Отиди на
Форум "Наука"

Оптимумът без "всичко или нищо" (1913 - 1945)


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Niko13 said:

На един абориген там от джунглите на Амазонка или пустините в Австралия да се обясни, сигурно повече ще ме разбере. Ти си тотално изтрещял човек във възгледите ти за някакви хипотетични граници по една измислена бразда на България през 1913, като резултат от края на Балканската война. Даже ако някой се загледа по-внимателно в този син контур, за който си се хванал като удавник за сламка, ще забележи, че част от контура е с по-дебела, а друга с по-тънка линия. Очеваден фотошоп! Не съм сигурен, че си виждал физико-географска карта на региона, защото граници не се правят така едно към гьотере. Да не говорим, че лъжеше за реалното разстояние на Кукуш от Солун. По принцип обвиненията в тролене идват от хора, които нямат аргументи и не могат да приемат друго мнение освен своето собствено! И повтарят това във всеки пост от безпомощност.

Грешиш и то дълбоко. България е била май месец 1913 сама срещу Сърбия, Гърция и Румъния. 1 към 3, срещу превъзхождащи сили и естествено е загубила. Румъния е предупреждавала България още есента на 1912, че ще иска компенсации за териториалното разширение на България на юг и излизане на Бяло море. Заедно с това на Черно, което вече е имала, България става първостепенна сила на Балканите. Въпреки, че Румъния НЕ участва в Балканската война и НЕ дава една жертва. Гнусно, но факт. В същото време Румъния много добре си е давала сметка, че България не пази изобщо северната си граница, защото всички войски са на юг. Има картбланш от Русия, че може да удари съседа си от юг ако се разшири много (реално ако Румъния прецени) и още под предлог, че статуквото на силите се нарушава в полза на България. Сондира мнението на останалите Велики сили и те ясно дават знак, че не желаят голяма България на полуострова. Тоест индиректно биха толерирали едно потенциално румънско нападение над България за усмиряване на апетитите ѝ. Така че нападението на влашките копелдаци е подготвено отдалеч и дори България да не беше нападнала сръбските и гръцки позиции, всички изгледи Румъния да нахлуе през Дунав са били налице. Ами то ако Румъния не беше нападнала, идваше тоталното унищожение на гръцката армия в Кресна. Тогава не пътят към Солун, ами направо към Лариса и цяла Тесалия и Епир се е отварял. После идваше ред и на сърбите да видим кой какъв е във Вардарска Македония! А към Турция щяхме да направим отстъпки искаме или не - примерно да им дадем Одрин, но да запазим Лозенград и Инеада в Странджанско.

Сърби и гърци също не са били доволни от статуквото през май 1913. Сърбия има таен договор с Румъния за общи действия против България. Така, че и сърбите много добре са знаели за намеренията на румънците и всичко е съгласувано. До такава степен, че могат да откъснат и Видинско. Гърция също доколкото знам има отделен договор с Румъния. Ето ти реален сценарий - при нападение на Румъния, още същия ден Гърция и Сърбия поставят ултиматум на България за допълнителни земи в Македония. И България пак капитулираше, дори ако изключим изобщо от уравнението турците, защото румънците стигаха Враждебна като на разходка. Така, че всякакви приказки как България щеше да се измъкне невредима на 35км от Солун плюс всичко останало отиват по дяволите. То ако зависеше само от съседите ни и Пиринският край сега нямаше да е в България, а Беломорска Тракия щяха да я откъснат още 13-та година. Турция пък си влизаше поне до Чирпан и Борисовград плюс там Кърджали, Хасково всичко заминаваше. 

Никакви заеми не са били залог. Това са пълни глупости. Великите сили ако става на въпрос въобще не са бръснели за слива мнението на България, Сърбия, Гърция и Румъния. 

Гърция и Сърбия не могат да договорят нищо сами помежду си за подялбата на бившите турски владения в Македония без знанието и съгласието на България, защото трите държави и Черна Гора са съюзници във войната срещу Османската все още империя. Така, че престани да пишеш абсурдни неща. И разбира се, че не предлагат нищо в Лондон, защото не са били удовлетворени от текущо завладените територии. Нито сърби, а още по-малко гърци. Напротив, продължават нарочно с провокациите над мирно българско население в Македония, за да дразнят и изнервят България. Те няма какво да губят там, защото населението не е тяхно, но България е имала какво да губи. Просто на Фердинанд и някои военни не им издържат нервите. Сърби и гърци нямат допирни точки, за целта трябва да прегазят българите в Македония, което и става заради румънската инвазия в Мизия. Имало е съвсем реална опасност да ударят и ликвидират България. Дори са кроели планове за второто юли 1913, защото нашите земи дават контрол над целия полуостров, но Великите сили не са го допуснали. Както обратно нямаше да допуснат българите да влезнат в Солун, нито да владеят цяла Македония, Тракия и Поморавието. 

45 е разстоянието Кукуш - Солун, не съм лъгал съзнаелно, а съм го запомнил грешно, но поне за разлика от трол - мижитурка като теб имам топки да призная, когато съм сбъркал. А сега те подпуквам за всички въображаеми глупости, които пишеш, защото алтернативната история е дял от историческата наука, който е създаден с цел да се установяват пропуснатите вреди и ползи при хипотетично отклонение от реалната история, а не фантасмагории като твоите.

1. Когато Румъния сондира мнението на Великите сили, тя получава единствено Силистра според Петербургския прокол от 1913 година и знае много добре, че не може да получи абсолютно нищо повече, ако България не нападне никого.

2. Никакъв фотошоп не е, просто твоята наглост и липса на морал, чест и достойнство те кара да пускаш тази клевета за фотошопа ей така, поради факта, че като болен трол провокатор с психични отнлонения се имаш за безгрешен и когато си опроверан по безспорен начин, започваш да правиш клеветнически внушения. Искаш или не, Гърция и Сърбия през май 1913 имат съгласие границата им с България да минава оттам и това е, което са заложили. 

3. Това, че си политически и исторически неграмотен и неинформиран се потвържадава от безхаберното ти твърдение, че заемите за следвоенно възстановяване не са били залог. Били са и още как. 

4. Искаш или не, реалността е такава, че никога и при никакви обстоятелства Пашич и Венизелос не биха тръгнали първи на война с България.

5. Договор между Сърбия и Румъния няма. Според историка Янко Гочев има договор между Русия и Румъния, че ако славянска страна, граничеща с последната, нападне друга нейна славянска съдедка, румънците трябва да нападнат агресора. Според Симеон Радев румънската атака е изцяло по руско настояване, вземи прочети книгата му за конференцията в Букурещ от 1913 година.

Ако щеш още 1 млн. пъти си пиши нелепиците, аз още 1 млн. пъти ще отговоря по този начин и така докато не признаеш като мъж, че си трол провокатор и че при никакви обстоятелства Гърция, Сърбия и Румъния не биха ни обявили война ако бяхме кротували, независимо какво би се случило с Фердинанд по тази причина във вътрешен план. А също и докато не се извиниш за наглата клевета за фотошопа.

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 106
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
On 8.07.2024 г. at 21:05, skorpion1980 said:

45 е разстоянието Кукуш - Солун, не съм лъгал съзнаелно, а съм го запомнил грешно, но поне за разлика от трол - мижитурка като теб имам топки да призная, когато съм сбъркал. А сега те подпуквам за всички въображаеми глупости, които пишеш, защото алтернативната история е дял от историческата наука, който е създаден с цел да се установяват пропуснатите вреди и ползи при хипотетично отклонение от реалната история, а не фантасмагории като твоите.

1. Когато Румъния сондира мнението на Великите сили, тя получава единствено Силистра според Петербургския прокол от 1913 година и знае много добре, че не може да получи абсолютно нищо повече, ако България не нападне никого.

2. Никакъв фотошоп не е, просто твоята наглост и липса на морал, чест и достойнство те кара да пускаш тази клевета за фотошопа ей така, поради факта, че като болен трол провокатор с психични отнлонения се имаш за безгрешен и когато си опроверан по безспорен начин, започваш да правиш клеветнически внушения. Искаш или не, Гърция и Сърбия през май 1913 имат съгласие границата им с България да минава оттам и това е, което са заложили. 

3. Това, че си политически и исторически неграмотен и неинформиран се потвържадава от безхаберното ти твърдение, че заемите за следвоенно възстановяване не са били залог. Били са и още как. 

4. Искаш или не, реалността е такава, че никога и при никакви обстоятелства Пашич и Венизелос не биха тръгнали първи на война с България.

5. Договор между Сърбия и Румъния няма. Според историка Янко Гочев има договор между Русия и Румъния, че ако славянска страна, граничеща с последната, нападне друга нейна славянска съдедка, румънците трябва да нападнат агресора. Според Симеон Радев румънската атака е изцяло по руско настояване, вземи прочети книгата му за конференцията в Букурещ от 1913 година.

Ако щеш още 1 млн. пъти си пиши нелепиците, аз още 1 млн. пъти ще отговоря по този начин и така докато не признаеш като мъж, че си трол провокатор и че при никакви обстоятелства Гърция, Сърбия и Румъния не биха ни обявили война ако бяхме кротували, независимо какво би се случило с Фердинанд по тази причина във вътрешен план. А също и докато не се извиниш за наглата клевета за фотошопа.

Комплексар, няма никаква алтернативна история, защото граници се определят ЕДИНСТВЕНО от по-силните на деня. И в 99% това обикновено е несправедливо за едната от страните в конфликта. В конкретния случай през 1913 по-силните на деня са били Гърция, Сърбия и Румъния срещу България! Само пълен глупак и наивник може да твърди, че гърци, сърби и румънци включително биха оставили България в онези граници 🤣. Така че бягай да си рисуваш имагинерната граница със Сърбия и Гърция във фотошоп и другия път се постарай по-добре. Защо такава граница не е обект на изучаване в българската история? Защото такъв контур никога не е имало.

Сърби и гърци не са предлагали абсолютно нищо в Лондон, защото каквото и да се договорили помежду им, то е тайно и насочено срещу България. Така че отново грозно лъжеш! Освен това Сърбия има с България споразумение за Безспорната зона, която трябва да премине под български СУВЕРИНИТЕТ след края на войната! Всичко на югоизток от линията Крива паланка-Велес-Охрид. Това с фалшивия ти син контур означава само едно - война на Сърбия с България. Така че можеш да си завреш тази лансирана от теб фалшива граница отзад.

Румъния се е готвила за война и е щяла да удари, защото според нейните виждания България се е увеличавала много, а не защото България е щяла да воюва с друга славянска страна 🤣. По-голяма идиотщина не бях чувал. Само тотално луд човек може да оправдава румънската инвазия в Мизия с подобни твърдения. Достатъчно ѝ е била руската зелена светлина и негласното съгласие на останалите Велики сили. И още, Румъния изобщо не е била удовлетворена само със Силистра. Искала е минимум цяла Южна Добруджа и то веднага. Защо не спират нашествието по линията Кранево-Бръшлен/Дунав, ами стигат чак до София? Разбира се, че румънците и сърбите имат договор за общи действия против България. То затова са тайни тези договори, но толкова ти е багажът. Сърбия и Румъния нахлуват във Видинско и стигат до Монтана. Самият Видин не пада, но е реално заобиколен и откъснат. Единственият трол тук и то много долнопробен си ти!

Лъжеше за разстоянието между Кукуш и Солун, че е 75км. Дори е по-малко и от тези 45км, които сега си смучеш от пръстите, но по-важното е, че Кукуш е на запад от Богданска планина в Солунското поле и в ръцете на българите щеше да е огромна заплаха за самия Солун. А падне ли Солун, отива и цяла Егейска Македония. Луд късмет е, че България задържа Западна Тракия с важния излаз на Бяло море през 1913, който ни го отнемат шест години по-късно. Луд късмет е, че запазваме дори Пиринския край и днес той е в България. Така че тези врели некипели как Гърция щяла да ни остави с Кукуш, Кавала и още да си разиграваме коня образно казано в Серското и Дамското полета, можеш да си ги говориш в кварталната ти кръчма.

Дори и с онези приблизително 130 хил. кв. км като на картата в поста ми горе, които са били абсолютният максимум тогава, България пак стратегически щеше да е в изгодно положение. Трябвало е да задържим гърците при Д.Джумая и Валовища, дори и с цената на повече жертви. А въпросът за Македония и Добруджа щеше да остане за разрешаване през ПСВ. 

Редактирано от Niko13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За нищо не съм излъгал нарочно, аз не съм подлец като теб и да, 45 км са според гугъл мапс. Ти обаче нагло лъжеш, че синият контур бил фотошоп, а той си фигурира в официалния гръцко-сръбски договор. Но най-голямата ти лъжа е, че е имало договорка между Румъния, Сърбия и Гърция да ни нападнат, а единствената истина е, че през 1913 година единственият реален шанс за война с тях е бил само и единствено ако ние нападнем първи някоя от тях, както и става. Оптимумът е бил 146 хиляди кв. км, колкото е според тази граница на югозапад съобразно въпросния син контур, плюс запазена Южна Добруджа без Силистра плюс Тракия до линията Мидия - Енос, а не както ти лъжеш 130 хил. А като няма алтернативна история, както ти твърдиш, тогава не пиши в този раздел и не обяснявай с фалшиви аргументи, непочиващи на никакви договори, че оптимумът бил 130 хил. кв. км. Такава няма като реално случили се събития, но я има като теоритичен дял от историческата наука, целящ да установи пропуснатите ползи и вреди вследствие дадени исторически периоди и събития.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, skorpion1980 said:

За нищо не съм излъгал нарочно, аз не съм подлец като теб и да, 45 км са според гугъл мапс. Ти обаче нагло лъжеш, че синият контур бил фотошоп, а той си фигурира в официалния гръцко-сръбски договор. Но най-голямата ти лъжа е, че е имало договорка между Румъния, Сърбия и Гърция да ни нападнат, а единствената истина е, че през 1913 година единственият реален шанс за война с тях е бил само и единствено ако ние нападнем първи някоя от тях, както и става. Оптимумът е бил 146 хиляди кв. км, колкото е според тази граница на югозапад съобразно въпросния син контур, плюс запазена Южна Добруджа без Силистра плюс Тракия до линията Мидия - Енос, а не както ти лъжеш 130 хил. А като няма алтернативна история, както ти твърдиш, тогава не пиши в този раздел и не обяснявай с фалшиви аргументи, непочиващи на никакви договори, че оптимумът бил 130 хил. кв. км. Такава няма като реално случили се събития, но я има като теоритичен дял от историческата наука, целящ да установи пропуснатите ползи и вреди вследствие дадени исторически периоди и събития.

Синият контур го има само в кухата ти глава. Нито в Лондон става дума за подобна граница в Македония (тя е неосъществима без съгласието на България), нито българската история познава и обръща внимание на подобни свободни съчинения, нито румънците са били несъществен фактор, както се опитваш да ги изкараш. Ти не само, че не разбираш нищо от геополитика, но и като пълен дебил обвиняваш други хора тук и бълваш неща кои от кои по-неадекватни. Ходи на 4-ти километър (Цариградско шосе) в София, там има едно учреждение за теб да се освидетелстваш.

Румъния не се интересува какво прави България и щеше да нахлуе, особено след като Русия ги поощрява да го направят. Да твърдиш, че Румъния щеше да се задоволи само със Силистра, а България да опре на Бяло море, да владее половината Източна Тракия с амбиции да излезе дори и на Мраморно море при Родосто, без дори да споменавам за Македония, е равносилно на шизофрения. Какво направи България за да спре румънската армия да стигне Враждебна, а? Нищо, защото няма войски в Мизия. Ами Великите сили какво направиха? Та те не спряха Османската още империя и то при подписан вече договор за границата при Енос-Мидия, та ще спират някакви си власи. Нито Русия е била съгласна най-вече със стратегическото разширение на България, защото си е правила сметките при очертаващата се Голяма война за Проливите. Така че Румъния влизаше в България. България подценява реалната ситуация през 1913 и го кара само на един гол ентусиазъм от предходните победи срещу турците. Всички са били против България - съседите ни, Русия. Велики сили са били доволни, че балканските страни изтласкват Османската империя от полуострова. Въпреки това е нямало да допуснат една държава да доминира над другите, какъвто би бил случаят с България ако беше присъединила териториите населени с българско население. 

То аз и мога да кажа, че България е могла да владее Солун, Ниш, Скопие, Охрид, Кавала, Родосто и Добруджа до линията Мангалия-Расово, ама не го правя, защото тук се коментират обективни неща базирани на реалното съотношение на силите, а не някакви измишльотини от фотошоп и утопии. Каквато е твоята неадекватна идея за граница по синия контур. Дори и само ако вземем под внимание Сърбия + Гърция и България между които в действителност е била войната

Какъв Гугъл мапс през 1913 🤣? Тогава е имало лоши, черни пътища и придвижването се е извършвало с железница, и най-вече на коне или пеша, често по най-късия маршрут. Включително и за леката артилерия. Разстоянието от Кукуш до Солун е под 40км

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Куха е единствено твоята глава и на лъжите ти аз още милион пъти ще отговарям с истината. А тя е, че въпросният син контур присъства в официалния гръцко-сръбски договор от май 1913 година, двустранно подписан непосредствено след сключването на Лондонския мир, а шансът Гърция, Сърбия и Румъния да ни нападнат при кротуване от наша страна е бил равен на нула, следователно териториалният оптимум, който е предмета на темата, е бил около 146 хиляди кв. км с включени в границите ни Щип, Кочани, Радовиш, Кукуш, Сяр, Кавала, Драма плюс Източна Тракия до линията Мидия - Енос и запазване на Южна Добруджа без Силистра. 

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.03.2021 г. at 14:26, Warlord said:

Да помечтаем малко, но все пак с мярка ;)


В една по-щастлива алтернативна вселена политическият и военният ни елит не си загубва ума и на 16 юли 1913 г. войските не получават заповед да нападнат сръбските и гръцките сили в Македония. а1.png

Добро изложение и добре обоснована алтернативка, но... аз като затворя очи и за друго си мечтая 😀

 

Не е ли самата Балканска война една огромна грешка? Поправете ме, ако греша, но още към Стамболов има предложения за балкански съюз и той стратегически ги отхвърля.

Аз като затворя очи и си представям как българските държавници осъзнават, че нямаме естествени съюзници на Балканите. Ние сме в средата и имаме териториални спорове с всички. Освен с Албания, но тя тогава не съществува. Антибългарският съюз между Гърция и Сърбия е напълно естествен - няма земи, които да са населени едновременно с гърци и сърби. В моята алтернативка българските държавници успяват да озаптят народното желание за война срещу османците и стратегически изчакват задаващата се ПСВ. В нея сърбите и румънците са заети с А-У и насочват усилията си към Босна и Седмиградско, а България лесно заема Повардарието и Беломорието. Заедно с руснаците превземаме Одрин, а след революциите руснаците си тръгват и Източна Тракия остава за нас. Така поставяме ръце върху двата най-важни пътя - тези към Солун и Цариград, и си придобиваме стратегически предимства за десетилетия напред. За бъдните поколения остава само да измислят как да присъединят Северна Добруджа и Поморавието, като ВСВ дава възможност да се работи в такава посока.

 

Разбира се, темата не е алтернативка без Балканска война, а е алтернативка без Ден на престъпното безумие, но предвид настроенията в българското общество по онова време, първото събитие ми се струва по-избежимо от второто.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Gabraka said:

Добро изложение и добре обоснована алтернативка, но... аз като затворя очи и за друго си мечтая 😀

 

Не е ли самата Балканска война една огромна грешка? Поправете ме, ако греша, но още към Стамболов има предложения за балкански съюз и той стратегически ги отхвърля.

Аз като затворя очи и си представям как българските държавници осъзнават, че нямаме естествени съюзници на Балканите. Ние сме в средата и имаме териториални спорове с всички. Освен с Албания, но тя тогава не съществува. Антибългарският съюз между Гърция и Сърбия е напълно естествен - няма земи, които да са населени едновременно с гърци и сърби. В моята алтернативка българските държавници успяват да озаптят народното желание за война срещу османците и стратегически изчакват задаващата се ПСВ. В нея сърбите и румънците са заети с А-У и насочват усилията си към Босна и Седмиградско, а България лесно заема Повардарието и Беломорието. Заедно с руснаците превземаме Одрин, а след революциите руснаците си тръгват и Източна Тракия остава за нас. Така поставяме ръце върху двата най-важни пътя - тези към Солун и Цариград, и си придобиваме стратегически предимства за десетилетия напред. За бъдните поколения остава само да измислят как да присъединят Северна Добруджа и Поморавието, като ВСВ дава възможност да се работи в такава посока.

 

Разбира се, темата не е алтернативка без Балканска война, а е алтернативка без Ден на престъпното безумие, но предвид настроенията в българското общество по онова време, първото събитие ми се струва по-избежимо от второто.

 

Аз пуснах преди време и тази алтернатива да се изчака до ПСВ, но вече говорим за друга тема, можеш да поровиш, да я намериш в раздела и да пишеш там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skorpion1980 said:

Куха е единствено твоята глава и на лъжите ти аз още милион пъти ще отговарям с истината. А тя е, че въпросният син контур присъства в официалния гръцко-сръбски договор от май 1913 година, двустранно подписан непосредствено след сключването на Лондонския мир, а шансът Гърция, Сърбия и Румъния да ни нападнат при кротуване от наша страна е бил равен на нула, следователно териториалният оптимум, който е предмета на темата, е бил около 146 хиляди кв. км с включени в границите ни Щип, Кочани, Радовиш, Кукуш, Сяр, Кавала, Драма плюс Източна Тракия до линията Мидия - Енос и запазване на Южна Добруджа без Силистра. 

Аз споменах, че тези утопични граници на България можеш да си ги завреш отзад. Договор за обща граница в Македония между България и Сърбия има или по линията на Безспорната зона тоест Крива паланка-Велес-Охрид или ако се е състоял митичният арбитраж и Спорната зона беше за България, Сърбия въобще да не влезе в Македония. На практика много малко вероятно, защото именно Сърбия се бие във Вардарска Македония и дава жертви.

България и Гърция нямат никакво споразумение за обща граница в Македония, а само за общи военни действия против турците. Първото напрежение идва още при атаката на Солун. Границата е напълно непредсказуема, защото гърците имат интерес на изток към Марица и отвъд нея, а българите на запад чак до Костур. 

Сърби и гърци не граничат помежду си и договор между тях няма никакъв официален характер, защото те се разпореждат с територии, които са населени с българи и пряко касаят България, а тя не е страна по договора. Първо сърбите нарушават сръбско-българския договор, защото навлизат в Безспорната зона. Второ, гърците нарушават българо-гръцкия договор, защото се задължават със сръбско-гръцкия такъв да оказват военна подкрепа на Сърбия при война на последната с друга страна. Без изричното съгласие на България, която е главният съюзник на Гърция и Сърбия срещу Османската империя, този сръбско-гръцки договор автоматично няма никаква стойност. Както се опитваш напразно да го изкарваш.

Ако напишеш глупостите, които дрънкаш в някой сръбски или гръцки форум, ще ти се изсмеят здраво. Както ти се смея аз, а и много други българи, които разбират поне малко от история. Нищо от това, което казваш не е било осъществимо поради простата причина, че целият северен фронт е бил незащитен и Румъния щеше да вземе южна Добруджа, без значение дали България беше нападнала сръбските и гръцки позиции или не. Румъния не участва в Балканската война, не е и в Лондон. Тя иска компенсации от България за нейното разширение и изобщо не ѝ пука дали българските интереси в Македония са защитени както България е искала или не. На практика южна Добруджа е била обречена. Просто Великите сили са озаптили румънци, сърби и гърци да не откъснат много по-големи парчета от самата България. Макар че и южна Добруджа си е част от България през 1912. Добре, че поне Пиринският край не е изгубен предвид лошите обстоятелства. 

Ти нямаш никакви аргументи, само си смучеш от пръстите едни неизпълними условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, Niko13 said:

Аз споменах, че тези утопични граници на България можеш да си ги завреш отзад. Договор за обща граница в Македония между България и Сърбия има или по линията на Безспорната зона тоест Крива паланка-Велес-Охрид или ако се е състоял митичният арбитраж и Спорната зона беше за България, Сърбия въобще да не влезе в Македония. На практика много малко вероятно, защото именно Сърбия се бие във Вардарска Македония и дава жертви.

България и Гърция нямат никакво споразумение за обща граница в Македония, а само за общи военни действия против турците. Първото напрежение идва още при атаката на Солун. Границата е напълно непредсказуема, защото гърците имат интерес на изток към Марица и отвъд нея, а българите на запад чак до Костур. 

Сърби и гърци не граничат помежду си и договор между тях няма никакъв официален характер, защото те се разпореждат с територии, които са населени с българи и пряко касаят България, а тя не е страна по договора. Първо сърбите нарушават сръбско-българския договор, защото навлизат в Безспорната зона. Второ, гърците нарушават българо-гръцкия договор, защото се задължават със сръбско-гръцкия такъв да оказват военна подкрепа на Сърбия при война на последната с друга страна. Без изричното съгласие на България, която е главният съюзник на Гърция и Сърбия срещу Османската империя, този сръбско-гръцки договор автоматично няма никаква стойност. Както се опитваш напразно да го изкарваш.

Ако напишеш глупостите, които дрънкаш в някой сръбски или гръцки форум, ще ти се изсмеят здраво. Както ти се смея аз, а и много други българи, които разбират поне малко от история. Нищо от това, което казваш не е било осъществимо поради простата причина, че целият северен фронт е бил незащитен и Румъния щеше да вземе южна Добруджа, без значение дали България беше нападнала сръбските и гръцки позиции или не. Румъния не участва в Балканската война, не е и в Лондон. Тя иска компенсации от България за нейното разширение и изобщо не ѝ пука дали българските интереси в Македония са защитени както България е искала или не. На практика южна Добруджа е била обречена. Просто Великите сили са озаптили румънци, сърби и гърци да не откъснат много по-големи парчета от самата България. Макар че и южна Добруджа си е част от България през 1912. Добре, че поне Пиринският край не е изгубен предвид лошите обстоятелства. 

Ти нямаш никакви аргументи, само си смучеш от пръстите едни неизпълними условия.

За разлика от безмозъчен комплексиран трол провокатор като теб, моите аргументи са базирани на документи от епохата, а твоите на лъжата за някакъв фотошоп, както и на измишльотината, че Румъния щяла да ни нападне след Петербургския протокол от 1913 година. А граници за нещо повече от тези по гръцко-сръбския договор от 1913 година Пашич и Венизелос започват да обсъждат и съответно заявяват чак след срещата им в Скопие от началото на юли 1913. Аз аргументи имам, базирани на официални исторически и дипломатически документш от епохата, а ти не си представил нито един такъв и само си измисляш, защото си трол провокатор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, skorpion1980 said:

За разлика от безмозъчен комплексиран трол провокатор като теб, моите аргументи са базирани на документи от епохата, а твоите на лъжата за някакъв фотошоп, както и на измишльотината, че Румъния щяла да ни нападне след Петербургския протокол от 1913 година. А граници за нещо повече от тези по гръцко-сръбския договор от 1913 година Пашич и Венизелос започват да обсъждат и съответно заявяват чак след срещата им в Скопие от началото на юли 1913. Аз аргументи имам, базирани на официални исторически и дипломатически документш от епохата, а ти не си представил нито един такъв и само си измисляш, защото си трол провокатор.

Нямаш никакви аргументи, нито познания за историческата действителност през 1913, защото сръбско-гръцкият договор не може да бъде никакъв основоположен елемент за уреждането нито на границата между сърби и българи от една страна, нито на тази между гърци и българи от друга. Предвиждайки на всичко отгоре и обща граница между сърби и гърци! В нарушение на подписаните преди това българо-сръбски и българо-гръцки договори. Това тайно споразумение между сърби и гърци е чиста провокация, която показва, че са искали да откъснат колкото се може повече от бившите османски територии в Македония и Беломорието за сметка на България. Без никакво значение какво е било населението там. А България вместо да прати войски в Македония и да стъпи много по-здраво в Беломорието, се бие за тоя дето духа на изток от Люлебургас, където на практика не е имало българско население. Само отделни пръснати гнезда/села. Дори и при Одрин не е било нужно да се дават изобщо онези жертви. Че чак да се търси и сръбска помощ за превземането му! Градът щеше да падне от самосебе си. Достатъчно е било да се отреже снабдяването му с провизии и като свършат водата и храната, турците щяха да го предадат без да гръмне една пушка. 

Крахът на България става заради подлото нападение на власите в гръб, което е планирано и съвсем целенасочено. А не заради сърби и гърци. Балканската война не е на Румъния, нито пращат войски, нито раните от Берлинския договор за разделянето на Добруджа са заздравели. Румъния обаче е предупреждавала България, че ще се намеси с военна сила, ако не получи желаните териториални компенсации за уголемяването на България. Те далеч не са се изчерпвали само със Силистра! И от какво трябва да се плаши Румъния, след като си връзва гащите? С Русия, с Австро-Унгария и останалите Велики сили. Включително и с уж съюзниците на България - Сърбия и Гърция за координиран натиск и прекършване на българските амбиции. От изморената от войната с турците българска войска ли, която не знае защо се бие при Чаталджа 🤣? Която е била по-малочислена от румънската и с недостатъчно снаряжение. Да, Сърбия и Гърция нямаше да нападнат България, защото са окупирали вече земи с чисто българско население. Не защото не са можели или не са искали, а защото са чакали подходящия момент. Но Румъния е могла преспокойно да нападне България, което и става. Така България хем не си е решила проблемите с Гърция и Сърбия за поделянето на Македония, за които Румъния много добре е информирана и които очевидно не могат да се решат без война между доскорошните балкански съюзници, хем не може изобщо да запълни пробойните на отворилия се нов дълъг 400км фронт от север.

Ти вероятно не си и българин, защото не можеш да пишеш на български, а просто един комунистически изтърсак! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, skorpion1980 said:

За разлика от безмозъчен комплексиран трол провокатор като теб, моите аргументи са базирани на документи от епохата, а твоите на лъжата за някакъв фотошоп, както и на измишльотината, че Румъния щяла да ни нападне след Петербургския протокол от 1913 година. А граници за нещо повече от тези по гръцко-сръбския договор от 1913 година Пашич и Венизелос започват да обсъждат и съответно заявяват чак след срещата им в Скопие от началото на юли 1913. Аз аргументи имам, базирани на официални исторически и дипломатически документш от епохата, а ти не си представил нито един такъв и само си измисляш, защото си трол провокатор.

И не на последно място, стига си лъгал така безочливо, защото хората тук не ядат доматите с колците. Лондонският мирен договор е от 17 май 1913г (стар стил). Сръбско-гръцкият договор е от 19 май 1913г. Тоест само 2 дни след него. Едва ли Гърция и Сърбия не са знаели на ниво министър председатели много по-рано за този договор, та да не го обсъждат като потенциално предложение в Лондон, ако са го искали толкова и още да го скалъпват толкова бързо след провалилите се преговори в британската столица. Тоест очевидно да се готвят за война с България. Сръбско-гръцкият договор не е признат нито от България, нито от Великите сили, от никого! Само някакъв малоумник може да повтаря като развален грамофон, че този таен договор между сърби и гърци е щял да послужи едва ли не като последна инстанция за решаването на граничните спорове между трите балкански държави -съюзници. Също така недей да натъртваш толкова на Пашич и Венизелос, защото определянето на конкретните граници в Македония не зависи единствено от тях, а може да стане само и най-вече в присъствието на български представител заедно с тези на Сърбия и Гърция и постигането на тристранно споразумение. Така че сръбско-гръцкият договор изобщо не е легитимен в това отношение. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж сега, трол, явно не се усещаш колко си прост, независимо на какъв патриотар си правиш. Аз за разлика от теб като завършен родолюбец съм представял историята и културата на България като дългогодишен професионален екскурзовод на десетки хиляди френскоговорящи туристи, така че по родолюбие и българщина не можеш да ме стигнеш дори да тичаш срещу мен. Фактите са си факти - гръцко-сръбският договор определя границите, които признават двете държави, а нападение от тях плюс Румъния е невъзможно при наше кротуване. Каквито и локуми да разтягаш без да посочваш за разлика от мен име на историк или съвременник о епохата, те нямат стойност. А "българщината" ти е ясна - болна омраза по другите, но най-вече по румънците. Съответно оптимумът е такъв какъвто пиша аз, а не ти.  И не, на фона на лъжите ти изобщо, ама идобщо няма да спра да пиша истината или докато не бъдеш изхвърлен от форума за тролене по исторически събития без да посочваш каквито и да било надеждни исторически източници, или докато не се извиниш за всичките си лъжи, признавайки моята правота.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Точно за този период имаме 2 филма направени:

 

 

Тъй като темата е в историческо моделиране, ще Ви оставя да си пишете и няма да затворя темата, но без никакви обиди.

Ако продължавате, темата ще замине и ще има наказани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Харесва ми идеята, вместо конфликт, при това кървав с многобройни жертви, да се потърси компромис, някакъв оптимум. Съмняявам се обаче тогава духовете да са били спокойни и благоразумни. Кипяло е от пламенни родолюбци във всяка от страните. Царе- крале са се надхващали кой е по- по- най- на Балканите. Фактът на напрежение преди Първата световна е бил налице. 

За да предскажа, че тогава младите балкански страни неизбежно са отивали към конфликт ще сравня със сегашните възгледи. Дори във форума има стремеж не за "оптимум", а за налагане едно мнение над друго- "всичко или нищо". Все едно търсенето на това, към кои да се присъединим преди ПСВ. Просто "оптимумът" се намира от хладен ум и авторитетна безпристрастност. А тогава партиите са били всичко друго но не и безпристрастни, хладни и толерантни. Искам да кажа, че в темата се изпуска афектът на времето, който подобно на афектите на човек прави решенията далеч от разумни.

Айде, бъдете не-афективни сега. Намерете оптимума днес!  Защо се стига до забележки и взаимни нападки, вместо взаимни отстъпки? В отговора на този въпрос е и отговора "Защо е било това, което е било. Защо Е това, което Е."

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нека гледаме логично - оптимума бихме могли да получим на евентуален арбитраж. Какво ще реши Николай Втори е една от мистериите на историята / далеч съм мнинието,че всичко е предрешено/.Вероятно Русия ще търси решение с което да не ощети прекалено много всички участници в арбитража и запазване на Балканския съюз.Това би оптималното решение за Петербург/ а и техните съюзници от Антантата/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

Нека гледаме логично - оптимума бихме могли да получим на евентуален арбитраж. Какво ще реши Николай Втори е една от мистериите на историята / далеч съм мнинието,че всичко е предрешено/.Вероятно Русия ще търси решение с което да не ощети прекалено много всички участници в арбитража и запазване на Балканския съюз.Това би оптималното решение за Петербург/ а и техните съюзници от Антантата/.

Да, отиването на арбитраж, придружено от кротуване е гаранцията за оптимума предвид обстоятелствата, но Николай 2 освен, че е доказан българомразец, не може да си позволи да рискува предвид неизбежната война с Австро-Унгария да загуби влияние в граничната й Сърбия, докато в България може да си го позволи. Съответно няма как да не се съобрази със сръбското искане България остане изцяло на Изток от Вардар, за да не се прекъсва сръбската жп връзка със Солун, ключова за снабдяването при наближаващата голяма война. Така или иначе и авторът на темата е поставил нещата по този начин, включително с последващо влизане на България в ПСВ на страната на Антантата. Такова при граница с Турция по линията Мидия - Енос изглежда още по-абсурдно, имайки предвид, че при тези обстоятелства съвсем не бихме имали претенции в Източна Тракия. Съответно е възможно само и единствено ако заради непримиримостта на Енвер Паша за Одрин турците ни нападнат паралелно с австро-унгарската офанзива към Сърбия през 1914 година.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
On 13.07.2024 г. at 9:38, skorpion1980 said:

Виж сега, трол, явно не се усещаш колко си прост, независимо на какъв патриотар си правиш. Аз за разлика от теб като завършен родолюбец съм представял историята и културата на България като дългогодишен професионален екскурзовод на десетки хиляди френскоговорящи туристи, така че по родолюбие и българщина не можеш да ме стигнеш дори да тичаш срещу мен. Фактите са си факти - гръцко-сръбският договор определя границите, които признават двете държави, а нападение от тях плюс Румъния е невъзможно при наше кротуване. Каквито и локуми да разтягаш без да посочваш за разлика от мен име на историк или съвременник о епохата, те нямат стойност. А "българщината" ти е ясна - болна омраза по другите, но най-вече по румънците. Съответно оптимумът е такъв какъвто пиша аз, а не ти.  И не, на фона на лъжите ти изобщо, ама идобщо няма да спра да пиша истината или докато не бъдеш изхвърлен от форума за тролене по исторически събития без да посочваш каквито и да било надеждни исторически източници, или докато не се извиниш за всичките си лъжи, признавайки моята правота.

Геополитически ти си кръгла нула! Исторически също кръгла нула. Географски ти липсват елементарни познания. Бил екскурзовод, смучещ си от пръстите разни небивалици, които си пробутвал на някакви чужденци за пари 😂. Ти си един лаладжия, който обвинява другите в тролене, а истинските заблуди и лъжи идват именно от теб. 

Сръбско-гръцкият таен договор е от 19 май 1913г. До започването на военните действия на 16 юни има малко по-малко от месец. Едва ли българското разузнаване е спало през това време и не е имало ни най-малка представа какво подготвят сърби и гърци. Нито Сърбия и Гърция предлагат фотошоп-границата ти на България през този близо месец, а са могли да го направят ако толкова са искали, защото на практика се стремят да осакатят България. Нито Царят и военните в България не са знаели за плановете на сърби и гърци. Нито Румъния я грее кой какви парчета от Македония ще присъедини към своите държави, а са искали компенсации от България за разширението ѝ в Източна Тракия и Беломорието. Затова Фердинанд предприема първи удар срещу сърби и гърци, който се оказва фатален за страната. 

А сега малко история, защото съм чел доста повече от теб, екскурзоводче. Името Понятовски говори ли ти нещо? Това е полски княз, който е познавал отлично Фердинанд още преди да стане княз на България. Описва го официално като изключително авантюристичен и недалновиден в дипломатическо отношение човек. Казва още, че никога не е срещал подобна личност, която си служи с толкова манипулации.

Фердинанд преговаря с Русия преди Балканската война и взима заем за въоръжаване на българската войска. Само, че не купува руско оръжие. Фердинанд си е въобразявал, че може да излъже всички. В същото време обаче сключва таен договор с Австро-Унгария и взима заем и от Виена. Според този договор двете държави трябва да си окажат военна подкрепа в случай на война с трета страна. Руското разузнаване обаче разбира за този договор и за заема на София от Виена. Точно по това време Русия и Австро-Унгария не са могли да се дишат. Това е също една от причините да няма никакъв арбитраж през 1913. И тук е голямото разковниче. Защо Австро-Унгария не напада Румъния, когато румънците нахлуват в Мизия 1913? Фердинанд е разчитал, че ще го направи според договора, който са имали. Но Виена не предприема нищо и Фердинанд на практика е излъган. Австро-Унгария се допитва до Германия и Кайзерът казва, че ако Австро-Унгария нападне Румъния, ще стане общоевропейска война, а те не са били готови за такава тогава. Затова Австро-Унгария не се намесва. Фердинанд го е играел вабанк (точно този авантюризъм за който говори Понятовски) и е очаквал, че ще справи с гърци и сърби, но румънското нападение в гръб сварва България неподготвена и точно това довежда до първата национална катастрофа. 

Така че екскурзоводче и псевдо-патриотче, България не е могла при никакви обстоятелства да бъде с фотошоп-границата ти, която се опитваш лаишки да пробутваш тук. Оптимумът, доколкото може въобще да се говори за подобно нещо, е като на картата, която постнах и обосновах по-горе. Тоест около 130 хил. кв. км с Одринска Тракия до Енос-Мидия, Беломорието от Кавала до р.Марица и на запад по планинските била до Дойранското езеро и Гевгелия. Без Южна Добруджа и Вардарска Македония, без Серско, Драмско и Кукушко, но със Западните покрайнини. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Солун никога не е бил български. Нито българи са го владеели в исторически план някога, нито българите са превъзхождали по брой гърците там. Това са абсолютно неверни неща, които се представят във видеото горе. 

Малко преди Балканската война е последното преброяване на населението в Османската империя и най-много в Солун са евреите от Испания, следвани от турците с около 30 хил. души. След това се нареждат гърците с 22 Хил. души и четвърти с 11 хиляди души са българите. Тоест двойно по-малко от гърците. Фердинанд е бил мегаломан и е искал Солун, но този град никога нямаше да бъде даден на България. Дори и ако бяхме смазали гърците в Кресненското дефиле. Това е град втори по значение след Истанбул/Константинопол и е било абсурд да бъде присъединен към България. 

 

Редактирано от Niko13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Niko13 said:

Геополитически ти си кръгла нула! Исторически също кръгла нула. Географски ти липсват елементарни познания. Бил екскурзовод, смучещ си от пръстите разни небивалици, които си пробутвал на някакви чужденци за пари 😂. Ти си един лаладжия, който обвинява другите в тролене, а истинските заблуди и лъжи идват именно от теб. 

Сръбско-гръцкият таен договор е от 19 май 1913г. До започването на военните действия на 16 юни има малко по-малко от месец. Едва ли българското разузнаване е спало през това време и не е имало ни най-малка представа какво подготвят сърби и гърци. Нито Сърбия и Гърция предлагат фотошоп-границата ти на България през този близо месец, а са могли да го направят ако толкова са искали, защото на практика се стремят да осакатят България. Нито Царят и военните в България не са знаели за плановете на сърби и гърци. Нито Румъния я грее кой какви парчета от Македония ще присъедини към своите държави, а са искали компенсации от България за разширението ѝ в Източна Тракия и Беломорието. Затова Фердинанд предприема първи удар срещу сърби и гърци, който се оказва фатален за страната. 

А сега малко история, защото съм чел доста повече от теб, екскурзоводче. Името Понятовски говори ли ти нещо? Това е полски княз, който е познавал отлично Фердинанд още преди да стане княз на България. Описва го официално като изключително авантюристичен и недалновиден в дипломатическо отношение човек. Казва още, че никога не е срещал подобна личност, която си служи с толкова манипулации.

Фердинанд преговаря с Русия преди Балканската война и взима заем за въоръжаване на българската войска. Само, че не купува руско оръжие. Фердинанд си е въобразявал, че може да излъже всички. В същото време обаче сключва таен договор с Австро-Унгария и взима заем и от Виена. Според този договор двете държави трябва да си окажат военна подкрепа в случай на война с трета страна. Руското разузнаване обаче разбира за този договор и за заема на София от Виена. Точно по това време Русия и Австро-Унгария не са могли да се дишат. Това е също една от причините да няма никакъв арбитраж през 1913. И тук е голямото разковниче. Защо Австро-Унгария не напада Румъния, когато румънците нахлуват в Мизия 1913? Фердинанд е разчитал, че ще го направи според договора, който са имали. Но Виена не предприема нищо и Фердинанд на практика е излъган. Австро-Унгария се допитва до Германия и Кайзерът казва, че ако Австро-Унгария нападне Румъния, ще стане общоевропейска война, а те не са били готови за такава тогава. Затова Австро-Унгария не се намесва. Фердинанд го е играел вабанк (точно този авантюризъм за който говори Понятовски) и е очаквал, че ще справи с гърци и сърби, но румънското нападение в гръб сварва България неподготвена и точно това довежда до първата национална катастрофа. 

Така че екскурзоводче и псевдо-патриотче, България не е могла при никакви обстоятелства да бъде с фотошоп-границата ти, която се опитваш лаишки да пробутваш тук. Оптимумът, доколкото може въобще да се говори за подобно нещо, е като на картата, която постнах и обосновах по-горе. Тоест около 130 хил. кв. км с Одринска Тракия до Енос-Мидия, Беломорието от Кавала до р.Марица и на запад по планинските била до Дойранското езеро и Гевгелия. Без Южна Добруджа и Вардарска Македония, без Серско, Драмско и Кукушко, но със Западните покрайнини. 

Нищо не си чел в сравнение с мен. Това за тайния договор на Фердинанд с Австро-Унгария си го измисли. Хайде посочи документ за него де. Има таен договор с Австро-Унгария от времето на Константин Стоилов, според който при война с Османската империя България би получила Източна Македония и почти целия Одрински вилает, докато за Дунавската монархия останалата част от Македония със Солун, Битоля и Скопие, но договор от 1912-1913 година на Фердинанд с Виена относно австро-унгарска атака срещу страна, нападнала България няма! Ако твърдиш, че има докажи го с документи! Аз си служа само с истината, а ти в типичния си стил си измисляш лъжи с цел да си защитиш абсурдните твърдения. Все пак да отчета, че нещата относно авантюризма на Фердинанд и нещата относно Солун, които си писал, са верни. Но това не оправдава безборазните ти лъжи за другите неща. А колкото и гнусно да лъжеш, че въпросната граница е фотошоп, няма да промениш истината, че точно такава я предлагат съвсем ОФИЦИАЛНО!

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, skorpion1980 said:

Нищо не си чел в сравнение с мен. Това за тайния договор на Фердинанд с Австро-Унгария си го измисли. Хайде посочи документ за него де. Има таен договор с Австро-Унгария от времето на Константин Стоилов, според който при война с Османската империя България би получила Източна Македония и почти целия Одрински вилает, докато за Дунавската монархия останалата част от Македония със Солун, Битоля и Скопие, но договор от 1912-1913 година на Фердинанд с Виена относно австро-унгарска атака срещу страна, нападнала България няма! Ако твърдиш, че има докажи го с документи! Аз си служа само с истината, а ти като един долен трол, лъжец и хейтър на всичко и на всички си измисляш лъжи с цел да си защитиш абсурдните твърдения. Все пак да отчета, че нещата относно авантюризма на Фердинанд и нещата относно Солун, които си писал, са верни. Но това не оправдава безборазните ти лъжи за другите неща.

Има таен договор преди войната екскурзоводче, но за това също се мълчи в българската история! Много малко неща знаеш за навечерието на Балканската война и кудкудякаш само напред назад. Фердинанд е Кобург, възпитаник на немската школа, и България се въоръжа именно с немско оръжие. Част от това споразумение с Австро-Унгария, освен заема за въоръжаване, е било ако една от двете страни е във война с трета, другата да помогне военно. Фердинанд може да е бил всякакъв, но добре е осъзнавал, че трябва да държи румънците от север тихи. Този таен договор е подписан именно заради румънските претенции към България. Освен това Австро-Унгария и Сърбия са били тогава в много обтегнати отношения най-вече заради анексирането на Босна и Херцеговина! Още и заради търговията с животни и митническите условия, които сърбите поставят за износа. Даже Австро-Унгария реално е могла да нападне 1913 и Сърбия по този договор. Но той е с отбранителен характер. Това обаче не отменя задължението ѝ да нападне Румъния, която пък напада България. Още повече, че може да си вземе Северин и Калафат (тоест да бъдат към Унгария) и да заобиколи изцяло Сърбия, установявайки даже обща граница с България при Видин. Австро-Унгария обаче не помага на България, защото Германия я разубеждава. 

Фердинанд е излъган първо от Русия за арбитража за Спорната зона в Македония. Излъган е още веднъж и от Австро-Унгария, която оставя Румъния необезпокоявано да нахлуе в България. А България е могла да се справи сама със Сърбия и Гърция макар и не толкова категорично, както някои си мислят. Великите сили щяха да се намесят в един момент и да не позволят създаването на една голяма 200 хил. кв. км България в центъра на полуострова. 

Истината е, че Сърбия и Гърция са се прегрупирали в Македония и са се подготвяли за война с България. Фердинанд е знаел това и е предприел първи удар, за да не им даде тактическо предимство. Така че спри да приказваш щуротии и погледни на нещата обективно от позицията на времето. България е била сама срещу съседите си, излъгана от някои големи сили и нормално губи войната, а с това и каузата за национално обединение. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Niko13 said:

Има таен договор преди войната екскурзоводче, но за това също се мълчи в българската история! Много малко неща знаеш за навечерието на Балканската война и кудкудякаш само напред назад. Фердинанд е Кобург, възпитаник на немската школа, и България се въоръжа именно с немско оръжие. Част от това споразумение с Австро-Унгария, освен заема за въоръжаване, е било ако една от двете страни е във война с трета, другата да помогне военно. Фердинанд може да е бил всякакъв, но добре е осъзнавал, че трябва да държи румънците от север тихи. Този таен договор е подписан именно заради румънските претенции към България. Освен това Австро-Унгария и Сърбия са били тогава в много обтегнати отношения най-вече заради анексирането на Босна и Херцеговина! Още и заради търговията с животни и митническите условия, които сърбите поставят за износа. Даже Австро-Унгария реално е могла да нападне 1913 и Сърбия по този договор. Но той е с отбранителен характер. Това обаче не отменя задължението ѝ да нападне Румъния, която пък напада България. Още повече, че може да си вземе Северин и Калафат (тоест да бъдат към Унгария) и да заобиколи изцяло Сърбия, установявайки даже обща граница с България при Видин. Австро-Унгария обаче не помага на България, защото Германия я разубеждава. 

Фердинанд е излъган първо от Русия за арбитража за Спорната зона в Македония. Излъган е още веднъж и от Австро-Унгария, която оставя Румъния необезпокоявано да нахлуе в България. А България е могла да се справи сама със Сърбия и Гърция макар и не толкова категорично, както някои си мислят. Великите сили щяха да се намесят в един момент и да не позволят създаването на една голяма 200 хил. кв. км България в центъра на полуострова. 

Истината е, че Сърбия и Гърция са се прегрупирали в Македония и са се подготвяли за война с България. Фердинанд е знаел това и е предприел първи удар, за да не им даде тактическо предимство. Така че спри да приказваш щуротии и погледни на нещата обективно от позицията на времето. България е била сама срещу съседите си, излъгана от някои големи сили и нормално губи войната, а с това и каузата за национално обединение. 

Отбранителен договор с Австро-Унгария няма! Да, австрийско въоръжение е имало, но отбранителен договор няма, не лъжи! Ако беше истина, вече да си представил съответното доказателство, а такова нямаш! Отделно да те светна - Румъния по това време още е част от Тройния съюз редом с Германия, Австро-Унгария и Италия, като Фердинанд това го е знаел отлично. Така че е било абсолютно невъзможно при тези обстоятелства Австро-Унгария да сключи какъвто и да било договор с антирумънска насоченост. Относно Сърбия да, отношенията между Виена и Белград са били достатъчно обтегнати и въпросът е бил не дали, а кога ще стигнат до война. Както е известно това става през лятото на 1914, но е документирано, че между 1906 и 1913 военният елит във Виена и по-конкретно генерал Конрад Фон Хьотцендорф непрестанно е искал такава, включително и през лятото на 1913 в разгара на Втората Балканска война. Специално тогава аргументът на властите във Виена срещу австро-унгарска намеса е бил, че България напада първа. За жалост за разлика от родните управляващи тези в Белград са били наясно, че ако те ни нападнат, на северната и западната им граница веднага ще бъде мобилизирана сериозна австрийска войска, което всъщност става при ултиматума да си разкарат войските от Северна Албания, а също така Русия е предупреждавала Сърбия да не предизвиква Австро-Унгария преди лятото на 1914. Така че дори по тази причина не е имало никакъв шанс сърбите да ни нападнат първи, съответно и гърците, така при кротуване от наша страна Втората Балканска война не би я имало.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
On 25.07.2024 г. at 20:33, skorpion1980 said:

Отбранителен договор с Австро-Унгария няма! Да, австрийско въоръжение е имало, но отбранителен договор няма, не лъжи! Ако беше истина, вече да си представил съответното доказателство, а такова нямаш! Отделно да те светна - Румъния по това време още е част от Тройния съюз редом с Германия, Австро-Унгария и Италия, като Фердинанд това го е знаел отлично. Така че е било абсолютно невъзможно при тези обстоятелства Австро-Унгария да сключи какъвто и да било договор с антирумънска насоченост. Относно Сърбия да, отношенията между Виена и Белград са били достатъчно обтегнати и въпросът е бил не дали, а кога ще стигнат до война. Както е известно това става през лятото на 1914, но е документирано, че между 1906 и 1913 военният елит във Виена и по-конкретно генерал Конрад Фон Хьотцендорф непрестанно е искал такава, включително и през лятото на 1913 в разгара на Втората Балканска война. Специално тогава аргументът на властите във Виена срещу австро-унгарска намеса е бил, че България напада първа. За жалост за разлика от родните управляващи тези в Белград са били наясно, че ако те ни нападнат, на северната и западната им граница веднага ще бъде мобилизирана сериозна австрийска войска, което всъщност става при ултиматума да си разкарат войските от Северна Албания, а също така Русия е предупреждавала Сърбия да не предизвиква Австро-Унгария преди лятото на 1914. Така че дори по тази причина не е имало никакъв шанс сърбите да ни нападнат първи, съответно и гърците, така при кротуване от наша страна Втората Балканска война не би я имало.

Има таен договор между Австро-Унгария и България, но за разлика от този между Сърбия и Гърция, българите от една страна и австрийците заедно с унгарците от друга не чертаят някакви фотошоп граници за подялбата на Сърбия! Заемът от Виена е за въоръжаване на българската войска с конкретни цели и има обвързващи клаузи за военна помощ в случай на война с трета държава. Така се прави. Това не е заем за развитие на селското стопанство или за изграждане на пътна инфраструктура! Той пасва отлично на интересите на Виена против Сърбия и Русия тогава. Че даже и против Румъния, която не крие апетитите си към Трансилвания. Не се говори за него, защото комунистическият на практика и днес прочит в България е да се хвърля цялата вина за загубата на войната през 1913 върху Фердинанд. На монархо-фашизма, както те се изразяват и т.н. Тоест Русия да няма нищо общо с краха на България! Фердинанд е виновен безспорно, но не е само той, защото просто е излъган от по-големи сили. Австро-Унгария е трябвало да нападне Румъния по силата на този договор. Не го прави, защото Германия не е била готова за война през 1913 и я разубеждава. Даже е било напълно достатъчно Австро-Унгария да прати един ултиматум на Румъния, да си изтегли войските в срок от 48 часа северно от Дунав, защото в противен случай австро-унгарските минават Карпатските проходи и влизат във Влашко. По подобен начин Австро-Унгария спира настъплението на българската войска в сръбско-българската война. Даже сме били принудени да отстъпим спечелените иначе във войната Пирот и Бела паланка.

Румъния не е в никакъв троен съюз, защото в Трансилвания има власи и цялата политика на Букурещ е била насочена срещу Австро-Унгария! Точно затова се бият на страната на Антантата в ПСВ, включително и с Русия (която им е отмъкнала Бесарабия и източна Молдова) в южна Добруджа! С Трианонския договор румънците заграбват цяла Трансилвания, която по площ е почти колкото самата България в навечерието на ПСВ. Разбира се това за власите е напълно нормално, но когато България иска да присъедини територии от Одринска Тракия и Беломорието през Балканската война, е голям проблем за тях!

Втора Балканска респективно Междусъюзническа война е щяло да има при всички положения, защото сърбите не искат да се изтеглят от Безспорната зона и тук не става дума за никакъв арбитраж от руския император! Защото няма никакво споразумение още за границата с гърците, а те са имали претенции за овладяване на цялото Беломорие, заради интересите им в Мала Азия. Това не кореспондира изобщо на българските намерения. И не на последно място, защото сръбските и гръцки армии извършват издевателства над българско мирно население в Македония. Не българската войска навлиза в земи с гръцко и сръбско население (каквото изобщо не е имало) в Македония, а точно обратното!

Сърбия и Гърция са се готвели за обща военна офанзива срещу България за откъсване на колкото се може повече територии от бившите Османски земи за сметка на България. Знаейки много добре, че румънската армия е на Дунава и още, че турците от югоизток само чакат някакво разклащане между бившите съюзници. Освен това гръцкият флот е можел спокойно да оперира в Бяло море, отрязвайки турския от изток през 1912, и да снабдява Солун с оръжие и провизии. И дори да дебаркира в Кавала, Порто Лаго или Дедеагач ако поискат. Български флот в Бяло море няма. Фердинанд решава да изпревари Сърбия и Гърция и да ги лиши от тактическото предимство, каквото несъмнено щяха да имат. След като Австро-Унгария обаче пасува при нападението на Румъния срещу България, се стига естествено до загубата на войната. 

Междудругото и днес се вижда продажната политика на Румъния спрямо България. Сърбия не е в ЕС, но на Дунав не се строят нови мостове. Така България е икономически изолирана! За моста при Видин румънците не платиха нищо, нито строят от Калафат. С триста зора се мъчим да направим втори мост при Русе и то пак с европейски средства, където вече има мост. Използват се някакви допотопни фериботи. Това не е случайно. За сметка на това много по-стратегическите локации като Оряхово, Никопол, Свищов и Силистра стоят без мостове на реката. 

Редактирано от Niko13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Niko13 said:

За сметка на това много по-стратегическите локации като Оряхово, Никопол, Свищов и Силистра стоят без мостове на реката. 

Само да вметна забележка. Въобще не е вярно. България не строи мостове на Дунав просто защото няма никаква нужда от тях. Този при Русе е достатъчен...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 10 минути, deaf said:

Само да вметна забележка. Въобще не е вярно. България не строи мостове на Дунав просто защото няма никаква нужда от тях. Този при Русе е достатъчен...

Няма излишен мост /на всички тези места има фериботи/.Но първо е много скъпо и второ румънците дълги години не даваха съгласие за втори мост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, resavsky said:

Няма излишен мост /на всички тези места има фериботи/.Но първо е много скъпо и второ румънците дълги години не даваха съгласие за втори мост.

Повярвайте,ако имаше нужда от още мостове на Дунав,щяха отдавна да бъдат построени и никой нямаше да може да спре строителството им..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...