Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

Римляните разглеждали своята държава като res publicum, т.е. обществена вещ, дело, нещо принадлежащо на целия народ. Историята също е принадлежала на самия народ - описвали се важни събития за римската държава, като войни и заговори. Но в началото на новата ера настъпил обрат, макар и с блестящ завършек белязан от ист. съчинения на Тит Ливий и Тацит. Римската република бавно и уверено поела пътя от република към монархия. И въпреки че дори готвещия се да изригне Везувий не успял да намали интереса към четенето на Ливий у Плиний Млади, то неговия приятел Светоний вече прокарвал нов път. Скоро на бял свет се появило съчинението на Светоний "12-те цезари" - биографиите на първите 12 римски императори. В тях се описвали живота и делата на принцепсите и вече историята на самата държава започнала да слива с живота на нейните божествени императори.

Последвали биографии на римските императори управлявали между 117 до 284г., т.е. от управлението на Адриан до Карин и Нумериан. Авторите на тези произведения са Елий Спартиан (лат. Aelius Spartianus), Юлий Капитолин (лат. Iulius Capitolinus), Вулкаций Галикан (лат. Vulcacius Gallicanus), Елий Лампридий (лат. Aelius Lampridius), Требелий Полион (лат. Trebellius Pollio) и Флавий Вописк (лат. Flavius Vopiscus). Личността и авторството на тези лица е твърде спорна. Немския учен Херман Десау дори изказал хипотезата, че биографиите СА написани от един автор, който е живял в края ІVв., а не от 6 различни автора живели по време на споменатите в жизнеописанията императори Диоклециан и Константин. Неговите аргументи са, че за тези 6 автора не е известно нищо друго, стилът им е твърде спорен, използвани са извори от ІVв. Като напр. Аврелий Виктор и Евтропий и някои от персонажите са на лица които са се издигнали едва през ІVв. Според други се касае за 6 различни автора, но за един общ редактор. За първи път биографиите СА били напечатани в Милано през 1475г. (Вж. жизнеописанито на имп. Вер написано от Юлий Капитолин на български )

С Амиан Марцелин и Йорданес залязла традицията историята да е на народи и събития, а вече станала само на владетели - Теофановия продължител, Псел, Хониат, Глегора, Пахимер, Айнхард, Нотикер Пелтека ... вече писали история на императорите - източни и западни, само на един или на няколко.

Буржуазните революции не само снели царе и крале от техните тронове, но и върнали някогашната традиция историята да не е биография на владетеля, а история на народи и събития.

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител
Публикувано

Може би към последните автори на историята на народи и събития трябва да причислим и Йероним, който описва падането на Рим. Сещам се и за друг автор - Плутарх, но той е малко встрани от това, което са писали другите автори.

  • Потребители
Публикувано

Плутарх пише в областта на историята основно биографии на личности. Най-голямата поредица са т.нар "Успоредни животописи" - тя съдържа 23 двойки биографии и още 4 самостоятелни.

От успоредни е изгубена двойката Сципион Аэпикански-Епаминонд, а от единичните - от Август до Вителий, на Хезоид, Л Пиндар, Леонид и философа Кратес.

Освен това има заживота и делата на Александър Велики и изрецения на царе и полководци.

  • 3 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!