Отиди на
Форум "Наука"

100 Животни, които трябва да видите преди да изчезнат


Recommended Posts

  • Мнения 90
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Публикува

25. Гибон на Скайуокър (Hoolock tianxing)  EN -Хулок гибоните са известни на науката от 19 век, но една малка популация на границата между Югозападен Китай и Северна Бирма остава неизследвана чак до наши дни. През 2017 учените установяват, че гибоните в планината Гоалигуншан на изток от река N'Mai, всъщност са отделен вид, различаващ се генетично и морфологично от другите два вида Хулок гибона.  Откривателите са големи фенове на сагата Междузвездни войни и кръщават новоткритият примат Гибон на Скайуокър, а латинското му наименование означава "ходещ  сред небесата". Веднага щом е открит става ясно, че е много рядък и влиза в незавидния списък на 25те най-застрашени примати. Останали са малко повече от 200 животни и то разпръснати в доста отдалечени територии, което е пагубно за и без това бедният им генофонд. Загубата на хабитат в този район е стряскаща, а вида става жертва и на бракониери. Gaoligong National Nature Reserve е единственото място, където може да се види и последната надежда за Гибона на Скайуокър. Нека силата бъде с него !

 

gibbon-10.thumb.jpg.2a22ccc424259cad68052e24d898e157.jpg

  • Потребители
Публикува

29. Явански дебел лори (Nycticebus javanicus) CR - Дебелите лорита притежават някои уникални  характеристики, които значително ги отличават от останалите Полумаймуни (Strepsirrhini). Те умеят да забавят метаболизма си, да влизат в торпор или хибернация и са единствените отровни примати. Отровните им жлези се намират под мишниците и щом ги оближат и смесят със слюнка, захапката им става толково токсична, че може да предизвика анафилактичен шок при хората. Интересното е, че при сблъсък Лоритата използват отровата си едни на други, което е много рядък феномен в природата. Отличителна черта на Яванския дебел лори е бялото петно на главата във формата на диамант. То се образува между ивиците на челото и го прави един от най-атрактивните представители на рода. С навлизането на социалните мрежи Яванския дебел лори стават все по-популярен, но това се оказва нож с две остриета. Освен широката обществена подкрепа за спасение се засилва и търсенето му като домашен любимец. Безскрупулните търговци вадят долните зъби на животните за да предотвратят отровно ухапване и ги обричат на нелека съдба. Голяма част умират от възпалената рана, а  конфискуваните няма как да оцелеят, ако бъдат върнати в Дивата природа, където се хранят с любимата си дървесна смола. Популацията им е намаляла със страховитите 80 % от началото на 21 век и върви стремглаво надолу. Може да се види в резервата Ujung Kulon, Ява и три зоопарка в Япония и Индонезия и Сингапур.

26873234977_5712de01db_o.thumb.jpg.2de8d3b6ae051f4335e426a42c60f44f.jpg

 

  • Потребители
Публикува

30. Хайнански гимнур (Neohylomys hainanensis) EN освен че външно много напомнят плъх и дори ги наричат Лунни плъхове, Гимнурите заемат и много сходни екологични ниши с тези животни. Причина за тази прилика е конвергентната еволюцията,  разбира се, тъй като Гимнурите са всъщност Таралежи без бодли (Erinaceidae) и също като тях са хищници и отлични ловци с много изострено обоняние. Има предложения да бъдат отделени в собствено семейство, но засега са само част от подсемейство Galericinae . Единствен представител на род Neohylomys, Хайнанският гимнур наподобява полевка със заострена муцуна и притежава характерна черна ивица на гърба. Дo съвсем скоро се смяташе, че e ендемичен за едноименния остров Хайнан в Китай, но Руско-виетнамска експедиция го откри на континента в Северен Виетнам и учените се надяват, че е по-често срещан отколкото се предполагаше. Не са предприети специфични природозащитни мерки, но малкото места в които се среща са със статут на природни резервати. Може да се наблюдава в Jianfengling Nature Reserve на о. Хайнан.

 

45607550_1874671869235599_1476260094487298048_n.thumb.jpg.4cfe0628b613a6742ac64a35337da814.jpg

  • Потребители
Публикува
On 30.03.2021 г. at 20:35, Voland said:

3. Средиземноморски тюлен монах (Monachus monachusCR - един от символите на българската фауна за съжаление вече не може да се види в Черно море. Промишленият лов, урбанизацията на бреговете и масовото избиване от страна на рибарите са сред основните причини за драстичното му намаляване през 20-ти век. Въпреки Критично застрашения му статус и мерките взети от повечето средиземноморски страни, изгледите за оцеляването му не са големи. Малки популации в Източно Средиземно море и пещерите около турския бряг на Егейско море, както и около 200 животни по бреговете на Кабо Бланко, Западна Африка са единствената надежда за вида.   В рехабилитационния център на зоопарка в Атина понякога попадат болни животни, но шанса да се видят там е минимален.

1609007405_(Monachusmonachus).thumb.png.829db085fefe38354bc767315aa8b380.png

https://www.researchgate.net/publication/331981158_Past_distribution_of_Monachus_monachus_in_Bulgaria_-_subfossil_and_historical_records_Carnivora_Phocidae

  • Потребители
Публикува
Преди 2 минути, nik1 said:

Благодаря за това изследване на З. Боев @nik1! Не бях попадал на него. 

  • Потребители
Публикува

31. Видрова цивета (Cynogale bennettii)  EN - приличаща по-скоро на хибрид между видра и мангуста отколкото на цивета,  това загадъчно същество е едно от най-странните представители на разред Хищници.  Ципите между пръстите на краката и затварящите се ноздри и уши, ясно говорят за способноста и да се гмурка надълбоко и за начин на живот свързан с водата. Необичайно широката и муцуна е снабдена с голям брой мустаци, които и помагат да локализира жертвите си в по-мътните водоеми. Освен, че е предимно нощно животно, много малко се знае за поведението и житейския цикъл на Видровата цивета и само няколко индивида са били наблюдавани от учените. Въпреки че е разпространена на сравнително голям ареал от Тайланд и Бирма до Борнео и Суматра и не е приоритет за бракониерите, популацията и се изчислява на не повече от 3000 животни и продължава да намалява. Пресушаването на мочурищата и превръщането им в палмови плантации  и промишленото замърсяването на водните басейни са сред основните заплахи за вида. Може да се види в най-голямата заблатена местност в Тайланд Pa Phru To Daeng, където са изградени над 2 км дървени мостове за посетителите.

 

1147216398_Cynogalebennettii.thumb.jpg.65299c7e62d8b40325ac4830678797f8.jpg.

  • Потребители
Публикува

32. Червеноног лангур дук (Pygathrix nemaeusCR - торса тъмно сив; дланите, съпалата и бедрата черни; гърдите и краката под колената червени; предмишниците, гърлото и опашката в бяло, а лицето оранжево. Този красиво оцветен герой не е част  от анимационен филм, а най-пъстрият Примат на Планетата. Червеноногият лангур дук е изключително ловко животно и живее само по най-високите върхове на 40 метровите дърветата в Индокитайските джунгли. Войните в този регион са нанесли щети, които нямат обхват и измерение. Кратерите оставени от бомби и мини са огромен развъдник на комари и няма място в Света, където толкова интензивно да се е пръскало с отровни агенти. Това е унищожило огромна част от флората и фауната на дъждовните и мангровите гори, които никога няма да се възстановят. Изсичането на високите дървета и горските пожари също са свили драстично предпочитания от Червеноногия лангур хабитат. В допълнение, местните лестно откриват дърветата, на които Лангурите живеят и поставят капани  в основата им. Щом слязат да съберат падналите плодове, животните стават жертва на безмилостните телени примки. Тъжно е, че това прелестно животно  е било толкова интензивно избивано за храна, че днес са оцелели не повече от 1000 индивида и то само в охраняваните резервати. Nakai-Nam Theun National Protected Area в Лаос е последното им  сигурно убежище. Може да бъде видян в два зоопарка в Европа -  Beauval, Франция и Chleby, Чехия, както и в Khao Kheow Open Range Zoo, Тайланд.

 

708374395_073f7f2646_h.thumb.jpg.81ae9d79db5f7c7898d87c0341bce293.jpg

  • Потребители
Публикува

33. Малайски тапир (Tapirus indicusEN - най-големият вид Тапир и единственият обитаващ Азия(другите три вида живеят в Ю. Америка) е безпогрешно разпознаваем по характерната  черно-бяла окраска. Издаваща го лесно на открито, тя служи като отличен камуфлаж в нощната джунгла. Малко известно е, че съществуват и изцяло черни Малайски тапири, но засега не е установено дали са различна форма или просто меланистични екземпляри. Притежава своебразен хващателен  "хобот", които може да се движи във всички посоки и му служи, както да достига трудно достъпна храна, така и като шнорхел докато плува. Почти няма естествени врагове, понеже дебелата му и твърда кожа,  особено около врата го прави много трудна плячка дори и за Тигъра. Среща се главно в мюсюлмански страни, като Индонезия и Малайзия и оприличаван на прасе, рядко е обект на лов за храна. Загубата на хабитат, обаче, има опустушителен ефект върху популацията на Малайския тапир, която е намаляла наполвина от началото на 90те и се изчислява на не повече от 3000 индивида. Много Тапири стават жертва и на автомобили, защото обитанията им все по често се пресичат от нови пътища.  Добрата новина за вида, а и за цяла Дива Индонезия е, че Норвегия започна да изплаща обещаните 1 000 000 000  долара на на страната по проеката REDD+ (reducing emissions from deforestation and forest degradation), целящ да спаси малкото оцелели дъждовните гори. Все още може да се наблюдава в добрите зоопаркове на Европа, Азия и САЩ.

 

Tapirus-indicus_shutterstock_411690637-1000x667.thumb.jpg.ba9ef348c940e3ffd0ad6ee51b1292a4.jpg

  • Потребители
Публикува

35. Борнейска котка (Catopuma badiaEN - в отсъствието на Тигъра цели 5 котки са заели мястото му на Aлфа хищник на остров Борнео. Зондски димен леопард, Зондска леопардова котка, Плоскоглава котка, Мраморна котка и ендимичната Борнейска котка. Bсички, с изключение на Леопардовата котка са много редки, като Борнейската котка има почти митичен статус. Един от най-редките хишници на Планетата бе сниман едва през 1998, а от откриването и през 1856 от знаменития Алфред Ръсел Уолъс до тогава, имаше известни едва 7 потвърдени сведения за съществуването и. Напомня Азиатска златна котка, но е по-дребна  с по- издължено тяло и опашка и със своеoбразни бели и кафеви ивици по лицето. През 2006 Dr Andrew Hearn , по това време млад студент, среща загадъчното същество за кратко, но не осъзнава какъв изключителен шанс е имал. От тогава посвещава живота си на нейното изучаване. Отнема му цели 12 години неуморно търсене, доката накрая успя да заснеме историческото, първо видео на Борнейска котка в дивата природа. Въпреки развитието на технологиите и голямото количество видео капани поставени из островa, знаците за съществуването на Борнейската котка са изключително оскъдни. Прогнозите за 2200 възрастни индивида и статутa и на Застрашен са, вероятнo, твърде оптимистични. Да откриете Борнейска котка, е почти като до откриете игла в купа сено, с условието че купата сено е с размерите на  Борнео.    

IMG_106551_Bay_Cat_Malaysia_Sebastian_Kennerknecht-2.thumb.jpg.c44ddd789583ebc5761a9c3240d4c38b.jpg

  • Потребители
Публикува

Aвстралия и Океания

 

37. Тенкиле (Dendrolagus scottaeCR  - oт хилядолетия коренното население на о.Нова Гвинея ловува Дървесни кенгура с лъкове и стрели, като основен източник на храна. Докато не идват мисионери да изкоренят "злото". Те достигат планината Торичели през 50те и донасят пушки и ножове. Един от 12те вида  Дървестни кенгура живеещи на острова е сред символите на този регион. Никой не е пощаден, но последствията за Тенкиле са сред най-тежките и популацията му e свита до стотина животни дo края на столетието! Тенкиле е сравнително едър представител на рода, с тъмна до черна козина и много тежък характерен аромат. Женската ражда само по едно малко годишно, което прави възстановяването му много трудно. Дървесните кенгура са заели ниша освободена от маймуните на Нова Гвинея и са единствените Макроподи (Macropodidae), които живеят по дърветата. Различните видове са специализирали в отделни малки региони, което ги прави особено уязвими на антропологично влияние. Два вида се срещат и в континентална Австралия. Отдадената дейност на Tenkile conservation alliance, основана от Jim Thomas, които работят усилено с местното население и властите е спасителната сламка за Тенкиле. Според последни данни числеността му се е увеличила до 300 индивида. Дървестно кенгуру на Матши и Дървестно кенгуру на Голдфелоу могат да се видят в зоопарковете в Европа и САЩ.

 

1_wZ0H1XHJm0Vz3KO6coV0uQ.thumb.jpg.25869a8cd4d4e508ee90de13a4165ee2.jpg

 

 

 

  • Потребители
Публикува

38. Черно-петнист кускус (Spilocuscus rufonigerCR  - един от най-пъстро украсените торбести бозайници е платил висока цена за красивата си козина, използвана за направата на шапки и украшения. Женските обикновенно са плътно  оцветени в преливащо оранжево и черно, докото върху кремавата козина на мъжките се редуват оранжеви и черни петна. Защитаващите територията си мъжки постоянно са нащрек за натрапници и от далеч ги разпознават по уникалните шарки. Ловците на Нова Гвинея, пленяват един екземпляр и щом го поставят на върха на някое дърво той издава местонахождението и на други себеподобни. Най-големият Кускус на острова, често е активен през деня и не е трудно да бъде открит от бракониерите. Обезлесяванетo на дъждовните горите в Северна Нова Гвинея и превръщането им в палмови плантации, са нанесли допълнителни тежки щети върху популацията му. Предполага се, че е намаляла с 80 % от началото на века и вероятно е изчезнал в много от предишните си местонахождения. Все още  се среща в няколко защитени района на Индонезийската и Папуанската части на Нова Гвинея, но взимането на сериозни природозащитни мерки е от критична важност. Късоопашат кускус може да се види в зоопарка в Ренен, Холандия.

 

1000862579_blackspotted.thumb.jpg.08c4f700ef7af996e1a4417fc20968e1.jpg

  • Потребители
Публикува

40. Източна дългоклюна ехидна (Zaglossus bartoniVU  - безброй страници са изписани как застрашените видовете, които принадлежът към уникални генетични и еволюционни линии трябва да имат предимиство при разпределянето на ресурсите за природозаща. Ако приложим този критерий , малко животни се класират по-нагоре  от Дългоклюната ехидна. Съчетаваща белези на влечуго, като снасянето на яйца и клоака с козина и млечни жлези на същински бозайник, Дългоклюната ехидна е едно от най-уникалните творения на Майката природа. Трите вида Дългоклюни ехидни, Късоклюната ехидна и Птицечовката са единствените яйцеснасящи бозайници (Monotremata) и повече от 200 милиона  години еволюция ги дели от  плацентните бозайници.  Дългоклюната ехидна няма естествени врагове на Нова Гвинея и почти е лишена от защитни средства . За нещастие местните племена я смятат за ненадминат деликатес и липсата на едри животни на острова е предопределила тежката и участ. През 2006 международен екип от учени получи разрешение за експедиция на недостъпните планини Фоджа в Индонезийската част на острова. Мястото беше сравнено с Райска градина и откритията напомниха за Изгубения свят на Жул Верн . Броят на новооткритите видове включва птица от семейство Медоядови (Meliphagidae), 20 вида жаби, 4 пеперуди, няколко вида палми и растения и дори огромен вид плъх. За първи път бе заснето, смятаното за изчезнало Златногърбо дървесно кенгуру и  се оказа, че  Източната дългоклюна ехидна е често срещана в региона. Статуса на другите два вида - Западна дългоклюна ехидна и Дългоклюна ехидна на Атънбъроу (описана на базата на един екземпляр) е Критично застрашен и оцеляването на рода е неразривно свързан със съхранението на едно от последните Райски кътчета на Земята в планината Фоджа.

 

382492.thumb.jpg.ce9b85c17e585090ca88008085e4a32b.jpg

 

  • Потребители
Публикува

41. Потору на Гилберт (Potorous gilbertiiCR  най-редкият бозайник на Австралия и един от най-редките торбести бозайници въобще, Поторуто на Гилберт дълго време е бил смятан за изчезнал вид . Преоткрит е случайно през 1994 в Two Peoples Bay Nature Reserve и веднага става обект на голям научен интерес. Опитите с отглеждане в плен не носят голям успех, но с помощта на новосформираната Gilbert's Potoroo Action Group и Австралийското правителство вида бавно започна да се възстановява. През 2014 по повод честването на 20 годишнината от преоткриването му беше обявено, че популацията е достигнала 100 индивида. Интродуцираните не Зеления континент Лисици и Диви кучета, както и опустошителните горски пожари напоследък  са основната заплаха за Поторуто на Гилберт. В ход е план за интродуциране на вида на остров Балд, където липсват хищници и не е имало пожари от 100 години. С огромна доза късмет може да се види в Two Peoples Bay Nature Reserve.

zjxvmrp8-1358305745.thumb.jpg.030c91b96e0e97c46a9852a11e0d5b29.jpg

 

  • Потребители
Публикува

42. Голямо билби (Macrotis lagotisVU  - Над 80 % от фауната в Австралия е уникална и ендемична за острова. Изчезне ли тук, изчезва за Света. С пристигането на европейците през 17ти век с тях пристигат и голямо количество домашни котки, качени на корабите да ловят плъхове. Липсата на големи хищници в Австралия позволява на подивелите вече котки да заселят 99.8 % от територията и ! Този нов и непознат хищник е една от основните причини за изчезването на поне 10 дребни бозайника, между които и Малкото билби.  По-едрия му събрат, наречен за да бъде отличен, Голямо билби е единствения оцелял представител на семейство Thylacomyidae днес. Някой странни морфологични белези на Голямото билби, като уши и крайници достигат гротескна дължина, но са събрани в едно изненадващо хармонично цяло. В миналото обитавал почти целия континент, днес ареала му е ограничен само в някой райони на Западна Австралия. В ход е план за създаване на оградени защитени територии, без хищници, в които вида вече се интродуцира, но въпреки това популацията му продължава да намалява. Може да се наблюдава в Mallee Cliffs National Park и няколко зоопарка в Австралия, като Таронга. Зоопарка в Лайпциг  се бе подготвил за пристигането му в Европа преди няколко години, но планът не се осъществи.

898334241_Macrotislagotis.thumb.jpg.8d8e992cb82fcbc0fc57a399fee799e0.jpg

  • Потребители
Публикува

43. Тасманийски дявол  (Sarcophilus harrisiiEN  - след изтребването на Тилацина в началото на 20 век, последният по-едър торбест хищник е станал едноличен господар на остров Тасмания. Въпреки преследването му като вредител, популацията му остава сравнително стабилна до началото на 90те години на миналия век. Друг вид страховита и неконтролируема заплаха, обаче напада Тасмнийския дявол . Смъртоносна пандемия, причинена от Рак на лицето (DFTD Devil facial tumour disease) е редуцирала числеността на вида от 150000 през 1990 до не повече от 30000 днес. Един от малкото заразни типове Рак, няма ясен произход и се предава опасно бързо, тъй като животните често влизат в конфликт и се хапят при схватките по между си. Тасманийския дявол е ефективен ловец и е известно, че преследва или причаква от засада значително по-големи от него животни, като Вомбати и Валабита, но не отказва и мърша. Много е агресивен, когато защитава  плячката си и дори е наблюдаван да спи в нея, за да я запази. Наскоро бе направен пробив с разработването на потенциална ваксина против DFTD, но все още няма пълна яснота, около ефикасността и. Само преди няколко месеца  малка група животни заживяха в Нов Южен Уелс, континентална Австралия. За първи път от 3000 години насам.  До началото на 21 век Австралийското правителство не позволяваше вида да бъде експортиран в зоопаркове извън страната, но неминуемата заплаха от изчезване ги принуди да преосмислят решението си. Всичко започна през 2005, когато се роди датския престолонаследник Принц Кристиян, чиято майка Принцеса Мери е родена в Тасмания. В знак на приятелство, на зоопарка в Копенхаген бяха дарени 4 Тасманийски Дявола.

452092302_(Sarcophilusharrisii).thumb.jpg.ca8ed1b3a746e9d6a2a45089cc1bbb5b.jpg

  • Потребители
Публикува
Just now, deaf said:

Тасманийският дявол придоби световна известност след едно анимационно филмче,но му забравих името...

 

Таз в Looney Tunes  :)  или Весели Мелодии

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!