Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, Втори след княза said:

За мен голямата изненада в изборите е представянето на ДПС. Не следя отблизо, но ако някой знае, моля да напише какво се случва.

А в какво точно се състои изненадата?

 

  • Потребител
Публикува

Кой колко взе и загуби: "Възраждане" с най-голям ръст, ГЕРБ качва, ПП-ДБ и БСП падат, ДПС не мърда

"Възраждане" прави най-голям скок, ГЕРБ също качва, драстичен спад при ПП-ДБ и БСП, ДПС запазват същото
ниво, а ИТН се връщат в играта, засега.

Към такива изводи водят резултатите от изборите на 2 април, макар и още на стотни от пълна обработка на
протоколите в ЦИК.

https://dnes.dir.bg/politika/koy-kolko-vze-i-zagubi-vazrazhdane-s-nay-golyam-rast-gerb-kachva-pp-db-i-bsp-padat-dps-ne-marda

  • Администратор
Публикува

 

Два варианта за правителство и много неизвестни

Въпреки паритета между "ПП-ДБ" и ГЕРБ, в крайна сметка Борисов спечели изборите с малко и ще получи първия мандат. Наглед неочаквано ИТН ще се окаже шестата партия в парламента.

Оспорвана битка за първото място на изборите с лек превес на ГЕРБ пред коалицията "ПП-ДБ" и по-малко фрагментирано Народно събрание в сравнение с предходните кратки парламенти от пет или шест политически сили.

Последното стеснява възможните конфигурации за сформирането на мнозинство в 49-ото Народно събрание, като най-общо ги свежда до две - или "широка коалиция" под някаква форма между първите две политически сили, или някакъв тип програмно или експертно правителство на ГЕРБ, зад което да застанат ДПС и БСП. Това е основният извод вота и дори да има леки промени в числата, възможностите за кабинет остават тези.

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2023/04/02/4467789_dva_varianta_za_pravitelstvo_i_mnogo_neizvestni/

 
  • Администратор
Публикува

Коментар на експерти

Експерти коментираха в студиото на „Здравей, България” какво ще се случи след изборите и ще излезем ли от политическата криза.

„Нямахме предизборна кампания и затова имахме ниска избирателна активност. Очевидно лидерите, с изключение, на Бойко Борисов не успяха да се пласират в общественото съзнание, така че да изглеждат като очевидна алтернатива или поне като хора, достойни да преведат България в кризата. Може да стане или нищо, или правителство тип Димитър Попов. Тогава двата основни антибода се събраха и направиха едно коалиционно правителство”, обясни Мирослав Севлиевски, бивш министър на енергетиката.

„Съгласен съм, че нямаше кампания. Очевидно всички започват да говорят за компромис. Партиите омекнаха и част от червените линии паднаха. Проблемът е, че едните твърдят „Вие ни крадете, ще спрем това”. Междувременно другите казват „Не, вие ни крадете и ще спрем този процес”. Има сигнали до ДАНС за източване на бългаската енергийна система през офшорки. Те са пуснати от ГЕРБ срещу ПП. Как ще се намери компромис по този въпрос? Имаме сигнали и от ПП за източване на милиарди при  инфраструктурните проекти. Ако няма компромиси, отиваме на нови избори”, смята икономистът Михаил Кръстев.  

„Има един виц, който завършва с „И стана тя, каквато стана”. Това е ситуацията в момента. Това, което стана, става в цяла Европа. Не сме прецедент. Излизането от кризата ще е трудно. Въпросът е дали парламентът ще постигне някакъв формат, чрез който да се взимат решения”, смята политологът Румяна Коларова.

По думите й наблюдаваме срив на „Продължаваме Промяната” и стабилност на „Демократична България”.

„Ако ИТН влезе в парламента, ще запише безпрецедентна ситуация, при която изпаднала партия, после се връща индивидуално, а не в коалиция”, коментира Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи.

„Досега било, каквото било. Отсега нататък пак същото. На този етап 6 от 49 влизат”, коментира лаконично Емил Димитров, бивш министър на околната среда и водите.

„Избирателите на ДБ и ПП преживяха партньорство. Те избягват термина коалиция, но това си беше коалиционна подкрепа с БСП. Не виждам проблем да преживеят една форма на съвестно управление с първия или втория, ако бъдат изпълнени няколко техни условия, едно от които е Борисов да не е премиер. Той още в началото заяви, че няма да бъде министър-председател, ако ГИРБ спечели”,  коментира журналистът Асен Генов.

Целия разговор гледайте във видеото.

https://nova.bg/news/view/2023/04/03/407100/какво-следва-след-изборите/?fbclid=IwAR0kckP6mVh08Qv1C5opYQb4S6oeTvfn3YiSci_69HHI6lqFzUhP6f-Ro6Q

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

И една лична история:

От друга страна, нашият куриер от СПИДИ е младо момче, турче от Кърджали. Адски е симпатичен, българският му е един такъв, труден и казва весели думи като "компютърата", но започна работа през ноември, бяхме сигурни, че лудницата на Коледа ще го помете. Издържа, справи се страхотно, дори взе бонус, единствен в този обект и продължава да работи. Тихичък, слабичък, малко льольо, ту зъб ще си счупи, ту личната си карта ще загуби, но всеки ден идва да вземе поръчките на Читател и си говорим.

Днес от вратата ни се похвали, че пътувал до Кърджали да гласува. Направо ни беше страх да попитаме за кого, а той сам - за номер 12. И ние направо шах. Викаме - ама наистина ли? И той - да, да, ние цялото семейство и компанията ми, всички заедно се разбрахме да гласуваме за промята, защото в Кърджали е много зле и трябва някой да ни помогне и да ни оправи. Няма пътища, няма работа, трябва промяна.

Сега, с ръка на сърцето малко по-смешно го каза и не толкова добре структурирано, но искам да ви споделя, че изпитах истинска гордост за него. Няма ДПС, няма Възраждане, хората искат промяната и това е просто чудесен финал на работния ден. Наздраве!

 

И какво странно има в цялата история???

Независимо че Кърджали се представя като "крепост" на ДПС, там традиционно е най-ниската избирателна активност в страната.

https://results.cik.bg/ns2023/aktivnost/index.html

https://results.cik.bg/ns2022/aktivnost/index.html

Е, все пак се е "вдигнала" малко. От 26,78% на 02.10.2022 година, (под)скочи на 26,82% вчера.

За мен най-интересен обаче е резултата за гласувалите с "не одобрявам нито един от кандидатите".

  • Харесва ми! 1
  • Глобален Модератор
Публикува
България: победа на безизходицата
© Виталий Портников


Вече петите парламентарни избори за последните две години в България така и не се превърнаха в изход от задънената улица, в която се намира страната поради неспособността на водещите политически сили да постигнат компромис и да съставят ефективно правителство. И това въпреки факта, че значението на България за Европа само се увеличи след атаката на Русия срещу Украйна.

Това се отнася както за геополитическото положение на страната, така и за нейната, ако щете, „материална база“ – България остава един от най-важните доставчици на оръжия от съветски тип, които не изискват дългосрочно обучение на украинската армия. Правителството на Кирил Петков обаче трябваше да доставя тези оръжия тайно, с помощта на внимателно планирана "специална операция" - за да не разберат и да попречат на доставките.

В същото време няма защо да мислим, че мнозинството от българите са против Европа и Украйна. Точно обратното.

Победителите в тези пети избори партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов и коалицията от партиите „Продължаваме промяната“ на бившия премиер Кирил Петков и „Демократична България“ са за продължаване на европейските реформи и помощ за Украйна. Единственият проблем е, че партия ГЕРБ - победителят на тези избори, се стреми да направи правителство с либерална коалиция. А коалицията не иска министри от ГЕРБ в правителството, защото избирателите на двете партии (от коалицията - бел. прев.) смятат Бойко Борисов за корумпиран политик.

Лидерите на партиите „Продължаваме промяната“ и "Демократична България" смятат, че могат да съставят правителство на малцинството, което ГЕРБ да подкрепи. Но самият Борисов изключва такъв вариант. Сега, когато е ясно, че неговата партия е стигнала първа до финала, бившият премиер принципно няма да се откаже да участва във властта, а ще се опита сам да състави правителството. Но с кого? Най-малките политически партии не са най-добрият вариант за Борисов. Коалицията с ДПС, партия на турското малцинство, накърнява репутацията на самата ГЕРБ, тъй като избирателите на тази партия на свой ред смятат лидерите на ДПС за корумпирани. Още две партии - "Възраждане" и българските социалисти, наследници на комунистическата партия, са на проруски позиции и споразумение с тях ще принуди Борисов да се откаже от декларираните от него позиции. Но с коалицията „Продължаваме промяната“ и "Демократична България" ГЕРБ не споделя нищо друго освен репутация. Така отново стигаме до поредната задънена улица.

Невъзможността на парламентарно представените партии да съставят правителство отново ще позволи съставянето на кабинет... на президентa на България Румен Радев, който неведнъж е назначавал премиери. Но това развитие на ситуацията не устройва нито Борисов, нито Петков.

Президентът се придържа към "предпазливи проруски" позиции и е близък до социалистите с техните двайсетина мандата. Пък и временното правителство няма да може да получи помощ от Европейския съюз. И преминаването към еврото ще трябва да се отложи. И няма да може да се помогне на Украйна по достоен начин. Та какво да се прави - да съставя правителство и да се рискува с репутации или да се отива на шести избори?


Източник: Виталий Портников специално за infopost media
  • Тъжен 2
  • Потребител
Публикува
Преди 26 минути, scaner said:

българските социалисти, наследници на комунистическата партия, са на проруски позиции

Бих уточнил нещо, което смятам за по- близко до истината. Смятам, че ръководството на БСП е проевропейски настроено. Все пак Нинова беше важен министър в правителството на Петков, изнасяло оръжие в Украйна. Това, че, както пишеш, "българските социалистите ... са на проруски позиции" кара партийното ръководство да прави едно, а да приказва друго, за да не загуби електорат. Смятам, че действията показват, че поддържат и ще поддържат прозападни, а не проруски позиции. Критиките към Нинова, че е "проруска" са за да бъде сплашена и вмъкната в руслото на послушните и са доста пресилени.

Нищо чудно и Борисов да подкрепи Петков, ако му се обадят от значимо за него място. За това обаче бих заложил малка сума. Ще видим.

  • Харесва ми! 1
  • Администратор
Публикува

От Александър Шпатов:

Митът 40% избирателна активност:

Сметката, която я докарва е 2,679,234 (броят гласували) разделен на 6,594,593 (броят на всички пълнолетни български граждани с избирателни права според системата на ГД „ГРАО“ – за да фигурираш в тази система трябва единствено да имаш ЕГН)

Проблемът е, че според най-груби сметки поне 1 милион български граждани притежават ЕГН само номинално, от които:

- Близо 160 хиляди македонци, изкарали си бг гражданство заради работа в ЕС (от тях реално гласували в седемте секции в РСМ са точно 453).

- Близо 350000 турски изселници (5 пъти повече от 70-те хиляди, гласували в неделя )

- Първо, второ и трето поколение емигранти, трайно загубили всякаква връзка с България.

- Всякакви схемаджии, изкарали си паспорт, заради безвизовия достъп до Шенген.

Втори обективен фактор за номинално ниската активност:

гласува се по постоянен адрес, а страшно много хора (със сигурност над 300 хиляди) никога не са си го сменяли и все още се водят на адреса, на който са родени. Единици са онези супер мотивирани гласоподаватели, готови да пътуват специално за изборите от София до Русе, например. Или които си подават нарочно заявление за гласуване по настоящ адрес. (В правилото да се гласува по постоянен адрес иначе има супер много логика - без него Славена Точева и Стефчо от Симитли сигурно щяха да изкарват и по 50 хиляди преференции).

И така – основата за пресмятане трябва да се намали с поне 1,3 млн., което ще доведе активност от 50-55%. (2,7 млн. от 5,3 млн.) Отново е ниска, но далеч не е толкова трагична, колкото на първо четене.

В линка в коментарите: рекордьорът по ниска активност - 0,15% - СИК 45 в Седмо СУ в 24 МИР, където списъкът е дълъг повече от километър.

-------

Вижте къде от 75 409 избиратели гласуваха едва 110 или 0,15%

https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/14151523?fbclid=IwAR3j327nMyJFbflQQOn8nlfvGe0kah1VoJb7ShfOIRs54SCqpRSKaVFUSw4

  • Потребител
Публикува

автор: rusev 

       И така , ето  конкретните резултати в цифри , които доведоха до нещо невиждано още от далечната вече  2001 г досега  , а именно - ПП   Д П С  ЗАГУБИ ВТОРИЯТ СИ МАНДАТ от 28 МИР - Търговище !!!  

       На 02 .10 . 2022 г   ДПС  получи :  + 1 7  , 0 1 7  гласа  , а точно Шест месеца по - късно, на 02 . 04 . 2023 г , вече  едва : + 1 1  , 8 4 4  , или  точно с едни  :  -  5 , 1 7 3 гласа   по - малко , което си е един  много тежък срив в тяхната подкрепа , погледнато отвсякъде . . . 

        Със заглавия от рода на : ДПС спечели Вота в Област Търговище с 33 , 24 % на ПИ от  02 . 04 . 2023 г ,  този СРИВ няма как да се разбере от никого  със сигурност , разбира се  !  

        А ето и известните от самото откриване на тяхната кампания в Търговище факти , които също така някакси беше неудобно дори  да се отразят . . .  


       Напрежението между Областният лидер на ДПС вече повече от Двадесет години !!! -  Хамди Илиязов , и ДПС - Омуртаг -  възникнало около  подреждането на листата им с кандидати за депутати ,  "изби" публично , когато пред доста хора лидерът Мустафа  Карадайъ заяви в очите на Илиязов , че :  " . . . ще го пенсионира политически ! , както ,  и че го е срам да идва вече в Търговище , заради неговите . . .  Простотии !!! "  

      Двадесетина дни по - късно се видя , че то е било Абсолютно основателно . . . 

      На базата  на този Тежък Изборен Провал - довел до загуба на един Депутат , което допринесе и за много  неприятният за  Д П С  като партия факт -  да бъде изпреварена от Възраждане като ТРЕТА  ПОЛИТИЧЕСКА  сила на Изборите за мен  категорично означава , че е дошло времето за  Политическият край на  Хамди Илиязов -  което само по - себе  си вече ще бъде  една Чудесна новина за Демокрацията в града , Общината , а и за Областта ни като цяло  , разбира се !!! 

  • Администратор
Публикува

От всичко това разбирам, че ние българите сме изключеително политически (и не само) неграмотни. Не можем да се противопоставим с "мафията", корупцията и цялата простотия в тази държава, ако продължаваме да си мислим, че нищо не зависи от нас.

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува
Преди 12 часа, Р. Теодосиев said:

От всичко това разбирам, че ние българите сме изключеително политически (и не само) неграмотни. Не можем да се противопоставим с "мафията", корупцията и цялата простотия в тази държава, ако продължаваме да си мислим, че нищо не зависи от нас.

Възниква въпросът "От кога?". Има ли период в който българите сме били политически грамотни? Дори царете от династията Кобург- Гота, не проявиха грамотност при избиране на страна през Световните войни. Юпитата, дошли с дипломи от Харвард и къде ли не и те са май политически неграмотни. Или?

  • Администратор
Публикува
Преди 1 час, Втори след княза said:

Възниква въпросът "От кога?". Има ли период в който българите сме били политически грамотни? Дори царете от династията Кобург- Гота, не проявиха грамотност при избиране на страна през Световните войни. Юпитата, дошли с дипломи от Харвард и къде ли не и те са май политически неграмотни. Или?

Много интересно, ако продължим твоята мисъл можем да кажем, че дори и космонавтите, които сме имали, а те не са много и те не са били политически грамотни. 

Какви са тези глупости? 

Цар Борис 3 е взел най-доброто решение, което е могъл да вземе в онзи момент. Спасил е българските еврей и държавата от тотален крах. Но да се върнем на сегашната ситуация. Ако говорим постоянно за миналото и го сравняваме със сегашното в контекста на оправдание защо не се справяме - значи, че продължаваме да сме неграмотни и сме си намерили някакво оправдание.

  • Администратор
Публикува

От Krasimira Hadjiivanova:

Обявеният от Илия Павлов за Главен мултак на републиката и (парадоксално) председател на Народното събрание - Вежди Рашидов, започна словото си при откриването на 49-я Парламент с препратки за чистотата на сълзите в очите на хората в някакви села. Те искали само да има автобуси до други села и да могат да си купят хляб. Щял завинаги да помни тези сълзи!

Като оставим настрана избора на думи, с които да откриеш пред цялата страна новия Парламент, искам да напомня онова видео, в което гладни хора с банички в ръка гледаха през стъклата на хотел България, докато Главния и други, по-средни, мултаци, вътре играеха хоро и набиваха луканка.

Може би господин Рашидов услужливо е забравил хората пред хотела тогава и въобще участието си във въпросната вечер, пък сега, видиш ли, се трогва от несгодите и сълзите на жителите на село Цар Калоян, защото нямали автобус, и нарежда горко пред цялата държава, че трябва да мислим за пенсии и оцеляване.

Може би, ако нямаше Главни и нетолкова главни мултаци, или ако поне (по магически начин) не се превръщаха в депутати, министри и председатели на парламента, нямаше 35 години да говорим за пенсии, хляб и оцеляване на село, когато откриваме Парламента. Но няма какво да очакваш от хора, наследници на комунистическия режим, който толкова много тачеше именно селото и неговите представители. Затова и до днес Парламента го откриваме с речи за кал, цървули и мизерия - и с крокодилски (демек неискрени) сълзи за тегобата на българските обикновени хора (друго клише, употребявано с охота заедно с мантрата за най-бедната държава в Европа).

Чакам Парламент, който ще бъде открит със слово за бъдещето на страната ни, за естественото ѝ място сред другите европейски страни, в Еврозоната и Шенген, за плановете за реформи в образованието и здравеопазването, за инвестиции в наука, технологии и бизнес.

Докато това се случи обаче ще гледаме в Парламента мултаци, мутри, хостеси със съпрузи, лежащи в затвора за наркотрафик, както и измамници като Костадин Костадинов и цирковата му трупа, които на химна на Европа демонстративно сядат - да се види хубаво по телевизията и да има доказателства, че са си свършили работата.

След това те ще продължат да организират подписки против еврото и отдолу, в края на подписката, ще помолят за дарения, за да продължат с патриотичната си дейност - в евро, естествено.

Така че, подгответе се - още няколко пъти ще трябва да ходим на избори, докато почнем да чуваме за истински важните неща там, а не за асфалт, хляб и автобуси.

https://www.facebook.com/krasitta/posts/pfbid0tE5tFnyfq

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, Р. Теодосиев said:

Ако говорим постоянно за миналото и го сравняваме със сегашното в контекста на оправдание защо не се справяме - значи, че продължаваме да сме неграмотни и сме си намерили някакво оправдание.

Въпросът "От кога сме политически неграмотни?" остава. 

Защо ми е важен? Защото ако приемем, че седесарите са били политически грамотни, когато се променяше България, то промяната е довела до нещо лошо. Ако приемем, че някои комунисти са били политически грамотни, то седесарите са нещо лошо. Ако приемем, че Борис и Богдан Ф. са били политически грамотни, то привързването към Хитлер е нещо добро (хайде- холан).

Ако приемем, че никога не сме били грамотни, то нито Борис, нито Г. Димитров, нито Живков, нито СДС са били грамотни и това след Десети не е по- добро от това след Девети.

А който гледа само бъдещето и не познава миналото, рискува да направи същите грешки. Силата на паметта и писмеността са в това. Заради това казаният въпрос ми е важен.

  • 3 седмици по-късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Администратор
Публикува

9 депутати дължат общо 9 милиона лева на НАП

От господарите: https://gospodari.com/9-deputati-dalzhat-obshto-9-miliona-leva-na-nap/

 

9 депутати дължат общо 9 милиона лева на НАП, показва разследване на Bird.bg.

Новоизбраното 49-то Народно събрание приютява девет депутати, чиито фирми са натрупали общо почти 9 милиона лв. задължения към хазната. Групите на ГЕРБ, ППДБ, ДПС и Възраждане са представени с по двама депутати. ИТН има един депутат в Клуб #ДължаНаНАП. Това установи до момента проверка на BIRD в регистрите. Проучването на имотите и фирмите на народните представители и семействата им продължава. Възможно е този списък да не е изчерпателен и броят на депутатите и сумата на задълженията да нараснат. Разбира се, ние бихме желали да е обратното – да няма депутати с фирми трупащи задължения към хазната.

Депутат от ДПС е първенец – милиони задължения и три пъти искан имунитет

Пет фирми на Димитър Иванов Аврамов – депутат от ДПС са натрупали общо над 7,4 милиона лв. задължения към Националната агенция за приходите (НАП). Сумите са към 22.04.2023 г. Задълженията са вписани в списъка с длъжници на НАП през различни периоди, като най-новото е от февруари 2022 г. 

Димитър Аврамов, който преди години беше депутат първо от ГЕРБ, и на когото Прокуратурата иска имунитета в трети пореден парламент, заедно със съпругата си притежават 100% от акциите на “Гала Инвест Холдинг” АД. Съпругата му Илонка Викторова Аврамова е и представляващ дружеството. “Гала Инвест Холдинг” е 100% собственик на “Гала” ЕООД, в което майката на Аврамов – Галенка Миткова Аврамова е управител. Акционерното дружество присъства и в последната публично достъпна встъпителна декларация В2264/17.11.2022 на депутата от ДПС.

9 депутати дължат общо 9 милиона лева на НАП
Факсимиле на документи от Търговски регистър

“Гала Инвест Холдинг” АД, което дължи 675 713 лв. и “Гала” ЕООД, което дължи 731 215 лв. са собственици на: 100% от “Игал” ООД с 3 911 657 лв. задължения, 100% от “Гала Трейдинг Къмпани” АД с 1 158 966 лв. задължения и 100% от “Гала-М” ЕООД с 938 834 лв. задължения към НАП.

9 депутати дължат общо 9 милиона лева на НАП

Слави Трифонов: Платих глобите си и ще подам имуществената си декларация

Братя депутати от Възраждане – 409 хиляди лв. 

Двамата братя от Възраждане Димо Георгиев Дренчев – депутат в 48 и 49-то НС и Николай Георгиев Дренчев – депутат в 47, 48 и 49-то НС, са собственици в три фирми натрупали натрупали общо 409 хиляди лв. задължения към хазната. Фирмите им очевидно са станали длъжници на НАП докато и двамата са депутати в предишното 48-о НС. Добавени са в списъка с длъжници на 21.03.2023 г.

“Ефективни сгради – България” ЕООД е натрупало 173 493.60 лв. задължения, “Братя Градеви” ООД – 144 535.44 лв., а “Душ кабини БГ” ЕООД – 90 811.96 лв. задължения. Сумите са към 09.04.2023 г., а към днешна дата са се увеличили с още начислени лихви.

9 депутати дължат общо 9 милиона лева на НАП

Техният партиен лидер Костадин Костадинов, наричан още “Копейкин”, показа как може с лекота за година с депутатски заплати да се погасяват задължения от над 100 хиляди лв. за изплащане на вила “Копейкина”. А тя се оказа с недекларирани гараж и пристройка.

Охранителна фирма на депутат от Промяната – променен собственик и 360 хиляди лв. дълг

Ивайло Валентинов Шотев – депутат от коалиция ППДБ, за когото съобщихме на 24 април, е бил едноличен собственик на охранителната “НО ДО ГАРД” ЕООД, която има над 360 хиляди лв. задължения към хазната. Фирмата е прехвърлена през октомври 2021 г. на баща му Валентин Илиев Шотев – бивш щатен служител на ДС, свързан с още 21 дружества. Прехвърлянето на фирмата се е случило след включването ѝ в списъка с длъжници на НАП през април 2021 г. “НО ДО ГАРД” присъства в последната годишна декларация Г3797/12.05.2022 на депутата. В част IV т. 11. от декларацията е описано прехвърлянето на дялове както в тази, така и в още три фирми.

9 депутати дължат общо 9 милиона лева на НАП

Депутат от ГЕРБ свързван с Пеевски – 120 хиляди лв.

Димитър Стойков Николов – депутат от ГЕРБ, за когото съобщихме на 23 април, е съсобственик във “Фейс Нюз” ООД, която има 120 хиляди лв. задължения към хазната. Фирмата е включена в списъците с длъжници на НАП на 21.03.2023 г. “Компакт медиа” ЕООД – еднолична собственост на депутата и Николов лично притежават съответно на 20% + 80% (общо 100%) от дяловете на “Издателска къща Компакт медиа” ООД. Чрез последното дружество депутата притежава 50% от дяловете във фирмата длъжник “Фейс Нюз” ООД.

Депутатът от ГЕРБ Димитър Николов има медиен бизнес свързван с депутата от ДПС Делян Пеевски. А съпругата му през лятото на 2021 г. беше назначена (към днешна дата вече не е) в Надзорния съвет на ВиК Холдинга от служебния тогава регионален министър Виолета Комитова.

9 депутати дължат общо 9 милиона лева на НАП

Друг от ДПС – две консултантски фирми длъжници

Ализан Нихат Яхова – депутат от ДПС от Русе, за която съобщихме на 25 април, е едноличен собственик на две консултантски дружества включени в списъците с длъжници на НАП на 21.03.2023 г. Предполагаме, че ако този Парламент просъществува поне няколко месеца, Яхова ще успее от депутатските си заплати да изплати скромните 23 хиляди лв. задължения на фирмите ѝ към хазната.

9 депутати дължат общо 9 милиона лева на НАП

Миноритарни участия във фирми длъжници

Настимир Ананиев Ананиев – депутат от коалиция ППДБ, притежава миноритарен дял от 23% в капитала на “Келтик Дриймс” ООД. Ананиев от доста време се опитва да напусне фирмата и да бъде заличен като съдружник. Това е видно от вписаните по партидата на дружеството в Търговски регистър документи. С поредното решение на съда от лятото на 2020 г. обаче му е отказано. Така депутатът остава миноритарен съдружник в дружеството, което има 385 хиляди лв. задължения към хазната, включени в списъците с длъжници на НАП на 21.03.2023 г.

9 депутати дължат общо 9 милиона лева на НАП

Гроздан Спасов Караджов – депутат от ИТН, бивш регионален министър от квотата на ИТН на Слави Трифонов в правителството на премиера Кирил Петков, притежава миноритарен дял от 9% в капитала на “Ахелой Имо” АД. Дружеството е включено в списъците с длъжници на НАП на 21.03.2023 г. със сумата от 34 546.86 лв. задължения. Караджов притежава и миноритарен дял от под 2% в капитала на “ИП Интеркапитал Маркетс“ АД. Това от своя страна притежава 40% от капитала на “ИКМ ИМО” АД. Последното дружество е включено в списъците с длъжници на НАП също на 21.03.2023 г. и дължи малко под 12 хиляди лв. Притежаваните от Караджов акции в дружествата присъстват в декларацията му като министър Г3349/12.05.2022, както и във финалната му декларация Ф9276/01.09.2022.

9 депутати дължат общо 9 милиона лева на НАП

Любен Любенов Дилов – депутат от ГЕРБ, притежава миноритарен дял от 14% в капитала на “Бгтатко” ООД, с предишни наименования “Трио Форс” и “Драгоман Турс”. Дружеството също е включено в списъците с длъжници на НАП на 21.03.2023 г. и дължи скромните 6 581 лв. Сумата надвишава с малко границата от 5 хиляди лв. публични задължения, над която НАП включва длъжниците в списъка.

9 депутати дължат общо 9 милиона лева на НАП

Депутатите от ДПС с фирми с дългове към НАП, а защо не и от другите парламентарни групи, може да потърсят данъчен съвет от колежката им Елван Бехчет Гюркаш – депутат от ДПС – бивш данъчен шеф в НАП Кърджали.

В допълнение, макар и да не е народен представител, може да се спомене почетния председател на ДПС Ахмед Доган, за когото информирахме в началото на април. Фирмата “Хермес Солар” e официален собственик на “Догансарай” в парка Росенец. Tя е сред най-новите длъжници на НАП, добавена в списъка на 21.03.2023 г. със скромната сума от малко под 24 хиляди лв.

И в заключение, макар също да не е народен представител, е редно да се спомене бившият депутат от ГЕРБ Димитър Гамишев – осъден на 3 години затвор (условно) за данъчни престъпления в особено големи размери.

https://gospodari.com/9-deputati-dalzhat-obshto-9-miliona-leva-na-nap/

  • Харесва ми! 1
  • 5 месеца по късно...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!