Отиди на
Форум "Наука"

Информация относно КОВИД-19


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

В Ню Йорк дават на пациентите ударни дози от витамин-С и изглежда, че това помага в борбата срещу вируса.
От друга страна анти-маларийното лекарство хлорокин не изглежда да е ефективно, както се заговори преди седмица.

Да ама като пушат суха конска тор на току що родила кобилица, то помагало значително......

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Skubi said:

Да ама като пушат суха конска тор на току що родила кобилица, то помагало значително......

Ако сте до 55 - спокойно, не се стягайте, инфекцията се кара леко..

...Иначе, ако сте над 60 и ви пипне ...пригответе се за пътуване към  Рогош, с автобус номер 7

https://moovitapp.com/index/bg/градски_транспорт-Рогошки_Гробища_1019-Plovdiv-stop_34170243-4897

Е може и да ви се размине "пътуването"

https://www.investor.bg/evropa/334/a/princ-charlz-syshto-e-dal-polojitelen-test-za-koronavirus-301121/

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, Малоум 2 said:

 

"Възраждане"

Но това не е задължително да бъде край на епидемията, която може просто да си почива, както "в момента се случва в Китай и Южна Корея", твърди Флахо.

Тъй като здравните мерки по време на епидемия са само временни "и когато отпаднат, епидемията започва отново, докато достигне ad hoc стадния имунитет понякога за няколко месеца или години", коментира Флахо.

Ръководителят на службата по инфекциозни болести в болницата Pitie Salpetriere в Париж, професор Франсоа Брикер (Francois Bricaire), също предупрежддава за възможно „възраждане“.

"Повторното появяване на COVID-19 е възможна, в крайна сметка да се възобновява сезонно", казва той пред AFP.

Шарън Люин (Sharon Lewin), австралийски експерт по инфекциозни болести, също допуска възможността за връщане на епидемията: "Ще се върне ли? Не знаем."

Тя обаче заяви, че SARS (тежък остър респираторен синдром), също коронавирус, изчезна напълно след строги мерки за социално дистанциране, след като през 2002 и 2003 г. уби 774 души.

Разработването на ваксина и нейното глобално разпространение, което фармацевтичната индустрия обеща да представи в рамките на 12-18 месеца, ще промени коренно перспективите.

...

...

За това говорим - ако не искаме "Възраждане" (и Ужас без край), трябваше Европа (или поне България) да приеме подхода и стрегията на Швеция [1][2], Холандия [3][4] и Великобритания  (Холандия и Великобритания преди няколко дни промениха подхода и стртегиятагията) - да се създаде ad hoc колективен имунитет още при първата вълна..

Как - просто оставявне на вируса да зарази  повече хора (след което тази маса остава придобива естствен имунитет), като възрастните и уязвимите  през това време бъдат изолирани.. Най-добрата страгеия и шанс, изпуснати/пропиляни от шибаните италианци, французи  и германци..

 

 

[1] https://swedesinthestates.com/sweden-stops-counting-number-of-coronavirus-infections-the-strategy-is-to-achieve-herd-immunity/

[2] https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-22/sweden-prime-minister-says-prepare-for-more-restrictive-policies

 

[3] https://nltimes.nl/2020/03/17/around-60-nl-residents-must-get-covid-19-herd-immunity-health-institute

Цитирай

 

On Monday evening, Prime Minister Mark Rutte said that a large part of the population will likely be infected by the virus, but that this will also build up immunity. "Those who have had the virus are usually immune afterwards," Rutte explained. "The larger the group that is immune, the smaller the chance for the virus to jump to vulnerable elderly people and other people with poor health. With group immunity you build a protective wall around them."

That is the Netherlands' strategy in the fight against this virus. But it means that more people will have to become ill. "We want to spread the virus to people who are not really affected by it," Van Dissel said. "At the same time, you try to protect vulnerable groups as well as possible. If the group that has had the virus is large enough, it will protect the vulnerable against the virus."

 

[4] https://www.jta.org/2020/03/24/lifestyle/the-netherlands-is-ok-with-citizens-being-exposed-to-the-coronavirus-thats-terrifying-to-me-and-nearby-jewish-communities

Цитирай

The Netherlands is OK with citizens being exposed to the coronavirus.

3-24-20-netherlands.jpg

People gather in a park in The Hague in the Netherlands, March 17, 2020, as Dutch prime minister Mark Rutte annouced during a televised speech that the country will pursue a herd immunity plan in the wake of the coronavirus outbreak. (Pierre Crom/Getty Images)

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, nik1 said:

Най-добрата страгеия и шанс, изпуснати/пропиляни от шибаните италианци, французи  и германци..

Ето ти още по-добра стратегия: правим изкуствено заразяване на цялото население за един ден.
Така не се влачим с естественото заразяване (което отнема седмици) и постигаме групов имунитет за нула време.
Заедно с това ще има и милиони жертви, но освен на някакви задръстени шибаняци, на кой друг му пука за тези хора??

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 40 минути, gmladenov said:

Ето ти още по-добра стратегия: правим изкуствено заразяване на цялото население за един ден.
Така не се влачим с естественото заразяване (което отнема седмици) и постигаме групов имунитет за нула време.
Заедно с това ще има и милиони жертви, но освен на някакви задръстени шибаняци, на кой друг му пука за тези хора??

Какви милиони жертви??

Средната възраст на починалите от инфекцията в Италия е 80,5 години, на тези в Германия-е 75 години.  Написал съм и подчертал в първото изречение следното:

Цитирай

Как - просто оставявне на вируса да зарази  повече хора (след което тази маса остава придобива естствен имунитет), като възрастните и уязвимите  през това време бъдат изолирани.. 

 

Смъртността в този случай би падала  под тази на сезонния грип..

Да сте чувал "загрижените"  италианци, французи или германци да са въвеждали извънредно положение заради сезонния грип (ако изключим, децата и възрастните, които са уязвими от грипа), или да са затваряли бизнеси и  предприятия в страните си, ..или пък границите си?
Аз не съм чувал за такива случаи. 

ПС

За протокола, няма как да "заразите" изкуствено някого, защото лекарите полагат хипократова клетва..

 

 

 

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 35 минути, nik1 said:

Какви милиони жертви??

Средната възраст на починалите от инфекцията в Италия е 80,5 години, на тези в Германия-е 75 години.  Написал съм и подчертал в първото изречение следното:

 

Смъртността в този случай би падала  под тази на сезонния грип..

Да сте чувал "загрижените"  италианци, французи или германци да са въвеждали извънредно положение заради сезонния грип (ако изключим, децата и възрастните, които са уязвими от грипа), или да са затваряли бизнеси и  предприятия в страните си, ..или пък границите си?
Аз не съм чувал за такива случаи. 

ПС

За протокола, няма как да "заразите" изкуствено някого, защото лекарите полагат хипократова клетва..

 

 

 

 

Сезонният грип в Италия е отнел 25 000 жертви за една година през сезона 2016/17:

In the winter seasons from 2013/14 to 2016/17, an estimated average of 5,290,000 ILI cases occurred in Italy, corresponding to an incidence of 9%. More than 68,000 deaths attributable to flu epidemics were estimated in the study period. Italy showed a higher influenza attributable excess mortality compared to other European countries. especially in the elderly.We estimated excess deaths of 7,027, 20,259, 15,801 and 24,981 attributable to influenza epidemics in the 2013/14, 2014/15, 2015/16 and 2016/17, respectively, using the Goldstein index. In recent years, Italy has been registering peaks in death rates, particularly among the elderly during the winter season. Influenza epidemics have been indicated as one of the potential determinants of such an excess. The objective of our study was to estimate the influenza-attributable contribution to excess mortality during the influenza seasons from 2013/14 to 2016/17 in Italy.

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1201971219303285

 

 като средно годишно през целия изследван период са били заразявани по 5.29 млн. души всяка година; сега, според математически модел на австралийски учени, реално заразените в Италия са над 3.25 млн., което като смъртност е по-малко от сезонния грип, възрастовата най-засегната група е над 65 години, тоест същата като при сезонния грип.

Разликата е, че за сезонния грип има ваксини и лекарства, за този все още не.

Подобно е съотношението и в другите държави, статистиката за които се поднася сега на публиката със страшни червени числа, според мен не кореспондират въобще с реалния процент на смъртност, защото ловко са фалшифицирани с нерегистрираните случаи на зараза /поне 10 пъти надолу са намалени числата на заразените, но не и тези на починалите/ за да се внуши страх. Създай проблем и накарай този в проблема да те повика да го решиш, властите знаят.

В крайна сметка, според мен, тази карантина в цял свят ще се вдигне много скоро, най-много до месец два, защото целта беше изпълнена - едни хора получиха едни пари. После ще се появят и ваксини и лекарства.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

Преди 37 минути, Б. Киров said:

 

В крайна сметка, според мен, тази карантина в цял свят ще се вдигне много скоро, най-много до месец два, защото целта беше изпълнена - едни хора получиха едни пари. После ще се появят и ваксини и лекарства.

Карантината може и да се вдигне. но временните мерки ще се изродят в постоянни , това е основната идея , освен замитане на престъпления, огромни финансови и правене на нови, както и нормалния удар върху ненадрждните образовани в населението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кретения и безсилие е масовото затваряне на бизнеса, това не е продиктувано от грижа за човешкия живот, още повече когато е съчетано с ограничено измерване на заразата. Добрият вариант е този на Южна Корея:

https://www.nytimes.com/2020/03/23/world/asia/coronavirus-south-korea-flatten-curve.html?utm_source=pocket&utm_medium=email&utm_campaign=pockethits

Там няма затваряне на магазини и ресторанти, но има много гъвкав и добре организиран контрол и мониторинг. Германия копира същия модел. Корейците произвеждат дневно по 100 000 бързи теста, а имат капацитет и правят по 12 000 дневно измервания с тях, досега са направили най-много тестове в света, около 400 000. Установените позитивни се изолират, ама това изисква да си високо-технологичен и организиран. Германците правят по 16 000 теста и са първи в Европа по този показател. Южнокорейците пречупиха прословутата "крива" на болестта, което не означава, че детектираните от тях случаи са реално заразените. както и при германците, там са около 8 пъти повече, но продължават да правят бързи тестове. В България се правят 300 теста дневно.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Б. Киров said:

Там няма затваряне на магазини и ресторанти, но има много гъвкав и добре организиран контрол и мониторинг.

А така. Само че там хората са се съгласили правителството да им следи телефоните, а при нас това веднага се обявява за диктатура.
Ние хем искаме корейския вариант, хем в никакъв случй да не ни следят телефоните. Точно затова си седим в къщи.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Преди 8 минути, Atom said:

Възможно е цялото нещо да продължи между 18 и 24 месеца. Да, карантината ще се вдигне, но на есен отново може да има  ограничения, след това пак отдих и  така докато се появят ваксини. Между другото те ни подготвиха вече за този сценарии. Моделът на Империал колидж е разчетен на такива срокове.

Има реална възможност когато всичко свърши да се намираме в съвсем нов свят. В момента корпорациите, банките и т.н ударно  въвеждат всякакви автоматизации, дигитализации, роботизации, системи с ИИ и т.н.  Това, което така или иначе щеше да се случи за 10-15 години, а именно минимизация на човешките ресурси в големия бизнес,  сега може да стане за 2-3, максимум 5. То и без това проблемът не беше технически, а социален. При нормална ситуация тези неща няма как да станат бързо, но сега проблемът за въвеждането им е нулев.

 

Да, фирмите за Биг дата и ИИ сега буквално изпомпват злато в трезорите си, след цялата тази пандемония светът наистина няма да е същият - банки, полиции и частни корпорации ще знаят всичко за всеки, добре дошли в света на Големия Брат.

Що се отнася до "реалната икономика" мисля, че не могат да издържат много дълго, рецесията ще повлече ЕС и САЩ /респективно Китай/ надолу и затова така наречените лидери ще направят всичко възможно да "отпушат" тази реална икономика.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Б. Киров said:

... добре дошли в света на Големия Брат.

Виждаш ли как самия ти не искаш корейския вариант за контрол и мониторинг на вируса.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, gmladenov said:

Виждаш ли как самия ти не искаш корейския вариант на контрол и мониторинг за вируса.

Е то няма значение какво искам аз или не, то просто се случва.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 22 минути, gmladenov said:

Принципно - и това не е ирония:
Не оставяш хора да гинат като мухи без да си направил всичко възможно да ги спасиш.
Затова Англия обърна първоначалната си политика на групов имунитет: защото се видя, че ще има много жертви.
Идеята за груповия имунитет не е лоша, но като се види колко жертви ще се дадат, тя на секундата се отхвърля.
Или поне това правят разумните, за които човешкият живот има стойност.

Оффф

Мистър бавниоразиващ се, не съм казал че ще оставя хората да мрат като мухи, По-горе написах това:

Цитирай

Как - просто оставявне на вируса да зарази  повече хора (след което тази маса остава придобива естствен имунитет), като възрастните и уязвимите  през това време бъдат изолирани.. 

 

 

Средната възраст на починалите в UK, мистър бавноразиващ се, не се различвава от тази в Италия или Германия. Което означава,.че стратeгията за изолация и защита на възрастните в не е срабитила (или не била добра) .

Но това не значи, мистър бавноразиващ се, че такава стратегия не би могла да се приложи!

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Б. Киров said:

Що се отнася до "реалната икономика" мисля, че не могат да издържат много дълго, рецесията ще повлече ЕС и САЩ /респективно Китай/ надолу и затова така наречените лидери ще направят всичко възможно да "отпушат" тази реална икономика.

Е, тя рецесията е проблем за една част от обществото, но възможност за други. За да се въведе бързо нещо ново се преминава през т.н. съзидателно разрушение. Няма друг начин - първо трябва да се разрушат старите социално-икономически норми и системи за да се отвори място за новите. Преди е ставало с революции, войни и т.н. Сега ще стане по друг начин. Та зависи от гледната точка.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Швеция и Холандия, доколкото чета, прилагат тази стратегия успешно.

На практика и останалите я прилагат, но много по-болезнено, като сами си съсипват икономиките, защото например в Германия, където са засечени 35 000 болни, според математически модел те са 250 000. Германия която измерва по 16 000 теста дневно. какво да кажем ние с гайдите с по 300 теста - ще се крием от вируса по къщите и няма да го мерим, пък той ще ни отмине. Общо взето детинска вяра на туземци, и докога ще се крием? Това не е сериозно.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, nik1 said:

Средната възраст на починалите в UK, мистър бавноразиващ се, не се различвава от тази в Италия или Германия. Което означава,.че стратeгията за изолация и защита на възрастните в не е срабитила (или не била добра) .

За това говорим. Тази стратегия явно не работи с новия вирус.

В Италия преди две седмици казаха, че хората над 80г въобще не ги слагат на респиратори, защото нямат достатъно.
Днес във вестника пишеше, че възрастовата граница е паднала на 60г: ако си над 60г, въобще не се хабят да те сложат на респиратор.

С тези темпове след още две-три седмици и млади хора ще умират на улицата поради липса на легла и респиратори.
Затова стратегиятя на групов имунитет не работи. Това е всичко.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 минути, Atom said:

Е, тя рецесията е проблем за една част от обществото, но възможност за други. За да се въведе бързо нещо ново се преминава през т.н. съзидателно разрушение. Няма друг начин - първо трябва да се разрушат старите социално-икономически норми и системи за да се отвори място за новите. Преди е ставало с революции, войни и т.н. Сега ще стане по друг начин. Та зависи от гледната точка.

+ Така е, борсовите спекуланти сигурно са в нещо подобно на екстаз тези дни - борсите в САЩ се сринаха за няколко дни и загубиха над 60 процента от стойността си. Акциите на фирми като Гугъл и Майкрософт поевтиняха с по 50 процента, как да не изтръпнеш, ако си човек с възможност да купува много в тези бурни времена, пред такива възможности - възможно е след година тези акции да скочат с 50 процента над стойността им преди пандемията. Говорим за много-много големи цифри от порядъка на трилиони:

1101411638_stockcap.thumb.jpg.0d8d5b423d11814e930e69c6e615a16f.jpg

Това е борсовата капитализация на американските стокови борси съпоставена с БВП на САЩ - от 160 процента, което е към 40 трлн. долара, тя за около месец се срина до 103 процента, което е около 24 трлн., разликата е 16 трлн. долара, тези пари не са се изпарили, те само ще сменят собствениците си. Красива игра.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Б. Киров said:

На практика и останалите я прилагат, но много по-болезнено, като сами си съсипват икономиките, защото например в Германия, където са засечени 35 000 болни, според математически модел те са 250 000.

Защо да е съсипване? Представи си, че си БМВ, Мерцедес или някоя друга голяма компания. Може без проблем да съкратиш  2/3 от персонала си и да дигитализираш и роботизираш процесите, но няма как да го направиш. Заплашват те със стачки, правителството те натиска съкращенията да са плавни и т.н. Сега проблемът ти е нулев.  Просто въвеждаш новите технологии и това е. Технологиите са налични, а с парите няма никакъв проблем. За теб това не е съсипване, а преструктуриране. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Напълно съм съгласен, специално за германските автомобилопроизводители тази "криза" дойде като по поръчка. Ако си спомняш какви дебати бяха с отрасловия профсъюз на Фолксваген дали да местят завода от Чехия в България/Турция, как щели да загубят работни места и т.н. Сега такива претенции просто бледнеят - Криза е! В същото време Меркел отпуска пакет от 600 млрд. евро федерални помощи за бизнеса, да познаем от три пъти къде ще отиде лъвския пай от тези 600 млрд. Всичко това става напълно законно и регламентирано, през банковата система, както си е по законите на ордолиберализма, имаме извънРЕДна ситуация. В Щатите ще се случи също нещо подобно с тези "пакети".

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Б. Киров said:

Акциите на фирми като Гугъл и Майкрософт поевтиняха с по 50 процента, как да не изтръпнеш

Как да не ги ожалиш горния 1%, които държат 95% от капитала на САЩ. Завалиите.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, gmladenov said:

Как да не ги ожалиш горния 1%, които държат 95% от капитала на САЩ. Завалиите.

Тях това не ги касае директно толкова, те си държат контролните пакети от акциите. Другите акционери, в това число водопроводчика Джон, които са си купили преди три месеца акция за по 250 долара примерно, сега могат да продадат същата акция  за 140 долара, и най-лошото е, че не знаят утре или след месец дали няма да струва 120 или 80, но който знае може да купува, или пък е продавал на 250.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Б. Киров said:

Тях това не ги касае директно толкова, те си държат контролните пакети от акциите. Другите акционери, в това число водопроводчика Джон ...

Споко. Водопроводчикът Джон едвам си плаща наема, така че той със сигурност няма акции.
Богатите да му мислят, завалиите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Б. Киров said:

Напълно съм съгласен, специално за германските автомобилопроизводители тази "криза" дойде като по поръчка. Ако си спомняш какви дебати бяха с отрасловия профсъюз на Фолксваген дали да местят завода от Чехия в България/Турция, как щели да загубят работни места и т.н. Сега такива претенции просто бледнеят - Криза е! В същото време Меркел отпуска пакет от 600 млрд. евро федерални помощи за бизнеса, да познаем от три пъти къде ще отиде лъвския пай от тези 600 млрд. Всичко това става напълно законно и регламентирано, през банковата система, както си е по законите на ордолиберализма, имаме извънРЕДна ситуация. В Щатите ще се случи също нещо подобно с тези "пакети".

Точно така. Те затова и моделите са за 18-24 месеца. Това време е напълно достатъчно големите компании да се преструктурират, а хората да посвикнат с финансовите и социални ограничения. Сега на запад се раздават пари на калпак, а до две години това ще стане постоянно - т.н. ББД. Добре дошли в новата епоха. 

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...