Отиди на
Форум "Наука"

Фалкън Хеви - спътник на НАСА и НОАА GOES-U с коронограф за изучаване на Слънцето. Старт 26 юни 2024 г.


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Ракета Фалкън Хеви изведе в космоса спътника GOES-U на НОАА и НАСА!

2024-26-june-goes-u-launch-1024x681.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

26 юни 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Днес в 00:26 ч. бе проведено първото за годината изстрелване на свръхтежката ракета на СпейсЕкс “Фалкън Хеви”! Това бе 10-тият полет за ракетата от началото на нейната експлоатация през 2018 г., а на път към геостационарна орбита бе изведен спътникът GOES-U на НАСА и НОАА.

Изстрелването бе осъществено независимо от прогнозата на метеоролозите за 70%-ова възможност лошо време да предизвика отлагане. Преди старта условията се подобриха.

“Фалкън Хеви” е оборудвана с три ядра, всяко от които притежава по девет двигателя “Мерлин”, т.е. общо 27 за цялата ракета. Централното ядро бе обозначено като B1087 и то бе изхвърлено след полета. Двете странични ядра получиха обозначения B1072 и B1087, като на осмата минута след старта те извършиха красиво тандемно кацане, превърнало се в емблема за “Фалкън Хеви”. Ядрата ще могат да продължат да се ползват при бъдещи мисии на “Фалкън Хеви” или да служат за първи степени на “Фалкън 9”.

Всички ядра на “Фалкън Хеви” бяха изцяло нови – фирмата на Илон Мъск е взела това решение след дискусия с НАСА. Възвръщаемостта, разбира се, е важна за СпейсЕкс, но същевременно е важно да се поддържат производствените линии на ракетното семейство “Фалкън” и да се въвеждат нови изделия в експлоатация. Няма спор, че B1072 и B1087 ще представляват добри попълнения към флотилията на “Фалкън 9” и “Фалкън Хеви”.

2024-fh-synchronous-landing.jpg

Кадър от тандемното кацане на страничните ускорители на СпейсЕкс. Photo credit : SpaceX

Това беше първото изстрелване на спътник от серията GOES с ракета на СпейсЕкс – досега тези спътници бяха извеждани с ракети на ЮЛА “Делта 4” или “Атлас 5”. Имало е нужда от време, докато НОАА се адаптира към новата философия и култура, наложена от фирмата на Мъск. В техническо отношение възникнал проблем, тъй като интеграцията с “Атлас 5” протича, докато ракетата е във вертикално положение. При “Фалкън Хеви”, обратно, ракетата е позиционирана хоризонтално, докато се интегрира с полезния си товар. Фирмата-производител на GOES-U е Локхийд Мартин и тя трябвало да конструира нови хардуерни пособия, за да може спътникът да бъде подготвен за полет. Например – докато спътникът е във вертикално положение, екипите имат достъп до всички кабели и връзки. Дали това е така, когато той лежи настрани? Е, важното е, че предизвикателствата били преодолени и спътникът лети!

Спътниците GOES доведоха до революция в предсказанията на прогнозите за времето и благодарение на тях те са много по-точни. Но за разлика от предходни сателити от серията, които наблюдават основно Земята, GOES-U е оборудван и с компактен коронограф (CCOR-1) за наблюдения на Слънцето. Коронографът е бил добавен в последния момент от НАСА, но това е важен прибор, защото ще предава изображения на слънчевата корона. Към настоящия момент метеоролозите разчитат най-вече на снимки на слънчевата корона, изпращани от обсерваторията на НАСА и ЕКА SOHO. Но тя е изстреляна през 1995 г., т.е. близо 30-годишна е и някъде до година-две работата ѝ ще бъде ограничена заради недостиг на електроенергия. Така че НАСА непременно трябваше да изстреля космическа мисия със сходен прибор, за да може да поеме функцията на SOHO.

През следващите месеци GOES-U ще бъде позициониран в целевия си орбитален слот на геостационарна орбита, след което ще бъде проведена проверка на работоспособнността на приборите. Очаква се метеоролозите да получат достъп до данните на спътника най-късно през следващата пролет.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2024/06/26/falcon-heavy-launches/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!