Отиди на
Форум "Наука"

Гърция преди елините


Recommended Posts

  • Потребител

@Евристей Аз като те попитах дали искаш да отнесем такъв спор в друга тема (нова) ти си трая като п...а, а сега ме обвиняваш, че видиш ли ти спамя темата? Що за наглост - все едно не го предложих, та сега се правиш на света вода ненапита и много обиден, че ти било в темата. Или може би не е вярно и аз лъжа, а? Я виж няколко поста по-нагоре.

50% от нещата, които ги цитираш и говориш не са верни понеже си вадиш само тези, които на теб ти харесват, включително и научните статии за т.н. археология на района. Или може би не знаеш, не знаеш де, то е ясно, че гръцките археолози оспорват глупостите написани от американските им колеги за "мирните" минойци без фортификации. Ама защо ли се хабя да обяснявам неща, които са публична информация и се намират за две минути за който иска да ги намери.

Преди 59 минути, Евристей said:

Викаш друго е да вярвам на теб който живее 3 000 години след събитията

Еее, ти ги знаеш нещата, особено тези преди 3400 г. - с подробности даже и там и картинки на някакви аборигено-гръко-ацтеки, които не знам кой ги е рисувал. Като ти чете човек писанията все едно си им в главата на тогавашните хора.

Преди 1 час, Евристей said:

Фестос бил по-голям. Ама кога е времевия период , кога е Троянската война

А, ти я знаеш кога е била точно, а? Бре, ти да видиш.

Преди 10 минути, Евристей said:

Молбата ми към него е или да промени  глуповатите си мнения и аргументи , или да вазира

Няма да ти спамя великата тема повече, спокойно. Нали се съгласих (отново по-горе), че на този спор не му е мястото тук, но ти го продължи тук, така че сам си си виновен.

Но мнението няма да си сменя. Защо да си го сменям? Да не би аз да съм първия предложил подобно нещо? Или няма археолози и историци, които не са съгласни с това също?

Приемам го за комплимент, че ме изкара, че съм видиш ли едва ли не първия на който му е дошла подобна идея, но уви, не съм.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 380
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

То изясни ли се кои са елините всъщност  понеже не миос е чете цялата тема.Ахейците ли еолийците или дорийците ,тъй ,като ,доколкотп скромни спомени имам от уроците по история самаат елинска история е тристепенна поне?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, todorg said:

То изясни ли се кои са елините всъщност  понеже не миос е чете цялата тема.Ахейците ли еолийците или дорийците ,тъй ,като ,доколкотп скромни спомени имам от уроците по история самаат елинска история е тристепенна поне?

Интересен въпрос! Аз няколко пъти съм подхвърлял разнищването му от лингвистична гледна точка. 

Колко езикови пласта има? Колко са индо-европейските, колко са не.. ? Давал съм примери, които навеждат определено на протогермански пласт. Но от къде са тези протогерманци?  Преди да бъдат в Европа, къде са били? В Иран? 

Лек лингвистичен анализ (чрез транслатето) показва близост с персийския и по-малка с хинди. При славянския е обрарното.

Та тези протогерманци-гърци, ако са дошли много рано, са дошли през Анатолия. Ако са дошли късно, са дошли през Балканите.

Понеже се споменава етиопска генетика, очаквам някой да разясни има ли етиопски пласт (протосемитски).  

А  минойския пласт? Дали той не е протосемитския? Би трябвало да не е - отказът от линеар А и Б в полза на хананската писменост, още по-стари зачатъци на която скоро бяха открити дълбоко в Египет - по към Етиопия.

Въобще, има доста суров материал...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

 

Така класифицираната кръгова гробница /B/ в Микена датирана от периода 1700 BC - 1650 BC 

Grave Circle A

В нея са открити погребани 35 души : мъже, жени и деца.

Grave Upsilon. Circle B. Mycenae

До тук нищо интересно или нищо страшно, ако мога да перифразирам юнакът от фолклорните легенди искащ от старецът да му покаже Страшното. Търпение синко, отговорил му дядото

Първо става въпрос за много архаичен период  - Средно-еладски, когато от общата посредственост и равновесие (един вид среднячество) в Континентална Гърция изведнъж в Микена се пръква един елит, който строи гробници за себе си в един нов революционен по своята същност и мащабност стил, вкарва като гробен инвентар изделия на лукса и разкоша които дотогава не са срещани (или твърде рядко) на Континента освен в Крит.  Но и там някои изделия не са срещани, което подсказва, че тези ранни микенски господари са не минойски колонисти или завоеватели, а един съвсем нов войнствен елит който тепърва ще установява своето господство. 

Най-интересно е, че

Всички мъже имат наранявания от хладни оръжия и са с огромна мускулна маса. (ДНК експертиза) 

Тоест това са воѝни които са придобили богатствата си далеч не само от търговия

https://www.e-mycenae.org/grave-circle-b/     

https://www.researchgate.net/figure/Facial-reconstructions-of-seven-individuals-buried-in-Grave-Circle-B-at-Mycenae-The_fig1_223611071

 

Натам е другата кръгова гробница A

Тя е по-късна от B  но е открита по-рано при това от Шлиман и затова е номерирана като А. 

undefined

 

Датировка : Края на XVI началото на XV век BC

Тук вече се пръква елит на който и тези в Минойски Крит не могат да стъпят. 

19 души : 9 мъже, 8 жени и две малки деца

Изключително шикозния, разнообразен и скъп инвентар и за мъжете и за жените с децата показва огромното богатство и високия статус на погребаните - наречени принцове на разкоша и величието, както и техния войнствен характер. 

Златни маски, златни бижута за жените, златни дрънкулки за децата, изделия от бронз, кинжали, мечове, кехлибар, лазурит, слонова кост, щраусови яйца

Тук вече може да се говори, че тези хора най сетне са сломили мощта на Минойски Крит и на свой ред са овладели търговията с Леванта, дори са я разширили със Средна и Западна Европа

Богат, силен елит който ще издигне Микена не само в Континентална сила, но и в Средиздмноморска

Проблеми

Паметта на класическите гърци не достига до тез времена, те стигат до 1370-1350 г. пр. Хр. когато  Микена е основана от хероса Пресей.

Археологията показва, че точно в този времеви период Микена е реконструирана, но не и създадена.  Точно Циклопските градежи са от този период, на два пъти е разширявана и опасва кръговата гробница А, която е била извън стените. 

Тоест микенците от XIV век BC  помнят и тачат предците си от XVI BC и при разширението си ги включват в пределите на Циклопските си непревземаеми стени, но гърците това не помнят !

За тях Микена започва от ... реконструкцията на града от ...Персей около 1350 г. пр. Хр. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оказва се, че гърците не помнят хората населяващи Микена отпреди 1350  BC,  за тях градът е създаден от хероса Персей от град Аргос.  Аполодор ги изследва нещата и систематизира в ...Енциклопедия. И той нищо не знае за времената отпреди XV-ти век

Сега това не е грешно, защото точно по тез времена градът (Микена) е сериозно реконструиран, разширен и обграден именно тогава с циклопска зидария. И точно тогава така наречената кръгова гробница А влиза в пределите на цитаделата. 

https://www.ime.gr/chronos/02/mainland/en/mg/habitation/citadels/index.html

Излиза, че микенците от 1350 BC помнят и тачат предците си от гроб А, като не само ги опасват с циклопски крепостни стени, но и продължават да ги даряват с ценни култови предмети.

Гърците обаче не знаят  нито за тези първи хероси (с безбройните рани и мускулести тела) от сиркъл B - 1650 BC, нито за златните хора от сиркъл A - 1500 -1450 BC. 

Техните "спомени" започват след първата мащабна реконструкция на Микена, археологически съвпадаща с митологията - около 1350 г. ,

Гърците отлично знаят за Съкровищницата на Атрей 

 

mycenaeatreus1834.jpg.dd33943fd39d156f243982dcfe592969.jpg 

http://arthistoryresources.net/greek-art-archaeology-2016/mycenae-atreus.html

и гробницата на Клитемнестра,

A Guide To Visiting The Mycenae Archaeological Site | Take Me To Greece                      Clytemnestra by John Collier, c1914, Worcester City Museums

 

но и двата монумента са строени в периода 1300 - 1250 BC

Защо не знаят за старите първо-хероси и въобще нищо преди 1350,  въпросът е интересен.

И все пак не всичко е напълно забравено

Хезиод пресъздава спомените за една силна раса, елит,  хората от Бронзовата Епоха ! 

Това е единствената раса която превъзхожда предхождащата я

 

Τα Πεντε Γενη ARCH.jpg

Бронзовата епоха несъмнено се свързва с нова важна иновация, тази на медно-калаената сплав (бронз), която е в своя апогей през  3-то хилядолетие пр.н.е. и дава общоприетото наименование на терминологията  т. нар. "бронзова епоха". 

Доспехите им били изковани от мед, както и страховитите им оръжия. Медни (здрави) са и къщите им (тук точното е мегарони - големи, масивни жилища) 

Медта (бронзо-калая) е по-силен и качествен в представите на Хезиод отколкото примитивното желязо в епохата която живее (това е така)

Животът е по-добър - търговията процъфтява, доставят се стоки и суровини от далечни краища - от Колхида до Испания, от Северна Европа до Египет, има писменост, закон и ред контролиран от дворците.

Тук в подкрепа на Хезиод е и Омир, напълно съгласни са и по-късните автори от писмените времена.

Но това са хора родени от Война и живеещи за Война ! 

Микенската старо-гробница B  категорично потвърждава този мит

 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...