Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

post-471-1178809590_thumb.jpgКакво свършиха българските евродепутати за четири месеца в Европейския парламент.

Откакто е член на Европейския съюз, България има 18 свои представители в Европейския парламент.

Четири месеца е кратък период в петгодишния мандат на институцията, но независимо от това българските евродепутати отчитат доста свършена работа и оценяват високо собствените си инициативи. Предвид скоростта на взимане на решения в ЕС и ограничената власт на европарламента е рано да се говори за ефект от техните действия за българските граждани. Въпреки това, освен да произведат купища хартия (съвсем в стил на парламента), евродепутатите имаха и някои добри идеи. Времето и изборите ще покажат дали те ще доведат до реални резултати.

За всички евродепутати националните интереси са приоритет и българите не са изключение. Един поглед върху инициативите им обаче е достатъчен, за да се направи изводът, че приоритетите на България са много малко - освобождаването на медицинските сестри в Либия, преотварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" и получаването на повече пари от европейските фондове. Но докато Европейският парламент има значително участие в разпределянето на европейския бюджет, в областта на външните отношения на ЕС (включително тези с Либия) и ядрената политика той може да изпраща само "политически послания", които страните членки и Европейската комисия често пренебрегват.

Всички представители, с които "Капитал" разговаря, оцениха като свое най-голямо постижение резолюциите и изказванията си в полза на осъдените медицински сестри и казаха, че са лобирали интензивно, за да получат подкрепа по случая. Те многократно призоваваха за незабавното освобождаване на сестрите, настояха ЕС да обвърже политиката си към Либия с този процес, а в края на април дори заявиха, че Европейската комисия трябва да коригира подхода си към делото. В резултат на всичко това комисията даде лаконичен отговор, че прави каквото може.

Подобна е и ситуацията с 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй", за които евродепутатите водиха самостоятелни и групови битки въпреки мнението, че проектът е обречен. Членовете на Партията на европейските социалисти настояваха за нова договорка за реакторите в рамките на договора за присъединяване, докато тези от Европейската народна партия се концентрираха върху възможностите за получаване на по-големи компенсации за затварянето им. И двете страни получиха подкрепата на чужди евродепутати, внесоха няколко поправки по темата и организираха две конференции, посветени на "енергийния дефицит в региона", едната се проведе в Брюксел, а другата ще е в София през май. Равносметката е още няколко декларации в подкрепа на каузата "Козлодуй".

Евродепутатите, които откриха свои ниши на действие и имаха конкретни идеи и разумни предложения, успяха да постигнат по-реални резултати. Депутатът от СДС Мартин Димитров внесе поправка, в която настоява за премахването на акциза върху алкохолните напитки. Пак след запитване на Димитров Европейската комисия се е ангажирала да направи анализ на движението на работници от България и Румъния, за да покаже, че няма заплаха за масова емиграция от двете страни и да стимулира държавите членки да отворят напълно трудовия си пазар. Антония Първанова от НДСВ пък беше движеща сила по няколко проекта, свързани с правата на пациентите и достъпа на европейците до по-добро медицинско обслужване. По нейна инициатива до края на годината комисарят по здравеопазване Маркос Киприану ще предложи директива за медицинските услуги. Първанова преговаря и с комисаря по разширяването Оли Рен за създаване на център за превенция и контрол на трафика на хора. Решението за създаването му също се очаква тази година, а Първанова настоява той да се изгради в България.

Няколко депутати показаха засилен интерес към европейските фондове. Стефан Софиянски от ССД участва в два доклада, които настояват за по-доб­ри условия за финансиране на проекти в най-слабо развитите региони, сред които попадат и българските. Депутатът от БСП Евгени Кирилов също внесе няколко предложения в тази насока, а колегата му Атанас Папаризов участва в поправки, които настояват за повече правомощия за местните власти при разпределянето на европейските средства. Освен това Софиянски подготвя ръководство за работа с инициативите Jessica, Jeremie и Jaspers, които подпомагат инвестициите в градските зони, малките и средните предприятия и регионите.

Българските депутати стартираха дебата против увеличаването на акцизите на дизела, предложено от социалиста Ласло Ковач. Наскоро те отново се противопоставиха на новото му предложение за уеднаквяване на данък печалба в целия ЕС. Тези наши депутати бяха Мартин Димитров и Филип Димитров от СДС. Двамата демонстрираха добре как може да се комбинират националните интереси с партийната идеология. Критиките към Л. Ковач бяха десни, но на 100 % защитават българските национални интереси.

Не всички акции обаче доведоха до окуражителен резултат. Европейската комисия отказа да увеличи средствата по структурните фондове въпреки запитване на Филип Димитров от СДС, в което той показа, че други страни с подобен брой на населението и брутен вътрешен продукт получават доста повече пари, отколкото България. Депутатът от ДСБ Константин Димитров също удари на камък с въпроса си за концесията на магистрала "Тракия" - комисията отговори, че би се самосезирала, ако България беше страна членка към момента на сключването на концесията.

Някои български представители подеха и по-дългосрочни инициативи, които са обещаващи, но е трудно да се каже кога и как ще бъдат реализирани. Такива са предложенията на Филиз Хюсменова от ДПС за модернизация на трудовото право и равен достъп до труд за малцинствата, както и координацията на пенсионните системи в страните членки, за която работи Христина Христова от НДСВ.

В четиримесечната си работа в Брюксел и Страсбург българските евродепутати се сблъскаха и с някои предизвикателства. Христина Христова каза, че й е било трудно да свикне с процедурните правила в институцията. Филиз Хюсменова пък твърди, че не е изпитвала трудности с ориентирането, защото принципите на действие в европарламента са близки до тези в българското Народно събрание. Според Мартин Димитров фактът, че в европарламента няма фиксирано мнозинство, означава, че за всяко предложение е необходима много солидна аргументация. Няколко депутати се оплакаха, че българското правителство няма готовност да предостави структури за практическото реализиране на някои тех­ни инициативи. Стефан Софиянски даде пример с агенциите за усвояване на средства, а други представители казаха, че са имали затруднения в координацията си с българските министерства. Атанас Папаризов изтъкна, че най-голямото предизвикателство за един евродепутат е да е добре приет, да бъде забелязан и поздравяван. Според него активността и контак­тите са от голямо значение в този тип работа.

Българските евродепутати рядко споменават общоевропейски теми като конституционния договор, разширяването на ЕС, дебата за членството на Турция, климатичните промени. За разлика от тях опитните им колеги от по-старите страни членки обвързват всяко свое действие именно с по-глобалната европейска тематика. Подобен подход носи повече престиж, а и по-добри позиции в самата институция.

Откакто са пълноправни членове на ЕП, българските евродепутати показват завидна активност в производството на документи. Освен трудните за преброяване поправки, в които са участвали, те са изпратили 12 писмени запитвания до Европейската комисия и са автори или съавтори на пет резолюции, четири от които са за българските медици, осъдени в Либия. За същия период 35-те румънски представители са инициирали четири запитвания и една резолюция и са подкрепили две от българските резолюции за сестрите в Либия.

Няколко депутати използваха присъствието си в Брюксел, за да представят културата на България. Освен широко коментираната изложба на тракийската колекция на Васил Божков, организирана от Антония Първанова, предстои и фотоизложба на манастири от Врачанска област по инициатива на Христина Христова. Българските евродепутати са и редовни участници в официалните коктейли и вечери в парламента, но почти никога не могат да бъдат забелязани сред тълпата на площад "Люксембург" пред парламента в Брюксел, където вечер след работа изморените им колеги се смесват с простолюдието за чаша бира.

Редактирано от ISTORIK
  • Глобален Модератор
Публикува

Група на Европейската народна партия (Християндемократи) и Европейските демократи

Да се увеличи конкурентноспособността на Европа чрез насърчаване на инвестициите в изследователската дейност и перманентното обучение – това е една от целите на групата на ЕНП-ЕД, която е най-важната политическа група в Европейския парламент.

Със своите 277 членове, представляващи 27-те държави-членки на ЕС, тази група е основна част от европейския политически пейзаж. В по-широк политически план заслужава да се отбележи, че 11 министър-председатели в ЕС, както и президентът на Европейската комисия принадлежат към това политическо семейство. Ако се вгледаме в националностите, германската делегация, с 49 депутати, представлява най-големият блок в тази група. Най-малките са тези на Дания и Естония, всеки с по един представител.

Днес групата е по-известна като ЕНП-ЕД, а пълното й наименование е „Група на Европейската народна партия (Християндемократи) и Европейските демократи”. Тя обединява партиите на Християндемократите, Консерваторите и дясната част от политическия център, както и депутати от цяла Европа. Това е най-многочислената политическа група от 1999 г. насам. Тя е създадена през 1953 г., като група на Християндемократите към Асамблеята на тогавашната Европейска общност за въглища и стомана – първата парламентарна институция. Групата има мнозинство пред своя политически съперник – групата на социалистите, която има 217 депутати от 25 държави-членки.

Европейските избори през 2004 г., които интегрираха за пръв път десетте нови страни от Централна и Източна Европа, донесоха истински успех на групата, която получи 38,11% от гласовете или увеличение от 3 пункта спрямо предишните избори през 1999 година.

От позицията си на най-важна политическа формация в пленарната зала, групата на ЕНП-ЕД има решаващ глас при разпределяне на влиятелните позиции в Парламента. Нейни членове председателстват 9 от общо 22 комисии и подкомисии. Групата е излъчила 4 от 14-те заместник-председатели на Парламента, а председателят на Европейския парламент Hans-Gert Poettering също е член ЕНП-ЕД.

Председателят на групата е Joseph Daul (Франция). Той е член на Европейския парламент от 1999 г. и е земеделец по професия. Преди това е бил председател на комисията по земеделие и развитие на селските райони към Европейския парламент. По произход е от френската област Елзас, говори свободно немски език и има две деца. През април 2007 г. г-н Daul ще навърши 60 години. Според него фактът, че ЕНП обединява депутати от 27-те държави-членки „е свидетелство за работата, която групата е извършила в полза на европейското обединение. Това превъзходство не е само числено: при всички важни гласувания (Reach, Директивата за услугите и др.) нашата група потвърди позициите си без прояви на сектанство. Ние играем основна роля на европейската политическа сцена, защото такава е волята на европейските граждани”.

Голямото разнообразие от европейски партии представени в политическите групи в Парламента и съответните им национални традиции и политики водят до това, че идеологическото сцепление в групите и партийният дух са по-слабо изразени, отколкото в националните партии.

Тази тенденция се наблюдава в групата на ЕНП-ЕД, която се стреми да сформира мнозинства по всички важни въпроси, без обаче да подценява малките групи. Докато ключовите позиции в специалните комисии досега бяха поделени между двете големи групи, то малките групи придобиват все повече влияние.

http://www.epp-ed.eu/home/en/default.asp

---

Група на социалистите в Европейския парламент

Солидарност, устойчиво развитие и социална справедливост са част от общите принципи, споделяни от социалдемократическите, социалистическите и лейбъристките членове на Европейския парламент. За да засилят своето влияние и да гарантират, че техните предложения ще получат истинска подкрепа, депутатите от Групата на социалистите започнаха да си сътрудничат още в самото начало на процеса на европейска интеграция. Днес, те са втората по големина политическа група в Парламента.

Социалистите получиха 27,19% от гласовете при изборите през 2004 г., с което получиха 200 места. Техните членове, представляващи 25 държави-членки, са представени във всички постоянни комисии и председателстват седем от тях. Петима от заместник-председателите са членове на тази група.

Председателят на групата, г-н Martin Schulz (Германия), е избран на този пост през 2004 г. и е европейски депутат от 1994 година. Той има основна роля за добрата работа на политическата група, като координира всички нейни дейности, говори от името на социалистите и отразява тяхната позиция по време на пленарните сесии.

Преди първите преки избори за Европейски парламент през 1979 г., социалистите публикуваха Манифест за европейските избори, определящ политическите приоритети на групата и оттогава насам поддържат тази традиция.

Техните цели включват икономически растеж, борба срещу бедността, социална интеграция, сигурност и защита на околната среда. Но с глобализацията и нарастващата безработица, създаването на работни места е най-голямото предизвикателство. Социалистите считат, че безработицата е огромна пречка пред социална Европа.

Европа е изправена пред комплексни проблеми, които понякога са твърде технически и трудни за разбиране. Според Групата на социалистите едно от главните предизвикателства днес е доближаването на Европа до нейните граждани. „В цяла поредица от дебати и решения относно политики, като разширяването на ЕС, химикалите, бюджетната рамка и дори назначаването на Комисията, групата на социалистите има ключова позиция, когато става дума за защита на интересите на гражданите при изработването на европейските закони”, каза г-н Schulz. Това са примери за области, в които „Европа се вслушва в своите граждани”.

http://www.socialistgroup.org/gpes/index.do?lg=en

---

Група на Алианса на либералите и демократите за Европа

Със своите 106 депутати от 22 страни, Алиансът на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) е третата по важност политическа група в Европейския парламент. Тя определено е федералистка, като същевременно уважава различията и цели да наклони равновесието на властта към политическия център.

Поделянето на отговорностите между политическите групи даде възможност на АЛДЕ да излъчи трима председатели на парламентарни комисии (Граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи; Рибно стопанство; Транспорт и туризъм) и двама заместник-председатели на Парламента (Luigi Cocilovo от Италия и Diana Wallis от Великобритания). Трите държави с най-много представители в тази група са Италия, Великобритания и Франция. Разположена между двете големи политически групи и по-малките такива, АЛДЕ успява да изразява своята позиция, а често играе и свързваща роля в политическото пространство.

Лидерът на групата е Graham Watson (Великобритания). Той е член на Европейския парламент от 1994 г. Според него: „Либералите и Демократите имат ясна идеология. Ние знаем какъв тип общество се стремим да създадем”. По пътя към този идеал групата бе определила пет приоритета за 2006 година:

1) Дългосрочен европейски бюджет, отговарящ на нуждите и предизвикателствата на европейските политики, особено в областите на научните изследвания и технологичните иновации.

2) Натиск върху държавите-членки с цел на провеждане на реформи за насърчаване на растежа и заетостта.

3) Насърчаване на всички европейски инициативи, целящи подобряване на качеството на околната среда и гарантиране на дългосрочна икономическа стабилност.

4) Възвръщане на общественото доверие, което да доведе до своевременен, открит и честен дебат относно конституционното бъдеще на Съюза.

5) Гарантиране на това, че при действията си ЕС се ръководи от ценностите, които е възприел, особено в отношенията си с трети страни.

Според Graham Watson най-големите предизвикателства на XXI век (демографския растеж и миграциите, климатичните промени, международната престъпност) могат да бъдат преодолени само чрез реакции на наднационално ниво, което изисква по-голямо съзнание от страна на европейските институции. „Комисията ни даде един „План Д” като „Диалог”. Но ние имаме нужда от „План В” като „Визия” и от „План Л” като „Лидерство”.

В този смисъл мнението на групата е ясно изразено от нейния председател: „ Ние се стремим да популяризираме ценностите на свободата, справедливостта, общността и върховенството на закона, както в Европа, така и извън нея. Нашата сила е в способността ни да съчетаем ползите от икономическия динамизъм и целите в областта на социалната справедливост.”

Последните политически битки на групата АЛДЕ са в сферата на либерализацията на пазара на услуги и слагане на край на практиката на „затворени врата” от страна на някои европейски институции. Накратко, комбинация от либерализъм и демокрация.

http://www.alde.eu/

---

Група на Съюза за Европа на нациите

Групата на Съюза за Европа на нациите (СЕН) се бори за Европа на държавите-нации, която дава на правителствата и страните възможността да обедният усилия за координация и сътрудничество с оглед на създаване на по-интегрирана и по-стабилна Европа, основана върху многообразието.

Тя подкрепя безрезервно субсидиарността, която според нея е от основно значение за справедливо разпределение на властта между ЕС, нациите и обществените власти, в интерес на всички граждани.

„Опазването на нашите културни ценности, подкрепата за народите, които търсят напредък, защитавайки свободата, демокрацията и човешките права, насърчаването на социална политика, съответстваща на икономическото развитие и солидарността с най-бедните, представляват първостепенни за нас цели”, заявява Cristiana Muscardini, съпредседател на групата СЕН. „Богатствата на многообразието и зачитането на различията – това е, което ни доближава едни до други”, добавя съпредседателят Brian Crowley.

С 3,7% от гласовете получени при европейските избори през 2004 г., групата спечели 27 места. Към тях се присъединиха и 17 депутати от Полша, Италия и Литва. Сега групата наброява 44 членове. Със своите 20 представители, полската делегация е най-голяма, а след нея е тази на Италия, която включва 13 депутати. Останалите четири държави, представени в групата са Литва, Латвия, Ирландия и Дания.

В съответствие с броя на местата си в Парламента, групата пое председателството на комисията по петициите, оглавена от Martin Libicki (Полша), както и едно заместник-председателско място на ЕП в лицето на Adam Bielan (Полша). Групата е излъчила и осем заместник-председатели на комисии и е добре представена в делегациите с четирима заместник-председатели и с председателството на делегацията за отношения с Канада.

Председателството на групата на СЕН е поделено между Brian Crowley (Ирландия) и Cristiana Muscardini (Италия). Групата е сформирана през 1999 г. и се бори за социална пазарна икономика, образование и изследователска дейност, както и за защита на околната среда. Противопоставя се категорично на една изключително материалистична концепция за обществото. Въпросите на националната идентичност, културата и езика са измежду нейните главни приоритети, а семейството бива разглеждано като основата на обществото и като най-доброто място за предаване на ценностите, които са основополагащи за ЕС.

Групата на Съюза за Европа на нациите (СЕН) се бори за Европа на държавите-нации, която дава на правителствата и страните възможността да обедният усилия за координация и сътрудничество с оглед на създаване на по-интегрирана и по-стабилна Европа, основана върху многообразието.

Тя подкрепя безрезервно субсидиарността, която според нея е от основно значение за справедливо разпределение на властта между ЕС, нациите и обществените власти, в интерес на всички граждани.

„Опазването на нашите културни ценности, подкрепата за народите, които търсят напредък, защитавайки свободата, демокрацията и човешките права, насърчаването на социална политика, съответстваща на икономическото развитие и солидарността с най-бедните, представляват първостепенни за нас цели”, заявява Cristiana Muscardini, съпредседател на групата СЕН. „Богатствата на многообразието и зачитането на различията – това е, което ни доближава едни до други”, добавя съпредседателят Brian Crowley.

С 3,7% от гласовете получени при европейските избори през 2004 г., групата спечели 27 места. Към тях се присъединиха и 17 депутати от Полша, Италия и Литва. Сега групата наброява 44 членове. Със своите 20 представители, полската делегация е най-голяма, а след нея е тази на Италия, която включва 13 депутати. Останалите четири държави, представени в групата са Литва, Латвия, Ирландия и Дания.

В съответствие с броя на местата си в Парламента, групата пое председателството на комисията по петициите, оглавена от Martin Libicki (Полша), както и едно заместник-председателско място на ЕП в лицето на Adam Bielan (Полша). Групата е излъчила и осем заместник-председатели на комисии и е добре представена в делегациите с четирима заместник-председатели и с председателството на делегацията за отношения с Канада.

Председателството на групата на СЕН е поделено между Brian Crowley (Ирландия) и Cristiana Muscardini (Италия). Групата е сформирана през 1999 г. и се бори за социална пазарна икономика, образование и изследователска дейност, както и за защита на околната среда. Противопоставя се категорично на една изключително материалистична концепция за обществото. Въпросите на националната идентичност, културата и езика са измежду нейните главни приоритети, а семейството бива разглеждано като основата на обществото и като най-доброто място за предаване на ценностите, които са основополагащи за ЕС.

Групата на Съюза за Европа на нациите (СЕН) се бори за Европа на държавите-нации, която дава на правителствата и страните възможността да обедният усилия за координация и сътрудничество с оглед на създаване на по-интегрирана и по-стабилна Европа, основана върху многообразието.

Тя подкрепя безрезервно субсидиарността, която според нея е от основно значение за справедливо разпределение на властта между ЕС, нациите и обществените власти, в интерес на всички граждани.

„Опазването на нашите културни ценности, подкрепата за народите, които търсят напредък, защитавайки свободата, демокрацията и човешките права, насърчаването на социална политика, съответстваща на икономическото развитие и солидарността с най-бедните, представляват първостепенни за нас цели”, заявява Cristiana Muscardini, съпредседател на групата СЕН. „Богатствата на многообразието и зачитането на различията – това е, което ни доближава едни до други”, добавя съпредседателят Brian Crowley.

С 3,7% от гласовете получени при европейските избори през 2004 г., групата спечели 27 места. Към тях се присъединиха и 17 депутати от Полша, Италия и Литва. Сега групата наброява 44 членове. Със своите 20 представители, полската делегация е най-голяма, а след нея е тази на Италия, която включва 13 депутати. Останалите четири държави, представени в групата са Литва, Латвия, Ирландия и Дания.

В съответствие с броя на местата си в Парламента, групата пое председателството на комисията по петициите, оглавена от Martin Libicki (Полша), както и едно заместник-председателско място на ЕП в лицето на Adam Bielan (Полша). Групата е излъчила и осем заместник-председатели на комисии и е добре представена в делегациите с четирима заместник-председатели и с председателството на делегацията за отношения с Канада.

Председателството на групата на СЕН е поделено между Brian Crowley (Ирландия) и Cristiana Muscardini (Италия). Групата е сформирана през 1999 г. и се бори за социална пазарна икономика, образование и изследователска дейност, както и за защита на околната среда. Противопоставя се категорично на една изключително материалистична концепция за обществото. Въпросите на националната идентичност, културата и езика са измежду нейните главни приоритети, а семейството бива разглеждано като основата на обществото и като най-доброто място за предаване на ценностите, които са основополагащи за ЕС.

http://www.uengroup.org/home.html

---

Група на Зелените/Европейски свободен алианс

През последните години Зелените постепенно навлязоха в политическия пейзаж, след като в началото се интересуваха от въпроси от чисто екологичен характер. При дебатите относно директивата за услугите, Daniel Cohn-Bendit, съпредседател на групата, обобщи тяхната идеология по следния начин: "Във време, когато дневният ред на Европейската комисия е все по-благосклонен към индустрията, Зелените/ЕСА се борят решително за осигуряването на справедливо равновесие между икономическите реформи и обществените интереси".

В сравнение с другите групи, Зелените/ЕСА са млада политическа група. Първите екологични партии се появяват през 70-те години и им е нужно едно десетилетие, за да превърнат своя ангажимент в истинска политическа сила. Едва през 1984 г. Зелените започнаха да координират усилията си на европейско ниво. През юли 1999 г. те се свързаха с Европейския свободен алианс, който обединява партии, борещи се за демокрация и за правото на самоопределение на нациите без държава и на регионите в Европа. Така се роди нова политическа група - Зелени/ЕСА.

Тази група включва 42-ма европейски депутати от 13 страни. Германската делегация е начело с 13 представители, а Люксембург, Дания, Финландия, Швеция и Латвия са с по депутат. Французойката Hélène Flautre, член на групата, председателства подкомисията по права на човека, а 6 заместник-председатели на други комисии са също членове на Зелените/ЕСА. Третият заместник-председател на Парламента, французинът Gérard Onesta, също принадлежи към Зелените. За разлика от повечето други групи, Зелените/ЕСА избраха двама съпредседатели, за да гарантират равенството на половете.

Благодарение на постоянното си участие в европейската политика, групата разшири своите интереси отвъд въпросите, които са пряко свързани с околната среда. Сегашната партия си поставя като цели: създаване на общество, което зачита основите права и опазва околната среда; увеличаване на свободата в трудовия свят; засилване на демокрацията чрез децентрализация; насърчаване на прякото участие на по-голям брой хора в процеса на вземане на решения, както и предприемане на икономически и социални реформи, които ще конкретизират устойчивото развитие за хората и природата.

Според Monica Frassoni - съпредседател на групата: "Зелените се опитват да предпазят Европейския съюз от следването на безперспективна стратегия, която жертва околната среда и социалната справедливост за сметка на тесни лобистки интереси".

http://www.greens-efa.org/index.htm

---

Конфедеративна група на Европейската обединена левица - Северна зелена левица

Със своите 41 депутати Конфедеративната група на Европейската обединена левица – Северна зелена левица (ЕОЛ – СЗЛ) е шестата по големина политическа група в Европейския парламент и представлява форум за сътрудничество на леви партии. Групата желае изграждането на „друга Европа: социална, мирна, демократична, феминистка, екологична и солидарна с всички народи по света”.

Като политическа група, групата ЕОЛ – СЗЛ е създадена през 1994 година. Преди това партиите, които се позиционираха вляво от социалистическата група участваха в други формации. При четвъртото разширяване на Европейския съюз през януари 1995 г., когато бяха интегрирани Австрия, Финландия и Швеция, представителите на левите партии от северните страни се присъединиха към групата. Ето защо тя е съставена от две подгрупи: Европейска обединена левица и Северна зелена левица.

При последните избори за Европейски парламент, през юни 2004 г., близо девет милиона избиратели гласуваха за партиите от групата ЕОЛ – СЗЛ. Днес тя наброява 41 депутати от 14 държави-членки. Германската и италианската делегации са най-многобройни, всяка с по седем депутати, следвани от чешката делегация с шестима членове. Председателят на комисията по международна търговия Helmut Markov, както и заместник-председателката на Парламента Luisa Morgantini, принадлежат към тази група.

Шестнадесетте партии, които се присъединяват към групата представляват комунистите, левицата и европейските социалисти. Това многообразие може да доведе до различия по някои въпроси. За групата обаче е важно всяка от нейните съставни части да запази собствените си идентичност и политика, като същевременно полага усилия за постигане на общите политически цели.

Европа може да построи мостове между цивилизациите

Френският комунист Francis Wurtz, член на Европейския парламент от 1979 г., е председател на групата. Избран на този пост през 1999 г., той изпълнява своя втори председателски мандат. „Европа може и трябва да бъде нещо различно от ограниченията и безработицата. В един все по-взаимно зависим свят Европа има възможността, ако има политическа воля, да подобри положението на обикновените хора”, смята г-н Wurtz. Според него Европа трябва да играе основна роля на международната сцена, като спомага за създаването на мостове между цивилизациите. „Само че, за да бъде тази амбиция основателна, трябва да се освободим от тези, които се държат като господари на света, докато всъщност го водят към разруха. Това включва и прилагането на едно и също международно право във всички държави, без изключение, по-специално в Средния изток, който е една отворена рана и извор на огромно отчаяние”.

http://www.guengl.eu/showPage.jsp

---

Група Независимост/Демокрация

Противопоставяне на европейската Конституция и съпротива срещу „централизацията и бюрократизацията на Европа” са двете цели на тази сравнително нова група в Парламента. Сформирана през юли 2004 г. като наследник на Групата на Европа на демокрациите и различията (ЕДР), групата представлява около 3% от депутатите, с 23-ма членове от 10 държави.

Самите те се определят като „еврокритици, евроскептици и еврореалисти”.

Противопоставянето на проекта за Конституция на Европейския съюз е главната платформа на тази група. Представителите й се опитаха да се възползват от политическата несигурност по отношение на Конституционния договор след отхвърлянето му от Франция и Холандия през средата на 2005 година.

Със своите 10 представители Партията на независимостта от Великобритания (UKIP) е най-многобройна. Докато тази партия открито се обявява за оттеглянето на Великобритания от Европейския съюз, другите членове на групата са реформисти, които приемат членството на своите държави в Съюза, но искат „по-малко централизация, по-малко ерозия на националния суверенитет и повече правомощия за националните парламенти”. Заради тези различия, групата зачита правото на националните делегации да гласуват, както желаят. Тази група се ръководи съвместно от британския депутат Nigel Farage (UKIP) и датчанина Jens-Peter Bonde от групата JuniBevægelsen - Mod Unionen.

„Д” като демокрация: за и против Конституцията

Тези, които следят дебатите относно Конституцията, знаят, че тази група често караше да се говори за нея, когато нейните членове многократно се опитваха да дестабилизират представители на държавите-членки или на Европейската комисия по време на техните изказвания пред Парламента. През 2005 г. те лансираха своя „Туристически автобус за План Д”, който ще следва г-жа Margot Wallström, европейски комисар за комуникационната политика, през цяла Европа, по време на конференциите, които тя ще проведе в рамките на нейния „План Д” относно европейската Конституция и бъдещето на Европа.

Предизвикателството за този сравнително млад политически микс ще бъде да оползотвори успеха си от изборите през 2004 г. и да подобри резултатите си през изборите през 2009 година.

http://indemgroup.org/

---

Група Идентичност, Традиция, Суверенитет

Групата Идентичност, Традиция, Суверенитет (ИТС), сформирана през януари 2007 г., включва 20 депутати от 7 европейски страни. Членовете й се определят като „десни” и „национални”.

Със своите седем членове делегацията на френския Front national, към който принадлежи и председателят на ИТС, Bruno Gollnisch, е най-многобройна. Заместник-председателите на групата са Philip Claeys от белгийската Vlaams Belang, Eugen Mihăescu от Тhe Greater Romania party (която има петима представители в групата) и британският депутат Ashley Mote.

При представянето на своята група Bruno Gollnisch определи нейните членове като „патриоти” и изрази становището, че „националните сили са бъдещето на Европа, това на истинската Европа на народите и на суверенните нации, на идентичностите и традициите”.

Хартата на групата определя като основни политики признаването на националните интереси и на суверенитета, идентичностите и различията. Членовете на групата декларираха и желанието си да се борят срещу създаването на „Европейска свръх-държава”.

Поради малкия си брой членове групата ИТС не излъчи заместник-председатели на Парламента или председатели на комисии. Депутатите от групата, които се представиха в изборите за заместник-председатели на комисиите не бяха избрани от съответните комисии.

  • Модератор Военно дело
Публикува

По време на присъствието си в евромарламента Митко защити истинските национални приоритети на България и показа че не цепи басма никому. Такива хора са ни нужни ПОБЕДА АТАКА.

  • Глобален Модератор
Публикува

На 20 май 2007 ще гласуваме за:

1. Зелена партия

http://www.greenparty.bg/

http://greenparty.bg/index.php?option=com_...5&Itemid=64

http://www.zabulgaria.org/cgi-bin/e-cms/vi...n=000007&g=

2. ССД

http://www.ssd.bg/

http://www.ssd.bg/candidates.html

3. Никола Петков (независим)

4. Ред, законност и справедливост

http://www.rzs.bg/

5. Коалиция на българските социалдемократи

http://www.socialdemocrati.org/DM/test.nsf?Open

http://www.tvoiatglas.org/hosted/home.nsf?Open

6. ДСБ

http://www.dsb.bg/

http://www.euro.dsb.bg/

http://www.euro.dsb.bg/lista.htm

http://www.strongbg.com/

http://www.vlastta.com/

7. ПЕС, в които влиза и БСП

http://bsp.bg/

http://www.evropazateb.eu/

8. СДС

http://www.sds.bg/

http://www.sds.bg/ep-candidates.php

http://www.sds.bg/campaign-4.php

9. Земеделски народен съюз

http://news.ibox.bg/news/id_520730774

10. ГЕРБ

http://gerb-bg.net/users/users/

11. НДСВ

http://www.ndsv.bg/

http://www.ndsv.bg/?magic=0.4.0.0.0.1.0

http://www.ndsv.bg/?magic=0.4.14.0.0.1.0

12. Атака

http://www.ataka.bg/

http://www.vestnikataka.com/

13. Мария Серкеджиева (независим)

http://www.mserkedjieva.info/

http://www.europe.bg/htmls/page.php?id=7376&category=290

14. ДПС

http://www.dps.bg/

http://www.dps.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl...amp;n=&vis=

15. Комунистическа партия на България

http://www.zabulgaria.org/cgi-bin/e-cms/vi...n=000010&g=

16. ПП „Граждански съюз за нова България”

http://www.focus-news.net/?id=n701195

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Биографии на избраните за членове на ЕП от РБ

ДУШАНА ПАНАЙОТОВА ЗДРАВКОВА

Родена е на 29 август 1953 г. в с. Оризаре, Бургаска област. Завършва Първа езикова гимназия във Варна, а през 1977 г. - право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". От 1978 г. до 1982 г. работи като юрисконсулт в Института по корабостроене във Варна, а от 1982 г. до 1985 г. е юрисконсулт в ТК "Интерхотели". От 1985 г. до 1986 г. е съдия в Районен съд - Варна. От 1986 г. до 1992 г. е адвокат в Адвокатска колегия - Варна. От 1992 г. до 1998 г. е председател на Варненски районен съд, а от 1998 г. до 2004 г. - на Варненски окръжен съд.

От 2004 г. е съдия във Варненския окръжен съд. През 1995 г. работи в Националния център за съдии (Рино, щат Невада, САЩ) и в Националния център за щатски съдилища (Уилиамсбърг, щат Вирджиния, САЩ). През 2000 г. е лектор в Асеер институт в Хага (Холандия). От март 2006 г. е председател на Управителния съвет на сдружение "Граждани за европейско развитие на България". Водач е на кандидатската листа на партия "ГЕРБ" за изборите за членове на Европейския парламент. Владее английски и руски език.

ВЛАДИМИР АНДРЕЕВ УРУЧЕВ

Роден е на 1 октомври 1954 г. През 1973 г. завършва Техникум по електротехника - специалност "Електрически централи и мрежи" в Пловдив, а през 1981 г. - специалност "Атомни централи и инсталации" в Московски eнергетически институт. Магистър инженер е по топлоенергетика и топлофизика. От 1981 г. до 1992 г. работи като оператор в сменния персонал на 1-4 блок АЕЦ "Козлодуй" - от оператор на спомагателни системи на реактора до главен дежурен на АЕЦ "Козлодуй".

През периода 1992-1994 г. е главен експерт по експлоатация - Направление инженерна поддръжка на блоковете 1-4 в АЕЦ "Козлодуй". От 1994 г. до 1997 г. е ръководител на направление "Инженерна поддръжка" в АЕЦ "Козлодуй". От 1997 г. до 2000 г. е ръководител направление "Експлоатация на 1-4 блок" в АЕЦ "Козлодуй". От 2000 г. е главен инженер на блокове 1-4 на АЕЦ "Козлодуй". Регистриран е под номер 2 в кандидатската листа на партия "ГЕРБ" за изборите за членове на Европейския парламент. Владее английски и руски език.

НИКОЛАЙ ЕВТИМОВ МЛАДЕНОВ

Роден на 5 май 1972 г. в София. През 1990 г. завършва 114-та английска гимназия в София, а през 1995 г. - Университета за национално и световно стопанство (УНСС) - специалност "Международни отношения". През 1996 г. получава магистърска степен по специалността "Международни отношения" в "Кралски колеж" - Лондон. От 1996 г. до 1998 г. е програмен директор на фондация "Отворено общество" - София. От 1998 г. до 1999 г. е програмен координатор в Социалния отдел за България на Световната банка. Той е един от създателите и изпълнителен директор на неправителствената организация "Европейски институт" (1999-2001). На 12 март 2002 г. е избран за член на Националния изпълнителен съвет (НИС) на партия "Съюз на демократичните сили" (СДС). От 26 март 2002 г. до 22 февруари 2004 г. е говорител на партията.

От 22 февруари 2004 г. е заместник-председател на СДС. На 16 август 2005 г. подава оставка пред Националния съвет на партията. Депутат в 39-ото Народно събрание от Парламентарен съюз на Обединените демократични сили (ОДС) /5 юли 2001 - 17 юли 2005/. От 5 юли 2001 г. до 22 март 2002 г. е парламентарен секретар от ОДС. От 11 ноември 2004 г. е основен представител в Постоянната делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на НАТО. Регистриран е под номер 3 в кандидатската листа на партия "ГЕРБ" за изборите за членове на Европейския парламент. Владее руски, английски, френски език и еврит.

ПЕТЯ СТАВРЕВА СТАВРЕВА

Родена е на 29 април 1977 г. През 1995 г. завършва СОУ "Княз Александър I" - Пловдив, а през 2001 г. - журналистика в Софийски университет "Св. Климент Охридски" - Факултет по журналистика и масови комуникации. От 2001 г. е завеждащ "Връзки с обществеността" на Земеделския младежки съюз към БЗНС-Народен съюз. През 2001 г. е редактор на електронното издание "Ядрена безопасност". От 2002 г. е политически репортер и редактор "Вътрешна политика" във в. "Народно земеделско знаме". От 2004 г. е председател на областното настоятелство на Земеделския младежки съюз - София-град.

От 2005 г. е председател на Управителния съвет на сдружение "Младежки инициативи 2004" и координатор на проекти, свързани с младежката политика и равнопоставеността на половете. От 2006 г. е член на Постоянното присъствие на БЗНС-Народен съюз, секретар по международните въпроси. Регистрирана е под номер 4 в кандидатската листа на партия "ГЕРБ" за изборите за членове на Европейския парламент.

ПРОФ. РУМЯНА РУСЕВА ЖЕЛЕВА

Родена на 18 април 1969 г. През 1988 г. завършва Немска езикова гимназия в Бургас, а през 1994 г. - "Социална педагогика" в Софийския университет "Св. Кл. Охридски". От 1995 г. до 1998 г. е изпълнителен член е на Управителния съвет на Националния инвестиционен фонд "НИФ Труд" АД - управление на активи. От 1997 г. до 1998 г. е член е на Съвета на директорите на "Пластимо" АД, гр. Самоков и член на Съвета на директорите "Езтур" АД, гр. Правец. От септември 1996 г. до март 1998 г. е член на Надзорния съвет на приватизационен фонд "Труд и капитал" АД.

От 2004 г. работи като управител в Национален център "Нова социална практика". През 2005 г., като научен сътрудник I степен, работи в Института по социология при БАН, Секция "Социология на труда и социална политика" в БАН. От 2007 г. е гост-професор по "Европеистика" в Университета в Магдебург, Германия. В периода 2001-2003 г. и от 2006 г. е управител на "Глобал Консулт" ООД. Владее руски, английски и немски. Регистрирана е под номер 5 в кандидатската листа на партия "ГЕРБ" за изборите за членове на Европейския парламент.

КРИСТИАН ИВАНОВ ВИГЕНИН

Роден е на 12 юни 1975 г. в София. През 1993 г. завършва 91 Немска езикова гимназия, а през 1998 г. - Университета за национално и световно стопанство (УНСС) - "Международни отношения" и "Макроикономика". През 2001 г. специализира Програма по международно лидерство и икономическо развитие в Институт за държавна администрация "Джон Кенеди" в Харвардския университет, САЩ. От ноември 1995 г. до март 1999 г. е съветник от БСП в районен съвет "Подуене", община София. От март 1999 г. до март 2001 г. работи като старши експерт в отдел "Европейска интеграция" на агенция "Митници".

Политическата му дейност започва през септември 1994 г., когато става учредител на Българската социалистическа младеж (БСМ). До ноември 2000 г. е член на Изпълнителното бюро на БСМ, секретар по международната дейност и заместник-председател на Националния съвет на БСМ. От май 2000 г. е член на Висшия съвет на БСП. От 15 декември 2001 г. е член Изпълнителното бюро на Висшия съвет на БСП. От 16 юни 2002 г. е секретар на Висшия съвет на БСП. От януари 2002 г. до юни 2005 г. е ръководител на отдел "Външна политика и международна дейност" на БСП. От декември 2005 г. е председател на Комисията по външна политика и международни връзки на Висшия съвет на БСП.

Депутат в 40-ото Народно събрание от "Коалиция за България". От 26 август 2005 г. до 31 декември 2006 г. е наблюдател в Европейския парламент. От 1 януари 2007 г. е член на Европейския парламент от България. В Европейския парламент е член на Комисия по външни работи и член на Делегация за връзки с държавите от Югоизточна Азия и Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия (АСЕАН), както и заместник-член на Комисия по икономически и парични въпроси и на Делегация за връзки с Индия.

От март 2007 г. е заместник-председател на Групата на Партията на европейските социалисти (ПЕС). Владее английски и немски език. Водач е на кандидатската листа на коалиция "Платформа европейски социалисти - Българска социалистическа партия и партия "Движение за социален хуманизъм" за изборите за членове на Европейския парламент.

ИЛИЯНА МАЛИНОВА ЙОТОВА

Родена е на 24 октомври 1964 г. в София. Завършва Софийския университет "Св. Климент Охридски" - българска филология и френска филология (втора специалност). Специализира в Националното училище по администрация, Франция, и в Центъра по европейски науки, Страсбург (Франция). От 1991 г. до 1997 г. работи като репортер, редактор, водещ и директор на дирекция "Новини и актуални предавания" в Българската национална телевизия. От март 1997 г. ръководи пресцентъра на Висшия съвет на БСП. От април 2000 г. е член на Градския съвет на БСП. На 7 май 2000 г. е избрана за член на Висшия съвет на БСП. От 9 януари 2006 г. е заместник-председател на Софийската градска организация на БСП.

От 18 август 2005 г. е депутат в 40-ото Народно събрание от "Коалиция за България". Председател е на българската делегация в Парламентарната асамблея на франкофонията и заместник-председател на Парламентарната делегация в Парламентарна асамблея на Съвета на Европа. Регистрирана е под номер 2 в кандидатската листа на коалиция "Платформа европейски социалисти - Българска социалистическа партия и партия "Движение за социален хуманизъм" за изборите за членове на Европейския парламент. Владее френски и руски език.

АТАНАС АТАНАСОВ ПАПАРИЗОВ

Роден е на 5 юли 1951 г. в София. През 1970 г. завършва Английската езикова гимназия. През 1977 г. завършва "Международни отношения" в Московския държавен институт по международни отношения в Русия. Специализира в Харвардския университет (САЩ) по Програма за ръководни длъжности по въпросите на лидерството и икономическото развитие и в Училище по управление.

В периода декември 1977 г. - септември 1990 г. работи в Министерство на външноикономическите връзки: до 1980 г. - като специалист в Икономическата комисия на ООН за Европа (ИКЕ) и Общо споразумение за митата и търговията (ГАТТ) дн. Световна търговска организация (СТО); началник на отдел "Международни организации" (1980-1984); началник на управление "Международни пазари и цени" (1984-1988); главен директор "Международни организации и страни с развита пазарна икономика" (1988-1990); заместник-министър на външноикономическите връзки (юли 1990-септември 1990).

От 22 септември 1990 г. до 20 декември 1990 г. е министър на външноикономическите връзки в правителството на Андрей Луканов и от 20 декември 1990 г. до 8 ноември 1991 г. - в правителството на Димитър Попов. От 23 януари 1996 г. до 12 февруари 1997 г. е министър на търговията и външноикономическото сътрудничество в правителството на Жан Виденов. От 1990 г. е член на Българската социалистическа партия. От 1991 г. е член на Висшия съвет на БСП. От 2001 г. е председател на Съвета по европейска интеграция на Висшия съвет на БСП.

Депутат е в 36-ото Народно събрание от БСП (4 ноември 1991 - 17 октомври 1994). Депутат е в 37-ото Народно събрание от коалиция БСП - БЗНС "Александър Стамболийски" - Политически клуб "Екогласност" (12 януари 1995-23 януари 1996). Депутат е в 38-ото Народно събрание от Демократичната левица (19 април 1997-19 април 2001). Депутат е в 39-ото Народно събрание от "Коалиция за България" (5 юли 2001-17 юни 2005. От 11 юли 2005 г. е депутат в 40-ото Народно събрание от "Коалиция за България". От 26 август 2005 г. до 31 декември 2006 г. е наблюдател в Европейския парламент.

От 1 януари 2007 г. е член от България в Европейския парламент. В Европейския парламент е член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика и на Делегацията за връзки със САЩ. Заместник-член е на Комисията по развитие, Подкомисията по сигурност и отбрана и на Делегацията за връзки с държавите от Югоизточна Европа. Регистриран е под номер 3 в кандидатската листа на коалиция "Платформа европейски социалисти - Българска социалистическа партия и партия "Движение за социален хуманизъм" за изборите за членове на Европейския парламент.

МАРУСЯ ИВАНОВА ЛЮБЧЕВА

Родена е на 20 юли 1949 г. в с. Митровци, обл. Монтана. През 1972 г. завършва висшето си образование с професионална квалификация "Инженер-химик", специалност "Технология на полимерите". От 1977 г. е доктор на техническите науки, с над 50 научни публикации в реферирани списания, както и публикации в националния и местния печат. От 1972 г. до 1977 г. е докторант във Висшия химикотехнологичен институт "Проф. д-р Асен Златаров", Бургас (дн. Университет "Проф. д-р Асен Златаров"); от 1977 г. до 1987 г. е научен сътрудник; от 1987 г. - доцент. Декан е на отделение по следдипломна квалификация (1989-1991); декан на факултет "Органични химични технологии" (1991-1993); ръководител на катедра "Материалознание" (1993-1995). От 1991 г. до 1995 г. е общински съветник в Бургас.

От 1995 г. до 2005 г. е заместник-кмет на община Бургас. От 2003 г. до 2006 г. е член на Общинския съвет на БСП. От 18 август 2005 г. е депутат от Коалиция за България в 40-ото Народно събрание. От 1 януари 2007 г. е член на Европейския парламент от България. В Европейския парламент е член на Групата на социалистите. Член е й на Комисията по международна търговия, на Комисията по бюджетен контрол, на Делегация в комитетите за парламентарно сътрудничество ЕС-Казахстан, ЕС-Киргизстан и ЕС-Узбекистан, и за връзки с Таджикистан, Туркменистан и Монголия.

Заместник-член е на Комисията по бюджети, Комисията по правата на жените и равенството между половете и на Делегацията в Комитета за парламентарно сътрудничество ЕС-Украйна. Регистрирана е под номер 4 в кандидатската листа на коалиция "Платформа европейски социалисти - Българска социалистическа партия и партия "Движение за социален хуманизъм" за изборите за членове на Европейския парламент. Владее английски, немски и руски език.

ЕВГЕНИ ЗАХАРИЕВ КИРИЛОВ

Роден е на 26 януари 1945 г. в с. Любичево, област Търговище. През 1971 г. завършва висше инженерно образование в Университета в Рощок, Германия, а през 1976 г. - "Международни икономически отношения" и "Международно право" в Москва. До 1990 г. е директор "Културен обмен", член на Националния съвет на ЮНЕСКО. От 1990 г. до 1993 г. е постоянен представител на Република България към ЮНЕСКО. От 1997 г. е член на Висшия съвет на БСП. През периода 2001-2005 г. е председател на комисията по външна политика и международни връзки на БСП.

От 1999 г. до 2001 г. е член на Бюрото на групата на социалистите в Съвета на Европа. Депутат в 37-ото Народно събрание (12 януари 1995-19 февруари 1977) от Парламентарната група на БСП - БЗНС "Александър Стамболийски" - Политически клуб "Екогласност". Депутат в 38-то Народно събрание (19 април 1997-19 април 2001) от Парламентарна група на "Демократичната левица". Депутат в 39-ото Народно събрание (5 юли 2001- 17 юни 2005) от Парламентарна група на "Коалиция за България". От 11 юли 2005 г. е депутат в 40-ото Народно събрание от "Коалиция за България".От 26 август 2005 г. до 31 декември 2006 г. е наблюдател в Европейския парламент. От 1 януари 2007 г. е член на Европейски парламент от България.

В Европейския парламент е заместник-председател на Комисията по регионално развитие. Член е на Подкомисията по сигурност и отбрана, както и на Делегацията в комитетите за парламентарно сътрудничество ЕС-Армения, ЕС-Азербайджан и ЕС-Грузия. Заместник-член е на Комисията по външни работи и на Делегацията в Съвместния парламентарен комитет ЕС-Бивша югославска република Македония.

Регистриран е под номер 5 в кандидатската листа на коалиция "Платформа европейски социалисти - Българска социалистическа партия и партия "Движение за социален хуманизъм" за изборите за членове на Европейския парламент. Владее английски, френски, немски и руски език.

ФИЛИЗ ХАКЪЕВА ХЮСМЕНОВА

Родена е на 10 юни 1966 г. в гр. Силистра. Завършва френска и руска филология във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". От 1995 г. до 1997 г. е преподавател по френски език в Природоматематическата гимназия "Св. Климент Охридски" в Силистра. През същия период е и хоноруван преподавател в педагогическия филиал към русенския университет "Ангел Кънчев" в града. От 1997 г. до 1999 г. е експерт по чужди езици в Регионалния инспекторат на Министерството на образованието и науката.

От 1999 г. до 2001 г. е заместник-кмет по хуманитарните дейности в община Силистра, а след това - до избирането й за министър на 17 юли 2003 г., е заместник областен управител в областна администрация Силистра. От 17 юли 2003 г. до 16 август 2005 г. е министър без портфейл в правителството на Симеон Сакскобургготски. Председател е на Националния съвет по етническите и демографските въпроси към Министерския съвет (4 август 2003 - 16 август 2005). Председател на Националния комитет за профилактика на СПИН и полово предавани болести и председател на Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи към Министерския съвет (4 август 2003 - 16 август 2005). От 11 юли 2005 г. е депутат в 40-ото Народно събрание от Движение за права и свободи.

От 26 август 2005 г. до 31 декември 2006 г. е наблюдател в Европейския парламент. От 1 януари 2007 г. е член от България в Европейския парламент. В Европейския парламент е заместник-председател на Комисия по регионално развитие, член на Делегация за връзки с държавите от Магреба и Съюза на арабския Магреб (включително Либия) и заместник-член на Комисия по правата на жените и равенството между половете. Водач е на кандидатската листа на "Движение за права и свободи" за изборите за членове на Европейския парламент.

МАРИЕЛКА ВЕЛИЧКОВА БАЕВА

Родена е на 22 октомври 1964 г. в гр. София. Филолог и икономист. Има международен опит в осъществяването на проекти - Франция, Холандия, Германия, Великобритания, Люксембург, Гърция, Ирландия и Канада. Управител на консултантска фирма. Регистрирана е под номер 2 в кандидатската листа на "Движение за права и свободи" за изборите за членове на Европейския парламент. Владее английски, френски и руски език.

МЕТИН ХЮСЕИН КАЗАК

Роден е на 29 юли 1972 г. в Търговище. Завършва "Международно право" във Факултета по право и политически науки в Бургундския университет във Франция. Стажувал е в Евро-инфо център към Регионалната търговско-промишлена палата в област Бургундия и в администрацията на президента на България. Бил е сътрудник в българската редакция на Радио Франс Ентернасионал в София, в "Шишеджам холдинг".

От август 2004 г. до април 2005 г. оглавява политическия кабинет на министъра без портфейл Филиз Хюсменова в правителството на Симеон Сакскобургготски. На 20 април 2005 г. е избран от Народното събрание за заместник-омбудсман. Регистриран е под номер 3 в кандидатската листа на "Движение за права и свободи" за изборите за членове на Европейския парламент. Владее френски, английски и руски език.

ПРОФ. ВЛАДКО ТОДОРОВ ПАНАЙОТОВ

Роден е на 7 май 1950 г. в с. Бяла черква, област Велико Търново. Завършва Химико-технологичния университет "Менделеев" в Москва - специалност "Химическа кибернетика". От 1984 г. до 1991 г. е заместник-директор и директор на Инженерно-внедрителска дейност към Минно-обогатителен комбинат "ГОРУБСО" в Мадан и директор на съвместен научно-внедрителски център между предприятието и Висшия минно-геоложки институт. По това време в "Горубсо" под негово ръководство са внедрени 11 технологии.

От 1993 г. до 2005 г. е директор на Полувисшия институт по минно дело и металургия в Кърджали. Професор в Минно-геоложки университет, гр. София. Член е на Съюза на учените и Съюза на химиците в България. Член на комисията на Висшата атестационна комисия (ВАК) по архитектурни, строителни и минни науки. Владее английски, испански и руски език. Регистриран е под номер 4 в кандидатската листа на "Движение за права и свободи" за изборите за членове на Европейския парламент.

ДИМИТЪР КИНОВ СТОЯНОВ

Роден е на 17 май 1983 г. в София. Учи право в Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". На 17 април 2005 г. става учредител и е избран за заместник-председател на партия "Атака". От 11 юли 2005 г. е депутат в 40-ото Народно събрание от коалиция "Атака". От 26 август 2005 г. до 31 декември 2006 г. е наблюдател в Европейския парламент. От 1 януари 2007 г. е член на Европейския парламент. В Европейския парламент е член на Комисията по регионално развитие, на Комисията по земеделие и развитие на селските райони, на Делегацията за връзки с държавите от Машрека и на Делегация в Eвро-средиземноморската парламентарна асамблея. Водач е на кандидатската листа на партия "Атака" за изборите за членове на Европейския парламент.

СЛАВЧО ПЕНЧЕВ БИНЕВ

Роден е на 10 декември 1965 г. в София. През 1984 г. завършва Френската гимназия, а през 1990 г. - Националната спортна академия (НСА) със специалност тенис и бокс и втора специалност - журналистика. През периода 1988-1992 г. завършва курс за международни инструктори във Виена и специализация като треньор по таекуондо в Канада. През 1992 г. става европейски шампион по таекуондо в Словения. От 2005 г. е избран за член на Изпълнителното бюро на Българския олимпийски комитет. От 2006 г. е председател на фонд "Признание" за подпомагане на българските спортисти и треньори. В началото на 2007 г. получава титлата архонт. Регистриран е под номер 2 в кандидатската листа на партия "Атака" за изборите за членове на Европейския парламент.

ДЕСИСЛАВ СЛАВОВ ЧУКОЛОВ

Роден е на 22 декември 1974 г. в Русе. Завършва "Европеистика" в Русенския университет. Член е на партия "Атака" от учредяването й на 17 април 2005 г. От 11 юли 2005 г. е депутат в 40-ото Народно събрание. От 21 септември 2005 г. е заместващ представител на Делегация в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. От 8 март 2006 г. е парламентарен секретар в 40-ото Народно събрание. От 31 март 2006 г. е член на Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство Регистриран е под номер 3 в кандидатската листа на партия "Атака" за изборите за членове на Европейския парламент. Владее английски, руски и немски език.

БИЛЯНА ИЛИЕВА РАЕВА

Родена е на 12 юли 1973 г. във Варна. Магистър е по икономика. През 2000 г. завършва "Международни и икономически отношения" в Краков, Полша. Стипендиант в Школата за следдипломна квалификация по международни и европейски въпроси и управление в Университета в Амстердам, Холандия. През октомври 2000 г. започва стаж в Европейската комисия в Брюксел, Белгия. Шест месеца работи в Генералната дирекция "Информационно общество". През април 2001 г. е назначена за експерт по информация и комуникации в "Евроситис" - организация на големите европейски градове в Брюксел.

От 2005 г. е директор на дирекция "Управление на проекти и програми" в Министерството на държавната администрация и административната реформа. Ръководи екипа, изработил Оперативната програма "Административен капацитет". Водач е на кандидатската листа на партия "Национално движение "Симеон Втори" за изборите за членове на Европейския парламент. Владее английски, полски, италиански, френски, руски и испански език.

  • Глобален Модератор
Публикува

Тези избори показаха, че България е в политически зимен сън с националистически похърквания.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Прав си КГ, време е АТАКА да вземе властта, а ВОЛЕН СИДЕРОВ да стане премиер. Като президент виждам Димитър Стоянов. Мисля това ще е идеалния вариант.

  • Администратор
Публикува

Днес случайно по радиото чух следното мнение:

„Ако изборните секции ги бяха сложили на 8-я етаж без асансьор гласовете щяха да бъдат сигурно само за ГЕРБ и Атака…”

  • Глобален Модератор
Публикува
... Време е АТАКА да вземе властта, а ВОЛЕН СИДЕРОВ да стане премиер. Като президент виждам Димитър Стоянов. Мисля това ще е идеалния вариант.

По-удачно би било обратно - В. Сидеров - президент, а Д. Стоянов - премиер-министър (пръв министър, министрър-председател).

И сега премиерът е по-млад от президента. Интересното е, че и двамата са историци.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!