Отиди на
Форум "Наука"

"Балада за Соца и Прехода"


Recommended Posts

  • Потребител
Публикува
Преди 9 часа, Диан Георгиев said:

Не става дума за някакви аналогии, става дума за доверие във финансовите институции. Доверието е основа въобще на тяхното съществуване. Достатъчно е един участник да бъде излъган за да накара всички да изтеглят парите си. Само че това не се случва, защо? Явно защото не са свободни да го направят. Към списъка на несвободните да изтеглят парите и златото си, сме и ние. Така че като говорите за зависимостите, финансови и икономически, на България в миналото не използвахте по "комсомолски" хиперболизиране на миналите зависимости и замълчаване за настоящите.

В началото уж отричаш(неоснователно) използването на аналогии, но продължаваш упорито да ги правиш. Искаш наред с миналите зависимости на Б-я да говорим и за настоящите. Защо трябва да правим тия сравнения?   А уж отричаш, че правиш аналогии.

 

Преди 9 часа, Диан Георгиев said:

Така че като говорите за зависимостите, финансови и икономически, на България в миналото не използвахте по "комсомолски" хиперболизиране на миналите зависимости и замълчаване за настоящите. Това дразни тези които са преживели вече едни опити за промиване на мозъците в една посока за да допуснем ново в обратната посока. Такива бяха и нашите родители когато комсомолците агитираха колко сме били зле преди Девети, такива сме и ние когато агитирате колко сме били зле преди Десети.

Отново правиш фалшиви аналогии колко сме били зле преди девети и колко сме зле след десети. А уж се беше отказал.

 

Преди 9 часа, Диан Георгиев said:

Затова като пишете за натрупването на новия златен резерв през соца, не избягвайте темата за новите заводи които го направиха възможен. Злато се добива индустриално и чрез преработка на медни руди макар и като страничен продукт. Такива бяха заводите Медет, построени през соца. В момента оттам се изнася златния концентрат без дори да бъде изследван процентно от българската държава за да се види дали акционера го декларира правилно. Пишете и за това, за Челопеч, както и колко процента от златото остава в България и колко остава например в африкански и други страни които също дават права на акционери. Например САЩ. Ще видите какви фрапиращи разлики има, в десетки пъти. Те се дължат на новите зависимости на България и те не са по-малки от старите, за съжаление защото през соца живеехме по-добре от руснаците.

 За пореден път аналогии този път за добива на злато през соца и сега.От какъв зор да пиша за добива на злато сега? Екземъса искаше да знае от къде сме възстановили златния резерв.Попадна ми тази информация и без коментар му дадох линка. Наистина той можеше и сам лесно да погугли, но предпочита да му сдъвчеш информацията и да му я сложиш направо в устата само да я глътне. 

Преди 9 часа, Диан Георгиев said:

А за фалита щом сте толкова категоричен за България тогава, то приложете тези критерии към други държави да видим колко от тях са във фалит сега, и в миналото. Реструктуриране на дълговете има в много държави, гърците така живеят от десетилетия, пишете и за това. Само ние сме мазохистите които вечно се обвиняват едни други в прегрешения.

Защо трябва да правя аналогии с други държави? Това е заблудата Tu quoque

Преди 9 часа, Диан Георгиев said:

А поводът че някой видял дънки на боклука, се дължи на простия факт че се обличаме със старите дрехи на западноевропейците, както и караме техните таралясници и ядем техните боклукчави храни. Това е резултата за обикновените българи, т.е най-бедните в Европа. За сведение, румънците бяха затънали повече от нас в дългове през соца, но сега са вече преди Хърватско и се състезават с Полша. Сравнявайте ни с тях.

Отново аналогия с румънците които били по зле от нас, а сега са по добре.

Виж сега, целия ти пост е изтъкан само от фалшиви аналогии. Изглежда просто не можеш да мислиш по друг начин. Нямам нищо против да  дискутираме по въпросите ти, но това трябва да стане един по един.По нататък ще избера някой от тях.

  • Мнения 99
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува
Преди 9 часа, Exhemus said:

Освен това ние кредитираме 3тия свят със стоки. Ако те не плащат, пием една студена вода, но нямаме дългове?

Тия стоки се произвеждат със суровини, материали и химикали много от които трябва да внасяме от запад. За това са необходими нови кредити, които трябва да плащаме.Ами резервни части и консумативи за машините? Нали пак трябва валута второ направление. За тая продукция се плащат заплати на работниците. Те искат с парите да си купят стоки, но такива няма, изнесени са в третия свят. За това трябва да се внесат от някъде срещу валута. За която трябват нови кредити. Така , че не само пием , но се и къпем със студена вода.Докато дълговете се трупат. Значи, тия помощи които даваме на новите братя, българският народ ги отгладува .  Те са една от причините за мизерията. Те в никакъв случай не са ни излишни.  То да има свръх производство както и да е, но ние не можем да задоволим нашия пазар със стоки, а подаряваме на другите. 

Както пише в статията, нашите стоки са неконкурентни на западния пазар. Нямат подходяща опаковка, търговски вид, не са рекламирани добре, доставките не са надеждни, износът е кампаниен за отчитане на плана, и най важно качеството е ниско. Какви обаче са причините за всичко това?

 Постовете на хората занимаващи се износа са престижни и желани. За това на тях са назначавани с връзки. Значи определящо при назначаването е да са "наши хора", професионализмът и способностите не играят никаква роля. Такава беше картината у нас през соца. Директорите масово се дънеха на постовете си, но вместо да ги уволнят съдят(накажат) те просто ги преместваха на друг директорски пост. То няма и как да го накажеш човека е с връзки. Той е човек на някого. Част от партийната номенклатура, която е недосегаема от Наказателния Кодекс. Закона не разрешаваше да бъдат съдени.Така директорът на хлебозавода , ставаше директор на ТПК, от ТПК- то директорът отиваше в СМК-то, той пък във ветеринарната лечебница,....Зора е  веднъж да станеш директор ,сетне цял живот си директор на нещо. И това не е шега, такава беше реалноста. Другите ръководни кадри ги въртяха пак по същата схема. Тази безнаказаност не мотивираше висшата администрация да работи както трябва. Все едно им беше какви стоки ще се произведат и дали ще се реализират на пазара.

Работниците също нямаха мотивация да работят повече и по качествено. В бригадите работеха алкохолици и мързеливци.Тия хора не можеха да бъдат изгонени нямаше къде да отидат, а всеки трябваше някъде да работи в Б-я.Така  работливите хора  в бригадите, като виждаха тия как не бачкат , а получават същите заплати и те не се напъваха и бутаха полека. То в бригадите имаше зачислени и спортисти, които пък хич не идваха на работа , само за заплата. Не може да ги накараш да работят и качествено, защото може да напуснат и да отидат другаде. Ще останеш без работници и планът хептен ще закъса. По тази причина не можеш и да ги отрежеш от заплатата за малко свършена или некачествена работа. Другия куриоз беше, че ако някой работи много, не можеш да му дадеш по голяма заплата. Директорът ми е нареждал да отрежа някой работник ,на който трябва да платя примерно 600 лв честно изкарани пари, докато другите вземат по 250лв. Не трябваше да има големи разлики в заплащането, такава беше политиката. Това въобще не подтикваше работниците да работят повече и по качествено.

Интересен случай имах във Варна през 75 г.  Тогава работих като арматурист в домостроителния комбинат. От начало в бригадата двама души цял ден правеха арматурата на 6 бр. СП-та. Сетне тия стълбищни площадки ги дадоха на мен. Аз започнах да ги армирам сам за два часа, сетне се изкъпвах и си отивах.Получавах същата заплата, но бях доволен, че се прибирам по рано. 

Постигнах това защото не само работех по бързо(имах мотив), но успях и да рационализирам процеса. Преди на когото му трябва арматура отиваше вземаше пет пръчки по 1,50 м. отрязваше  ги на 1,24 (получава се отпадък, който отива за претопяване).От там ги носеше да ги огъне на бигляра , сетне до пистата. Аз настроих машините които изправят кангалите, да ми нарежат няколко тона арматура  на необходимите размери(без отпадък, реализира се икономия на метал) . После ги занесох с електрокара.На пистата направих стелажи и ги напълних със заготовки за три месеца напред. Просто не се използваха машините рационално.Освен това много време се губеше в разтакаване.Стотици метри излишно се изминаваха всеки ден за транспортиране на няколко железа при всеки курс.

Изтърпяха ме два месеца и ме уволниха с мотива, че действам разлагащо на бригадата, нервирали се, че си тръгвам по рано от тях. След мен бригадата продължи да си работи по стария начин.  Това може да звучи като виц, но такава беше действителността през соца.

 

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 12 часа, Диан Георгиев said:

Пишете и за това, за Челопеч, както и колко процента от златото остава в България и колко остава например в африкански и други страни които също дават права на акционери. Например САЩ. Ще видите какви фрапиращи разлики има, в десетки пъти.

Имаме си нов комсомолски секретар

Концесионната такса за добив на злато в Челопеч е 1, 5 процента (колкото в мината в Калгарли , Австралия, управлявана от  Barrick Gold Corporation) , начислена върху стойността на добитото злато. В света няма такси по-големи  от 5 процента (САЩ - между 2  и 5 процента) .

 

 

 

 

 

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 1 час, nik1 said:

Имаме си нов комсомолски секретар

Концесионната такса за добив на злато в Челопеч е 1, 5 процента (колкото в мината в Калгарли , Австралия, управлявана от  Barrick Gold Corporation) , начислена върху стойността на добитото злато. В света няма такси по-големи  от 5 процента (САЩ - между 2  и 5 процента) .

 

 

 

 

 

 

ПС

https://www.vesti.bg/bulgaria/bylgariia-ne-e-eldorado-nito-pyk-dyndi-ia-ograbva-6111895

12. Концесионната такса, която Дънди плаща на България, е около 1.5% от стойността на металите в рудата (Има неточност, концесионната такса върху медта е 3 процента) възлиза на около 11-12 милиона лева годишно, половината от които остават на местно ниво. Това обаче е най-малката полза от присъствието им. Инвестициите им дотук са почти 1 милиард лева. Оперативните разходи за добива са около 50% от приходите (при високи цени на златото и медта) и включват непрекъснати проучвания за нови запаси, данъци, такси, осигуровки на 1350 служители със средна заплата над 2500 лв., плащания към стотици контрактори и развитие на общини, където „Дънди е държавата!“, тоест допринася за всичко от пътищата до здравеопазването. В дълбоката провинция това са страшно високи доходи – Челопеч е общината с най-висока средна заплата в България.

 

https://tavex.bg/blog/zlatnite-koncesii-na-bulgaria/

  1. Кой плаща най-високи концесионни такси в България?

ДПМ Челопеч е най-големият платец на концесионни такси – през 2015 г. плаща 13.8 милиона лева или 18.5% от всички концесии в страната. Това е малко странно на фона на по-ниските им общи приходи, (което иначе значи, че двойното увеличение на концеционните такси би ги оставило на "нула"), но е факт. Горубсо-Кърджали и някои други малки играчи също добиват златосъдържащи руди, но в доста по-малки количества.

Концесионните такси обаче са само върха на айсберга – през същата година ДПМ Челопеч внася в държавните фондове, под формата на данъци, такси и осигуровки, допълнителни около 50 милиона лева. Като добавим и инвестициите в рудника, заплатите и плащанията към доставчици, бързо установяваме, че в страната остава много повече, отколкото се изнася към акционерите. Да не говорим за инвестицията на зелено в Крумовград!

 

  1. Защо българската държава не добива сама златосъдържащи руди?

Защото не знае и не може. През 1994 г. държавният рудник Челопеч, чиято дейност е пълнила хазната на НРБ/БКП от 1954 г., е пред ликвидация. Защото държавата не намира пазари за концентрата, нито инвестира в модернизацията му, нито търси нови запаси. Рудникът, а с него и поминъкът на региона, са спасени благодарение на частичната приватизация и последващо концесиониране през 1999 г. Само че тази работа се оказва сложна дори и за частния бизнес и до 2004 г. положението не се подобрява особено. Тогава фалиралата отново мина бива закупена от Дънди Прешъс Металс. А големите печалби, за които четем по вестниците, идват след дългогодишен труд и стотици милиони долари инвестиции. И голяма част от тях бива инвестирана веднага обратно в търсене и модернизация, защото добивът функционира успешно само по този начин.

Свръхтехнологичната и печеливша мина, която виждаме днес, нямаше да бъде възможна, ако концесионните такси бяха твърде високи и сделката не се беше случила. Точно толкова просто е. Ако не беше концесиониран, днес от рудник Челопеч щяха да са останали само една запечатана шахта, огромни пропадания на повърхността и старо хвостохранилище, което щеше ежедневно да трови река Тополница и селата наоколо. Като тези на бившите Медет, Елшица, Радка и десетки други, зарязани от държавата в пълна разруха стари мини.

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува
Преди 8 часа, nik1 said:

12. Концесионната такса, която Дънди плаща на България, е около 1.5% от стойността на металите в рудата (Има неточност, концесионната такса върху медта е 3 процента) възлиза на около 11-12 милиона лева годишно, половината от които остават на местно ниво. Това обаче е най-малката полза от присъствието им. Инвестициите им дотук са почти 1 милиард лева. Оперативните разходи за добива са около 50% от приходите (при високи цени на златото и медта) и включват непрекъснати проучвания за нови запаси, данъци, такси, осигуровки на 1350 служители със средна заплата над 2500 лв., плащания към стотици контрактори и развитие на общини, където „Дънди е държавата!“, тоест допринася за всичко от пътищата до здравеопазването. В дълбоката провинция това са страшно високи доходи – Челопеч е общината с най-висока средна заплата в България.

Само за интересно. Как бачка концесията и мултитата....Трябваше да купувам в Чили тръби за вода. Най-логично се завтирих да купувам медни тръби......Медта там е по-скъпа от тази в Унгария даже. Хем унгарците нямат нито руда нито медна металургия.....Направих го от пласмаса....Ако погледнеш сама Чили притежава около 40% от световният запас за медна руда.....Така, че.....логика не търсете.....Само ПАРАТА....

Публикува

“Комсомолците" минаха от ендемичните епитети към използване на числа, но не и до сравнения. Така беше и когато спорех с тях когато ме убеждаваха колко сме дръпнали спрямо 1944 година. Това че машинизирането на селското стопанство не е феномен на социализма, а в целия свят имаше "зелена революция" не беше важно за тях. Когато им казвах да ни сравнят тогава с Гърция, пак не ставаше защото Гърция имала заеми и силен туризъм и въобще сравнения не трябва да правят с други държави. България е сама на планетата. По едно време (1990) доводите им се бяха усилили щото по доклада на ООН за индекса на човешко развитие с Гърция бяхме на сходни места (27 и 26). Сега те пак са на 27, ние на 59. Новите комсомолци обясняват че доклада от 1990 бил сгрешен и отново сравнение не трябва да се правят с други държави. Даже правят сравнение с миналото в абсолютни цифри на валутата, което е абсурд както и да го погледнеш. Например фактът че на времето купили остров Манхатън от индианците за 200 долара не ги тревожи. Вероятно им е интересно, на мен вече не, знам че за вярата им бронебойни патрони няма открити. А и имат време и са винаги на власт, за разлика от мен.

Но да видим скорошни числа от злополучните златни концесии на българската държава която внезапно загубила мениджърските си способности и вместо да трупа златен резерв се радва на мизерните няколко десетки милиона приходи. Те са в https://trud.bg/петима-министри-позлатили-дънди-прешъс/

Петима министри позлатили „Дънди Прешъс“

 
Ценните метали от мината в Челопеч са добивани безконтролно от канадската компания.

Концесията за “Челопеч” нанесла щети за милиарди на България 

17 тома с доказателства е събрала прокуратурата

Ценните метали добивани на тъмно

Концесията за находище “Челопеч” е в полза на канадската компания “Дънди Прешъс Металс” и при сключването є не е защитен държавния интерес. Това сочи прокурор Красимир Кирилов от Софийска градска прокуратура в постановлението си, с което на 17 август праща разследването в Специализираната прокуратура с мнение, че петима енергийни министри, подписвали договори и споразумения с канадската компания трябва да бъдат разследвани за безстопанственост.

Прокурор Кирилов установява също, че с договора и последвалите анекси към него не може да се контролира нито съдържанието, нито количеството на изнесените от страната концентрати и смеси. Налице е очевидна тенденция за увеличаване на добивите при намаляване на концесионното възнаграждение, както и невъзможност то да се актуализира, макар да има значително покачване на цената на златото, пише още обвинителят до колегите си от Спецпрокуратурата, които по закон водят досъдебните производства срещу представители на високите етажи на властта.

06_faksimile_8509598209895359956_big.jpg

Постановлението на прокурор Красимир Кирилов от СГП,

с което той праща разследването на колегите си от Спецпрокуратурата.

Делото е образувано по сигнал на икономиста от Бургас Николай Едрев от февруа­ри т. г. По него са събрани 17 тома с материали, които Кирилов изпраща на колегите си спецпрокурори. Въпросните петима министри са Петър Жотев от правителството на Иван Костов, Лидия Шулева от кабинета “Сакскобургготски”, Петър Димитров от Тройната коалиция, Трайчо Трайков от кабинета “Борисов 1” и настоящият енергиен министър Теменужка Петкова.

Държавата е била ощетена с милиони от неконтролиран добив на ценни метали, тъй като в концесията с “Дънди Прешъс Металс Челопеч” са и само три от металите - злато, мед и сребро, като останалите 38 са изнасяни в Намибия и Китай безконтролно.

 

Основният договор за концесията на мина “Челопеч” е сключен на 19 май 1999 г. от покойния министър Александър Божков, който половин година по-късно е освободен от поста. Неговият наследник Петър Жотев на 19. 09. 2000 г. сключва допълнително споразумение. Чрез него са нанесени щети, тъй като задължителната минимална екологична програма е съкратена от 9 600 000 долара на 1 374 668 долара, а задължителната инвестиционна програма е орязана от 37 136 000 долара на 8 302 857 долара. Отменен е бил Контролният съвет от договора, както и задължението на концесионера да осигурява достъп за контрол на обекта. Което означава само едно - канадците могат да добиват ценни метали, колкото си решат, избягвайки концесионната такса, която е процент от добива.

По време на правителството на НДСВ вицепремиерът Лидия Шулева подписва в края на февруари 2004 г. ново споразумение със задна дата, което намалява наполовина и без това неплащаната в пълен размер концесионна такса. То е със срок от 1.01.2004 г. до края на 2010 г., с което обвързва и следващото правителство.
Намаляването е оправдано с “неблагоприятни условия”. Прокуратурата обаче е категорична, че това не е вярно, тъй като добивът скача от 624 310 тона на 1 088 431 тона, при това реалните числа са неизвестни и вероятно са много по-високи, поради липсата на контрол върху тях. Шулева подписва също отмяната на задължението на концесионера да преработва рудата на територията на страната, с което лишава държавата от данъци в полза на трети страни. Окончателно е загубен и контролът върху изнасяната руда.

Отменен е и член от първоначалния договор за промяна на концесионното възнаграждение при трайни изменение на пазарните условия, продължаващи повече от 6 месеца. Държавата отново губи милиони, защото при сключване на договора през 1999 г. цената на тройунция е била 300 долара, докато сега е 1769.
Следващите трима министри - Петър Димитров, Трайчо Трайков и Теменужка Петкова отново сключват допълнителни споразумения с концесионера през 2008, 2009 и 2015 г., които отново не са в в полза на държавата. След проверка на Сметната палата през 2013 г. на Министерството на енергетиката е дадена препоръка да се направи финансово-икономически анализ на концесията и да се предприе­мат действия за баланс между ползата и рисковете. Седем години по-късно това още не е е направено. За престъплението, в което могат да бъдат обвинени петимата министри, те могат да получат до 12 години затвор.

Междувременно канадската компания “Дънди Прешъс Металс Челопеч” отказа през юни да подпише договор с Министерството на енергетиката за проучвания за злато и полезни изкопаеми в площ Свети Никола, заради протести на хората от Старозагорско. Тя има вече издадено разрешително от 13 декември м. г., подписано от министъра на енергетиката Теменужка Петкова.

Бургаският икономист Николай Едрев:

Пропуснатите ползи са към 25-30 милиарда лева

Мария Кехайова,
ТРУД Бургас

06-2_4574973272310517865_big.jpg“По мои изчисления държавата от 1999 г. досега е загубила към 25-30 милиарда лева от договора за концесията. Когато той е подписан, цената на тройунция злато е била 300 долара, а сега е 1769 долара”. Това каза днес Николай Едрев от Бургас. Той е икономист и член на сдружение “Алтернативна енергия”. На 23 февруари е подал сигнала до прокуратурата, а днес - 26 август, е подал искова молба да се прекрати концесията на “Дънди Прешъс” поради опасност за националната сигурност.

“Борбата на сдружението ни започна през 2015 година, след като беше сключен анекс от Теменужка Петкова, в което се поиска засекретяване на всички договори с “Дънди Прешъс Металс”. Заведохме дело в Административен съд за отказан достъп до обществена информация и го спечелихме. Министерството беше принудено да ни предостави договора и допълнителните споразумения към него. Договорът всъщност е един. Споразуменията са пет на брой, сключвани от всички министри на енергетиката досега”, каза още Николай Едрев.

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, Диан Георгиев said:

Пропуснатите ползи са към 25-30 милиарда лева

Какво обяснение давате за тези "пропуснати ползи"? Че управляващите са идиоти?

Между другото,90% от златодобива в САЩ се осъществява от канадски компании.

  • Потребители
Публикува (edited)

 

Преди 2 часа, Диан Георгиев said:

“Комсомолците" минаха от ендемичните епитети към използване на числа, но не и до сравнения. Така беше и когато спорех с тях когато ме убеждаваха колко сме дръпнали спрямо 1944 година. Това че машинизирането на селското стопанство не е феномен на социализма, а в целия свят имаше "зелена революция" не беше важно за тях. Когато им казвах да ни сравнят тогава с Гърция, пак не ставаше защото Гърция имала заеми и силен туризъм и въобще сравнения не трябва да правят с други държави. България е сама на планетата. По едно време (1990) доводите им се бяха усилили щото по доклада на ООН за индекса на човешко развитие с Гърция бяхме на сходни места (27 и 26). Сега те пак са на 27, ние на 59. Новите комсомолци обясняват че доклада от 1990 бил сгрешен и отново сравнение не трябва да се правят с други държави. Даже правят сравнение с миналото в абсолютни цифри на валутата, което е абсурд както и да го погледнеш. Например фактът че на времето купили остров Манхатън от индианците за 200 долара не ги тревожи. Вероятно им е интересно, на мен вече не, знам че за вярата им бронебойни патрони няма открити. А и имат време и са винаги на власт, за разлика от мен.

Но да видим скорошни числа от злополучните златни концесии на българската държава която внезапно загубила мениджърските си способности и вместо да трупа златен резерв се радва на мизерните няколко десетки милиона приходи. Те са в https://trud.bg/петима-министри-позлатили-дънди-прешъс/

Петима министри позлатили „Дънди Прешъс“

 
Ценните метали от мината в Челопеч са добивани безконтролно от канадската компания.

Концесията за “Челопеч” нанесла щети за милиарди на България 

17 тома с доказателства е събрала прокуратурата

Ценните метали добивани на тъмно

Концесията за находище “Челопеч” е в полза на канадската компания “Дънди Прешъс Металс” и при сключването є не е защитен държавния интерес. Това сочи прокурор Красимир Кирилов от Софийска градска прокуратура в постановлението си, с което на 17 август праща разследването в Специализираната прокуратура с мнение, че петима енергийни министри, подписвали договори и споразумения с канадската компания трябва да бъдат разследвани за безстопанственост.

Прокурор Кирилов установява също, че с договора и последвалите анекси към него не може да се контролира нито съдържанието, нито количеството на изнесените от страната концентрати и смеси. Налице е очевидна тенденция за увеличаване на добивите при намаляване на концесионното възнаграждение, както и невъзможност то да се актуализира, макар да има значително покачване на цената на златото, пише още обвинителят до колегите си от Спецпрокуратурата, които по закон водят досъдебните производства срещу представители на високите етажи на властта.

06_faksimile_8509598209895359956_big.jpg

Постановлението на прокурор Красимир Кирилов от СГП,

с което той праща разследването на колегите си от Спецпрокуратурата.

Делото е образувано по сигнал на икономиста от Бургас Николай Едрев от февруа­ри т. г. По него са събрани 17 тома с материали, които Кирилов изпраща на колегите си спецпрокурори. Въпросните петима министри са Петър Жотев от правителството на Иван Костов, Лидия Шулева от кабинета “Сакскобургготски”, Петър Димитров от Тройната коалиция, Трайчо Трайков от кабинета “Борисов 1” и настоящият енергиен министър Теменужка Петкова.

Държавата е била ощетена с милиони от неконтролиран добив на ценни метали, тъй като в концесията с “Дънди Прешъс Металс Челопеч” са и само три от металите - злато, мед и сребро, като останалите 38 са изнасяни в Намибия и Китай безконтролно.

 

Основният договор за концесията на мина “Челопеч” е сключен на 19 май 1999 г. от покойния министър Александър Божков, който половин година по-късно е освободен от поста. Неговият наследник Петър Жотев на 19. 09. 2000 г. сключва допълнително споразумение. Чрез него са нанесени щети, тъй като задължителната минимална екологична програма е съкратена от 9 600 000 долара на 1 374 668 долара, а задължителната инвестиционна програма е орязана от 37 136 000 долара на 8 302 857 долара. Отменен е бил Контролният съвет от договора, както и задължението на концесионера да осигурява достъп за контрол на обекта. Което означава само едно - канадците могат да добиват ценни метали, колкото си решат, избягвайки концесионната такса, която е процент от добива.

По време на правителството на НДСВ вицепремиерът Лидия Шулева подписва в края на февруари 2004 г. ново споразумение със задна дата, което намалява наполовина и без това неплащаната в пълен размер концесионна такса. То е със срок от 1.01.2004 г. до края на 2010 г., с което обвързва и следващото правителство.
Намаляването е оправдано с “неблагоприятни условия”. Прокуратурата обаче е категорична, че това не е вярно, тъй като добивът скача от 624 310 тона на 1 088 431 тона, при това реалните числа са неизвестни и вероятно са много по-високи, поради липсата на контрол върху тях. Шулева подписва също отмяната на задължението на концесионера да преработва рудата на територията на страната, с което лишава държавата от данъци в полза на трети страни. Окончателно е загубен и контролът върху изнасяната руда.

Отменен е и член от първоначалния договор за промяна на концесионното възнаграждение при трайни изменение на пазарните условия, продължаващи повече от 6 месеца. Държавата отново губи милиони, защото при сключване на договора през 1999 г. цената на тройунция е била 300 долара, докато сега е 1769.
Следващите трима министри - Петър Димитров, Трайчо Трайков и Теменужка Петкова отново сключват допълнителни споразумения с концесионера през 2008, 2009 и 2015 г., които отново не са в в полза на държавата. След проверка на Сметната палата през 2013 г. на Министерството на енергетиката е дадена препоръка да се направи финансово-икономически анализ на концесията и да се предприе­мат действия за баланс между ползата и рисковете. Седем години по-късно това още не е е направено. За престъплението, в което могат да бъдат обвинени петимата министри, те могат да получат до 12 години затвор.

Междувременно канадската компания “Дънди Прешъс Металс Челопеч” отказа през юни да подпише договор с Министерството на енергетиката за проучвания за злато и полезни изкопаеми в площ Свети Никола, заради протести на хората от Старозагорско. Тя има вече издадено разрешително от 13 декември м. г., подписано от министъра на енергетиката Теменужка Петкова.

Бургаският икономист Николай Едрев:

Пропуснатите ползи са към 25-30 милиарда лева

Мария Кехайова,
ТРУД Бургас

06-2_4574973272310517865_big.jpg“По мои изчисления държавата от 1999 г. досега е загубила към 25-30 милиарда лева от договора за концесията. Когато той е подписан, цената на тройунция злато е била 300 долара, а сега е 1769 долара”. Това каза днес Николай Едрев от Бургас. Той е икономист и член на сдружение “Алтернативна енергия”. На 23 февруари е подал сигнала до прокуратурата, а днес - 26 август, е подал искова молба да се прекрати концесията на “Дънди Прешъс” поради опасност за националната сигурност.

“Борбата на сдружението ни започна през 2015 година, след като беше сключен анекс от Теменужка Петкова, в което се поиска засекретяване на всички договори с “Дънди Прешъс Металс”. Заведохме дело в Административен съд за отказан достъп до обществена информация и го спечелихме. Министерството беше принудено да ни предостави договора и допълнителните споразумения към него. Договорът всъщност е един. Споразуменията са пет на брой, сключвани от всички министри на енергетиката досега”, каза още Николай Едрев.

 

 

Това което цитирате,уличава министри в корупция (боже, чудо голямо) или некометентност (боже, чудо голямо) . Каква  е връзката с твърденията ви , само вие си знаете..

 

Цитирай

 

Пишете и за това, за Челопеч, както и колко процента от златото остава в България и колко остава например в африкански и други страни които също дават права на акционери. Например САЩ. Ще видите какви фрапиращи разлики има, в десетки пъти.

 

 

 

Апропо

Твърденията на въпросния господин са меко казано  спорни и недоказани ..

Всъщност за себе си приемам че това е "кьор-фишек"- канадска акционерна компания, която забъркана в грандиозна измама (твърденията ако са верни -   предполагат и изготвяне на фалшиви доклади и отчети , в които се умножава  или дели на три).. При разкриване на измамата  акциите падат, а  акционерите губят.. Нон-сенс..

 

 

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, Диан Георгиев said:

“Комсомолците" минаха от ендемичните епитети към използване на числа, но не и до сравнения. Така беше и когато спорех с тях когато ме убеждаваха колко сме дръпнали спрямо 1944 година. Това че машинизирането на селското стопанство не е феномен на социализма, а в целия свят имаше "зелена революция" не беше важно за тях. Когато им казвах да ни сравнят тогава с Гърция, пак не ставаше защото Гърция имала заеми и силен туризъм и въобще сравнения не трябва да правят с други държави. България е сама на планетата. По едно време (1990) доводите им се бяха усилили щото по доклада на ООН за индекса на човешко развитие с Гърция бяхме на сходни места (27 и 26). Сега те пак са на 27, ние на 59. Новите комсомолци обясняват че доклада от 1990 бил сгрешен и отново сравнение не трябва да се правят с други държави. Даже правят сравнение с миналото в абсолютни цифри на валутата, което е абсурд както и да го погледнеш. Например фактът че на времето купили остров Манхатън от индианците за 200 долара не ги тревожи. Вероятно им е интересно, на мен вече не, знам че за вярата им бронебойни патрони няма открити. А и имат време и са винаги на власт, за разлика от мен.

Постоянно споменаваш някакви комсомолци, които те агитирали. Спомням си добре, че навремето комсомолците агитираха пионерите. Не зная защо се идентифицираш като пионерче, но твоя си работа. Историята какви спорове си водил не ме интересува.Сега дискутираш тук.И трябва тук да се аргументираш.Това какво са ти разправяли "комсомолци" не е никакъв аргумент. Същевременно продължаваш да правиш фалшиви аналогии.Къде те изби на Гърция, зелена революция ,и индианците от Манхатън?  Пак използваш заблудата:

"Фалшивата еквивалентност е логична заблуда, при която се прави еквивалентност между два субекти въз основа на неверни или фалшиви разсъждения. ....Фалшивата еквивалентност е често срещан резултат, когато анекдотична прилика се посочва като равна, но твърдението за еквивалентност не е обект на контрол, тъй като сходството се основава на прекалено опростяване или незнание на допълнителни фактори. " https://en.wikipedia.org/wiki/False_equivalence

 Мисълта ти е объркана.Съсредоточи се върху един въпрос, (който искаш) и кажи кой е за да го обсъдим. Иначе така постът ти е миш-маш. Не се разбира добре какво искаш да кажеш.

---------------

Да резюмирам по нататък!

 От написаното по долу става ясно, че “Дънди Прешъс”, изпълнява  договора който е подписал.  

и

Няма вина за някакви пропуснати ползи на Б-я. Фирмата не е обвинена за това. Вина носят петимата министри, те са разследваните.

 Съгласен съм с тебе. Ти правилно посочваш виновниците за загубите които търпим.И по тоя начин  защитаваш реномето на “Дънди Прешъс” от гнусни нападки. :cool2: :cool2: :cool2:

 

 

  • Потребители
Публикува
Преди 1 час, deaf said:

Какво обяснение давате за тези "пропуснати ползи"? 

 

Твърденията за мен са  "къор-фишек"

Ако канадката компания плаща концесионна такса 7 милиона лева за година за продаденото злато (според публичните данни  - общо 14 милиона лева за / 2015/ за златото и другите метали, от които половината за златото) за близо 470 милиона лева (1, 5 процента от 470 милиона са точно 7 милиона) ,  върху  фиксирана цена  от 1999-та 300 долара за тройунция (както  твърди въпросният господин),  то излиза че Дънди плаща  концесионна  такса за общо добити в Челопеч и продадени около (грубо) 1 милион тройунции за годината.  

470 милиона лева грубо са равни на 300 милиона долара, колкото  струват един милион тройунции при цена 300 долара за тройунция

Един милион тройунции са 31 тона

Да но общото количество злато  добито през годината е грубо 6 тона, да кажем че 5 и половина са от Дънди

 

chart1.png

 

 

 

 


Изчисленията  излизат когато  приемем че Дънъи плащат таксата за 5 -те си тона върху продажната (актуална, висока) цена, а не върху  ниската фиксйирана от 1999-та (както твърдъу въросния господин)

  • Потребител
Публикува

На мен ми е по-интересно какви заплати плаща "Дънди" на работниците си? Да поясня.

Ако аз или вие откраднем от някоя банка злато,ще ни осъдят и вкарат в затвора. Но ако си занесем коритото на някой планински поток,промием няколко килограма пясък и почнем да вадим блестящи златни люспички,това вече не е кражба,а дори много полезна за родината работа. Свободният златотърсач е събрал в мръсна кърпа златни парченца. Не ги е откраднал от никого. С честен труд ги е събрал и по закон може да ги продаде свободно.

Работникът в мините на "Дънди" също като своя свободен колега събира злато,но получава само заплата! Затова е интересно колко е заплатата му. Разбира се като изключим производствените разходи на "Дънди".

  • Потребители
Публикува
Преди 6 минути, deaf said:

На мен ми е по-интересно какви заплати плаща "Дънди" на работниците си? Да поясня.

Ако аз или вие откраднем от някоя банка злато,ще ни осъдят и вкарат в затвора. Но ако си занесем коритото на някой планински поток,промием няколко килограма пясък и почнем да вадим блестящи златни люспички,това вече не е кражба,а дори много полезна за родината работа. Свободният златотърсач е събрал в мръсна кърпа златни парченца. Не ги е откраднал от никого. С честен труд ги е събрал и по закон може да ги продаде свободно.

Работникът в мините на "Дънди" също като своя свободен колега събира злато,но получава само заплата! Затова е интересно колко е заплатата му. Разбира се като изключим производствените разходи на "Дънди".

Фотогалерия: Как се добива злато в Челопеч

https://www.capital.bg/multimedia/fotogalerii/2018/10/08/3323773_fotogaleriia_kak_se_dobiva_v_chelopech/

  • Потребители
Публикува
Преди 4 часа, Диан Георгиев said:

Бургаският икономист Николай Едрев:

Пропуснатите ползи са към 25-30 милиарда лева

Мария Кехайова,
ТРУД Бургас

06-2_4574973272310517865_big.jpg“По мои изчисления държавата от 1999 г. досега е загубила към 25-30 милиарда лева от договора за концесията. Когато той е подписан, цената на тройунция злато е била 300 долара, а сега е 1769 долара”.

Проспуснати  ползи  средно 1,2-1,5 милиарда лева на година

Проверки:

а - груба) 1,5 милиарда лева годишна концесионна такса  предполага годишен добив на цветни /ценни метали от Дънди България от...  сто милиарда лева

Резултат от  проверката: Комсомолски книжки за вярващите 

 

б - точна) "Разминаване" с 1,5 милиарда лева в годишната концесионна такса  предполага  разминаване от сто милиарда лева в цените на добито и продадено злато (1769 долара Vs 300 долара за тройунция)

Разминаване с 1469 долара тройунция е около 2000 лева за тройунция

Разминаването със сто милиарда лева предполага годишен добив на злато от Дънди България от 50 милиона тройунцио  или  1500 тона злато

Резултат от  проверката: Комсомолски книжки за вярващите, заверени от Нинова и Сидеров (а на най - вярващите - и от  Путин)

 

 

  • Потребител
Публикува
Преди 3 часа, deaf said:

Свободният златотърсач е събрал в мръсна кърпа златни парченца. Не ги е откраднал от никого. С честен труд ги е събрал и по закон може да ги продаде свободно.

Работникът в мините на "Дънди" също като своя свободен колега събира злато,но получава само заплата!

За тия с конспиративно мислене златото е идол. Изтръпват и блокират като чуят думата злато. Точно те най силно проклетисват Дънди.

Даф, според тебе работникът в мините на Дънди, събира злато но получава САМО заплата.Демек Дънди му дава вместо злато САМО пари. Значи го прекарва.Докато "свободния златотърсач" с честен труд ,без да краде трупа злато. и е по добре.

Абе Даф, все едно е дали златотърсачът с честен труд ще гледа тикви или ще намери злато на същата стойност колкото е реколтата му от тиквите.Без значение е дали Дънди ще дава пари на работниците си или злато на същата стойност.Ами то онеправдания работник който получава заплата в лева, може да отиде в Тавекса и да си купи злато ако иска. Какъв е тоя фетишизъм към златото? Това е стока която Дънди произвежда.  Няма разлика, дали Дънди печели тия пари от злато или от клечки за уши. 

Ето как изглеждат някои загуби на Б-я в злато. Всяка година бюджета се прави така, че да артисат пари от него.Залага се по малка рамка. Остават от 1- 2 милиарда лв.излишък който за две седмици се разпределя от кръговете от фирми на управляващите. Това са долу горе 15 т. злато- Дънди добива 5т. Във фалиралата банка изчезнаха 50 т. злато.Преди нея пък заради други фалити,девалвацията и инфлацията българите загубиха стотици тонове злато.Даже не мож ги сметна.На Путин дадохме 40 т. злато за турски поток.Лукойл отмъкна 200-300 т.злато.Виваком-15 т.,.........Тонове злато заминават заради нереално скъпата вода и тока.Други тонове загубихме от Булгартабак, иБалкан, от Кремиковци не загубихме желязо, а тонове злато.Смятай тоновете и от заменките по крайбрежието,.. и т.н. Но все таки Дънди изнася златото.

Преди 4 часа, deaf said:

Ако аз или вие откраднем от някоя банка злато,ще ни осъдят и вкарат в затвора. Но ако си занесем коритото на някой планински поток,промием няколко килограма пясък и почнем да вадим блестящи златни люспички,това вече не е кражба,а дори много полезна за родината работа. Свободният златотърсач е събрал в мръсна кърпа златни парченца. Не ги е откраднал от никого. С честен труд ги е събрал и по закон може да ги продаде свободно.

Тука не мога да ти разсуча мисълта.От какъв зор сравняваш кражбата на злато от банката със добиването на злато?

  • Потребители
Публикува
Преди 5 часа, deaf said:

Ако аз или вие откраднем от някоя банка злато,ще ни осъдят и вкарат в затвора. Но ако си занесем коритото на някой планински поток,промием няколко килограма пясък и почнем да вадим блестящи златни люспички,това вече не е кражба,а дори много полезна за родината работа. Свободният златотърсач е събрал в мръсна кърпа златни парченца. Не ги е откраднал от никого. С честен труд ги е събрал и по закон може да ги продаде свободно.

Свободният златотърсач не трябва ли да си плати лиценз да копае участък, освен това, ако иска да се препитава със злато, трябва да си купи машини - багери, драги, камиони и т.н. - да плаща заплати на работници и отделно данъци на държавата. Гледам ги такива златотърсачи по телевизията в Австралия и Щатите, всичките преди да намерят злато /ако въобще, защото не е сигурно и е авантюра/, здравата инвестират, после още по-здраво се трудят, и - ако имат късмет - намират злато.

  • Потребител
Публикува
Преди 10 часа, vvarbanov said:

Какъв е тоя фетишизъм към златото?

Така е мислел и "другарят" Хрушчов. Затова е продавал злато на врага си САЩ срещу...пшеница!!! Викаш няма разлика.

Преди 10 часа, vvarbanov said:

От какъв зор сравняваш кражбата на злато от банката със добиването на злато?

Да,примерът ми е неудачен. Исках да кажа,че всеки българин може да добива злато. Един мой братовчед се беше запалил и тръгна да търси злато някъде около Брезник. Но той бързо се пали и бързо гасне. И се отказа.

Преди 9 часа, Б. Киров said:

Свободният златотърсач не трябва ли да си плати лиценз

Вероятно плаща лиценз или продава златото си на държавата на по-ниски цени от пазарните... При всички случаи плаща нещо на държава,тъй като тя е собственик на подземните изкопаеми. Но няма право сама да ги добива,ако не се лъжа.

Вижте,ако на някой човек му идва отръки добиването на злато и притежава майсторлък за това,е по-добре сам да си копа злато,отколкото да работи за "Дънди". Заплатата в "Дънди" е малко над €1000,(хиляда евро)!!! Колкото домашна помощничка в Гърция.

  • Глобален Модератор
Публикува

Да ковнем още един пирон в ковчега на фалшивите представи за евтинията по байтошево:

133647172_892400804836828_6820294279258788419_n.jpg

  • Потребител
Публикува
Преди 5 минути, Warlord said:

Да ковнем още един пирон в ковчега на фалшивите представи за евтинията по байтошево:

133647172_892400804836828_6820294279258788419_n.jpg

Писаното е от 76 година значи информацията в него е малко по-стара. Колко ли е била една средна заплата? И колко се е чакало за една кола? Интересно би-било да се знае написаното с молив....Това да е годишният внос на тези тип коли? Или колко има на склад? 

 

  • Потребител
Публикува

Смайващото е че през 60-те и 70-те години според всички възможни изчисления,един Форд "Мустанг" е струвал по-евтино от Волга-та!!! Повтарям,"Мустанг"!!!

  • Глобален Модератор
Публикува

Заплатите са били около 200 лв. доколкото знам (поне през 80-те). Чакането, ако е за Волга или Лада, могат да отидат и до 15 години. Рай.

  • Потребител
Публикува
Преди 3 часа, deaf said:

Смайващото е че през 60-те и 70-те години според всички възможни изчисления,един Форд "Мустанг" е струвал по-евтино от Волга-та!!! Повтарям,"Мустанг"!!!

От тогава си имам вицът, че се сблъскват един германски мерцедъс, американски форд и български москвич.....Излиза американецът "дявол да го вземе! Къде ще хвана тук такси да отида до салона да си купя нов." Присъединява се немецът, "Шайзе, три месеца пестя за тази кола...."Българинат, че вика, че псува, че плаче" Майко, майчице цял живот пестя и бачкам денонощно да си имам нова кола и виж какво я направиха тези мързавци, олеле , как ще е сега, Божичкоооооооооо." Онез двамата се споглеждат. "Вие нормални ли сте с такава скъпа кола да се возите?"😭

  • Потребител
Публикува
Преди 6 часа, deaf said:

Вероятно плаща лиценз или продава златото си на държавата на по-ниски цени от пазарните... При всички случаи плаща нещо на държава,тъй като тя е собственик на подземните изкопаеми. Но няма право сама да ги добива,ако не се лъжа.

Вижте,ако на някой човек му идва отръки добиването на злато и притежава майсторлък за това,е по-добре сам да си копа злато,отколкото да работи за "Дънди". Заплатата в "Дънди" е малко над €1000,(хиляда евро)!!! Колкото домашна помощничка в Гърция.

Трябва да имаш "Разрешително за златодобиване" в него се казва, че можеш да добиваш злато с малка техника.Улей, помпа,агрегат,металотърсач,..струваше преди 3-4г -250 лв. За по голяма техника вероятно е друго разрешително и цената е друга. В Австралия миньорското разрешително струва 50$ и важи за цял живот(че и после стига да ти се копа).Нашето не зная дали не се подновява всяка година.  Златото го изкупуват според цената на борсата. Тъй като земята винаги е на някой, трябва да се разбереш с него дали ще ти разреши.Кметството,горското, частника,...

Независимо колко отръки ти идва не можеш да намериш толкова злато с малка техника , че да преживяваш.Това което го намират в Австралия не може да го намериш тука.Нашите залежи са много по бедни. Да намериш златно късче е събитие.Не е като по филмите.

Заплатата в Дънди е недостижима мечта за златотърсача.Пише, че някъде има към 3гр. злато на кубик, но то е недостъпно за златотърсача. Дънди го вади най напред като концентрат сетне във фабриката в чужбина. значи трябва доста кубици да промиеш за няколко грама злато .Ако търсиш златни пръстени,обици и брошки на плажа, ще намериш много повече злато.Може да се издържаш.То излизат и левчета,стотинки ,еврота, синджирчета, хубави телефони,.....Златотърсачеството е голяма мизерия, пък колко труд се хвърля, ........

Най доходно беше да се търсят антични монети и предмети, но това пък сега вече не е законно. То дето не е законно, но и местата се изтощиха.А и аз също се уморих и не мога да върша вече тая работа. И не си струва.Даже и да разрешат не бих отишъл вече.Отказах се да търся антики, 10 год. преди да забранят тази дейност.

А бях първата лопата в металдетектинга.  Нямаше по остра кирка от моята през соца. Ако някой се интересува ще ми бъде приятно да обсъдим тази тема. Много гърнета с гръцки , римски,  и византийски монети  съм намерил и  може да разкажа някои случаи по нататък защото това си беше баш през социализма. :)

  • Потребители
Публикува
Преди 8 часа, Skubi said:

Писаното е от 76 година значи информацията в него е малко по-стара. Колко ли е била една средна заплата? 

 

Средномесечмата заплата в България през 1976 г. е 148,08 лева (148 лева и 8 стотинки)

https://www.nssi.bg/forusers/infomaterials/135-pensions/1043-smrz

https://www.nssi.bg/images/bg/users/infomaterials/aboutpensions/SMRZ.pdf

 

Публикува

Не ми се вярва да търсите истината, всички вие писали тук, затова ви наричам комсомолци, комсомолските агитатори също не търсиха истината. Цялата полемика започна с примера че някой си видял дънки на боклука, никой не ги е взел и си останали на боклука. Има ли някой от вас да не знае защо има дрехи по боклуците? Да не знае че въздуха през зимата е мръсен защото се горят стари дрехи за отопление, освен че се карат стари коли? Има ли някой от вас да не е виждал "ендемичните" (по термините на комсомолския елит) магазини за стари дрехи, автосалони за стари коли и какви храни се продават по западните вериги? Има ли някой да не знае че сме бедни и последни в Европа което никога не е били през българската история? Не ми се вярва. Но за такива невероятни за живелите преди десетилетия факти вие не искате да говорим, избирате си теми за разговор. Не сте първи в това и ония комсомолци си избираха темите. Защото и тогава имаше хора за които управлението само на една партия, липсата на каквато и да е друга алтернатива, беше невероятно. Не беше така за комсомолците живели само в такова време, така ние сме вървели към възход казваха те и агитираха младежта която трябваше да знае само това. Не се случи, човешката природа винаги търси свобода и алтернатива.

Сега застъпи нова смяна със същите прийоми, нищо нова под Слънцето както констатирал Соломон. Само че сега е див капитализъм, икономическите ни показатели са мизерни, няма как да се агитира с тях, още по-малко пък можем да се сравняваме дори със съседните страни, като Румъния. Затова избраха тези едностранчиви прочити на историята през соца, как сме били фалирали, как тогава дънките били кът и се купували с долари, от който ги има разбира се. И не само дънките, ами имало ендемичен дефицит, без корупция и връзки се получавали само лоши услуги. Дефицитът и връзките бил във всичко, за разлика от сега. Добре, ако търсите истината, сравнете как се е отразил този ендемичен дефицит на потреблението, на образованието, на здравеопазването през разглеждания исторически период. Колко месо се е консумирало, мляко, напитки? Колко сгради са построени и да видим как сегашната липса на дефицит е променила тези данни? Използвайте оценките на външни наблюдатели като ООН например. Направете го. Не ми се вярва да го направите и ония комсомолци не правиха сериозен анализ, не им отърваше на пропагандната линия. Не ви отърва и вас сега. На никоя власт не й отърва истината.

На ония не им отърваше да признаят че генералната линия на партията им на влагане на огромни ресурси в тежката промишленост е глупост за страна като България, без собствени рудни залежи и собствен пазар. Трябваше да копираме Съветския съюз, макар и самия Съветски съюз да не е искал това. Живков и другите от бригадата Чавдар обаче го искаха, макар Червенков преди тях е бил по-реалистичен. Нация техническа трябваше да правим, хармонично развит човек в развито социалистическо общество. Всичко това бяха измислици висящи във въздуха, но за комсомолските агитатори ставаха. По едно време дори самият Живков взе да усеща че се прекалява и взе да говори за приземяване. Само че къде да се приземят, в едно недоразвито общество с ниска култура ли? Вместо да се занимават с такова "недоносче", наследниците на Живков избраха курс към реставрация на капитализма, а в такова общество той стана грабителски.

Само че за това грабителство не трябва да се говори от сегашните комсомолци. Корупцията дори на министри е нещо с което сме били свикнали. Да не сме в комунистически Китай където ги разстрелват? Трябва да се изтъкват само грешките през соца и да се преувеличават до небето, даже типично българските връзкарски традиции: да имаш "човек" някъде, в автосервиз, в болница, в училище, които още Алеко описва, всичко това се оказа продукт на соца. Никакви позитиви не трябва да признават защото на фона на сегашната разруха ще повдигат неприятни сравнения от младежта.

Фиксиране върху златото беше избрано от вас, за това как лошите комунисти го продали. Не уточнихте че са купили западни технологии с него, просто решили и го продали защото били банкрутирали държавата. Как са дошли след това тоновете злато, които сега са дадени на юнашко доверие за съхранение в Лондон, без коментар. Графиката ви за златодобива почва от 1997 година, преди това явно не е важно за младежта. Има един пенсиониран вече професор който има подробна информация, не я търсите. По-важно за вас е как е в далечна Австралия.

Само че за златотърсачеството в Австралия не ми обяснявайте защото го видях от първо ръка. "Лошото" средно образование през соца без връзки и в малко провинциално градче не ми попречи да получа три висши специалности в три държави (включително България) на три континента. Не казвам че е кой знае какво, има и много други като мен. Вярно, в България партията решаваше какво да учим, за физика имаше само шест места в СУ за донаборници от цяла България. Отделно децата на активните борци имаха предимство, а другите трябваше да избираме преподаване на физика или инженерство. Аз избрах инженерство и се самообучавах по физика доколкото мога. После се дообучавах в Япония, а в Австралия в техния БАН бях приложен математик, симулирах реактивен транспорт по рудообразуване, най-вече на златото. Познавах българи миньори от Челопеч които Дънди бе взел за да обучават персонала им там. Бях на квартира при българин който редовно ходеше за нагети. Това в Австралия е начин за почивка около главните пътища, но не и ако отидеш в пустошта (буша). В буша е опасно, хазяина ми все път оставяше завещание защото проблема със змиите е много сериозен. Както сподели той, да излезеш вечер от палатката си е чисто самоубийство. Нямаш никакъв шанс срещу змиите които ловуват вечер, през деня е много горещо и за тях. Само че не видях нагет от него, видях един не малък у друг българин който беше отишъл с хазяина ми на разходка докато той изследвал една изоставена мина. Един сувенир който показваше на партита. Мина времето на самотното златотърсачество.

Не мога отделям повече време тук, няма какво да науча от вас, а и едва ли и вие вярвате на това което излагате; това не ме учудва, ония комсомолци също не си вярваха.

  • Потребители
Публикува

За носталгиците по времето на соца:

2020-12-30_203207.jpg.1b5690fab3f2b56d88db8dd638557a78.jpg

Средномесечна заплата 1988 - 252 лв. през 2020 - 1397 лв. съотношение 1: 5.5 пъти или 550 процента

Според публикуван в Държавен вестник от април 1988 год. тиражен лист на Държавната парично-предметна лотария, лек автомобил

"Трабант" - 5660 лева

    двуцилиндров бензинов двутактов двигател,

    двигател с мощност 19 kW (26 к.с.),

    594 cm³ работен обем,

    максимален въртящ момент 55 Nm и

    максимална скорост 100 km/h.

Купето е направено от композитния материал /демек пресован картон/ „дуропласт“ – фенолформалдехидна смола, армирана с памучни фибри. Методът на производство на Trabant, който е изключително труден, остава непроменен през тридесетте години от производството му. Различните модели на автомобила тежат между 600 и 700 kg. Trabant 601 е произвеждан близо 20 години с минимални подобрения

2020-12-30_213121.thumb.jpg.50f6413b24611d2ace4017c7a71c83d7.jpg

"Москвич-2140" е струвал 6400 лева

"Лада 2105" е струвала. - 8000 лв.

лек автомобил "Волга" - 11860 лева.

https://www.facebook.com/news.interview/posts/279068625603493/

Цени на някои нови автомобили от 2019 приравнени към цени-заплати от 1988

Dacia Sandero -  LЕD cвeтлини oтпpeд, cиcтeмa зa cлeдeнe нa нaлягaнeтo нa гyмитe, ĸpyиз ĸoнтpoл и ĸлимaтиĸ. - 2416 лева

Toyota Aygo  - 3450 лева

Kia Picanto - 3643 лева

Hyundai i10 -   ĸлимaтиĸ, пpeдни eл. cтъĸлa и 1-литpoв бeнзинoв двигaтeл c 66 ĸ.c. - 3796 лева

Peugeot 108 -  ĸлимaтиĸ и пpeдни eлeĸтpичecĸи cтъĸлa. Зaдвижвaнeтo e чpeз 1-литpoв бeнзин cъc 72 ĸ.c. - 3843 лева

Citroen C1 - 3780 лева

Renault Clio -  пpeдни eл. cтъĸлa и oглeдaлa, ĸлимaтиĸ и ĸpyиз ĸoнтpoл. Двигaтeлят e бeнзинoв cъc 75 ĸ.c. - 4345 лева

Mazda 2 - 75 ĸ.c. и cтapт-cтoп cиcтeмa, ĸaĸтo и бeзĸлючoвo cтapтиpaнe. Πpeднитe и зaдни cтъĸлa ca eлeĸтpичecĸи. Kлимaтиĸът cъщo e cтaндapтнo oбopyдвaнe - 4450 лева

Nissan Micra -  100 к.с., предни ел. стъкла и климатик - 4600 лева

Suzuki Swift -  90 ĸ.c. Cтaндapтнoтo oбopyдвaнe вĸлючвa ĸлимaтиĸ и bluеtооth cвъpзнocт, ĸaĸтo и 7-инчoв тъч диcплeй c ĸaмepa зa зaднo виждaнe. Cтъĸлaтa и oглeдaлaтa ca eлeĸтpичecĸи. B бaзoвoтo oбopyдвaнe влизaт и oтoпляeми пpeдни ceдaлĸи. - 4980 лева

2020-12-30_212943.jpg.8273f63a4061a49d9c51b17c61aea92f.jpg

https://money.bg/auto/nay-evtinite-novi-avtomobili-v-balgariya.html

Всичко това е на цена под тази на Трабант - там се плащаше предварителна вноска от 1500 лева и остатъка в брой при покупка; за всички марки се чакаше години на ред, за ладите по 10-15 години, след като си направиш депозитната вноска

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!