Отиди на
Форум "Наука"

Бежанската криза в граничните на Украйна страни и в България


Recommended Posts

  • Мнения 206
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 10 часа, dora said:

Интервю с полския посланик, казва какво правят те:

https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/poslanikat-na-polsha-pred-btv-reshenieto-za-iztrebiteli-za-ukrajna-trjabva-da-e-na-nato.html

В Полша е приет спешно закон, който да отговори на бежанската криза.

Относно помощта и натаняването там :  Дават се 300 злоти еднократна помощ на всеки бежанец и по 40 злоти на ден (за бежанец) - давани на приелите ги в частните си домове поляци.                 

Не са много пари, но са дадени на място и навреме, без формалности, 

За България точно такива  мерки не се предвиждат, 
Тук имаме едно Решение на МС, което е пълно с неясноти и пожелания,  и неясно защо  за процедурата е оторизирано министерството на турзима (?)


https://www.tourism.government.bg/sites/tourism.government.bg/files/documents/2022-03/rms_145_-_za_odobryavane_na_programa_na_polzvane_na_humanitarna_pomosht_za_lica_turseshti_vremenna_zakrila_v_republika_bulgariya_v_sledstvie_na_voennite_deystviya_v_republika_ukrayna.pdf

 

 

Това е директивата на ЕС на български: https://aref.government.bg/sites/default/files/uploads/docs/2019-02/direktiva_savet_2001 (1).pdf


В Решението ма МС обаче няма нищо предвидено за образованието, здравна помощ, и социалните помощи, на които лицата със статут на дадена временна закрила имат право.

Някой сполучливо беше написал, че бай Ганьо и в Харвард да завърши, си остава с чипа на бай Ганьо.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вчера гледах репортаж с един украинец, дошъл в България със семейството си с 3 деца и установил се в Бургас. Човекът каза, че по професия е диспечер на пристанище и ще си търси работа по специалността, но ако не може да намери, ще работи каквото и да е, защото, което много ме впечатли "Аз обичам да работя", каза той. И това е на втория ден, откакто е пристигнал.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 54 минути, Б. Киров said:

Вчера гледах репортаж с един украинец, дошъл в България със семейството си с 3 деца и установил се в Бургас. Човекът каза, че по професия е диспечер на пристанище и ще си търси работа по специалността, но ако не може да намери, ще работи каквото и да е, защото, което много ме впечатли "Аз обичам да работя", каза той. И това е на втория ден, откакто е пристигнал.

Проблем тук изглежда е уреждането на  статута и  на работните визи за украинските бежанци

 

Една интересна статия от в . Марица

https://www.marica.bg/plovdiv/gradat/doshlite-v-plovdiv-ukrainci-iskat-da-ostanat-i-sled-voynata

 

https://www.plovdiv24.bg/novini/print/1221283.html


От сдружение Бизнесът за Пловдив също съобщиха, че осигуряват жилища и подслон на бягащите от конфликта

"
Също така имаме възможност и да осигурим работни места на работоспособната част от хората, за тази цел бихме приветствали възможно най- своевременни процедури по предоставянето им право на убежищe, признат статут на бежанци или хуманитарен статут, съобразно българското законодателство.

Това би се отразило положително върху времето,което ще бъде скъсено, за осигуряване препитание на хората в риск. Заедно с гореизложеното, призоваваме Управляващите да предприемат и действия по облекчаване процедурите по наемане на работна ръка от страни, извън ЕС, тема, която многократно сме повдигали и очакваме развитие."

 

 

Иначе, правителството обещава бърза процедура за получаване на работни визи. 
Проданов: Ще има бърза процедура украинските бежанци да получават работни визи

https://www.bgonair.bg/a/2-bulgaria/257766-prodanov-shte-ima-barza-protsedura-ukrainskite-bezhantsi-da-poluchavat-rabotni-vizi

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Б. Киров said:

Вчера гледах репортаж с един украинец, дошъл в България със семейството си с 3 деца и установил се в Бургас. Човекът каза, че по професия е диспечер на пристанище и ще си търси работа по специалността, но ако не може да намери, ще работи каквото и да е, защото, което много ме впечатли "Аз обичам да работя", каза той. И това е на втория ден, откакто е пристигнал.

ПС
Сезонните работници от трети страни извън ЕС  в селското стопанство, хотелиерството и други подобни работят без визи (разрешения), за тях има само  уведомителен режим (регистрация) .


За останалите категории (както и за сезонна работа за повече от 90 дни) се изискват разрешения , чието получаване  е усложнено и отнема време . Такова време тези хора обаче нямат

http://mariniodit.com/Наемане-на-чужденци-като-сезонни-работници-index2534.html

https://www.gli.government.bg/sites/default/files/upload/documents/2020-09/Закон за трудовата миграция и трудовата мобилност.pdf

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доброволци: Към нас идва много по-голяма вълна от бежанци

Скоро хотелите няма да стигат и ще ни трябват центрове, предупреждават хората от първа линия
17 Март 2022
3 909
 
payimage-524735.jpg
 Булфото
Центърът във Варна е най-натовареният в страната и ежедневно излъчва призиви за спешно даряване на храни и хигиенни материали.

Най-лошият сценарий с бежанците предстои, държавата трябва да се готви за голямата вълна. Това предупреди тази сутрин пред БНТ Диана Димова от фондация "Криле" в Стара Загора. Скоро, според нея, хотелите няма да бъдат достатъчни, а за стотиците българи, подслонили бежанци в дома си, ще се натрупат разходи за ток и др. В същото време институциите нямат много добра подготовка, сякаш изчакваме да видим дали ще дойдат към България, смята тя.

Все по-често у нас пристигат семейства и възрастни, на които са поверени грижите за някое дете. Майките не са имали възможност да се качат във влака, тъй като не е имало място за тях, разказа Димова. Тя призова органите по закрила да подготвят ясни процедури за тези случаи.

Държавната агенция за бежанците остава встрани от този проблем и показва институционална немощ. Те трябва да излязат на първа линия пред гражданите, призова Димова. До 2-3 месеца нещата ще станат сложни за настанените на външни адреси, затова трябва да има организация, структури и социални услуги, които да отговорят на нуждите на хората, предупреди тя.

 

----

Центърът за посрещане на бежанци във Варна е най-натовареният и ежедневно публикува призив за попълване на спешни нужди от храни и хигиенни материали. Как можем да помогнем:

https://www.facebook.com/groups/338927668246444/user/699460963/

 

 

 

https://segabg.com/hot/category-bulgaria/dobrovolci-kum-nas-idva-mnogo-po-golyama-vulna-bezhanci

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
М-да..
 
Наталия Брылёва
 
Безкрайно благодарим на българите, подслониха ни, дадоха ни своята квартира, това е нацията, от която трябва да се учим!
През тези дни се почувствахме сякаш сме открили нови сестри и братя!
Ама как да живеем (семейство от трима) без доходи и знания на български??? Ще се реши ли този въпрос в правителството? Къде да занесем храна и пари за необходими неща, транспорт?
Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Правителството още се офлянква за регистрацията на статута на бежанците...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако войната излезе извън Украйна гответе се за милиони хора .Излезна инфо, че руските първенци се местят на изток .

Украйна е изправена пред нарастващ риск от инфекциозни заболявания като ХИВ/СПИН, полиомиелит, морбили, туберкулоза и Covid-19 заради войната, а бежанската вълна превръща това в "регионална криза".

https://www.mediapool.bg/narastvasht-risk-ot-infektsii-na-fona-na-voinata-v-ukraina-news333477.html?fbclid=IwAR1sXKmzf0BcYmhKmKUIsoL-9RQnH1h_GqbCejM0T7ylNAX-jRvtG4u0FN8

Редактирано от Сармат
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, nik1 said:

Само отбелязвам

Полският посланик също потвърди че Полша е знаела за предстоящото.

Нашите служби явно не са били "в час", и са давали грешна информация в Комисията по сигурността на НС и на Правителството (казва го Ат. Атанасов  - председател на тази комисия и зам.председател на НС, казва го Ивайло Мирчев, който е чел докладите на службите)

Възможно  за мен обяснение за тази неадекватност, освен това че в службите са съставени от слабокомпетентни "зелени чорапи", е че съюзниците не им вярват и не споделят информация с тях. Ако пък са я споделили,  то още по зле за нас,

Естествено, че не ни вярват - при тоя огромен процент мекерета у нас. Но това не е някаква критична информация, чието изтичане да доведе до някакви непоправими последици, тъй че няма причина да я крият от нас.

Това, с което ми е трудно да се съглася, е намекът, че виновни са само службите. Подобна информация е била споделена на много по-високо, политическо, ниво. Дребният женерал може и да не е бил в час, но хора над него в управлението на държавата със сигурност са били и то доста отдавна.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чета Флагман . бг и там настроенията са много критични към бежанците, защото се напълнило с украински нови джипове, които паркират където си искат и пръскат пари по магазините.

Не знам дали е възможно, но е добре да се обясни на хората , че украинците също като нас се делят на бедни и богати. Да се помага основно на бедните , на другите да не се обръща внимание.

А не е лошо тия с джиповете да се пишат всички доброволци(Това е утопия).

 

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 51 минути, sir said:

Подобна информация е била споделена на много по-високо, политическо, ниво. Дребният женерал може и да не е бил в час, но хора над него в управлението на държавата със сигурност са били и то доста отдавна.

Според мен за целия случай трябва да се направи парламентарно разследване и да се разбере кой е отговорен за провала.
Ако докладът е бил "поръчан" (или внушен) от държавния  глава - той нека да си понесе отговорността. Ако  имаме  чужд пробив - ДАНС да се задейства в цялата си сила..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едва ли има някакъв пробив, по-скоро е, както казва Киров - страх, парализа, снишаване. Не само да не ядосаме матушката впрочем, ами и да няма сътресения вътре в управляващата коалиция, където също има доста москалски мекерета.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе хора, каква ти ДАНС, какви дипломатически канали? Очеизваждащото в тази ситуация е, че нашите идиоти даже не са и гледали новините по телевизията. И май още не ги гледат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Total Refugee influx from Ukraine in neighboring countries**JSON 
 
Location name Source Data date Population
Poland Government 18 Mar 2022 1,975,449
Romania Government 17 Mar 2022 508,692
Republic of Moldova Government 17 Mar 2022 355,426
Hungary Government 17 Mar 2022 291,230
Slovakia Government 17 Mar 2022 234,738
Russian Federation Government 17 Mar 2022 184,563
Belarus Government 16 Mar 2022 2,127

 

Refugees fleeing Ukraine (since 24 February 2022)*JSON 
3,270,662
Last updated 18 Mar 2022

 

https://data2.unhcr.org/en/situations/ukraine

 

 

 

Няма обобщени данни за това колко от бежанците остават в дадената съседна  на Украйна страна, и накъде се разпределя потока от напусналите я.
Трябва да се правят справки по страни- което е трудоемко

За България актуалните данни са: около 90 000 са влезнали , от които 50 000 са останали тук.

-Има някакъв  напредък в системата за получаване на  статут.
-Средствата за хотелите и базите ще се изплащат през април (след излизането на сметките за ток)
-Всичко друго си е по "старому". ..

Малко черен хумор: Дори и това че К. Петков в интервю си "присвоява" заслугите  на доброволците е по "старому". :)

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А нашенските малки тиквета му хванаха цаката.
Чета в ФБ постове на украински граждани,  които съобщават че са им откраднати номерата на автомобилите през нощта

 

276164449_5363500196995898_706073215424142284_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-5&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=xKOEZ0vUidEAX8LbQ3X&tn=23Mh0pupN2oLrKsz&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&oh=00_AT-iwWWf0tGIvaWmQSK1NFP3kD38lJUDpMfKwleCma32_Q&oe=623ADD81

  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 17.03.2022 г. at 10:45, Б. Киров said:

Както винаги българските бюрократи са неадекватни.

Просто нищо не правят,ако не са доброволците тези хора щяха да бедтсват. Кире и Радко само пиар си правят и нищо друго, сега се оказа,че бежанците трябва да изчакат решение от бюрокрацията за да ги приемат. Демек между 3 и 6 месеца за решение, дотогава спят където намерят и не ядат,пари за тях няма и т.н. Сега се стреснаха нашите и намалиха срока на 20 дни!? :ag: Да се смееш или да плачеш! Говори се,приближени на управляващите вече получават пари за предоставяне жилище и храна на бежанците, и паричките си ги прибират,а за бежанците се грижат доброволците за своя сметка. Пишеш 10 бежанци и получаваш 12 бона в джобчето, пито платено. Важното е да си в правилната партия и да е управляваща. Те не са и малко де, колко бяха,4? Ако се окаже вярно, не знам, но едва ли ще разберем. Друго си е да правиш безмислени арести и да те дават по телевизията:ag:

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

https://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_refugee_crisis

Това е най-големият бежански приток в България от 100 години насам

94 400/50 000 бяха числата за България за вчера . При тези темпове броят на пристигналите  до сряда през другата седмица, ще надмине 100 000.

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, bulgaroid said:

Кире и Радко само пиар си правят и нищо друго,

Не беше само пиар, според мен, ако свържете точките, ще видите причината, но не искам тук да се задълбавам в това, тъй като е встрани от темата.

Иначе съм съгласен с всичко друго, написано от вас.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, nik1 said:

Това е най-големият бежански приток в България от 100 години насам

94 400/50 000 бяха числата за България за вчера . При тези темпове броят на пристигналите  до сряда през другата седмица, ще надмине 100 000.

Нали имахме тема във форума за демографския срив и недостиг на работна ръка. Е, кризата в Украйна е възможността на века за България да си реши проблема с недостиг на работна ръка и раждаемост. Която възможност очевидно изтича през дупките на недалновидната политика и бюрократична некадърност.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...