Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

За или против влизането в еврозоната 2024  

53 потребители са гласували

  1. 1. За или против влизането в еврозоната 2024

    • За влизането в еврозоната 2024
      32
    • Против влизането в еврозоната 2024
      21


Препръчано мнение

  • Глобален Модератор
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 12:44, deaf said:

Не парите се обезценяват,а цените на стоките се вдигат. Последното е дефиниция на инфлацията. Обезценяване на парите също е нонсенс.

Expand  

Няма нонсенс. Когато с дадена парична сума можеш да купиш по-малко от същата стока, която преди си купувал със същите пари, това е обезценяване на парите. Инфлацията обезценява парите. Това което през 1970 г. си могъл да купиш с 1 щатски долар, сега купуваш с три. Погледни го обратно, преди, като производител си купувал един долар с три портокал, сега го купуваш само с един. Очевадно поевтиняване на парите. Стойността се запазва, цената пада, а цената се определя от количеството пари което се обменя за стойността.

Именно инфлацията означава обезценяване на парите, това също го пише в учебниците.

  On 20.03.2025 г. at 12:44, deaf said:

Имах предвид,ако левът не беше вързан за еврото,а свободно конвертируем.

Expand  

Левът като рядка валута на несигурна държава би се обменял с голям маржин, тоест неизгодно - завишен курс продава, занижен курс купува. Само, с много условности, някоя перчница на пари би ти го взела с изгодни за тебе условия, защото нея реално не я интересува лева, а собственият оборот. Но да попаднеш в такава ситуация насред Лондон, е фантазия.

  • Потребител
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 12:54, scaner said:

Това което през 1970 г. си могъл да купиш с 1 щатски долар, сега купуваш с три.

Expand  

Което означава,че производителите и търговците забогатяват и стойността на техните долари се увеличава. Но ти отчиташ само загубилите от инфлацията хора. Но при увеличаваща се инфлация има две страни – едни хора губят пари от нея,други обаче печелят още повече. Няма такъв вариант в историята и никога не се е случвало всички хора в дадена страна да обедняват...

  On 20.03.2025 г. at 12:54, scaner said:

цената се определя от количеството пари което се обменя за стойността

Expand  

Цената се определя от алчността или да го кажем по-меко,от жаждата за печалба на търговеца и производителя. И от действията или бездействията на държавата спрямо тази жажда... И съпротивителните сили на народа,разбира се.

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)
  On 20.03.2025 г. at 13:05, deaf said:

Което означава,че производителите и търговците забогатяват и стойността на техните долари се увеличава.

Expand  

Е как ще се увеличава, след като с едно и също количество долари може да купуваш все по-малко и по-малко количествос стока? Смятай де, не е толкова сложно :) 

  On 20.03.2025 г. at 13:05, deaf said:

Но при увеличаваща се инфлация има две страни – едни хора губят пари от нея,други обаче печелят още повече.

Expand  

Губят тези, които протежават пари - с тези пари може да купят по-малко, именно защото се обезценяват. Печелят тези, които притежават стоката или оказват услугата - цената и расте. Тук трябва да се прави разлика между цена и стойност.

 

Редактирано от scaner
  • Потребител
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 13:12, scaner said:

трябва да се прави разлика между цена и стойност.

Expand  

Това няма (пряко) отношение към темите,които коментираме и анализираме. Ако аз имам два броя от един тираж на книгата "Времеубежище" на Георги Господинов,но на една от тях писателя е написал посвещение и подписа си на първата страница,тази с посвещението ще мога да я продам на някои хора за много повече пари в сравнение с другата "обикновена" книга. Но това няма отношение към дискусията за инфлацията... А и днес в ерата на манифактурата стоките са лишени от "индивидуалност" и трудно може да им се вдига стойността...

  • Глобален Модератор
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 13:30, deaf said:

Това няма (пряко) отношение към темите,които коментираме и анализираме.

Expand  

Има, защото ти непрекъснато ги бъркаш.

  On 20.03.2025 г. at 13:30, deaf said:

Ако аз имам два броя от един тираж на книгата "Времеубежище" на Георги Господинов,но на една от тях писателя е написал посвещение и подписа си на първата страница,тази с посвещението ще мога да я продам на някои хора за много повече пари в сравнение с другата "обикновена" книга. Но това няма отношение към дискусията за инфлацията...

Expand  

Да, няма отношение към инфлацията. Инфлацията се отнася за масовият обмен на пари и стоки, не за такъв инцидентен. Именно в този случай е важна разликата между цена и стойност. Някой да твърди, че тук става дума за инфлация?

  On 20.03.2025 г. at 13:30, deaf said:

А и днес в ерата на манифактурата стоките са лишени от "индивидуалност" и трудно може да им се вдига стойността...

Expand  

Стойността е оценка за полезността. А цената - за това, тази полезност за какъв паричен еквивалент може да я размениш.  Стойността се опредля от ценността на идеите в книгата, цената - от количеството на издадените книги и материалните разходи по тяхното производство. Ако напишеш умна книга - това ще и придаде индивидуалност. Но не индивидуалността сама по себе си определя стойността. Много фактори са тука, и са описани в учебниците.

Ти може с огромен труд да постигнеш голяма стойност, но цената за която да можеш да продадеш това да е много ниска. Например, хващаш молив и тефтерче и създаваш телефонен указател. Работиш много години, вложил си много труд, който определя стойността на крайният продукт. Но няма да намериш купувач на този единствен екземпляр срещу цена, съответна на стойността. Може да определиш ниска цена, която при достатъчно продадени бройки (манифактурата тук се намесва) да покрие вложеният труд. Именно тук се вижда добре разликата между стойност и цена. Манифактурата може да понижи цената, тя не се отразява пряко на стойността на стоката.

Но пак повтарям, по такива теми е добре да се изучава материалната част, а не да се подхожда с бодри изявления...

  • Потребител
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 13:49, scaner said:

Ако напишеш умна книга - това ще и придаде индивидуалност.

Expand  

Не се доизразих. Под "индивидуалност" имам предвид личното участие на производителя (и творец) в създаването на стоката. Преди манифактурата,през "тъмното" Средновековие всичко се е произвеждало на ръка от занаятчия. Именно затова стоката тогава е имала индивидуалност,която много се е ценяла и съответно се е плащало повече за нея. Един нож изкован и произведен от железар от Манчестър (девет от десет ножа в Англия са били произведени от манчестърските майстори) е бил с по-голяма стойност в сравнение с днешните отблъскващо еднотипни кекави ножове китайско производство.

  • Глобален Модератор
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 14:10, deaf said:

Не се доизразих. Под "индивидуалност" имам предвид личното участие на производителя (и творец) в създаването на стоката.

Expand  

Пак те насочвам към разликата на цена и стойност.

  On 20.03.2025 г. at 14:10, deaf said:

Преди манифактурата,през "тъмното" Средновековие всичко се е произвеждало на ръка от занаятчия. Именно затова стоката тогава е имала индивидуалност,която много се е ценяла и съответно се е плащало повече за нея.

Expand  

Трудното производство вдига цената, не стойността. Влагаш повече труд, повече хора са заети в процеса, заплати за всички трябват. Това определя  цената.

 

  On 20.03.2025 г. at 14:10, deaf said:

Един нож изкован и произведен от железар от Манчестър (девет от десет ножа в Англия са били произведени от манчестърските майстори) е бил с по-голяма стойност в сравнение с днешните отблъскващо еднотипни кекави ножове китайско производство.

Expand  

По=голяма цена, не по-голяма стойност. Днешната манифактура намалява цените. Стойността е друго, но защо ли се хабя... Чети материалната част, какво друго да те посъветвам... Ти имаш някакви впечатления от Капитала на Маркс който някога изучавахме, без да си го разбрал...

  • Потребител
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 5:45, deaf said:

Продължаваш да говориш безсмислици и не по това,което ти говоря. Аз ти говоря,че парите при всички случаи са реални,(а не напечатани),но според теб неясно защо парите в обращение не били истински пари!

Expand  

  Всъщност ти се включи по три думи от едно мое изречение, та може и ти да си този, който не говори по това, което се говореше? Как разбра какво според мен са парите в обръщение, аз казах ли някъде? А има ли значение според мен какво са, общоприети неща са това, и не е въпрос на мнение. Къде казах изобщо  реални, истински или нещо подобно? А за безмислиците... ти така громиш и Айнщай и Дарвин с по едно изречение, техните теории били безмислици защото нямало как да е така и било нонсенс, нееднократно е било.

  On 20.03.2025 г. at 5:45, deaf said:

И тесните,и широките пари са реални пари. Това че ти имаш примерно десет хиляди евро в банка и те кротко си стоят в трезора,тоест не са в обращение,не ги прави виртуални. Напротив,те продължават да са си реални пари. 

Expand  

   Както и Сканер ти написа, парите не стоят в чували в трезора и са малка част от парите в обръщение, промени в балансите са достатъчни за голяма част от транзакциите, трябва обаче да ги имаш по сметка, или в случая с банките, поне част от тях. Освен това, ако аз вкарам 10 000 евро в банката, тя може да раздаде 100 000 евро под формата на кредити, ако минималните задължителни резерви (МЗР) са 10%, а те са обикновено между 8% и 12%. По този начин търговските банки "създават" пари, те отпускат пари назаем, които нямат, но тези пари влизат и се харчат в икономиката, по обратният начин ЦБ пък може да "унищожава" пари (без да ги гори), не знам за теб реални ли, виртуални ли са тези пари. Та, подхода ти е като при громенето на Айнщайн и Дарвин, нямаш идея за какво говориш, но е нонсенс, безмислица и не можело да е така.

  On 20.03.2025 г. at 10:15, deaf said:

Това е нонсенс,което си написал. 🤪 Защо не им платят електронно? 

Expand  

   Отново, Айнщайн-Дарвин подхода, нямаш идея за какво говориш, но било нонсенс. Има си теория, система, закони и регулации, те определят нещата към всеки един момент, а не това, което ти си мислиш, че може или не може да е така, или пък нонсенс. Никоя банка не може да се разплати със всички едновременно, без значение с физически пари или електронно,  има си прагове на ликвидност, които те трябва да покриват и до там. Ако 20% от сметките се изискат в рамките на един ден, банката може да се обърне към ЦБ за заем и ако и бъде отпуснат ще се оправи, ако не ще фалира, стават тея работи, преди 2-3 години в щатите имаше случаи. Та, пак Айнщайн-Дарвин подхода, накратко- АД.

Оттам надолу - АД, АД..

 

 

  • Потребител
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 14:17, scaner said:

Днешната манифактура намалява цените

Expand  

Не ми се търси в нета,но е факт че обществата изпадат в криза и цените се покачват,както и настъпва време на благоденствие и ниски цени,независимо дали има манифактура или няма. В нета публикуваха данни от които се вижда,че учителите през "турското робство" към края на 19-ти век са получавали по-високи заплати в сравнение с днес.

  • Потребител
Публикувано
  On 18.03.2025 г. at 18:04, Amazonski said:

Нямаш никаква представа от това за което пишеш. Кой печата купюрите няма значение. Има значение механизма по който се решава колко да се печата на база развитие на икономиката и в нашият случай и валутен борд. Иначе чисто технически поне от 20 години левовете не се печатат само в Германия - има печатница на БНБ в София на Цариградско, там е и основният картов оператор. 

Expand  

Малко е тъжното в това, човек да има пропуски в информираността си. Това е обичайно, не всеки знае всички промени в този динамичен живот. Тъжното е, че има "слепци с очи", както ви нарича Ботев. Учени хора, които сте чуждопоклонници и не виждате кое е добро за българите и България.. 

  • Потребител
Публикувано (edited)
  On 20.03.2025 г. at 5:45, deaf said:

Сериозно! 🤪 Хайде отиди в Гърция и си купи нещо за левове. Или се опитай да обмениш левове за евро,но по курса тук в България. Няма да успееш. Впрочем и самото евро извън Еврозоната не струва и пукната пара. Един познат ходи в остров Аруба,който е част от Нидерландия и когато показал евро на рецепцията в хотела,учудено го попитали какви са тези пари и че такива пари не приемат. Оказало се даже че в Аруба все още приемат холандски гулдени!!! Но не и евро. И то при положение,че забележи Нидерландия е член на Еврозоната!

Знам за българин в Лондон,който часове наред не могъл да намери къде да обмени еврата си в паундове. Най-накрая намерил някакво невзрачно чейндж-бюро където ги обменил по трънския курс. :ag:

Случайно та нарочно забравяш обратната възможност – в Еврозоната да избухне хиперинфлация,която ще повлече и България към дъното,ако тя приеме еврото. Докато ако остане с лева,ще може по-леко да понесе хиперинфлацията в Еврозоната...

 

Expand  

Виж какви хубави аргументи даваш за приемане на еврото, колега! 🤣

Ами да, така е левчето по номинал е половин евро, ама в момента в който си покажеш носа навън, и нъц требе да търсиш чейндж и да ти одерат две три кожи. А може да си имаш евра по принцип нали така?

Аруба? В тази метрополия на света си имат собствена валута наречена флорини. холандски гулдени вече няма, няма и германски марки. Това са плоски лъжи.

Един българин в Лондон не могъл да обмени евра? Може би в Лондон са свършили банките?? 🤣🤣

Искате да кажете, че ако имаше левчета, англичаните щяха да го земерят с паундове по улицата? Отново глупости колега. 

И накрая хипотезта, че в европа ще избухне хипер инфлация, докато България ще остане остров на стабилността и левчето, което е вързано за половин ЕВРО, няма да го почувства?? Разберете най-накрая, Вързани сме за еврото през цялото време, само дето носим всички негативи от това, че левчето е отделна валута.

 

 

 

Редактирано от Кибик
  • Потребител
Публикувано

 

  On 20.03.2025 г. at 5:45, deaf said:

Знам за българин в Лондон,който часове наред не могъл да намери къде да обмени еврата си в паундове. Най-накрая намерил някакво невзрачно чейндж-бюро където ги обменил по трънския курс. :ag:

Expand  

Това или ти си го измисли, или си се вързал на измислиците на някой, или твоя познат е абсолютно смотан.

 

  • Глобален Модератор
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 17:56, deaf said:
Expand  

Прочетохме. От написаното там, до написаното от тебе, са толкова разлики, че няма никаква прилика :) 

Можеш ли по-сериозно да подхождаш към дискусиите?

  • Потребител
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 17:34, Кибик said:

холандски гулдени вече няма

Expand  

В Аруба има. Цитат от линка по-долу "Обменният курс за Холандския гулден е актуализиран последно на 19 март 2025 година от Международния валутен фонд:

https://bg.coinmill.com/AWG_NLG.html

  • Потребител
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 18:03, scaner said:

Прочетохме. От написаното там, до написаното от тебе, са толкова разлики, че няма никаква прилика :) 

Можеш ли по-сериозно да подхождаш към дискусиите?

Expand  

Българи свидетелстват,че обмяната на евро с паундове и обратно е кошмар...

  • Потребител
Публикувано (edited)

Аз се чудя какъв е този вихър в темата, пък то имало политически дебат пак на тема евро.

Явно е политическа поръчка това тролене.

Може да не му се обръща внимание.

Отделно и се видя, че нищо не се чете от написаното. Още по-малко се осмисля.

Щом се налага трети път да пиша, че откриване на сметка е 1,96 лева. И няма нужда да обръщате във валута. Понеже е в лева.  Също така, ще може като се приеме еврото да се плати с наличните, 1 евро.

...

Тъй като незнаен брой пъти се написа, че левът е обвързан с еврото, не може явно да се осмисли. Това си означава, че при хипер инфлация в евро зоната, пак ще има хипер инфлация у нас, с лева. Понеже е вързан от 25+ години.

...

Понеже се спомена, че може да се отвърже. Да може, припомнете си Жан Виденовата зима. Ще се случи веднага.

Ние сме неспособни да си управляваме лева, за това го предадохме на чуждо управление преди повече от 25 г. В момента левът се управлява от еврото. Ние нямаме власт да го правим.

В същото време, в момента имаме реалната възможност ние да започнем да управляваме еврото.

И сега въпросът е, искаме ли да управляваме еврото или искаме еврото да управлява левът, а ние да седим, като страничен наблюдател, както до сега.

...

За всеки, който ходи в Европа е ясно, че е супер удобно да не се посещават обменни бюра. Отделно от таксите има и неудобство. И не се знае колко пари ви трябват и после отново се ходи. Накрая пък останали и няма какво да ги правим.  Отделно е баналното пресмятане на курсовете на различни валути.

Като ходех в Париж преди еврото им, беше супер гадно да смяташ всичко, понеже курсът не беше лесен, като сега да е близко на цяло число. И в Барселона беше гадно. Гледаш едни цени в магазина и почва математиката. В Рим само беше супер имахме равни пари. И в Мюнхен също кратни на 1000.

Не разбирам желанието да се връщаме в средновековието. Сега с евро навсякъде, само у нас, пак задна...

Такова ще е.

Бай Ганьо не иска да излиза, като оригинала, нашият е нов тип Бай Ганьо, стоящ зад дувара и цъка...

Редактирано от miroki
  • Потребител
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 18:09, miroki said:

Ние сме неспособни да си управляваме лева, за това го предадохме на чуждо управление преди повече от 25 г.

Expand  

Това не е вярно. Но за кой ли път ще посоча,че световните цени на почти всички стоки са в долари и следователно цените се преизчисляват през долара. И следователно курсът евро/лев е без значение...

  • Глобален Модератор
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 18:08, deaf said:

Българи свидетелстват,че обмяната на евро с паундове и обратно е кошмар...

Expand  

Трябва да се чете с разбиране. В случая става дума за превод на евро от българска банка в английска, като човекът търси банка която да вземе по-малка комисионна. Самата тема се казва: Пращане на евро от България до Англия. Иначе да, не само евро в паунди, ами и долари в паунди и обратно е натоварено със солени комисионни, ако правиш такива задгранични трансфери. Ти като че ли от небето падаш. Така и не става ясно защо намеси лева тука...

Нямам думи просто... Щях да кажа, че приличаш на човек, който е на кило ракия в тези разсъждения, но няма да го кажа...

  • Потребител
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 18:05, deaf said:

В Аруба има. Цитат от линка по-долу "Обменният курс за Холандския гулден е актуализиран последно на 19 март 2025 година от Международния валутен фонд:

https://bg.coinmill.com/AWG_NLG.html

Expand  

Абе ти прочете ли какво пише на тази страница? Горе обградено С ЧЕРВЕНО за хора с трудности  да различават важното пише:

Холандски гулден (NLG) е остаряла. То бе заменено с Евро (EUR) на 1 януари, 1999.
Едно евро се равнява на 2,20371 NLG.

 

  • Потребител
Публикувано
  On 20.03.2025 г. at 19:55, Кибик said:

Абе ти прочете ли какво пише на тази страница? Горе обградено С ЧЕРВЕНО за хора с трудности  да различават важното пише:

Холандски гулден (NLG) е остаряла. То бе заменено с Евро (EUR) на 1 януари, 1999.
Едно евро се равнява на 2,20371 NLG.

 

Expand  

Холандският гулден е заменен в Нидерландия,но не и в Аруба. Иначе МВФ нямаше да си прави труда да актуализира курса на холандския гулден. Аруба е за пример как автономен остров част от Кралство Нидерландия може да има собствена валута арубски флорин,плюс да запази старата си валута – холандския гулден. Но тук се рисуват апокалиптични картини,че ако България не приеме еврото,ще умре...

  • Потребител
Публикувано
  On 21.03.2025 г. at 5:50, deaf said:

Холандският гулден е заменен в Нидерландия,но не и в Аруба. Иначе МВФ нямаше да си прави труда да актуализира курса на холандския гулден. Аруба е за пример как автономен остров част от Кралство Нидерландия може да има собствена валута арубски флорин,плюс да запази старата си валута – холандския гулден. Но тук се рисуват апокалиптични картини,че ако България не приеме еврото,ще умре...

Expand  

Я вземи обясни каква ти е идеята, че вече не ти се разбира и се губи нишката. Ти не искаш еврото, защото? Предлагаш алтернатива, която е??? и тя е по-добра, защото?

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

Научи повече  

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.