Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Нощес украинците са ударили летище "Саки" до Новофедоровка, Крим. Най-малкото е взривен склад с боеприпаси. Много линейки са се насочили натам.

https://t.me/Crimeanwind/64454

https://t.me/Crimeanwind/64451

  • Харесва ми! 2
  • Мнения 3,5k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува
Преди 44 минути, scaner said:

Нощес украинците са ударили летище "Саки" до Новофедоровка, Крим. Най-малкото е взривен склад с боеприпаси. Много линейки са се насочили натам.

https://t.me/Crimeanwind/64454

https://t.me/Crimeanwind/64451

Като споменаваш Крим се замислям, че най-съществената промяна, която ще настъпи след победния за Украйна край на войната е, че там повече няма да има руска военна база, както беше дори преди 2014.

  • Харесва ми! 1
  • Глобален Модератор
Публикува

Коментар от Александър Коваленко:

Русия се готви да увеличи числеността на окупационните войски в Украйна. Какво се крие зад това решение

Главнокомандващият на ВСУ Олександър Сирски заяви в интервю за The Guardian, че Русия възнамерява да увеличи числеността на групировката до 690 000 души до края на 2024 г. За мнозина това изявление беше шок и донякъде стимулира панически настроения. Но как трябва да възприемаме не толкова самото изявление, колкото заплахата от подобно увеличаване на РОВ? Нека да стигнем до същността на въпроса.

Какво беше, какво стана

Преди да оценим заплахата, трябва да анализираме как се е променил съставът на руската окупационна група в Украйна през последните две години и половина. Какъв беше съставът ѝ по време на пълномащабното нахлуване и какъв е сега.

Струва си да се отбележи, че неведнъж съм провеждал такива анализи и съм подчертавал, че ефективността на окупационните сили в самото начало на пълномащабното нахлуване е била много по-висока, отколкото е сега.

В неотдавнашна изследователска статия посочих, че докато през 2022 г. РОВ са успели да завземат 63 900 км², през 2023 г. цифрата е 683 км², а от първата половина на 2024 г. е 752 км². Но в този материал направих съпоставка между завладените територии и загубите на окупаторите. Сега искам да „ разчленя“ как се е променял численият състав на окупационните войски.

Например през 2022 г. РОВ нахлува в Украйна с група от 180 хил. войници и в края на годината разполага с 63,9 хил. км². Но през декември 2023 г. вече има 450 хил. окупатори със завзети от тях 683 km². За първата половина на 2024 г. съставът на РОВ - 530 хил. личен състав със завзети 752 км².

Това означава, че увеличаването на броя на окупаторите не се е отразило качествено на процеса на завладяване на териториите на Украйна. Тогава защо да продължаваме да го увеличаваме, ако като цяло качественият компонент се състои в показателя професионализъм на войските и тяхното окомплектоване, в частност - с техника?

Качество, а не количество

През 2022 г. руските окупационни войски успяха да завземат десетки хиляди квадратни километра украинска територия със 180 000 души личен състав благодарение на факта, че това бяха наистина професионални войски, с дългогодишен стаж и известен опит в бойни действия. Освен това почти всяко подразделение на РОВ разполагаше с пълен, почти стопроцентов щатен състав на техниката и в продължение на няколко месеца не изпитваше остър недостиг нито на боеприпаси, нито на оборудване, нито на огнева поддръжка, нито на хора с опит.

След това ситуацията започна да се променя постепенно, но неизменно в негативна за РОВ посока. На първо място, по въпросите на снабдяването на войските с техника според щатния състав, и на второ - с професионални младши офицери и редници.

Ето защо, когато броят на окупационните войски се удвои, а след това дори утрои, проблемът не изчезна, защото с насищането на групировката с човешки ресурси нарасна и необходимостта от осигуряването ѝ с редовна техника, а руският военнопромишлен комплекс не разполагаше с тази възможност.

Всъщност руското командване се вкара в задънена улица, защото колкото повече личен състав имаше армията, от толкова повече оборудване се нуждаеше тя, а колкото по-голям беше недостигът на оборудване, толкова повече се опитваха да го компенсират с човешки ресурси. Порочен кръг, от който командването на РОВ не можеше и няма да може да излезе.

През 2023 г. писах, че руската армия постепенно се превръща в солиден маршов батальон, и днешните процеси само потвърждават това. Руският военнопромишлен комплекс не може да осигури армията с оборудване. Нещо повече, възможностите му за снабдяване са на изчерпване, тъй като запасите от съветска техника в складовете и центровете за съхранение се изчерпват. Както отбелязах по-рано, 2024 г. е критична година за РОВ по отношение на компенсирането на загубите в категорията на основните бойни танкове и бойните бронирани машини. А какво ще прави командването на РОВ, когато изпитва критичен недостиг от тях?

Правилно. Те ще ги компенсират по старомодния начин с жива сила, което, както видяхме, не работи.

Дали обаче руското командване е толкова твърдоглаво, че не вижда, че увеличаването на контингента без качествена подкрепа няма да има положителен ефект? Те виждат. Но те се нуждаят от много месо в зоната на бойните действия не за успех във войната, а за съвсем други цели.

Защо Русия се нуждае от много месо?

Няма как руското командване да повлияе на руския военно-промишлен комплекс. Те не могат да произвеждат по 300 нови (точно нови!) танка на месец. Те не могат да произвеждат хиляда нови ББМ - по същия начин. С артилерията е още по-трудно.

А голям брой човешки ресурси в зоната на бойните действия са необходими не толкова за настъплението към Киев 2.0 или за пробива към Одеса - цялата тази маса е необходима на руското командване, за да удържи поне това, което ще бъде завладяно до края на 2024 г. Т.е. 690 000 души се разглеждат от руското командване като жив щит, който в един самоубийствен план ще трябва да удържи контраатаките на украинските отбранителни сили през 2025 г., докато Москва, активирайки всичките си лостове, инструменти и пълномощници в различни държави, ще се стреми да принуди Украйна към мир. Разбира се, при условията на Руската федерация.

Т.е. 690 хил. не са заплаха от мащабно, епично настъпление, а истерия и игра на ва банк с десетки и дори стотици хиляди животи.

Ще успее ли Русия да мобилизира такъв брой? Да. Тя има всички възможности да увеличи групата си до 690 000 души до края на 2024 г. Но за да направи това, тя при всички случаи ще трябва да обяви частична или открита обща мобилизация.

Очаквах такова обявление още през юни, като се имат предвид „президентските избори“ в Русия и загубите в зоната на бойните действия, но военно-политическото ръководство на Руската федерация не бърза да предприеме такива мерки, защото се страхува от вътрешна реакция. Все пак регионалните настроения оказват влияние върху подобни решения в Русия, но при всички случаи те ще трябва да извършат тази мобилизация - изход няма. Макар че тя няма да бъде толкова мащабна, колкото през есента на 2022 г. - мобилизация от 60 хил. души месечно може и да изпълни плана до края на годината.

Така че да, задачата е изпълнима, но тя няма да окаже кардинално влияние върху хода на военните действия и създаването на критични условия. Това обаче не означава, че през 2025 г. РОВ няма да има проблеми вече не с компенсирането на загубата на техника, а с компенсирането на загубата на жива сила.

Заключения

Руските командири осъзнават, че в близко бъдеще ще се сблъскат не просто с недостиг на оборудване за своята армия, а с истинска криза. И те не виждат друг начин за разрешаването ѝ освен замяната на оборудването с човешки ресурси. Ето защо окупационният контингент в Украйна системно ще се увеличава, макар че този процес има своите граници.

С подобни решения военно-политическото ръководство на Русия се вкарва в задънена улица - с единствената цел да успее да се задържи с надеждата да принуди Украйна към мир, което ще даде възможност на РОВ да възстанови ресурсите си, след като получи отсрочка. Но ако това не се случи - Русия ще загуби всичко и ще бъде напълно и окончателно обезкървена.

Ето защо 690 000 не са заплаха, а отчаяние и кървав, месен ва-банк.

https://war.obozrevatel.com/kovalenko-rossiya-gotovitsya-narastit-gruppirovku-okkupatsionnyih-vojsk-v-ukraine-chto-skryivaetsya-za-etim-resheniem.htm

  • Харесва ми! 2
  • Потребител
Публикува
Преди 27 минути, scaner said:

Например през 2022 г. РОВ нахлува в Украйна с група от 180 хил. войници и в края на годината разполага с 63,9 хил. км². Но през декември 2023 г. вече има 450 хил. окупатори със завзети от тях 683 km². За първата половина на 2024 г. съставът на РОВ - 530 хил. личен състав със завзети 752 км².

Доста некачествен анализ. През 2022 г. основната задачата е била да се окупира територия, докато 2023 г. и 2024 г. основната задача е да се наложи контрола над окупираната територия, да се укрепи, така че да не може Украйна да си я върне. Явно автора не прави разлика между окупираща и окупационна армия.  

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 6 минути, makebulgar said:

Доста некачествен анализ. През 2022 г. основната задачата е била да се окупира територия, докато 2023 г. и 2024 г. основната задача е да се наложи контрола над окупираната територия, да се укрепи, така че да не може Украйна да си я върне. Явно автора не прави разлика между окупираща и окупационна армия.  

На тебе кой ти казва каква е задачата на руската армия сега? :)

Задачата на руската армия не се променя (поне официално) и през трите години - пълна денацификация и демилитаризация на Украйна (каквото и да значи това). За което се иска завземане на потенциално цялата територия. Което Русия непрекъснато се пъне да прави.

Налагането на контрол над завоюваните територии е съвсем далечна по приоритет задача, ако беше първа, нямаше да си унищожават техниката и живата сила в безсмислени месни щурмове, както правят напоследък, а щяха да отбраняват с тях територията. Има малка разлика между настъпление и отбрана, нали? И тази разлика в случая ни показва какви са целите и задачите, не смученето на пръстите.

Как мислиш да се укрепи руската армия в селища, изтрити от лицето на земята от самата нея, в която няма парче от сграда, в която да се скрие човек? Очевидно това не е в техните планове.

Маке, не подценявай автора. Изхождай от предположението, че той сигурно е по-специалист от тебе в тая област. Докато ти попиваш информация от доста съмнителни източници. Използвай знанията му да си коригираш представите.

  • Потребител
Публикува
Преди 52 минути, scaner said:

На тебе кой ти казва каква е задачата на руската армия сега? :)

Задачата на руската армия не се променя (поне официално) и през трите години - пълна денацификация и демилитаризация на Украйна (каквото и да значи това). За което се иска завземане на потенциално цялата територия. Което Русия непрекъснато се пъне да прави.

Налагането на контрол над завоюваните територии е съвсем далечна по приоритет задача, ако беше първа, нямаше да си унищожават техниката и живата сила в безсмислени месни щурмове, както правят напоследък, а щяха да отбраняват с тях територията. Има малка разлика между настъпление и отбрана, нали? И тази разлика в случая ни показва какви са целите и задачите, не смученето на пръстите.

Как мислиш да се укрепи руската армия в селища, изтрити от лицето на земята от самата нея, в която няма парче от сграда, в която да се скрие човек? Очевидно това не е в техните планове.

Маке, не подценявай автора. Изхождай от предположението, че той сигурно е по-специалист от тебе в тая област. Докато ти попиваш информация от доста съмнителни източници. Използвай знанията му да си коригираш представите.

Каквото и да напишеш, Макебулгара е контра, пускайки макар и умерени проруски тези, които са част от една паралелна реалност. Иначе едно нещо ми прави впечатление в този анализ - при обявени 800 хиляди войски в началото на годината от западни анализатори и неотречени от руските власти, Путин обяви след 38940 души загуби през май, че войските му в Украйна са 700 хиляди. А сега говорят за увеличаване до 690 хиляди, което значи непопълване на юнските и юлските загуби до този момент.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 1 час, skorpion1980 said:

Каквото и да напишеш, Макебулгара е контра, пускайки макар и умерени проруски тези, които са част от една паралелна реалност.

Нищо подобно. Пускам обективни анализи на случващото се. За някой могат да звучат про-руски, но не са. Давам безпристрастно оценка на това, което се случва. 

По-горе Коваленко анализира, че голямата армия на руснаците превзема малко територии заради това, че била необучена и от некачествен наборен материал, за разлика от професионалистите от 2022 г., които успели да превземат хиляди квадратни километри. Но реално причините могат да са други, а не да са в качеството. Който иска може да приеме анализа на Коваленко, и съответно да вярва, че руската армия в окупираните територии е супер неадекватна, непрофесионална и зле оборудвана.   

Интересно е Коваленко какво мисли за това за какъв период наборника става професионален закален войник. Дали трябва 10 години в мирно време да получава заплата като професионален войник, или са достатъчни 2 месеца на фронта по време на война. 

Редактирано от makebulgar
  • Потребител
Публикува

Още миналата година по медиите писаха, че руснаците използват тактиката на амебата: търсят слаби
места в отбраната и там атакуват.

Голяма по численост армия помага на такава тактика. Където е слабо и има пробив, те бързо ще се
възползват и с числено си превъзходство ще надделеят. Сегашните успехи на руската армия безспорно
се дължат на това числено превъзходство.

В същия момент се вижда, обаче, че тази тактика има ограничение и руската офанзива това лято не е
постигала кой знае какво. Напреднали са, но така и не са извършили решителен или съществен пробив.
Липсата на достатъчно бойна техника явно си казва думата.

Така в крайна сметка Коваленко е прав: руснаците се опитват да компенсират липсата на техниха с
численост на личния състав.

  • Потребител
Публикува

Дай Боже на укрите да разрешат най-после да бият тези русофашисти далеко в тилът. Да ги разгромяват още при концентрацията им, когано приситгат влаковете с техниката и с пушечното месо. Да не говорим, за разните тецр вец, електо центрове....Да почуства филингът на спец операциеята цивилното общество, ако ще и на Черевният площад....Малко за веселба, украински фабчета по Гум. 😂🤣😂

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 1 час, makebulgar said:

Нищо подобно. Пускам обективни анализи на случващото се. За някой могат да звучат про-руски, но не са. Давам безпристрастно оценка на това, което се случва. 

По-горе Коваленко анализира, че голямата армия на руснаците превзема малко територии заради това, че била необучена и от некачествен наборен материал, за разлика от професионалистите от 2022 г., които успели да превземат хиляди квадратни километри. Но реално причините могат да са други, а не да са в качеството. Който иска може да приеме анализа на Коваленко, и съответно да вярва, че руската армия в окупираните територии е супер неадекватна, непрофесионална и зле оборудвана.   

Интересно е Коваленко какво мисли за това за какъв период наборника става професионален закален войник. Дали трябва 10 години в мирно време да получава заплата като професионален войник, или са достатъчни 2 месеца на фронта по време на война. 

Нищо обективно не пускаш. Пишеш: "реално причините може да са други" без да посочваш какви, боравиш с хипотези, а не с факти, което не е обективност, независимо дали ти харесва или не. Ето друг пример - ти беше написал преди време, че Путин го устройвало да анексира окупираните в момента територии без нищо повече за мир и недей да отричаш, защото мога да си направя труда да се поровя доста назад в темата и да те цитирам. И ни го написа, въпреки че това никога никой от Кремъл не го е заявявал, докато съвсем наскоро Путин заяви, че не мир, а само начало на преговори за мир, без никакви гаранции да са успешни, ще има единствено ако Украйна си изтегли армията от неокупираните от Русия части от 4те области, включително от градовете Херсон и Запорожие, както и ако Украйна се откаже от членство в НАТО. Такива са фактите, това е официалното изявление на Путин, значи всичко, което му противоречи относно Русия, е необективно и небазирано на факти, съответно ти не си обективен и това е единствената истина относно коментарите ти.

Редактирано от skorpion1980
  • Харесва ми! 3
  • Глобален Модератор
Публикува

Изневиделица се появи статия от Майк Помпео, наречена "Мирният план на Тръмп за Украйна":

A Trump Peace Plan for Ukraine

Бивш държавен секретар на САЩ разкри вероятния мирен план на Тръмп за Украйна. Той включва: „реални санкции“ срещу Русия, отпускане на заеми за Киев, присъединяване на Украйна към НАТО и ЕС.

Бившият държавен секретар на САЩ Майк Помпео, който заемаше поста в периода 2018-2021 г. и, ако се съди по медийните публикации, все още поддържа връзка с Доналд Тръмп, публикува колонка в The Wall Street Journal, озаглавена „Мирният план на Тръмп за Украйна“. В нея той описва как би могъл да изглежда „един успешен план за Украйна“. Сред точките са засилване на санкциите срещу Русия, премахване на ограниченията върху доставките на оръжия за Украйна и премахване на ограниченията върху използването им, програма за заем на стойност 500 млрд. долара и присъединяване на Украйна към ЕС и НАТО.

В колоната, която Помпео е написал заедно с бившия съветник от предизборната кампания на Тръмп Дейвид Ърбан, се казва, че няма доказателства за намерението на Тръмп да накара Украйна да капитулира, ако той дойде на власт. Напротив, именно Тръмп беше този, който по време на своето президентство отмени забраната на предишната администрация за снабдяване на Киев с ракети „Джавелин“.

▪️ Цитат: „Докато Байдън тръгна на война от слабост, Тръмп може да възстанови мира чрез сила“, се казва в колоната.

▪️ След това в текста се изброяват конкретни точки от програмата, които според авторите Тръмп може да изпълни:

🔹 Въвеждане на „реални санкции“ срещу Русия. Авторите пишат, че сегашните санкции „звучат добре на хартия, но са празни [по същество]“: например руските банки са освободени от ограничения, ако дейността им е свързана с продажбата на енергия.

🔹 Премахване на всички ограничения върху видовете оръжия, които Украйна може да придобие и използва. Това, пишат авторите, ще възстанови позициите на Украйна и ще създаде ситуация, в която Кремъл ще се сблъска с нарастващи разходи и ще се окаже в положение, в което победата му е невъзможна. Това ще накара Путин да осъзнае, че войната трябва да приключи, добавят колумнистите.

🔹 Стартиране на програма за отпускане на заем на стойност 500 млрд. долара. „Вместо да натоварва американските данъкоплатци с нови сметки, нека Украйна вземе назаем толкова пари, колкото са ѝ необходими, за да купи американски оръжия“, пишат авторите. По този начин, твърдят те, може да се изпрати „ясно послание“ на Путин, „че той никога няма да спечели“.

🔹 Планът също така призовава за „съживяване на НАТО“, включително принуждаване на европейските страни да отделят 3% от БВП за отбрана; развитие на американската отбранителна промишленост („Трябва да покажем на нашите противници, особено на Русия и Китай, че не могат да се конкурират с отбранителните способности на САЩ“); възстановяване на отношенията със Саудитска Арабия и Израел, което трябва да стабилизира Близкия изток и да позволи на саудитците да се присъединят към Вашингтон в опитите му да изтласка Москва от енергийните пазари; и „отключване на енергийния потенциал на Америка“.

▪️ Всички тези стъпки, пишат авторите, трябва да позволят на Тръмп да определи условията за незабавно прекратяване на огъня. В този случай Киев ще разполага със значителни сили за отбрана, никой няма да признае руската окупация на украински територии, а Украйна ще може да се възстанови с репарации от замразените средства на руската централна банка.

▪️ След това Украйна трябва да се присъедини към НАТО възможно най-скоро, а алиансът да създаде фонд от 100 млрд. долара за нейното въоръжаване, пишат авторите. ЕС също трябва „бързо да приеме Украйна“ и да ѝ помогне с икономическо развитие.

▪️ Ако Русия изпълни всички условия, Западът постепенно ще отмени санкциите срещу нея, пишат авторите. Те ще бъдат напълно отменени, когато Украйна се присъедини към ЕС и НАТО.

Сред западните анализатори е широко разпространено мнението, че Тръмп е по-благоприятен кандидат за Путин (въпреки че последният публично твърди обратното). Въпреки това „планът Тръмп“, описан от Помпео и Урбан, едва ли е приятен за Кремъл.

  • Харесва ми! 3
  • Потребител
Публикува (edited)

А нали тази армия трябваше да денацификира Украйна.Да завземе киев за 3 дни ,да с е свали фашисткият режим и ,да се остави страната на украинците ,свободно ,да си избират правителство ,но по принципа на Сталин ,че  всеки може ,да гласува свободно но Сталин в случая Путин броят гласовете.Така и не съм чул ,катарзис от путинофилите(няма ,как д аги наричам русофили ,аз самият съм русофил и ми е обидно ,че Русия се управлява от такъв човек и от елита около него.един ден в учебниците ,ще бъде поставен като сатрап наравно с Хитлер и Сталин) ,защо не с е случи блицкрига ,хайде ,да не с а 3 дена ,но месец два ,както ни предупреди заемащият длъжност Президент на България тогава.Толкова ли е лошо ,да признаете осраха се нашите лидери?

Редактирано от todorg
  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
  • Потребител
Публикува

Разгеле. По-твърда позиция на САЩ ще е много добре дошла ^^^.
Западният страх от ескалация само насърчава Путин.

  • Потребител
Публикува
Преди 3 часа, makebulgar said:

Нищо подобно. Пускам обективни анализи на случващото се. За някой могат да звучат про-руски, но не са. Давам безпристрастно оценка на това, което се случва. 

По-горе Коваленко анализира, че голямата армия на руснаците превзема малко територии заради това, че била необучена и от некачествен наборен материал, за разлика от професионалистите от 2022 г., които успели да превземат хиляди квадратни километри. Но реално причините могат да са други, а не да са в качеството. Който иска може да приеме анализа на Коваленко, и съответно да вярва, че руската армия в окупираните територии е супер неадекватна, непрофесионална и зле оборудвана.   

Интересно е Коваленко какво мисли за това за какъв период наборника става професионален закален войник. Дали трябва 10 години в мирно време да получава заплата като професионален войник, или са достатъчни 2 месеца на фронта по време на война. 

Отговора   е ,какъв е типът на войната.Ако е отбранителна ,да си защитаваш домовете и семействата ,мотивацията е  една ,ако отидеш на чуждо място ,да разрушаваш чужди домове и да избиваш семейства е различно за донаборника ,който такава война би го смазала психически чети Ерих Мария Ремарк.За професионалния войник ,дори и обучаван статично не е проблем.Чети Ричард Марчинко.той никога не е изпитвал етичен проблем ,да ходи във виетнамски села и да избива чарлита от всякакъв калибър ,малки големи средни.Ама той преди войната дълго е обучаван запрофесионален войник ,ако не е бил станал такъв е щял ,да бъде безскрупулен гангстер тъй като такова му е мисленето.

  • Харесва ми! 2
  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, scaner said:

Изневиделица се появи статия от Майк Помпео, наречена "Мирният план на Тръмп за Украйна":

A Trump Peace Plan for Ukraine

Бивш държавен секретар на САЩ разкри вероятния мирен план на Тръмп за Украйна. Той включва: „реални санкции“ срещу Русия, отпускане на заеми за Киев, присъединяване на Украйна към НАТО и ЕС.

Бившият държавен секретар на САЩ Майк Помпео, който заемаше поста в периода 2018-2021 г. и, ако се съди по медийните публикации, все още поддържа връзка с Доналд Тръмп, публикува колонка в The Wall Street Journal, озаглавена „Мирният план на Тръмп за Украйна“. В нея той описва как би могъл да изглежда „един успешен план за Украйна“. Сред точките са засилване на санкциите срещу Русия, премахване на ограниченията върху доставките на оръжия за Украйна и премахване на ограниченията върху използването им, програма за заем на стойност 500 млрд. долара и присъединяване на Украйна към ЕС и НАТО.

В колоната, която Помпео е написал заедно с бившия съветник от предизборната кампания на Тръмп Дейвид Ърбан, се казва, че няма доказателства за намерението на Тръмп да накара Украйна да капитулира, ако той дойде на власт. Напротив, именно Тръмп беше този, който по време на своето президентство отмени забраната на предишната администрация за снабдяване на Киев с ракети „Джавелин“.

▪️ Цитат: „Докато Байдън тръгна на война от слабост, Тръмп може да възстанови мира чрез сила“, се казва в колоната.

▪️ След това в текста се изброяват конкретни точки от програмата, които според авторите Тръмп може да изпълни:

🔹 Въвеждане на „реални санкции“ срещу Русия. Авторите пишат, че сегашните санкции „звучат добре на хартия, но са празни [по същество]“: например руските банки са освободени от ограничения, ако дейността им е свързана с продажбата на енергия.

🔹 Премахване на всички ограничения върху видовете оръжия, които Украйна може да придобие и използва. Това, пишат авторите, ще възстанови позициите на Украйна и ще създаде ситуация, в която Кремъл ще се сблъска с нарастващи разходи и ще се окаже в положение, в което победата му е невъзможна. Това ще накара Путин да осъзнае, че войната трябва да приключи, добавят колумнистите.

🔹 Стартиране на програма за отпускане на заем на стойност 500 млрд. долара. „Вместо да натоварва американските данъкоплатци с нови сметки, нека Украйна вземе назаем толкова пари, колкото са ѝ необходими, за да купи американски оръжия“, пишат авторите. По този начин, твърдят те, може да се изпрати „ясно послание“ на Путин, „че той никога няма да спечели“.

🔹 Планът също така призовава за „съживяване на НАТО“, включително принуждаване на европейските страни да отделят 3% от БВП за отбрана; развитие на американската отбранителна промишленост („Трябва да покажем на нашите противници, особено на Русия и Китай, че не могат да се конкурират с отбранителните способности на САЩ“); възстановяване на отношенията със Саудитска Арабия и Израел, което трябва да стабилизира Близкия изток и да позволи на саудитците да се присъединят към Вашингтон в опитите му да изтласка Москва от енергийните пазари; и „отключване на енергийния потенциал на Америка“.

▪️ Всички тези стъпки, пишат авторите, трябва да позволят на Тръмп да определи условията за незабавно прекратяване на огъня. В този случай Киев ще разполага със значителни сили за отбрана, никой няма да признае руската окупация на украински територии, а Украйна ще може да се възстанови с репарации от замразените средства на руската централна банка.

▪️ След това Украйна трябва да се присъедини към НАТО възможно най-скоро, а алиансът да създаде фонд от 100 млрд. долара за нейното въоръжаване, пишат авторите. ЕС също трябва „бързо да приеме Украйна“ и да ѝ помогне с икономическо развитие.

▪️ Ако Русия изпълни всички условия, Западът постепенно ще отмени санкциите срещу нея, пишат авторите. Те ще бъдат напълно отменени, когато Украйна се присъедини към ЕС и НАТО.

Сред западните анализатори е широко разпространено мнението, че Тръмп е по-благоприятен кандидат за Путин (въпреки че последният публично твърди обратното). Въпреки това „планът Тръмп“, описан от Помпео и Урбан, едва ли е приятен за Кремъл.

Много ясно, че така би действал Тръмп, а и все пак не решава еднолично, това ще бъде позицията, а не жалките действия на демократите, които са на принципа на час по лъжичка.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
  • Потребител
Публикува (edited)

Не знам дали е съвпадение или не, но американксото издание Форин Афеърс (Външна Политика) също
публикува материал, според който на Украйна трябва да се доставят повече оръжия и да не се поставят
ограничения върху тяхното използването.

Ето акценти от статията.

Правилният начин за бързо прекратяване на войната в Украйна

Съединените щати удариха в стена в Украйна. Подходът "на час по лъжичка" на президента Джо Байдън
не работи.
Вместо това доведе до дълга и трагична война на изтощение. Колебливото представяне на
Украйна през изминалата година повиши мрачната перспектива за руска победа, която би накарала Киев
да падне под имперското господство на Москва.

Войната трябва да свърши - и то бързо. Но отговорът не е да се прекрати цялата американска помощ или
да се прибърза към едностранчиво споразумение с руския президент Владимир Путин.
Съединените щати
и техните съюзници трябва да дадат на Киев последен сериозен шанс за победа – определена не като
връщане към границите на Украйна от 2013 г. (както Киев би предпочел), а като устойчива
възстановяване
на приблизително своите граници от 2021 г.

За да направят този резултат възможен, Вашингтон и неговите съюзници трябва значително и бързо да
подобрят военната позиция на Украйна с големи доставки на оръжия - и да не поставят ограничения върху
използването им.
Най-реалистичният шанс за мир ще дойде, ако украинските войски успеят да започнат
решителен натиск, който да изпрати руските сили обратно през линиите от преди 2022 г.

Новият президент на САЩ би могъл да катализира такава промяна в политиката; бъдещата администрация
на Тръмп, например, би могла да се възползва от създалата се възможност и да сигнализира сила и
решителност от американска страна и да прати конфликта в миналото. Това ще укрепи международната
репутация на САЩ и ще позволи на Вашингтон да се обърне към други приоритети.

Но без значение кой е в Белия дом, краткосрочно увеличаване на неограничена военна помощ предлага
най-добрия шанс за дългосрочен мир на границата на Европа.

Вечна война

Настоящата стратегия на администрацията на Байдън е неустойчива както за Съединените щати, така и за
Украйна.
През 2022г, след като Русия нападна и Украйна показа забележителна решимост да отвърне на удара,
Вашингтон и някои от неговите съюзници постепенно и колебливо започнаха да изпращат военна помощ на
Киев, поставяйки ограничения върху това как и къде украинските сили могат да използват по-напредналите
способности.
Те се страхуваха, че по-решителен отговор ще предизвика руска ескалация, потенциално
разширявайки конфликта отвъд Украйна и излагайки Запада на опасност.
Ядреното дрънкане на оръжие на
Путин толкова ужаси американските и европейските служители, че въпреки техните твърдение, че се стремят
към украинска победа, те на практика предоставят на Киев само достатъчно подкрепа, за да го предпазят
от разпадане под руската атака.
Очевидната цел не е да се победи Русия на бойното поле, а да се поддържа
Украйна „колкото е необходимо“ – тоест, да се надяваме Москва да заключи, че по-нататъшната агресия
ще бъде саморазрушителна и сама да сложи край на войната.

Една дълга война на изтощение, обаче, вероятно ще завърши с падането на Украйна. В същото време САЩ
нямат никаква полза от финансирането на един протакащ се конфликт. Стратегията на Байдън за предоставяне
на помощ "на час по лъжичка" няма да предотврати евентуалното унищожение на Украйна и ще държи САЩ
затънали във война без път към победа. Това също така е и политически неустойчиво: в резултат на десетилетия
на дълбоко непопулярни „вечни войни“, американските лидери вече не могат да обещават неопределени
финансови разходи и доставки на оръжия въз основа на стратегия без изгледи за успех.

Решителни действия

Вместо да протакат тази война, целта на САЩ трябва да бъде да я прекратят бързо, помагайки на Украйна да
победи Русия и да откажат Москва от по-нататъшни имперски амбиции.

Най-правдоподобният начин за постигане на тази цел е да се доставят оръжия в Украйна и да не се поставят
ограничения върху използването им. Украйна се нуждае от артилерия, бронетехника и въздушна мощ и трябва
да може да поразява военни цели в Русия, като летища, складове за боеприпаси и гориво и военни заводи.

Чрез премахване на ограниченията за използване на западни оръжия, особено на ракети със среден обсег,
Вашингтон ще даде на Киев възможност да деградира руските сили и да предотврати широкомащабни атаки
срещу украински градове и инфраструктура.

Това ще даде на Украйна последен шанс за тактически пробив, за да възстанови или доближи териториалния
си статут до този преди 2022 г. Чрез деградирането и изтласкването на руските сили от територията, която те
заеха от началото на 2022 г., Киев ще спечели политически възможности.

Бързо и значително снабдяване със западни оръжия би дало на Украйна най-добрия шанс да отблъсне руските
сили и да създаде пространство и време, от които тя се нуждае, за да възстанови, преоборудва и възпре ново
руско настъпление.

https://www.foreignaffairs.com/ukraine/right-way-quickly-end-war-ukraine

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 4
  • Потребител
Публикува

Аз лично не съм убеден, че Украйна ще бъде в състояни да изтласка руснаците от заграбените територии.
Но едни сериозни доставки на ракети - за които ще бъде разрешено да поразяват руски цели - ще имат
огромен ефект.

Ако ежедневно почнем да чуваме как това летище или онази военна бази са били унищожени, това вече
ще бъде много сериозен натиск върху Русия да седне да преговаря.

  • Потребител
Публикува
Преди 23 минути, gmladenov said:

Аз лично не съм убеден, че Украйна ще бъде в състояни да изтласка руснаците от заграбените територии.
Но едни сериозни доставки на ракети - за които ще бъде разрешено да поразяват руски цели - ще имат
огромен ефект.

Ако ежедневно почнем да чуваме как това летище или онази военна бази са били унищожени, това вече
ще бъде много сериозен натиск върху Русия да седне да преговаря.

При икономическия крах на Русия, който предстои, аз не виждам как руснаците ще администрират и охраняват окупираните територии. А и поне 3-4 автономни републики ще се разбунтуват след спукването на балона, визирам Дагестан, Башкирия, Калмикия, евентуално Чечения, как при тези обстоятелства Москва ще контролира положението в окупираните украински територии, докато паралелно сепаратистките движения вътре в самата РФ започнат да процъфтяват?! Ами те при тези обстоятелства доставките на оръжия в посока украинския фронт стават невъзможни. Точно тогава за ВСУ се появява отлична възможност за този път успешно контранастъпление, от което би било нелогично да не се възползват.

  • Потребител
Публикува

🔵 Можете да ни подкрепите, като станете член на YouTube канала:   yt_favicon.png / @reportajotukraina   🔵 Можете да ни подкрепите с дарение през бутона "Thanks" под видеото 🔞 Последвайте ни в Телеграм за нецензурирани бойни кадри: https://t.me/RFUenglish В това видео ще разгледаме актуалните военни новини и най-интересните събития от фронтовете в Украйна през ден 883 от руската инвазия. Днес има много актуализации от посоката на Бахмут. Най-интересните идват от северния фланг на Часов Яр. Тук украинските партизански атаки възпрепятстват руските настъпателни усилия, докато системи HIMARS нанасят удари срещу руския тил, усложнявайки тяхната логистика и организация. Междувременно, въпреки всички трудности, руснаците се опитват да разширят зоната си на контрол около Калинивка, за да подготвят почвата за нападение през канала към Часов Яр. Руснаците използват добре развита железопътна мрежа в Донбас, за да осигурят логистична подкрепа, транспортиране на оборудване и доставки за силите на фронта. Обширният и широко разпространен характер на тази железопътна мрежа обаче прави предизвикателство за руснаците да я защитят ефективно от потенциални атаки. Поради тази причина украинските партизани от нелегалните групи, действащи в контролирания от Русия Донбас от 2014 година, работят за прекъсване на такива важни логистични маршрути в сътрудничество с украинското военно разузнаване. Във видео, разпространено от тях, те показват как унищожават железопътна релейна кутия близо до Алмазна в района на Луганск. Този акт на саботаж прекъсна движението на влаковете, като значително забави руската логистика. Възникналият хаос доведе до сериозен недостиг на боеприпаси. Оригиналните, нецензурирани бойни кадри от всички операции могат да бъдат намерени в нашия канал в Telegram чрез връзката в описанието. Този инцидент се случи на ключовия маршрут Дебалцево-Кадиевка, който има важно стратегическо значение за руснаците. В Кадиевка руската военна техника и провизии се разтоварват и след това се транспортират с моторни превозни средства до Бахмут, разположен на запад. Партизанският саботаж причини забавяне на логистиката, което от своя страна забави руския напредък около и в Часов Яр. Координацията между украинското военно разузнаване и партизаните позволи предаването на прецизна информация към украинските оператори на HIMARS, улеснявайки точните удари срещу критично руско оборудване и инфраструктура. Украинското военно разузнаване съобщи за успешни удари по система за радиоелектронна борба "Жител" близо до Новолуганск и руски логистичен център близо до Дебалцево, който беше пълен с боеприпаси и танкове. Унищожаването на системите за електронна борба "Жител" е от голямо значение, тъй като тези системи се борят срещу прецизно управляеми боеприпаси като JDAM и HIMARS, както и безпилотни самолети. Тяхната липса ще позволи на украинците да нанасят по-чести удари срещу руския тил и да нарушат логистиката към предните линии. Следователно руските фронтови части ще се сблъскат с недостиг на оборудване и боеприпаси, което ще ги принуди да пестят ресурсите си, докато възстановят своите линии за доставки. В резултат на това руските атаки в Часов Яр постепенно се забавиха. Първоначалната цел беше да се пресече канала през два ключови кръстовища, за да се обгради градът. Руското командване обаче реши да се съсредоточи върху разширяването на контрола си от източната страна на канала, засилвайки усилията си на север. В Калинивка руснаците са избрали да настъпят на север с цел да осигурят село Григоривка. Тя е стратегически важна, защото може да осигури на украинците изходна точка за контраатаки, ако руснаците пресекат канала и се опитат да отрежат украинските сили. Освен това отслабената логистична верига би направила руснаците по-уязвими за флангови атаки поради недостиг на боеприпаси и оборудване. Разбирайки това, руското командване се фокусира върху осигуряването на Григоривка, за да предотврати потенциални флангови атаки и да запази стратегическата си позиция. За да се съсредоточат върху това усилие, руснаците трябваше да се откажат от плановете си да пресекат канала близо до Калинивка и да пренасочат напредъка си към Григоривка. Украинската отбрана там не е толкова укрепена, колкото в други части на Бахмутското направление, тъй като все още не са мобилизирани допълнителни сили за флангова атака. Въпреки това руското командване предпочита да избягва всякакъв риск. Последните атаки позволиха на руснаците да напреднат с два километра към Григоривка и да поемат контрола над малките ферми в източната част на Калинивка.

  • Харесва ми! 1
  • Глобален Модератор
Публикува

В Русия: нещо гори и се взривява край Рязан и Уренгой

Тази нощ безпилотни самолети атакуваха военното летище Дягилево и местната петролна рафинерия край Рязан. МО на РФ твърди за свалени 22 дрона.

А край Нови Уренгой се взриви съоръжение за комплексно пречистване на газ в предприятие за добив на газ в Ямало-Ненецкия автономен окръг. Оттам Украйна е на около 3000 километра...

  • Харесва ми! 1
  • Администратор
Публикува

63467079-11315297-image-a-50_16657449202

В нощта срещу 27 юли 2024 г. безпилотни самолети на Главното управление на разузнаването на Министерство на отбраната на Украйна атакуваха петролна рафинерия и три военни летища на територията на Руската федерация. Това съобщават източници от украинските спецслужби, цитирани от онлайн изданието Cуспільне Новини (https://suspilne.media/799905-zapobiznij-pidozruvanomu-u-vbivstvi-farion-udar-po-aerodromu-v-krimu-884-den-vijni-onlajn/).

🔹 През изминалата нощ и рано тази сутрин руските военни летища в град Енгелс, Саратовска област, Дягилев в Рязанска област и Оленя в Мурманска област са станали обект на атака, проведена от ГУР на Украйна.

🔹 Регистрирана е повреда на свръхзвуков стратегически бомбардировач-ракетоносец Ту-22М3 на територията на авиобаза Оленя, намираща се на разстояние 1800 км. от украинската граница. Петролна рафинерия в Рязан също беше ударена в резултат на атаката на дрон камикадзе.

🔹 Според очевидци първите експлозии са избухнали на територията на военното летище в Дягилев около 6:00 ч. сутринта местно време. Очевидци в социалните мрежи споделят, че са чули поне три експлозии. Освен това местни жители публикуваха видеокадри на дронове, летящи в посока на летището и снимка на стълб черен дим, издигащ се над военен обект.

https://t.me/FrontlineMntr/2104

------------

Изтребител-бомбардировач Су-34 на Въздушно-космическите сили на Русия се разби в Серафимовски район на Волгоградска област. Местните жители публикуваха снимки и видео от инцидента в социалните мрежи. Това съобщава руското онлайн издание Avia Pro (https://avia.pro/news/v-volgogradskoy-oblasti-upal-istrebitel-su-34).

🔹 Според съобщение на Министерството на отбраната Су-34 се е разбил по време на планов тренировъчен полет. Екипажът на самолета е успял да катапултира и към момента няма опасност за живота на пилотите. По предварителни данни причината за инцидента е техническа неизправност.

🔹 Все още няма повече подробности за катастрофата, но това далеч не е единственият подобен случай през последните години. На 11 юни изтребител Су-34 се разби в планините на Кавказ по време на тренировъчен полет вероятно поради техническа неизправност, убивайки екипажа на борда.

https://t.me/FrontlineMntr/2106

  • Харесва ми! 3
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 23 часа, gmladenov said:

Не знам дали е съвпадение или не, но американксото издание Форин Афеърс (Външна Политика) също
публикува материал, според който на Украйна трябва да се доставят повече оръжия и да не се поставят
ограничения върху тяхното използването.

Ето акценти от статията.

Правилният начин за бързо прекратяване на войната в Украйна

Съединените щати удариха в стена в Украйна. Подходът "на час по лъжичка" на президента Джо Байдън
не работи.
Вместо това доведе до дълга и трагична война на изтощение. Колебливото представяне на
Украйна през изминалата година повиши мрачната перспектива за руска победа, която би накарала Киев
да падне под имперското господство на Москва.

Войната трябва да свърши - и то бързо. Но отговорът не е да се прекрати цялата американска помощ или
да се прибърза към едностранчиво споразумение с руския президент Владимир Путин.
Съединените щати
и техните съюзници трябва да дадат на Киев последен сериозен шанс за победа – определена не като
връщане към границите на Украйна от 2013 г. (както Киев би предпочел), а като устойчива
възстановяване
на приблизително своите граници от 2021 г.

За да направят този резултат възможен, Вашингтон и неговите съюзници трябва значително и бързо да
подобрят военната позиция на Украйна с големи доставки на оръжия - и да не поставят ограничения върху
използването им.
Най-реалистичният шанс за мир ще дойде, ако украинските войски успеят да започнат
решителен натиск, който да изпрати руските сили обратно през линиите от преди 2022 г.

Новият президент на САЩ би могъл да катализира такава промяна в политиката; бъдещата администрация
на Тръмп, например, би могла да се възползва от създалата се възможност и да сигнализира сила и
решителност от американска страна и да прати конфликта в миналото. Това ще укрепи международната
репутация на САЩ и ще позволи на Вашингтон да се обърне към други приоритети.

Но без значение кой е в Белия дом, краткосрочно увеличаване на неограничена военна помощ предлага
най-добрия шанс за дългосрочен мир на границата на Европа.

Вечна война

Настоящата стратегия на администрацията на Байдън е неустойчива както за Съединените щати, така и за
Украйна.
През 2022г, след като Русия нападна и Украйна показа забележителна решимост да отвърне на удара,
Вашингтон и някои от неговите съюзници постепенно и колебливо започнаха да изпращат военна помощ на
Киев, поставяйки ограничения върху това как и къде украинските сили могат да използват по-напредналите
способности.
Те се страхуваха, че по-решителен отговор ще предизвика руска ескалация, потенциално
разширявайки конфликта отвъд Украйна и излагайки Запада на опасност.
Ядреното дрънкане на оръжие на
Путин толкова ужаси американските и европейските служители, че въпреки техните твърдение, че се стремят
към украинска победа, те на практика предоставят на Киев само достатъчно подкрепа, за да го предпазят
от разпадане под руската атака.
Очевидната цел не е да се победи Русия на бойното поле, а да се поддържа
Украйна „колкото е необходимо“ – тоест, да се надяваме Москва да заключи, че по-нататъшната агресия
ще бъде саморазрушителна и сама да сложи край на войната.

Една дълга война на изтощение, обаче, вероятно ще завърши с падането на Украйна. В същото време САЩ
нямат никаква полза от финансирането на един протакащ се конфликт. Стратегията на Байдън за предоставяне
на помощ "на час по лъжичка" няма да предотврати евентуалното унищожение на Украйна и ще държи САЩ
затънали във война без път към победа. Това също така е и политически неустойчиво: в резултат на десетилетия
на дълбоко непопулярни „вечни войни“, американските лидери вече не могат да обещават неопределени
финансови разходи и доставки на оръжия въз основа на стратегия без изгледи за успех.

Решителни действия

Вместо да протакат тази война, целта на САЩ трябва да бъде да я прекратят бързо, помагайки на Украйна да
победи Русия и да откажат Москва от по-нататъшни имперски амбиции.

Най-правдоподобният начин за постигане на тази цел е да се доставят оръжия в Украйна и да не се поставят
ограничения върху използването им. Украйна се нуждае от артилерия, бронетехника и въздушна мощ и трябва
да може да поразява военни цели в Русия, като летища, складове за боеприпаси и гориво и военни заводи.

Чрез премахване на ограниченията за използване на западни оръжия, особено на ракети със среден обсег,
Вашингтон ще даде на Киев възможност да деградира руските сили и да предотврати широкомащабни атаки
срещу украински градове и инфраструктура.

Това ще даде на Украйна последен шанс за тактически пробив, за да възстанови или доближи териториалния
си статут до този преди 2022 г. Чрез деградирането и изтласкването на руските сили от територията, която те
заеха от началото на 2022 г., Киев ще спечели политически възможности.

Бързо и значително снабдяване със западни оръжия би дало на Украйна най-добрия шанс да отблъсне руските
сили и да създаде пространство и време, от които тя се нуждае, за да възстанови, преоборудва и възпре ново
руско настъпление.

https://www.foreignaffairs.com/ukraine/right-way-quickly-end-war-ukraine

За мен ,не  е приемлив вариант ,да се подписва мир ,ако Русия не освободи  всички украински територии без Крим.Крим е по особена тема ,там трябва ,да се направи референдум ,наистина реален , под международно наблюдение  в ,който ,да се включат и хора емигрирали от Крим вследствие на анексацията 2014 като се  осигури възможност и на тези хора да дадат гласа си.Така или иначе ,не нужно Севастопол ,да да бъде руска военно морска база ,на черноморският флот тъй ,като той на практика е почти унищожен ,пък и си имат руски градове на Черно море ,защо пък точно Севастопол име  нужен.Неясно е защо украинците са отстъпили по тази точка 1994 в Будапеща.

Редактирано от todorg
  • Потребител
Публикува
Преди 38 минути, todorg said:

За мен ,не  е приемлив вариант ,да се подписва мир ,ако Русия не освободи  всички украински територии без Крим.Крим е по особена тема ,там трябва ,да се направи референдум ,наистина реален , под международно наблюдение  в ,който ,да се включат и хора емигрирали от Крим вследствие на анексацията 2014 като се  осигури възможност и на тези хора да дадат гласа си.Така или иначе ,не нужно Севастопол ,да да бъде руска военно морска база ,на черноморският флот тъй ,като той на практика е почти унищожен ,пък и си имат руски градове на Черно море ,защо пък точно Севастопол име  нужен.Неясно е защо украинците са отстъпили по тази точка 1994 в Будапеща.

Не съм съгласен за референдум в Крим. Трябва да си бъде на Украйна така както Кърджалийска област е на България. И не само не трябва да има никаква руска база там, но трябва задължително руският чертоморски флот да бъде по-малък от украинския след като войната свърши.

  • Потребител
Публикува

🔵 Можете да ни подкрепите, като станете член на YouTube канала:   yt_favicon.png / @reportajotukraina   🔵 Можете да ни подкрепите с дарение през бутона "Thanks" под видеото 🔞 Последвайте ни в Телеграм за нецензурирани бойни кадри: https://t.me/RFUenglish В това видео ще разгледаме актуалните военни новини и най-интересните събития от фронтовете в Украйна през ден 884 от руската инвазия. Днес има много новини от Серебрянската горска зона. Тук украинците умело подготвят условията за бъдещи контраофанзивни операции, застрашавайки целия руски издатък към реката. Северно от гората, руснаците се опитват вече повече от година да премахнат украинското предмостие източно от река Жеребец, да я пресекат и да поемат контрола над Лиман, като консолидират своите успехи в процеса. Украинската отбрана тук е стабилна, до голяма степен, поради постоянните операции в гората, подкопаването на руската логистика и всеки опит за нападение на запад. Украинските бригади, действащи там, наистина демонстрираха това, като пуснаха много видеоклипове, на които разбиват руски механизирани атаки със смесица от дронове и артилерийски огън. Както може би си спомняте, руските части в района страдат от изключително висок процент на загуби, което позволи на украинците да контраатакуват и да си върнат много загубени позиции. Фронтовата линия в гората, от друга страна, по своята същност е статична поради голямата гъстота на дървета и укрепления на окопите, покриващи цялата област. Скорошните успешни украински контраатаки обаче показаха, че те могат да напредват в гората при правилните обстоятелства и със специализирани щурмови бригади. Руски военни анализатори отбелязаха, че това отваря възможност за украинците да започнат локална контраофанзива в гората, за да атакуват руската линия от селища Диброва-Кузмине-Креминна. Ако такова украинско нападение се окаже успешно, вместо просто да тормозят руския издатък, украинците ще могат да го отрежат напълно, занулявайки повече от година руски офанзивни усилия. За да постигнат такава амбициозна цел, украинците трябва да създадат идеални условия и да заемат най-изгодните тактически и стратегически позиции. За да стигнат до този момент, те трябва първо да премахнат заплахата от руски атаки, за да съсредоточат всичките си подготовки и ресурси върху настъпателни действия. Украинците продължават да подсилват горската зона с жива сила и да укрепват позициите си срещу руската артилерия и щурмове. Украински и международни доброволчески бригади, действащи в гората, продължават да участват в сблъсъци с руски части и позиции. Тези бригади споделиха множество кадри, показващи как отблъскват руските атаки и тормозят вражеските позиции с огън от леки оръжия, картечници и гранати. Те дори успяха да придвижат танк до руските траншейни укрепления, унищожавайки ги с продължителен, директен огън с фугасни снаряди. Украинската 63-та механизирана бригада сподели кадри как стрелят по руски позиции около и в гората с конвенционална, касетъчна и реактивна артилерия, както и демонстрира за пореден път масовото използване на гранати, хвърлени от дронове. Те атакуваха вражеските дрон способности, проследявайки и унищожавайки руски разузнавателен разчет с дронове зад Кремина. Оригиналните нецензурирани кадри от всички украински операции можете да намерите в нашия канал в Telegram чрез връзката в описанието. 12-а щурмова бригада със специално предназначение се отличи най-вече в горските операции. Те споделиха геолокирани кадри, на които поставят мини по руските пътища, като по този начин унищожават танк и бойна машина на пехотата, които са на път да атакуват украински позиции. Операторите на дронове от бригадата заявяват, че държат руските логистични маршрути в гората под пълен контрол с машините си и че заобикалят руските системи за електронна борба в самите укрепления, като ги заобикалят и нанасят удари по руските снабдителни линии в тила, лишавайки ги от подкрепления. Важно е да се отбележи, че поради предишните големи горски пожари, които бушуваха предимно от руската страна на гората, много дървени укрепления, боеприпаси и оборудване изгоряха. Докато пожарите едновременно направиха невъзможно напредването без сериозен риск, руснаците бяха по-силно засегнати от тях. Това накара руските части, действащи в гората да изпитват недостиг на материали и отчаяна нужда да ремонтират позициите си. Този недостиг и щети само се влошиха от украинските удари. С украинската артилерия, дронове и обстрел, които пречат на руското възстановяване и боен потенциал в гората, логистични удари, подкопаващи маршрутите на евентуалните подкрепления, и накрая, с отслабени разузнавателни способности, настана време украинците да започнат да атакуват. Те започнаха серия от бързи атаки срещу руски окопи, землянки и укрепления из цялата гора. 12-та бригада АЗОВ пое лидерството в тези окопни битки, споделяйки GoPro кадри от една от техните операции.

  • Харесва ми! 1

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!