Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2024 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 7 часа, Skubi said:

Не знаят ли, че е война....Или лека полека ще им се проясни, че не е съвсем безопасно в близост на военните бази да правиш плаж....😕 

Очевадно е, че украинците са атакували не плажа с цивилни, а военните бази. Руското ПВО в Крим обаче е насочило украинските бомби към плажа в опит да спаси военната база и ето ти резултат. Жалко за дечицата, загубили живота си, за да се спасят окупаторски войски и оборудване.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,8k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 3 минути, skorpion1980 said:

Очевадно е, че украинците са атакували не плажа с цивилни, а военните бази. Руското ПВО в Крим обаче е насочило украинските бомби към плажа в опит да спаси военната база и ето ти резултат. Жалко за дечицата, загубили живота си, за да се спасят окупаторски войски и оборудване.

Коментар от Александър Коваленко по този повод:

Каналът "Кримски вятър" публикува елементи от ракетата, която се е разбила върху главите на "плажуващите" в Крим днес.Твърде рано е да се правят изводи, но със сигурност не става дума за ЗРК "ATACMS", а по-скоро за ЗРК 9М330 от системата ЗРК "Тор-М2".

Използването на ЗРК "Тор-М2" за прехващане на балистична ракета е глупаво и безсмислено.На свой ред, ако ракетата не успее да се справи, се задейства нейната система за самоунищожение.Възможно е ракетата, която не е успяла да прихване въздушния обект, да се е самоунищожила точно над главите на "почиващите" в Учкуевка.

https://t.me/zloyodessit/22020

  • Харесва ми! 7
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак според "Кримски вятър", по руските СМИ е имало две версии на случилото се.

  • Първо са съобщили, че руското ПВО е отколнило една от украинските ракети,
    от което става ясно, че ударът по плажа не е бил преднамерен.
  • След това руската пропаганда се е развихрила и вече се говори за преднамерен удар
    по плажа с американси ракети. Следователно САЩ са отговорни.

https://t.me/Crimeanwind/62094

  • Харесва ми! 7
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, gmladenov said:

Пак според "Кримски вятър", по руските СМИ е имало две версии на случилото се.

  • Първо са съобщили, че руското ПВО е отколнило една от украинските ракети,
    от което става ясно, че ударът по плажа не е бил преднамерен.
  • След това руската пропаганда се е развихрила и вече се говори за преднамерен удар
    по плажа с американси ракети. Следователно САЩ са отговорни.

https://t.me/Crimeanwind/62094

Тук вече развихрянето на руската пропаганда е едно от най-нескопосаните откакто започна тази касапница.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, skorpion1980 said:

Тук вече развихрянето на руската пропаганда е едно от най-нескопосаните откакто започна тази касапница.

Руският агитпроп като започне....Но може и цинично да им се отговори. Това е "сопутствующий ущерб" съпровождащи загуби на Спец Операцията им, където все идет по графику по плану....

 

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, Skubi said:

Руският агитпроп като започне....Но може и цинично да им се отговори. Това е "сопутствующий ущерб" съпровождащи загуби на Спец Операцията им, където все идет по графику по плану....

 

Е крайно време да каже кога свършва графика.

  • Благодаря! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

ISW: Руснаците са недоволни, че руските власти и Министерството на отбраната не са използвали сирени за въздушна тревога, за да предупредят цивилните за опасност.

Руснаците разполагат военна техника до цивилни обекти и безотговорно насърчават руския туризъм към анексирания Крим.

--------

🔥🚀 Руският космически център за проследяване и комуникация горя през нощта след атаката на ATACMS в Крим.

https://t.me/MAKS23_NAFO/19537

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Руските загуби. Пак растат загубите в жива сила и техника:

780x975.jpg

Пак сериозни жертви, константно високи при руснаците, но има ли такива данни и за украинските жертви?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

ISW: Руснаците са недоволни, че руските власти и Министерството на отбраната не са използвали сирени за въздушна тревога, за да предупредят цивилните за опасност.

Руснаците разполагат военна техника до цивилни обекти и безотговорно насърчават руския туризъм към анексирания Крим.

--------

🔥🚀 Руският космически център за проследяване и комуникация горя през нощта след атаката на ATACMS в Крим.

https://t.me/MAKS23_NAFO/19537

Аз не мога да си представя що за малоумник трябва да си да отидеш това лято на почивка в Севастопол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skorpion1980 said:

Пак сериозни жертви, константно високи при руснаците, но има ли такива данни и за украинските жертви?

По отношение на танковете, OSINT аналитик публикува следната графика.

https://t.me/Crimeanwind/62173

Може да се намерят и други неща, ако човек се поразтърси в нужното направление:

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 1 час, resavsky said:

Аз не мога да си представя що за малоумник трябва да си да отидеш това лято на почивка в Севастопол.

Навсякъде това и питат нормалните хора, но там живеят с идеята, че няма война.

Има СВО, което не ги засяга тях ;)

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Както навремето забравиха да кажат на населението за незначителната подробност, че е гръмнал атомен реактор в Чернобил, така и сега са забравили да им кажат по телевизора, че в невойната, наречена СВО, също падат бомби и ракети, както и да им пуснат сирените при атаката.
Здраве да е, важното е, че всичко върви по план. :ay:

Междувременно се съобщава за две терористични атаки в Дагестан (в Махачкала и в Дербент), рязани са стреляли в църква и в синагога. Има доста жертви при атаките, включително на свещеници, цивилни и полицаи - https://www.svobodnaevropa.bg/a/dagestan-rusiya-teroristichni-ataki/33006492.html 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Основните моменти от скорошното интервю на Кирило Буданов:

Кримският полуостров, завзет от Москва и превърнат в огромна военна база, трябва да бъде отрязан от руските доставки - Буданов

"Нямаме друга възможност, освен да върнем окупираното. В противен случай състоянието на война ще продължи вечно", заяви ръководителят на Главното разузнавателно управление на украинското министерство на отбраната в интервю за The Philadelphia Inquirer.

Основното от казаното от него:

За Крим:

🔹 В Черно море отдавна не са останали военни кораби. Те са в капан край пристанището на Новоросийск. Трябва само да се уверим, че всички остатъци от флота са изтласкани обратно в рф.

🔹Тези, които твърдят, че ATACMS не са достатъчно мощни, за да унищожат Керченския мост, грешат. Единственият въпрос е в техния брой.

🔹Нападенията на руска територия се отразяват на морала на руснаците.

Относно руското настъпление:

🔹Добрата новина е, че няма да има Армагедон. Лошата новина е, че ситуацията е доста сложна. Тя ще остане такава поне за един месец.

🔹Ние ще направим всичко възможно да не допуснем окупация на Донбас.

Относно доставките на оръжия и боеприпаси:

🔹Доставките са по-бързи, отколкото преди няколко месеца, но нуждите на Украйна са много големи, така че за нас беше стратегически важно да възобновим доставките. Остава въпросът за обемите.

За технологиите и поразяването на руската територия:

🔹Технологията ще бъде важна в тази война, за да не водим война до последния гражданин.

🔹Когато войната се води на наша територия, тя няма да засегне Русия. Ето защо от пролетта на 2022 г. започнахме да провеждаме операции на руска територия и ще стигаме по-далеч, колкото повече ресурси имаме за това. Русия започна да го усеща.

🔹 Ограничението на САЩ за 100-километровата зона за удари не е честна игра, а рафинерията на противника е легитимна военна цел.

🔹 Сегашното разрешение на САЩ ще улесни живота ни, но ако има разрешение да използваме американските оръжия в пълната оперативна дълбочина, която можем да постигнем, разбира се, че ще ни бъде много по-лесно.

Относно ядрения шантаж на рф:

🔹 Знам реалните характеристики на руските ядрени оръжия. Ние нямаме големи концентрации на войски, за които биха били подходящи такива ядрени оръжия. А дупките в отбранителните ни линии могат да бъдат пробити с конвенционални средства за водене на война.

🔹 Използването на ядрени оръжия би довело до големи политически рискове за Путин. Неговите червени линии по отношение на Крим вече бяха пресичани много пъти и нищо не се случи.

🔹Ако има шанс да убедим путин, че не може да спечели, това може да е да направим невъзможен контрола на Москва върху Крим.

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, skorpion1980 said:

Очевадно е, че украинците са атакували не плажа с цивилни, а военните бази. Руското ПВО в Крим обаче е насочило украинските бомби към плажа в опит да спаси военната база и ето ти резултат. Жалко за дечицата, загубили живота си, за да се спасят окупаторски войски и оборудване.

Ето обяснението и то от руски източници.

GQ1NVp7XkAAaVt2?format=jpg&name=small

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Warlord said:

в невойната, наречена СВО, също падат бомби и ракети, както и да им пуснат сирените при атаката.

И бомби да им падат, главите им пак не увират. Безнадежден случай. Ето я тази от мирния белгород, който 2 години сее смърт в Харков. И тя иска мир и не може да разбере защо украинците отвръщат на белгородските мирни бомби.

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, scaner said:

По отношение на танковете, OSINT аналитик публикува следната графика.

https://t.me/Crimeanwind/62173

Може да се намерят и други неща, ако човек се поразтърси в нужното направление:

Мисълта ми беше дали в жива сила украинците имат шанс да постигнат желаното съотношение 1 към 8.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, scaner said:

По отношение на танковете, OSINT аналитик публикува следната графика.

https://t.me/Crimeanwind/62173

Може да се намерят и други неща, ако човек се поразтърси в нужното направление:

Ако попаднеш някъде на данни месец по месец за украинските жертви и ранени, както и за общия брой ранени и убити досега и за напусналите временно или за постоянно Украйна ще съм благодарен да го качиш. Попадал съм на отделни статии с приблизителни данни, но винаги с много малко проверена информация и прекалено много предположения. 

Между другото руснаците не водят ли подобна статистика за украинските загуби? Дори и да е леко завишена, поне това което е проверено и потвърдено от независими източници пак би било полезно. Ще е хубаво да може да се сравняват цифрите при различните горещи точки и най-вече съотношението между тях. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, skorpion1980 said:

Мисълта ми беше дали в жива сила украинците имат шанс да постигнат желаното съотношение 1 към 8.

Аз не съм срещал такава информация. Преди време Зеленски озвучи цифри за загубите 1:4 в полза на Украйна, но без потвърждение на това не може да се вярва.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Димитър Йорданов said:

Между другото руснаците не водят ли подобна статистика за украинските загуби?

Това се прави в сводките на МО на РФ, доскоро от бившият глас Конашенко. Но там цифрите очевадно бяха фантастични и незаслужаващи внимание. Путин ги повтаря от време на време. Други по-независими източници не съм срещал.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, scaner said:

Това се прави в сводките на МО на РФ, доскоро от бившият глас Конашенко. Но там цифрите очевадно бяха фантастични и незаслужаващи внимание. Путин ги повтаря от време на време. Други по-независими източници не съм срещал.

Благодаря. Ако ти попаднат качвай. Че след войната когато украинците официално обявят броя на ранени, убити, инвалидизирани за постоянно и напуснали Украйна да можем да сравним с руските данни и каквото там намерим в световната преса. Просто при данни само за едната страна за загуби не може да се получи ясна представа кои как се справят в дадена офанзива, защита, при позиционни действия или като успеваемост и умение на техниката и войниците. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Димитър Йорданов said:

Просто при данни само за едната страна за загуби не може да се получи ясна представа ...

Съгласен. Аз и на украинските данни много не вярвам. Чета ги най-вече като индикатор за
интензивността на боевете.

По мои груби сметки, загубите в жива сила би трябвало да са 1:3 в полза на украинците.
Това е така, защото нападащата страна губи повече, а и руснаците не си жалят хората.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, gmladenov said:

Съгласен. Аз и на украинските данни много не вярвам. Чета ги най-вече като индикатор за
интензивността на боевете.

По мои груби сметки, загубите в жива сила би трябвало да са 1:3 в полза на украинците.
Това е така, защото нападащата страна губи повече, а и руснаците не си жалят хората.

 Това БЕШЕ. Досега. В тази война вече почти нищо не важи които дъртаците са учили....Сутрин руснаците нападат в горичката и укрите се изтеглят. Другата сутрин укрите нападат и руснаците се изтеглят. Идва вечерта и пъдарят праща в къщи всички деца да вечерят а през това време артилеристите си издумкат задължителното количество боерлипаси и момчетата от авиационният кръжок си взривят няколко изоставени машини и пешаходци....Така, че загубите приближават 1:1. Така, че войната се превърна на мелачка на ресурси. Който издържи това нещо финансово, той ще победи. СМСМ 

 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Русия: Няма съмнение, че САЩ стоят зад терористичния акт в Севастопол.
Това варварство няма да остане без последствия

Кремъл обвини САЩ за украинското нападение срещу Крим, извършено с ракети АТАКМС (ATACMS),
при което загинаха най-малко четирима души, включително две деца, и бяха ранени още 151 души,
предадоха Ройтерс и ТАСС, съобщи БТА.

Стана ясно, че американската посланичка в Москва Лин Трейси е била привикана в руското МВнР,
за да ѝ връчи демарш във връзка с вчерашното нападение по полуостров Крим, предаде агенция
ТАСС.

„На посланика беше казано, че подобни действия от страна на Вашингтон, насочени към насърчаване
на пронацистките власти на Украйна... със сигурност няма да останат безнаказани “, подчертаха от
руското дипломатическо ведомство.

https://glasove.com/novini/rusiya-nyama-samnenie-che-sasht-stoyat-zad-teroristichniya-akt-v-sevastopol-tova-varvarstvo-nyama-da-ostane-bez-posledstviya

--

Руснаците държат да представят инцидента като умишлен акт на тероризъм на САЩ.

Ако бяха обвинили украинците в тероризъм, това евентуално би се приело като достоверно.
Но не знам кой нормален би се вързал на версията за умишлена американска атака.

Съвсем очевидно Кремъл разиграва театър. Вероятно целящ да убеди вътрешната аудитория,
че Русия наистина е нападната от американците и воюва с тях.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, gmladenov said:

Съгласен. Аз и на украинските данни много не вярвам. Чета ги най-вече като индикатор за
интензивността на боевете.

По мои груби сметки, загубите в жива сила би трябвало да са 1:3 в полза на украинците.
Това е така, защото нападащата страна губи повече, а и руснаците не си жалят хората.

В Орикса някои дни стигат до 8:1 унищожени руски към украински машини, визуално потвърдени. Паралелно заминава и някакъв пропорционален брой войници, които са оперирали с тях когато са били унищожени. Отделно и украинските дронове трепят много повече руснаци отколкото руските. Туйтър ежедневно прелива от такива клипове. В дроновете поне ВСУ са постигнали значително количествено превъзходство. Рашистите често квичат за това из нета, последно четох един, който се жалваше, че само за един ден само над неговата позиция прилетели 245 вражески дрона, които трепят всичко що мърда. Масово се правят на умрели по окопите, лежат и не мърдат по цял ден, обаче пак ги хващат с топловизьори. Въобще заявката на ВСУ за достигане на 1 милион дрона на година, изглежда ще бъде постигната. Не знам какво ще правят руснята когато почнат да им налитат на рояци, нищо няма да може да си подаде носа на открито.

Редактирано от Warlord
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...