Отиди на
Форум "Наука"

25% анатолийско-византийски компонент в съвременните българи.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 14 часа, Кухулин said:

А как стоят тези сметки с другите европейски народи?

Не съм гледал за всички, но съм чувал, че при повечето европейски народи си гравитира към 1% Източна Азия. Което е доста вероятно и noise effect. В Европа със сигурност най-много такива елементи могат да се намерят в Унгария, Молдова, Украйна, Румъния, все по номадското трасе разположени. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 327
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
On 19.10.2024 г. at 15:21, dario said:

Обърни внимание обаче на епохата - Бояново са Early Bronze age. Тук говорим за събития между края на Бронза и началото на Желязото.

Ето какво заварваме от наличните проби от наша територия:

Middle-Late Bronze age: 57% Yamna, 33% EEF, 5% CHG, 3% WHG

Early Iron Age: 77% EEF, 20% Yamna, 2% CHG

Ако нашата Middle-Late Bronze age популация се е смесила с популация, която прилича на Гръцкия неолит сме относително близо до истината:

  • Yamna: 28.5%
  • EEF: 65.5%
  • CHG: 3.25%
  • WHG: 1.5% 

Обаче популация, която да прилича на гръцкия неолит между края на Бронза и началото на Желязото не съществува. И нито микенците нито минойците могат да изкарат сметката сами по себе си.

Най-задоволителното обяснение в края на крайщата ми се струва, че траките идват като готов микс и не представляват смес с предходни донорни популации на Балканите. А вече къде и как е станала техния първоначален микс - остава мистерия за бъдеще. 

 

 

Dario,

Не знам ти откъде ги вадиш тия цифри и как ги вадиш...

Давай поне малко инфо. Препратки , публикации и прочие. Ако ти сам си правиш сметките през Г25, пак съм ОК.. Няма лошо..

Това за кавказкия елемент на Балканите - то няма дори смисъл много да го коментираме.. Автохон даде прилични коментари по въпроса..  Микса явно че не става в Кавказ, по скоро е някъде по Източна Европа и териториите на Ямная..

Аз си имам вече моите залитания и предпочитания, тоест изградил съм си някакво мнение.. Това с индоевропейците и славяните няма нищо, ама абсолютно нищо с другите ни наши любимци, наречени "прабългарите"... Едните и другите са токова далеч колкото Япония и Англия.. Или да речем Полша....

Относно Кавказ: вече доста приказки се изприказваха.. можеш ли уважаеми Дарио да обосновеш някак си защо процента на тия кавказци е 20 или 30? Без значение на точното число .. Откъде ти вадиш подобни данни ? Аз много се съмнявам в подобно.. Моля те докажи или поне малко дай източник на твоите информации..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, dario said:

Не съм гледал за всички, но съм чувал, че при повечето европейски народи си гравитира към 1% Източна Азия. Което е доста вероятно и noise effect. В Европа със сигурност най-много такива елементи могат да се намерят в Унгария, Молдова, Украйна, Румъния, все по номадското трасе разположени. 

Ако общият фон е 1%, то логиката предполага да го извадим от българския компонент, за да "изчислим" прабългарите. Тоест 2% - 1% = 1%.

Относно шума в измерването (стандартните отклонения) недей да мислиш, че нашите 2% са по-точни от европейския един процент. Същата работа. Моделите, базирани на f4 (вкл qpAdm) не са много добри в малките стойности. За Г25 да не говорим. Например в модела, който пуснах преди време на Стоят Денев, даже 13.6% кавказки алани са със z = 1.62, което строго погледнато не отговаря на никакви научни стандарти за достоверност:

iE7qWXG.png

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...