Отиди на
Форум "Наука"

Загубата на Русия е победа за Индия: ракета GSLV Mk3 ще изведе спътници УанУеб!


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

Загубата на Русия е победа за Индия: ракета GSLV Mk3 ще изведе спътници УанУеб!

oneweb-satellites-1024x576.jpg На снимката: спътниците „УанУеб“ биват капсуловани, за да бъдат изстреляни с индийска ракета „GSLV Mk3“. Photo credit : OneWeb

19 октомври 2022 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. Когато войната в Украйна започна, Роскосмос загуби най-големия си комерсиален клиент: британската компания УанУеб, която създава нискоорбитален спътников интернет по подобие на „Старлинк“. Доскоро нейните спътници се изстрелваха с руски ракети. Но в края на февруари тогавашният шеф на руската космическа агенция Дмитрий Рогозин поиска писмени гаранции, че спътниците „УанУеб“ няма да се ползват с военно приложение. Другото му условие беше британското правителство да продаде дяла си в УанУеб. Условията бяха така поставени, че УанУеб да бъдат отблъснати и да се откажат от руските услуги. Сега Индия спечели от всичко това.

На 22-ри октомври в 21:37 ч. от космическия център Сатиш Дхаван ще бъде осъществено изстрелване на ракета „GSLV Mk. 3“ с 36 спътника „УанУеб“. Това ще е първото от общо две изстрелвания, за които УанУеб са сключили договор с НюСпейс Индия – дъщерната организация на Индийската космическа агенция (ISRO), която отговаря за комерисалните стартове.

През седмиците след разгара на войната УанУеб също така оповести, че има сключено споразумение и с американската компания СпейсЕкс за изстрелване на спътници. Все още предстои да видим дали това споразумение ще доведе до реален плод, но ако това се случи, ще е изключително интересно – фирмата на Илон Мъск ще извежда спътници на конкуренцията.

Засега обаче изглежда, че големият печеливш е Индия. Досега тежката ракета на страната „GSLV Mk3“ не е била използвана за комерсиални стартове, но от началото на експлоатацията през 2014 г. има едва четири полета – всичките успешни. Най-важният от тях е свързан с изстрелването на индийската лунна мисия „Чандраян 2“ през 2019 г., която все още работи в орбита около Луната.

През 2023 г. ракетата, освен за спътници на УанУеб, ще се използва за изпращането на нова мисия до Луната и за първите демонстрационни космически полети на транспортния кораб „Гаганян“.

https://cosmos.1.bg/space/2022/10/19/russian-loss-gain-for-india/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...