Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отрази войната на българското общество?


Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

България и природният газ

Георги Ангелов

Старши икономист, Институт Отворено общество – София

  1. България е малък потребител на газ

Потреблението на природен газ в България е около 3 милиарда кубически метра годишно като варира в малки граници, между 2.9 и 3.2 милиарда годишно, по данни на Евростат. Това представлява едва 0.8% от общото потребление на газ в Европейския съюз (което е близо 400 милиарда куб.м. годишно). Количеството газ, използвано в България е два пъти по-ниско от Гърция, три пъти по-ниско от Австрия и Унгария, шест пъти по-малко от Белгия.

  1. Газът има сравнително нисък дял в енергийния микс на България

Средно в Европа природният газ има дял от около 25% в общия енергиен микс, тъй като в някои държави той се използва за производство на електричество. В България делът на газа в енергийния микс е почти двойно по-нисък, около 14% по данни на Евростат. В България газ почти не се използва за производство на електрическа енергия – електричество се произвежда от газ основно в топлофикациите с когенерация, т.е. като страничен продукт от производството на топлинна енергия. В същото време, България е голям производител и износител на електричество.

  1. Потреблението на газ е основно през зимата

Газът има сезонен характер и се потребява основно в зимните месеци за отопление, основно от топлофикационните дружества и най-вече в София. По данни на Булгаргаз две трети от потреблението на газ е по време на отоплителния сезон, от ноември до април, като пиковите периоди са най-студените зимни месеци – декември и януари, следвани от февруари и март. Потреблението на газ от май до октомври е около два по-ниско – само една трета от потреблението на газ се случва в тези месеци. През някои от летните месеци потреблението е почти три пъти по-ниско спрямо най-студените зимни месеци.

  1. Топлофикация и химическата промишленост са основни потребители на газ

Две трети от газа се потребява от топлофикациите и химическата промишленост. Най-големият потребител на газ е Топлофикация София, която потребява около една трета от целия газ в България. Вторият най-голям потребител на газ е Нефтохим – Бургас, но по информация от медиите рафинерията вече не купува газ от Булгаргаз, а доставя руски газ чрез посредници. Това се потвърждава от отчетите на Булгаргаз, които показват спад на потреблението на газ от химическата промишленост през 2021 г. въпреки че заради икономическото възстановяване потреблението във всички останали сектори расте.

  1. България е напълно зависима от внос на газ

Местното производство на газ е под 1%, като цялото останало количество се внася. Много други европейски страни са в подобно положение, а като цяло държавите от Европейския съюз внасят около 84% от потребявания природен газ. Изключения са тези страни, в които местното производство на газ доминира, а вносът е ограничен – такива са Румъния, Дания и Нидерландия. При високите нива на зависимост от внос, сигурността на доставките е от определящо значение.

  1. Газпром има(ше) почти пълен монопол в България

В Европейския съюз вносът на руски газ е значителен, но не е доминиращ – средно около 40% от газа в Европа идва от Русия. В България традиционно процентът е близък до 100%. Но тоталната зависимост на България от Газпром започва да се пропуква. През 2019 година България внесе втечнен газ през гръцкия терминал Ревитуса, а от  2021 година България започна да получава регулярни доставки азерски газ през новоизградения Трансадриатически газопровод (TP). България има договор за 1 милиард куб.м. азерски газ годишно, но засега получава между една четвърт и една трета от количествата с оправданието, че газовата връзка с Гърция не е завършена.

  1. Руският газ вече не е евтин

Митът за „евтиния руски газ“ продължава да съществува в публичното говорене, но той отдавна няма нищо общо с реалността. През 2021 г. въпреки силното търсене на газ Русия ограничи доставките за Европа, създавайки изкуствен дефицит, което рязко повиши цените в Европа. Малко преди Коледа борсовата цена на газа (TTF) достигна поскъпване от близо 900% на годишна основа. Към тази цена е обвързана цената за доставката на руски газ. С началото на войната в Украйна газът достигна още по-високи рекорди. В момента цената на азерския газ, който България внася, е поне две трети по-ниска от цената на руския газ. Така че през последната година за евтин руски газ въобще не може да се говори. Но дори преди това руският газ не беше толкова евтин – още през 2019 г. България внесе американски втечнен газ, който беше на по-ниска цена от руския, въпреки голямото разстояние.

  1. Незаменим ли е руският газ?

България вече успешно е внасяла както втечнен газ, така и азерски газ. Втечнен газ може да се внася от терминала Ревитуса в Гърция, както и от терминали в Турция. Завършването на газовата връзка с Гърция с капацитет 3 милиарда куб.м. годишно ще осигури инфраструктура, която ще може изцяло да задоволява българското потребление на газ. Незавършената газова връзка беше използвана като аргумент България да не получава пълните количества евтин азерски газ. С нейното завършване, България ще получава 1 милиард куб. м. газ годишно, което покрива около една трета от цялото потребление на страната. Останалото потребление на страната може да се покрие от вноса на един танкер с втечнен газ месечно. Няколко танкера са необходими, за да се запълни изцяло хранилището в Чирен.

  1. Какво се случва при пълна липса на газ?

Топлофикациите са задължени да поддържат резерви от алтернативно гориво (мазут) и технически могат да преминат на мазут за 24 часа при липса на природен газ. Газифицираните домакинства, които са едва около 120 000, при необходимост могат да преминат на отопление с друга енергия, например електричество. Но така или иначе, топлофикациите и домакинствата потребяват минимални количества газ от май до октомври, така че едва ли ще е проблем да се осигури газ за тях. Газохранилището в Чирен в момента е пълно на около 17.5% – това е повече от същия период на миналата година, когато то беше пълно на 10% заради по-студената зима. Извън отоплителния сезон Чирен може да осигури няколко седмици потребление на газ, което е буфер при внезапно спиране на доставките.

  1. Печели или губи България от енергийната криза?

Изкуствено създаденият дефицит на руски газ в Европа и повишените цени на газа са директен разход за България, тъй като страната внася целия си газ. Например, вносът на газ през 2020 г. струва на Булгаргаз под 650 милиона лева докато само през първите девет месеца на 2021 г. вносът на газ струва 1.1 милиарда лева, като това е преди голямото поскъпване в края на годината.

В същото време, обаче, заради енергийната криза България увеличи драстично износа на ток и то на изключително високи цени. Много енергийни мощности, които от години не се използват, бяха включени и натоварени на 100%, а губещи енергийни компании се превърнаха в печеливши. Износът на електричество през първите четири месеца на 2022 г. е близо три пъти по-висок от същия период на 2020 г., а борсовата цена е близо 10 пъти по-висока. Така че приходите от износ на ток са се увеличили десетки пъти. Само за първите четири месеца на 2022 година приходите от износ на ток се оценяват на близо 1.7 милиарда лева. По приблизителни оценки за момента печалбите на България от по-големия износ на ток изцяло компенсират загубите от вноса на по-скъп природен газ.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
  • Мнения 406
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
  • Потребител
Публикува

https://www.president.bg/news6549/prezidentat-nikoya-politicheska-demagogiya-ne-opravdava-da-se-zalaga-zhivota-na-pochteniya-chovek-i-da-se-unishtozhavat-postizheniyata-na-truda-na-pokoleniyata-predi-nas.html

Но наш патриотичен дълг е да не допуснем въвличането на родината във войната. Да не се поддаваме на милитаристките призиви, с които започва всяко кръвопролитие. Да не допуснем страстите от войната да се пренесат у нас. Да не търпим политически шарлатани да ги разпалват за своя употреба.

 

Този демаскиран путиняк не е ясно към какво призовава в момента. Бунтове? Преврат?

  • Харесва ми! 2
  • Тъжен 2
  • Upvote 1
  • Потребител
Публикува

https://btvnovinite.bg/bulgaria/evrobarometar-balgarite-naj-slabo-sachuvstvat-na-ukraincite.html

Ми, честно казано не виждам причина да се съмняваме в данните. Забележете колко процента мислят, че Русия е виновна за войната и колко че не е. Това ако не е тотално разделение, не знам кое е.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
  • Потребител
Публикува
Преди 3 минути, Konche said:

Ми, честно казано не виждам причина да се съмняваме в данните.

Да, изглеждат смислени.

Нашето историческо русофилство си казва думата, но нещата се променят.

Познавам доста хора, които си смениха отношението към Русия и интересното е, че е
по същата причина, поради която и аз си го смених: бомбардировките на жилищни
блокове. На нормалните хора им ясно, че не е читава тази работа.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, Konche said:

https://btvnovinite.bg/bulgaria/evrobarometar-balgarite-naj-slabo-sachuvstvat-na-ukraincite.html

Ми, честно казано не виждам причина да се съмняваме в данните. Забележете колко процента мислят, че Русия е виновна за войната и колко че не е. Това ако не е тотално разделение, не знам кое е.

Заедно с Кипър единствените държави, в които под 50% от хората смятат Русия за виновна за войната. 

25% от обществото ни дори не изпитва и съчувствие към украинците. Следващите най-високи проценти са 19 и 16 съответно в Унгария и Словакия.

Тотал щета сме отвсякъде.

  • ХаХа 1
  • Тъжен 3
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 2 часа, gmladenov said:

Да, изглеждат смислени.

Нашето историческо русофилство си казва думата, но нещата се променят.

Познавам доста хора, които си смениха отношението към Русия и интересното е, че е
по същата причина, поради която и аз си го смених: бомбардировките на жилищни
блокове. На нормалните хора им ясно, че не е читава тази работа.

Не съм сигурен, че има много общо с русофилството. Мисля че това е признак на масово изпростяване. Не казвам че няма интелигентни хора в този процент, подведени от собствения си мързел да пресяват фактите от пропагандата. Но това не оправдава липсата им на обективност и класифицирането им като лош матрял. 😃 (милеят за облагите на демокрацията, но искат чуждия отбор да спечели) 

Интересно би ми било да видя по-подробни анкети, като в допълнение към въпросите с какво образование са гласувалите, възраст, професия, населено място, област, жени/мъже.... 

Не трябва да се подминава също така и парламентарния вот и президентския. На президента по-голямата подкрепа дойде от ПП и наказателния вот срещу ГЕРБ, иначе сега щеше да има друг президент. 

За парламент може да се каже, че с изключение на БСП и патриотите, избирателите на всички останали партии са прозападно настроени. 

На митинги на патрЕоти те се събират с автобуси преко сили 200-300 човека. 

На защитата на МОЧА, знамената и наетия танцов ансамбъл бяха повече от партизаните, но се забелязяха 3-4 крайно агресивни и мега шумни матроси, с бяло - сини рубашки, които направиха това което е трябвало да направят. 

Струва ми се, че сме свидетели на поредната медийна манипулация, представяща един реално малък процент путлеристи, като половината част на обществото. Някой много усърдно работи в тази посока, а знаем че подобни нагласи влияят върху вземането на решения от управляващите. 

Направете във форума анкета само с активните потребители да видим какво е състоянието тук

Редактирано от БатеВаньо
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 1 час, sir said:

Заедно с Кипър единствените държави, в които под 50% от хората смятат Русия за виновна за войната. 

25% от обществото ни дори не изпитва и съчувствие към украинците. Следващите най-високи проценти са 19 и 16 съответно в Унгария и Словакия.

Тотал щета сме отвсякъде.

Сиромах човек, жив дявол. От беднотията идва всичко, а тя идва от ниското образование, а то на свой ред води до беднотия и така или ужас без край, или ужасен край.

Като си беден и видиш богат с джип... завиждаш, разбираемо е. А като знаеш, че поне 1/4 от джипове са на бандити не се сещаш, че другите 3/4  са на нормални хора, които са си живяли живота и един нов Сталин е решил да ги освобождава.

 

Преди 1 час, БатеВаньо said:

Не съм сигурен, че има много общо с русофилството. Мисля че това е признак на масово изпростяване. Не казвам че няма интелигентни хора в този процент, подведени от собствения си мързел да пресяват фактите от пропагандата. Но това не оправдава липсата им на обективност и класифицирането им като лош матрял. 😃

Интересно би ми било да видя по-подробни анкети, като в допълнение към въпросите с какво образование са гласувалите, възраст, професия, населено място, област, жени/мъже.... 

Не трябва да се подминава също така и парламентарния вот и президентския. На президента по-голямата подкрепа дойде от ПП и наказателния вот срещу ГЕРБ, иначе сега щеше да има друг президент. 

За парламент може да се каже, че с изключение на БСП и патриотите, избирателите на всички останали партии са прозападно настроени. 

На митинги на патрЕоти те се събират с автобуси преко сили 200-300 човека. 

На защитата на МОЧА, знамената и наетия танцов ансамбъл бяха повече от партизаните, но се забелязяха 3-4 крайно агресивни и мега шумни матроси, с бяло - сини рубашки, които направиха това което е трябвало да направят. 

Струва ми се, че сме свидетели на поредната медийна манипулация, представяща един реално малък процент путлеристи, като половината част на обществото. Някой много усърдно работи в тази посока, а знаем че подобни нагласи влияят върху вземането на решения от управляващите. 

Направете във форума анкета само с активните потребители да видим какво е състоянието тук

Бате ти Бойко, който направи на Путин тръбата и най-прозападния 😀. А истински прозападните партии с приказките за зелена енергия (но не можело АЕЦ, защото сме щели да гръмнем, не можело и ВЕЦ, заради рибките), равенство между половете (в държавата от ЕС с най-много жени на ръководни постове на глава от населението, почти 50%), са толкова привлекателни за редовия българин, че нямам думи, то и аз съм крайно за ЕС и умерено за НАТО и не ги харесвам тия партии, та какво остава за бай Гошо от Твърдица. Добре че путинистите(слепи русофили) не гласуват, защото щяхме да сме върнали купонната система, от друга страна може да се каже и че не е толкова лошо, че ги има, защото с фотоволтаици, батерии и "парогазови" централи да сме върнали режима на тока. 

Ежедневно се срещам с хора, които са точно от хората с доходи под 1500 лева и положението е трагично. Ти му обясняваш, че парите за бежанците са от ЕС, той ти вика "мама им мръсна, карат джипове колкото струва моя апартамент". И честно казано украинските знамена по държавни институции по никакъв начин няма да променят този вид мислене. Точно както СЪС СИГУРНОСТ няма да помогне свалянето им с вишки от копейковци (тази простотия току що я видях).

Решението е да се вдигне жизнения стандарт, да се образоват хората и  няма как един образован човек да оправдае стреляне с Искандер по жилищен блок. Не е толкова трудно, щом други са успели и ние сигурно можем.

Трябва да се намери някакъв път и да се постигне мир в обществото, това разделение го има още преди освобождението, не е сериозно 200 години да нищим един проблем, като общество. И решението не може да е да се пренебрегне половината народ, защото тогава вече ще добият популярност най-крайните и човеконенавистни идеологии.

Редактирано от Konche
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
  • Потребител
Публикува
Преди 5 часа, Konche said:

От беднотията идва всичко, а тя идва от ниското образование,

Управляващите нарочно държат в бедност българите,защото си мислят,че така по-лесно ще ги управляват. А от друга страна ще принудят нормалните българи да емигрират.

 

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 7 часа, БатеВаньо said:

Не съм сигурен, че има много общо с русофилството. Мисля че това е признак на масово изпростяване.

В случая трябва да проявим снизхождение към народа ни.

На времето в началното училище ни учеха, че Русия ни е освободила два пъти: един път от
турското иго и един път от фашизма. И още оттогава ни възпитаваха в почит към Русия.

Къде по света в училище възпитават почит към друга държава?

Ако човек не е следил какво става в Русия през годините, тази почит си остава. Така че
поне донякъде българското отношението е разбираемо. И даже не сме най-зле в това
отношение. В Сърбия имаше митинг в подкрепа на Русия и войната. 🙄

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Потребител
Публикува

Едно леко допълнение:

По стара традиция хората по българското черноморие или презират руснаците или ги мразят. Към украинците отношението е същото.

  • Потребител
Публикува
Преди 2 минути, deaf said:

Не е същото. От личен опит.

Към бедните жени и деца да. Защото това е нова ситуация на криза.Отделно и българина съжалява бедните.

Но богатите силно мрази.

Има статия във флагман.бг за кирка забита в бял джип, прочети я и коментарите.

А преди беше туризма със своите интриги. А в нашия съвременен туризъм няма много любов.

 

  • Потребител
Публикува
Преди 1 минута, esox22 said:

Има статия във флагман.бг за кирка забита в бял джип, прочети я и коментарите.

Значи по това,че има десетина платени руски тролове и един от тях е забил кирка,съдиш че българите мразят украинците?! Как изобщо може да се сравнява украинката Мила Кунис с която и да е руска тьотка,назначена от Путин за актриса?!

Имам позната украинка началник на общежитие в Студентски град. Не познавам друга като нея с толкова топли очи и нежни черти! И е по женски горда и самоуверена,а не нагла и простакеса като рускините.

  • Харесва ми! 3
  • Потребител
Публикува

Трябва малко да отсееш информацията. Не живея по морето за да разкажа от място. Но и украинците имат интелигенция и готини хора също като руснаците и нас . Тук дойдоха богатите към които българина е подозрителен и бежанци след време.

Преди години на Черноморец имаше руски и беларуски лагери. Обслужваха ги бедни украинци. Местния персонал плюеше украинците че не били хигенични. Никой не взимаше насериозно бедния украински персонал. А отделно мазни тежки рускини се карат на опашката с тъмни очила по закусвалните.

Но това са отделни случаи.

Бил съм на Юг на морето и съм видял падението на българите. Но на Камен бряг може да видиш и други хора..

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува

Извинявам се ,че не коментира по темата, затова малко наблюдения от миналия ден:

Цял ден обикалях да пазарувам по София. Психологически хората бяха напрегнати. Нямаше ги истинските усмивки , всеки сякаш бързаше за някъде или до остане насаме със себе си. В разговорите няма оптимизъм или бъдеще. Все едно обществото е остаряло. По време на короната не беше така , но може и и тази заплаха вече е израсходвала всички ресурси на оптимизъм.

 

  • Тъжен 1
  • Потребител
Публикува
Преди 7 минути, БатеВаньо said:

прозира хитростта и манипулация та в която е вкарано българското общество.

Манипулацията е в това,че изборите се фалшифицират. Всички избори от началото на Прехода... Освен това управляващите комунисти прогониха два милиона българи в чужбина...

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, deaf said:

Не е същото. От личен опит.

Преди войната беше по-лошо . И си има причини за това. По хотелите почти нямаше украинци да работят, а е пълно с молдовани, киргистанци и такива пост-съветски хора, в пловдивско има доста бесарабски българи, които работят в селското стопанство и са много точни хора. От личния ми опит с етнически укараинци са много криви хора, но това, разбира се, не значи, че заслужават, също доста "кривите" руснаци да ги "освобождават" от правото им на живот.

Сега вече от началото на войната е най-човешкото нещо да ти е жал за майка с 2-3 деца, която идва с 500 долара в джоба, а мъжа и е в някое мазе в Украйна.

  • Харесва ми! 2
  • Потребител
Публикува
Преди 44 минути, БатеВаньо said:

 Ето основните путинофилски идеологически "аргументи", които правят невъзможен един про-европейски консенсус у нас. Заради отсъствието на такъв консенсус България започва да изглежда объркана и безпосочна държава......... 

Когато в обществото няма консенсус по който и да е въпрос няма как да се постигне политически консенсус. Позициите просто са твърде крайни и твърде равностойни като брой хора които са на тези позиции. Когато явно не може да се постигне консенсус се търси компромис, а компромис е възможен, ако се смекчат позициите.

Най-простият начин да се смекчат е като се говори на хората в пари. Ако имате познати, които са против пращането на оръжия може да ги попитате по друг начин. 

Ако България изнесе оръжие за 7 милиарда се падат по 1000 лева на човек. Ако ви ги дадат в джоба ще се съгласите ли? Когато попитам така отговора в 70% от случаите е "да"..... И после идва прозрението "да ама тия пари ще ги открадне някой и нищо няма да видя от тях".

Както се казва, циганина за 20 лева българин няма да стане, но българинът за 20 лева става голям циганин. Като сменим циганина и българина с прозападния и путинофила (който често работи в омразния запад) става доста актуално.

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува
Преди 19 минути, Konche said:

Когато в обществото няма консенсус по който и да е въпрос няма как да се постигне политически консенсус.

Неприятно е когато някой съфорумец не чете коментарите. 🙂 Откъде знаете,че няма консенсус,когато изборите се фалшифицират? И знаете ли какво означава понятието консенсус? Означава че 100% от народа мисли единодушно. Консенсус обаче има само при арабите. И то само по някои въпроси.

Преди 23 минути, Konche said:

Ако България изнесе оръжие за 7 милиарда се падат по 1000 лева на човек.

А ако не изнесе оръжия за Украйна,след края на войната,Запада ще спре или силно ограничи инвестициите си в България и така тя ще загуби още повече.

А и решението за продажба на оръжия трябва да се взима от правителството,а не от "народа"...

  • Харесва ми! 2

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!