Отиди на
Форум "Наука"

Информация относно КОВИД-19


Recommended Posts

Преди 9 минути, Grifin said:

Интересно за мен поне видео 

https://www.youtube.com/watch?v=NKMHhm2Zbkw

   Очаква се коефициента на предаване на заразата от един болен  (basic reproductive ratio) да е между 3 и 4. Миналата седмица бях попаднал на статия ,която твърдеше,че един болен заразява средно по трима души дневно,което е много по-апокалиптично.

Какво му е апокалиптичното , защо се стряскате, колкото по бързо, по добре.

Link to comment
Share on other sites

Сводката, вече и тук има извънредно положение с военни елементи. Всички колеги вече са задължени, никой не може да отказва без основателна причина, както знаете аз съм по друга <програма> с военните, но както сега са задължени младите, може и да нямат нужда от нас. Както и да е ние сме в реорганизация по цивилно направление, обаче, да ви кажа аз се моля да работя с военно ръководство!, такава некъдърност и дебилност в цивилния сектор и моето пряко ръководство, удариха тъпомера!. Про военните всичко е ясно и просто действаш за да помагаш, а при нас.............вдигнах кръвно и ги опсувах хубавата! Убиха ми ентусиазма и готовността, пълен тъпизам, противоречащи си нареждания, все едно съм в бг.😀 Казах им , че искам с военните и да ме пращат там, за да има смисъл.Каквото и да става , съм по желание и където и да е, днес половината от колегите се <разболяха>😀, аз съм излязъл в неплатена от втората работа и съм изцяло концентриран като лечител, но такъв дебелизъм не ми се е случвал от много години от съдилищата, арестите, милицичта и прокуратурата в бг!😀

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, laplandetza said:

Какво му е апокалиптичното , защо се стряскате, колкото по бързо, по добре.

   Не става въпрос за стряскане,става въпрос за базов математически модел за епидемии,който просто казва ,че с намаляне на коефициента на контакт може да се влияе на максималния брой заразени,а ако максималния брой заразени надхвърли капацитета на здравеопазването,ще умрат повече хора,не само от вируса,а и от други заболявания,за които няма да има ресурси.Така или иначе над 50% май ще го минат.А дали от икономическа гледна точка ще е по-добре да мине по-бързо е друг въпрос.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Grifin said:

   Не става въпрос за стряскане,става въпрос за базов математически модел за епидемии,който просто казва ,че с намаляне на коефициента на контакт може да се влияе на максималния брой заразени,а ако максималния брой заразени надхвърли капацитета на здравеопазването,ще умрат повече хора,не само от вируса,а и от други заболявания,за които няма да има ресурси.Така или иначе над 50% май ще го минат.А дали от икономическа гледна точка ще е по-добре да мине по-бързо е друг въпрос.

Стига с тази папагалска примитивност, прогледнете бе!Поне една трета яв ЕС вече се е срещало с този вирус. Прозрете какво во готвят и се надигнете!

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Италия надмина Китай като най-тежко засегната страна от COVID-19

https://btvnovinite.bg/svetut/italija-nadmina-kitaj-kato-naj-tezhko-zasegnata-strana-ot-covid-19.html

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Country,
Other
Total
Cases
New
Cases
Total
Deaths
New
Deaths
Total
Recovered
Active
Cases
Serious,
Critical
Tot Cases/
1M pop
Bulgaria 129 +22 3   1 125   19

 

 

tn_gm-flag.gif
 Germany

Coronavirus Cases:

19,711

Deaths:

59

 

tn_it-flag.gif
 Italy

Coronavirus Cases:

47,021

Deaths:

4,032
 
И специално за @laplandetza
Country,
Other
Total
Cases
New
Cases
Total
Deaths
New
Deaths
Total
Recovered
Active
Cases
Serious,
Critical
Tot Cases/
1M pop
Finland              450          +50                                                      10             440               2                  81        

https://www.worldometers.info/coronavirus/?fbclid=IwAR0hRFsypjysBjQ5ox-m9Vlzs86c7Y-nkTNdclWHVl_biUN9axOCil02Tls

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

https://www.svobodnaevropa.bg/a/30499766.html

 

Тия съвсем превъртяха, що за глупости, това вече си е чиста психиатрия.

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, Андрей Куртенков said:

https://www.svobodnaevropa.bg/a/30499766.html

 

Тия съвсем превъртяха, що за глупости, това вече си е чиста психиатрия.

Гнусна полицещина и фашидоизъм, нали това говоря, но ако продължавам ще ме изгонят от тук!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами конкретно - аз живея на място, където няма магазини и пазарувам от София - и утре като ме спрат на влизане в града, какъв документ би трябвало да им покажа - декларация че съм гладен ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, laplandetza said:

Не се оплаквай, вади пушкалата от тавана и ги подготви, ако дойде, дойде, свърши времето на приказките!

Идват зомбитата за бурканите......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Р. Теодосиев said:

И специално за @laplandetza

Тези проценти от Германия ще претърпят много скоро корекция.. В Германия ще се получи същият среден процент както в другите държави. За момента явно те удържат положението, но като почнат да скачат цифрите много скоро ще се стигне до същите числа..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То аз наистина си имам буркани - ама нали човек трябва да си купи и разни неща като олио, веро, елкрушки, и пр.

Естествено, разполагам и с богат оръжеен набор - в рамките на разрешеното от закона - най-много се гордея с марковото си мачете, дето го взех на примоция от ловното изложение по-миналата есен.

Тия идиоти верно ни водят към фаза, когато ще трябва да фърчат глави - и дано да са техните!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Егаси…...не съм вярвал , че ще преживявам отново незабравимата българска зима на 1990/1991 г. по времето на Андрей Карлович.  И то не къде и да е , а в ….Лъндън , разбираш ли !  Там където слънцето не гасне !  Пресни продукти винаги - от Северното полукълбо през лятото и есента , а през зимата и пролетта от Южното !  Баси ….дежа вюто !

Една от популярните хранителни вериги на Острова - Iceland :  допреди 2 седмици с пращящи и препълнени рафтове и фризери сега представлява  тъжна гледка : 

IMG-20200319-WA0006...3.jpeg.5236b919272a271894225f6493e2b00b.jpeg      

IMG-20200319-WA0008..4.jpeg.7fd0c40e5845b6946c0bf32b220cd629.jpeg

Тук се вижда на ….Чикъна ..чикънчето ...тоест ...на пилето - пишлето

IMG-20200319-WA0002...1..1.jpeg.cc024ba755e7aa2dc8efbfe7fa3a18a3.jpeg

Богат избор на пресни плодове и зеленчуци !

Сиреч....грабни с обич средния пръст на доверието.....

Че наш'те управници са прости/или/корумпирани/ - спор няма !  Ама тукашните - възпитаници на Кембрийдж  и Оксфърд ….

А.... се говореше и се прогнозираше …..

Зареждат се до някъде магазините , но още преди отварянето им ….се извисява огромна опашка....

Бачкаторите които привършват работа след 17:00 ч. в магазините намират….трохите.

Що ?  Щото онез на социалните помощи са от 7 сутринта  и с по две колички обират ….армагана ..

Като историчар ще задам въпроса :  Господи , какво направи ти от старата слава на Британия ? 

Британска индустрия за тоалетна хартия няма , но има за знамена на покривите на къщите на ….британската гей-столица : Брайтън !  Там в южния богат град на Оушъна  гордо се веят знамената по покривите на къщите на гей-собствениците !

 

 

Редактирано от Евристей
  • Харесва ми! 3
  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 2 минути, miroki said:

Пък аз купих олио за майка ми. Сега не мога да и го занеса.

Пускай с куриерите, те работят и до вратата могат да й до доставят - верно става много скъпо, но очевидно няма друг вариант.

Много хубава статия има във в. Капитал: https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2020/03/20/4043704_kolko_shte_produlji/

България наложи по-строгите мерки още преди да има регистриран взрив на заразени тук, и това е сравнително добра новина. Заради първоначалното подценяване на ситуацията и липсата на достатъчно тестове болестта тук се разпространява напълно безконтролно и единственият начин за ограничаването й е строга карантина. Ефектът от нея ще се усети най-рано след още една седмица, като дотогава регистрираните случаи със сигурност ще се увеличават. Твърде вероятно някое от по-големите дневни увеличения на установени случаи ще бъде използвано, за да се наложат още по-строги ограничения за излизане от домовете за известно време. Това допълнително ще забави скоростта на разпространение на заразата. Така сравнително положителният сценарий, в който тук не се случва огромен взрив от заболели и критично претоварване на здравната система, не е напълно изключен. Негативният е в момента да се развива мащабна скрита епидемия - той е теоретично възможен, но за момента няма данни. Разликата между двата сценария ще е в размера и цената на кризата, но не толкова в продължителността на ограниченията. Строгите мерки и в двата случая ще овладеят ръста на заразените, въпросът е какво ще се случи след това.
 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вилните зони и селата са пълни с хора. 

А хапчетата как? Трябва да се вземе здравната книжка, да се завери и чак тогава в аптеката.

Тази година ще измрат повече хора от недоглеждане, отколкото от вируса.

Дори генералът знае, че преди да се почне война се въоръжаваш. А в случаят, мерки без гащи.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Top news:  рязко нарасналия брой на заразените в Ню Йорк..

Изглежда тоя многомилионен град ще го сложат също под блокада и карантина.

Заради забавеното първоначално тестване цифрите скачат, та направо чупят досегашните граници и формули за изчисляване. 

USA 18,769 +4,980 235 +28 125 18,409 64 57

 

За един ден американците се наредиха в топ листата като добавиха 5000 заразени - доказани. (заради забавено откриване) .

Бройката на починалите при тях е все още ниска, но досегашните наблюдения показват твърда корелация между броя на заболели и процента на починалите. Очаква се още по-стръмно нарастване на тая графика при американците, особено в големи градове като Ню Йорк -  понеже на такива места е практически невъзможно да се приложи изолация..

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Източник: @Южняк

Реални данни от днес. Провинция Лоди (северна Италия) обяви карантина и социално дистанциране на 24-ти февруари; броят на болните в Lodi е със зелената линия на графиката; Провинция Бергамо (пак северна Италия)- на 14-ти март (Бергамо -с червената линия). Разликата е огромна и се измерва в човешки животи, Социалното дистанциране работи. Пълният ефект в Лоди се е почуствал чак 20 дни по-късно (заразяемостта е сведена до единица, R=1, при първоначално R=4.). Flattening the curve.

number of cases bergamo and lodi.jpg

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Р. Теодосиев said:

Това от днес: София, зала Арена Армеец!

Как успяха да ги измъкнат тия легла?  Учудвам се че още ги има... На такива легла спяхме по пионерските лагери, после ги имаше по бригадите, в казармата бяха същите... Сигурен съм че такива легла не се произвеждат в България от поне 30 години.

Редактирано от tantin
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вижте, то е очевидно, че "социалното дистанциране" ще повлияе на епидемиологичния процес - въпросът е - на каква цена?

Към момента, аз смятам, че мерките срещу коронавируса ще убият повече хора, отколкото самия коронавирус.

  • Тъжен 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

В момента всички гледат Италия и тук се готвят за подобен сценарии. Там очевидно плащат цената на това, че не са взели по-сериозните мерки по-рано.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://www.vidal.ru/drugs/molecule-in/2315

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Umifenovir

Умифеновир или Арбидол е руско лекарство което се показва като доста ефективно за подтискане на новия коронавирус. Същото се ползва широко в Китай. Германците изглежда вече знаят и питат за него, а някакви италианци хвалели на московското летище чудодейното средство за спасение..

Същото се ползвало и за блокиране на обикновенни грипове А и В както и Ебола.

Тия лекарства обаче не са тествани и разрешени за употреба в западния демократичен свят.. Да видим сега как ще се преборят световните монополисти за правата си кой да ни спаси и излекува. Световната еврейска организация няма да пусне руснаци и китайци да лекуват света.  Евреите ще гледат да докопат рецептата за да продават под тяхна запазена марка. Докато процесите в света са под контрола на еврейските лобита руснаците вероятно ще са под санкция, включително и лекарствата им. Геополитиката и борбата за надмощие ще се води дори на молекулярно и вирусно ниво.

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Един репортаж от руската телевизия, показващ как се случват нещата по Европа. Като го гледам си давам сметка, че при нас нещата въобще не са най-зле и колкото и да плюем по нашето управление такива случки нямаме:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Включи се брояча и в Гърция и Турция. Очаквам цифрите да скочат много бързо в Турция.  В Гърция също няма да им е лесно: многомилионните градове като Атина и Истамбул ще имат големи предизвикателства. От вчера подложиха на изолация Ню Йорк.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...