Отиди на
Форум "Наука"

Информация относно КОВИД-19


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 1 минута, gmladenov said:

Вицът е, че каквото и да се случи, няко хора винаги ще се оплакват.

Т.е., нямаме право да говорим срещу каквото и да е?

На всичко трябва да се радваме?

Измисли някой тъп виц и за това.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, nik1 said:

 

Ако бяхте участвал в темата, щяхте да знаете това:

Акупунктуриската с частно ателие МС, в САЩ, която е затворила поради съкращение на работата, вече е подала по мейл декларацията и апликацията си, и чака помощта си.. В България нямаше да и платят нищо, защото ателетието и не попада в затворените обекти по закона за извънредното положение. Ако попадаше -  за месеците, за които е затворила (администартивно, т.е задължително)  щяха да  и плататя по 600 лева (с със закъсение(?), от която тя трябваше ще върне 414 лева на бюждета, и щеще да дължи вскички данъци за времето, през което не работила..а осталото време трябваше е да разича на собствените си спестявания

 

Не очаквай в България някой, да плати или компенсира нещо! С или без мерки, пак щеше, да е същото! Само дето без мерките, се очакваше същия ужас, като в Италия! ..и пак никой нищо нямаше, да плати, освен депутатските заплати и разходи!

От тази гледна точка, мерките са възможно най-безболезнения начин..

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, nik1 said:

Баш навскяде няма социална изолация:

https://fakti.bg/world/458783-balgarin-ot-shvecia-tuk-sme-na-druga-planeta-shte-stanem-kato-italia

Ти си против социалната изолация, а май само в къщи си седиш пред компютъра.
Що не се поразходиш до Швеция, например. Или поне до международния терминал на летище София.
Там където пристигат заразените от Италия, Испания, Швеция и други.
Или може би те е страх от вируса??

Редактирано от gmladenov
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Андрей Куртенков said:

Т.е., нямаме право да говорим срещу каквото и да е?

Да, нямаш право да мрънкаш наизуст.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, skiahtro said:

Не очаквай в България някой, да плати или компенсира нещо! С или без мерки, пак щеше, да е същото! Само дето без мерките, се очакваше същия ужас, като в Италия! ..и пак никой нищо нямаше, да плати, освен депутатските заплати и разходи!

От тази гледна точка, мерките са възможно най-безболезнения начин..

в 2015/2016  от епидемията от  сезонен  грип в Италия умират 4 пъти повече хора отколкото от коронавирус досега са починали  Италия

Ужас няма, няма и колапс в икономикита на Италия.

Какво ще кажете? Вас питам - мой ред е да питам

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, gmladenov said:

Следната графика е от Ню Йорк Таймс и показва разликата в броя на заразените при практикуване на
социална изолация за 14 дни (ляво) и 2 месеца (дясно).

MW-ID137_times.jpg.754411789e5487be7222e94da065b4a2.jpg

Според изданието:

Тези цифри не са точни, защото ние не познаваме новия вирус достатъчно добре, за да го моделираме прецизно.
Но те потвърждават тезата на медиците: колкото и да ни се иска да се върнем към нормален живот, това си остава
рисковано докато навън вилнее вирус, срещу който нямаме защита.

Скептиците от своя страна ще отбележат, че социалната изолация не изглежда да предотвратява заразяванията, а само
ги отлага във времето. И в това има известна доза истина: ако отхлабим мерките, то най-вероятно ще има нова вълна от
заразявяния.

Въпреки това, обаче, социалната изолация има две ползи. Първо, тя дава време на болниците да се подготвят по-добре.
И второ, тя предотвратява пренатоварването на болниците.

В консервтивните среди някои са на мнение, че си заслужава да се жертват известен брой възрасти хора в името на това
икономиката да върви. "Аз по-скоро бих умрял вместо да убия страната", заявява Глен Бек, консервативен радио водещ.

Само че тази гледна точка е измамна. Основният фактор, който вреди на икономиката, не е социалната изолация, а
неовладяният вирус. Най-добрият начин да се защити икономиката е да се спре пандемията. Така че в случая ни се
предоставя фалшив избор: да приемем смъртта на възрастното население, за да може малкият бизнес да върви.

Изданието също така посочва, че е измамно да се сравнява новият вирус с грип и че в крайна сметка ще бъде епична
грешка да излезем преждевременно от социалната изолация.

Ние живеем в необикновено време и сме изправени пред трудни избори. Но историята ни учи, че пандемията се
преборва с ранни и решителни действия. Затова специалистите по обществено здраве предупреждават да не
се охлабва социалната изолация преждевременно.

https://www.nytimes.com/interactive/2020/03/25/opinion/coronavirus-trump-reopen-america.html

gmladenov, не приемайте насериозно такъв "модел", най-малкото защото от него лъха на "американски фашизъм":

1486098399_us14.jpg.8dca1c6b40fe88a8eebbcd67ce88d24e.jpg

456182996_us90.jpg.c4a1149d4392e6b4451448801c0e23f1.jpg

Според уважаемия автор и математиците, които го обслужват, ако изолацията е 14 дни, първата графика, САЩ ще дадат 1.3 млн. жертви; но ако изолацията е 90 дни, те ще дадат 20 300 жертви

Да допуснем, че това е така, макар че е калайджийска /на времето имаше калайджии цигани, ходеха из кварталите на София и много лъжеха/ лъжа, защото сега заразените са поне три пъти повече, доскоро в САЩ бяха направени 40 000 теста и затова "нямаше" заразени, сега тестовете са над 600 000 и продължават да се правят с бясна скорост, та искам да кажа, че няма начин ако изолацията продължи 90 дни заразените да са 476 000 в пика на 8 август, защото СЕГА те са над 4 млн. според друг модел, на който съм склонен да вярвам повече, по простата приина, че не е поръчан от пристрастен журналист.

Но да оставим това... Вижте сега същите математици колко жестоко са подходили към останалия свят, сякаш "Господ е Американец":

1272531980_world14.jpg.3230416cd5bd45518e63ab4fd79cf624.jpg

1718262875_world90.jpg.5614f26a88b368ed36c1b2918bd1e045.jpg

https://www.nytimes.com/interactive/2020/03/25/opinion/coronavirus-trump-reopen-america.html

И да се заключи за 14 или за 90 дни целия останал свят жертвите според тези момчета ще варират между 48 и 45 млн. души, значи в случая на САЩ разликата ще бъде 65 пъти /6500 процента!/, обаче в случая на останалия свят само 7 процента; 6500 на 7 в полза на ЮЕсЕй

Това е смехотворно, ако не беше тъпо

Поиграйте си с плъзгача в графиките на статията и ще видите, че не се майтапя.

 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

Преди 16 минути, nik1 said:

в 2015/2016  от епидемията от  сезонен  грип в Италия умират 4 пъти повече хора отколкото от коронавирус досега са починали  Италия

Ужас няма, няма и колапс в икономкита на Италия. Какво ще кажете? Вас питам - мой ред е да питам

 

Много възможно е, да е така както казваш...

Тогава имаше ли подобна ситуация? За някаква паника, да си чул?

Ако не си, правиш си наново сметките, според новите условия! Защото няма база за сравнение!

Ужаса в Италия е факт! Или може би имаш, по-различно мнение?

 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

М-даа..

 Който тук не е  разбрал - в самоналожена карантина съм.. за да не заразявам  другите

Публикувани във вторник от мен:

Цитирай

 

 

Понеже от днес имам симптомите  КОВИД, мислих да ида утре при личната си лекарка.. но тъй като като разбирам  че ще карантинират, профилират и съм заплашен от съдебен процес и затвор  от 3 години (защото пазарувам сам например и няма на кого да разчитам)  - сори бейби. В къщи на чайче (така или иначе съм айляк), и от време а време до магазина - да се надяваме, както се казва, че големият дявол (бронхопмевпонията) няма да дойде.

 

 

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Б. Киров said:

... та искам да кажа, че няма начин ако изолацията продължи 90 дни заразените да са 476 000 в пика на 8 август, защото СЕГА те са над 4 млн

Самата статия си признава, че техният модел не е точен. Но смисълът на статията си остава в сила.

Фактът е, че Китай овладя вируса със строга социална изолация.
А Италия и Испания, които от началото не приложиха строга изолация, сега плащат цената за това ... плюс
вече се намират в строга социална изолация.

Значи Италия и Испания са примери за това, че строгата изолация няма да се рамине на никой.
Въпросът е колко жертви ще се дадат преди това да се случи.

Швеция не налага такава, нито пък Бразилия. Ще видим дали техният номер ще мине.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, gmladenov said:

Самата статия си признава, че техният модел не е точен. Но смисълът на статията си остава в сила.

Фактът е, че Китай овладя вируса със строга социална изолация.
А Италия и Испания, които от началото не приложиха строга изолация, сега плащат цената за това ... плюс
вече се намират в строга социална изолация.

Значи Италия и Испания са примери за това, че строгата изолация няма да се рамине на никой.
Въпросът е колко жертви ще се дадат преди това да се случи.

Швеция не налага такава, нито пък Бразилия. Ще видим дали техният номер ще мине.

Не е точно така, Китай не прави абсолютно строга изолация на цял Китай, строгата изолация е най вече в и около Ухан, в останалите региони има степени на изолация; за нещо подобно се дебатира в САЩ сега. Това са огромни държави с огромни икономики. Подобен е подходът и в Германия, доколкото чета. Подхожда се конкретно в конкретна провинция.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

Който тук не е  разбрал - в самоналожена карантина съм.

Много се извинявам за неуместния ми коментар.
Най-сърдечно ти пожелавам да се оправиш без усложнения.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, skiahtro said:

 

Ужаса в Италия е факт! Или може би имаш, по-различно мнение?

 

Ужасът  се раздухваше по медиите, след като преди това ни занимваха месеци наред с този вирус и с Китай

Медии си бяха пратили репортери в болниците в Италия, за да дебнат  и надничат когато могат в спешните отделения - само за да снимат хора в тежко положение..

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, nik1 said:

Който тук не е  разбрал - в самоналожена карантина съм.. за да не заразявам  другите

И от мен пожелания да оздравяваш бързо!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 14 минути, nik1 said:

М-даа..

 Който тук не е  разбрал - в самоналожена карантина съм.. за да не заразявам  другите

Публикувани във вторник от мен:

 

Пожелавам ти бързо и безпроблемно оздравяване!

Други пък сме на педала и нямаме право на избор, дали да се самоизолираме или не.. 

Преди 7 минути, nik1 said:

Ужасът  се раздухваше по медиите, след като преди това ни занимваха месеци наред с този вирус и с Китай

Медии си бяха пратили репортери в болниците в Италия, за да дебнат  и надничат когато могат в спешните отделения - само за да снимат хора в тежко положение..

Съгласен съм. Нека е така, това не ни интересува в случая, след като имаме факт!

Затова ти казах, че духа от бутилката е пуснат, от там нататък просто трябва да го имаме в предвид и реагираме според новите условия... Ситуацията няма аналог, за да се обръщаме назад!

Редактирано от skiahtro
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 минути, skiahtro said:

Съгласен съм. Нека е така, това не ни интересува в случая, след като имаме факт!

Затова ти казах, че духа от бутилката е пуснат, от там нататък просто трябва да го имаме в предвид и реагираме според новите условия... Ситуацията няма аналог, за да се обръщаме назад!

Още малко ви  трябва, за  да разберете :) 

Имаме презедент вече. Нали разбирате че всяка зима оттук натататък  ще попадаме ( управлващите ще попадат) в  същата ситуация.. 

Тук може да гледаме овчедушно на всичко , но на Запад хората (или част от тях) ще поставят същите въпроси - да се вемат крути мерки за да няма починали от грипната емидемия
(а и медиите как ще забравят за тази манна небесна?? Или политическите опоненти на управляващите??)

Духът на бутилката е пуснат (с тези мерки), пуснат на свобода изобщо (И-ЗОБ-ЩО) .Оттук нататък за   бъдеще, не знаем какво ни готви :)

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, nik1 said:

Още малко ви  трябва, за  да разберете :) 

Имаме презедент вече. Нали разбирате че всяка зима оттук натататък  ще попадаваме ( управлващите ще попадат) в  същата ситуация, 
Тука може да гледаме овчедупно на всичко , но на Запад хората (или част от тях) щер поставят същите въприси -да се вемат крути мерки за да няма починали от грипната емидемия (а и медиите как могат да забравят тази манна небесна?? Или политическите опоненти на управляващите??)

Духът на бутилката е пуснат (с тези мерки), пуснат на свобода изобщо (И-ЗОБ-ЩО) .Оттук нататък за   бъдеще не знаем какво ни готви :)

Абсолютно си прав.. Но как може, да променим ние нещо? Ние даже не сме пионки, а само прахта по шахматната дъска.. Шанса ни е, ако може, да избягаме, като я забърсват..

Затова в създалата се ситуация, трябва, да гледаме нашата страна и възможност, да се отървем възможно с най-малко жертви! От тази гледна точка, мерките в България, са най-адекватни и ще се възстановим възможно най-бързо..

Редактирано от skiahtro
  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, skiahtro said:

Затова в създалата се ситуация, трябва, да гледаме нашата страна и възможност, да се отървем възможно с най-малко жертви! От тази гледна точка, мерките с България, са най-адекватни и ще се възстановим възможно най-бързо..

Съгласен съм за мерките със социална изолация, но мерките за икономиката са неадекватни и не съответстват на това, което се предприема в ЕС и другите развити икономики, според мен, просто няма ясна оценка на мащаба на случващото се в икономиката.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, Б. Киров said:

Съгласен съм за мерките със социална изолация, но мерките за икономиката са неадекватни и не съответстват на това, което се предприема в ЕС и другите развити икономики, според мен, просто няма ясна оценка на мащаба на случващото се в икономиката.

Някой вярва ли, че в друга ситуация, ще бъдат по-различно адекватни? Какви мерки? На умрял, да дават по 500 лева, събрани със СМС-и?😟 

Ако ви е зор, за управляващите, те ще си подложат на задника, при всички положения и при всички ситуации...! Това е реалността у беге!!!!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ама изобщо представяте ли си каква сбъркана стратегия е това администрацията да решава кой е пострадал и кой не и в завиимост от това да раздават такива огромни суми - отега се басирам, че поне две трети от отпуснатите средства ще отседнат в същата тая администрация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Б. Киров said:

По тази логика излиза, че 10 процента от изследваните са носители на вируса, което мултиплицирано на цялото население би означавало 600 000 за България.

Ти сам забелязваш, че изследваните не са представителна извадка на цялото население. Отначало тестваха пътували в чужбина с различни здравни оплаквания и притеснения , после се насочиха към пациенти на болниците с двустранна пневмония и болничен персонал,  тестваха цял футболен отбор за да им е по-спокойно и също разни вип персони като този: https://nova.bg/news/view/2020/03/28/283059/бизнесмен-се-излекува-от-коронавирус-за-три-дни-видео/.

Това са все хора, при които вероятността да са заразени е много по-голяма от средно статистическата.

Преди няколко дни генералът спомена, че според математически модели реално заразените са около 10 - 11 пъти повече от откритите чрез тестовете, но не изглеждаше много убеден. Сигурното е че заразени има, има и сериозно болни и броят им расте.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, Doris said:

Сигурното е че заразени има, има и сериозно болни и броят им расте.

Статистиката показва, че броя им е стабиен, с тенденция към понижаване. Ако погледнеш кривите, нищо общо с тези на останала Европа..

Дори и статистиката, да не показва реалния брой на заболелите, много добре показва резулата от мерките..

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 7 минути, skiahtro said:

Статистиката показва, че броя им е стабиен, с тенденция към понижаване. Ако погледнеш кривите, нищо общо с тези на останала Европа..

Дори и статистиката, да не показва реалния брой на заболелите, много добре показва резулата от мерките..

Туй нещо ми прилича на хвалбите на македонците:

https://novini.bg/sviat/balkani/589863

Приеха ги в НАТО и веднага решиха, че вече всичко ще е ОК.:)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...