Отиди на
Форум "Наука"

Химичният състав на въздуха по крайбрежието на морето


Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Често се казва, че морския въздух е богат на йони, като понякога се казва, че имало много йод във въздуха, и се говори, че заради това въздуха покрай морето е полезен за здравето. Казва се също така, че във въздуха покрай морето имало и много сол.

Въпросите които възникват от тези всеизвестни твърдения са много, като желанието ми е ако има някой запознат с въпросите да си каже мнението. Вероятно отговорите могат да се открият в интернет, но ще е добре да ги имаме и тук накуп.

Въпросите са следните:

  1. Какви са йоните в морския въздух? Дали са само йодни или имаме и натриеви, хлорни, или други йони?
  2. Има ли сол (натриев хлорид) във въздуха покрай морето? И ако има по какъв начин попада във въздуха - чрез изпарение или се разпръсква от вълните?
  3. Какво причинява засилената корозия на металите по крайбрежието - наличието на йони във въздуха или наличието на сол и вода?
  4. Доколко полезни са вдишваните йони и по какъв начин оказват влияние на организма? Ако човек приема богата на същите химически вещества храни ползата дали ще е същата?
  • Глобален Модератор
Публикува

Здравей, има ли някаква конкретна причина породила този интерес?

Защото въпросите са доста общи, но пък с "ограничаваща конкретика" да го кажем. А ми се струва че и не ти е силна химията и основни понятия ги омешваш...

1. според James Murray (Univ. Washington, 2004) основните йони във морската вода, над 1 ppm, са Na, K, Mg, Ca, Sr (+) и  Cl, SO4, HCO3, Br, B(OH)3, F (-). Същите заедно с други нещЯ от водата навлизат в атмосферата [1], като не е задължително да са само йони.

2. Има, чрез разпръскване.

3. Причините за корозията са комплексни, и зависят както от метала така и от околните условия. Наличието на вода и сол,  както и някой йони подпомогат корозията.

4. Въпроса е по-скоро към медици. Основно смятам че човешкият организъм няма как да вкара йони от белия дроб в кръвта, но все пак зависи за какви йони става въпрос. Нещо по темата.

Специфичната морска миризма казват се дължала на диметил сулфид.

 

 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!