Отиди на
Форум "Наука"

Именник на българските владетели - дискусия


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 16 часа, D3loFF said:

Да, твоя въпрос остана малко игнориран поради дискусията. Ами китайците попринцип си твърдят, че календарът си е тяхно изобретение, но ако се търси възможност да е привзет, нали чисто хипотетично, то това нормално би било да е от по-стар народ, който вече го е бил развил и просто чрез контакти им го е предал. Сега народите, които са по-стари от тях и са развивали календарни системи не са много. 

Българският календар превъзхожда китайският ,тъй  като там е изчислено много точно ,загубата на време за обиколката на Земята около слънцето и не се налага ден компенсация 4 години и невисокосни столетни години ,като уж съвършеният Грегориански ,а си имаха друг метод ,по който по хитроумен начин компенсират изоставането ,без да се добавят или вадят дни ,но книгата или съм я заел на някой или не мога  ,да я открия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, todorg said:

а си имаха друг метод ,по който по хитроумен начин компенсират изоставането ,без да се добавят или вадят дни

Еми като гледат Слънцето и броят изгревите и залезите не им трябва нищо да компенсират с високосни дни. Но пък си трябват професионални наблюдатели на Слънцето и трябва да им се плаща заплата. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.07.2024 г. at 10:05, БатеВаньо said:

Възможно е словореда да е ала Йода или в стихотворна стъпка, или случайно Хайку:

 

При този Борис, българите, покръстени в годините бяха. 😀

Глагола съм в минало време би изглеждал така - те беху

Не е чак толкова зле:) Инверсия в изречението, нищо особенно.

Често в страдателен залог, като в „убияни бьiшен“.

Мен повече ме притеснява първата дума. В ст.б. не открих „сеи“, а само „се“.

Въпросът е дали в оригинала е било писано нещо като „ се иже Борисъ“, 

т.е Борис, който покръсти българите...  „Отче наш, Иже еси на небесе́х!“

 или „се и же Борисъ“, Всички, този Борис и българите се покръстиха...

Значението може доста да варира от това в преписа на руски.

сеи же Борисъ болгары кр(с)тилъ е(с) в лѣ(т) етхь бехти.“

Послената част бехти...

Това доста напомня строежа на старобългарска първична глаголна форма.

1. Глаголи с -ова-

1.1. -ова- се явява след корен на първичен глагол, завършващ на съгласна, напр. решти--> рековати 

.........................

 бости--> бода, бодна - бодвам

ръвати--> ръва (диал.), ръвам, ръфам, ръвна – ръфвам

рюти--> рева, ревна – реввам

прѣти-->пера, pref.пера, перна – первам

...............

2. Словообразувателни двойки с изчезнали глаголи, напр. дъждь > дъждати

................

– Изчезване на част от старите итеративни и мултипликативини глаголи или преосмисляне на значението им, напр.

*letnЄti, летѣти, -тиши--> лѣтати à летя – pref.летя – pref.литам, летна (диал.), литна – литва

 

Накрая малко за тюrколюбивите...

Бек--> бекх--> бехти,(малко спекулации с бъхтя:)),  „В годините, в които управлява“. 

Покръстването едва ли се е случило от раз и повсеместно.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Янков said:

Нито превъзхожда някой календар, нито е по-долу от тях, поради простата причина че изобщо не знаем какъв е бил. Бълнуванията на някои хора не са факт.

Има си го българският календар и е подобен на китайският , или по скоро обратното по 12 години всяка назована с животно.Това ,че ти не го знаеш или си нихилист е друг проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, makebulgar said:

Еми като гледат Слънцето и броят изгревите и залезите не им трябва нищо да компенсират с високосни дни. Но пък си трябват професионални наблюдатели на Слънцето и трябва да им се плаща заплата. 

Трябва  ,да имаш начална точка в която ,да измериш изгрева и след 365 дни тази точка ще съвпада , приблизително но това не е константа Земята при въртенето около Слънцето ,изпитва влиянието на другите космически тела ,които се въртят по тяхна си орбита и понякога  ,незабележимо един оборот е по къс или по дълъг.След 100 години тази точка ,ще се е изместила.Не е толкова просто това.

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, todorg said:

Трябва  ,да имаш начална точка в която ,да измериш изгрева и след 365 дни тази точка ще съвпада , приблизително но това не е константа Земята при въртенето около Слънцето ,изпитва влиянието на другите космически тела ,които се въртят по тяхна си орбита и понякога  ,незабележимо един оборот е по къс или по дълъг.След 100 години тази точка ,ще се е изместила.Не е толкова просто това.

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Движения_на_Земята

Обикаляне на Земята около Слънцето[редактиране | редактиране на кода]

Както и останалите 7 планети от Слънчевата система Земята обикаля около Слънцето по път, който има форма на елипса и се нарича земна орбита. Според законите на Йохан Кеплер в единия от фокусите на тази елипса се намира Слънцето. Земята прави своята пълна обиколка около Слънцето за 365 дни, 5 часа, 48 минути и 46 секунди. Този период се нарича тропическа година. Установяването на това земно движение в Слънчевата система е открито от полския астроном Николай Коперник.[1]

 

Проблема е ,че един оборот не е точно 365 дни... така че коригирайте си представите защо са необходими корекции , високосни години и т.н.

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Tomata said:

Не е чак толкова зле:) Инверсия в изречението, нищо особенно.

Често в страдателен залог, като в „убияни бьiшен“.

Мен повече ме притеснява първата дума. В ст.б. не открих „сеи“, а само „се“.

Въпросът е дали в оригинала е било писано нещо като „ се иже Борисъ“, 

т.е Борис, който покръсти българите...  „Отче наш, Иже еси на небесе́х!“

 или „се и же Борисъ“, Всички, този Борис и българите се покръстиха...

Значението може доста да варира от това в преписа на руски.

сеи же Борисъ болгары кр(с)тилъ е(с) в лѣ(т) етхь бехти.“

Послената част бехти...

Това доста напомня строежа на старобългарска първична глаголна форма.

1. Глаголи с -ова-

1.1. -ова- се явява след корен на първичен глагол, завършващ на съгласна, напр. решти--> рековати 

.........................

 бости--> бода, бодна - бодвам

ръвати--> ръва (диал.), ръвам, ръфам, ръвна – ръфвам

рюти--> рева, ревна – реввам

прѣти-->пера, pref.пера, перна – первам

...............

2. Словообразувателни двойки с изчезнали глаголи, напр. дъждь > дъждати

................

– Изчезване на част от старите итеративни и мултипликативини глаголи или преосмисляне на значението им, напр.

*letnЄti, летѣти, -тиши--> лѣтати à летя – pref.летя – pref.литам, летна (диал.), литна – литва

 

Накрая малко за тюrколюбивите...

Бек--> бекх--> бехти,(малко спекулации с бъхтя:)),  „В годините, в които управлява“. 

Покръстването едва ли се е случило от раз и повсеместно.

 

 

 

Борис покръсти българите, излетя и бъхти.

Ей, разгадахте го най-после, бравос! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, todorg said:

Има си го българският календар и е подобен на китайският , или по скоро обратното по 12 години всяка назована с животно.Това ,че ти не го знаеш или си нихилист е друг проблем.

Кандидатствам за титлата нихилист на годината.

Обаче би ли ми обяснил какъв точно е бил календара? Лунен интерколарен, слънчев, слънчев без високосна година, слънчев с високосна година, слънчев с коригируема високосна година. Ние незнаещите се интересуваме от такива подробности.

И много те моля, не ми обяснявай че е обявен от Юнеско през 1967 година за най-точния календар в историята на човечеството, защото тогава ще те питам кой е внесъл проекто-предложението за това гласуване, на коя дата внесено и на коя дата е гласувано. Аз съм ги търсил тези данни и познай резултата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Борис покръсти българите, излетя и бъхти.

Ей, разгадахте го най-после, бравос! :)

Ти го каза:)

Иде реч за формите на глаголите и окончанията, както и евентуално настъпилите промени. То е ясно, че не се чете мотамо и дословно. 

Дай някоя идея за „сеи“ ако ти хрумва нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Tomata said:

То е ясно, че не се чете мотамо и дословно.

Вашето четене е кашословно и буламачословно. Никакъв опит за мисъл и болезнено лоша лингвистика. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Tomata said:

Ти го каза:)

Иде реч за формите на глаголите и окончанията, както и евентуално настъпилите промени. То е ясно, че не се чете мотамо и дословно. 

Дай някоя идея за „сеи“ ако ти хрумва нещо.

Аз го казах, но достижението е общо!

Каква идея да ти давам? Показателно местоимение. Но ако искаш да ти предложа някаква фантасмагория, то ето, заповядай: императив на глагола сея.

Сей, Борисе, покръсти българите, полети и бъхти!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, sir said:

Аз го казах, но достижението е общо!

Общо? Няма такова нещо. Откъде накъде!

 Аз се разграничавам тотално от всякакви псевдо-тълкувания на Преписката на Тодор Доксов различни от:

1. предложеното от @К.ГЕРБОВ и после повторено от @БатеВаньо за първата дума - лѣ(т) етхь = лѣтехъ

2. предложеното от мен: бехти = бігти

лѣ(т) етхь бехти = лѣтехъ бігти

Не че особено ми пука, чия заслуга би било, понеже аз нямам какво да печеля от история, но смятам за несериозно всяко друго обяснение, особено при положение, че думите ги има налични и отговарят точно и по логика и по начин на използване в контекста. Това, че никой не ги е видял за няколко десетилетия или да го кажем по-точно не е искал да ги види поради търсене на някакви измислени календарни термини под път и над път или други фантасмагории си е лично негов проблем.

По този въпрос това ми е официалната позиция!

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, D3loFF said:

Общо? Няма такова нещо. Откъде накъде!

 Аз се разграничавам тотално от всякакви псевдо-тълкувания на Преписката на Тодор Доксов различни от:

1. предложеното от @К.ГЕРБОВ и после повторено от @БатеВаньо за първата дума - лѣ(т) етхь = лѣтехъ

2. предложеното от мен: бехти = бігти

лѣ(т) етхь бехти = лѣтехъ бігти

Не че особено ми пука, чия заслуга би било, понеже аз нямам какво да печеля от история, но смятам за несериозно всяко друго обяснение, особено при положение, че думите ги има налични и отговарят точно и по логика и по начин на използване в контекста. Това, че никой не ги е видял за няколко десетилетия или да го кажем по-точно не е искал да ги види поради търсене на някакви измислени календарни термини под път и над път или други фантасмагории си е лично негов проблем.

По този въпрос това ми е официалната позиция!

Тоест за теб е нормално от оригиналния текст да се изтрият една две букви, да се размести тук-там нещо, и някоя буква да се замени, така че да ти звучи правдоподобно на някои славянски език. 

Те това си е чиста проба манипулация и псевдонаука. И колкото и да викаш "Аз се разграничавам тотално от всякакви псевдо-тълкувания..." онова, което пишеш и прегръщаш е именно псевдонаука. Псевдоучените прокламират именно това: "Аз правя наука, а не псевдонаука, и учените това не го разбират, и учените десетилетия и столетия не са успели да решат проблемите, които аз решавам с щракване на пръстите."

Само губиш време и на себе си и на останалите, което си е тролене. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, makebulgar said:

Тоест за теб е нормално от оригиналния текст да се изтрият една две букви, да се размести тук-там нещо, и някоя буква да се замени, така че да ти звучи правдоподобно на някои славянски език. 

1. Това не е оригиналният текст, а преписка на препис. 

2. Ти явно тотално не разбираш, че една дума може да има различни форми в различните славянски езици, а и естествено не само в тях, но и във всички други езикови семейства. Това впрочем е изумително. 

3. Не знам, аз дадох обяснение на цялото словосъчетание. Ти какво направи? Опитваше се да ни продаваш несъществуващи неща. 

Преди 18 минути, makebulgar said:

Само губиш време и на себе си и на останалите, което си е тролене

Има един, който троли, ама май не съм аз. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, makebulgar said:

Вашето четене е кашословно и буламачословно. Никакъв опит за мисъл и болезнено лоша лингвистика. 

Жлъчните съждения нямат никакво отношение към темата, но новобългарския в горните сентенции е на завидно ниво:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, sir said:

Аз го казах, но достижението е общо!

Каква идея да ти давам? Показателно местоимение. Но ако искаш да ти предложа някаква фантасмагория, то ето, заповядай: императив на глагола сея.

Сей, Борисе, покръсти българите, полети и бъхти!

Стига с това бъхти де! Писал съм „бек“, точно както в „сюбиги“ учените глави са прочели началник на войската. 

Пс. В старобългарския речник няма такова показателно местоимение. Във връзка с това и с другите допуснати неточности в преводите на руски, си позволих да се усъмня, че „сеи“ е правилният превод.

Другият вариант е в лѣ(т) етхь бехти“ си остава както си е, а ние закриваме дебата, докато Макето не разчете „годината на бика“ от „секретния“ му език:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, Tomata said:

Пс. В старобългарския речник няма такова показателно местоимение. Във връзка с това и с другите допуснати неточности в преводите на руски, си позволих да се усъмня, че „сеи“ е правилният превод.

Ами може би е хубаво да погледнеш и в староруския. Все пак преписите са руски.

http://oldrusdict.ru/dict.html

Вярвам, ще се оправиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, sir said:

Ами може би е хубаво да погледнеш и в староруския. Все пак преписите са руски.

http://oldrusdict.ru/dict.html

Вярвам, ще се оправиш.

Това ли имаш предвид? 

 

 

СИИ   СИЯ
СИѤ
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Вярвам, ще се оправиш.

Мерси за линка, „сеи“ има значи няколко изписвания, нещо като диалекти .

494730031_.jpeg.5ffed393ccc494805f464e613137695d.jpeg

 

Та, „се иже“ или „сеи же“ изглежда са равнозначни.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.07.2024 г. at 2:15, D3loFF said:

П.П. Аз нямам против, ако желаеш да си защитиш хипотезата вържи нещата логически, по смисъл и хронологично в един пост и ги изложи както си е му реда.

Да пробваме тогава. Ако успея да те убедя ще си смениш обаче снимката на аватара с тази на C-3PO, съгласен ли си?:)

                                                     

                                                      Tukulti-Ninurta m Ancient Assyrian
Means "my trust is in Ninurta", from Akkadian tukul tu meaning "trust, faith" and the god's name Ninurta. This was the name of a 13th-century BC king of the Assyrian Empire.

                                                            Ави тохолъ житъ лѣт. ҃т. рѡд ему Дуло. а лѣт ему дилѡмъ твирем.

                                                                                                                      East: ܕܵܘܠܲܬ(' do: lat) Definition: the Government , the ruling power , the State ,                                                                                                                                                                                                    the Administration

                                                          (' e va: )     to spring forth , to gush forth , to abound , to bring forth ,

                                                                             to rise up (as from a source) , to well up , to spurt (abundantly ?) , to seep out

                                                           

Времевия разлом да не те притеснява, има засв. приемственост при асс. владетели носили имената на прадедите си 1000г. назад във времето. 

 

.......................

                                                     Кормисошь. ҃зі. лѣт. рѡд ему Вокиль. а лѣт ему шегоръ твиремь. Сïи же княз измѣни рѡд Дулов.           

                                                                                                                                East: ܘܲܟܝܼܠ(' wa ki:lDefinition: 1) a deputy , an agent , a proctor , a trustee ,

                                                                                                                                                      one employed to manage the affairs of another     

Така, както вече писахме, и сред научните среди има хипотеза за значението на родът Дуло, че е по-скоро някакъв административен термин. Мога да дам и задоволително обяснение за наместника Органа и родът му Ерми, но засега не съвпада така добре с контекста, както горните два. Ще допълня, като открия нещо по-точно.  

рекше Вихтунь. Винех. ҃з. лѣт. а рѡд ему Ѹкиль.

From the Hebrew form סַרְגּוֹן (Sargon) of the Akkadian name Sharru-ukin, from šarru meaning "king" and kīnu meaning "legitimate, true". This was the name of the first king of the Akkadian Empire, beginning in the 24th century BC. It was also borne by the 8th-century BC Assyrian king Sargon II, who appears briefly in the Old Testament. The usual English spelling of the name is based on this biblical mention, applied retroactively to the earlier king.

Ако следваме горната логика излиза, че Винех отново става легитимен, истински владетел.

Ако е вярно, ето ти сериозна причина българските владетели да са настояли да ги впишат за наследници на асир. династии в книгата на царете, а не в каква да е друга случайна. Дали с право или не, не мога да кажа, но е факт, който не можем да отхвърлим само с някаква нелепа грешка на писаря.

Да кажем, това горе са само случайни съвпадения до тук и продължаваме с писаното чено на бяло. Освен в асир. в именника имаме и

 

Keiser von Bulgarien (Цар на българите) и Rex Caldeorum (Крал на халдеите).

642013164_.jpeg.efd84bfb49f23732a5fb3a0498f6a97b.jpeg

Връзки по линията български владетели – Caldeorum /Трапезунд/.

„1/ цар “Йоан Комнин Дука Ангел Врана Палеолог” или “Смилец ІІ” /1298-1299 г./
По майка е Комнин и Палеолог. Родовите владения на Комнини са в “Халдея” /Трапезунд/, а Палеолог са управляващата династия в Константинопол. Отделно е и Врана, а това е един от видните родове на Халдея /Трапезунд/. Интересното е, че връзка на българския владетел с права над “Халдея” /Трапезунд/ спокойно може да се съдържа по линията цар “Смилец ІІ” /Йоан Комнин Дука Ангел Врана Палеолог/ - “Смилцена”, неговата майка, която е издънка на родове пряко свързани със земите на тема “Халдея” /Трапезундска империя/ .“

Врана,.. верени алем.., трапезунд.. трапезица

Ето и още малко исторически източници, тези за „хазарите са българи“ няма пак да ги поствам, но ги имай в предвид.

 "При този цар Константин дойдоха българите през река Дунав. Многочислени, даже безбройни, те (българите) изпълниха цялата земя дори до Драч .... тъй като българите и персите и влъхвите са едно и също и всички те са на тази земя преселници" - откъс от: "Национална библиотека Кирил и Методий".

 

Кои са влъхвите, надявам се знаеш. Та въпросните асир. народи са мигрирали през Кавказ след покоряването на неоасир. империя от въпросния Навуходоносор или най-късно след унищожаването и от медите и персите.

Освен това има още много лингвистични, фолклорни и даже генетични сходства ако щеш, м/у днешните асирийци и българи, поствал съм сумати пъти в други теми. Няма да се повтарям, а и много ще разводним темата. 


 


 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Династията в Именника на българските ханове

от европейска гледна точка

 

Йордан Табов, ИМИ – БАН

 

Резюме. В съвременната историческа наука преобладава мнението, че „пра-българите” – народът на описаната в Именника на българските ханове династия – е от азиатски произход. В същото време генетичните изследвания показват, че „азиатските гени” сред съвременните българи са пренебрежимо малко. Резултатите от тези изследвания са импулсът за търсене на нова теза за произхода на „пра-българите”; тук е представена хипотезата, че „пра-българите” са били от народите, определяни в науката като „готи”.

Табов, Й. Династията в Именника на българските ханове от европейска гледна точка. Родознание/Genealogia 3-4, ХХV (2020), 19-35. ISSN 0861-9573.

Тази статия може да бъде намерена в Academia.edu

Потърсете в И-нет.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.07.2024 г. at 12:25, ДеДо Либен said:

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Движения_на_Земята

Обикаляне на Земята около Слънцето[редактиране | редактиране на кода]

Както и останалите 7 планети от Слънчевата система Земята обикаля около Слънцето по път, който има форма на елипса и се нарича земна орбита. Според законите на Йохан Кеплер в единия от фокусите на тази елипса се намира Слънцето. Земята прави своята пълна обиколка около Слънцето за 365 дни, 5 часа, 48 минути и 46 секунди. Този период се нарича тропическа година. Установяването на това земно движение в Слънчевата система е открито от полския астроном Николай Коперник.[1]

 

Проблема е ,че един оборот не е точно 365 дни... така че коригирайте си представите защо са необходими корекции , високосни години и т.н.

Не всеки път  е еднаква тази орбита планетите при въртенето си излизат в различни конфигурации и си въздействат гравитационно една на друга ,да го кажем има промяна всяка година с микросекунди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Tomata said:

Да пробваме тогава. Ако успея да те убедя ще си смениш обаче снимката на аватара с тази на C-3PO, съгласен ли си?:)

Аз и с Джар-Джар Бинкс ще си сменя аватара, ако ме убедиш, но като гледам логиката и посоката на разсъжденията скоро няма да стане.

Самият факт, че се опитваш да обясниш родовете означава, че ти търсиш директно произход, а не обяснение на календара. Само че календарът и произхода са две различни неща, които естествено не са задължително свързани помежду си. Ясно е че има две възможности - календарът да е собствен или да е привзет. Но ние не знаем кое от двете е. Затова първо трябва да обясним термините от Именника и после в следствие на това да търсим обяснения за произход. Не може да поставяме каруцата пред коня, нали така?

Да обясняваме родовете какво може да значат не е за тази тема, а за темата Произход на българите, така че тази хипотеза не е за тук. Особено при положение, че термините не видях да ги обясняваш в написаното, само родовете.

Преди 2 часа, Tomata said:

Ако е вярно, ето ти сериозна причина българските владетели да са настояли да ги впишат за наследници на асир. династии в книгата на царете, а не в каква да е друга случайна. Дали с право или не, не мога да кажа, но е факт, който не можем да отхвърлим само с някаква нелепа грешка на писаря.

Да, ако има с какво да го засечеш. Някой друг документ или нещо. Аз термините например ги засякох с гръцката библия и от там изведох, че авторът се е объркал, защото думите са буквално същите.

Преди 2 часа, Tomata said:

Keiser von Bulgarien (Цар на българите) и Rex Caldeorum (Крал на халдеите).

Преди 2 часа, Tomata said:

 "При този цар Константин дойдоха българите през река Дунав. Многочислени, даже безбройни, те (българите) изпълниха цялата земя дори до Драч .... тъй като българите и персите и влъхвите са едно и също и всички те са на тази земя преселници" - откъс от: "Национална библиотека Кирил и Методий".

Това отново е търсене на произход, а не обяснение на Именника. Да, тези източници са важни и много много интересни, но отново не са за тази тема. Но ако трябва да си позволя коментар - халдеите са вавилонци, не асирийци, което отново показва, че хората по онова време не са правели разлика много много между халдеи, перси, асирийци, шумери, парти и т.н.

Преди 2 часа, Tomata said:

Освен това има още много лингвистични, фолклорни и даже генетични сходства ако щеш, м/у днешните асирийци и българи, поствал съм сумати пъти в други теми.

Няма генетични сходства и няма как да има понеже асирийците са семити и можеш да ги приемеш за нещо като прото-араби. Такъв изявлен генетичен материал няма в България и аз не мисля и че има и как да има. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...