Отиди на
Форум "Наука"

Името Борис е с тюркски произход?


Препръчано мнение

  • Модератор История
Публикувано
Преди 49 минути, КГ125 said:

Адаш, Барс може да е с тюркски, но защо Борис да идва от Барс? 

Защото е пълно с тюрксики имена на основа Барс - даже тук съм пуснал 20-тина. Включително чувашко именно Борис. И него съм го пуснал. 

  • Мнения 95
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 1 час, Thorn said:

Защото е пълно с тюрксики имена на основа Барс - даже тук съм пуснал 20-тина. Включително чувашко именно Борис. И него съм го пуснал. 

Както е пълно със славянски имена на основа "борба", като: Борислав, Боримир, Борко, Боря, Ратибор, Бориполк и пр. Борис се използва и при руснаците през различни времена от историята им (князете Борис и Глеб, цар Борис Годунов и пр.), а по-късно го има в регистрите от 17-18 в. Днес често се използва сред славянските народи въобще.

Не мога да разбера обаче какво те кара да смяташ, че въпросният чувашки "Борис" е свързан с животното барс, което на чувашки се нарича ибрис или барс, а не "борис".

Редактирано от Опълченец
  • Потребител
Публикувано
Преди 1 час, Пандора said:

Подобна логика важи и за индоевропейските езици. Приели сме, че в Европа всички етимологии  от древността трябва да са индоевропейски. Но в древността в Европа живеят и фини /на север, при това в съседство със славяните/, а заселници фермери от Близкия изток не винаги са индоевропейци - например финикийци и прочие. Гърците са заели много чужди богове и много често, те нямат етимология на гръцки.

Всъщност тази логика е типична за системата. Веднъж прието дадено предположение, се въртим в кръга на търсене на доказателства в подкрепата му и игнориране на останалите възможности. ВСеки тегли чергата в своя посока. Без да се интересува от опревергаващи факти. Което от своя страна е канцерогенно за системата.

Преди 1 час, Пандора said:

Логиката е, че трябва да се търси етимология на корена и друго подобно име не се среща. Привържениците на автохтонната теория биха го свързали сигурно и с Парис, така че.....Ако приемем, че името Борис е оригиналното звучене, българско е, не е славянско, то логично да търсим подобни имена или подобни думи. Въпросът е, че все пак е име на човек и  нямаме никакво указание, какво би могло да означава то. Всеки може да спекулира. Но тук вече наистина имат дума лингвистите. 

Пак не става. Неведнъж съм си изказвал мнението по този въпрос, но да го кажа пак. На първо място, нямаме никаква наследствена система на имената при езическите владетели от ПБЦ. Дори и да приемем че Кормесий, Кормусош и евентуално Крум са различни форми на едно и също име, при останалите цари пълен хаос. След това идват сведенията за практикуване на полигамия в ПБЦ. Някой изобщо знае ли от какъв произход е майката на даден човек. Все пак имаме и династични бракове, които водят включително и до смесени бракове.  После не сме на ясно по каква система са давани имената на децата. Майката ли ги е давала, бащата ли? Или е имало определени политически съображения и това име дотогава не е присъствало във фамилията.

Торн обича да дава за пример Баян, но да не забравяме че Кубрат по това време е васал. И не ми се спори, дали на авари, дали на тюрки. Няма значение. Факт е че Баян най-вероятно е роден по време на васалитета на Кубрат и напълно е възможно името да му е дадено с цел да се подмажем на шефа. Да не говорим че не знаем коя е майка му. Напълно е възможно да е аварска принцеса, потомка на аварския Баян. На всичкото отгоре не знаема дали Баян е първороден. Сведенията казват че е най-голям от братята, но това не означава че преди него не е имало друг наследник, починал в ранна възраст.

Най-логично е да потърсим система в простолюдието. Но за там пък нямаме достатъчно данни. И доколкото ги има, те са съмнителни за анализ по сходни причини.

Просто трябва да се отговори на прекалено много въпроси, преди да правим някакви заключения от именната система. Така че за мен, това е загуба на време.

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 1 час, Thorn said:

Защото е пълно с тюрксики имена на основа Барс - даже тук съм пуснал 20-тина. Включително чувашко именно Борис. И него съм го пуснал. 

Кои от тях са документирани преди 10 век?

И чувашите не са ли били под политическо,и културно влияние на Волжка България?

Редактирано от Янков
  • Потребител
Публикувано
On 10.06.2022 г. at 10:59, Thorn said:
  On 10.06.2022 г. at 9:02, КГ125 said:

Ми то това освен фриволно предположение нищо друго не е. Със същият успех могат да кажат, че и името Бьорн, скандинавското, произхожда от тази тюрска дума. 

Haakon Magnus of Norway  20 July 1973 (age 48) /крал Хокон VIII/

 

Hakan Şükür (Хакан Шукюр)Turkish former football player

Не със същия, с по-голям успех - съмняваш ли се, че германски племена са нямали тюркска върхушка при хуните?

 

 

  • Потребител
Публикувано (edited)
On 10.06.2022 г. at 10:55, Thorn said:
  On 10.06.2022 г. at 10:19, skiahtro said:

Вористенис на гръцки, буквално означава, този който тече от север.

Не случайно цитирах руското вики / Пандора цитира украинското/

Цитирай

Со свойственной для древних греков, и в какой-то степени для того периода в целом, синкретизацией, Борисфен отождествлялся со скифским божеством реки Борисфен, внуком которого был Таргитай. Таргитай был сыном дочери Борисфена — речной наяды в греческой интерпретации.

Ако приемем, че гръцката дума за север е заемка, скитския произход на думата натежава. Териториалното съвпадение на СВБ с въпросните стари топоними засилва вероятността Борис да е скитска заемка. /нали българите са сармати?/

Парис да е със същия произход - нене изключено? Фриги, траки, троянци са родствени племена. А знаем, че траките са сродявали династиите си със скитите. Нали Раскупоридите властват над Боспор 700 години.

 

Редактирано от Exhemus
Публикувано
Преди 39 минути, Exhemus said:

Фриги, траки, троянци са родствени племена. А знаем, че траките са сродявали династиите си със скитите. Нали Раскупоридите властват над Боспор 700 години.

🙂

В случая ми е интересна фобията от думата "гърци", като симптом...

А синкретизма може да показва само връзката...😉

  • Потребител
Публикувано

Не е въпрос на комплекс, а е въпрос на ревизия. Вече ревизирахме Аспарух да не е тюркско име и да не е някакъв Иш-бара, а да е както трябва като иранските имена от където произлиза.

Ревизирахме и Мостич, да не е тюрко-монгол, тъй като името му е тракийско - Мостис. 

Тези тюркски етимологии, които са ги напраскали преди 100 години защото са смятали, че вечем, тутом, твирем и сомор са тюркски и прабългарски трябва да бъдат сериозно преразгледани, защото много от тях са ненаучни. 

Тъй че връзката Борис - Барс може да съществува, но само като част от тюркската хипотеза. Ако тюркската хипотеза се отхвърли и подобна връзка вече е безсмислена. Ако Крум, Муртаг, Безмер, Аспарух, Заберган, Котраг, Органа и Кормисош не са тюркски, ако погребалните обичаи на българите са били сарматски, ако термините от Именника не са прабългарския език, то тогава защо да търсим непременно тюркска етимология. Да потърсим друга, а тюркската е ясна. 

Ако връзката Борис - Барс беше неоспорима и единствена възможна нямаше да има никакви комплекси и лесно щяхме да я приемем без уговорки и увъртания. По същия начин както никой не спори за Баян и за Шишман и Асен. Аварски, печенежки, кумански, хунски и какви ли не още, ако има преки данни и сведения, че имената са използвани от съответните племена няма мърдане и приемаме всичко. Ама ако няма от какъв зор да приемаме само някаква тюркска етимология, при положение, че има и други варианти. 

  • Потребител
Публикувано

На персийски:

бар "отгоре, над"

бараш "над него, върху него"

бор "режа"

бораз, барз "елегантност, красота"

борооз "появяване, представяне, външен вид"

барабар "равен, еднакъв, един и същ"

 

 

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 2 часа, skiahtro said:

🙂

В случая ми е интересна фобията от думата "гърци", като симптом...

А синкретизма може да показва само връзката...😉

Фобия фобия поражда. Обяснението гърци е лесно. Не е интересно  :)

Нали гърци и троянци са врагове?  Ти отиваш без фобия към врага си, а той вземе, че те пороби. Не става  :)

Синкретизма е форма на мирно съвместно съществуване в древността. Един вид студена война  :)

Гърците нали си имат достатъчно водни богове. За какво им е още един? , ако не за да върви алъш-вериш със скитите?

бор "режа"

бораз, барз "елегантност, красота"

Парис е бил красавец .  още 1 + за Иран  :)

Тук му е мястото отново да напомня:  Кормесий, Кормисош, Крум са от Ахура Мазда /Хормузд, Кормузд/ +3 за Иран  :)

Редактирано от Exhemus
Публикувано (edited)
Преди 1 час, Exhemus said:

Гърците нали си имат достатъчно водни богове. За какво им е още един? , ако не за да върви алъш-вериш със скитите?

 

🙂

Извинявай! Сега разбирам, че не знаеш.. Вористенис е и гръцки бог! Интересно да се отбележи, че има гръцки град наречен Вористенис, както и една от музите носи това име в женската му форма... А алъш-вериша, е нещо нормално м/у хора които споделят общ ареал, както и обща култура, вкл. и разногласията и войните... В случая обаче, любимия ти и така необходим,  вековен, хилядолетен враг, с който успяваш да се идентифицираш, определено липсва!😊

Е... Сега вече знаеш и фобията ти не може да има извинение, както и измислянето на врагове не може да бъде утешение, така че ще трябва да бориш по друг начин комплексите...😉

Редактирано от skiahtro
  • Потребител
Публикувано
Преди 11 часа, Шпага said:

Извинявайте за лаишкия въпрос:

Какъв е произходът на селджуките? Тюркски или ирански? И днешните турци доколко са потомци на селджуките?

https://www.quora.com/Were-the-Seljuk-Turks-Caucasoid-or-Mongoloid

  • Модератор История
Публикувано
Преди 23 часа, makebulgar said:

Не е въпрос на комплекс, а е въпрос на ревизия. Вече ревизирахме Аспарух да не е тюркско име и да не е някакъв Иш-бара, а да е както трябва като иранските имена от където произлиза.

Ревизирахме и Мостич, да не е тюрко-монгол, тъй като името му е тракийско - Мостис. 

Тези тюркски етимологии, които са ги напраскали преди 100 години защото са смятали, че вечем, тутом, твирем и сомор са тюркски и прабългарски трябва да бъдат сериозно преразгледани, защото много от тях са ненаучни. 

Тъй че връзката Борис - Барс може да съществува, но само като част от тюркската хипотеза. Ако тюркската хипотеза се отхвърли и подобна връзка вече е безсмислена. Ако Крум, Муртаг, Безмер, Аспарух, Заберган, Котраг, Органа и Кормисош не са тюркски, ако погребалните обичаи на българите са били сарматски, ако термините от Именника не са прабългарския език, то тогава защо да търсим непременно тюркска етимология. Да потърсим друга, а тюркската е ясна. 

Ако връзката Борис - Барс беше неоспорима и единствена възможна нямаше да има никакви комплекси и лесно щяхме да я приемем без уговорки и увъртания. По същия начин както никой не спори за Баян и за Шишман и Асен. Аварски, печенежки, кумански, хунски и какви ли не още, ако има преки данни и сведения, че имената са използвани от съответните племена няма мърдане и приемаме всичко. Ама ако няма от какъв зор да приемаме само някаква тюркска етимология, при положение, че има и други варианти. 

А също и да претендираме, че сме ДОКАЗАЛИ ултраиранските хипотези и че сте УБЕДИТЕЛНО отхвърлили тюркските. Хеле пък за Аспарух - доказали били, как ли пя не. 

  • Модератор История
Публикувано (edited)
Преди 15 часа, Шпага said:

Извинявайте за лаишкия въпрос:

Какъв е произходът на селджуките? Тюркски или ирански? И днешните турци доколко са потомци на селджуките?

В този му вид въпросът е доста безсмислен. Произходът по гени има доста опосредствена връзка  с езика. Съответно може да питаш предците на селджуките на какъв език са говорели в даден период. И биха могли да ти кажат, че има данни както за миграции от източна Азия в Туран, така и за езиково тюркизиране на първоначално ираноезични групи там. Иначе поне през 11 век селджуките са говорели на турски.

 

Днешните турци? Директни генетични наследници относително малка част. Но във всеки един момент културната, религиозна и езикова традиция на селджуките е била преобладаваща и определяща в Турция.

Редактирано от Thorn
  • Потребител
Публикувано
Преди 21 часа, skiahtro said:

🙂

Извинявай! Сега разбирам, че не знаеш.. Вористенис е и гръцки бог! Интересно да се отбележи, че има гръцки град наречен Вористенис, както и една от музите носи това име в женската му форма... А алъш-вериша, е нещо нормално м/у хора които споделят общ ареал, както и обща култура, вкл. и разногласията и войните... В случая обаче, любимия ти и така необходим,  вековен, хилядолетен враг, с който успяваш да се идентифицираш, определено липсва!😊

Е... Сега вече знаеш и фобията ти не може да има извинение, както и измислянето на врагове не може да бъде утешение, така че ще трябва да бориш по друг начин комплексите...😉

ОТ: Човече, ти самия си като сборник от комплекси, които постоянно избиваш в най-различни теми.

И малко по темата. Къде е най-ранното записване на името Борис в нашите и чуждите източници? Как е било записано в оригинал на тези източници и среща ли се преди и по време на наговия живот записано и транслирано по аналогичен начин в други народи с които сме имали контакт?
Интересно ми е по-скоро второто. Чужденците в запазените източници как са записали името му и дали същото изписване се среща и при тях или народи с които те контактуват и от кога. 

  • Потребител
Публикувано
On 11.06.2022 г. at 23:10, fixxxsers said:

Да вметна, в Турция името Barış ( Бариш, Баръш - предполагам се произнася ) не е толкова рядко срещано и означава "мир". Вече думата какъв произход има не знам. Но когато става въпрос за подобни спорове е добре да има малко повече специалисти.

От друга страна аз лично не виждам проблем това, а и други имена да имат тюркски или какъвто и да е произход... прозира някакъв комплекс!

Така е, хубаво би било да има специалисти. Проблемът е, че такива в България няма и никога не е имало. Не по форумите, а сред професионалистите.

Има специалисти по турски. Проблемът е, че турският има отношение към хипотетичния прабългарски-тюркски горе-долу колкото съвременният литовски - към съвременния български. Та, турското име Баръш си е с тюркски произход, но не съществува и не може да съществува в хипотетичния прабългарски - няма да обяснявам защо, пускал съм тема преди време, там всичко е обяснено. И то - името демек - има отношение към Борис колкото и Бористен, Парис и Нилс Бор.

Публикувано
Преди 8 часа, Димитър Йорданов said:

ОТ: Човече, ти самия си като сборник от комплекси, които постоянно избиваш в най-различни теми.

 

😀

Уверявам те, че щях да се нагърбя с всички възможни комплекси, ако това решаваше проблема. Колкото и да го правя обаче, въпроси като "кой ти ака у гащите" остават без отговор и замитането на всичко под килима не е решение...🙃

  • Потребител
Публикувано (edited)
On 12.06.2022 г. at 23:03, Thorn said:

Иначе поне през 11 век селджуките са говорели на турски.

Днешните турци? Директни генетични наследници относително малка част. Но във всеки един момент културната, религиозна и езикова традиция на селджуките е била преобладаваща и определяща в Турция.

Не се ли поиранизираха силно след като внуците на Селджук превземат Персия? Чагри бей и т.н. Даже и писмеността май приемаха за официална.

А колкото до днешните турци като генетика си прав - яка мешавица. Което си е и нормално за дълго съхранила се империя. Виж, за езика не съм сигурен, без всякакви претенции да разбирам. Бях гледал някъде изследвания, че в днешния им език към 70-80% (специално морфологията) е с арабски и ирански произход. 

Редактирано от boyko
  • Потребител
Публикувано
Преди 21 часа, boyko said:

Не се ли поиранизираха силно след като внуците на Селджук превземат Персия? Чагри бей и т.н. Даже и писмеността май приемаха за официална.

Всичко приеха - цялата държава /организация/ с министерството /дивана/ на културата барабар. С перфектната данъчна система - преференции за бизнеси, социални помощи, гратисен период и т.н.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!