Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

София се намира в котловина и единственото оттичане на води е през река Искър на север. Възможно ли е земетресение или друг фактор да породи свлачище което да блокира Искър. Какви биха били оследствията?

  • Потребител
Публикува

Виж надморските височини и прецени. Ако насипът е с височина над 50-60 метра. Би могло.

  • Потребител
Публикува (edited)

При 33-метрова язовирна стена или срутване при Своге язовира ще е само в Стара Планина, при 50-метрова стена язовира ще стигне до Северната тангента, при 100-метрова стена ще стигне до най-ниската част на Южната дъга на Околовръсното, а 200-метрова стена ще залее цяла София до Княжево.

Ето един профил на терена някъде малко преди Своге.

Drawing1.thumb.jpg.fd3aff0b9fc5ce0561f98a439c39df34.jpg

Редактирано от makebulgar
  • Глобален Модератор
Публикува

Няма в района земетресения с достатъчен магнитуд за такива разрушения и промени в релефа. Това първото и после няма откъде да се свлече толкова материал, който да натрупа стена от 100+ метра в цялото дефиле.

  • Потребител
Публикува
Преди 12 минути, Warlord said:

Няма в района земетресения с достатъчен магнитуд за такива разрушения и промени в релефа. Това първото и после няма откъде да се свлече толкова материал, който да натрупа стена от 100+ метра в цялото дефиле.

Не бих казал че няма от къде да дойде този материал. Най-високите възвишения по дефилето са по над 1200м. И са непосредствено до реката.

Незнам дали някога са правени геологически изследвания в района но поне на теория такъв риск има. Да не забравяме и земетресението с магнитут 5.8 преди 10-тина години което се усети силно в цялото Софийско поле.

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 5 минути, Стефан Василев said:

Да не забравяме и земетресението с магнитут 5.8 преди 10-тина години което се усети силно в цялото Софийско поле.

И което само разлюля сградите и събори някой и друг стар комин в Перник ;) това за планината е нищо. А на север от полето сеизмичността рязко намалява.

Върховете в района на дефилето наистина достигат почти до 1200 м, но самите те са сравнително полегати и на разстояние от реката. Евентуално около Лакатник скалите, където стигат до 250 м над реката от едната страна имат някакъв шанс да запушат реката, ако бъдат напълно сринати. Но не мисля, че това е възможно от чисто геологическа гледна точка.

325134584_1247668572629273_4243475079915161240_n.jpg

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!