Отиди на
Форум "Наука"

България вече е в клуба на най-богатите държави в света


Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

България вече е в клуба на най-богатите държави в света, според Световната банка

от Цветелина Лазарова - 03.07.2024 

 

screenshot_2024-07-03_18-14-53.png.7179e2aeb2421fc67564cc385ce2c073.png

Класификация на страните по ниво на доходите

Световните икономики са разпределени от Световната банка в четири групи според брутния национален доход (БНД) на глава от населението – държави с нисък доход, с нисък среден доход (lower-middle), с висок среден доход (upper-middle) и с висок доход, пише „Медиапул“.

Досега България беше сред страните с висок среден доход. Най-високата група е с годишен доход над 14 006 долара на глава от населението.

„Тази година три държави – България, Палау и Руската федерация – се преместват от групата на държави с високи средни доходи към тази с високи доходи“, съобщи международната организация.

България стабилно се доближава до прага на високите доходи със скромен растеж през периода на възстановяване след пандемията, който продължи през 2023 г., като реалният БВП нарасна с 1.8%, подкрепен от потреблението.

Палау също продължи да се възстановява след пандемията, и БВП се върна на предишните нива, нараствайки с 0,4%. При инфлация (измерена чрез дефлатора на БВП) от 8,1%, номиналният брутен национален доход нараства с 10,0%.

Икономическата активност в Русия, започнала война срещу Украйна, е била повлияна от голямото увеличение на военната дейност през 2023 г., докато растежът е подсилен и от възстановяването на търговията (+6.8%), на финансовия сектор (+8.7%) и строителството (+6.6%). Тези фактори доведоха до увеличения както на реалния (3.6%), така и на номиналния (10.9%) БВП, а руският „Атлас БНД на глава от населението“ нарасна с 11.2%“, обяснява Световната банка.

screenshot_2024-07-03_18-28-20.png.ebc03d57a01d460c7f76ee47f37bed68.png

Класацията се актуализира всяка година на 1 юли въз основа на брутния национален доход на глава от населението за предходната календарна година по метода „Атлас“. Тя отразява нивото на развитие на дадена държава, използвайки въпросния метод като широкодостъпен показател за икономически капацитет.

Развитието на държавите е претърпяло солидна еволюция от края на 80-те години на миналия век досега, показват данните. През 1987 г. 30% от докладващите страни са класифицирани като страни с нисък доход, а 25% – като страни с висок доход. Към 2023 г. в групата с нисък доход влизат само 12% от държавите, а в тази с висок доход – 40%.

Мащабът и посоката на тези промени обаче варират значително между регионите на света, изтъква Световната банка. Например 100% от страните в Южна Азия са били класифицирани като страни с нисък доход през 1987 г., докато този дял е спаднал до едва 13% през 2023 г.

В Близкия изток и Северна Африка има по-висок дял на страните с нисък доход през 2023 г. (10%), отколкото през 1987 г., когато нито една държава не е била класифицирана в тази категория.

В Латинска Америка и Карибите делът на страните с висок доход се е повишил от 9% през 1987 г. до 44% през 2023 г. Европа и Централна Азия имат малко по-нисък дял на страните с висок доход през 2023 г. (69%), отколкото през 1987 г. (71%).

Алжир, Иран, Монголия и Украйна се преместват от групата на държавите с ниски средни доходи в тази на страните с високи средни доходи.

Възходящата промяна в класирането на Украйна е резултат от възобновения икономическия растеж през 2023 г. (реалният БВП нарасна с 5,3%, след спад от 28,8% през 2022 г.), заедно с продължаващия спад на населението, което намаляло с повече от 15% след нахлуването на Русия в страната. Тези фактори бяха допълнително усилени от увеличенията на цените на произведените в страната стоки и услуги. Докато икономиката на Украйна беше значително засегната от нахлуването на Русия, реалният растеж през 2023 г. беше движен от строителната дейност (24,6%), което отразява значително увеличение на инвестиционните разходи (52,9%) в подкрепа на усилията за възстановяване на Украйна след разрушенията.

Икономиката на Западния бряг и Ивицата Газа е единствената, която изпада в по-лоша категория през 2023/2024 г., като основният фактор за това е започналата война в региона.

 

https://debati.bg/balgariya-mina-v-kluba-na-naj-bogatite-darzhavi-v-sveta-spored-klasacziyata-na-svetovnata-banka/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0BMAABHXI_PUmpBVvmxSMESEC9PMV6hrzL7ic9nzJdokKvKBvoJ0gW35NbjiocZw_aem_JEW5U2TYysmTwxRpA54ipw

 

 

Редактирано от makebulgar
  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува
Преди 10 часа, Skubi said:

Заради гаф на МВнР България не може да издава шенгенски визи

https://www.mediapool.bg/zaradi-gaf-na-mvnr-bulgaria-ne-mozhe-da-izdava-shengenski-vizi-news361636.html

И ако вземеш старанието да разгледаш сайта на министерството, ще видиш следното.

Временно преустановяване на извършване на някои консулски услуги, в периода 01.08 - 18.08.2024 г., предвид въвеждането на нова версия на консулската информационна система

 

УВАЖАЕМИ ЗАЯВИТЕЛИ,

Във връзка с указания на МВнР, предвид въвеждането на нова версия на консулската информационна система, Ви информираме за следното:

За сведение:

Спешни и хуманитарни случаи са форсмажорни и непредвидими обстоятелства, природни бедствия, неотложно пътуване, свързано с болест или смърт на близък член на семейството, случаи на пътуване на непълнолетни деца.

  • Потребител
Публикува (edited)

Създалият темата ,явно с някаква ирония е написал поста  ,но виждал ли е той хора умиращи от глад ,освен ,ако не говорим за психичноболни клошари ,но и те все намират все някаква прехрана.Даже се изхвърля и храна и то във все, по големи количества .Например изхвърлянето на храна ,все още е престъпление във Великобритания и за да не попаднат под ударите на закона ,там хората изхвърлят храната в тоалетните само. България ,как е ,някой си поръчал пица ял две трети от нея и то средата само и я изхвърля.Ако си гладувал и корите ,ще ядеш и ако не на момента а ще ги пазиш.Аз съм гладувал в казармата и в първите години на трудовата ми дейност и знам какво е.

Редактирано от todorg

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!