Отиди на
Форум "Наука"

Информация относно КОВИД-19


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 1 минута, gmladenov said:

Споко. Водопроводчикът Джон едвам си плаща наема, така че той със сигурност няма акции.

Не е така, голяма част от "обикновените американци", в това число водопроводчика Джон, който примерно прави 80-100 000 долара годишно, не го подценявай, точно с този човек беседваше Обама преди стане президент, си влагат парите в акции на борсата и в американски ценни книжа, тоест в държавен дълг. Тези хора първи горят от голямата волатилност на борсовия пазар и другите инвестиционни инструменти. Българите сме свикнали да си държим парите в банки или под дюшеците, но това не е така навсякъде.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

 

Преди 20 минути, Atom said:

Защо да е съсипване? Представи си, че си БМВ, Мерцедес или някоя друга голяма компания. Може без проблем да съкратиш  2/3 от персонала си и да дигитализираш и роботизираш процесите, но няма как да го направиш. Заплашват те със стачки, правителството те натиска съкращенията да са плавни и т.н. Сега проблемът ти е нулев.  Просто въвеждаш новите технологии и това е. Технологиите са налични, а с парите няма никакъв проблем. За теб това не е съсипване, а преструктуриране. 

ОК . Шансове за компаниите да се преструктурират - да, но остават въпросите  какво ще се прави с излишните хора, и кой ще поеме пасивите - финансови  и политически (които  може и да "активи")

При много излишни  хора наведнъж, няма ли да се развие популизма? Какво  ше стане  със системните партии, а и със системата на ЕС?..Самите корпорациите са едната част от цялата днешна система.. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, nik1 said:

 

 

ОК . Шансове за компаниите да се преструктурират - да, но остават въпросите  какво ще се прави с излишните хора, и кой ще поеме пасивите - финансови  и политически (които  може и да "активи")

При много излишни  хора наведнъж, няма ли да се развие популизма? Какво  ше стане  със системните партии, а и със системата на ЕС?..Самите корпорациите са едната част от цялата днешна система.. 

В краткосрочен план е ясно. Сигурността е базова ценност. При дилемата сигурност или свобода (или други права) хората почти винаги  избират сигурността и по-лесно се отказват от други права и свободи.  Парите също не са проблем - сега пари се раздават като временни помощи, но вече почти е сигурно, че ако преструктурирането се извърши успешно, към края на кризата богатите страни ще въведат безусловен базов доход. 

Разбира се възможни са бунтове и други социални сътресения.  Рискът най-вероятно ще се минимизира като се въведе нещо подобно на китайската полицейска система - ИИ, лицево разпознаване, следене на телефоните и т.н. Освен това след като се изнамери ваксина, страхът и рискът за сигурността могат да поддържат със заплаха от мигрантите от Африка и Азия. Европа и САЩ така или иначе трябва да се затворят за мигрантите, тъй като при новите условия разликите ще стават все по-големи - ако тук ще има, макар и мизерен  ББД в Африка няма да има нищо. 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Atom said:

а хората да посвикнат с финансовите и социални ограничения. Сега на запад се раздават пари на калпак, а до две години това ще стане постоянно - т.н. ББД. Добре дошли в новата епоха. 

 

 

 

Цитирай

AtomПарите също не са проблем - сега пари се раздават като временни помощи, но вече почти е сигурно, че ако преструктурирането се извърши успешно, към края на кризата богатите страни ще въведат безусловен базов доход. 

 

Социализмът  и глобализма /също социализмът и Еu -юнионизма/ според мен са несъвместими, и смятам чè трябва да забравим за едно от двете..


БМВ и Мерседес изглеждат "вечно"   "германски", но ако корпоративния данък се вдигне значително, (за да може да се плаща това ББД от неговото увеличение),   това все пак би могло да се промени, ..Те биха могли да решат  да плащат данъците си в например в Сингапур или в някой друг данъчен "рай" , 
А какво остава за нетолкова "германски" германски днес компании, И коити биха намерили  подходяща работна ръка и специалисти в Турция и/или Украйна? (130 милиона човека, а страните са асоциирани и имат договори с ЕС). Или в страни от Северна Африка,

 

 

Наливаните днес пари за сигурност според мен са вид "бели пари за черни пари" (особено във фискално консервативната днешна  Германия, а тя е такава от средата на 20 век с малки изключения, които според мен не са   "социалистически" или "протекционистини" по характер, а инцидентни като днешното - преразходи за инфраструктура, за въръжаване, за "обединението")- и по-скоро не мисля, че този "златен дъжд"  ще продължи след кризата..

Откъде и как ще ги има същите средства в Германия или Франция, след 18-24 месеца?

Германския "профайл" на пазарна икономика ми се струва стабилен, едва ли не "традиционен" за системните партии в Германия. 
Ордолибелизъм е вариант на неолиберализма https://en.wikipedia.org/wiki/Ordoliberalism

Да очакваме че за 18 -24 месеца ще бъде разработена и приложена нова икономическо-политическа доктрина ..Хипотетино е възможно, а практически - според мен клонящо към нула за германската култура със висока степен на избягване на несурността и прилагаща  доказани нововъдедения..

 

 

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Atom said:

към края на кризата богатите страни ще въведат безусловен базов доход. 

Ах.. да бе,  и колко милиона нови/стари ЕС-граждани  ще залеят във втора вълна Германия, Франция, Белгия, Швеция, Холандия и т.н. (ако не да стават тамошни граждани, то децата им да се родят  като германчета, белгийчета, шведчета и други)? .А после, когато дойдат и най-новите (днес бъдещи) ЕС членове?

ББД би трябвало да се въведе в целия ЕС (и/или ЕС да стане федерация), за да се въведе изобщо в някоя определена страна. 
(или разбира се ЕС да разпадне, и богатите, някой от тях- да го въведат)

Това вероятно не значи че ББД ще бъде един и същ, или че ще казва така- може да се казва и по друг начин, но важното е че ще се изисква решението да се вземе  на евроейски ниво, а там нещата са "отиде коня в ряката,  и чакайте" 

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Б. Киров said:

Кретения и безсилие е масовото затваряне на бизнеса, това не е продиктувано от грижа за човешкия живот, още повече когато е съчетано с ограничено измерване на заразата. Добрият вариант е този на Южна Корея:

https://www.nytimes.com/2020/03/23/world/asia/coronavirus-south-korea-flatten-curve.html?utm_source=pocket&utm_medium=email&utm_campaign=pockethits

Там няма затваряне на магазини и ресторанти, но има много гъвкав и добре организиран контрол и мониторинг. Германия копира същия модел. Корейците произвеждат дневно по 100 000 бързи теста, а имат капацитет и правят по 12 000 дневно измервания с тях, досега са направили най-много тестове в света, около 400 000. Установените позитивни се изолират, ама това изисква да си високо-технологичен и организиран. Германците правят по 16 000 теста и са първи в Европа по този показател. Южнокорейците пречупиха прословутата "крива" на болестта, което не означава, че детектираните от тях случаи са реално заразените. както и при германците, там са около 8 пъти повече, но продължават да правят бързи тестове. В България се правят 300 теста дневно.

Методите на тестване на корейците са същите като в България. Лаборатория и  чакане няколко часа. Обаче капацитетът им за изследване е несравним с нашия...

Още от началото правителството призова населението да не излиза навън, освен ако няма някаква неотложна работа или за да отиде на работа. Учениците бяха пуснати във ваканция, а промишлеността превключи към задоволяване на нуждите на населението с маски.

С времето, обаче, се оказа, че призивът за стоене вкъщи не се спазва от всички, и там, където има струпване на хора има опасност от масово заразяване - компютърните клубове, караокета, сауни, пазари, ресторанти и пр. Затова правителството през уикенда призова въпросните бизнеси да се самозатворят за поне 2 седмици, ако ли не ще бъдат принудително затворени от държавата.

Т.е. така или иначе и в Корея се затварят принудително МСП.

-----

Преди няколко дни се разходих из моя район и някои от магазинчетата вече са  фалирали, повечето ресторанти и пр. не работят, а хипермаркетите са полупразни. За сметка на това доставките по домовете са претрупани с работа.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

Методите на тестване на корейците са същите като в България. Лаборатория и  чакане няколко часа. Обаче капацитетът им за изследване е несравним с нашия...

Гледам официалните статистики, а и чета, че имат подвижни лаборатории с автомобили, щом сте там трябва да знаете по-добре, но цифрите са такива:

As of Wednesday, South Korea, which has a population of 51 million, had conducted 357,896 tests, based on reports from the Korea Centers for Disease Control and Prevention.
Comparatively, the United States, with a population of 329 million, had administered at least 418,810 tests, according to the Covid Tracking Project, a group led by Alexis Madrigal, a staff writer for The Atlantic magazine,
Based on the available data and the population of each country, 1 in 142 South Koreans and 1 in every 786 Americans have been tested for the coronavirus.
Until recently, the US was behind South Korea in terms of total tests, despite the fact that the two countries reported their first confirmed cases on the same day. Experts attribute South Korea's recent decline in new coronavirus cases to its early testing efforts, a successful example of what is now commonly referred to as "flattening the curve."
 
 
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, nik1 said:

Наливаните днес пари за сигурност според мен са вид "бели пари за черни пари" (особено във фискално консервативната днешна  Германия, а тя е такава от средата на 20 век с малки изключения, които според мен не са   "социалистически" или "протекционистини" по характер, а инцидентни като днешното - преразходи за инфраструктура, за въръжаване, за "обединението")- и по-скоро не мисля, че този "златен дъжд"  ще продължи след кризата..

Откъде и как ще ги има същите средства в Германия или Франция, след 18-24 месеца?

Германския "профайл" на пазарна икономика ми се струва стабилен, едва ли не "традиционен" за системните партии в Германия. 
Ордолибелизъм е вариант на неолиберализма https://en.wikipedia.org/wiki/Ordoliberalism

Да очакваме че за 18 -24 месеца ще бъде разработена и приложена нова икономическо-политическа доктрина ..Хипотетино е възможно, а практически - според мен клонящо към нула за германската култура със висока степен на избягване на несурността и прилагаща  доказани нововъдедения..

В САЩ как "наливат" парите сега:

Who benefits?

A little more detail on the $2 trillion relief bill that finally made its way through the Senate on Wednesday and should get final approval later this week.

The measures include:

    $500bn for a Treasury Department lending facility to support US companies, including airlines, with public oversight

    $350bn for small businesses.

    $100bn for hospitals, nurses and doctors to battle the outbreak

    $150bn for state and local governments

    $300bn in direct payments to most Americans of up to $1,200 per adult and $500 per child within about three weeks.

    $250bn in federal unemployment benefits of $600 per week for individual employees as well as gig workers and independent contractors

https://www.aljazeera.com/news/2020/03/coronavirus-threat-humanity-live-updates-200326000412411.html

Около половината отиват за бизнеса директно - 850 млрд., но това не е всичко - ФЕД предвижда да отпусне допълнително 4 трилиона /!!/, които ще са предимно за лесен кредит, ставката сега е 0;

Раздават се директно като безусловен доход други 550 млрд. /това са точно "хеликоптерни пари"/ на всеки американец, работещ или безработен; да, но тези пари влизат директно в графата "вътрешен дълг" и те рано или късно, по-скоро късно, пак ще трябва да се връщат, не са "безусловен доход", а само временен кризисен бонус

Целево за кризата са отделени 250 млрд. - за болници и щатски разходи - тоест около 10-12 процента.

Реално Тръмп сега си направи предизборната кампания, като отне на демократите обещанията за светло бъдеще в неопределено време, той реализира четиригодишната им програма за един месец

В Германия парите отиват предимно към големите национални шампиони, писал съм за тях в друга тема; те и без това бяха в ликвидна криза заради преструктуриране към Индустрия 4, сега получават мощно държавно рамо. Безусловен доход в ордолиберализма не е предвиден, там има социална солидарност, осъществявана на ниво фирми и гарантирана от държавата чрез високи данъци - корпоративен 30 процента, социални осигуровки още 40 процента.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самым популярным ответом стало указание на то, что итальянцы — самая старая нация в Европе: почти четверть жителей страны старше 65 лет. Действительно, средний возраст погибших — 80 лет, а госпитализированных — 63 года.

 
42,2
процента умерших — люди в возрасте 80–89 лет, еще 32,4 процента — 70–79 лет

Но все же Италия — вторая в мире по числу пожилого населения, ее обгоняет Япония. 

https://m.lenta.ru/articles/2020/03/26/italy/

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Гледам официалните статистики, а и чета, че имат подвижни лаборатории с автомобили, щом сте там трябва да знаете по-добре, но цифрите са такива:

As of Wednesday, South Korea, which has a population of 51 million, had conducted 357,896 tests, based on reports from the Korea Centers for Disease Control and Prevention.
Comparatively, the United States, with a population of 329 million, had administered at least 418,810 tests, according to the Covid Tracking Project, a group led by Alexis Madrigal, a staff writer for The Atlantic magazine,
Based on the available data and the population of each country, 1 in 142 South Koreans and 1 in every 786 Americans have been tested for the coronavirus.
Until recently, the US was behind South Korea in terms of total tests, despite the fact that the two countries reported their first confirmed cases on the same day. Experts attribute South Korea's recent decline in new coronavirus cases to its early testing efforts, a successful example of what is now commonly referred to as "flattening the curve."
 
 

Корейците от десетилетия инвестират силно в изследователска дейност, та не им е проблем да си осигурят кадровия и материалния ресурс за мащабни изследвания - инфраструктурата също е на лице.

Например обработването на пробите на сектантите (над 210 000 човека) отне само десетина дни. А за "мобилните лаборатории"... не знам до колко това е реална мярка или се цели ПР, за да се поддържа духа на населението, че правителството държи нещата под контрол. Също в повечето обществени сгради има разположени термални камери с персонал, който ги следи..

Впечатли ме, че на бързо беше преструктурирана част от индустрията да произвежда маски за населението, защото има недостиг. Човек, в зависимост от годината си на раждане, може да си купи до две маски седмично от аптека. Което води до опашки пред тях и имах чувството, че гледам архивни кадри от Голямата Депресия.

А гледам в европейски държави, където нямат абсолютно никаква подготовка, пускат някакви безумни идеи за масов имунитет. И най-жалкото е, че много обикновени хора им се връзват.

-----

Като цяло за корейците всичко е малко, съвсем малко, по-лесно, защото са отработвали многократно подобни ситуации във връзка със Севера и имат опит с предишни два коронавируса. Но последствията върху обществото и икономиката са не по-малки, отколкото в Европа, САЩ или където и да е...

 

Редактирано от новорегистриран2
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Цитирай

Для сравнения в Германии, Норвегии и Австрии летальность не превышает 0,4-0,6 процентов.

Това е така, защото средната възраст на заболелите в Германия, Норвегия и Австрия са е по-малка от тази в Италия:

 В Германия, Норвегия и Австрия е малък процентът на живеещи заедно 2 (3) поколения, което е фактор за  това,  техните хора в "третата възраст" като цяло да са предпаени от  заразявяване.
В Китай и Южна (и Русия) където проценът на живеешите заедно 2 (3) полония е сравнително висок - заболеваемоста при хората в трета възраст е по-висока.

Ако бях оторизиран,щях да кажа на хората в България това, за което  пропонирах  - хора, пратете си възрастните родители на село , изолирайте във вторите си жилища.

В България, поколенията може да живеят заедно, но това не значи, че фамилиите масово нямат повече от 2 жилища.

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Los test rápidos de coronavirus comprados en China no funcionan bien

Чичко гугъл преводача на помощ

Цитирай

Бързите тестове за коронавируси, закупени в Китай, не работят добре
Микробиологичните лаборатории съобщават, че тестовете, придобити от правителството, имат чувствителност от 30%, когато трябва да надхвърлят 80%

Във Франция

Цитирай

"Since March 21, patients over 80 years old would no longer be ventilated. Instead, they are "accompanied by opiates and sleeping pills".

Patients in nursing homes who would be older than 80 years and who would require artificial respiration "receive rapid terminal care with opiates and sleeping pills from the emergency services".

[...]

Weaning patients from the ventilators has proved to be difficult overall. At the slightest irritation of the cough, immediate re-tubation was necessary.

The age of patients requiring ventilation is between 19 and 80 years. Three of 90 patients were younger than 50 and had no previous illnesses. All others would have had such different degrees of severity."

https://m.tagesspiegel.de/wissen/patienten-ueber-80-jahre-werden-nicht-mehr-beatmet-deutsche-katastrophenaerzte-verfassen-alarmbericht-ueber-strassburg/25682596.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, nik1 said:

Това е така, защото средната възраст на заболелите в Германия, Норвегия и Австрия са е по-малка от тази в Италия:

 В Германия, Норвегия и Австрия е малък процентът на живеещи заедно 2 (3) поколения, което е фактор за  това,  техните хора в "третата възраст" като цяло да са прешдпаени от  заразавяване. В Китай и Южна (и Русия) където проценът на живеешите заедно 2 (3) полония е сравнително висок - заболеваемоста при хората в трета възраст е по-висока

Ако бях оторизиран,щях да каже на хората в България това, за което  пропонирах  - хора, пратете си възрастните родители на село , изолирайте във вторите си жилища.

В България, поколенията може да живеят заедно, но това не значи че фамилиите масово нямат повече от 2 жилища.

ПС

Сега видях, че в статията пише по-този въпрос следното:

 

Цитирай

 

«В последний раз обнять — это святое»

Причина, по которой именно Италия стала благодатной почвой для распространения вируса, отчасти кроется в итальянском стиле жизни. Так, он подразумевает тесное общение молодых людей с престарелыми родственниками. Мобильная молодежь, которая ездит в большие города и путешествует по миру, могла стать переносчиком заболевания, говорится в новом оксфордском исследовании. В странах, где пожилые люди в основном общаются с ровесниками, риски такого распространения гораздо меньше.

Согласно данным Евростата, две трети итальянцев от 18 до 34 лет живут с родителями. И если во Франции, Германии и Великобритании средний  Возраст, когда молодежь покидает отчий дом, — это 23-24 года, в Италии — 30 лет.

А если принять во внимание национальную привычку целоваться и обниматься при встрече и расставании и неписаное правило больших семейных обедов по воскресеньям, то причины столь стремительного распространения вируса становятся более понятными.

К тому же, разнести вирус по всей стране помогли и мигрирующие на юг жители севера. Когда в ночь с 7 на 8 марта правительство подписало указ о закрытии на карантин 14 северных провинций страны, итальянцы уже знали о предстоящей мере от журналистов. Началось настоящее бегство — поезда были переполнены теми, кто хотел уехать к семье на юг или просто выбраться из карантинного региона. Никого не волновал битком набитый транспорт — идеальная среда для распространения вируса — и никто не предполагал, что уже через пару дней карантин объявят на территории всей страны.

Еще одним фактором распространения вируса могла стать банальная коррупция: медперсонал брал взятки за посещение родственников в реанимации, рассказывает 30-летняя жительница Милана Джулия (ее свекор лежит в больнице). По словам женщины, за день медики пропускают в «закрытые» палаты по несколько десятков человек, чтобы выслушать последнюю волю умирающего и проститься.

Родственники умирающих устраивают шумные прощания со слезами и соплями. В последний раз обнять — это святое! Люди снимают маски, целуют близкого и рыдают на его груди. Врачи просто не успевают за всем уследить и остановить это

Джулия
жительница Милана

 

 
Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, nik1 said:

ОК . Шансове за компаниите да се преструктурират - да, но остават въпросите  какво ще се прави с излишните хора, и кой ще поеме пасивите - финансови  и политически (които  може и да "активи")

При много излишни  хора наведнъж, няма ли да се развие популизма? Какво  ше стане  със системните партии, а и със системата на ЕС?..Самите корпорациите са едната част от цялата днешна система.. 

Това е нещото, което и мен ме вълнува. Най-логичното е големите и средните  компании да бъдат притиснати от елита да "върнат" част от производствените мощности и научните и офис дейности, които бяха аутосорснати по целия свят, обратно в Европа. Но да не забравяме, че в Западна Европа все още живеят в измисления си неосоциализъм и логиката отдавна не е на почит.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Б. Киров said:

В Германия парите отиват предимно към големите национални шампиони, писал съм за тях в друга тема; те и без това бяха в ликвидна криза заради преструктуриране към Индустрия 4, сега получават мощно държавно рамо.

Германия е член на ЕС, а в договора за функциониране на ЕС има два "железни" члена (за "добро" или не) - чл 107 и 108 от ДФЕС

 

 

Цитирай

 

Член 107

(предишен член 87 от ДЕО)

 

1. Освен когато е предвидено друго в Договорите, всяка помощ, предоставена от държава-членка или чрез ресурси на държава-членка, под каквато и да било форма, която нарушава или заплашва да наруши конкуренцията чрез поставяне в по-благоприятно положение на определени предприятия или производството на някои стоки, доколкото засяга търговията между държавите-членки, е несъвместима с вътрешния пазар.

 

2. За съвместими с вътрешния пазар се считат:

а) помощи със социален характер, предоставени на отделни потребители при условие, че тези помощи се предоставят, без да се прави разграничение по отношение на произхода на засегнатите стоки;

 

б) помощи за отстраняване на щети, причинени от природни бедствия или други извънредни събития;

 

в) помощи, предоставени на икономиката в отделни региони на Федерална република Германия, които са засегнати от разделението на Германия, доколкото тези помощи са необходими, за да се компенсират икономическите затруднения, предизвикани от това разделение. Пет години след влизането в сила на Договора от Лисабон, Съветът, по предложение на Комисията, може да приеме решение за отмяна на настоящата буква.

 

3. За съвместими с вътрешния пазар могат да се приемат:

а) помощите за насърчаване на икономическото развитие на региони, където жизненото равнище е необичайно ниско или където има високо равнище на непълна заетост, както и на регионите, посочени в член 349, като се вземе предвид структурната, икономическата и социалната ситуация в тях;

 

б) помощите за насърчаване изпълнението на важен проект от общоевропейски интерес или за преодоляването на сериозни затруднения в икономиката на държава-членка;

 

в) помощите, които имат за цел да улеснят развитието на някои икономически дейности или на някои икономически региони, доколкото тези помощи не засягат по неблагоприятен начин условията на търговия до степен, която противоречи на общия интерес;


 

г) помощите за насърчаване на културата и опазване на наследството, доколкото тези помощи не засягат условията на търговия и конкуренция в рамките на Съюза в степен, противоречаща на общия интерес;

 

д) такива други видове помощи, каквито могат да бъдат определени с решение на Съвета, по предложение на Комисията.

 


 

 

 

Цитирай

 

Член 108

(предишен член 88 от ДЕО)

 

1. Комисията, в сътрудничество с държавите-членки държи под постоянно наблюдение всички системи за предоставяне на помощ, съществуващи в тези държави. Тя предлага на последните всички подходящи мерки, които са необходими за последователно развитие или функциониране на вътрешния пазар.

 

2. Ако Комисията, след като е уведомила всички заинтересовани страни да представят своите мнения, установи, че помощта, предоставена от държавата или чрез ресурси на държавата, е несъвместима с вътрешния пазар в съответствие с член 107, или че тази помощ е била използвана не по предназначение, тя взема решение, че съответната държава-членка е задължена да отмени или измени тази помощ в срок, който Комисията определя.


 

Ако съответната държава не се съобрази с това решение в определения срок Комисията или всяка друга заинтересована държава може, чрез дерогация от разпоредбите на членове 258 и 259, да отнесе въпроса пряко до Съда на Европейския съюз.


 

По искане на държава-членка, Съветът с единодушие може да реши, че помощта, която държавата предоставя или има намерение да предостави, се счита за съвместима с вътрешния пазар, чрез дерогация от разпоредбите на член 107 или от предвидените в член 109 регламенти, ако такова решение може да бъде оправдано с извънредни обстоятелства. Що се отнася до въпросната помощ, ако Комисията вече е започнала процедурата, предвидена в първа алинея от настоящия параграф фактът, че заинтересованата държава е отправила искане до Съвета води до спирането на тази процедура, докато Съветът вземе отношение по въпроса.


 

Ако Съветът не е изразил отношението си в срок от три месеца от подаването на молбата, Комисията се произнася по случая.

 

3. Комисията следва да бъде информирана в разумен срок, който да й даде възможност да представи своето становище по отношение на всякакви планове за предоставянето или изменението на помощта. Ако тя счита, че такъв план е несъвместим с вътрешния пазар, като се позовава на член 107, тя без забавяне започва процедурата, предвидена в параграф 2. Заинтересованата държава-членка не може да започне прилагането на предложените мерки, докато тази процедура не доведе до постановяването на окончателно решение.


 

4. Комисията може да приема регламенти относно категориите държавни помощи, за които Съветът е определил, в съответствие с член 109, че могат да бъдат освободени от процедурата, предвидена в параграф 3 от настоящия член.

 

 

Най-общо това значи, че когато  кризите приключат (и сътветната криза) никоя компания не да може да бърка (лесно) в "кацата с мед"..

Разбира се, помощта може да се завоалира (стремежите и желанията на г-дата Орбан,. Борисов.....до Макрон), но вече има развита нормативна база (решения и тълкувания) с която завоалираната държавна помощ се осветлява

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, nik1 said:

ПС

Сега видях, че в статията пише по-този въпрос следното:

 

 

Италианците подходиха меко казано лекомислено - някъде четох, че няколко дни преди да обявят извънредно положение в Бергамо е имало мач, на който 30 000 запалянковци са обменяли вируси, спомням си репортажи преди да пламне Северна Италия, на които показваха пълни кафенета и барове с безгрижни италианци.

Според мен ранното подлагане на тест, последвано от изолиране на заразените на проявяващите симптоми е ключово, ,в страните, където се прави има сравнително малко починали, а в Южна Корея и Китай - пречупване на кривата /в Китай са направени над 300 000 теста/. В САЩ се усетиха сега и започнаха масови тестове. Дори в Русия това е правено:

What do the Russians get up to when they’re not interfering in our elections? Thus far, stopping coronavirus pretty much dead in its tracks (see “Why does Russia, population 146 million, have fewer coronavirus cases than Luxembourg?” (CNN), in which border patrol, public health, and CDC-type workers simply do the job for which they are paid).

What’s it like on the ground in Moscow? My sources say that house calls are available for anyone who wishes to be tested. Call a phone number and a technician shows up with a small suitcase of equipment. A sample is collected. The lab result is delivered the next day. In the meantime, the person who called for the test is told to stay at home.

https://philip.greenspun.com/blog/2020/03/23/house-call-coronavirus-testing-in-russia/

"Testing and identification of cases, tracing contacts, isolation, these are all measures that WHO proposes and recommends, and they were in place all the time," she said. "And the social distancing is the second component that really also started relatively early."

Rospotrebnadzor, Russia's state consumer watchdog, said Saturday that it had run more than 156,000 coronavirus tests in total. By comparison, according to CDC figures, the United States only picked up the pace in testing at the beginning of March, while Russia says it has been testing en masse since early February, including in airports, focusing on travelers from Iran, China, and South Korea.

https://edition.cnn.com/2020/03/21/europe/putin-coronavirus-russia-intl/index.html

Тези математически модели са правени на базата на извършени ранни тестове на човек от населението и съответно изолиране на заразени:

Италия

Total                Deaths

74,386             7,503

Active cases:

Now    In 10 days (min-max)

64,460             167,608 - 232,260

Doubling time (days):

6.6

Detection

Estimated proportion of cases detected:

0.0191

Possible true number of cases now given imperfect detection:

3,378,735

САЩ

Raw case numbers:

Total                Deaths

65,778             942

Active cases:

Now    In 10 days (min-max)

64,725             1,044,355 - 2,525,452

Doubling time (days):2.3

Detection

Estimated proportion of cases detected: 0.0207

Possible true number of cases now given imperfect detection: 3,123,362

Испания

Total                Deaths

49,515             3,647

Active cases:

Now    In 10 days (min-max)

45,704             227,939 - 289,613

Doubling time (days):4

Detection

Estimated proportion of cases detected: 0.0046

Possible true number of cases now given imperfect detection: 9,984,059

Германия

Total                Deaths

37,323             206

Active cases:

Now    In 10 days (min-max)

36,921             168,288 - 352,849

Doubling time (days): 3.9

Detection

Estimated proportion of cases detected: 0.1232

Possible true number of cases now given imperfect detection: 299,671

https://benflips.shinyapps.io/nCovForecast/

Вижда се много изразена разлика между Германия и Испания и Италия: в Германия на неоткрите заразени е повече от 10 пъти по-малък от Италия и 30 пъти по-малък от Испания; това обяснява нечовешки голямото претоварване на болниците и медиците в Италия и Испания, особено в Испания, която се очертава като най-сериозния случай

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, nik1 said:

Най-общо това значи, че когато  кризите приключат (и сътветната криза) никоя компания не да може да бърка (лесно) в "кацата с мед"..

Разбира се, помощта може да се завоалира (стремежите и желанията на г-дата Орбан,. Борисов.....до Макрон), но вече има развита нормативна база (решения и тълкувания) с която завоалираната държавна помощ се осветлява

Германците са царе в заобикалянето на международни правила, спомням си гениалната маневра на централния банкер Шахт през 1935-7, когато при липса на ликвидност създават фиктивно дружество, което обменя ценни книжа на големите производители като средство за разплащане между тях, реално тези книжа играят ролята на пари при липса на отпечатани пари, за да не се предизвика хиперинфлация.

Още от 50-те години, въпреки гордо оповестените правила на ордолиберализма за ненамеса на държавата в икономиката и борбата й срещу монополите, чрез системата на банките де факто правителството прави точно това - подкрепя целево с парични гаранции определени браншове и фирми, създавайки "национални шампиони". така например, освен търговските банки, които са класически банкови институции играещи по международните правила, съществуват кооперативни и браншови банки, обхващащи около 25 процента от банковия пазар. Чрез държавната KfW федералното правителство целево подпомага големите из-носители, като дава до 90 процента гаранции на износителя, в случай че контрагента не му заплати. Това се прави главно по системата на държавната застраховка Hermes

https://en.wikipedia.org/wiki/Hermes_cover

"Ясно е, че износител, който е гарантиран 90 процента е привилегирован. От износа, който генерира/ше над 300 млрд. евро досега, германските износители генерират излишък, който реинвестират, като това става с активната подкрепа на държавата.

"Съоснователките на съвместното дружество - Дойче банк, Хипоферайнс, Комерцбанк, Дрезднер банк, Де Ге банк и Кредитанщалт фюр видерауфбау, ще започнат разговори с антитръстовата комисия в Германия и след приключването им, ако се наложи, ще искат разрешение и му от Европейската Комисия за защита на конкуренцията, ръководена от Марио Монти. Надзорникът на Европейския съюз обаче със сигурност ще реши да проучи този банков съюз за обединение и секюритизация на кредити. Монти има репутацията на отявлен противник на всякакви кредитни гаранции, предоставяни от държавни банки. Както е известно, той поведе кампания срещу субсидиите, които бюджетът в Германия предоставя на държавни кредитни институции, след като Върховният апелативен съд на ЕС реши, че Вест ЛБ (West LB) - най-голямата банка, контролирана от немския кабинет, се е облагодетелствала от незаконните държавни помощи."

https://www.banker.bg/finansov-dnevnik/read/germanskite-banki-se-obediniavat-sreshtu-riska

 

 

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Италианците подходиха меко казано лекомислено - някъде четох, че няколко дни преди да обявят извънредно положение в Бергамо е имало мач, на който 30 000 запалянковци са обменяли вируси, спомням си репортажи преди да пламне Северна Италия, на които показваха пълни кафенета и барове с безгрижни италианци.

Според мен ранното подлагане на тест, последвано от изолиране на заразените на проявяващите симптоми е ключово, ,в страните, където се прави има сравнително малко починали, а в Южна Корея и Китай - пречупване на кривата /в Китай са направени над 300 000 теста/. В САЩ се усетиха сега и започнаха масови тестове. Дори в Русия това е правено:

Тези математически модели са правени на базата на извършени ранни тестове на човек от населението и съответно изолиране на заразени:

Италия

Total                Deaths

74,386             7,503

Active cases:

Now    In 10 days (min-max)

64,460             167,608 - 232,260

Doubling time (days):

6.6

Detection

Estimated proportion of cases detected:

0.0191

Possible true number of cases now given imperfect detection:

3,378,735

САЩ

Raw case numbers:

Total                Deaths

65,778             942

Active cases:

Now    In 10 days (min-max)

64,725             1,044,355 - 2,525,452

Doubling time (days):2.3

Detection

Estimated proportion of cases detected: 0.0207

Possible true number of cases now given imperfect detection: 3,123,362

Испания

Total                Deaths

49,515             3,647

Active cases:

Now    In 10 days (min-max)

45,704             227,939 - 289,613

Doubling time (days):4

Detection

Estimated proportion of cases detected: 0.0046

Possible true number of cases now given imperfect detection: 9,984,059

Германия

Total                Deaths

37,323             206

Active cases:

Now    In 10 days (min-max)

36,921             168,288 - 352,849

Doubling time (days): 3.9

Detection

Estimated proportion of cases detected: 0.1232

Possible true number of cases now given imperfect detection: 299,671

https://benflips.shinyapps.io/nCovForecast/

Вижда се много изразена разлика между Германия и Испания и Италия: в Германия на неоткрите заразени е повече от 10 пъти по-малък от Италия и 30 пъти по-малък от Испания; това обяснява нечовешки голямото претоварване на болниците и медиците в Италия и Испания, особено в Испания, която се очертава като най-сериозния случай

В подкрепа на написаното

Цитирай

Germany ramps up coronavirus tests to 500,000 a week

Germany has boosted its coronavirus test rate to 500,000 a week, a virologist said Thursday, adding that early detection has been key in keeping the country's death rate relatively low.

Christian Drosten, a Berlin-based senior virologist, said that Germany was carrying out an “extremely high number" of coronavirus tests, which meant experts were aware of more cases, including milder ones.

Speaking at the launch of a government-backed new network for the treatment and research of COVID-19 which is being set up in Berlin, Drosten estimated that around 500,000 coronavirus tests were being carried out each week in Germany.

"The reason why Germany has so few deaths compared to the number of infected people can be explained by the fact that we carry out an extremely large number of laboratory diagnostic tests," said Christian Drosten, who heads the Institute of Virology at Berlin's Charite University Hospital.

"Estimates from the last days show that we are carrying out half a million tests a week," he added.

READ ALSO: 'The mortality rate is puzzling': Why does Germany have a lower coronavirus death rate

Drosten also highlighted Germany's dense network of laboratories spread across its territory as a factor contributing to early detection.

Meanwhile the research ministry said it would commit €150 million to improve communication between hospitals and laboratories about coronavirus patients' health data, hoping the information exchange could feed into development of a vaccine.

It comes as the total number of reported infections in Germany grew to more than 38,530 on Thursday morning, March 26th, according to data from Johns Hopkins University and Robert Koch Institute. The number of deaths grew to 213.

The actual number of COVID-19 cases is thought to be far higher. Depending on an individual state's policies, many other possible cases may not have been tested because they show only mild symptoms or have not been in contact with a known case.

At around 0.54 percent, Germany's death rate is far lower than the 7.3 percent in Spain where 4,089 deaths were recorded for 56,188 confirmed cases.

France has also recorded 1,331 fatalities of 25,233 confirmed infections – a death rate of 5.2 percent.

Besides the large-scale testing, experts in Germany also said that the virus has largely affected a younger, healthier section of the population compared to elsewhere.

At the same time, experts have repeatedly warned that in the country where almost a quarter of the population is over 60, the number of deaths could still skyrocket if people do not stick to measures to help halt contagion.

Lockdown measures are in place across Germany, preventing people from leaving their homes except for essential trips, while most shops, restaurants and bars are closed.

'The virus has no nationality'

It came as German President Frank-Walter Steinmeier on Thursday called for European nations to show more solidarity as they face the growing pandemic.

In a video posted on social media, Steinmeier said: "We must look beyond the next border fence.

"The virus has no nationality, and suffering does not stop at borders."

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, новорегистриран2 said:

Besides the large-scale testing, experts in Germany also said that the virus has largely affected a younger, healthier section of the population compared to elsewhere.

Да.. 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, новорегистриран2 said:

Besides the large-scale testing, experts in Germany also said that the virus has largely affected a younger, healthier section of the population compared to elsewhere.

А така. Белким разберат по-младите, че това не болест само за възрастни хора, а тях също ги засяга.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Б. Киров said:

Аутсорсваха американците, но те след големите данъчни реформи на Тръмп до голяма степен си върнаха производствени мощности, капитали и научно-развойна дейност в САЩ /при тях научно-развойната дейност във върховите области на ИИ и големите Данни винаги си е била в САЩ, главно силиконовата долина/; Германия не си изнася научно-развойната дейност извън Германия, общо взето си я развива в германско-базираните централи на големите фирми, изнасяха само производството и вероятно сега ще съкратят някои от безперспективните филиали, като оставят предимно онези, свързани с пазарите, а съкращенията ще бъдат в сферата на евтината работна ръка.

Нещо забавно, преди време, когато Тръмп се хвърли да заплашва ЕС с високи мита върху автомобилите, специално визирайки германските автомобили, се оказа че най-големият американски износител на автомобили е БМВ, който има голям завод в САЩ.

"Какво да направим, че да внасяте американски автомобили в Германия?!" - попитал Тръмп.

"Ами правете ги добре" - отговорил му изпълнителният директор на БМВ в САЩ.

ЕС не е само Германия или поне не беше преди сегашната криза. :) Беше много лесно да се поръчва сглобката на китайците и те да лепят стикера на клиента, т.нар. Contract manufacturing. Този модел се показа в последните седмици, че е е силно рисков и носи своите последствия, както за Китай, така и за Европа.

Като и при немците, познавайки някои млади меринджеи в големите концерни, начина на бизнес мислене вече е американизиран - аутсорсване е универсалното решение.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 21 минути, новорегистриран2 said:

ЕС не е само Германия или поне не беше преди сегашната криза. :) Беше много лесно да се поръчва сглобката на китайците и те да лепят стикера на клиента, т.нар. Contract manufacturing. Този модел се показа в последните седмици, че е е силно рисков и носи своите последствия, както за Китай, така и за Европа.

Като и при немците, познавайки някои млади меринджеи в големите концерни, начина на бизнес мислене вече е американизиран - аутсорсване е универсалното решение.

Можем да го прехвърлим този диалог в темата ми за германския икономически модел :), която замръзна, а е актуална, според мен.

Германците, малко преди да избухне пандемията, прокараха рестриктивни закони срещу придобиване на германски фирми от чужди, визирайки китайските, като доста брутално включиха държавен контрол върху такива сделки.

Освен това, мисля че те определено възприемат китайските фирми като конкурент, поради което тихо следват линия да не вкарват високи технологии в китайски заводи, за разлика от Мъск, например, който е независим предприемач от американското правителство и строи завод за Модел-3 на Тесла, германците не тръгват да си изнасят пилотните проекти за ел.автомобили в Китай, и Фолксваген и Порше имат страхотни алтернативни и конкурентни модели на Тесла и китайските производители, но ги планират да се правят в Германия, както и батериите за тях.

Американизиран, според мен е мениджмънта в германските корпорации с интернационално голямо участие, главно американско, но ако се анализира структурата примерно на първите 30 по големина по оборот компании, ще се окаже, че половината са такива, а другите са типични фамилни фирми. В тези фамилни фирми не толкова борсовата капитализация е водеща, Фолксваген например няма кой знае колко голяма капитализация, а собствения финансов ресурс и способност да мобилизират евтин кредит, структурно различни са от американските корпорации, които са много чувствителни от борсите.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, новорегистриран2 said:

Това е нещото, което и мен ме вълнува. Най-логичното е големите и средните  компании да бъдат притиснати от елита да "върнат" част от производствените мощности и научните и офис дейности, които бяха аутосорснати по целия свят, обратно в Европа. 

Ако говорим по принцип, в Германия е сравнително негостоприемно място за  "завръщане" на производствени мощности и офис дейности (по прицип, иначе Киров е уточнил)  - поради високата цена на електроенергията, високите данъци, прекалената бюрокрация и немалката цена на труда.. За разлика от Германия -  САЩ е по-гостоприемно място за "завръщане" на такива, поради по-ниските цени на електринергията и по-малката бюрокрация, и особено след намаляването на данъците от администрацията на Тръмп

Германската икономика поради горните причини губи много от конкуретноспобността си (пада 4 позиции надолу, за 2019 спрямо 2018), докато САЩ е на второ място (пада само една позиция) в класацията на Световния икономически форум.

/А в класацията на Световната банка за конкуретноспособността -  Германия е след Грузия и Северна Македония/

 "Ние сме страна, която похърква, след като десет години се чувствахме толкова добре", иронично обобщава Дитер Кемпф, президент на Съюза на германската индустрия.

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, nik1 said:

Ако говорим по принцип, в Германия е сравнително негостоприемно място за  "завръщане" на производствени мощности и офис дейности (по прицип, иначе Киров е уточнил)  - поради високата цена на електроенергията, високите данъци, прекалената бюрокрация и немалката цена на труда.. За разлика от Германия -  САЩ е по-гостоприемно място за "завръщане" на такива, поради по-ниските цени на електринергията и по-малката бюрокрация, и особено след намаляването на данъците от администрацията на Тръмп

Германската икономика поради горните причини губи много от конкуретноспобността си (пада 4 позиции надолу, за 2019 спрямо 2018), докато САЩ е на второ място (пада само една позиция) в класацията на Световния икономически форум.

/А в класацията на Световната банка за конкуретноспособността -  Германия е след Грузия и Северна Македония/

 "Ние сме страна, която похърква, след като десет години се чувствахме толкова добре", иронично обобщава Дитер Кемпф, президент на Съюза на германската индустрия.

 

До сега германските производители се възползваха максимално от отворената световна икономика, дори след идването на Тръмп, те си имаха Централна и Източна Европа, в която бяха изнесли голяма част от производството. Само за да се види за какъв мащаб става въпрос - около 5.5 млн. автомобили годишно се произвеждат в самата Германия, а 7 млн. германски автомобили извън Германия, като от тези 5.5 млн. половината се продават в Германия другите се изнасят; както споменах БМВ е най-големия американски износител за 2018, мисля че са продали извън САЩ коли за над 8 млрд. долара, предимно в Китай.

Сега обаче нещата се променят основно. Германското правителство предвижда 5 процента спад на БВП за 2020, а ЕЦБ предвижда 10 процента спад за Еврозоната като ефект от пандемията. ЕЦБ вече отпусна за страните от Еврозоната спасителен пакет от 750 млрд. евро, като изкупува срещу тях държавни и корпоративни ценни книжа. Германия съвсем отделно е предвидила на първо време пакет от 750 млрд. евро, което е около 20 процента от нейния БВП, това е безпрецедентно, затова Меркел определя коронавируса като "най-голямото изпитание от времето на ВСВ /отначало каза от Обединението, после се поправи/.

Какво включва този пръв спасителен пакет:

Малки компании и отделни фрийлансъри като художници и възпитатели трябва да имат право на до 15 000 евро директни субсидии за период от три месеца. Общо 50 милиарда евро са заделени за тази програма.

По-големите компании трябва да бъдат стабилизирани с капитал от стабилизиращ фонд. В случай на необходимост ще бъде разрешено и на държавата да стане участник в компаниите. Плановете изискват до 400 милиарда евро кредитни гаранции за предоставяне на компаниите. До 100 милиарда евро са отделени за възможни преки инвестиции в компании. /тук вече надхвърляме 10 процента от германския БВП/

Освен това в понеделник стартира неограничена специална кредитна програма от държавната банка за развитие KfW. Банката е отделила и 100 милиарда евро за помощ за ликвидност.

Допълнителна мярка не позволява на наемодателите да изгонят наематели, ако те вече не могат да плащат наема си поради кризата.

За нови заявления за програма за социално подпомагане в Германия, известна като Hartz IV, от новите кандидати няма да се изисква да представят информация за своите активи или за размера на месечните си наемни плащания за следващите шест месеца. На семействата, които са загубили голям дял от доходите си, се предоставя по-лесен достъп до надбавките за деца.

Разширените разпоредби, отнасящи се до краткосрочната работна програма на Германия - в която правителството плаща дял от заплатите на служителите, ако те са временно ненужни за производство - ще направят по-лесно фирмите да задържат работниците, вместо да ги съкращават.

Германските болници ще бъдат подкрепени с повече от 3 милиарда евро финансиране.

Според финансовия министър Олаф Шолц целият пакет е за около 750 милиарда евро.

https://www.spiegel.de/international/germany/german-cabinet-agrees-to-750-billion-euros-in-emergency-aid-measures-a-9905ff76-c22d-4a9e-a3d4-c44633daf94e

Според някои икономисти тези пакети за всяка отделна страна за Еврозоната и мерките на ЕЦБ са само първа крачка и няма да бъдат достатъчни, като в крайна сметка ще се стигне до американския вариант, тоест на "количествени облекчения", подобно на кризата от 2008.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...