Отиди на
Форум "Наука"

Руска мисия до Луната "Луна 25" - старт август 2023 г.


Recommended Posts

  • Администратор
Публикува
Преди 2 часа, makebulgar said:

Сигурно космичеките сили на САЩ са свалили апарата, или поне са заглушили радиовръзката. 

Хайде по-сериозно?!

Преди 55 минути, MizhiTurka said:

Хахах, тоно това не бива да се случва, абсурдно е в 21 век да се допуска Частна собственност, особенно Едра корпоративна, Мощни неконтролирани от Суверена интереси в Космоса. Абурдно и Ненормално! Глобално престъпление и срам за Цивилизацията!

Държавата в лицето на всяка една държавна агенция очевидно не се справя така добре както една частна компания.  Няма нужда да ти харесва, това са фактите.

Всичко, което използваш като технология идва от частни компании и се развива от тези компании. 

Ако продължаваш с глупостите ще получиш бан и няма да може да влизаш във форума.

  • Потребител
Публикува
Преди 10 минути, MizhiTurka said:

Къде мога отворя Тема за Заплахата-Приватизация на Космоса, този проблем е много по важен и стратегически опасен от какви да е локални земни войни и конфликти или дори съдбата на цели нации, дори континенти.........

Отчасти го казвам като шега - прочети поредицата the expanse на Джеимс С. А. Кори. Там е разгледан точно периода на овладяване на слънчевата система от различни държави и/или международни конгломерати и компании и всички проблеми произтичащи от това. 

П. С. Интересно ще е да се създаде тема точно за това за което лапландеца спомена и да се обсъди доколко реалното изучаване, заселване и разработване на части от слънчевата система ще съвпада с описаното в поредицата романи (те са твърда, наистина твърда научна фантастика). 

  • Администратор
Публикува
Преди 7 минути, Димитър Йорданов said:

Отчасти го казвам като шега - прочети поредицата the expanse на Джеимс С. А. Кори. Там е разгледан точно периода на овладяване на слънчевата система от различни държави и/или международни конгломерати и компании и всички проблеми произтичащи от това. 

П. С. Интересно ще е да се създаде тема точно за това за което лапландеца спомена и да се обсъди доколко реалното изучаване, заселване и разработване на части от слънчевата система ще съвпада с описаното в поредицата романи (те са твърда, наистина твърда научна фантастика). 

Уникална поредица!

Ами направи тема, ето че и Лапландеца има женалние за обсъждане :)

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, Р. Теодосиев said:

ето че и Лапландеца има женалние за обсъждане

:) то пък едно "обсъждане" - с въпросния.

Колкото и никове за сменя, авторът зад тях си е пак същия и "хич" не го познахме кой е.

  • Модератор Космически науки
Публикува

Снимките от Луна-25 се оказаха обработени с Photoshop

2023-luna-25-zeeman-crater-1.jpg

Фотографии като тази се оказаха обработени с Photoshop. Фото: ИКИ-РАН

21 август 2023 г. 12:00 ч.

Светослав Александров. Фотографиите, които получихме в хода на краткоживущата руска мисия “Луна-25”, се оказаха обработени с Photoshop.

Новината бе съобщена от Иля Харламов, собственик на Телеграм канала “Юра, прости”. Изглежда, че от Институтът по космически изследвания (ИКИ) към Руската академия на науките (РАН) са забравили да премахнат метаданните, в които се съхранява историята за редакциите. Така стана ясно, че руснаците са използвали Photoshop версии CS6 и CC 2019, а също така предпочитат платформата Apple.

Всеки може да влезе в сайта на ИКИ, да свали снимките и да провери горните твърдения.

Защо това е важна новина? “През 2019 г. Adobe прекрати поддръжката на старите версии на Photoshop, а новите са достъпни единствено чрез ежемесечния абонамент в Creative Cloud. От началото на войната Adobe преустанови всичките си услуги на територията на Русия и Беларус, така че Роскосмос очевидно използват пиратска версия, свалена от торентите, за да покорят космоса. Или продължават да плащат лицензите си чрез тайни канали в страната, спонсорираща наркомани-нацисти”, пише каналът Юра, прости.

“Най-общо казано импортозаместването на “Луна-25” от самото начало не е протекло според плановете. Това е особено удивително, тъй като Роскосмос има специална дъщерна компания, която се занимава само с импортозаместване – “РК-Цифра”.

“Остава само да се надяваме, че в рамките на проекта “Луна-25″ този Фотошоп е бил използван само за нанасянето на инфографики и за корекция на яркостта, а не за това, за което обичайно се ползва Фотошоп”, се казва в канала.

https://cosmos.1.bg/space/2023/08/21/luna-25-photoshop/

  • Потребител
Публикува

Когато спре поддръжка на дадена версия, спират да се пишат нови ъпдейти. Самите ъпдейти си стоят и при нова инсталация се изтеглят, до датата до която са писани последните.

Не спира действието на купените програми.

 

  • Модератор Космически науки
Публикува

Проблемите с Луна-25 започнали още след изстрелването

2023-luna-25-zeeman-crater-1.jpg

Оказва се, че е истинско чудо, че “Луна-25” изобщо стигнал до орбитата на Луната и изпратил оттам снимки. Фото: ИКИ-РАН

22 август 2023 г. 22:50 ч.

Светослав Александров. Макар че в периода от изстрелването на мисия “Луна-25” до катастрофалния ѝ завършек Роскосмос непрекъснато ни уверяваше, че всичко на борда е било окей, днес започна да излиза информация, че проблемите са почнали съвсем скоро след старта, след отделянето на космическия апарат от ускорителния блок “Фрегат”.

Както съобщава Иля Харламов (“Юра, прости”), още преди първата корекция на траекторията, докато “Луна-25” е пътувала към Луната, били констатирани отклонения от данните на акселерометъра. Този акселерометър е руско производство, продукт на програмата за импортозаместване.

На борда също така се намирал и акселерометър с американски компоненти – но не е бил съставна част на системата за управление, летял е в т.нар. “квалификационен режим”. Функцията на американския акселерометър била същата като тази на руския, с тази разлика, че за разлика от него е работил. Освен това бил седем пъти по-лек.

Така че, когато на Земята били получени данните от всички прибори, учените почнали да недоумяват… Всъщност излиза, че е истинско чудо “Луна-25” постигнала някакъв частичен успех до разбиването, т.е. автоматичната станция изобщо станала изкуствен спътник на Луната и изпратила снимки. Било е късмет. Истинският въпрос е защо тя не се е повредила седмица по-рано, на 12-ти август, веднага след изстрелването.

Вчера шефът на Роскосмос Юрий Борисов потвърди изтеклата по-рано информация (публикувана първоначално от “Юра, прости”), че причината за аварията е, че двигателят е работил много по-дълго от предвиденото. Борисов цитира точни числа – двигателят е трябвало да стои включен за 84 секунди, а вместо това се изключил след 127 секунди. Това са критични маневри – буквално две-три секунди забавяне може да е разликата между успеха и разбиването.

И тук не става въпрос да сбъркаш с някоя и друга секунда, а двигателят е работил близо два пъти по-дълго от очакваното… Още по-изумителното е, че всички команди, изпратени към “Луна-25”, изглеждали правилни, включително командата за изключването на двигателя на 84-тата секунда … но по някаква причина той продължил да работи до момента в който не бил изключен от аварийния таймер… когато вече е било прекалено късно.

https://cosmos.1.bg/space/2023/08/22/luna-25-problems/

  • Глобален Модератор
Публикува
On 21.08.2023 г. at 15:50, Кибик said:

Поне успя да врътне едно селфи. Все е нещо.

Това ми се чини, че ще излезе най-скъпото селфи в историята.

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Американската лунна мисия ЛРО откри къде се е разбила Луна-25!

Luna-25-impact-found.jpg

Мястото на падане на “Луна-25” Credits: NASA’s Goddard Space Flight Center/Arizona State University

31 август 2023 г. 22:30 ч.

Светослав Александров. Съвременната американска мисия “Лунър Риконисънс Орбитър”, която понастоящем работи в орбита около Луната и притежава мощна телескопична камера, откри къде се е разбила руската мисия “Луна-25”!

Напомням на читателите, че по време на своето спускане на 19-ти август, “Луна-25” претърпя авария, която доведе до нейното падане на лунната повърхност.

Два дни по-късно, на 21-ви август, руската космическа агенция Роскосмос предостави информация в кой точно регион е било падането. Ръководството на американската мисия “Лунър Риконисънс Орбитър”, както и специализираният екип, отговорен за работата на телескопичната камера “LROC”, още на 22-ри август успяха да изпратят командите за фотографиране на този регион.

before-after.gif

Сравнение преди и след мисия “Луна-25”. Първата снимка е от 27-ми юни 2020 г., а втората – от 24-ти август 2023 г., скоро след разбиването. Credits: NASA’s Goddard Space Flight Center/Arizona State University

Впоследствие учените сравниха фотографии преди и след полета на “Луна-25” и откриха нов кратер. Най-вероятното обяснение е кратерът да е резултат от разбиването на автоматичната лунна станция, отколкото да е вследствие на естествен сблъсък на Луната с метеорит.

Новият кратер е с диаметър 10 метра и се намира на 400 километра от планираното място за кацане на “Луна-25”.

“Любопитно е, че мястото на аварията (бел. прев. на “Луна-25”) се различава от местата на останалите аварии (бел. прев. на предходни мисии като “Хакуто-Р”, “Берешийт” и т.н.) по това, че отсъстват летящи отломки и детайли. Очевидно скоростта и ъгълът на колизията са довели до пълното разрушаване на всички елементи на апарата при стълкновението с повърхността”, смята руският космически експерт и популяризатор Виталий Егоров.

https://cosmos.1.bg/space/2023/08/31/luna-25-impact-found/

  • Потребител
Публикува (edited)

И после си хапна гъбички Виталий..Лека му пръст..и отиде лично да разгледа отломките на спутника...https://www.thesun.co.uk/news/23721709/russian-rocket-scientist-dead-poisoned-putin/

 

Редактирано от Skubi
  • Потребител
Публикува

Една донякъде шеговита новина,но факт. Индийската "Чандриян-2" е заснела...американското знаме на Луната,от кацането на американците там. По форумите и Фейсбук ври и кипи от коментари на конспираторите...😆🤣

  • Потребител
Публикува
Преди 57 минути, deaf said:

Една донякъде шеговита новина,но факт. Индийската "Чандриян-2" е заснела...американското знаме на Луната,от кацането на американците там. По форумите и Фейсбук ври и кипи от коментари на конспираторите...😆🤣

Зависи на повърхноста или когато се е въртяла около Луната...

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Луна 25: Нищо старо не е забравено, нищо ново не е научено

2023-luna-25-color-image-1024x1024.jpg

Снимка, заснета по път към Луната от “Луна-25”. Фото: Роскосмос

10 септември 2023 г. 09:50 ч.

Светослав Александров. Този четвъртък в сградите на НПО “Лавочкин”, предприятието, конструирало “Луна-25”, се проведе заседание на държавната комисия, разследваща аварията на мисията. И в общи линии нещата стоят по този начин – наказват невинните, награждават тези, които не са били ангажирани.

Новината бе съобщена от блогъра Иля Харламов в Телеграм канала “Юра, прости”.

Общото впечатление е такова: всеки е бил фокусиран върху непосредственото кацане на повърхността, до което така и не се е стигнало. Били са усвоявани грантове, писани са дисертации именно по темата за мекото кацане. На въпроса как да се доберат до етапа на кацане изобщо не е било обръщано внимание – те решили, че това е нещо, което ще се случи от само себе си, все пак това е страната, в която е живял Гагарин. Същевременно балистиката за полет до Южния полюс на Луната е изключително комплексна – трябва да стигнеш до орбита около солидно тяло, нещо, което никой от днешните съвременници в Русия не бе постигал.

Поради недостиг на пари “Луна-25” бе изстреляна с ракета “Союз”, която е слаба за този тип мисии. Съветските станции са били изстрелвани с тежки ракети “Протон”, производството на които бе прекратено през 2019 г. (за които се обвиняват лошите 90-те години). Предишната мисия, провалената “Фобос-Грунт”, бе изстреляна с украинска ракета “Зенит” от среден клас. Заради слабата ракета се правеше икономия от всичко – гориво, инструменти, система за управление, балистични маневри, стартов прозорец. Тези икономии по-късно ни изядоха главата.

Съществува обикновена, изпитана от времето инерциална платформа, но тя е тежка и заради ограничението на носителя не бе възможно да я използват на “Луна-25”. Във връзка с икономията бе използвана нова, безплатформена инерциална навигационна система, но опитът с нея е ограничен.

Поради санкциите част от приборите бяха премахнати и станцията олекна, което бе добро, но те трябваше да бъдат заменени с импортозаместени, произведени в Русия прибори и станцията стана по-тежка от преди, което бе лошо. Така че за виновни бяха нарочени отново лошите 90-те и алкохолика Елцин.

Всичко се обърка незабавно след изстрелването и отделянето на “Луна-25” от ракетата-носител, когато започна да работи системата за управление на станцията. Още на 12-ти август първата корекция на полета бе изпълнена неправилно, апаратът почна да се върти и едва успяха да го спасят. Оказа се, че НПО “Лавочкин” винаги произвежда ракетни двигатели, чийто импулс се изпълнява с превишение – това е фабричен запас, който се прилага заради лошото качество на произвоздство: т.е. корозия, нежелано повишаване на налягането, измръзвания. Абсолютно всички двигатели се произвеждат по този начин. В случая със свободно летящите апарати като “Фрегат”, “Спектр” и “Радиоастрон” това не е проблем, защото няма опасност от сблъсък с друго небесно тяло. Но в случая с “Луна-25”, ако импулсът се отклонява с десетки проценти, а при кацането ако отклонението превишава 7%, то може още от самото начало да се откажеш от мисията. Самият факт, че “Луна-25” изобщо е успяла да пристигне в орбитата на Луната, е резултат от добро стечение на обстоятелствата. Това е било чиста лотария.

Представете си следното: вие се намирате в орбита около Луната, маневрите са строго изчислени, но системата за управление не работи правилно. Какво следва?

-Ако плавно се измени орбитата с мънички импулси – няма да има достатъчно гориво затова.

-Ако импулсът е твърде голям – апаратът ще се вреже в повърхността, провал на мисията.

-Ако импулсът е твърде малък – ще имаме “отворена траектория”, горивото ще стигне единствено за триимпулсно връщане на кръгова орбита, няма да има достатъчно останало гориво за кацане, всички дисертации, които са написани по темата за мекото кацане, са защитени напразно. Пак се стига до провал.

Как бихте постъпили в такава ситуация?

Истината е, че “Луна-25” е претърпяла авария заради неправилната работа на системата за управление още на 12-ти август, а що се касае до физическото ѝ разрушаване седмица по-късно, това са подробности.

На заседанието в четвъртък, на 7-ми септември, бе докладвано следното:

-Грешката е глупава, източникът ѝ е установен и може да бъде възпроизведена повторно на стенд.

-Не е виновен импортозаместеният прибор “БИУС-Л”.

-Учените не са виновни.

-За всичко са виновни инженерите от НПО “Лавочкин”.

https://cosmos.1.bg/space/2023/09/10/luna-25-failure-investigation/

  • 4 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Роскосмос оповести официално причината за аварията на Луна-25

2023-luna-25-color-image-1024x1024.jpg

Снимка, заснета от борда на “Луна-25” на път към Луната. Фото: ИКИ-РАН/Роскосмос

3 октомври 2023 г. 16:55 ч.

Светослав Александров. Днес Роскосмос оповести официално каква е причината за аварията на лунната мисия “Луна-25” и последвалата загуба.

Не е изненадващо, че официалната версия потвърждава един от изтеклите в публичното пространство неофициални слухове.

Ето какво се казва в становището, разпространено от Роскосмос: официалната причина за аварията е неправилно функциониране на Бордовия комплекс за управление (БКУ), свързано с невключване на блока от акселерометри в прибора БИУС-Л (съкр. от Блок за измерване на ъгловата скорост). Счита се, че е имало объркване, включително свързано със събития от случаен характер, поради наличието на множество команди с различен приоритет в командния поток, подаван към инструмента.

Поради това в Бордовия комплекс за управление (БКУ) постъпвали нулеви сигнали от акселерометрите в прибора БИУС-Л. Така двигателите на “Луна-25” не се изключили своевременно при изпълнението на маневра на 19-ти август и те работили 127 вместо планираните 84 секунди. Автоматичната станция преминала на непланирана орбита и се разбила в лунната повърхност.

Според журналиста Анатолий Зак, който пръв оповести причината за аварията още преди да бъде обнародвана официално, проблемите с БИУС-Л започнали още докато “Луна-25” е пътувала към Луната. Наземните ръководители установили неочаквани превключвания от основния към резервния акселерометър. Преди съдбоносната маневра на 19-ти август проблемът уж бил решен и двата акселерометъра били върнати в работоспособно състояние, но при запалването на двигателите единият акселерометър отново отказал. Този път БКУ не успяла да превключи на резервния акселерометър и така компютрите не получили данни за критичните параметри, изискуеми за правилното изпълнение на коригирането на орбитата.

Изводът е ясен: “Луна-25” се е провалила заради недостатъци при разработката и изпитанията на системата за управление на полета и нейния софтуер.

https://cosmos.1.bg/space/2023/10/03/luna-25-failure/

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Почина известният руски планетолог Михаил Маров

mikhail-marov-1024x522.jpeg

30 ноември 2023 г. 16:55 ч.

Светослав Александров. Днес на 90-годишна възраст почина изтъкнатият руски учен Михаил Маров, участвал в множество съветски и руски програми за изучаване на Луната, Венера и Марс. Изследователят не успя да преживее загубата на мисията “Луна-25” и не доживя да види как Русия отново каца на Луната.

Маров завършва специалност “Механика” в МВТУ “Бауман” през 1958 г., а през 1962 г., след завършването на аспирантура в Института по атмосферна физика на АН-СССР, започва да работи в Института по приложна математика. От 1967 г. нататък ръководи департмента по физика на планетите. През 1970 г. защитава дисертация на тема “Физическа структура на атмосферата на Венера”, а от 1977 г. е професор.

Маров е инициатор и един от водещите научни ръководители на проекти, свързани с изследването на Венера, по програмата на СССР за автоматични станции “Венера” през 60-те, 70-те и 80-те години. Участва в комплексен експеримент на марсианската автоматична междупланетна станция “Марс-6” през 1973 година, която първа прави директни измервания на атмосферата на Марс (макар и кацането да е неуспешно).

През 2023 г. 90-годишният изследовател отново ръководи екипа на “Луна-25”, първата мисия на Русия до Луната след разпадането на СССР. Понася много тежко провала ѝ, след което здравето му се влошава и е приет в Централната клинична болница в Москва, в близост до Кремъл.

“За мен вероятно това бе последната възможност да видя възраждането на нашата лунна програма”, споделя той пред журналисти преди смъртта си.

https://cosmos.1.bg/space/2023/11/30/luna-25/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!