Отиди на
Форум "Наука"

Евтиния венецуелски петрол


Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

Bloomberg: Независимите рафинерии в Китай от години се възползват от евтиния венецуелски петрол. Сега се появява нежелана конкуренция.

След като Вашингтон преустанови санкциите срещу венецуелската петролна индустрия през октомври, големите търговски къщи започнаха да обикалят за клиенти. Суровият петрол от Каракас привлече вниманието и на другия голям купувач в Азия - Индия, която се завърна след повече от тригодишно прекъсване.

По данни на анализаторската компания Kpler венецуелските барели съставляват около 3% от общия внос на суров петрол и кондензат в Китай през първите 11 месеца на тази година. Това включва част (макар и не цялата) суровина, чийто произход е бил променен по време на пътуването.

Проблемът е, че този петрол се изкупува непропорционално много от частните рафинерии, които обичат отстъпките, въпреки че много от тях вече са огромни предприятия, и на този сектор се пада една пета от покупките на петрол в Китай. Тяхната преговорна сила е застрашена в момент, когато маржовете вече са подложени на натиск, тъй като втората по големина икономика в света се свива.

Индия се развива бързо. Досега Reliance Industries Ltd. е резервирала поне два танкера за превоз на венецуелски петрол. Дори държавните конкуренти, които в миналото не са били почитатели на тежкия суров петрол от латиноамериканската страна, се присъединяват към нея. По-малкият държавен преработвател Hindustan Mittal Energy Ltd. вече е сключил сделка.

Разбира се, венецуелските барели не са алтернатива на руския флагмански сорт Urals, който тази година Индия погълна с ентусиазъм. Суровият петрол Merey трябва да се смеси с по-лек петрол, за да може да се използва от някои от държавните рафинерии в Индия, а обемите не са равностойни. Има достатъчно място за опортюнистични доставки, които да заместят покупките от близкоизточни производители като Ирак, който е основен доставчик.

Китайските компании все пак имат възможности. От една страна, винаги има Иран, който все още е под санкции. Китай остава основният клиент за тези барели - около 10% от общия внос на страната досега през тази година, според Kpler, като отново се включват преетикетирани товари.

https://t.me/drmjournal/6860

  • Потребител
Публикува (edited)

Унгарският министър на външните работи написа /https://www.facebook.com/szijjarto.peter.official/, че ако българите не премахнта ивънредната глоба върху руският петрол който засяга, Македония, Сърбия и Унгария, ще гласуват против постъпването на България в Шенген....Интересно миналата седмица във Вторник вече са говорили двамата ПМ във връзка с този въпрос и са се договорили, че България ще оттегли тази  +такса. Защо тогава този Пиноккио разпенва помията? Навярно косвенно сигнализира към сърбите, че ето Унгария и за техен интерес се грижи за Сръбските интереси, така, че да гласуват за Вучич....Друга смисъл няма...днес гласуват в Сърбия.

Редактирано от Skubi

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!