Отиди на
Форум "Наука"

Доколко може да се доверяваме на учените?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 50 минути, skiahtro said:

Е те тука вече познанията по биология ти за 9ти клас, започнаха да издишат...

Опитай все пак по някое време да кажеш и нещо по-смислено, а? То, разбира се, е до можене...

  • Мнения 86
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува

Във връзка с "познаването" - какво да се съчетае по естествен път:

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Kauzonis-parvoto-rastenie-koeto-mozhe-da-promenia-mnogokratno-tcvet_193285.html

Каузонис - първото растение, което може да променя многократно цвета на цветовете си (видео)

Когато в цветовете му има нектар, те стават оранжеви, а когато няма, стават розови

1670317792_1_559x*.jpgЦветовете на японския каузонис (Causonis (Cayratia) japonica).

От ляво на дясно: цветовете в мъжки, безполов, женски стадий и след края на женския стадий. Кредит: Hirokazu Tsukaya et al. / Scientific Reports, 2022

Японски ботаници са описали първото растение, което може многократно да променя цвета на цветовете си. Цветовете на японския каузонис, роднина на лианите, са оранжеви по време на мъжката фаза, а след това преминават в безполова фаза и стават розови.

След това цветовете преминават в женска фаза и отново стават оранжеви.

Тъй като каузонисите произвеждат нектар само по време на мъжките и женските етапи на развитие, изследователите предполагат, че оранжевият цвят подсказва на насекомите опрашители кога да посещават цветовете.

Резултатите от проучването са публикувани в статия за списание Scientific Reports.

Цветовете на около 450 вида растения променят цвета си с течение на времето. Оцветяването е и указание за насекомите дали има нектар в цвета. Цветовете на конския кестен (Aesculus hippocastanum) се променят от жълто към червено когато вече не произвежда нектар. Това се случва след като цветчето е опрашено. Цветовете вече по-рядко се посещават от насекомите. След като опрашването е станало, цветчето може бързо да увехне, свие и падне, защото повече не е необходимо.

В преобладаващата част от случаите цветът се променя необратимо. Единственото известно досега изключение от това правило е десмодиумът Desmodium setigerum. Цветовете на това растение от семейство Бобови (Fabaceae) се променят от люлякови до тюркоазени след опрашване. Цвете, което получава малко или никакъв прашец, обаче става лилаво и възвръща част от първоначалния си цвят.

http://bgchaos.com/wp-content/uploads/Origin/Symbiosis/Aesculus_hippocastanum.jpg

1670323945_9_559x*.jpg

Конски кестен (Aesculus hippocastanum)

Екипът ботаници, ръководен от Хироказу Цукая (Hirokazu Tsukaya) от Токийския университет, описwа още по-необичаен пример за обратима промяна на цвета на цветовете. Изследователите се фокусират върху Causonis (Cayratia) japonica - многогодишна лиана от семейство лозови (Vitaceae), широко разпространена в Индия, Източна и Югоизточна Азия и Австралия. В Япония каузонисът цъфти от юни до август, образувайки малки цветчета с диаметър около пет милиметра, които привличат повече от 120 вида насекоми, включително китайски восъчни пчели (Apis cerana), които са забелязани да пренасят прашец от растението.

Разтвореният цвят на каузониса първо преминава през мъжка фаза на развитие, по време на която дискът му се оцветява в оранжево. Този етап трае само около два часа, след което се заменя с безполов етап, по време на който цветето губи венчелистчетата и тичинките си и променя цвета на диска си в розов. След няколко часа цветето навлиза в женската фаза на развитие, която се характеризира с удължена стерилна част на стълбчето.

 

Desmodium setigerum

 

1670323965_6_559x*.jpgЯпонски каузонис (Causonis japonica). Кредит: Wikimedia Commons

Предполагаше се, че цветовете на Каузонис променят цвета си само веднъж, когато преминават от мъжка към безполова фаза на развитие (и тази промяна е необратима). Един от колегите на Хироказу Цукая обаче забелязва, че някои от розовите цветчета отново стават оранжеви.

За да разберат как точно се случва това, изследователите наблюдават развитието на 43 цвята каузонис (19 от седем диплоидни екземпляра и 24 от осем триплоидни екземпляра). Авторите наблюдават промените в морфологията и цвета на каузонисите с просто око и ги записват на всеки 20 минути с помощта на камера.

1670323979_6_559x*.jpg

Части на цвета. Кредит: Wikimedia Commons

По време на мъжката фаза дисковете на всичките 43 цвята са оранжеви, а веднага след умирането на венчелистчетата и тичинките те стават розови, което е характерно за безполовата фаза. Дванадесет цвята с повредени стълбчета и близалца спират развитието си в безполовата фаза. Цветът им остава розов, докато умрат. Останалите цветове успешно преминават в женска фаза, израстват с удължени стълбчета и отново стават оранжеви. Когато женската фаза на развитие приключва, цветовете стават розови и бледорозови, след което умират.

Трябва да се отбележи, че процесите на цъфтеж не са били синхронизирани дори на едно и също растение, така че изследователите редовно са срещали каузонис с оранжеви и розови цветове.

(видео)

Анализът показва, че цветовете на каузониса произвеждат нектар по време на мъжката и женската фаза на развитие, но не произвеждат нектар между тях и след края на женската фаза. Така цветът е оранжев, когато може да произвежда нектар, и розов, когато не може. Растението вероятно сигнализира на опрашителите кога е най-добре да посетят цветето, за да бъдат възнаградени.

Авторите са установили механизма, който позволява на каузонисите да променят цвета на цветовете си. Оказва се, че паренхимните клетки, които произвеждат и съхраняват пигменти, са отговорни за цвета на техните дискове. Нивото на каротеноидните пигменти в цвета по време на мъжката и женската фаза, когато той е оцветен в оранжеви тонове, се оказва значително по-високо, отколкото по време на безполовата фаза и след женската фаза, когато оцветяването му се променя в розово. По този начин цветовете на каузониса променят цвета си поради промяна в концентрацията на каротеноиди. След края на мъжката фаза тези пигменти се разграждат и се синтезират отново с началото на женската фаза.

1670317792_1_559x*.jpg1670323925_1_559x*.jpg

Хистология на флорални дискове на C. japonica. ( a ) Промяна на цвета на флоралния диск, наблюдавана при триплоиден индивид. Мащабна единица = 1 mm. ( b – e ) Надлъжни разрези на флорални дискове в началния оранжев етап ( b , d ) и розов етап ( c , e). Мащабна единица = 500 µm. ( b , c ) Разрези на живи флорални дискове, показващи пигментация на вакуоли в някои разпръснати клетки. ( d , e ) Вградени в смола участъци от флорални дискове, показващи хистология. Кредит: Furukawa, Y., Tsukaya, H. & Kawakubo, N. Oscillating flower colour changes of Causonis japonica (Thunb.) Raf. (Vitaceae) linked to sexual phase changes. Sci Rep 12, 19682 (2022). https://doi.org/10.1038/s41598-022-24252-z

Цукая и неговите съавтори посочват, че това е първият известен пример за растение, чиито цветове променят цвета си и след това напълно възстановяват първоначалния си цвят. Това помага за привличането на насекомите точно в момента, в който цветът е готов за опрашване и произвежда нектар. Интересно е, че в други региони цветовете на каузониса са оцветени по различен начин. Екземплярите от Китай и Индонезия, например, могат да имат жълт, оранжев или червен цветен диск, докато австралийските екземпляри могат да бъдат светлозелени. Все още не е известно дали и как те променят цвета си по време на развитието си.

Справка: Furukawa, Y., Tsukaya, H. & Kawakubo, N. Oscillating flower colour changes of Causonis japonica (Thunb.) Raf. (Vitaceae) linked to sexual phase changes. Sci Rep 12, 19682 (2022). https://doi.org/10.1038/s41598-022-24252-z 

Източник: Flowers show their true colors, The University of Tokyo 

...

Публикува (edited)
Преди 7 часа, scaner said:

Опитай все пак по някое време да кажеш и нещо по-смислено, а? То, разбира се, е до можене...

🙂

Не е само до можене. Ако някой каже преди мен всичко "смислено", то на мен ми остава само да го повтарям..

Редактирано от skiahtro
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 8 часа, Димитър Йорданов said:

Можеш ли да вкараш кръг с диаметър 5 см в дупка с диаметър 5 см? Можеш. Опитай обаче да вкараш кръг с диаметър 6см в дупка с диаметър 5см.
Ей така знаят. 
И видовете се смесват. Не само животинските, но и растителните помежду си. А бактериите примерно и някои други прости организми направо си крадат или получават гени от много далечни за тях видове с които не биха могли да се кръстосат.

Прочети за хибридизация - благодарение на нея днес често хапваш плодове, каквито НИКОГА НЕ Е ИМАЛО В ПРИРОДАТА и са създадни буквално от хората. Пак заради нея има катъри, мулета, лигъри и още стотици видове животни и хиляди видове растения, които не са естествено появили се видове. Няма да меся сортовете и породите/расите(при животните), че ще стане още по-сложно. :)

Това са два различни процеса. В единия човек се намесва активно, за да търси някакви резултати, в другия говорим за ситуация, в която на човека  му е забранен достъпа до тази гора. Дърветата правят ясен и безкомпромисен избор в полза на божието творение и свидетелството на Библията, която казва ясно, че богът е създал всяко нещо по вида му. А че човек иска да направи банани без семки, това е отделен въпрос. Говорехме, че Библията и дърветата свидетелстват  за едно и също: богът ги е създал с определена цел, която те послушно и до сега изпълняват без да се бунтуват – да ни хранят.

А животинските видове се смесват само частично и пак само по човешка намеса. Повечето смески са ялови, както се знае. Всеки си знае да не се смесва с останалите. Удивително е, че животните са толкова стриктни да пазят чистотата си. Кучетата са лош пример за смесване, понеже те се смесват само докато се получи  "софийска превъзходна" и после си остават така. От софийската  превъзходна чрез селекция пак могат да се извасят първоначално вложените породи. Това обаче не е доказзателство за промяна на генетичния фонд. Той е непоклатим ( пак изключвам умишлената човешка намеса).

Редактирано от Etienne
  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 13 часа, Etienne said:

Напротив, тезата от самото начало е, че някои учени не се интересуват от човека, а от други мотиви, основно печалбата и са готови да вършат неподобаващи неща и ние ги виждаме всеки ден... Следователно трябва да внимаваме кой и за какво слушаме и се съгласяваме с него, за да не си патим, когато се явим в края на живота си пред големия бял престол, за да отговаряме за всичко, което сме вършили...

Aма разбира се че нямаш теза, защото библията/религията ти е омешала всичко в главата. Вследствие на което нивото на познание ти е на необразован човек от 17ти век.

Религията за доброто на човечеството трябва да се забрани!

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 30 минути, Etienne said:

Това са два различни процеса. В единия човек се намесва активно, за да търси някакви резултати, в другия говорим за ситуация, в която на човека  му е забранен достъпа до тази гора. Дърветата правят ясен и безкомпромисен избор в полза на божието творение и свидетелството на Библията, която казва ясно, че богът е създал всяко нещо по вида му. А че човек иска да направи банани без семки, това е отделен въпрос. Говорехме, че Библията и дърветата свидетелстват  за едно и също: богът ги е създал с определена цел, която те послушно и до сега изпълняват без да се бунтуват – да ни хранят.

Е как да са два процеса? Каква е разликата от намесата на човека, и естествените усовия, при които растат бананите? Ако в природата се получат същите условия, които създава човекът, то и резултатът ще бъде същият - банани без семки :) Човек не прави нищо по-различно, освен да създава условия и да подпомага отбора, той само ускорява естествен процес.

Тоест, имаме пряко доказателство за еволюция - животните и разстенията се променят, адаптирайки се към условията, бананите със семки умират в новите условия, бананите без семки процъфтяват. Това е то естественият подбор.

Видя ли сега колко е проста еволюцията, и че не е нужно Бог да създава каквото и да е, а то самичко се получава, макар и бавно? Еволюцията е доказана като естествен процес, друг е въпроса че някой не могат да го преживеят и го отричат без мисъл. Трябва им баластра, Бог, за да запълнят незнанието си с илюзии :)

  • Потребител
Публикува
Преди 16 минути, fantom4e said:

Aма разбира се че нямаш теза, защото библията/религията ти е омешала всичко в главата. Вследствие на което нивото на познание ти е на необразован човек от 17ти век.

Религията за доброто на човечеството трябва да се забрани!

Това щеше да е смешно, ако не е тъжно. Нивото на познание не се мери с това, колко отричаш бога. Защото твоето познание не може да ти помогне в деня на смъртта, докато истината може. Така че това е основната теза. А забраната на религията е любимото на всички комунисти и атеисти, но това  си е екстремизъм.

  • Потребител
Публикува
Преди 14 минути, scaner said:

Е как да са два процеса? Каква е разликата от намесата на човека, и естествените усовия, при които растат бананите? Ако в природата се получат същите условия, които създава човекът, то и резултатът ще бъде същият - банани без семки :) Човек не прави нищо по-различно, освен да създава условия и да подпомага отбора, той само ускорява естествен процес.

Тоест, имаме пряко доказателство за еволюция - животните и разстенията се променят, адаптирайки се към условията, бананите със семки умират в новите условия, бананите без семки процъфтяват. Това е то естественият подбор.

Видя ли сега колко е проста еволюцията, и че не е нужно Бог да създава каквото и да е, а то самичко се получава, макар и бавно? Еволюцията е доказана като естествен процес, друг е въпроса че някой не могат да го преживеят и го отричат без мисъл. Трябва им баластра, Бог, за да запълнят незнанието си с илюзии :)

Е така на думи звучи лесно, но на бананите никога не им "хрумва" да се  самооблагородят и да спрат да имат семки, които ни пречат да ги ядем. Човек ги лишава от семки и после трябва постоянно да се занимава с тях, защото те имат постоянни проблеми със съществуването си, никаква еволюция.

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 4 минути, Etienne said:

Е така на думи звучи лесно, но на бананите никога не им "хрумва" да се  самооблагородят и да спрат да имат семки, които ни пречат да ги ядем. Човек ги лишава от семки и после трябва постоянно да се занимава с тях, защото те имат постоянни проблеми със съществуването си, никаква еволюция.

Защо трябва нещо да им хрумва на бананите, като те се променят не по собствена воля, а поради условията при които се развиват - естествени, или наложени от човека?

Питам пак: по какво се различава процесът на промяна на бананите (и всичко друго), при естествени условия и при човешка намеса, освен че човек чрез избора си ускорява нещата?

Човек после се занимава с бананите, защото трябва да поддържа условията. Но ако тези условия се поддържат по ествен начин, човека не е нужен, както и богове не са нужни :)

То това е еволюцията - адаптация към нови условия. Просто е бе, човек, размърдай малко това между ушите...

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 2 часа, Etienne said:

Дърветата правят ясен и безкомпромисен избор в полза на божието творение и свидетелството на Библията, която казва ясно, че богът е създал всяко нещо по вида му. А че човек иска да направи банани без семки, това е отделен въпрос. Говорехме, че Библията и дърветата свидетелстват  за едно и също: богът ги е създал с определена цел, която те послушно и до сега изпълняват без да се бунтуват – да ни хранят.

Единствения избор на дърветата е еволюционен. Библията в случая няма нищо общо. Тя е измислена и написана от хора, а не е някакви божии слова. Бог не е сътворил животните и дърветата, тъй като не съществува. 

Доказателство, че всички тия бъртвежи, как някакъв бог бил създал дърветата, за да ни хранят и сигурно фактът, че по-голяма част от дърветата са пълни с токсини, от които човек дори може да умре. Кофеина, никотина, капсаицина, танина и други вещества растенията са синтезирали в еволюционното им развитие, за да се защитават от разни тревопасни твари били те животни или насекоми. Дърветата с плодове, които ядем, пък са еволюирали така, че някои животни да разнасят семената им след като са изяли плодовете. Това е еволюционна адаптация, а не божие творение. Ако бог някакъв беше създал плодовете специално за да изхранва любимия му човешки вид, щеше да ги направи без семена. 

Преди 2 часа, Etienne said:

Това обаче не е доказзателство за промяна на генетичния фонд. Той е непоклатим ( пак изключвам умишлената човешка намеса).

Всъщност с генетичния фонд не се занимават религиозните фанатици и проповедници, а с него се занимава науката генетика. Според нея генетичния фонд се променя постоянно, като това не са само наблюдения на цвета на кажата на мулата получен от смесването на бялата и черната раса, а са наблюдения на генно ниво с техники, с които писателите на Библията не са разполагали. Генният фонд постоянно се мени спроред еволюцията на видовете. Така днес хората са вече около 2 метра високи в някои държави, докато в древносста са били много ниски около 1,65 м.

Редактирано от makebulgar
  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 18 минути, makebulgar said:

Всъщност с генетичния фонд не се занимават религиозните фанатици и проповедници, а с него се занимава науката генетика.

Е, и някои мислещи религиозни дейци се занимават с генетичният фонд. :) Но за това е нужно да не си индоктриниран до отказ от мислене чрез библията...

Грегор Мендел е бащата на генетиката.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 3 часа, Etienne said:

Това са два различни процеса. В единия човек се намесва активно, за да търси някакви резултати, в другия говорим за ситуация, в която на човека  му е забранен достъпа до тази гора. Дърветата правят ясен и безкомпромисен избор в полза на божието творение и свидетелството на Библията, която казва ясно, че богът е създал всяко нещо по вида му. А че човек иска да направи банани без семки, това е отделен въпрос. Говорехме, че Библията и дърветата свидетелстват  за едно и също: богът ги е създал с определена цел, която те послушно и до сега изпълняват без да се бунтуват – да ни хранят.

А животинските видове се смесват само частично и пак само по човешка намеса. Повечето смески са ялови, както се знае. Всеки си знае да не се смесва с останалите. Удивително е, че животните са толкова стриктни да пазят чистотата си. Кучетата са лош пример за смесване, понеже те се смесват само докато се получи  "софийска превъзходна" и после си остават така. От софийската  превъзходна чрез селекция пак могат да се извасят първоначално вложените породи. Това обаче не е доказзателство за промяна на генетичния фонд. Той е непоклатим ( пак изключвам умишлената човешка намеса).

Ето тук в една стара тема във форума са обсъждани точно хибридите. @fixxxsers е споменал някои от по-често срещаните. Днес вече има доста повече информация относно естествено появяващи се хибриди сред животни и растения и тяхната роля във видообразуването и появата на нови видове в природата.

И само ще спомена, че са наблюдавани дори тройни хибриди, а един хибрид на два близки вида птички  на практика постави началото на нов вид. И потомците от тази хибридизация вече се размножават само помежду си, а не с изходните видове. 

 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Потребител
Публикува (edited)

Ето и за едни риби в Африка. Ако си гледал филми за тях по Енимал планет там доста подробно обясняват всичко това. 

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Riba-v-matna-voda-Greshniiat-izbor-na-seksualen-partnior-sazdava-novi_140944.html

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, scaner said:

Е, и някои мислещи религиозни дейци се занимават с генетичният фонд. :) Но за това е нужно да не си индоктриниран до отказ от мислене чрез библията...

Грегор Мендел е бащата на генетиката.

Мендел е станал монах по принуда, за да изкарва пари и защото получавал безплатно образование в манастира. И той конкретно не се занимава с генетика, а е бил изследовател занимаващ се с кръстосване на растения. Ако беше генетик с целия багаж, който има генетиката днес, едва ли щеше да вярва в богове и да стане монах, а ако беше истински (несъмняващ се) вярващ в това как бог е създал животните и хората, нямаше да се занимава с изследвания и кръстоски. 

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 17 минути, makebulgar said:

Мендел е станал монах по принуда, за да изкарва пари и защото получавал безплатно образование в манастира. И той конкретно не се занимава с генетика, а е бил изследовател занимаващ се с кръстосване на растения. Ако беше генетик с целия багаж, който има генетиката днес, едва ли щеше да вярва в богове и да стане монах, а ако беше истински (несъмняващ се) вярващ в това как бог е създал животните и хората, нямаше да се занимава с изследвания и кръстоски. 

ВИж сега, разглеждай нещата в тогавашната реалност. Човекът установява на практика изменчивостта на видовете, което не могат да го проумеят маса индоктриниран народ. Той може да си вярва в Бог, но не вярва в измислиците които маса народ е натворил около идеята за Бог, все едно го държи за шлифера. :) Не пречи човек да вярва в Бог и да мисли, вярата е добра и достъпна психотерапия, и помага на много хора в това отношение.  Проблемите настъпват когато твърде силно нагазиш, тогава става деструктивна.

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 2 минути, scaner said:

Не пречи човек да вярва в Бог и да мисли, вярата е добра и достъпна психотерапия, и помага на много хора в това отношение.  Проблемите настъпват когато твърде силно нагазиш, тогава става деструктивна.

Както и с всичко друго - отровата е в количеството. За науката обаче всяка капка вяра е токсична, просто защото тя не работи с вяра, а с доказателства и експериментално потвърждение на теориите.

Публикува (edited)
Преди 33 минути, Warlord said:

Както и с всичко друго - отровата е в количеството. За науката обаче всяка капка вяра е токсична, просто защото тя не работи с вяра, а с доказателства и експериментално потвърждение на теориите.

Значи по-добре да си проста мутра да крадеш коли и мамиш бабички, отколкото прост християнин в голямо и отровно количество..😉

...Еми затова дедите ви се обръщат в гробовете и синовете ви ще пикаят клекнали, пък на дъщерите си, за рождения ден ще им подарявате патешки човки, за да приличат в лицата на вагини...

Редактирано от skiahtro
  • Потребител
Публикува
Преди 8 минути, skiahtro said:

Значи по-добре да си проста мутра да крадеш коли и мамиш бабички, отколкото прост християнин в голямо и отровно количество..😉

...Еми затова дедите ви се обръщат в гробовете и синовете ви ще пикаят клекнали, пък на дъщерите си, за рождения ден ще им подарявате патешки човки, за да приличат в лицата на вагини...

Много от мутрите ходят на църква, молят се, вярват...

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 9 минути, skiahtro said:

Значи по-добре да си проста мутра да крадеш коли и мамиш бабички, отколкото прост християнин в голямо и отровно количество..😉

...Еми затова дедите ви се обръщат в гробовете и синовете ви ще пикаят клекнали, пък на дъщерите си, за рождения ден ще им подарявате патешки човки, за да приличат в лицата на вагини...

За свободната воля май забрави?

Не можеш да насадиш със сила добро там, дето то не никне. Каквото и да разбираш под "добро".

  • Потребител
Публикува
Преди 4 часа, scaner said:

Защо трябва нещо да им хрумва на бананите, като те се променят не по собствена воля, а поради условията при които се развиват - естествени, или наложени от човека?

Питам пак: по какво се различава процесът на промяна на бананите (и всичко друго), при естествени условия и при човешка намеса, освен че човек чрез избора си ускорява нещата?

Човек после се занимава с бананите, защото трябва да поддържа условията. Но ако тези условия се поддържат по ествен начин, човека не е нужен, както и богове не са нужни :)

То това е еволюцията - адаптация към нови условия. Просто е бе, човек, размърдай малко това между ушите...

За бананите не е еволюция, защото спират да могат да се размножават естествено. За тях е смъртоносна промяна.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 12 минути, skiahtro said:

Значи по-добре да си проста мутра да крадеш коли и мамиш бабички, отколкото прост християнин в голямо и отровно количество..😉

Поредната религиозна манипулация чрез логическата заблуда Фалшива дилема. За съжаление на религиозните фанатици, които използват подобни похвати, освен двата варианта от фалшивата дилема - да си прост или да си християнин, има още много други варианти - да си умен без да си християнин или вярващ, да си будист, да си зороастриец, да си юдеин и т.н. Съществува и опцията да си прост и тъп християнин или прост и тъп джихадист. 

Редактирано от makebulgar
  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, makebulgar said:

Единствения избор на дърветата е еволюционен. Библията в случая няма нищо общо. Тя е измислена и написана от хора, а не е някакви божии слова. Бог не е сътворил животните и дърветата, тъй като не съществува. 

Доказателство, че всички тия бъртвежи, как някакъв бог бил създал дърветата, за да ни хранят и сигурно фактът, че по-голяма част от дърветата са пълни с токсини, от които човек дори може да умре. Кофеина, никотина, капсаицина, танина и други вещества растенията са синтезирали в еволюционното им развитие, за да се защитават от разни тревопасни твари били те животни или насекоми. Дърветата с плодове, които ядем, пък са еволюирали така, че някои животни да разнасят семената им след като са изяли плодовете. Това е еволюционна адаптация, а не божие творение. Ако бог някакъв беше създал плодовете специално за да изхранва любимия му човешки вид, щеше да ги направи без семена. 

Всъщност с генетичния фонд не се занимават религиозните фанатици и проповедници, а с него се занимава науката генетика. Според нея генетичния фонд се променя постоянно, като това не са само наблюдения на цвета на кажата на мулата получен от смесването на бялата и черната раса, а са наблюдения на генно ниво с техники, с които писателите на Библията не са разполагали. Генният фонд постоянно се мени спроред еволюцията на видовете. Така днес хората са вече около 2 метра високи в някои държави, докато в древносста са били много ниски около 1,65 м.

Всяко е създадено да дава плод според вида си, това е писано преди няколко хиляди години и до днес това  остава основен закон за всички твари. Сред животните също има зверове, отровни, страшни, безпощадни, както и сред растенията. Дори самата планета е опасна на места или в определени моменти. Причините са други, не еволюционни. НИто едно тъпо растение не може да реши да синтезира отрова, за да се пази, трябва някой да го е научил, и понеже то не разбира от научаване, някой трябва да  го е  записал в неговата ДНК, лесно. А без семена човешкият род би умрял от глад за няколко поколения.

Хората стават по-високи, когато започнат градски живот и на село определено е по-сложно, не мисля, че е еволюция, защото за големи хора свидетелства Библията преди 3000 години по времето на израелските царе. Генния фонд не може да се мени, защото механизмите на презапис не позволяват изменения, само понякога има вредни мутации от радиация и т.н. но те не внасят нищо ново.

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, Димитър Йорданов said:

Ето тук в една стара тема във форума са обсъждани точно хибридите. @fixxxsers е споменал някои от по-често срещаните. Днес вече има доста повече информация относно естествено появяващи се хибриди сред животни и растения и тяхната роля във видообразуването и появата на нови видове в природата.

И само ще спомена, че са наблюдавани дори тройни хибриди, а един хибрид на два близки вида птички  на практика постави началото на нов вид. И потомците от тази хибридизация вече се размножават само помежду си, а не с изходните видове. 

 

Думата естествен не е подходяща, понеже заблуждава, че се е случило самоволно в природата, а то не се е случило, човек е в дъното на тези кръстоски, следователно не е еволюция.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 5 минути, Etienne said:

Думата естествен не е подходяща, понеже заблуждава, че се е случило самоволно в природата, а то не се е случило, човек е в дъното на тези кръстоски, следователно не е еволюция.

Ти погледна ли темата?  Прочете ли за естествените растителни хибриди? А за животинските?  Чувал ли си за полярно гризли - кръстоска между полярна мечка и гризли?  Или за косаткофин - естествено срещаща се кръстоска между вид делфин и косатка? 

Прочете ли статията за цихлидите - тези риби в африканските езера? 

Потърси за кръстоски сред насекомите и колко често се срещат естествено. 

Човек, много си бос по биология. Не я намесвай. Проповядвай си, но не намесвай неща от които не си се интересувал или нямаш никакви познания. 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 42 минути, skiahtro said:

Значи по-добре да си проста мутра да крадеш коли и мамиш бабички, отколкото прост християнин в голямо и отровно количество..😉

Кой го е казвал това? Бъди си християнин колкото искаш, просто не си навирай вярванията в лабораториите на учените, защото само можеш да им пречиш.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!