Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отрази войната на българското общество?


Recommended Posts

  • 1 месец по късно...
  • Мнения 406
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Коментар от проф. Калин Янакиев на тема съвестта на християните и руската агресия в Украина:

Геополитическо ли е истинското разделение в Църквата ни?

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, scaner said:

Коментар от проф. Калин Янакиев на тема съвестта на християните и руската агресия в Украина:

Геополитическо ли е истинското разделение в Църквата ни?

Нашата Православна църква след 1953 ,на практика няма нищо общо с народа .Тя си живее в нейните там висини зависими от Москва , говоря за висшето духовенство.Българският народ има други ,нужди и когато ,трябва ,да бъде подкрепен откъм вяра ,той не е.Нали има много духовници от най нисшият сан свещеници ,които са заедно с народа си докрая ,но от висшият клир или кир не знам ,как е правилно мълчание.Взеха ли позиция 1990,1997,2013,2020-21 ,когато народът възстана.Вярно неуспешно ,всеки път бе яхван народа ,но клира или кира произнесе ли се?За щастие 1943 е имало клир а не Кир и нашите граждани от еврейски произход  ,не попадат в лагерите на смъртта.

Редактирано от todorg
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Половината българи са против Путин, сред останалите - мечти за комунизъм и авторитаризъм

Руската пропаганда в България се обръща като бумеранг срещу Кремъл - екстремните ѝ стойности в
първите месеци от нахлуването на Русия в Украйна са успели да радикализират някои, но и да насърчат
други да разсъждават какво би станало, ако България изпадне в изолация от ЕС и западния свят. За
огромна част от българските граждани такъв сценарий е напълно неприемлив.

Това е един от изводите на социологическо изследване на агенция "Алфа Рисърч" по поръчка на Фондация
за хуманитарни и социални изследвания - София (ФХСИ), проведено по темата за руската пропаганда в
България за 2024 г.

Данните са прелюбопитни и показват как от началото на войната в Украйна сред българите са се променили
нагласите към:

  • все по-голямо неодобрение за Владимир Путин - той вече не е привиждан като "миротворец",
    а като "непридвидим субект, който може да предприеме всякакви своеволни действия без да
    зачита човешките права и националния суверенитет на другите държави";
  • все по-голямо одобрение към членството на България в ЕС и НАТО, вземайки предвид всички
    позитиви и негативи от това;
  • все по-голяма тревога от евентуалните последици от напускане на двата съюза и негативните
    ефекти от това.

Проучването също така препотвърждава високата степен на подкрепа за европейската принадлежност на
страната и членството в Европейския съюз - 61% одобрение срещу едва 16% неодобряващи.

Равносметката за ползите и загубите от еврочленството е с ясно изразен положителен знак (63%:26%), а
основната геополитическа ориентация на страната и основните партньорски отношения също се виждат като
обвързани с ЕС (66%). Спрямо данните за 2023 г. и по трите индикатора се забелязва ръст.

Устойчивите противници на европейската интеграция са между 20 и 25%, основно сред възрастното
население, малките градове, симпатизанти на "Възраждане", БСП и негласуващи.

https://www.actualno.com/politics/polovinata-bylgari-sa-protiv-putin-sred-ostanalite-mechti-za-komunizym-i-avtoritarizym-prouchvane-snimki-news_2284970.html

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нивото на образованието е много ниско ,мен най  ,много ме учудва лумпенизацията ,на огромна част от младите до 30 години.Ако ги питаш ,да ти посочат Русия и Украйна  ,на картата ,те няма ,да успеят ,на 90% от тях им е набито пропагандното клише ,че България я има заради Русия.В смисъл всеки човек имащ знания по история  ,може  ,да си направи причинноследствени връзки и да анализира ,дадена теза ,дали е правдива или не.Но ако ги питаш ,какъв цвят гащи е носила Галена на последният концерт ,те го знаят на сто процента.Що за поколение расте.В младите е проблема и в най възрастните ,но тях скоро няма ,да ги има.Расте безмозъчно поколение лесно манипулируемо.

Редактирано от todorg
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, todorg said:

Нивото на образованието е много ниско ,

Уфф,аман! До 19 век общо в Европа 90% от хората НЕ са можели да четат и пишат...

Редактирано от deaf
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Добре са си хората.

Всяко поколение смята следващото за пропаднало и просто. Но уви, вървим напред и просперираме.

Няма страшно, всеки коментира това, което вижда. Нещата имат обща картинка и за сега сме в ЕС, НАТО и дай боже скоро и в Шенген и Евро зоната ;)

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...