Отиди на
Форум "Наука"

Падания на китайски ракети в населени места


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Китай успешно изстреля космически телескоп, но компоненти от ракетата паднаха в населено място

2024-china-svom-mission-1024x509.jpg

Снимка от съботното изстрелване. Photo credit : CNSA

24 юни 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. В събота, на 22-ри юни, Китай успешно изстреля ракета “Лонг Марч-2С” с френско-китайски космически телескоп. Но изстрелването стана известно не със самата мисия, а че броени минути по-късно бе разпространено видео, на което се вижда, че първата степен от ракетата пада в населено място и хората се разбягват панически.

На видеото също така се забелязва, че от падащата степен излиза оранжев дим. Този цвят е характерен за горивото, наречено хептил или още асиметричен диметилхидразин. В комбинация с окислител (диазотен тетроксид) горивото се самозапалва спонтанно (нарича се още хиперголично гориво). Именно заради самозапалването хиперголичните горива се използват широко в космонавтиката, тъй като няма нужда от специални запалители. Обикновено се внедряват на третите степени на ракетите, които работят във вакуум, на пилотираните кораби “Союз”, “Старлайнър” и “Крю Драгън”, на спускаемите апарати за Луната и Марс.

Хиперголични горива в миналото се използваха широко и на първите степени на американските и руските ракети като “Титан” и “Протон”. Ракетите “Титан” са пенсионирани, а “Протон” е в процес на пенсиониране в полза на новата “Ангара”. Китайците също разработват ракети, които не са хиперголични, но старите все още се използват активно.

Проблемът с хептила е, че е силно токсичен – четири пъти по-отровен от циановодородната киселина. В ограничени количества е канцероген и в биологичната практика се използва като надежден индуктор на ракови заболявания при плъхове. Ако случайно го вдишате, ще установите, че мирише на развалена риба – ето защо руснаците наричат това гориво “вонючка”. В Китай хиперголичните ракети редовно падат върху населени места, но освен западните медии никой не обръща внимание.

Иначе изстрелването на мисията е успешно. Космическият телескоп се нарича SVOM (SVOM) и е разработен съвместно от Китайската академия на науките, Китайската национална космическа администрация и Френската космическа агенция. Задачата му е да открива и характеризира гама-лъчеви избухвания, като особен фокус пада върху тези с голямо червено отместване (z > 5), защото те дават информация за процесите, протичащи в ранната Вселена.

Видеозапис от изстрелването този уикенд:

https://cosmos.1.bg/space/2024/06/24/china-launches-svom/

  • Администратор
Публикува

Благодаря ти за информацията.

Това, че падат на населени места има ли как да се коригира или в техния случай е неизбежно поради технически ограничения?

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!