Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

От Александър Коваленко:

Наступление оккупантов на Луганщине - всё?

Может показаться, что вопрос весьма самонадеянный, но в том-то и дело, что основные признаки провала наступления российских оккупантов с луганского плацдарма приобретают вполне обозримые контуры. Причём, весьма парадоксальные.

Ещё месяц назад я говорил, что при наличии серьёзного ресурса для наступления, полноценно наступать РОВ не смогут и будут лишь имитировать этот процесс.

Например, в районе Кременной сконцентрирован ресурс подразделений 331-го и 217-го ПДП 98-й ВДД, 104, 234 и 237 ДШП, 217 и 331 ПДП и резервной 31-й ОДШБр.

В свою очередь на Луганском плацдарме отмечается у РОВ:
-критический некомплект по технике, особенно острейший дефицит по танкам, превышающий 50-60%;
-нехватка ББМ, в среднем 40% некомплект;
-отсутствие пропорционального распределения БК для артиллерии;

Полноценно сформировалась эта ударная группа к началу февраля и... И, собственно, вот уже как месяц, а решительного и напористого наступления в направлении Лимана так и не произошло. В то же самое время оккупанты, после ряда провальных попыток выдвигаться к Лиману, решили перейти в оборону.

Сдувается напряжённость и в локации Сватово. Поход на Купянск отменяется? Левый берег Оскола остаётся недостижимым для РОВ? Именно так и это было очевидно. Российские войска, в настоящее время, даже имея некий обозримый ресурс, не способны на большее чем локального уровня штурмовые действия.

На сегодняшний день для РОВ только Бахмут остаётся единственным местом, где они могут очень медленно, с паузами и через анальные боли, но продвигаться. Но даже это продвижение, по состоянию на сегодня, ограничивается узким направлением на северной локации. А что с остальным фронтом?

По сути, наступление на Луганшине у оккупантов захлебнулось, даже не начавшись, но настораживает то, что ресурс, собранный по линии Сватово-Кременная, не исчерпал себя и до конца не обескровлен. Оттого и парадокс ситуации, ведь в наступлении ресурс нивелировать проще.🤔

https://t.me/zloyodessit/18445

  • Харесва ми! 3
  • Мнения 5,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Администратор
Публикува

‼️ Русия не е готова за дългосрочни военни действия

📌 Следващите три месеца на фронта ще бъдат много активни и ще решат по-нататъшния ход на събитията. Това заяви в интервю за "Гласът на Америка" началникът на Главното управление на разузнаването на Министерството на отбраната на Украйна генерал-майор Кирило Буданов:

▫️ Русия така и не успя да изпълни нито една от стратегическите си задачи;

▫️ Към момента въоръжението върви, но темповете и обемите не са достатъчни за пробив;

▫️ Украйна се нуждае от щурмови самолети: на първо място, самолети A10, Thunderbolt II;

▫️ всеки път, когато времето между ракетните удари се увеличава, а броят на ракетите в ударите намалява;

▫️ към момента няма признаци, които да показват, че Китай може да доставя оръжие на Русия;

▫️ всъщност почти единствената страна, която действително прехвърля повече или по-малко сериозни оръжия, е Иран;

▫️ Сърбия, на която всички в Русия се надяваха, отказа да прехвърли оръжие. Има определени опити за закупуване през трети страни (по-специално Мианмар) - за внос на оръжия в повече или по-малко големи мащаби;

▫️ в сегашните условия Русия не може да си позволи да признае, че ще загуби;

▫️ резултатът от тази война определено ще бъде връщането на всички граници от модела от 1991 г.;

▫️ следващите три месеца ще бъдат доста активни, те ще определят по-нататъшния ход на събитията;

▫️ в Украйна темпът на развитие на всичко, свързано с безпилотни авиационни комплекси, се ускори и засили;

▫️ Украйна вече е гарант за сигурността на цяла Европа;

▫️ най-големите геополитически ужаси на руснаците станаха реалност, а Украйна ще стане една от най-мощните държави;

▫️ колкото по-скоро руснаците напуснат Украйна, толкова повече на теория ще имат шанс да запазят територията си в повече или по-малко подобни граници;

▫️ опитът на Израел най-вероятно ще дойде при нас за определен брой години;

▫️ обменът за връщане на военнопленници продължава, като около 2 хиляди души вече са върнати;

▫️ 90% от всички военнопленници са заловени от руснаците в първите дни. Около 40% от държаните заложници са цивилни;

▫️ Руската федерация ясно разбира, че на първо място ядрените оръжия не са оръжия, те са средство за стратегическо възпиране. Второ: използването на ядрено средство за възпиране от който и да било в света ще доведе до фатални последици за всеки, който го направи;

▫️ Краят на войната на първия етап е излизането до границите от 1991 г., на втория етап - създаването на зона за сигурност около Украйна, поне от руската страна на дълбочина от 100 километра или повече.

Източник: https://www.facebook.com/photo/?fbid=150499557857272&set=a.101528169421078

 

333786298_224798726654705_1601495978853348711_n.jpg

  • Харесва ми! 2
  • Глобален Модератор
Публикува
"Така се появява нация от победители."
Как войната формира украинската идентичност - есе на Виталий Портников от книгата "Военно положение", предговорът към който е написан от Залужни

Книгата все още не е излязла, но вече е популярна, казва Евгения Лопата, главен редактор на Meridian Czernowitz за антологията „Военно положение“. В Чехия вече е закупено правото за публикуване на 50 есета, написани от украински интелектуалци. Водят се преговори за издаване на книгата на испански език. Meridian Czernowitz също ще публикува Военно положение на английски, като ще преведе 35 есета за това издание

Руско-украинската война продължава повече от 329 дни. Антологията "Военно положение" събра спомени и размисли на украински писатели, войници, опълченци, философи, историци, режисьори. Често се комбинират няколко образа - например книгата съдържа текстове на писатели, които служат във Въоръжените сили.

Предговорът е написан от главнокомандващия на въоръжените сили на Украйна генерал Валерий Залужний. На корицата е картина на Матвий Вайсберг "Ангелът на ЗСУ". Вътре - 50 истории за различни аспекти на военновременната действителност: завръщане у дома в Буча, спомени за 24 февруари и загинали приятели, разговори с чужденци за войната. Сред тези, които пишат за живота си по време на войната: фелдшер Юлия Паевска (Тира), майката на Роман Ратушни, Светлана Поваляева, Сергей Жадан, Станислав Асеев, Мирослава Барчук, Ирина Цилик, Артем Чех, Евгения Кузнецова.

„2022 година вече стана история, - пише Залужний в предговора. - Това число се е запечатало завинаги в паметта ни. В края на краищата тази година врагът планира унищожаването на украинската държавност. Само благодарение на титаничния подвиг на войниците и колосалното единство на нацията успяхме да предотвратим най-лошия сценарий и да отблъснем ордата. Така се прави история. Така се появява нация от победители“.

Какво промени войната? То изкристализира идентичността и на украинците, и на руснаците, пише в есето си публицистът и журналист Виталий Портников. Украинците защитават своята независимост, но „за руснаците територията на Украйна е земя на „историческа Русия“, която трябва да станат част от нея“.

Forbes публикува есе на Виталий Портников от антологията „Военно положение“, която ще бъде издадена от Meridian Czernowitz през пролетта.

Войната на идентичностите

В първите дни след пълномащабната атака на Русия срещу Украйна един от европейските канали постоянно показваше скрийнсейвър пред новините за войната. На този скрийнсейвър момиче, което беше принудено да бяга от обстрел и бомбардировки, каза на журналисти: „Не знам той какво иска!“.

Това неразбиране на истинските цели на войната не се демонстрира само от хора, които бяха хванати неподготвени от нападението на Владимир Путин. Многократно съм се сблъсквал с подобни недоразумения както в политическите, така и в експертните среди, и то не само в украинските. Войната на Русия срещу Украйна се обяснява преди всичко с известна ирационалност на руския президент, лична омраза към Украйна, страх от възможни успехи на украинското държавно строителство и други подобни мотиви.

Междувременно конфликтът на Украйна с Русия беше положен дори не от обявяването на независимостта на Украйна на 24 август 1991 г., а от самия крах на комунистическата идеология. Ние сякаш забравяме, че към 1991 г. Украйна вече е независима държава – през 1918-1920 г. Болшевиките успяха да го върнат на империята само когато вместо идеологията на православието, автокрацията и националността на „триединния народ“ на руснаци, малоруси и беларуси, те изложиха класова идеология и създадоха фалшива Украйна под червен флаг. Но веднага след като комунистическият мрак се разсея, Украйна се върна към истинската си държавност, а не измислената от комунистите.

А Русия? А Русия, разбира се, се върна към концепцията за „триединна нация“, която беше много популярна сред партийните служители, офицерите от КГБ и столичната интелектуална опора на режима още преди разпадането на КПСС. Владимир Путин просто концентрира тези представи на собственото си общество за миналото, с което се опитват да подменят бъдещето в Русия. От друга страна, в Русия винаги са били сигурни, че независимостта на Украйна и останалите съветски републики е временно явление, така че рано или късно имперската държава ще бъде възстановена с помощта на политически и икономически лостове. И основната задача е да се държат на къс пас бъдещите провинции, да не се присъединят към алтернативни политически и военни съюзи, преди всичко ЕС и НАТО. Преходът на Русия от политически и икономически методи на натиск към военни е напълно предвидима реакция на окончателната промяна на вектора на развитие на Украйна. Украйна, която дори все още не е в ЕС, а просто подписа споразумение за асоцииране с Европейския съюз, е държава, която трудно ще влезе в Русия. Особено Украйна, която ще влезе в НАТО и ЕС.

Но какво постигна Путин с атаката си срещу Украйна? На първо място – изкристализирането на идентичностите.
Руснаците смятат територията на Украйна за "историческа Русия", която трябва да станат част от нея. За украинците това е тяхната собствена държава, която трябва да бъде освободена от окупация. На фона на войната различията между самите украинци започват да изчезват. Доскоро можехме да видим както хора с доста очевидна украинска държавна идентичност, така и хора, които бяха по-склонни да се съгласят с твърденията на Владимир Путин, че руснаците и украинците са „една нация“, и хора, които изобщо не се интересуваха от тяхната идентичност. Войната значително намали - ако не и напълно унищожи - броя на привържениците на "един народ". И хората, които не се замисляха за това, че са украинци, бяха принудени да си задават въпроси за причините за войната и вината на Путин и Русия в тяхната лична и обща беда.

Това е формирането на идентичност, което винаги се ускорява в периоди на криза и военни действия. Да, въпреки това много етнически украинци все още говорят на руски помежду си и са далеч от класическата културна самоидентификация. Но ключовата думи тук е „засега“, защото идването до тази културна самоидентификация, до украинския език, до общо разбиране за историята и перспективите на държавно и цивилизационно изграждане тепърва ще се случва. Нищо не обединява хората толкова много, колкото перспективата за общо унищожение, възможността за национално поражение или, напротив, обща победа. В същото време трябва да се разбере, че подобни процеси в момента протичат не само сред етническите украинци, но и сред представители на други национални групи в страната, на първо място, разбира се, сред етническите руснаци.

Подобна кристализация обаче протича в момента и в самата Русия. И когато Русия претърпи поражение във войната, този процес само ще се засили. Все още не знаем дали крахът на плана на Путин ще доведе до нарастване на агресията в руското национално съзнание, или до успех на по-умерени и предпазливи сили в руското общество. Но е очевидно, че този крах е пряк път към евентуално национално обединение около собствената национална идея. И, разбира се, тази идея ще определи съзнанието не само на етническите руснаци, но и на онези представители на други националности, които ще се стремят да останат в „херметичната“ руска държава. В частност разбираемо е съзнанието на етническите украинци. Преди войната етническите украинци с руски паспорти все още можеха да си позволят да си спомнят собствената си национална идентичност и да пеят украински народни песни в приятелска компания. След войната техните народни песни, както и самите те, най-накрая ще станат руски.

Изводът от това е съвсем прост. Войната на Путин окончателно прекъсна дифузията на идентичностите, протичаща от векове в пространствата на бившата империя, и я превърна в кристализация, а следователно и в истинска битка на идентичностите. Именно цивилизационната пропаст между руската и украинската идентичност обещава да бъде основният – и дълготраен – резултат от тази ужасна война.


Източник: forbes.ua
  • Харесва ми! 4
  • Потребител
Публикува

"Резервациите в Русия за туристически пътувания до Крим са намалели с 70% в сравнение с 2022г." – от Руския съюз на туристическата индустрия. :ag:

  • Харесва ми! 3
  • Потребител
Публикува
Преди 5 часа, skorpion1980 said:

Ако на руснаците наистина им беше по силите да го превземат, досега да е паднал.

Ясно е там всичко. Картата говори сама за себе си.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)
Преди 10 минути, sir said:

През нощта е имало масово прелитане на разни безпилотници и други видове НЛО над РФ. Не личи да има някакъв особен успех, но все пак е показателно, че дори и около Москва и Петербург са летели някакви джаджи.

https://t.me/bazabazon/16079

https://t.me/vanek_nikolaev/12321

https://t.me/ssternenko/13718

https://twitter.com/hochu_dodomu/status/1630524945426968576

https://twitter.com/Kartinamaslom5/status/1630535188517191680

Най-интересно е около Петербург, където са закрили 200км въздушно пространство.

🤨🤔

Летище Пулково в Петербург няма да работи до второ нареждане.Войната доближава Невский проспект...

Редактирано от resavsky
  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува
Преди 5 часа, isav said:

Според Костя Машовец скоро ще го изоставят...

Което е логично и съвсем оправдано от гледна точка на човешкия ресурс! 

Бахмут изпълни ролята си, както Мариупол и Северодонецк я изпълниха преди! 

Чакаме пролетните настъпления...

Нормално, той още преди две седмици или повече писа, че няма как се поддържа боеспособен гарнизон, ако руснаците пробият линията Ягидне-Берхивка. Не само я пробиха, ами и продължават да напредват. От последното видео на Мадяр е ясно, че снабдяването на града е нарушено - казва, че вече не достигат мини.

Според мен не изпълни ролята си, поне не изцяло. Според мен отбранителната операция от декември насам е провал на украинското командване.

  • Тъжен 1
  • Потребител
Публикува

"Изтече скандално стриптийзи видео на близък до Путин генерал". От новините. Става дума за генерал Матовников,командващ руските сили в Беларус. Видеото е отвратително,без значение че е снимано за лични цели.

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 53 минути, deaf said:

"Изтече скандално стриптийзи видео на близък до Путин генерал". От новините. Става дума за генерал Матовников,командващ руските сили в Беларус. Видеото е отвратително,без значение че е снимано за лични цели.

Ето го в леко цензуриран вариант:

https://t.me/nevzorovtv/8051

И саркастичният коментар от Невзоров:

«A суровый генерал храбро письку показал».
Ну вот и свершилось! Наконец-то и русские генералы, «герои россии», Сирии и «сво» становятся звездами «интернетов».
Кого запугивает генералушка на видео - покрыто мраком. Но свою «мягкую силу» он демонстрирует так уверенно, как будто давно подрабатывает стриптизером на голубых корпоративах.
Несомненно, этот видосик будет «вечным» и сопроводит генерала матовникова на всем его восхождении по иерархической лестнице мо рф.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 1 час, sir said:

Нормално, той още преди две седмици или повече писа, че няма как се поддържа боеспособен гарнизон, ако руснаците пробият линията Ягидне-Берхивка. Не само я пробиха, ами и продължават да напредват. От последното видео на Мадяр е ясно, че снабдяването на града е нарушено - казва, че вече не достигат мини.

Според мен не изпълни ролята си, поне не изцяло. Според мен отбранителната операция от декември насам е провал на украинското командване.

Украинците не пожелаха да използват стратегическите си резерви за да опазят Бахмут.Дали е правилно това решение бъдещето ще покаже. 

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува
Преди 21 минути, resavsky said:

Украинците не пожелаха

Или американците са ги помолили да забавят темпото...

  • ХаХа 1
  • Глобален Модератор
Публикува

Ще разполага ли Русия с достатъчно танкове? - The Economist

Не.

В Русия има само един завод за производство на танкове - "Уралвагонзавод". Той може да произвежда само по 20 нови танка на месец. Затова Русия ремонтира и модернизира стари танкове, например Т-72; в руските складове има хиляди такива остарели танкове. Освен Уралвагонзавод има три завода за ремонт на танкове, а през следващите няколко месеца ще бъдат открити още два.

Скоро Русия ще може да произвежда по 90 модернизирани танка на месец, в допълнение към 20 нови. Но това все пак ще бъде по-малко от приблизителните загуби на руската армия за същия период - около 150 машини, според Oryx. Друг проблем е, че заводите не разполагат с чиповете, необходими за производството на съвременна военна техника. Колкото по-дълго продължава войната, толкова по-лоши ще стават танковите сили на Русия - както по отношение на броя на танковете, така и на тяхното качество.

И все пак Украйна и нейните съюзници имат подобни проблеми. Единственият украински завод за танкове в Харков е унищожен в началото на войната. САЩ също имат само един завод и той произвежда само 15 танка месечно.


https://t.me/obyektiv_media/193

  • Харесва ми! 1
  • Потребители
Публикува
Преди 35 минути, resavsky said:

Украинците не пожелаха да използват стратегическите си резерви за да опазят Бахмут.Дали е правилно това решение бъдещето ще покаже. 

Чак когато превземат Часов Яр, тогава ще прежалим Бахмут. Опитаха от юг, но неуспешно. От север са далече, а позицията на Часов Яр е на височина и удобна за отбрана. Преди него има полета за обстрел, започва разпутицата и т.н.

  • Харесва ми! 4
  • Потребител
Публикува
Преди 36 минути, Incorrectus said:

Чак когато превземат Часов Яр, тогава ще прежалим Бахмут. Опитаха от юг, но неуспешно. От север са далече, а позицията на Часов Яр е на височина и удобна за отбрана. Преди него има полета за обстрел, започва разпутицата и т.н.

Това за Часов Яр беше така до преди примерно десетина дни. В сегашната ситуация превземане или дори само започване на сериозни боеве за Часов Яр ще е равнозначно на катастрофа. По много тънък лед ходят украинците в Бахмут.

Преди 1 час, resavsky said:

Украинците не пожелаха да използват стратегическите си резерви за да опазят Бахмут.Дали е правилно това решение бъдещето ще покаже. 

Естествено, че няма да тръгнат да хабят стратегически резерви заради Бахмут. Въпросът не е в самия Бахмут, който нищо не решава и няма да реши, а в няколкото бригади, които се намират в него. Дали ще е организиран отход а ла Лисичанск или ще е Дебалцево. Или Мариупол.

  • Потребител
Публикува

Нагледно, руското настъпление към Бахмут за една година:

FqC7-ojXgAERri9?format=jpg&name=4096x409

  • Харесва ми! 3
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 5 часа, Р. Теодосиев said:

‼️ Русия не е готова за дългосрочни военни действия

📌 Следващите три месеца на фронта ще бъдат много активни и ще решат по-нататъшния ход на събитията. Това заяви в интервю за "Гласът на Америка" началникът на Главното управление на разузнаването на Министерството на отбраната на Украйна генерал-майор Кирило Буданов:

▫️ Русия така и не успя да изпълни нито една от стратегическите си задачи;

▫️ Към момента въоръжението върви, но темповете и обемите не са достатъчни за пробив;

▫️ Украйна се нуждае от щурмови самолети: на първо място, самолети A10, Thunderbolt II;

▫️ всеки път, когато времето между ракетните удари се увеличава, а броят на ракетите в ударите намалява;

▫️ към момента няма признаци, които да показват, че Китай може да доставя оръжие на Русия;

▫️ всъщност почти единствената страна, която действително прехвърля повече или по-малко сериозни оръжия, е Иран;

▫️ Сърбия, на която всички в Русия се надяваха, отказа да прехвърли оръжие. Има определени опити за закупуване през трети страни (по-специално Мианмар) - за внос на оръжия в повече или по-малко големи мащаби;

▫️ в сегашните условия Русия не може да си позволи да признае, че ще загуби;

▫️ резултатът от тази война определено ще бъде връщането на всички граници от модела от 1991 г.;

▫️ следващите три месеца ще бъдат доста активни, те ще определят по-нататъшния ход на събитията;

▫️ в Украйна темпът на развитие на всичко, свързано с безпилотни авиационни комплекси, се ускори и засили;

▫️ Украйна вече е гарант за сигурността на цяла Европа;

▫️ най-големите геополитически ужаси на руснаците станаха реалност, а Украйна ще стане една от най-мощните държави;

▫️ колкото по-скоро руснаците напуснат Украйна, толкова повече на теория ще имат шанс да запазят територията си в повече или по-малко подобни граници;

▫️ опитът на Израел най-вероятно ще дойде при нас за определен брой години;

▫️ обменът за връщане на военнопленници продължава, като около 2 хиляди души вече са върнати;

▫️ 90% от всички военнопленници са заловени от руснаците в първите дни. Около 40% от държаните заложници са цивилни;

▫️ Руската федерация ясно разбира, че на първо място ядрените оръжия не са оръжия, те са средство за стратегическо възпиране. Второ: използването на ядрено средство за възпиране от който и да било в света ще доведе до фатални последици за всеки, който го направи;

▫️ Краят на войната на първия етап е излизането до границите от 1991 г., на втория етап - създаването на зона за сигурност около Украйна, поне от руската страна на дълбочина от 100 километра или повече.

Източник: https://www.facebook.com/photo/?fbid=150499557857272&set=a.101528169421078

 

333786298_224798726654705_1601495978853348711_n.jpg

Щото Украйна и Запада са много готови. 

https://www.defensenews.com/land/2022/04/18/us-army-document-details-plan-to-update-wwii-era-ammo-plants-and-depots/

Редактирано от новорегистриран3
  • Глобален Модератор
Публикува

Главное в вечерней сводке украинского Генштаба:

1. На Бахмутском направлении россияне продолжают штурмовать Бахмут. ВСУ отразили атаки в районах Дубово-Васильевки, Богдановки, Бахмута, Часов Яра и Белой Горы Донецкой области.

Отметим, что от восточных окраин Богдановки до трассы Бахмут - Часов Яр, на которой держится оборона Бахмута, остается менее двух километров.

2. На Купянском и Лиманском направлениях армия РФ наступала в районах Макеевки, Невского и Белогоровки Луганской области, но безуспешно.

3. На Авдеевском и Шахтерском направлениях ВСУ отразили атаки в районах Каменки, Первомайского, Невельского, Марьинки и Победы Донецкой области.

4. На Волынском, Полесском, Северском и Слобожанском направлениях формирования наступательных группировок РФ не выявлено.

5. На Запорожском и Херсонском направлениях россияне обороняются, на отдельных участках пытаются создать условия для перехода в наступление.

6. Россияне нанесли ракетный и 2 авиаудара, совершили более 20 обстрелов из РСЗО.

7. Авиация ВСУ нанесла 3 удара по районам сосредоточения российской армии.

--------

Украинские дроны над Россией, новая штурмовая тактика РФ, "план Захарии" по Крыму и Донбассу. Итоги

 

-------

Журналист Bild Юлиан Рёпке опубликовал в Твиттере "наглядные доказательства того, что северный район Бахмута Стуки пал перед российскими войсками вторжения".

"Вот уже несколько недель территориальные претензии Вагнера были или остаются ближе к реальности, чем претензии украинского генштаба, к сожалению", – написал Рёпке.

На фото - российские военные в неизвестных развалинах, а также спутниковый снимок

Ранее о захвате Ступок сообщала ЧВК "Вагнер". Украина этого не подтверждала.

При этом сегодня украинский командир с позывным "Мадьяр" заявил в своем видеоблоге, что самое сложное положение сложилось на севере Бахмута (где и находятся Ступки, а также Ягодное, недавно, как заявлялось, захваченное "Вагнером", но Украина этого не подтверждала).

https://t.me/stranaua/93152

  • Харесва ми! 1
  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 33 минути, sir said:

 

Естествено, че няма да тръгнат да хабят стратегически резерви заради Бахмут. Въпросът не е в самия Бахмут, който нищо не решава и няма да реши, а в няколкото бригади, които се намират в него. Дали ще е организиран отход а ла Лисичанск или ще е Дебалцево. Или Мариупол.

Но същевременно руснаците хвърлена всички възможни резерви срещу Бахмут.Явно отдават стратегическо значение на превземането му.

  • Харесва ми! 1
  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 33 минути, Incorrectus said:

 

Не разбрах какво имате предвид?

Че шансът украинците да допуснат да бъдат обкръжени в Бахмут си е съвсем реален. 

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, Incorrectus said:

Те не знаят защо започнаха войната, със сигурност не знаят защо им трябва Бахмут. Най-много за хвалба. Наскоро якути записаха оплакване от командването, но сега не мога да го намеря. Казват, че офицерите не стоят на фронта, а по квартири. Тези от ДНР/ЛНР ги стреляли. Да се чуди човек как функционира тази великая армия, всъщност очевидно функционира заради глупостта на глубинния народ, който се влива в нея като барани.

Не разбрах какво имате предвид?

 

  • Потребител
Публикува
Преди 6 часа, Incorrectus said:

Не разбрах какво имате предвид?

Че евентуално превземане на Часов Яр в момента означава пълно блокиране на Бахмут и практически ситуация Мариупол. Преди две седмици това нямаше да е факт, щеше да има възможности за изтегляне на север-северозапад. Сега такива възможности вече няма.

Но с тези темпове на придвижване на руснацит от север няма да има и нужда от превземане на Часов Яр. В момента коридорът за вход/изход от Бахмут е вече по-тесен от този, който беше в Лисичанск към момента на изтеглянето.

Украинското командване си знае най-добре. Подозирам, че това стоене в Бахмут се налага, понеже е необходимо още време за... нещо. В противен случай досега щяха да са се изтеглили.

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува
Преди 16 часа, scaner said:
"Така се появява нация от победители."
Как войната формира украинската идентичност - есе на Виталий Портников от книгата "Военно положение", предговорът към който е написан от Залужни

Книгата все още не е излязла, но вече е популярна, казва Евгения Лопата, главен редактор на Meridian Czernowitz за антологията „Военно положение“. В Чехия вече е закупено правото за публикуване на 50 есета, написани от украински интелектуалци. Водят се преговори за издаване на книгата на испански език. Meridian Czernowitz също ще публикува Военно положение на английски, като ще преведе 35 есета за това издание

Руско-украинската война продължава повече от 329 дни. Антологията "Военно положение" събра спомени и размисли на украински писатели, войници, опълченци, философи, историци, режисьори. Често се комбинират няколко образа - например книгата съдържа текстове на писатели, които служат във Въоръжените сили.

Предговорът е написан от главнокомандващия на въоръжените сили на Украйна генерал Валерий Залужний. На корицата е картина на Матвий Вайсберг "Ангелът на ЗСУ". Вътре - 50 истории за различни аспекти на военновременната действителност: завръщане у дома в Буча, спомени за 24 февруари и загинали приятели, разговори с чужденци за войната. Сред тези, които пишат за живота си по време на войната: фелдшер Юлия Паевска (Тира), майката на Роман Ратушни, Светлана Поваляева, Сергей Жадан, Станислав Асеев, Мирослава Барчук, Ирина Цилик, Артем Чех, Евгения Кузнецова.

„2022 година вече стана история, - пише Залужний в предговора. - Това число се е запечатало завинаги в паметта ни. В края на краищата тази година врагът планира унищожаването на украинската държавност. Само благодарение на титаничния подвиг на войниците и колосалното единство на нацията успяхме да предотвратим най-лошия сценарий и да отблъснем ордата. Така се прави история. Така се появява нация от победители“.

Какво промени войната? То изкристализира идентичността и на украинците, и на руснаците, пише в есето си публицистът и журналист Виталий Портников. Украинците защитават своята независимост, но „за руснаците територията на Украйна е земя на „историческа Русия“, която трябва да станат част от нея“.

Forbes публикува есе на Виталий Портников от антологията „Военно положение“, която ще бъде издадена от Meridian Czernowitz през пролетта.

Войната на идентичностите

В първите дни след пълномащабната атака на Русия срещу Украйна един от европейските канали постоянно показваше скрийнсейвър пред новините за войната. На този скрийнсейвър момиче, което беше принудено да бяга от обстрел и бомбардировки, каза на журналисти: „Не знам той какво иска!“.

Това неразбиране на истинските цели на войната не се демонстрира само от хора, които бяха хванати неподготвени от нападението на Владимир Путин. Многократно съм се сблъсквал с подобни недоразумения както в политическите, така и в експертните среди, и то не само в украинските. Войната на Русия срещу Украйна се обяснява преди всичко с известна ирационалност на руския президент, лична омраза към Украйна, страх от възможни успехи на украинското държавно строителство и други подобни мотиви.

Междувременно конфликтът на Украйна с Русия беше положен дори не от обявяването на независимостта на Украйна на 24 август 1991 г., а от самия крах на комунистическата идеология. Ние сякаш забравяме, че към 1991 г. Украйна вече е независима държава – през 1918-1920 г. Болшевиките успяха да го върнат на империята само когато вместо идеологията на православието, автокрацията и националността на „триединния народ“ на руснаци, малоруси и беларуси, те изложиха класова идеология и създадоха фалшива Украйна под червен флаг. Но веднага след като комунистическият мрак се разсея, Украйна се върна към истинската си държавност, а не измислената от комунистите.

А Русия? А Русия, разбира се, се върна към концепцията за „триединна нация“, която беше много популярна сред партийните служители, офицерите от КГБ и столичната интелектуална опора на режима още преди разпадането на КПСС. Владимир Путин просто концентрира тези представи на собственото си общество за миналото, с което се опитват да подменят бъдещето в Русия. От друга страна, в Русия винаги са били сигурни, че независимостта на Украйна и останалите съветски републики е временно явление, така че рано или късно имперската държава ще бъде възстановена с помощта на политически и икономически лостове. И основната задача е да се държат на къс пас бъдещите провинции, да не се присъединят към алтернативни политически и военни съюзи, преди всичко ЕС и НАТО. Преходът на Русия от политически и икономически методи на натиск към военни е напълно предвидима реакция на окончателната промяна на вектора на развитие на Украйна. Украйна, която дори все още не е в ЕС, а просто подписа споразумение за асоцииране с Европейския съюз, е държава, която трудно ще влезе в Русия. Особено Украйна, която ще влезе в НАТО и ЕС.

Но какво постигна Путин с атаката си срещу Украйна? На първо място – изкристализирането на идентичностите.
Руснаците смятат територията на Украйна за "историческа Русия", която трябва да станат част от нея. За украинците това е тяхната собствена държава, която трябва да бъде освободена от окупация. На фона на войната различията между самите украинци започват да изчезват. Доскоро можехме да видим както хора с доста очевидна украинска държавна идентичност, така и хора, които бяха по-склонни да се съгласят с твърденията на Владимир Путин, че руснаците и украинците са „една нация“, и хора, които изобщо не се интересуваха от тяхната идентичност. Войната значително намали - ако не и напълно унищожи - броя на привържениците на "един народ". И хората, които не се замисляха за това, че са украинци, бяха принудени да си задават въпроси за причините за войната и вината на Путин и Русия в тяхната лична и обща беда.

Това е формирането на идентичност, което винаги се ускорява в периоди на криза и военни действия. Да, въпреки това много етнически украинци все още говорят на руски помежду си и са далеч от класическата културна самоидентификация. Но ключовата думи тук е „засега“, защото идването до тази културна самоидентификация, до украинския език, до общо разбиране за историята и перспективите на държавно и цивилизационно изграждане тепърва ще се случва. Нищо не обединява хората толкова много, колкото перспективата за общо унищожение, възможността за национално поражение или, напротив, обща победа. В същото време трябва да се разбере, че подобни процеси в момента протичат не само сред етническите украинци, но и сред представители на други национални групи в страната, на първо място, разбира се, сред етническите руснаци.

Подобна кристализация обаче протича в момента и в самата Русия. И когато Русия претърпи поражение във войната, този процес само ще се засили. Все още не знаем дали крахът на плана на Путин ще доведе до нарастване на агресията в руското национално съзнание, или до успех на по-умерени и предпазливи сили в руското общество. Но е очевидно, че този крах е пряк път към евентуално национално обединение около собствената национална идея. И, разбира се, тази идея ще определи съзнанието не само на етническите руснаци, но и на онези представители на други националности, които ще се стремят да останат в „херметичната“ руска държава. В частност разбираемо е съзнанието на етническите украинци. Преди войната етническите украинци с руски паспорти все още можеха да си позволят да си спомнят собствената си национална идентичност и да пеят украински народни песни в приятелска компания. След войната техните народни песни, както и самите те, най-накрая ще станат руски.

Изводът от това е съвсем прост. Войната на Путин окончателно прекъсна дифузията на идентичностите, протичаща от векове в пространствата на бившата империя, и я превърна в кристализация, а следователно и в истинска битка на идентичностите. Именно цивилизационната пропаст между руската и украинската идентичност обещава да бъде основният – и дълготраен – резултат от тази ужасна война.


Източник: forbes.ua

Руски Мир говори Капутин. Под това не само територията на СССР има предвид ами всички тези държави в които тяхното влияние беше одобрено от Чърчил на едно тефтерено листче....Даже, даже и подчиняването на империйските руски интереси цяла Европа....Това си бълнува Капутинчо в потни нощи....Но досега нито една много езична, народна, религиозна империя не е прокопцала повече от 1-3000 години...Рано или късно се разпаднаха всичките. С изключение на една. Китай. Така, че руский мир КОНЕЦ!!!! пеко казано.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!