Отиди на
Форум "Наука"

Преди 65 години СССР изстреля първия изкуствен спътник, създавайки илюзия за технологично превъзходство


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Преди 65 години СССР изстреля първия изкуствен спътник, създавайки илюзия за технологично превъзходство

Sputnik Първият изкуствен спътник – „Спутник 1“.

4 октомври 2022 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. На днешния ден, 4-ти октомври, преди 65 години СССР изстрелва „Спутник 1“ – първия изкуствен спътник в стабилна орбита около Земята. Това велико постижение се случва навръх Международната геофизична година, международен научен проект от 1-ви юли 1957 до 31 декември 1958 г., но начинът, по който СССР го реализира, създава илюзия за превъзходство, каквото всъщност няма.

Към това време както САЩ, така и СССР са заявили намерението си да изпратят в космоса сателит. „Но те (т.е. Щатите и Съветският съюз) работиха по различен начин. Едната страна информираше света за плановете си, прогреса и спънките, през които преминаваше. От другата страна имаше мълчание докато и когато тяхната цел беше изпълнена“, каза тогава британският физик и математик Сидни Чапман.

Дори и в днешни дни повечето хора познават единствено изнесената за времето си публична информация. Например почти всеки е чувал, че на 4-ти октомври СССР изпраща в космоса първия спътник, на 3-ти ноември изстрелва кучето Лайка, докато на 6-ти декември ракетата „Вангард“ на САЩ с първия американски спътник претърпява унизителна експлозия.

Едва след края на Студената война излиза наяве фактът, че през лятото и есента на 1957-ма година СССР също преминават през серия от аварии. „Но тези провалени изстрелвания са били прикрити под булото на секретността“, пише историкът Асиф Сидики в своята книга „Спутник и Съветското космическо предизвикателство“.

Цензурата и секретността на комунистическия режим не само позволява на Съветските власти да прикриват провалите си, докато всички американски изстрелвания, успешни или не, се излъчват на живо. СССР също така успява да убеди света, че притежава военно превъзходство, каквото всъщност няма. В своята книга „Сега вече знаем“ историкът Джон Люис Гадис посочва, че в края на 50-те съветските власти успяват да разположат съвсем малък брой балистични ракети със среден обсег в Източна Европа и нямат способността да насочват прецизно междуконтиненталните си балистични ракети. Нещо повече – към това време СССР разполага с едва четири работещи междуконтинентални балистични ракети. Повече бройки са произведени чак в началото на 60-те години. Със своето твърдение, че „Спутник 1“ е показател за способността на съветската мощ, Никита Хрушчов практикува това, което Гадис описва като „дългосрочна политика, в рамките на която СССР са построявали само това, което е създавало илюзията, че има много повече на заден план“.

След полета на „Спутник 1“ американският президент Дуайт Айзенхауер заема разумни позиции – той подчертава, че не е задължително наличието на спътникова технология да корелира с военна мощ. Напомня, че в САЩ спътниковата програма умишлено е отделена от военната (което всъщност води и до забавяния в създаването на космическата ракета „Вангард“). За президента „Спутник 1“ е просто „малка топка“ без научни инструменти. Историята по-късно показва, че Айзенхауер е прав. На фона на своята маса от 83.6 килограма и диаметър от 58 сантиметра, съветският спътник няма научни инструменти. Първото важно откритие в космоса, а именно радиационните пояси на Ван Алън, е направено през 1958 година, когато Щатите успяват да изстрелят своите първи изкуствени спътници.

Не полетът на „Спутник 1“, а този на „Спутник 2“ с кучето Лайка е събитието, което разтърсва Щатите. Всичките основателни аргументи, които Айзенхауер отправя относно неособено голямата значимост на „Спутник 1“, са разбити завинаги. Според анкета на Галъп, проведена веднага след изстрелването на Лайка, рейтингът на президента се срива с 22% в сравнение с предходните анкетирания. После настъпва и декемврийският провал, когато Щатите се опитват да изстрелят първия изкуствен спътник от серията „Вангард“. Макар че ракетата е обгърната от огнени пламъци и не успява да излети, конусът ѝ се отваря и спътникът изхвърча настрани, почвайки дори да писука по подобие на „Спутник 1“, мислейки си че е в космоса. Цялото това унижение се случва пред погледа на журналистите (пак напомням, че Щатите не си изстрелват ракетите засекретено като СССР). Легендарната репортерка Дороти Килгалън от Ню Йорк Таймс сравнява провалилия се американски спътник с ранено животно и възкликва: „Изглежда нечовешко да оставим живо това бедно създание. Някой трябва да отиде и да го убие“.

Минава малко повече от месец, когато Щатите се реваншират и на 31-ви януари 1958 г. най-сетне успяват да изстрелят първия си изкуствен спътник – „Експлорър 1“, вече благодарение на екипа на Вернер фон Браун, който паралелно работи за армията и конструира мощната ракета „Юпитер-С“. Американското правителство най-накрая кляка и въпреки тогавашното разделение между военна и космическа програма, позволява на военните да използват технологиите си за изстрелването на „Експлорър 1“. САЩ успява да изравни постижението на СССР, но унижението „Спутник“ ще продължи да преследва Айзенхауер до края на мандата му.

„Експлорър 1“ постига геополитическата задача – САЩ се превръща в космическа държава. По-късно през 1958 г. и невоенната програма „Вангард“ жъне успехи. През месец март „Вангард 1“ най-сетне успява да излети и вече той е първият истински научен спътник. Оборудван с мощни прибори, той събира данни за земната атмосфера и магнитното поле, които са споделени с изследователи от цял свят на Международната геофизична година.

https://cosmos.1.bg/space/2022/10/04/65-years-ago-ussr-satellite/

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 7 минути, Петър_Пейчев said:

А до какво доведе технологично превъзходство на САЩ и какво предимство им даде, като сравним САЩ от 1959 г. и сега? ?

Не е ли очевидно, едните са уважавани и почитани по цялото плоско земно кълбо, а другите им предстои да се разпаднат за 2ри и последен път.

Публикува
Преди 10 минути, fantom4e said:

Не е ли очевидно, едните са уважавани и почитани по цялото плоско земно кълбо, а другите им предстои да се разпаднат за 2ри и последен път

Това просто не е вярно. Можем да кажем, че едните са мразени по цялото земно кълбо, другите 2-3 пъти по-малко от тях. Отидете в някоя централно или южно американска страна, започнете да викате "Да живее САЩ" и ще видите на каква почит са. В случая обече не говорим за политика, а какво донесоха технологиите на САЩ като вземем предвид мястото им в света през 1959 г. и сега?

Публикува
Преди 51 минути, Петър_Пейчев said:

Това просто не е вярно. Можем да кажем, че едните са мразени по цялото земно кълбо, другите 2-3 пъти по-малко от тях. Отидете в някоя централно или южно американска страна, започнете да викате "Да живее САЩ" и ще видите на каква почит са. В случая обече не говорим за политика, а какво донесоха технологиите на САЩ като вземем предвид мястото им в света през 1959 г. и сега?

В тоя форум е така. Русия агресира, а САЩ... спасява света от тероризма. :)

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 29 минути, resavsky said:

Темата за причините за технологичното изоставане на СССР от САЩ е безкрайна .Защо свръхдържавата изстреляла първия изкуствен спътник и осъществила полета на Гагарин днес е толкова назад с технологиите?Причините за многобройни ,комплексни и си заслужават да се анализират.Списъка долу е само малка част от това което може да се каже.

- недостатъчно финансиране от страна на държавата.Не е тайна че от края на 50 те години съветската държава просто не успява да осигури достатъчно финансира на високотехнологичните си проекти.Сталин беше готов да обрече съветския човек на мизерия но да има пари за проектите.Хрушчов и Брежнев са опитаха да понормализират нещата и русите успехи секнаха.

- недостатъчна целеустременост на политическото ръководство.Вярвам разбирате за какво говоря.Другаря Джугашвили не търпеше отказ или неуспех.При него съветските учени стояха по затворите или трудовите лагери / в най добрия случай закрити градове/ но даваха най доброто от себе си че и малко отгоре.

-след Сергей Корольов и неговата ранна смърт през 1966 година просто не се намери учен от неговия калибър

Общо взето да, след смъртта на Корольов съветската космическа програма постепенно губи посока, започват конфликти между различните конструкторски бюра, започват върволица инженерни проблеми заради недостатъчното финансиране, както и политически натиск и вмешателства на хора с власт, но без компетентност в материята.

Публикува
Преди 1 час, Warlord said:

Ами например компютрите и интернет, благодарение на които сега имаш възможността да трескаш глупости у нета по цял ден.

Компютрите и интернет се ползват по цял свят и то далеч по интензивно и полезно отколкото в САЩ. Те са един от примерите за загуба на технологично предимство на САЩ пред останалите. За една изостанала азиатска или африканска държава компютрите и интернет позволяват да се движи изпреварващо, напр. да не опъва телефонни кабели през джунглата, да пести от транспорт и т.н. Ако ние ползваме нета да пишем във форума, а американците масово за да си поръчат пица, един мадагаскарски рибар го ползва в работата си за навигация, метереологична информация, ехолокация. Американците го ползват за същото, но те и така си имаха изградени служби за това, които разпространяваха информацията по радиовръзка, светлинни и радиофарове и шамандури, етап който слаборазвитите страни прескочиха. Големите американски и европейски туристически фирми го закъсаха, защото вече всеки може да си направи сам резервация, то можеше и преди, но туроператора гарантираше много по-ниски цени, сега това го няма и всички берат душа.

От края на 50-те години и то благодарение на технологиите САЩ изостават или по-скоро другите ги настигат, а някой са ги задминали.

Публикува
Преди 1 час, Кимон Георгиев said:

В тоя форум е така. Русия агресира, а САЩ... спасява света от тероризма. :)

Преди години живях в Южна Америка и преди да замина, защото не знаех местен език, се ориентирах в интеренет на английски как е хавата там. Едно от първите неща които прочетох бяха напътствията на жената на американския посланик в Бразилия, която предупреждаваше американците да не афишират националността си, а ако се наложи да го направят да не казват, че са американци или дори северно-американци, а че са граждани на САЩ и да избягват всякакви политически дискусии. Както ние мразихме СССР, така там мразят американците, а Русия е на уважение.

  • Потребител
Публикува
Преди 3 часа, Кимон Георгиев said:

В тоя форум е така. Русия агресира, а САЩ... спасява света от тероризма. :)

А в паралелната реалност на русоробите да нападнеш чужда страна не се брои за агресия. 🙄

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 1 час, Петър_Пейчев said:

Компютрите и интернет се ползват по цял свят и то далеч по интензивно и полезно отколкото в САЩ. Те са един от примерите за загуба на технологично предимство на САЩ пред останалите. За една изостанала азиатска или африканска държава компютрите и интернет позволяват да се движи изпреварващо, напр. да не опъва телефонни кабели през джунглата, да пести от транспорт и т.н. Ако ние ползваме нета да пишем във форума, а американците масово за да си поръчат пица, един мадагаскарски рибар го ползва в работата си за навигация, метереологична информация, ехолокация. Американците го ползват за същото, но те и така си имаха изградени служби за това, които разпространяваха информацията по радиовръзка, светлинни и радиофарове и шамандури, етап който слаборазвитите страни прескочиха. Големите американски и европейски туристически фирми го закъсаха, защото вече всеки може да си направи сам резервация, то можеше и преди, но туроператора гарантираше много по-ниски цени, сега това го няма и всички берат душа.

От края на 50-те години и то благодарение на технологиите САЩ изостават или по-скоро другите ги настигат, а някой са ги задминали.

Без САЩ и техния технологично-промишлен потенциал тия технологии нямаше да ги има и азиатско-африканските рибари, туризъм и т.н. днес щяха да са си на някогашното първобитно ниво.
Освен това не виждам тия бръщолевини какво общо имат с изстрелването на Спутник 1 и космическите науки, така че занапред ще ги третирам като политически офтопик за изтриване от раздела.

Публикува
Преди 1 минута, Warlord said:

Освен това не виждам тия бръщолевини какво общо имат с изстрелването на Спутник 1 и космическите науки, така че занапред ще ги третирам като политически офтопик за изтриване от раздела.

Темата така е кръстена: "Преди 65 години СССР изстреля първия изкуствен спътник, създавайки илюзия за технологично превъзходство". Коментира се технологичното превъзходство.

Публикува
Преди 5 минути, Warlord said:

Именно, а вместо това ти коментираш как в Бразилия били мразели американците и обичали руснаците.

Руснаците ги вкарах, аз говорех за САЩ и технологичното превъзходство.

  • Потребител
Публикува

Темата определено не е за Космически науки, понеже е поредното заяждане с политкоректен отенък.

Ясно е, че хегемонът насъсква кучетата си на окървавения претендент и им дава да изпитат садистично удоволствие от джафкането и хапането.  Никой не може да се застъпи за претендента, даже от хуманитарно съчувствие, защото веднага получава ритник. Разтягането на лукуми и лъжи се вихри и ако читателят си затвори очите няма да сбърка.  :)

Техническата страна на темата е обвита в тайна и е малко безсмислено да се коментира. Трабва предварително да направим уговорка, че гадаем на боб.   Естествено, че смъртта на Корольов не е била някакъв решаващ фактор, при положение, че СССР масирано насочва инженерната мисъл в тази област, която по случайност има и гражданско приложение. От това страдат всички други отрасли и така комунистите превръщат СССР в Горна Волта с ракети. Трябваше да вложат 1/10 от инженерния потенциал за конструирането на 3 супер оръжия и комунизмът щеше да победи.  :)А именно:

- пералня

- телевизор

- кола

Всеки от строевете си има своите предимства и недостатъци.  При капитализма има пълна свобода на мисълта. Оттам хиляди едновременно започват да конструират велосипеда.  Това е недостатък - разхищение на инженерния потенциал. Но има и предимства - че се появяват велосипеди с нови и доста полезни качества /наред с купчина безполезни/.

При комунизма инженерната мисъл се фокусира в най-важните насоки /поне половината от най-важните насоки са грешка, но тез които не са се отплащат многократно/. Този подход работи при съотношението  един читав на 1000 инженери-калпазани, какъвто е случаят със СССР.

  СССР взаимства /краде/ технологии от самото си начало до сега, но така той може да бъде на ниво, при което самият той да представлява интерес да бъде окраден. 

  Не знам дали  двигателят РД180 е правен със сърпа и чука, понеже нали СССР е тахнологично изостанал, но Тори Бруно - директорът на завода за ракети на ULA, изказва всякакви суперлативи за него и до последно го влага в ракетите Атлас. Разработката е от 60те години.  Бъдете сигурни, че Мъск го е чопнал до последната гайка  :), но така той можа да надгради исега виждаме какви бижута са неговите двигатели.

  Подходът сега на Русия/Путин е подобен на СССР, но много по рационален. Русия в бърз порядък опитва да запуши всички технологични дупки.  

    На този горе, дето пуска фейкове, че крилата на руските самолети се правели на западна преса от преди 2рата световна, ще му кажа точно обратното - ербъс още при СССР си купи съветска 75000 тонна преса, единствена в света.  :)

  Всичко това го казвам без да съм голям фен на Русия, просто за равновесие и равнопоставеност  :)

  • Потребител
Публикува (edited)

Това, че една държава е технологично изостанала, не значи че тя винаги и навсякъде задължително ще се проваля.
Нито пък е задължително технологично по-напредналите винаги и във всичко да успяват.
Първият изкуствен спътник на Земята и първият космонавт са реални постижения.

Редактирано от и аз да кажа
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 5 часа, Петър_Пейчев said:

Руснаците ги вкарах, аз говорех за САЩ и технологичното превъзходство.

Полупроодници, чипове, GPS,....

https://www.dnes.bg/technology/2011/04/11/kak-kosmicheskite-tehnologii-promeniha-bita-ni.115887

Ако изключим по-масовите технологии за бита (телевиори, перални, хладилници и т.н.) индустрията ползва предимно машини с американски полупроводници.

 

ПП: До 24.02 работехме с доста руски фирми, и в контекста на някакъв разговор един от руснаците каза следното:

"и ние взехме много от германците след ВСВ, но не можахме да вземем немският манталитет на работа."

Редактирано от vandu
Публикува
Преди 11 минути, vandu said:

Ако изключим по-масовите технологии за бита (телевиори, перални, хладилници и т.н.) индустрията ползва предимно машини с американски полупроводници.

Въпросът беше:

А до какво доведе технологично превъзходство на САЩ и какво предимство им даде, като сравним САЩ от 1959 г. и сега?

Защото явно не разбирате въпроса, ще го поясня - пред 50-те доходите на един американец са били средно 10 пъти по-високи от тези на средния европеец, към края на 60-те започва да ги застига Белгия. През 50-те вероятно едно американско работническо семейство е имало имущество колкото 2-3 руски села, възможно и повече. Сега положението е по-различно, ще го определим като доста по-различно и то е така най-вече заради промяната на живота в посока на технологиите, които САЩ наложиха.

Та дадоха ли технологиите на САЩ предимство на САЩ?

  • Потребител
Публикува
Преди 1 минута, Петър_Пейчев said:

Въпросът беше:

А до какво доведе технологично превъзходство на САЩ и какво предимство им даде, като сравним САЩ от 1959 г. и сега?

Защото явно не разбирате въпроса, ще го поясня - пред 50-те доходите на един американец са били средно 10 пъти по-високи от тези на средния европеец, към края на 60-те започва да ги застига Белгия. През 50-те вероятно едно американско работническо семейство е имало имущество колкото 2-3 руски села, възможно и повече. Сега положението е по-различно, ще го определим като доста по-различно и то е така най-вече заради промяната на живота в посока на технологиите, които САЩ наложиха.

Та дадоха ли технологиите на САЩ предимство на САЩ?

Да. Войната в Украйна го показа. Врътнаха кранчто на технологии към Русия и руската армия се върна 30 години на зад.

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 14 часа, и аз да кажа said:

Първият изкуствен спътник на Земята и първият космонавт са реални постижения.

Спутник е просто една метална топка с радио в нея и не е нищо, което американците да са нямали по това време, просто едните са се юрнали непременно да са първи, понеже явно е нямало по какъв друг начин да покажат технологично превъзходство. Американския спътник Експлорър-1 е изстрелян само 4 месеца по-късно (все едно сега да го бяха направили, а руснаците през юни - чудо големо).
При първите космонавти пък разликата е едва 23 дни. С уточнението, че поради неизправности по Восток 1, в резултат на бързането, при приземяването, капсулата започва да се върти безпорядъчно с бесни обороти и да прегрява след навлизането в по-плътните слоеве на атмосферата и само късмета и бързата съобразителност на Гагарин успяват да го спасят. Докато полетът на Гагарин е напълно автоматичен, то Алън Шепърд има възможността ръчно да установява известен контрол върху положението на апарата и да променя траекторията му при кацане, а също така и Меркюри-3 е снабден с кинокамера, която предава полета директно по телевизията.
Вече по-нататък с програмата Аполо и след това совалките, въобще и няма какво да сравняваме.

  • Потребител
Публикува

Защо разваляте хубавата тема?
Все пак темата е за първият изкуствен спътник на Земята, а не коя държава е по-по-най.
Славата е за първия, после може да дойдат други, десет пъти по-добри и да направят сто пъти повече, но първенството на първия никой не може да го отнеме.
Редно е и честно е да признаем чуждите постижения, най-малкото ако искаме някой да признае и нашите.
За първи път машинка направена от човешка ръка е изведена в орбита и е станала спътник на Земята, това е важното.
И не мисля, че е бил съвсем безполезен. Спутник-1 има предавател, който излъчва на 20MHz и 40MHz. Това е много близо до любителските обхвати, тоест не само учените, но и по-напреднали радиолюбители могат да приемат сигнала. По това как минава сигналът може да се съди за прохождението на радиовълните през горните слоеве на атмосферата и в частност йоносферата. А в онези години все още е имало малко знание за това.

  • Глобален Модератор
Публикува

Постижението, както и приносите за науката са безспорни. Но също и фактът, че съветското технологично превъзходство е само илюзия, прокарвана чрез избързването да бъдат първи с всяко нещо в космическата надпревара. 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!