Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отразят санкциите на Русия и как на останалия свят?


Recommended Posts

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Публикува

Нова оценка на блокираните руски резерви.

У нас общий объем резервов около $640 млрд, около 300 млрд резервов теперь находится в состоянии, в котором мы не можем их использовать

https://tass.ru/ekonomika/14055281

  • Потребител
Публикува

ЕАЭС и КНР разработают проект международной финсистемы

Предполагается, что она будет основана на новой валюте

Данный материал был взят с официального сайта Евразийской экономической комиссии. На 23:51 нст новость на eaeunion.org удалена. 

Евразийский экономический союз (ЕАЭС) и Китай разработают проект независимой международной валютно-финансовой системы. Об этом договорились участники экономического диалога «Новый этап валютно-финансового и экономического сотрудничества Евразийского экономического союза и Китайской Народной Республики. Глобальные преобразования: вызовы и решения», который прошел в режиме видеоконференции 11 марта, сообщает корреспондент центра деловой информации Kapital.kz со ссылкой на пресс-службу ЕЭК.

«С учетом общих вызовов и рисков, связанных с замедлением мировой экономики и ограничительными мерами в отношении государств ЕАЭС и Китая, наши страны должны активизировать практическое сотрудничество как на уровне регулярных экспертных диалогов, так и в плоскости совместных мер и проектов», – заявил министр по интеграции и макроэкономике ЕЭК Сергей Глазьев.

Декан Института финансов RDCY Ван Вэнь подчеркнул близость позиций стран ЕАЭС и КНР по многим вопросам глобальной повестки развития и выразил поддержку интенсификации евразийско-китайского диалога.

По итогам обсуждения было решено разработать проект независимой международной валютно-финансовой системы. Предполагается, что она будет основана на новой международной валюте, которая будет рассчитываться как индекс национальных валют стран-участниц и цен биржевых товаров. Первый проект будет представлен для обсуждения до конца марта.

Участники диалога также рассмотрели практические аспекты сотрудничества ЕАЭС и КНР в сфере энергетики и информационных технологий, торговли биржевыми товарами, а также меры по адаптации стран к внешнему экономическому давлению.

-----

Който е внимавал в час и е чел постовете на @Б. Киров знае за какво иде реч.

 

  • Харесва ми! 2
  • Глобален Модератор
Публикува

Прокуратурата в Русия е започнала да заплашва шефовете на международните компании, че ако се опитат да напуснат държавата, ще ги арестуват. Също така спряха да плащат патенти.

Също така Русия казва, че ще започне да плаща всичко към ЕС с рубли, включително и транзитните такси на България по газа на балканския поток. А нашето правителство е отговорило, че ще спре транзита за Сърбия и Унгария в такъв случай. Интересно е тук какво ще последва.

  • Харесва ми! 2
  • Потребители
Публикува

Най-вероятно ще последва дефолт по руския външен дълг, който е с падеж на изплащане над 120 млрд. долара, ако не го погасят в 30-дневен срок в долари, а не в рубли. Не съществуват опции в договорите за изплащане да се плаща в рубли. А какво ще последва от този дефолт вече е друг въпрос, предстои да видим.

Във вътрешен план за Русия, ако войната продължи още няколко месеца, очаквам държавата да закрие ЦБ в този й вид и да я одържави по подобие на съветската Госбанк. Ще видим.

  • Харесва ми! 1
  • Глобален Модератор
Публикува

Экономика в России: падение рубля, уход брендов, безработица. Наталья Зубаревич и Кирилл Мартынов

 

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Да, те се договарят от 5-6 години за такава обща валута, но дори да я направят, стокооборота между Китай и ЕАО е в пъти по-малък, отколкото между Китай и евро-доларовите му партньори, несравнимо по-малък: за Китай Русия е 14-тия партньор по износ с  50 млрд. срещу 452 млрд. за САЩ и повече за ЕС като цяло, така че слагайки на везната на интересите си, Китай едва ли би разменил кон за кокошка.

2033554573_chexp.JPG.741a123253338687f622e2031b868f6d.JPG

Китай сега използва Русия като епруветка в лаборатория за опити, той вижда на практика какво би му се случило при военно нахлуване в Тайван.

 

Покрай ръста на цените на полезните изкопаеми руския износ за Китай скача, но в факт, че едва ли Китай ще тръгне да рискува някакви по-резки движения. Не е в стила на китайците, още по-малко е в техен интерес, предвид икономическите и демографските проблеми пред страната. Обаче, това не означава, че ККП няма да налее масло в огъня на конфронтацията между Запада и Русия.

Така че не бих подценявал срещата между Глазаев и представителите на един от най-мощните китайски мозъчни центрове. Обърнете внимание за какво са приказвали. Като нищо ще се създаде с китайска помощ/участие нова финансова система, която да действа само на територията на ЕАС. Към която система ще проявят желание да се присъединят износители на енергоносители като Иран и Венецуела, т.е. една много голяма част от световния износ на нефт и газ ще се осъществява във валута, различна от долара. Вероятно и страни износителки на други полезни изкопаеми също ще се присъединят, т.е. Бразилия, Перу, Чили, Филипините.

От там следва намаляване на оборота на петродолара, и изобщо употребата му в COMEX сегмента.

Цитирай

По итогам обсуждения было решено разработать проект независимой международной валютно-финансовой системы. Предполагается, что она будет основана на новой международной валюте, которая будет рассчитываться как индекс национальных валют стран-участниц и цен биржевых товаров.

Явно няма да е рублова зона, както им се щеше на някои в Москва, а ще е нещо наподобяващо СПТ на МВФ, само че на страните износителки на полезни изкопаеми.

-----

Както вече дискутирахме в темата за САЩ и Китай, Pax Americana е толкова устойчива, защото:

1. тя осигурява безпрепятствен обмен на хора, капитали, информация, идеи

2. гарантира безопасността на участващите в нея

3. контролира световната търговия с полезни изкопаеми и свързаните с тях финансови потоци.

Да погледнем какво направи Русия през последното десетилетие:

1. спаси Асад (в сътрудничество с Иран), който отказа през територията на Сирия да премине тръбопровод от Катар до Турция, и по такъв начин гарантира доминацията на руските енергийни доставки в Европа (нефт и природен газ)

2. активно подпомогна Хафтар в Либия (нефт)

3. минимизира транзита на газ през Украйна

4. подпомага Иран в установяването на контрол над Ирак (нефт)

5. изтласка Франция от Мали и Нигер (уран)

6. успя да спаси Токаев (нефт, газ, уран)

7. не допусна (заедно с Китай) Венецуела да попадне отново под американско влияние (нефт и газ)

8. създаде пунктове за базиране на флота си из Африка

9. подготвя се трансформацията на руската армия, която значително да разшири експедиционните си възможности

10. нападна Украйна.

Ако се погледнат данните за износа на нефт през 2019 ще се види, че около 1/3 от световния износ е в страни, които са със силни връзки с Русия/под руско влияние.

https://oec.world/en/profile/hs92/crude-petroleum

А при доказаните запаси на нефт нещата са още повече в полза на Москва. Вече става въпрос за 65+% от световните запаси.

https://www.opec.org/opec_web/en/data_graphs/330.htm

Цитирай

Използването на долара като оръжие обаче е стрес-тест за всички централни банки по света, особено блокирането на резервите на ЦБ на Русия; доларът вече е резервна валута под въпрос за много страни, и това несъмнено ще се използва не само от Китай за дедоларизация и разработване на алернативни платежни системи на СУИФТ, Русия катализира процеса.

Вижте това тук, интересно е, защото е гледна точка на много популярен и ерудиран американски академичен икономист с дълга практика в банковия сектор на САЩ:

https://michael-hudson.com/2022/02/america-defeats-germany-for-the-third-time-in-a-century/

Напълно съм съгласен! Русия не разполага с демографския, икономическия или технологичния потенциал, за да бъде световен хегемон, но тя може и е катализатора на промени, и войната в Украйна е само видимото начало на процеси, които са траяли с години. Но именно заради липсата на потенциал повечето желаещи да се "качат на влакчето" заемат изчаквателна позиция. Примерите с поведението на Иран и Турция са най-пресни.

Предстои да видим как ще се развият проекти като УДК, които се строят в Керч. https://ru.wikipedia.org/wiki/Универсальные_десантные_корабли_проекта_23900

Ако този проект е успешен, руснаците ще могат да "проектират сила" надалеч от Евразия и най-вече да помагат на сателитите си, т.е. да гарантира сигурността на участващите във финансовата си схема.

Редактирано от новорегистриран2
  • Харесва ми! 2
  • Потребител
Публикува

Лукашенко е изкрънкал по-евтин газ.

Белоруссия будет получать российские энергоресурсы примерно по тем же ценам, как и потребители Российской Федерации. 

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14072299

  • Потребител
Публикува
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Най-вероятно ще последва дефолт по руския външен дълг

Това е като да застреляш длъжника си. Получаваш само морално удовлетворение..   :)
P.s."Фалитът" на Русия и изхода и от световните банкови организации ще срине икономиките на половината свят и най вече на Европа, която не разполага с резервни пазари и суровинни доставчици. Пресен пример е затварянето на баварските металургични гиганти заради повишените цени на енерго-носителите.

  • Upvote 1
  • Потребители
Публикува
Преди 4 часа, новорегистриран2 said:

Явно няма да е рублова зона, както им се щеше на някои в Москва, а ще е нещо наподобяващо СПТ на МВФ, само че на страните износителки на полезни изкопаеми.

Аз по принцип напоследък избягвам да пиша във форума, защото някои колеги истерясаха😀, но по същество:

Да, това е в общи линии идеята на Китай за СПТ, ако се разровите в документите на МВФ от 2011 ще видите, че тогава техния представител предлага СПТ под името "банкор" /в чест на Кейнс/, подкрепено с кошница от стойност на ключови суровини като петрол, ценни метали и т.н., тоест сегашната идея за валута е... старата китайска такава за световна резервна валута.

2011 е знаменателна и с едно друго предложение или по-точно идея, това на Йън Бремър за G-Zero свят, и то представена не къде да е, а пред Световния Икономически Форум. Тогава! Още по времето на Обама, Бремър казва:

"В този свят няма абсолюти, както няма истински „свободен пазар“ — дори Съединените щати, фарът на либералния капитализъм, активно се намесват в икономиката си. По същия начин, ние нямаме пълен вакуум на глобално лидерство. Но този вакуум идва ужасно близо. Реалността на промяната е драматична, от различните световни редове след Втората световна война до това, което имаме сега. Независимо дали става дума за G6, G7 или G8, всички те представляват световен ред G1+: такъв, в който Съединените щати оглавяват глобалното лидерство със своите съюзници, участващи в програмата. Днес вижте начина, по който не реагираме адекватно на толкова широки въпроси като европейската дългова криза и гражданската война в Сирия — и никой друг също не може да се справи с това. Разликата е ясна и очевидна. G-Zero започна през 2008 г. с финансовата криза, дори ако бяха необходими няколко години, докато прахът се утаи, за да можем да го диагностицираме какво точно е това. Но G-Zero е преходен - няма да продължи дълго. Приблизително бих преценил, че това ще продължи още 5-20 години. Това е преходен период, но това, което е толкова обезпокоително за някои, е, че не е ясно към какво преминаваме. Трябва да се запитаме: „Доколко помирителни или противоречиви ще бъдат отношенията между Китай и САЩ?“ И тогава трябва да решим колко важни или неуместни ще бъдат други сили освен тези две на световната сцена. Когато вземем тези два отговора в тандем, получаваме най-вероятните възможности. Най-вероятният изход би влошил отношенията между САЩ и Китай, а други страни ще се окажат сравнително важни в сравнение. Това ни дава свят от региони, където намираме лидерство на подглобално ниво, но все още виждаме неуспех в последователното определяне на международна програма. В тази среда глобалните институции стават още по-неадекватни. Ценностите и приоритетите стават по-местни. Изглежда, че инерцията ни води в тази посока. По-хармоничните опции биха включвали работеща G2 на лидерството на САЩ и Китай или G20, която действително работи. Но и двете са по-малко вероятни от регионите, за съжаление.

https://asiasociety.org/new-york/interview-ian-bremmer-and-new-regional-world-order

Преди 4 часа, новорегистриран2 said:

Русия не разполага с демографския, икономическия или технологичния потенциал, за да бъде световен хегемон, но тя може и е катализатора на промени, и войната в Украйна е само видимото начало на процеси, които са траяли с години. Но именно заради липсата на потенциал повечето желаещи да се "качат на влакчето" заемат изчаквателна позиция. Примерите с поведението на Иран и Турция са най-пресни.

Чета най-различни руски източници, и стигам до заключението, че замисълът на Путин е да върне Русия в старите граници на СССР от 1945, тоест Нова Ялта. При такъв план, Русия вече ще разполага с всички необходими й ресурси да бъде един от 3-те или 4-те световни хегемони.

  • Харесва ми! 3
  • Upvote 1
  • Потребител
Публикува
Преди 5 минути, Б. Киров said:

Аз по принцип напоследък избягвам да пиша във форума, защото някои колеги истерясаха😀, но по същество:

Честно казано и аз мисля малко да огранича активността си или поне да избягвам темата Украйна. :)

Цитирай

Да, това е в общи линии идеята на Китай за СПТ, ако се разровите в документите на МВФ от 2011 ще видите, че тогава техния представител предлага СПТ под името "банкор" /в чест на Кейнс/, подкрепено с кошница от стойност на ключови суровини като петрол, ценни метали и т.н., тоест сегашната идея за валута е... старата китайска такава за световна резервна валута.

2011 е знаменателна и с едно друго предложение или по-точно идея, това на Йън Бремър за G-Zero свят, и то представена не къде да е, а пред Световния Икономически Форум. Тогава! Още по времето на Обама, Бремър казва:

"В този свят няма абсолюти, както няма истински „свободен пазар“ — дори Съединените щати, фарът на либералния капитализъм, активно се намесват в икономиката си. По същия начин, ние нямаме пълен вакуум на глобално лидерство. Но този вакуум идва ужасно близо. Реалността на промяната е драматична, от различните световни редове след Втората световна война до това, което имаме сега. Независимо дали става дума за G6, G7 или G8, всички те представляват световен ред G1+: такъв, в който Съединените щати оглавяват глобалното лидерство със своите съюзници, участващи в програмата. Днес вижте начина, по който не реагираме адекватно на толкова широки въпроси като европейската дългова криза и гражданската война в Сирия — и никой друг също не може да се справи с това. Разликата е ясна и очевидна. G-Zero започна през 2008 г. с финансовата криза, дори ако бяха необходими няколко години, докато прахът се утаи, за да можем да го диагностицираме какво точно е това. Но G-Zero е преходен - няма да продължи дълго. Приблизително бих преценил, че това ще продължи още 5-20 години. Това е преходен период, но това, което е толкова обезпокоително за някои, е, че не е ясно към какво преминаваме. Трябва да се запитаме: „Доколко помирителни или противоречиви ще бъдат отношенията между Китай и САЩ?“ И тогава трябва да решим колко важни или неуместни ще бъдат други сили освен тези две на световната сцена. Когато вземем тези два отговора в тандем, получаваме най-вероятните възможности. Най-вероятният изход би влошил отношенията между САЩ и Китай, а други страни ще се окажат сравнително важни в сравнение. Това ни дава свят от региони, където намираме лидерство на подглобално ниво, но все още виждаме неуспех в последователното определяне на международна програма. В тази среда глобалните институции стават още по-неадекватни. Ценностите и приоритетите стават по-местни. Изглежда, че инерцията ни води в тази посока. По-хармоничните опции биха включвали работеща G2 на лидерството на САЩ и Китай или G20, която действително работи. Но и двете са по-малко вероятни от регионите, за съжаление.

Само накрая да не излезе, че ККП използва руснаците като един своеобразен ледоразбивач на англосаксонския капитализъм. И двама се карат трети печели. 😀

-----

Ако китайците и руснаците успеят да изземат добива, търговията и доставките с полезни изкопаеми от американците, то тогава Pax Americana я чака много много сериозна криза, да не напиша чак разпад. Единствена алтернатива остава търсенето на полезни изкопаеми в космоса, към което активно се стремят водещи американски компании.

Цитирай

Чета най-различни руски източници, и стигам до заключението, че замисълът на Путин е да върне Русия в старите граници на СССР от 1945, тоест Нова Ялта. При такъв план, Русия вече ще разполага с всички необходими й ресурси да бъде един от 3-те или 4-те световни хегемони.

Русия и в момента разполага с природните ресурси, за да бъде световна сила, но не разполага с човешкия ресурс. Даже РФ да анексира Беларус и Украйна ще се нареди някъде след Нигерия и Пакистан по население. А с народите от Средна Азия нещата не са съвсем еднозначни, що се отнася до Русия. Всички се плодят като зайци, докато руснаците намаляват с много бързи темпове.

В руските националистически и геополитически среди е много популярна концепцията за триединния руски народ, който след краха на СССР е бил разделен. За тези хора Русия може отново да бъде Велика сила, единствено след обединението на Русия, Беларус и Украйна в едно. А съществуването на самостоятелна Украйна удря директно по претенциите на Москва да бъде директен наследник на старата, Киевска Рус. Ясно е, че руснаците ще победят, каквато и да е цената. Въпросът, който е важен (вкл. за България) е какво следва от тук нататък.

Тия дни са го извадили от нафталина дугин, за да приказва за славното и розово бъдеще, което чака руснаците. Обаче на въпросите Кога? и Как? взе да се усуква.

Предполагам, че Путин и ко., все пак имат дългосрочни планове за бъдещето и то е свързано със създаването на НЕП с "руски особености". 😀

Но при всички случаи сривът на раждаемостта, който ще настъпи в следващите 3-5 години сред източните славяни ще предопредели тяхното бъдеще. Всяка една голяма обществена промяна при тях, винаги е била свързана с крах на стария строй и възможността за бързо възстановяване от него. Т.е. ако не се случи един рестарт на обществото и икономиката и да започнат да имат повече деца ги чака недобро бъдеще.

А, за да се случи обществен рестарт и полагането на нов обществен ред е нужно първо да се скъса със западното влияние и, може би за пръв път в своята история, Русия да създаде своя собствена идентичност.

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува
Преди 8 минути, новорегистриран2 said:

А, за да се случи обществен рестарт и полагането на нов обществен ред е нужно първо да се скъса със западното влияние и, може би за пръв път в своята история, Русия да създаде своя собствена идентичност.

 

А как да стане номера със собствената идентичност?  Или я имаш, или я нямаш. Русия е част от запада, макар и на неговата периферия и колкото да се опитва, да търси и експериментира, не може да измисли нищо друго освен западни идеи.  Отказът от "западното влияние" е отказ от себе си. Тогава съвсем ще се спихнат.  

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
  • Потребител
Публикува
Преди 7 часа, Warlord said:

Също така Русия казва, че ще започне да плаща всичко към ЕС с рубли, включително и транзитните такси на България по газа на балканския поток. А нашето правителство е отговорило, че ще спре транзита за Сърбия и Унгария в такъв случай. Интересно е тук какво ще последва.

Откъде е информацията?

  • Потребител
Публикува
Преди 55 минути, Atom said:

 

А как да стане номера със собствената идентичност?  Или я имаш, или я нямаш. Русия е част от запада, макар и на неговата периферия и колкото да се опитва, да търси и експериментира, не може да измисли нищо друго освен западни идеи.  Отказът от "западното влияние" е отказ от себе си. Тогава съвсем ще се спихнат.  

На тоя въпрос едва ли могат да отговорят и самите руснаци. Те самите не знаят какво искат. Чета беларуския труд ПРОБЛЕМА ОБРАЗОВАНИЯ РУССКОГО ЛИТЕРАТУРНОГО ЯЗЫКА. И какво ми прави впечатление. Все още спорят и има вътрешно разделение по въпроси от типа на това как възниква съвременния руски език - смесица от старобългарски с тамошни славянски диалекти ли е, само повлиян ли е или възниква самостоятелно. Камо ли за нещо по-дълбоко. Досега те никога не са се сблъсквали с подобен въпрос, когато им се е налагало все са приемали чуждия опит. От там идва и големия проблем на Русия след разпада на СССР, какво да прави и на къде да върви. От къде да вземе идея по въпроса... Пробват с някакви измислици като евразийството, но за да го наложат нито имат икономиката, нито демографията, нито пък има желание сред масите.

  • Потребител
Публикува
Преди 4 минути, Atom said:

Точно така. Днешната война до голяма степен е следствие именно на това, че руснаците не знаят какво  искат. Или по точно знаят - искат да са голяма работа, но не знаят  в какво точно се състои това да си "голяма работа", още по-малко  как да  го постигнат. 

Сега уж са тръгнали най-накрая да намират някакъв си собствен уникален път, но в него няма нищо уникално.  Просто Путин повтаря стъпките на Хитлер и е на път на направи някакъв фашистки или фашизоиден режим. Нищо ново под слънцето.  Накрая вместо те да денацифицират украинците ще се наложи тях да ги дефашизират и депутинизират. 

Ако трябва да сме честни руснаците пробваха да се интегрират в Запада, но са твърде големи и силни и не се получи по баш желания начин, та сега се налага да си търсят място в света. Към сегашния момент историите с православно-славянската цивилизация, новия СССР или евразийството не ми изглеждат перспективни. Демографията им е много зле, изключително зле. Може би след някоя и друга година, ако се успокоят нещата ще могат да си стъпят на краката, но дотогава може и да ги е хванала липсата, защото може никой да не иска да търгува с тях.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 28 минути, новорегистриран2 said:

Ако трябва да сме честни руснаците пробваха да се интегрират в Запада, но са твърде големи и силни и не се получи по баш желания начин, та сега се налага да си търсят място в света.

А какво толкова не им достигна? Постоянен член на съвета за сигурност на ООН с право на вето, член на Г8.  Дето се вика това е самия връх.  Едновременно и в двете организации членуваха само 4 държави: САЩ, Франция, Обединеното Кралство и Русия.   Това беше чисто "западен кръг" от най-висше ниво - страните които управляват планетата.   Ако това не е интеграция в запада какво е?  Китай например е постоянен член на СС на ООН, но не е член на Г8(9), Япония е член на Г7 (с Русия бяха Г8), но не е постоянен член на съвета за сигурност в ООН.   

На руснаците обаче това им е малко. Искат нещата да се върнат като по времето на СССР и светът да се управлява от САЩ и Русия, а всеки от тях да си има своя сфера.  Няма как да стане номера. Сега всичко ще отиде в небитието. Русия по всяка вероятност след Путин ще се разпадне или пък ще стане открито фашистки режим, който ще се избягва от всички. 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 3
  • Потребител
Публикува
Преди 13 минути, Atom said:

А какво толкова не им достигна? Постоянен член на съвета за сигурност на ООН с право на вето, член на Г8.  Дето се вика това е самия връх.  Едновременно и в двете организации членуваха само 4 държави: САЩ, Франция, Обединеното Кралство и Русия.   Това беше чисто "западен кръг" от най-висше ниво - страните които управляват планетата.   Ако това не е интеграция в запада какво е?  Китай например е постоянен член на СС на ООН, но не е член на Г8(9), Япония е член на Г7 (с Русия бяха Г8), но не е постоянен член на съвета за сигурност в ООН.   

На руснаците обаче това им е малко. Искат нещата да се върнат като по времето на СССР и светът да се управлява от САЩ и Русия, а всеки от тях да си има своя сфера.  Няма как да стане номера. Сега всичко ще отиде в небитието. Русия по всяка вероятност след Путин ще се разпадне или пък ще стане открито фашистки режим, който ще се избягва от всички. 

Питай ги тях, не мен! Иларионов (бивш съветник на Путин до 2004-5) директно го каза, че Путин активно е работил за влизането на Русия в НАТО.

 

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, новорегистриран2 said:

Питай ги тях, не мен! Иларионов (бивш съветник на Путин до 2004-5) директно го каза, че Путин активно е работил за влизането на Русия в НАТО.

 

Благодаря.

Разрових малко по въпроса. Ето нещо интересно от DW:

Каква е причината за тази трансформация? 

Андрей Иларионов: Според мен повратът настъпи през 2003 година. Той е ознаменуван от важно събитие, променило представата на Путин за света - войната в Ирак. Именно тя, струва ми се, е оказала силно влияние върху светогледа му. От този момент нататък започва радикалната промяна от ранния Путин към днешния Путин, когото сега всички ние добре познаваме.

В онзи момент той енергично се противопостави на тази война, опита се да убеди Джодж Уокър Буш да се откаже от нея. Бях свидетел на ред подобни разговори и видях какво се случи. Путин беше абсолютно искрен и последователен. Той смяташе, че тази война ще доведе до катастрофа - в Ирак, в Близкия Изток, в целия свят. След като това действително се случи, Путин си направи няколко важни извода. Реши, че международното право може да се нарушава. И реши, че след като САЩ могат да вършат това в Ирак, то той може да го върши на други места по света. И Путин започна да следва това правило. Първото място, където го приложи, беше Русия, а първата жертва на новата му политика станаха Михаил Ходорковски и основаният от него концерн ЮКОС. Пълният обрат не се извърши за един ден, нито за една година. Но през 2003 година бе направена първата крачка.        

https://www.dw.com/bg/в-началото-путин-беше-друг-обратът-започва-след-2003/a-51857127

Но това е по скоро ОТ и е за другата тема. От това, което коментирахте тук, като запознати с икономиката и основно покрай новата валата, която евентуално би заменила долара като резервна валута, имам няколко въпроса. Поради професионални причини, те са свързани основно с производството на храна.

- Какви биха били последствията, ако тази нова валута влезне в обръщение до или включително месец Юни и Русия рещи да я използва като основна валута за износ на продукцията си?

- Какви биха били последствията, ако Русия (контролираща и износа на Украйна) спре износа на хранителни продукти?

Ето нещо за размисъл:

https://farm-bg.desigusxpro.com/posadka/ogorod/zlaki/pshenitsa/samye-krupnye-strany-eksportery.html

Данните са малко стари, но дават обща представа за тенденциите. Накрая има едно клипче, което смятам, че е задължително за гледане.

Преди 9 часа, Warlord said:

Европейската и световната икономика все ще се оправят някак и без това парченце там долу вляво. Да му мисли парченцето как ще се оправя само` ;)

275110450_10224799232642169_4097252862722187604_n.jpg

Разсмиваш ме. Не е важно колко голямо парченце имаш от икономиката, а колко е важно.

Русия и Украйна осигуряват износа (не производството) на 80% от слънчогледа.60-70 милиона тона износ на пшеница, което е около 15% и нагоре. Не ми се коментира за останалите хранителни продукти. И всичко това в момента е в ръцете на Путин.

Всички можем да живеем без лаптопи и мерцедеси. Но колко можем да живеем без храна? Жестоката истина е, че мира в света е в ръцете на Путин. Замисли се за всички страни вносители на пшеница и какво би станало в тях, ако Путин отреже доставките на хранителни продукти. Давам ти директен отговор - света ще се моли да паднат санкциите на Путин и в замяна на това ще е готов да приеме санкциите на запада. Това, което даваш ти е на принципа - на гол (разбирай гладен) тумбак, чифте пищови.

Ако не ми вярваш, то погледни клиповете от една конкретна верига за хранителни продукти и си погледни последната касова бележка, с която си си купил хляб.

  • Харесва ми! 2
  • Потребител
Публикува
Преди 8 часа, Янков said:

Благодаря.

Разрових малко по въпроса. Ето нещо интересно от DW:

Каква е причината за тази трансформация? 

Андрей Иларионов: Според мен повратът настъпи през 2003 година. Той е ознаменуван от важно събитие, променило представата на Путин за света - войната в Ирак. Именно тя, струва ми се, е оказала силно влияние върху светогледа му. От този момент нататък започва радикалната промяна от ранния Путин към днешния Путин, когото сега всички ние добре познаваме.

В онзи момент той енергично се противопостави на тази война, опита се да убеди Джодж Уокър Буш да се откаже от нея. Бях свидетел на ред подобни разговори и видях какво се случи. Путин беше абсолютно искрен и последователен. Той смяташе, че тази война ще доведе до катастрофа - в Ирак, в Близкия Изток, в целия свят. След като това действително се случи, Путин си направи няколко важни извода. Реши, че международното право може да се нарушава. И реши, че след като САЩ могат да вършат това в Ирак, то той може да го върши на други места по света. И Путин започна да следва това правило. Първото място, където го приложи, беше Русия, а първата жертва на новата му политика станаха Михаил Ходорковски и основаният от него концерн ЮКОС. Пълният обрат не се извърши за един ден, нито за една година. Но през 2003 година бе направена първата крачка.        

https://www.dw.com/bg/в-началото-путин-беше-друг-обратът-започва-след-2003/a-51857127

В някоя от речите си преди началото на украинската инвазия Путин намекна, че Русия се е стремяла към членство в НАТО. Явно са осъзнали, че никой няма да ги приеме и е напразно да се натискат.

Цитирай

Но това е по скоро ОТ и е за другата тема. От това, което коментирахте тук, като запознати с икономиката и основно покрай новата валата, която евентуално би заменила долара като резервна валута, имам няколко въпроса. Поради професионални причини, те са свързани основно с производството на храна.

- Какви биха били последствията, ако тази нова валута влезне в обръщение до или включително месец Юни и Русия рещи да я използва като основна валута за износ на продукцията си?

Да не забравяме, че това е форум, в който (по презумция) пишат хора, които не са в кухнята на събитията, а много много странични наблюдатели. Всичко написано тук е строго с дискусионен характер и няма начин да носи някаква вътрешна/професионална информация. Така че по-добре не правете бизнес планове въз основа на постовете тук. ;) Изобщо не е сигурно, че ще се създаде подобна валута/система. Както се посочи по-горе, тя се дискутира от дълги години, постоянно се преформатира и е буквално на ниво обсъждане. Китайците имат свои собствени интереси и разработки в тази сфера и няма да ги изоставят заради интереса на руската олигархия.

А, ако някой ден се стигне до създаването ѝ, за мен тази "валута" по скоро ще е система за разплащане, а не нова валута като еврото. Макар че може и да се появи евразо. Независимо как решат да я нарекат, ще отнеме години докато се създаде инфраструктурата, напишат се правилата, тества се и се приложи. Отделно, икономиката не е само полезни изкопаеми. Световните производствени мощности са концентрирани в три големи икономически центъра - Източна Азия, Европа и Северна Америка. Не Русия, а ОНД, няма как да бъде конкурент на никой от трите центъра.  Т.е. руснаците тепърва трябва да се създават производствен и научен потенциал, чрез който да настигнат сегашното ниво на развитие на основните икономически центрове. А дотогава ще тече време, през което конкурентите ще дърпат само напред, отделно има много страни като Индия, Етиопия, Виетнам, Филипините и пр., които растат с много бързи темпове, имат население и тепърва ще навлизат в надпреварата.

Цитирай

- Какви биха били последствията, ако Русия (контролираща и износа на Украйна) спре износа на хранителни продукти?

Ето нещо за размисъл:

https://farm-bg.desigusxpro.com/posadka/ogorod/zlaki/pshenitsa/samye-krupnye-strany-eksportery.html

Данните са малко стари, но дават обща представа за тенденциите. Накрая има едно клипче, което смятам, че е задължително за гледане.

Едва ли руснаците ще спрат износа, все пак нямат намерението да се самоунищожават икономически, нито са чудовища, които искат да подложат на глад приятелски страни като Египет. А и може да се наложи да изхранват Украйна, защото се говори, че тамошните аферисти са откраднали държавния резерв и парите за попълването му.

Проблемът е това, че част от инфраструктурата вече е унищожена, а която не е, в момента е неизползваема заради военните действия. И веригите за доставки са нарушени. Всичко това препятства както чисто селскостопанската дейност, така и износа. От там идва и ръста на цените в световен мащаб.

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува
Преди 42 минути, новорегистриран2 said:

В някоя от речите си преди началото на украинската инвазия Путин намекна, че Русия се е стремяла към членство в НАТО. Явно са осъзнали, че никой няма да ги приеме и е напразно да се натискат.

Да не забравяме, че това е форум, в който (по презумция) пишат хора, които не са в кухнята на събитията, а много много странични наблюдатели. Всичко написано тук е строго с дискусионен характер и няма начин да носи някаква вътрешна/професионална информация. Така че по-добре не правете бизнес планове въз основа на постовете тук. ;)

Аз също не съм в кухнята на събитията и няма как да направя бизнес план въз основа на поднесените тук факти. Просто от началото на тази война, започнах да се замислям за последствията от нея в глобален мащаб и резултатите изобщо не ми харесват.

Преди 46 минути, новорегистриран2 said:

А, ако някой ден се стигне до създаването ѝ, за мен тази "валута" по скоро ще е система за разплащане, а не нова валута като еврото. Макар че може и да се появи евразо. Независимо как решат да я нарекат, ще отнеме години докато се създаде инфраструктурата, напишат се правилата, тества се и се приложи. Отделно, икономиката не е само полезни изкопаеми. Световните производствени мощности са концентрирани в три големи икономически центъра - Източна Азия, Европа и Северна Америка. Не Русия, а ОНД, няма как да бъде конкурент на никой от трите центъра.  Т.е. руснаците тепърва трябва да се създават производствен и научен потенциал, чрез който да настигнат сегашното ниво на развитие на основните икономически центрове. А дотогава ще тече време, през което конкурентите ще дърпат само напред, отделно има много страни като Индия, Етиопия, Виетнам, Филипините и пр., които растат с много бързи темпове, имат население и тепърва ще навлизат в надпреварата.

Това до някъде е успокоително, но мисля че изключването на Русия от системата SWIFT ще ускори нещата. Аз поне се питам, коя ще е следващата страна изключена от нея. Предполагам че и някои държавни лидери се питат същото.

Преди 56 минути, новорегистриран2 said:

Едва ли руснаците ще спрат износа, все пак нямат намерението да се самоунищожават икономически, нито са чудовища, които искат да подложат на глад приятелски страни като Египет. А и може да се наложи да изхранват Украйна, защото се говори, че тамошните аферисти са откраднали държавния резерв и парите за попълването му.

Проблемът е това, че част от инфраструктурата вече е унищожена, а която не е, в момента е неизползваема заради военните действия. И веригите за доставки са нарушени. Всичко това препятства както чисто селскостопанската дейност, така и износа. От там идва и ръста на цените в световен мащаб.

Засега няма данни Русия да иска да спре доставките, но трябва да се запитаме, докъде може да стигне Путин, когато е максимално притиснат до стената. А че ще се наложи да изхранва Украйна, това много вероятно. Това обаче не е чак толкова притеснително.

По-притеснително за мен е, ако се наложи да я изхранва и следващата стопанска година (да поясня -в земеделието годината започва от 1.10 и приключва на 30.09 - това е стопанска година). Тогава Русия и да иска, няма да може да изнася храни. Което означава че ще трябва да се яде от резервите. Колко страни имат сносни резерви е съвсем друг въпрос. Нали разбирате, че в страни като Мароко, Египет, Алжир и др. имащи малки резерви, хората изобщо не ги интересува с колко ще намалее производството на Мерцедес и Гучи, а какво има за ядене. Това което ме притеснява е да не се стигне до нова Арабска Пролет и нова бежанска вълна от там.

  • Харесва ми! 1

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!