката: космическият кораб "Карго Драгън" преди извеждането на стартовата площадка. Photo credit : SpaceX

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3686-2020-cargo-dragon-launch-this-weekend

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Първият американски кораб Карго Драгън излетя към МКС!

2020-6-dec-first-cargo-dragon-launches.j

Кадър от днешното успешно изстрелване на "Карго Драгън". Photo credit : SpaceX 

6 декември 2020 г. 19:15 ч.

Светослав Александров. Нов важен момент за американската космонавтика - днес, на 6-ти декември в 18:17 ч. българско време, излетя първият товарен кораб на СпейсЕкс от серията "Карго Драгън"! Заедно с него към Международната космическа станция се отправи нов компонент - шлюзов американски модул на име "Бишъп", научни експерименти (включително опитна постановка с ремдесивир за лечение на коронавирус), коледни подаръци за астронавтите и хардуер, който е необходим за поддръжката на руския сегмент на МКС. 

Днешната мисия, разбира се, не е първата на СпейсЕкс за превоз на провизии. Още през 2010 година, преди пенсионирането на совалките, компанията изстреля на тестова мисия товарния кораб от първата серия "Драгън", а след 2012 г. корабът започна да доставя редовно товари до МКС. "Драгън" №1 бе добър кораб, но дойде и неговият ред да бъде изведен от експлоатация. Финалното му изстрелване беше на 7-ми март тази година. Независимо от безспорните му предимства - дълги години "Драгън" №1 беше единственият кораб, способен да връща голямо количество товар от орбита на Земята (другите товарни кораби изгарят в атмосферата след своите мисии), той притежаваше и един съществен недостатък, а именно, че не можеше да се скачва с МКС самостоятелно. Астронавтите бяха принудени да го прихващат с роботизираната ръка "Канадарм 2", след което го прикачваха пасивно към орбиталния комплекс. 

Новият кораб "Карго Драгън", който дебютира днес, не страда от този недостатък. Той пак ще може да провежда двупосочни курсове до орбита и обратно, но за разлика от предшественика си ще е в състояние да се скачва самостоятелно със станцията. Дебютното скачване е планирано за утре, на 7-ми декември, в 20:30 ч. българско време. 

"Карго Драгън" е базиран на пилотирания космически кораб "Крю Драгън", който в края на май летя с астронавтите Боб Бенкен и Дъг Хърли на пробна мисия, а през ноември достави на МКС редовен екипаж от четирима души - Шанон Уокър, Виктор Гловър, Соичи Ногучи и Майкъл Хопкинс. Общо двата кораба се обозначават под названието "Драгън 2" - т.е. втора версия. Ако скачването на 7-ми декември е успешно, към МКС за пръв път ще има скачени два кораба "Драгън 2". СпейсЕкс планират от 2021 г. нататък в космоса винаги да е налице поне един кораб "Драгън 2" - било то в товарен или пилотиран вариант.

Последният факт, който трябва да съобщя, колкото и банален вече да звучи е, че днес първата степен на ракетата-носител "Фолкън 9" отново извърши благополучно кацане върху плаващата платформа "Разбира се, че още те обичам". А сега да се фокусираме върху полезния товар, който бе изведен в космоса от "Карго Драгън".

На МКС ще пристигне нов американски модул, който се нарича "Бишъп"!

bishop-module.jpg

Снимка на модула "Бишъп" от предстартовата му подготовка. Photo credit : NASA KSC/NanoRacks 

Модулът е частно-финансиран, не тежи на бюджета на данъкоплатците, основно е разработен от американската частна компания НаноРакс. Малка част от корпуса му е конструирана и от италианската компания Талес Аления, както и от Боинг. "Бишъп" притежава пространство от четири кубични метра и ще се използва за освобождаването в открития космос на микроспътници и други типове товари - т.е. това е шлюзов модул. 

На борда на "Карго Драгън" пътуват още 364 килограма провизии за астронавтите, 953 килограма научни експерименти, 120 килограма екипировка за извънбордови дейности, 46 килограма компютърни системи. Самият модул "Бишъп" тежи повече от един тон. Не на последно място, американският кораб превозва и 24 килограма хардуер за руския сегмент на космическата станция.

Сред научните експерименти се откроява опит за изучаване на лекарството ремдесивир. Благодарение на комерсиалната европейска установка на МКС ICE Cubes Service учените ще изследват как ремдесивирът взаимодейства със субстанцията циклодекстрин. Резултатите от опита могат да подобрят ефективността на медикамента при лечение на коронавирус. 

"Карго Драгън" превозва и опити от типа "тъкан на чип", при които в условия на безтегловност се отглеждат човешки клетки, симулиращи функцията на орган - поредната топ технология в медицината, водеща до революционни терапевтични методи. 

Предстои интересна научна програма за седемчленния екипаж на МКС, така че ще следим с интерес развитието на пилотираната космонавтика.

Запис от днешния полет - Youtube връзка

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/3696-2020-first-cargo-dragon-launch-success

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Първият американски кораб Карго Драгън извърши автоматично скачване с МКС!

2020-7-dec-iss-docking-ws.jpg

Кадър от Международната космическа станция, показващ скачения "Карго Драгън". Photo credit : NASA TV

7 декември 2020 г. 21:00 ч.

Светослав Александров. Днес, на 7-ми декември, първият товарен кораб на СпейсЕкс "Карго Драгън" извърши безпроблемно скачване с Международната космическа станция! За пръв път от началото на експлоатацията на МКС към нея има скачени едновременно два космически кораба "Драгън". Напомням на читателите, че през месец ноември беше изстрелян и пилотираният кораб "Крю Драгън" с четирима астронавти, който ще престои в орбита около шест месеца. 

"Карго Драгън" осъществи мека стиковка с МКС в 20:40 ч. българско време тази вечер, докато станцията прелиташе над Индийския океан. 

Според публикуваната от НАСА информация товарният кораб ще остане в състава на станцията около месец, след което ще се разкачи и ще се завърне на Земята посредством приводняване в Атлантическия океан. Той ще достави от космоса множество отработени експерименти за по-нататъшни анализи в наземни лаборатории.

Нека да напомним основния полезен товар на борда на "Карго Драгън": 

На МКС беше доставен нов американски модул, който ще влезе в комплекса на станцията и носи името "Бишъп".

bishop-module.jpg

Снимка на модула "Бишъп" от предстартовата му подготовка. Photo credit : NASA KSC/NanoRacks 

Модулът е частно-финансиран, не тежи на бюджета на данъкоплатците, основно е разработен от американската частна компания НаноРакс. Малка част от корпуса му е конструирана и от италианската компания Талес Аления, както и от Боинг. "Бишъп" притежава пространство от четири кубични метра и ще се използва за освобождаването в открития космос на микроспътници и други типове товари - т.е. това е шлюзов модул. 

На борда на "Карго Драгън" пътуваха още 364 килограма провизии за астронавтите, 953 килограма научни експерименти, 120 килограма екипировка за извънбордови дейности, 46 килограма компютърни системи. Самият модул "Бишъп" тежи повече от един тон. Не на последно място, американският кораб превози и 24 килограма хардуер за руския сегмент на космическата станция.

Сред научните експерименти се откроява опит за изучаване на лекарството ремдесивир. Благодарение на комерсиалната европейска установка на МКС ICE Cubes Service учените ще изследват как ремдесивирът взаимодейства със субстанцията циклодекстрин. Резултатите от опита могат да подобрят ефективността на медикамента при лечение на коронавирус. 

"Карго Драгън" достави на МКС и опити от типа "тъкан на чип", при които в условия на безтегловност се отглеждат човешки клетки, симулиращи функцията на орган - поредната топ технология в медицината, водеща до революционни терапевтични методи. 


https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/3697-2020-cargo-dragon-docks-iss

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Новият американски модул Бишъп беше успешно монтиран към МКС

2020-nanoracks-beam-installed.jpg

На снимката: новият американски модул Бишъп, построен от компанията Наноракс, е вече в състава на МКС. Photo credit : NASA

23 декември 2020 г. 23:40 ч.

Светослав Александров. Пореден успех за комерсиалната космонавтика на САЩ! На 21-ви декември първият частен шлюзов модул "Бишъп" беше благополучно монтиран към Международната космическа станция.

Напомням на читателите, че "Бишъп" беше изстрелян на 7-ми декември посредством ракета на СпейсЕкс "Фалкън 9" и доставен на станцията от първия товарен кораб от ново поколение "Карго Драгън". 

Модулът е частно-финансиран, не тежи на бюджета на данъкоплатците, основно е разработен от американската частна компания НаноРакс. Малка част от корпуса му е конструирана и от италианската компания Талес Аления, както и от Боинг. "Бишъп" притежава пространство от четири кубични метра и ще се използва за освобождаването в открития космос на микроспътници и други типове товари. Общото тегло на модула е 907 килограма. 

И това е само началото! В бъдеще компанията Наноракс планира да построи своя собствена космическа станция. 

МКС е безспорно добър орбитален дом за човечеството, но съдейки от възникналите в последно време проблеми с неочаквани течове и отказващи прибори, тя остарява. Време е вече да се мисли какво ще се прави след нейното пенсиониране, за да не се стигне до ситуация, подобна на тази след "Аполо". Напомням, че след приключването на експедицията "Аполо 17" през 1972 г., друг човек не е стъпвал на Луната. Нормално е експертите да се притесняват, че постоянното човешко присъствие на МКС може да бъде по сходен начин прекратено след извеждането на станцията от експлоатация. 

Днешното монтиране на новия модул "Бишъп" е признак, че частният сектор заема все по-активна роля в създаването на нови компоненти за космически станции. Те ще са по-евтини и достъпни. 

"Очевидно е, че след като МКС наближи края на своя живот, ние няма да я заменим с нова станция за $100 милиарда", твърди администраторът на НАСА Джим Брайденстайн. "Преходът трябва да е насочен към комерсиални станции. Не просто една, а множество".

Наноракс е само една от фирмите, ангажирани в изпълнението на тази задача. Аксиом Спейс, друга американска компания, планира да изстреля свой собствен модул към МКС през 2024 година. По-нататък към него могат да бъдат прикачени други модули, които след разкачването им от МКС ще се обособят като самостоятелна станция.

Трета фирма, планираща своя станция, е Сиера Невада. Станцията ще е изградена от надуваеми модули от кевлар. 

За повече информация: НАСА 

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/3725-2020-bishop-part-of-iss

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Космическият кораб Карго Драгън се готви за първото си завръщане на Земята на 12-ти януари

2020-7-dec-iss-docking-ws.jpg

Кадър от Международната космическа станция, показващ скачения "Карго Драгън". Photo credit : NASA TV

10 януари 2021 г. 21:15 ч.

Светослав Александров. Комерсиалната космонавтика се готви за поредния исторически миг - очакваме дебютното завръщане на Земята на новия товарен кораб на СпейсЕкс "Карго Драгън". За пръв път в историята на САЩ частен космически кораб за транспорт на провизии ще се приводни в непосредствена близост до космическия център Кенеди във Флорида - и това е от огромен плюс за науката. 

Напомням на читателите, че НАСА пенсионира космическите си совалки през 2011-та година. Макар че това доведе до почти десетилетна пауза в пилотираните изстрелвания, САЩ възобнови транспорта на научни експерименти от и до Международната космическа станция максимално бързо. Първият кораб "Драгън" на СпейсЕкс беше тестван още 2010-та, а през 2012-та изпълни демонстрационна мисия до МКС. Много скоро той се превърна в първия и единствен товарен кораб, който може не само да лети до орбита, но и да връща оттам товари към Земята. Останалите товарни кораби като руския "Прогрес", японския "Кунотори" и американския "Сигнус" просто биват натоварвани с боклуци и изгарят в атмосферата.  За разлика от тях "Драгън" от самото начало можеше да се завръща в океана посредством парашути. 

Но тази първа версия товарни кораби на СпейсЕкс притежаваше своите ограничения. Ранните "Драгън"-и извършваха приводнявания на запад от Калифорния, в Тихия океан. Понеже не бяха достатъчно прецизни, не се допускаше да кацат в Атлантическия океан в близост до Флорида. Капсулите на "Драгън" №1 се бавеха с 48 часа, докато бъдат извозени обратно към сушата, а това ограничаваше някои от научните експерименти - тези, които имат нужда от спешна обработка в лабораториите след космическото пътешествие. 

Разбира се, американските совалки бяха незаменими - те се завръщаха директно на писта на космическия център Кенеди, а научните опити се разтоварваха. В този ред на мисли приводняването на "Карго Драгън" изглежда малко като крачка назад, но е факт, че корабът е прецизен и може да се спусне не много далече от центъра. След това лодка бързо ще извади "Карго Драгън" от водата. Специален екип ще отвори капсулата и ще вземе критичните научни експерименти, които ще бъдат натоварени спешно на хеликоптер.

"Карго Драгън", който е базиран на пилотирания "Крю Драгън", е далеч по-съвършен от "Драгън №1". Предишният кораб на СпейсЕкс бе добър, но не толкова гъвкав. Когато трябваше да се превози товар към Земята, част от него биваше завързван за стените, докато в центъра бяха натрупвани купища чанти. Но "Карго Драгън" е нещо ново - той прилича на триетажна къща. Може да се натовари товар в "мазето", на първия и на втория етаж. Това е най-съвършеният товарен кораб от чисто конструктивна гледна точка.

По предварителна информация корабът ще бъде разкачен от МКС утре, на 11-ти януари, в 16:25 ч. българско време. Около 12 часа по-късно, което се пада късно през нощта на 12-ти януари, "Карго Драгън" трябва да е на Земята. В случай че метеорологичните условия са неблагоприятни, резервни дати за кацане има на 13-ти и 14-ти януари.

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/3746-2021-cargo-dragon-prepared-historic-return-space

  • Модератор Космически науки
Публикува

НАСА отложи завръщането на товарния кораб Карго Драгън заради лошо време

11 януари 2021 г. 18:00 ч. Американският товарен кораб на СпейсЕкс "Карго Драгън" си спечели още няколко дни в космоса, след като завръщането му беше отложено поради лошо време.

Отлагането беше оповестено само две минути преди днешното планирано разкачване от МКС за 16:25 ч. българско време.

НАСА все още не е оповестила нова дата за отделянето на кораба и кацането му. 

Напомням на читателите, че "Карго Драгън" беше изстрелян благополучно на 6-ти декември. Това е първият товарен кораб на СпейсЕкс от ново поколение, който е базиран на пилотирания "Крю Драгън". 

ПРОЧЕТЕТЕ СТАТИЯТА: Космическият кораб Карго Драгън се готви за първото си завръщане на Земята, за да разберете защо това е важно за науката. 

2020-7-dec-iss-docking-ws.jpg

Кадър от Международната космическа станция, показващ скачения "Карго Драгън". Photo credit : NASA TV

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3748-2021-cargo-dragon-delayed

  • Модератор Космически науки
Публикува

Американският космически кораб Карго Драгън напусна МКС и започна завръщането си към Земята

12 януари 2021 г. 16:45 ч. След отлагане от 24 часа поради метеорологични причини, днес в 16:05 ч. българско време първият товарен кораб на СпейсЕкс "Карго Драгън" се отдели от Международната космическа станция и започна своето завръщане към Земята.

Това бе първото самостоятелно разкачване на частен комерсиален кораб от борда на МКС. Товарните кораби "Сигнус" на американската фирма Нортроп Груман, както и корабите "Драгън"-версия №1 бяха освобождавани посредством роботизираната ръка на станцията "Канадарм 2".

"Карго Драгън" ще запали своите двигатели за излизане от орбита на 13 януари в 02:37 ч. българско време. Очакванията са корабът да осъществи своето приводняване в 03:27 ч. в същия ден. Завръщането на "Карго Драгън" няма да бъде излъчвано в реално време по НАСА ТВ.

За повече информация: НАСА 

2021-cargo-dragon-undocks-iss.jpg

Кадър от успешното разделяне на "Карго Драгън" от МКС. Photo credit : NASA TV

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3749-2021-cargo-dragon-detaches-iss

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Първият товарен кораб Карго Драгън се прибра благополучно на Земята!

2021-critical-experiments-cargo-dragon.j

На снимката: критично важните експерименти, които имаха нужда от спешна обработка след кацането, бяха превозени посредством хеликоптер. Photo credit : NASA 

14 януари 2021 г. 15:45 ч.

Светослав Александров. Пореден успех за американската космическа компания СпейсЕкс! Късно тази нощ в 03:27 ч. българско време първият товарен космически кораб от ново поколение "Карго Драгън" се завърна безпроблемно на Земята посредством приводняване в близост до бреговете на Флорида.

Корабът престоя около месец скачен с Международната космическа станция.

Съгласно информацията, публикувана от фирмата на Илон Мъск, всичките процедури от навлизането в атмосферата до разгръщането на парашутите и приводняването са били изпълнени нормално. 

Напомням на читателите, че "Карго Драгън" беше изстрелян на 6-ти декември посредством ракета на СпейсЕкс "Фалкън 9". Корабът представлява модификация на пилотирания "Крю Драгън", само че преоборудван изцяло за товарни цели. Доскоро Мъск изстрелваше до МКС старите космически кораби "Драгън" от версия №1, но те не можеха да се скачват самостоятелно и бяха прихващани от роботизираната ръка на станцията. И освен това не бяха особено прецизни - приводняваха се далече от населени места, в Тихия океан, където понякога престояваха до 48 часа. Това до известна степен ограничаваше научната дейност. 

"Карго Драгън" обаче е много по-съвършен в сравнение с предшествениците си. Той е описван от специалистите като триетажен дом - могат да се натоварват научни експерименти в "мазето", на първия и на втория етаж, след което експериментите биват доставени от Земята на МКС или от МКС обратно на Земята. Подобно на "Крю Драгън", "Карго Драгън" също може да се скачва самостоятелно с орбиталния комплекс без намесата на роботизираната ръка. Но освен всичко това прецизността му позволява да се приводнява в близост до Флорида, където е космическият център на НАСА. Тази способност прави възможна бързата обработка на критично важните научни експерименти. 

Понастоящем "Карго Драгън" е единственият товарен космически кораб, който позволява доставката на провизии от орбита към Земята. Останалите кораби, сред които са руският "Прогрес", японският "Кунотори" и американският "Сигнус", не притежават възможност за завръщане и след завършването на мисията си просто изгарят в земната атмосфера.

Напомням също така, че мисията на новия товарен кораб бе изключително успешна. Той благополучно достави на МКС нов шлюзов модул на име "Бишъп", както и опитна установка за изпитване на лекарството ремдесивир, с което станцията официално бе въведена в борбата срещу коронавируса. 

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/3752-2021-cargo-dragon-returns-home

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!