Отиди на
Форум "Наука"

Думата "тролене" във форума - изследване


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 7 часа, Втори след княза said:

Наистина, скандално е да влезеш в църква и да викаш „Алах акбар”, но не е трол този, който в своя храм слави името на своето божество. Много е нелепо, да влезеш в нечия тема и да поучаваш автора да не троли в своя дом.

Ами това е самата истина. Баба ми казваше "в чужда църква със свое евангелие не влизаш".
Човек трябва да преценява в коя църква се намира. Иначе троли - умишлено или не.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 101
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Как е направено

Първо, стана дума, че се обсъжда възмущение. То съчетава емоционално и социално отношение.

 

На второ място искам да спомена, че тролене се използва много често в комбинация със спамене. Дали това е точно отчитане на реалностите или обобщение, че щом го има едното, ще го има и другото, не зная, но повече ми прилича на подсилване на значението. „Тролиш и спамиш” би трябвало да е количествено по- голямо от само „тролиш”, а не качествено различно. Предполагам, употребяващите комбинацията не отбелязват съществуването на две различни явления. По- рядката употреба на Флуд е като че ли по- изчистена в това отношение.

Като цяло, термините имат незначителна разлика в оценката за някакво неприятно поведение и се използват като близки по смисъл.

 

А ето, от какво се дразнят участниците във форум Наука, за да нарекат някого трол. Само преди това да вметна, че в човешката психика не е рядкост да критикуваш нещо у другите, а сам да го правиш. Поговорката за сламката в чуждото око и общопознатите думи „Не съм от тях, как` Сийке” нека ни направят по- предпазливи при оценките на думите на обвинителите.

  • Когато някой набляга на мнението си, без да го подкрепя с аргументи, разчитайки само на повторение.
  • Когато споровете не водят до промяна на ничие мнение, а само ескалират напрежение.
  • Когато някаква тема е интересна, а в един момент бива съсипана
  • Когато някой прекалява с ненужни обяснения на неща, по които има съгласие
  • Когато в коментарите не се намира смисъл или логика.
  • Когато коментарите са злобни или провокативни (за съжаление аз не мога да дам пример за злобен или провокативен коментар,така че да бъде инструментализирано. За мен да наречеш някого цървул или маймуна е доста злобно, но се употребява заедно с обвинение в тролене)
  • Когато някой налага определена визия за политиката. (това е доста интересно)
  • Когато преднамерено биват заблуждавани участниците (уличаването в преднамереност е или интуитивно, или изключителен опит, което е по- присъщо на екстрасензорни умения)
  • Когато някой изразява несъгласие с общоприетото мнение.( наистина, това влияе на ритъма и посоката на дискусията, но да се подлагат мненията на съмнение е декартов принцип. Не е леко да си Картезианец.).
  • Когато критичните коментари са грубиянски
  • Когато се променя посоката на дискусията. (и дискусиите, и размислите са инертни и се съпротивляват на промените. Доста шофьорски умения са необходими за да я водиш, без да се катурне на завоите)
  • Когато в научен форум се ползват ораторски, месиански, проповеднически методи на излагане на тезите. (Общо взето, учените не харесват пророците, защото се правят на всезнаещи и единствените им аргументи са от небето)
  • Когато тезата на събеседника не е разбрана, но бива отхвърлена (наистина, само да напише човек „разбирам, но отхвърлям” и това променя отношението към него).
  • Когато се интригантства. Има лицемерие, двуличие.
  • Когато авторът цели да привлече внимание. (Целите трудно се установяват обективно. По- скоро интуитивно и най- вече като обвинение, което не може нито да се докаже, нито да се оспори.)
  • Когато коментарът изобщо не съответства на темата и предходните коментари.
  • Когато на аргументи се отговаря агресивно и с обвинения, вкл. за тролене
  • Когато се поддържа доказано невярна теория (Плоскоземци, Автохтонци)
  • Саботиране на форума (Каквото и да значи. Едни саботьори взривяват влакове, други сипват във водката газ, а в темите ще е нещо, което уврежда дискусиите. Не че те не стигат до изчерпване и лични обвинения най- далече след 3 стр.)
  • Когато се излага мнение при пълно невежество.(Обущарю, но по- високо от обувките)
  • Когато противопоставянето е за спорт и развлечение, а не за достигане до истина.(форумите, за съжаление са на десктопа на работещи, които ги отварят като им остане малко време за отдих)
  • Когато се задават въпроси или се излага мнение по въпрос, който е вече дискутиран  разяснен.(обаче търпима практика е да се влезе в тема и да се коментира само последния коментар. Кой би чел всичко непрочетено или от началото?)
  • Демагогстване. (По- горе има линк)
  • Когато стереотипно и не в съответствие с темата бива пускан коментар, идентичен и също несъответен в няколко теми.
  • Когато се публикуват фалшификации, лъжи, черен PR, клевети, фантазии и конфабулации.
  • Когато не съответстват на научната парадигма за непротиворечивост.
  • Когато се придава излишно и по- голямо значение на неточности в дреболии и детайли.
  • Когато е с цел обструкция (хареса ми думата, макар да не е тъкмо тролене, защото действията са с цел протест. А щом е ясна целта на протеста, това не е тролене, а именно обструкция)
  • Когато целят емоционална реакция на раздразнение. (по въпроса с откриване на целта, мотива, вж. по- горе за екстрасензориката)

 

Горните недоволства са доста субективни, свързани с лична гледна точка, а както споменах не е задължително възмутеният сам да действа безупречно: Най- много критикуват морала на младите, тези, които са вървели по криви пътища в младостта си.

Основна и обобщена причина за използване на думите „трол, тролене” е етична- неприемане на поведението. 

Не става дума за истина, мотиви, аргументи, теории, логика, а за поведение. Ако същите идеи, празнословия, заяждания и пр. бъдат изказани с приемливо поведение, ще минат за остроумия.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колкото повече се обсъжда троленето в тази тема, толкова бъдещи подобни анализи чрез търсне на думичката "тролене" във форума, ще са по-малко обективни, поради увеличаването на броя на думата в темата. :) 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, Шпага said:

Май си прав! 

Колеги, стига сте тролили в темата на човека... Приканвам към повече сериозност!

Той провежда 'културологично' изследване (!!!) и прави форума щастлив да го сподели, а вие просто не го разбирате и не го оценявате по достойнство.

Редактирано от ramus
  • ХаХа 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, ramus said:

Колеги, стига сте тролили в темата на човека... Приканвам към повече сериозност!

Благодаря за подкрепата

Объщам се с молба за съдействие към всеки, който сметне, че е добро. Един от методите на културологично изследване е анкетата. Моля, който има добро желание да отговори на въпросите

  1. Кого от участниците във форум Наука смятате за трол?
  2. Кое в коментарите му ви дразни?
  3. Смятате ли, че той е "от вашите" в най- неопределен смисъл?
  4. Заради кои ваши характеристики, другите не ви смятат за трол?
Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Втори след княза said:
  1. Кого от участниците във форум Наука смятате за трол?
  2. Кое в коментарите му ви дразни?
  3. Смятате ли, че той е "от вашите" в най- неопределен смисъл?

1. В темите за Украйна ти тролиш.
2. Вбесява ме разпространението на руски опорки, който са откровени лъжи:
Зеленски е наркоман, Украйна и Западът почнаха тази война, украинците са нацисти,
Буча е инсценоровка и т.н..
3. Сматям, че между русофили и русофоби има непреодолима разлика в позициите.
Така че никой един от тях не може да приеме другата страна за "от наште".

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 29 минути, Втори след княза said:
  • Кого от участниците във форум Наука смятате за трол?
  • Кое в коментарите му ви дразни?
  • Смятате ли, че той е "от вашите" в най- неопределен смисъл?
  • Заради кои ваши характеристики, другите не ви смятат за трол?

Ти си "бащ трол" на форума, защото се занимаваш основно с разводняване и отклоняване на темата, независимо от какво естество е тя.

Самия факт, че в темата за теория на културата ти започна да правиш това изследване и аз трябваше да я разделям е доказателство за това как действаш.

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От митичното западно същество трол ли произлиза тази дума ,чел съм Билбо Бегинс от корица ,до корица ,но и Тери Пратчет там троловете ,бяха представенив друга светлина и съответно темепература?Или от тролей ,аз като човек неживял никога в София ,често съм чувал от софиянци ,качиха те на тролея ,като жаргонен израз.Кое прави тролеите най нисък ранг транспорт в София?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към този, който е предизвикал нашето възмущение, обичайно е да му обърнем внимание, да го поучим, посъветваме, предупредим, помолим да напусне, да влезем в конфликт, да нагрубим, да го докладваме.

Администраторите и модераторите (кметовете) са си в правата, когато вземат мерки против тролове. В коментарите им, съвсем закономерно, има повече изрази на власт- съвети, забележки и предупреждения с наказания отколкото при другите. Иначе езикът е същият, което е белег за демократичност.

Р. Теодосиев :заради изобилието от тролене и ако това не му харесва нека да спре да пише във форума

Aspandiat :За мен по-нататъшният спор е напълно безсмислен и дори бих ти наложил бан за системно тролене .

Aspandiat :Ще се пос.реш от спамене и тролене, но никога няма да признаеш, че не си прав.

Aspandiat :Или направо да ти налагам бан за системно и умишлено тролене ?

Aspandiat :В добрите стари времена за такова писане да съм ти връчил поне 10 дена "наградка" за тролене

Aspandiat :ще ти наложа наказание за тролене и спамене, което отдавна си си заработил.

Aspandiat :Понеже съсипа прекалено много читави теми в този форум със спамене и тролене

Aspandiat :Душко днес и Булгароид вчера са на много тънък косъм да им наложа наказание за спам и тролене .

Last roman :налагам бан и на теб за системно троленеи обиди към другите участници в дискусията.

Last roman :можеш да не тролиштук,

Last roman :Teмите бяха заключени заради системно тролене , политиканстване и груб език

T.Jonchev :А ако не може и бъде опроверган - да се извини на потребителите или да напусне форума за съзнателно и целенасочено тролене .

Warlord :.дори и да се на*ерете от тролене по интернет.

Frujin Assen :Вече без тролене .

Южняк :вчерашна и без посещения; и ако някой му мине през ум да я превръща в игрище за тролене , ще я затрия цялата без колебание

Южняк :всъщност е тролене . Ти, Крамер, мислиш ли, че искаш да си *беш майката?

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре ги изтипоса всичките. Учудващо как още не са ти затрили темата.  Но така трябва, нека се видят в огледалото.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, tantin said:

Добре ги изтипоса всичките. Учудващо как още не са ти затрили темата.  Но така трябва, нека се видят в огледалото.

Не ми е целта да изтипосвам. Започнах с това, как се употребяват думите "трол и тролене" във форума. Стана ми интересно. 

Мисля, че достойнството на форума е в стремежа към научност. Ако някое от съжденията няма основание, не би било сериозно.

Прочее, въпросът за истинността на съжденията е от векове. Може да се размишлява по него, но другаде. В тази тема съжденията са подкрепени с текстове от коментарите. Възможната грешка би дошла от неправилно интерпретиране на казаното.

Имаш ли отговор на анкетата от тази страница? 

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Винаги съм казвал ,че всеки е свободен ,да сподели мнение.Защо умря форума БС ,в един момент ,там се явиха 5-6 човека и определяха ,кое ще се пише и кое не и логично замря.Като  си написал 10 поста по тема ,която ти е на сърце и на другият ден и десетте поста ги няма и имаш предупреждение или наказание ,веднъж два пъти се повтаря това и накрая ти писва не влизаш там и намираш друг форум.Всяко мнение заслужава ,д асе прочете дори и най гнусното ,ще имаме ориентир кое е гнусно и кое не?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, todorg said:

ще имаме ориентир кое е гнусно и кое не?

Моля, отговори на анкетата.

Надявам се да разбереш деликатното ми положение- вж. по- горе какво мисли администратора за мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, todorg said:

Винаги съм казвал ,че всеки е свободен ,да сподели мнение.Защо умря форума БС ,в един момент ,там се явиха 5-6 човека и определяха ,кое ще се пише и кое не и логично замря.Като  си написал 10 поста по тема ,която ти е на сърце и на другият ден и десетте поста ги няма и имаш предупреждение или наказание ,веднъж два пъти се повтаря това и накрая ти писва не влизаш там и намираш друг форум.Всяко мнение заслужава ,д асе прочете дори и най гнусното ,ще имаме ориентир кое е гнусно и кое не?

Подобно мнение, което защитава правото на всеки трол да осира всяка тема, явно е написано от трол по душа и самоопределение. :)

Бойна слава е загинал не защото се блокират троловете и им се трият темите, а защото от места, които се омацват от тролове, скоро нормалните потребители си тръгват и спират да пишат и четат. Съответно след това и на модераторите им писва и мястото замира. 

Местата пък които не се модерират и се оставят в тях да осират троловете и всякакви необразовани капацитети, които искат да четат всякакви гнусотии, така че да могат да си изграждат моралните представи за това кое е гнусно и кое не, се превръщат в тролска кочина, където нормалните и знаещите не стоят. 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Втори след княза said:

Не ми е целта да изтипосвам. Започнах с това, как се употребяват думите "трол и тролене" във форума. Стана ми интересно. 

Мисля, че достойнството на форума е в стремежа към научност. Ако някое от съжденията няма основание, не би било сериозно.

Прочее, въпросът за истинността на съжденията е от векове. Може да се размишлява по него, но другаде. В тази тема съжденията са подкрепени с текстове от коментарите. Възможната грешка би дошла от неправилно интерпретиране на казаното.

Имаш ли отговор на анкетата от тази страница? 

Аз дори не съм видял че е имало подобна анкета. Но темата и резултатите са интересни. Срещу мен се изсипаха сума подобни обвинения в тролене. За това тази тема е един вид връщане към нормалността, поглед доколко обвинителите са коректни, или точно обратното: модераторството е в ръцете на доста некоректни хора. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Къде е тази анкета ,дай линк към нея.Администратора и мен ме е предупреждавал многократно ,макар ,че на 90% с теб сме имали противоположно мнение.Отговорът ми е бил тези предупреждения ,няма как да ми нарушат правото на собствено мнение и на себеизказване.Няма ,да си променя тези правила заради бан в някакъв чат.За мен Свобода на словото е свобода на словото ,много поколения са се борили за това.И пистолет да ми опрат в слепоочието няма да си променя мисленето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  1. Кого от участниците във форум Наука смятате за трол?
  2. Кое в коментарите му ви дразни?
  3. Смятате ли, че той е "от вашите" в най- неопределен смисъл?
  4. Заради кои ваши характеристики, другите не ви смятат за трол?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отговорът ми е 0 ,като двутелият от романа Еден на Станислав Лем.4 безсмислени въпроси ,нямам отговор.Гледам да пиша това ,което мисля ,понякога се харесва понякога не,.Нямам задни мисли сега ще напиша това,да се харесам на онзи.Нямам такова мислене.

Редактирано от todorg
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Втори след княза said:
  1. Кого от участниците във форум Наука смятате за трол?
  2. Кое в коментарите му ви дразни?
  3. Смятате ли, че той е "от вашите" в най- неопределен смисъл?
  4. Заради кои ваши характеристики, другите не ви смятат за трол?

Аз съм спрял да давам обстойно мнение тука в този форум, точно по изложените по горе по въпросите причини...

Аз открих доста теми във форума. В моите теми се появяваха отвреме на време "тролове".  Мога да кажа конкретно кои точно участници са ме "тролири".

Но не си заслужава. Много по-обиждащо е некоректното отношение на администратори на форума, когато в твоя собствена тема те обвиняват в "тролене".

Или да речем в съседната тема. При условие че ти си пряк участник и защитаваш определена позиция.

Затова ми е много приятно тук сега да видя "извадка" с речника на модераторите за това как формулират позиция и как защитават свободата на словото...

 

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Втори след княза said:
  1. Кого от участниците във форум Наука смятате за трол?
  2. Кое в коментарите му ви дразни?
  3. Смятате ли, че той е "от вашите" в най- неопределен смисъл?
  4. Заради кои ваши характеристики, другите не ви смятат за трол?
  1. Нямам идея, не съм наричал някого трол
  2. Когато нещо в някой коментар ме дразни го игнорирам или питам за уточнения, или си се дразня.
  3. Смятам, че във форум Наука има, както навсякъде партии, крилца и перца, наши и ваши. Давам път и отстъпвам, не ме дразни да съм Втори. Смятам, че понякога се дънят и "наши" и "чужди"
  4. Смятат ме за трол, защото имам свое виждане по политически теми. Ясно, че политическите виждания се пренасят върху всичко, включително и науката и заради това в доброто общество не се пита и говори за вероизповедание и политическа принадлежност.
Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, tantin said:

Аз съм спрял да давам обстойно мнение тука в този форум, точно по изложените по горе по въпросите причини...

Аз открих доста теми във форума. В моите теми се появяваха отвреме на време "тролове".  Мога да кажа конкретно кои точно участници са ме "тролири".

Но не си заслужава. Много по-обиждащо е некоректното отношение на администратори на форума, когато в твоя собствена тема те обвиняват в "тролене".

Или да речем в съседната тема. При условие че ти си пряк участник и защитаваш определена позиция.

Затова ми е много приятно тук сега да видя "извадка" с речника на модераторите за това как формулират позиция и как защитават свободата на словото...

 

Твтрде безсмислено е в някакъв интернет форум да воюваш.Като по млад направих тази грешка в БС.там и крайно леви крайнодесни  администратори ме намразиха и ме банваха за запетая ,че съм сбъркал.Мислех си че този форум има значение и имаше понеже там съм чел интересни неща от ВСВ примерно ,където ,няма как да ги научиш.Сега съм по зрял ,няма значебние дали ще те приематв  даден форум ,важното е д а се търси ИСТИНАТА.

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

Нямам идея, не съм наричал някого трол

  1. Когато нещо в някой коментар ме дразни го игнорирам или питам за уточнения, или си се дразня
  2. Смятам, че във форум Наука има, както навсякъде партии, крилца и перца, наши и ваши. Давам път и отстъпвам, не ме дразни да съм Втори.
  3. Смятам, че понякога се дънят и "наши" и "чужди"
  4. Смятат ме за трол, защото имам свое виждане по политически теми. Ясно, че политическите виждания се пренасят върху всичко, включително и науката и заради това в доброто общество не се пита и говори за вероизповедание и политическа принадлежност.

Остави политиката настрана. Да речем че Политика и Наука са 2 съвсем различни области. Различно мислене и принципи. В политиката "троленето" може да се нарече също "политическа активност"..

Но в Науката нещата стоят съвсем различно.  Политическа активност в Науката - ето това може би е най-точна дефиниция за "тролене".

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, tantin said:

Остави политиката настрана. Да речем че Политика и Наука са 2 съвсем различни области. Различно мислене и принципи. В политиката "троленето" може да се нарече също "политическа активност"..

Но в Науката нещата стоят съвсем различно.  Политическа активност в Науката - ето това може би е най-точна дефиниция за "тролене".

 

В коя наука точно?науките са  точни и неточни?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...