Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отразят санкциите на Русия и как на останалия свят?


Recommended Posts

  • Потребител
Публикува
Преди 3 минути, Р. Теодосиев said:

Свръхинфлация, цените все повече и повече ще се увеличават.

Но не може цените (свръхинфлацията) да се увеличават до безкрай. Най-малкото защото поне на теория това означава всички руснаци да обеднеят като църковни мишки. Никога не се е случвало. Затова естественото продължение е или революция,или сваляне на Путин от власт и изпълняване на условията изисквани от Запада,и връщане към нормалността,каквото и да значи за руснаците това определение. 🙂

  • Харесва ми! 4
  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Администратор
Публикува

Ще видим как са го планували или въобще имат някаква идея какво правят. 

Там пропагандата е много голяма, по телевизията говорят неща от типа, че трябва всеки, които не е съгласен с войната да няма право на кръводаряване, трансплантации и разнични медицински и социални превилегии. Създава се един голям страх в обществото и едва ли не малцинство са тези, които са против войната, а не тези, които я подкрепят.

Реално хората ги е страх, но все още имат хляб и водка.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Потребител
Публикува
Just now, Р. Теодосиев said:

Ще видим как са го планували или въобще имат някаква идея какво правят.

Според мен те нямат "изходна стратегия" и действат спрямо момента: сега се налага
да се печатат пари и те печатат.  Като това доведе до проблеми, тогава ще му мислят.

Предполагам, че те се надяват нещата да се наместят от само себе си и нямат план-Б.

  • Харесва ми! 4
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 12 часа, deaf said:

Стана ми интересно (подсъзнателно ми се върти в главата от няколко дена въпросът),как вътре в Русия ще оценяват рублата?! Или всъщност не това е въпросът,а как ще определят цените на стоките и услугите? Цените на стоките ще определят стойността на рублата в случая.

Не мога въобще да отговоря на този въпрос. Цялата им идея да се опитат вържат рублата с газа и нефта посред война и очаквани санкции ми се вижда налудничава.

Преди 12 часа, deaf said:

Най-малкото защото поне на теория това означава всички руснаци да обеднеят като църковни мишки.

Аз очаквам точно това да стане. За сега все още имат някакви резерви очевидно, но в един момент не виждам изход.

 

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 3
  • Потребител
Публикува (edited)

Правителството и МОЛ досега мълчаха кат д-пи. От преди 5 дена са спрели украинците нефта в посока Унгария, Словакия Чехия, защото не са получили парите за транзит. Имало е 2 попитки да прехвърлят руснаците парите но били неуспешни. Акциите на МОЛ падат. Фирмата е съгласна тя да плати за транзита но за сега няма сделка...И това от чужбина узнават унгарските медии и притежателитее на МОЛ акции.🤬aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2Y1YmUwYmFiMzE1YzQ3MDg4MGQ3MjBkMzQxNTk1YmY0.jpg

Редактирано от Skubi
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Потребител
Публикува
Преди 7 часа, Skubi said:

Правителството и МОЛ досега мълчаха кат д-пи. От преди 5 дена са спрели украинците нефта в посока Унгария, Словакия Чехия, защото не са получили парите за транзит. Имало е 2 попитки да прехвърлят руснаците парите но били неуспешни. Акциите на МОЛ падат. Фирмата е съгласна тя да плати за транзита но за сега няма сделка...И това от чужбина узнават унгарските медии и притежателитее на МОЛ акции.🤬aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2Y1YmUwYmFiMzE1YzQ3MDg4MGQ3MjBkMzQxNTk1YmY0.jpg

Форинтът как е? 

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, Skubi said:

Пада. Az euró-forint árfolyama

Не е добре това, защото нямате много резерви в твърда валута. 

  • Потребител
Публикува

Тръгна на ново нефтът защото MOL от задният си джоб плати на украинците/вместо руснаците/ нужната 10-12 000 000 USD транзитната такса....

https://www.penzcentrum.hu/gazdasag/20220810/kiderult-ennyit-fizethetett-a-mol-hogy-ujrainduljon-a-baratsag-koolajvezetek-1127855

 

  • Потребител
Публикува

Анатолий Несмиян

 

Министр энергетики Германии Роберт Хабек заявил дословно следующее: "Германия построила бизнес-модель, которая в большой степени базировалась на зависимости от дешевого российского газа, а также таким образом от президента, который нарушает международное право, для которого либеральные демократии и их ценности являются объявленными врагами. Эта модель потерпела крах, и она не вернется. Мы должны с молниеносной скоростью перестраиваться"

В общем-то, Хабек озвучил с максимальной доступностью то, что говорилось и делалось практически сразу после прихода к власти нынешнего правительства Германии. Хабек прямо говорит о том, что бизнес-модель «дешевый газ в обмен на лояльное отношение к поставщику, нарушающему базовые принципы международного права» пришла в критическое несоответствие с теми принципами, которыми должна руководствоваться Германия. Перед ней встал вопрос ребром: либо отказываться от этой соблазнительной бизнес-модели ради принципов, либо менять принципы ради продолжения выгодного «сотрудничества».

Хабек от имени новых германских властей вполне внятно заявляет, что продолжения у этой модели отношений не будет. Выгода вторична по отношению к принципам.

И вот здесь у кремлевских экзистенциальное непонимание нынешней реальности. По инерции российская пропаганда, которая лишь транслирует понимание происходящего в Кремле, продолжает говорить о выгодах сотрудничества с Россией. Люди, у которых нет никаких принципов, никогда не поймут тех, у кого они есть. И в этом критическая проблема взаимоотношений Кремля с окружающим миром. Включая, кстати, и постсоветское пространство. 

Проблема кроется не в объективных, а в субъективных факторах. В иррациональном, в области социальной психологии. В начале нулевых власть в России захватило сословие воров и уголовников, поднявшееся в девяностые, набравшее ресурс, взявшее власть на уровне регионов. Оно же принесло в российскую политику ранее не виданный этический кодекс, который в своей базе нес только одну составляющую: алчность и корысть. Пожалуй, впервые в российской истории люди с подобным менталитетом стали управлять целой страной. Как сказал прокурор Роман Руденко на Нюрнбергском трибунале: «…Впервые перед судом предстали преступники, завладевшие целым государством и самое государство сделавшие орудием своих чудовищных преступлений…»

Придворные пропагандисты и мобилизованные теоретики пытаются натянуть ненатягиваемое, выискивая в действиях режима какие-то государственнические паттерны, но их задача выглядит абсолютно нерешаемой: у режима просто нет потребности и понимания сути и смысла государства как института управления. Для них государство - лишь инструмент перераспределения собираемого с покоренной территории дохода, дани.

На смену таким же, как они, бандитам и уголовникам, в постсоветских странах приходят к власти люди, обладающие убеждениями. Неважно, какими — важно, что они у них есть. И эти убеждения тоже входят в непримиримое противоречие с этикой криминального сословия, управляющего сегодня Россией.

Отсюда и все более ожесточающийся конфликт с Казахстаном, очень плохо прикрытое недовольство армянским руководством, абсолютно иррациональная ненависть к новому украинскому руководству. Здесь же и постепенное ухудшение отношений (точнее, отстранение от России) руководства Узбекистана и Киргизии.

Вор, вся этика которого зациклена на корысти, не в состоянии понять тех, кто ценит выгоду, но этические принципы ставит выше неё. А всё, что вор и уголовник не понимает, он воспринимает враждебно. Отсюда и окукливание Кремля, введение режима запертой крепости, здесь же понимание происходящего исключительно в одном разрезе: «Кругом враги». И это неразрешимое противоречие, так как криминальная психология уже не может измениться.
 
 
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Публикува

Местните европейци стават все по склонни да не реагират за новините от Украйна, почват дс мрънкат и негодуват. Финландската <средна класа> ( тя е специфична, различна от западноевропейската) обеднява и някои наддадоха глас. Тука ги будалкат с лозунги от типа, Ха сега видяхте ли цените на Путин !, но някои вече посочват финландския политич., и отчасти икон.-финансов елит за Виновен. Към края на зимата ще има изненади, бружения в партиите на провинциално ниво, може и протести.

Още днес много финландци не са съгласни със секване потока на руснаци към Финландия, на исток търпят загуби, дребния бизнес умря, буквално, оцеляват само феодалните картели.

Публикува

Голяма новина от Русия: подписан е договор с Турция за доставка на още системи С-400

 

Документът предвижда и локализиране на производството на отделните компоненти

Подписан е договорът за доставка на Турция на още зенитно-ракетни комплекси С-400, като документът предвижда и локализиране на производството на отделните компоненти на системата. Това съобщи Дмитрий Шугаев, ръководител на руската Федерална служба за военно-техническо сътрудничество (ФСВТС), предаде ТАСС, съобщи БТА.

Бих искал да отбележа, че вече е подписан съответният договор. Наред с другото, той предвижда локализиране на производството на отделните компоненти на системата, каза Шугаев в отговор на въпрос за сроковете за подписване на договора за доставка на втората партида системи С-400 за Турция. Шугаев, който говори по време на международния форум "Армия-2022", добави, че в момента се извършва практическата реализация на договора.

През 2017 г. Русия и Турция подписаха договора за доставки на системите С-400 на Анкара. Военно-техническото сътрудничество между Москва и Анкара се развива в рамките на споразуменията, независимо от политическата ситуация, каза още Шугаев. Сложната политическа ситуация през тази година се отрази негативно на някои аспекти от сътрудничеството на Русия с нейните партньори. Въпреки това военно-техническото сътрудничество с Турция се развива в съответствие с договореностите, постигнати между президентите на двете страни. Планираме да продължим да работим с нашите турски партньори по прозрачен и взаимноизгоден начин, каза той.

 

 
 
  • Потребител
Публикува

Малко хумор

"А что тут свое?", - спросил диктатор.

"Дизайн и монтаж", - ответили ему.

 

 

  • ХаХа 4
  • Потребител
Публикува
Преди 4 часа, Пандора said:

Малко хумор

"А что тут свое?", - спросил диктатор.

"Дизайн и монтаж", - ответили ему.

 

 

Виж оня от заде....Пише историческите мисли на Лукашенка, когато раздава акъл във връзка на производ на крос мотори.....

Идвами на ум историята....Унгарците получаваха с тонове ЗИЛ-ове на времето, вадеха им бензинените мотори и слагаха IFA дизелови двигатели, а гумите/белоруски/ ги монтирваха на Икарусите за СССР. След първата партида руснаците заявиха, че ако автобусите не са с унгарските гуми Таурус а с белоруски, няма да ги приемат....Такова "добро" качество бяха....🤡🤣😂 

 

  • ХаХа 1
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 10 часа, Skubi said:

Виж оня от заде....Пише историческите мисли на Лукашенка, когато раздава акъл във връзка на производ на крос мотори.....

Не, води си белижки за новото задание, за да се втурнат от следващия ден да го изпълняват. :)

Всъщност видеото го видях в публикация в един блог. В един от коментарите се описва, че проектът за моторите бил замислен преди две години. Но сега конюнктурата вече се е променила, при това интересното е, че Лукашенко споменава санкциите, но не и ковида например, може би защото в Беларус няма ковид.

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува

Германия подписа меморандум за разбирателство с RWE, Uniper, EnBW и VNG за доставка на втечнен природен газ до два терминала за внос на LNG, базирани на FSRU. Германският министър на икономиката и изменението на климата Роберт Хабек подписа меморандума във вторник с представители на енергийните компании. С този меморандум двете планирани базирани на FSRU съоръжения във Вилхелмсхафен и Брунсбютел ще бъдат напълно снабдени до март 2024 г., каза Хабек след подписването на меморандума. Според изявление на германското министерство на икономиката страните сега ще работят за финализиране на правно обвързващите договори за двата терминала, които ще имат капацитет до 12,5 милиарда кубични метра годишно.

https://lngprime.com/europe/germany-inks-lng-supply-deal-for-two-fsru-terminals/59404/

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Публикува
Преди 1 час, Пандора said:

Германия подписа меморандум за разбирателство с RWE, Uniper, EnBW и VNG за доставка на втечнен природен газ до два терминала за внос на LNG, базирани на FSRU. Германският министър на икономиката и изменението на климата Роберт Хабек подписа меморандума във вторник с представители на енергийните компании. С този меморандум двете планирани базирани на FSRU съоръжения във Вилхелмсхафен и Брунсбютел ще бъдат напълно снабдени до март 2024 г., каза Хабек след подписването на меморандума. Според изявление на германското министерство на икономиката страните сега ще работят за финализиране на правно обвързващите договори за двата терминала, които ще имат капацитет до 12,5 милиарда кубични метра годишно.

https://lngprime.com/europe/germany-inks-lng-supply-deal-for-two-fsru-terminals/59404/

Германските наци-ти въведоха за народа си <данък газ>:D, има и скрити данък ток, данък вода, скоро и данък вурст- карта с отстъпка в аптеките, лековит вазелин от Доктор Ох,Али ! :D

  • ХаХа 1
Публикува

Европа не може да си позволи дълга ресурсна война с Русия, отстъпва тихомълком
Основната причина за цената на петрола е фокусът върху зелената енергия

Прочети още на: https://www.dnes.bg/rusia/2022/08/17/evropa-ne-moje-da-si-pozvoli-dylga-resursna-voina-s-rusiia-otstypva-tihomylkom.540540
 

Ще има много сериозни политически промени в Европа в разгара на зимата. Ще се промени и начинът, по който Европа гледа към конфликта и как трябва да се подходи към него. Смятам, че ще се търси смекчаване на санкциите чисто егоистично от икономическа гледна точка. Великобритания вече го прави. Тя махна някои ограничения върху покупките на метали и на други суровини от Русия. Това ще се случи тихомълком. Икономиката не е в състояние, в което да си позволи да води ресурсна война с един от най-големите световни производители на ресурси и то, когато пазарът е нагоре. Ако цената на петрола беше около 25 долара – да, но не когато е около 100 долара. Това каза Цветослав Цачев, инвестиционен консултант, в предаването „Бизнес старт” с водещ Христо Николов.

Тенденцията петролът да бъде скъп не е тенденция от войната. Тя е тенденция от едно десетилетие с пренасяне на фокуса върху зелената енергия. Това доведе до много по-малко инвестиции в петролна инфраструктура, отколкото са необходими да поддържат силно растяща глобална икономика, каквато видяхме през 2021 година. Още тогава назряваше този дефицит, който обещаваше цените да се настанят над 100 долара за барел.

Ако сравняваме с предишния връх на петрола, който беше около 150 долара преди 14 години и сметнем с инфлация, то този връх сега отговаря на цена, която е близо двойно по-висока - към 180-190 долара чисто номинално от гледна точка на обезценката на парите. Това означава, че не сме стигнали върховете на петрола по такъв шоков начин, какъвто се случи предишния път.

"Сега големият проблем е не толкова цената на петрола, а липсата на достатъчно мощности в рафинериите, които да позволят да се обработва достатъчно количество, за да се задоволи пазарът на дребно”, подчерта Цачев.

По отношение на регистрираните рекордни печалби на петролните компании за последното тримесечие събеседникът отбеляза, че тази тенденция започва от много лоши нива що се отнася до нормата на печалба само до преди две-три години. През 2019 година нормата на печалба на петролните компании беше около 5% при 10-15% средно за останалите сектори в икономиката.

"Наистина виждахме едно десетилетие, в което не само не се инвестираше, но то нямаше и смисъл да се инвестира в петролния сектор, защото възвръщаемостта беше много по-малка от всичко останало. Затова стигнахме до дисбаланс в световен мащаб”, обясни гостът.

"Следващото десетилетие ще видим цикъл на покачване на суровините. Ще видим този бичи пазар, който е характерен с няколкостотин процента покачване”, прогнозира Цачев.

По думите му петролът ще направи корекция в цената си, той вече се настани под 100 долара за барел и ще продължи да бъде натискан надолу поради назряващата рецесия.

По думите му притесненията вече ги виждаме на петролния пазар и много инвеститори започват да го напускат. Да се притежава сега петрол няма кой знае какъв смисъл. Виждаме най-слабите обеми на отворени фючърсни позиции от седем месеца насам, това е още преди войната.

Във връзка с наложеното ембарго на ЕС върху руския петрол от 5 декември събеседникът посочи, че Русия пренасочва петрола си към Азия, а съответно азиатският отива към Европа. Това натежава върху логистиката. Забавянето на транспорта доведе до този растеж на цените, но сега пазарът в някаква степен се балансира. Голямо значение обаче има дали е налице достатъчен капацитет за рафиниране, защото Европа потребява и петролни продукти.

Как се представят петролните компании и какви са краткосрочните и дългосрочни перспективи пред тях може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

По публикацията работи: Анисия Иванова

Прочети още на: https://www.dnes.bg/rusia/2022/08/17/evropa-ne-moje-da-si-pozvoli-dylga-resursna-voina-s-rusiia-otstypva-tihomylkom.540540
 

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)
Преди 45 минути, Втори след княза said:

Русия поддържа според възможностите си конгресна активност

Зачитал ли си се в списъкът на участващите военни министри? Личности с огромно световно влияние от Зимбабве, Бурунди, Судан, Етиопия, Еритрея, Южноафриканската република. Списъкът до последно беше секретен. Да, Русия не е в изолация, просто такива са и възможностите :)

А денацификация не се цели, щото веч денацифицираха Буча и Ирпен... И демилитаризация не се цели, нямат силици вече и за това. Доскоро целите бяха да се защитава Донбас, напоследък и това е изоставено. А дори идеи за цели никакви, изчерпаха се възможностите... Сега целта е мир на всяка цена, затова и провокациите със Запорожката АЕЦ.

Редактирано от scaner
  • Неясен 1
  • Тъжен 1
  • Upvote 2
  • Потребител
Публикува
Преди 49 минути, Втори след княза said:

Обърнете внимание, че вече не се цели денацификация, защото де- що имаше по фронта някой куражлия нацист, след Азовстал или е в лагер за военнопленници и се разкайва, или разказва за злодействата на управляващите, или е покойник.

Значи можем да приемем, че в Украйна вече няма нацисти. Нал тъй, Мунчо. :rofl::smeh:

  • Неясен 1
Публикува
Преди 4 минути, scaner said:

Зачитал ли си се в списъкът на участващите военни министри? Личности с огромно световно влияние от Зимбабве, Бурунди, Судан, Етиопия, Еритрея, Южноафриканската република. Списъкът до последно беше секретен. Да, Русия не е в изолация, просто такива са и възможностите :)

А денацификация не се цели, щото веч денацифицираха Буча и Ирпен... И демилитаризация не се цели, нямат силици вече и за това. Доскоро целите бяха да се защитава Донбас, напоследък и това е изоставено. А дори идеи за цели никакви, изчерпаха се възможностите... Сега целта е мир на всяка цена, затова и провокациите със Запорожката АЕЦ.

Тва не е модно , сега са на тема <дегазификация> из европейските ливади и полета, <декюмюризация>  <денафтализация> и  ................пр. Онея бледни европейци сами почват да си обелват ДетУ !:D

  • Потребител
Публикува (edited)

Икономиката на Руската федерация навлиза в криза, която ще бъде „значително по-дълбока“ от всичко, което страната е преживяла от края на 90-те години на миналия век. БВП и индустрията на Русия ще загубят 10%, а нивото на бедността ще скочи до нива, невиждани от първите години след разпадането на СССР. Това каза в интервю за «Бизнес-онлайн» Абел Агенбегян, академик на Руската академия на науките, доктор по икономика и бивш икономически съветник на първия президент на СССР Михаил Горбачов.

Според Аганбегян, който започна кариерата си в съветския съвет на министрите при Никита Хрушчов, до средата на 2023 г. икономическият спад в Русия ще бъде три пъти по-голям от „провала“ от 2014-16 г. и два пъти по-голям от последствията от фалита от 1998 г.

Безработицата, включително скритата безработица, ще се удвои, а хората, които вече са обеднели с 10% след окупацията на Крим и първата вълна от санкции, „ще трябва да живеят в строги икономии няколко години“, прогнозира Аганбегян. Сега 18% от руските граждани "живеят на мизерно ниво", заявява той: техните доходи не достигат жизнения минимум, определен от правителството от 13 919 рубли на месец. „Това са хора, които мислят какво да си купят за ядене. Те не могат да отидат в обичайната «Пятерочку»  и да платят за нещо, което харесват. Те трябва да избират храната си, защото не могат да си позволят да ядат месо всеки ден“, казва Аганбегян. Според него такива ще бъдат един път и половина повече: когато кризата достигне своя максимум през третото или четвъртото тримесечие, 25-30% от населението, или 43 милиона души, може да се окажат в зоната на бедност. 

https://sprotyv.info/ekonomica/akademik-ran-prognoziruet-massovoe-obnishhanie-grazhdan-rf/

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 3
  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, Пандора said:

Икономиката на Руската федерация навлиза в криза, която ще бъде „значително по-дълбока“ от всичко, което страната е преживяла от края на 90-те години на миналия век. БВП и индустрията на Русия ще загубят 10%, а нивото на бедността ще скочи до нива, невиждани от първите години след разпадането на СССР. Това каза в интервю за «Бизнес-онлайн» Абел Агенбегян, академик на Руската академия на науките, доктор по икономика и бивш икономически съветник на първия президент на СССР Михаил Горбачов.

Според Аганбегян, който започна кариерата си в съветския съвет на министрите при Никита Хрушчов, до средата на 2023 г. икономическият спад в Русия ще бъде три пъти по-голям от „провала“ от 2014-16 г. и два пъти по-голям от последствията от фалита от 1998 г.

Безработицата, включително скритата безработица, ще се удвои, а хората, които вече са обеднели с 10% след окупацията на Крим и първата вълна от санкции, „ще трябва да живеят в строги икономии няколко години“, прогнозира Аганбегян. Сега 18% от руските граждани "живеят на мизерно ниво", заявява той: техните доходи не достигат жизнения минимум, определен от правителството от 13 919 рубли на месец. „Това са хора, които мислят какво да си купят за ядене. Те не могат да отидат в обичайната «Пятерочку»  и да платят за нещо, което харесват. Те трябва да избират храната си, защото не могат да си позволят да ядат месо всеки ден“, казва Аганбегян. Според него такива ще бъдат един път и половина повече: когато кризата достигне своя максимум през третото или четвъртото тримесечие, 25-30% от населението, или 43 милиона души, може да се окажат в зоната на бедност. 

https://sprotyv.info/ekonomica/akademik-ran-prognoziruet-massovoe-obnishhanie-grazhdan-rf/

 Това звучи доста апокалиптично, но в България това е моментното положение с бедността. Съмнявам се подобна криза да постави под натиск режима.

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, Пандора said:

Това каза в интервю за «Бизнес-онлайн» Абел Агенбегян, академик на Руската академия на науките, доктор по икономика и бивш икономически съветник на първия президент на СССР Михаил Горбачов.

Според Аганбегян, който започна кариерата си в съветския съвет на министрите при Никита Хрушчов, до средата на 2023 г. икономическият спад в Русия ще бъде три пъти по-голям от „провала“ от 2014-16 г. и два пъти по-голям от последствията от фалита от 1998 г.

Оххх... Не просто чугун, а съветски чугун. Мястото на такива като този е в икономическия институт на БАН. 

  • Харесва ми! 1

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!