Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2024 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 минута, др-бр said:

Както казах-формално Русия владее части от Запорожка и Херсонска области. И в крайна сметка може да каже всичко на руснаците и те да му повярват. А че си има концепция е ясно. Само че не можа да се реализира. Няма да се реализира, дори Украйна да приеме исканията му, защото пак ще има отделна държава Украйна и постветското пространство няма да е част от Русия.

В думата има депутати, които са по-радикални срещу Украйна дори от него и не биха предприели такава конституционна промяна. Освен това Путин е на принципа "никакви отстъпки, за да не изглеждам слаб", а също така наличието на държава Украйна за него е неприемливо, той просто иска война до последната капка кръв, такъв му е манталитетът. Но ОК, ти мислиш, че той е склонен да преговаря без абсурдните предварителни условия, аз съм твърдо убеден, че не е така и се базирам изцяло на поведението и риториката му години наред.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2,6k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 2 минути, skorpion1980 said:

В думата има депутати, които са по-радикални срещу Украйна дори от него и не биха предприели такава конституционна промяна. Освен това Путин е на принципа "никакви отстъпки, за да не изглеждам слаб", а също така наличието на държава Украйна за него е неприемливо, той просто иска война до последната капка кръв, такъв му е манталитетът. Но ОК, ти мислиш, че той е склонен да преговаря без абсурдните предварителни условия, аз съм твърдо убеден, че не е така и се базирам изцяло на поведението и риториката му години наред.

Мнението на някакви депутати в Думата няма никакво значение. Какво приемат те няма никакво значение. Реално-самата Дума няма никакво значение. Депутатите в Думата са там, защото Путин е позволил да са депутати. Ако пожелае не просто няма да са депутати, а ще са затворници или дори поредните  жертви на дефенстрация. 

Ясни са стремежите на Путин. Ясно е, че за него Украйна не съществува. Но дори и след някакво мирно споразумение Украйна ще съществува, па макар и с орязани граници. Можем да подозираме - даже е абсолютно сигурно, че с тези предложения(ако са негови) се цели бъдещото отслабване на държавата и след реорганизация на силите да бъде погълната. Но за трети път ще кажа- в това отношение няма толкова значение дали ще му дадат Запорожие и Херсон, а дали Украйна ще се откаже да кандидатства за НАТО и дали ще приеме военните ограничения, които Русия поставя. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, skorpion1980 said:

Всичко, което пишеш, звучи логично, но при Путин логика няма.

+1000

Планът на Джонсън е смислен и приемлив и ако Русия имаше рационално-мислещо правителство,
което наистина търси да излезе от войната, би трябвало да се съгласи на подобни условия.

Проблемът е, че на Путин този план не му върши никаква работа. Даже напротив. Този план е пълно
поражение за Путин, защото той на практика нищо няма да е постигнал с войната. Така че не знам
какво ще стане. Продължавам да мисля, че замразяването на конфликта на сегашната фронтова
линия е най-вероятният изход. Някъде другата година, когато руските оръжия в складовете почнат
да свършват.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, др-бр said:

Но за трети път ще кажа- в това отношение няма толкова значение дали ще му дадат Запорожие и Херсон, а дали Украйна ще се откаже да кандидатства за НАТО и дали ще приеме военните ограничения, които Русия поставя. 

На всички им е ясно, че членство на Украйна в НАТО е единствената гаранция, че Русия няма пак да
нападне Украйна. Така че не вярвам някой да приеме условията на Путин за не-членство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, др-бр said:

Мнението на някакви депутати в Думата няма никакво значение. Какво приемат те няма никакво значение. Реално-самата Дума няма никакво значение. Депутатите в Думата са там, защото Путин е позволил да са депутати. Ако пожелае не просто няма да са депутати, а ще са затворници или дори поредните  жертви на дефенстрация. 

Ясни са стремежите на Путин. Ясно е, че за него Украйна не съществува. Но дори и след някакво мирно споразумение Украйна ще съществува, па макар и с орязани граници. Можем да подозираме - даже е абсолютно сигурно, че с тези предложения(ако са негови) се цели бъдещото отслабване на държавата и след реорганизация на силите да бъде погълната. Но за трети път ще кажа- в това отношение няма толкова значение дали ще му дадат Запорожие и Херсон, а дали Украйна ще се откаже да кандидатства за НАТО и дали ще приеме военните ограничения, които Русия поставя. 

Очевидно си силно подведен, щом мислиш, че Путин би отстъпил и милиметър от искатията си. Моля за конкретно действие или говорене на Путин, което да подсказва за намерение да отстъпи от горепосочените искания. Няма рационалност и логика при него, съответно шансът да се съгласи на преговори без предварителните условия е равен на нула. Ако трябва ще отвлече няколко стотин хиляди деца срещу изнудване на родителите им да се бият на фронта и принудителен труд за руската военна индустрия, но няма да отстъпи и милиметър от исканията си. Между другото в тези предварителни искания една от червените му линии е Украйна да се откаже за вечни времена от членство в НАТО.

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дир.бг публикува коментар за плана на Джонсън и евентуална мирна сделка на Тръмп:
https://dnes.dir.bg/na-fokus/kakvo-znachat-izkazvaniyata-na-tramp-i-boris-dzhonsan-za-kray-na-voynata-v-ukrayna

Ето части от него:

И тук трябва да се припомни, че сключването на пълноценен мирен договор (а не примирие) е едно от основните
искания на Путин за прекратяване на войната в Украйна. Става дума за договор, който предвижда международно
признаване на "новите граници" и съответно отмяна на санкциите срещу Русия.

В същото време Путин няма никакво намерение да говори за каквото и да било връщане към границите от 2022 г.,
когато неговата армия напредва и има инициативата на фронта. Напротив, той настоява да се даде на Руската
федерация цялата територия на четири региона и да се обяви неутрален статут на Украйна.

Може би обаче Кремъл би бил склонен да разглежда сегашната фронтова линия като нова граница като компромис
в замяна на мирен договор и отмяна на санкциите.

Въпросът обаче е в позицията на Украйна.

От една страна, сега е невъзможно да си представим при какви обстоятелства (освен в ситуация на пълно военно
поражение) Киев би могъл да се съгласи официално да признае загубата на територии, пише "Страна".

От друга страна, Зеленски неведнъж е заявявал, че не е съгласен със замразяването на войната и с нови "мински
споразумения". Украйна се нуждае от дългосрочен мир и гаранции, че няма да има нова война. Това е невъзможно
без пълноценен мирен договор. Гаранции за сигурност би могло да даде присъединяването на Украйна към НАТО,
но за това е необходим и мирен договор с фиксиране и международно признаване на новите граници, за да се
разсеят опасенията на някои членове на Алианса, че присъединяването на Украйна ще доведе до война с Русия.

Понастоящем нито един от представителите на украинските власти не е декларирал съгласието си за подобен
вариант (НАТО в замяна на територии).

Путин обаче е категорично против присъединяването на Украйна към НАТО. И засега няма признаци, че позицията
му по този въпрос може да се промени.

 

--

Членство на Украйна в НАТО е поражение за Путин. Неговите цели са да отслаби позициите на НАТО в Европа,
а не да ги засили. Така че Путин няма как да се съгласи на украинско членство (освен ако не е принуден).
За Украйна пък е точно обратното: единствено членството може да гарантира траен мир.

Така че двете страни в същност нямат база за компромис.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, skorpion1980 said:

Преговорите са невъзможни, защото само за започването им без каквато и да било предвидимост за успешен завършек, Путин иска първо Радата да ратифицира анексията на Крим и 4те области, включително доброволно изтегляне на ВСУ от Запорожие, Херсон и другите населени места в тях под украински контрол. А ако заради външен натиск Украйна опита да приеме тези абсурдни предварителни условия, още когато се насрочи заседание на Радата, тя ще бъде моментално щурмувана от повече хора, отколкото бяха протестиращите срещу Янукович, съответно това няма да мине. А шансът Путин да се съгласи на преговори без да са изпълнени тези предварителни условия е равен на нула!

Ако бях на мястото на Зеленски ,бих приел Крим и дотам.Но не съм ,пък ,май и Путин не е готов на такъв вариант ,да връща Донбас ,не че чисто икономически ,Русия има полза от Донбас точно ,където се прехранват с добив на въглища най вече.

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
 
2024. júl. 23.

🔵 Можете да ни подкрепите, като станете член на YouTube канала:   yt_favicon.png / @reportajotukraina   🔵 Можете да ни подкрепите с дарение през бутона "Thanks" под видеото 🔞 Последвайте ни в Телеграм за нецензурирани бойни кадри: https://t.me/RFUenglish В това видео ще разгледаме актуалните военни новини и най-интересните събития от фронтовете в Украйна през ден 880 от руската инвазия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според проучване на Ройтерс/Ипсос:

450890882_1000137934914982_9169195666592308348_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Warlord said:

Според проучване на Ройтерс/Ипсос:

450890882_1000137934914982_9169195666592308348_n.jpg

хи, хи , хи. Може би се активираха феминистите или и в САЩ мразят толкова Орбан, че ще гласуват срещу любимеца му? 😂🤣😂

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, Warlord said:

Според проучване на Ройтерс/Ипсос:

450890882_1000137934914982_9169195666592308348_n.jpg

Тръмп ще си го търси Байдън като противник.Въобще ни чакат най-оспорваните и интересни избори в САЩ / може би от Кенеди срещу Никсън/.Демократите твърде бързо се консолидираха зад Харис и нейната кандидатура рязко набира скорост. 

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

‘I know we will win – and how’: Ukraine’s top general on turning the tables against Russia

"Я знаю, что мы победим, и как победим. Вернуть Крым - реально. Мы сделаем все возможное, чтобы выйти на границы 1991 года",Сырский

Главнокомандващият украинските въоръжени сили Сирски даде интервю за The Guardian

Основни моменти:

▪️ За доставката на F-16: „Знам кога ще се случи, но не мога да кажа“. Изтребителите ще идват на разстояние до 40 км от фронтовата линия, за да не бъдат свалени.
▪️ Много е важно всички украински граждани да изпълнят конституционния си дълг.
▪️ В началото на инвазията Русия разполагаше със 100 000 войници, сега техният брой е нараснал до 520 000, а до края на 2024 г. се планира да бъдат 690 000.
▪️ От 2022 г. броят на руските танкове се е удвоил от 1700 на 3500, артилерийските системи са се утроили, а бронетранспортьорите са се увеличили от 4500 на 8900.
▪️ Искаме да спасим живота на нашите войници и не защитаваме руини до смърт.
▪️ Ще можем да реагираме добре, ако руснаците предприемат ново нападение в южната част на Запорожка област.
▪️ Имаме план за връщане на Крим. Той е реалистичен. Разбира се, без подробности, но ще направим всичко възможно да се върнем в границите от 1991 г.

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Взривили са висш руски офицер в колата му в Москва:

https://rus.postimees.ee/8065204/v-moskve-vzorvali-avtomobil-ranen-oficer-gru-soobshchili-smi-no-est-i-drugaya-versiya

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, resavsky said:

Тръмп ще си го търси Байдън като противник.Въобще ни чакат най-оспорваните и интересни избори в САЩ / може би от Кенеди срещу Никсън/.Демократите твърде бързо се консолидираха зад Харис и нейната кандидатура рязко набира скорост. 

Не мисля, че Харис има шанс, тя и Клинтън през 2016 уж водеше на Тръмп, а накрая видяхме резултата. Едно, че Кенеди младши ще й отнеме много гласове и второ Харис има тежко петно в биографията си - на младини се е издигала в средите на демократите, лягайки си с влиятелни техни представители.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, skorpion1980 said:

Не мисля, че Харис има шанс, тя и Клинтън през 2016 уж водеше на Тръмп, а накрая видяхме резултата. Едно, че Кенеди младши ще й отнеме много гласове и второ Харис има тежко петно в биографията си - на младини се е издигала в средите на демократите, лягайки си с влиятелни техни представители.

Кенеди-младши се цели в най-малоумните реднеци и конспиратори. По дефиниция неговите избиратели са тези на Тръмп и със сигурност някой, който би гласувал за Байдън или Камала не би гласувал за последната издънка на клана Кенеди. Даже още преди време се говореше, че демократтие именно на него разчитат да обере част от вота за Тръмп.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Украинската подкрепа за отстъпване на територии нараства

Делът на украинците, които подкрепят териториални отстъпки на Русия в замяна на мир, се увеличава,
сочи проучване на Киевския международен институт по социология (КИИС).

И Киев, и Москва изглеждат далеч от това да приемат започването на преговори. Въпреки това последното
проучване на КИИС, който провежда анкети за отношението на украинците към пълномащабната инвазия
на Путин от май 2022 г. насам, предполага промяна в мнението.

Проучването показва, че 32% от украинците са съгласни да отстъпят територия, за да „постигнат мир и да
запазят независимостта си“, докато през февруари тази година този процент е бил 26, а през февруари 2023г.
процентът е бил 9.

Проучването установи също, че 55% от анкетираните все още са против предаването на територии на Русия,
ако това би довело до прекратяване на войната. Това обаче е по-малко в сравнение със 74% от населението
през декември 2023 г., които са били на това мнение.

На въпроса за приемливите сценарии за мир, 62% от анкетираните отговарят, че възвръщането на всички
окупирани територии и присъединяването към ЕС, без членство в НАТО, би било приемливо.

Второто най-популярно предложение - 53% - е отстъпването на контрола върху Донецка и Луганска област,
както и върху Крим, но възвръщането на пълния контрол върху Херсонска и Запорожка област и
присъединяването към НАТО и ЕС.

https://www.vesti.bg/sviat/ukrainskata-podkrepa-za-otstypvane-na-teritorii-narastva-6204519

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skorpion1980 said:

Не мисля, че Харис има шанс, тя и Клинтън през 2016 уж водеше на Тръмп, а накрая видяхме резултата. Едно, че Кенеди младши ще й отнеме много гласове и второ Харис има тежко петно в биографията си - на младини се е издигала в средите на демократите, лягайки си с влиятелни техни представители.

Чернокожа, но минимум цветна и жена и значително по-млада от Тръмп...... Сега вече я мерят равна с него даже и с 2 процента повече....Цялата стратегия на Тръмп, стилът му на чукундур и мачо отива по дяволите....Всеки го знае какъв е простак с жените. Ако не, то от това се вижда как се държи с женаси и тя как го "уважава". Всичко кето можеше да си позволява срещу оня нещастен старец, сега и да иска не може, защото няма да е политически коректно....Така, че демократка ще имат американосите....За най-голямото съжеление на консервативите, автократите, диктаторчетата и лично на Орбан.....СМСМ😂🤣😂

  • Харесва ми! 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, skorpion1980 said:

Не мисля, че Харис има шанс, тя и Клинтън през 2016 уж водеше на Тръмп, а накрая видяхме резултата. Едно, че Кенеди младши ще й отнеме много гласове и второ Харис има тежко петно в биографията си - на младини се е издигала в средите на демократите, лягайки си с влиятелни техни представители.

Сега сме 2024 година.Съвсем друга е ситуацията. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.07.2024 г. at 15:43, skorpion1980 said:

В думата има депутати, които са по-радикални срещу Украйна дори от него и не биха предприели такава конституционна промяна. Освен това Путин е на принципа "никакви отстъпки, за да не изглеждам слаб", а също така наличието на държава Украйна за него е неприемливо, той просто иска война до последната капка кръв, такъв му е манталитетът. Но ОК, ти мислиш, че той е склонен да преговаря без абсурдните предварителни условия, аз съм твърдо убеден, че не е така и се базирам изцяло на поведението и риториката му години наред.

В един момент ,даже българските путинисти ,въведоха една теория ,че Русия ,нямала ,да завзема цялата Украйна ,а щяла да остави западните и области ,които те наричат Галичия ,с някаква самостоятелност ,че едва ли ,ще ги подарят на Полша ,тъй ,като този  ,който владеел тази област в исторически план не прокопсал.Явно от Москва ,така са им наредили ,да говорят тогава,но днес изоставиха тази теза и отново си говорят за присъединяване на цяла Украйна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, todorg said:

Русия ,нямала ,да завзема цялата Украйна ,а щяла да остави западните и области ,които те наричат Галичия ,с някаква самостоятелност

Галиция никога не е била част от Русия...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, scaner said:

‘I know we will win – and how’: Ukraine’s top general on turning the tables against Russia

"Я знаю, что мы победим, и как победим. Вернуть Крым - реально. Мы сделаем все возможное, чтобы выйти на границы 1991 года",Сырский

Главнокомандващият украинските въоръжени сили Сирски даде интервю за The Guardian

Основни моменти:

▪️ За доставката на F-16: „Знам кога ще се случи, но не мога да кажа“. Изтребителите ще идват на разстояние до 40 км от фронтовата линия, за да не бъдат свалени.
▪️ Много е важно всички украински граждани да изпълнят конституционния си дълг.
▪️ В началото на инвазията Русия разполагаше със 100 000 войници, сега техният брой е нараснал до 520 000, а до края на 2024 г. се планира да бъдат 690 000.
▪️ От 2022 г. броят на руските танкове се е удвоил от 1700 на 3500, артилерийските системи са се утроили, а бронетранспортьорите са се увеличили от 4500 на 8900.
▪️ Искаме да спасим живота на нашите войници и не защитаваме руини до смърт.
▪️ Ще можем да реагираме добре, ако руснаците предприемат ново нападение в южната част на Запорожка област.
▪️ Имаме план за връщане на Крим. Той е реалистичен. Разбира се, без подробности, но ще направим всичко възможно да се върнем в границите от 1991 г.

 

Е то какво излиза. Вместо да намалявали тебсе увеличавали. Баси  пропагандата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я кажете каква е ситуацията, че не следя много-много събитията, а чувам, че пак ще спират износа на бензин от Русия. Атакуват ли още украинците с дронове руските рафинерии, или има някакво затишие?

На deepstatemap се вижда доста бързо напредване на руснацте към Покровск. Да не са се отказали укранците да защитват Донецка област?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, makebulgar said:

Я кажете каква е ситуацията, че не следя много-много събитията, а чувам, че пак ще спират износа на бензин от Русия. Атакуват ли още украинците с дронове руските рафинерии, или има някакво затишие?

На deepstatemap се вижда доста бързо напредване на руснацте към Покровск. Да не са се отказали укранците да защитват Донецка област?

Атакуват си доста редовно. От края на май месец на вътрешния пазар бензина се е качил с 44%.

https://t.me/insiderUKR/79425

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, scaner said:

Атакуват си доста редовно. От края на май месец на вътрешния пазар бензина се е качил с 44%.

https://t.me/insiderUKR/79425

Ами май в последно време смениха таргета и повече атакуват нефтобази.За тях пък руснаците съвсем нямат ПВО.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, resavsky said:

Ами май в последно време смениха таргета и повече атакуват нефтобази.За тях пък руснаците съвсем нямат ПВО.

А как стои въпроса с концентрацията на сили - военни и техника? И при двете страни. Къде има напредък на Русия, с колко, какво се очаква в близките дни според текущото развитие на ситуацията? 

Очаква ли се скоро украинците отново да се изтеглят от някои по-важни позиции и успели ли са някъде да напреднат те самите? 

Като цяло какво ще се случи в близките седмици според по-реалистичните прогнози на анализаторите, изключвайки пропагандаторите от двете страни? 

Редактирано от Димитър Йорданов
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...