Отиди на
Форум "Наука"

Думата "тролене" във форума - изследване


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 20 минути, makebulgar said:

Подобно мнение, което защитава правото на всеки трол да осира всяка тема, явно е написано от трол по душа и самоопределение. :)

Бойна слава е загинал не защото се блокират троловете и им се трият темите, а защото от места, които се омацват от тролове, скоро нормалните потребители си тръгват и спират да пишат и четат. Съответно след това и на модераторите им писва и мястото замира. 

Местата пък които не се модерират и се оставят в тях да осират троловете и всякакви необразовани капацитети, които искат да четат всякакви гнусотии, така че да могат да си изграждат моралните представи за това кое е гнусно и кое не, се превръщат в тролска кочина, където нормалните и знаещите не стоят. 

Голъм ли си бил в БС

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 101
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 1 минута, tantin said:

  Политическа активност в Науката - ето това може би е най-точна дефиниция за "тролене".

Съгласен съм. Обаче и Наука в Политиката също става тролене. За научен поглед върху политиката са необходими множество погледи. Обаче ако се дискриминира "неправилен" поглед, това вече не е научен подход, а пропаганден. Ако в научна тема за политика, с научни доводи някой се опита да отхвърли пропагандирания разказ, става трол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, todorg said:

В коя наука точно?науките са  точни и неточни?

Науките са само и единствено точните науки. 

Обаче има един друг дял от науката: Социални науки , Психология, История и подобно. (Които са до голяма степен по-малко точни и понякога съвсем неточни).

Политологията примерно - доколко такава наука би могла да бъде точна?

Това ми напомня за една научна дисциплина от времената на късния Соц:   Научен Комунизъм..

Тоест не всичко, дето ни се поднася за Наука е в действителност Наука. 

Но в Математиката, Физиката и множество други дисциплини нямаме такива въпроси и колебания. Който се е допрял веднъж до строгите изисквания на чисто научните дисциплини няма как да се подведе от фалшиви лозунги. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Втори след княза said:

Съгласен съм. Обаче и Наука в Политиката също става тролене. За научен поглед върху политиката са необходими множество погледи. Обаче ако се дискриминира "неправилен" поглед, това вече не е научен подход, а пропаганден. Ако в научна тема за политика, с научни доводи някой се опита да отхвърли пропагандирания разказ, става трол.

То в тия направления май е по-коректно да се говори за "враг".  В политиката има само "свои" и "врагове".  Трол в политиката е изискан начин да назовеш този, когото смяташ за свой враг. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, tantin said:

Науките са само и единствено точните науки. 

Обаче има един друг дял от науката: Социални науки , Психология, История и подобно. (Които са до голяма степен по-малко точни и понякога съвсем неточни).

Политологията примерно - доколко такава наука би могла да бъде точна?

Това ми напомня за една научна дисциплина от времената на късния Соц:   Научен Комунизъм..

Тоест не всичко, дето ни се поднася за Наука е в действителност Наука. 

Но в Математиката, Физиката и множество други дисциплини нямаме такива въпроси и колебания. Който се е допрял веднъж до строгите изисквания на чисто научните дисциплини няма как да се подведе от фалшиви лозунги. 

Някои хора се подвеждат .Направи ми впечатление ,че десни хора са нестабилни около хелиоцентричната система и са паднали в плен на плоскоземството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, todorg said:

Голъм ли си бил в БС

съвсем не. задържах се там доста малко, тъй като пуснах някаква тема или коментар твърде нетрадиционни за консерватизма който налагаха. помолих най-учтиво модераторите да ми изтрият профила и съответно ми изпълниха желанието. :) там си имаше определени правила и съответно и заглавието на форума подсказва за какво е. всяко отклонение от правилата и тематиката си се санкционираше, което си е в реда на нещата и го одобрявам. просто си беше форум за войни, армии, битки, оръжия и други подобни, а не толкова за история, археология и други интердисциплинарни проучвания и съответно си тръгнах сам. 

на всяко място трябва да се поддържа някаква хигиена, иначе става кочина и се размножават вируси, гниди, бактерии и всякакви тролове. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, makebulgar said:

Подобно мнение, което защитава правото на всеки трол да осира всяка тема, явно е написано от трол по душа и самоопределение. :)

Бойна слава е загинал не защото се блокират троловете и им се трият темите, а защото от места, които се омацват от тролове, скоро нормалните потребители си тръгват и спират да пишат и четат. Съответно след това и на модераторите им писва и мястото замира. 

Местата пък които не се модерират и се оставят в тях да осират троловете и всякакви необразовани капацитети, които искат да четат всякакви гнусотии, така че да могат да си изграждат моралните представи за това кое е гнусно и кое не, се превръщат в тролска кочина, където нормалните и знаещите не стоят. 

Приятел сериозно ли достатъчно съм възрастен ,чел съм БС още 2003 и там някакви крайни агитки едните нацисти хитлеристи ,другите сталинисти комунисти и си правехте рулеви игри ,кой ще спечели ВСВ.Аз кой да подкрепя ,като съм антинацист и антикомунист.Ще подкрепя САЩ естествено и печеля ,ама вашите постове си ги има и там се пропагандира за тоталитарни режими.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, makebulgar said:

съвсем не. задържах се там доста малко, тъй като пуснах някаква тема или коментар твърде нетрадиционни за консерватизма който налагаха. помолих най-учтиво модераторите да ми изтрият профила и съответно ми изпълниха желанието. :) там си имаше определени правила и съответно и заглавието на форума подсказва за какво е. всяко отклонение от правилата и тематиката си се санкционираше, което си е в реда на нещата и го одобрявам. просто си беше форум за войни, армии, битки, оръжия и други подобни, а не толкова за история, археология и други интердисциплинарни проучвания и съответно си тръгнах сам. 

на всяко място трябва да се поддържа някаква хигиена, иначе става кочина и се размножават вируси, гниди, бактерии и всякакви тролове. 

На мен проблемите мис Голъм почнаха ,когато в една статия за изчисляване на единиците в средновековна война ,се считаше единицата волска каруца ,аз като селянин им казх ,че има волска кола и конска или магарешка каруца и са различни неща.Обиди от типа  аз съм учен ти си някакъв селяк кво ме интересува кола или каруца е ис е почна и се свърши.всеки пост ми бе банван ,дори Слънцето изгрява от изток.Веднага се заяждаха,защо пък от изток точно.Това е метафора за неразбралите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След толкова писане в тази тема, аз, като един несведующ и неосведовен, така и не разбрах - кой е трол, що е тролене, кой в темата е трол и кое точно участие му е тролене.

Нищо не разбрах и от "културологичното изследване" на думичката, при положение че тя е обобщение на аспект и отношение сред "виртуалната комуникация". Къде остана "културата" и къде "изследването й" ?

Изреждането на откъси от комуникация и лични разкази кой какъв бил и според него как било... въобще не е "изследване" дори като претенция и така дори и тази тема се оказа територия за личен моабет и нещо като "оплакване" от тежките окови на модератори и админи по форумите... :)

Като бивш модератор и админ бих искал да напиша следното - предлагам да си създадете сами място за народни моабети или специализирана тематика, за да доловите защо няма как да е налице "идеалния админ" във вид на "на мен това ми харесва". Има начини това да се направи дори безплатно, поне да тествате и да си дадете възможност за поглед към 'обратната страна ' на Луната.

Админите и модераторите също са хора и субективизма, пристрастието и отношението си взимат връх, както е при всяко човешко същество. Евентуалното настъпване на ИИ-ботовете би могло да промени това, но съм сигурен че отново ще са налице недоволни и сърдити от "несправедливостите на живота и света".

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 13 часа, todorg said:

Винаги съм казвал ,че всеки е свободен ,да сподели мнение.Защо умря форума БС ,в един момент ,там се явиха 5-6 човека и определяха ,кое ще се пише и кое не и логично замря.Като  си написал 10 поста по тема ,която ти е на сърце и на другият ден и десетте поста ги няма и имаш предупреждение или наказание ,веднъж два пъти се повтаря това и накрая ти писва не влизаш там и намираш друг форум.Всяко мнение заслужава ,д асе прочете дори и най гнусното ,ще имаме ориентир кое е гнусно и кое не?

Имаме си правила!

https://www.forumnauka.bg/terms/

Имаме си и репорт система, която работи.

Хайде без гнусотии и простотии ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, todorg said:

Някои хора се подвеждат .Направи ми впечатление ,че десни хора са нестабилни около хелиоцентричната система и са паднали в плен на плоскоземството.

Защото са скептични към официозните институции и твърдения. Някои до екстремни и смешни степени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

  

Преди 1 час, fantom4e said:
Преди 2 часа, Втори след княза said:

В кой форум си бил модератор и админ?

Темата отива към заключване хмм?

Можеш ли да поясниш, кое в темата е нарушение на правилата или е интуицията на опитния?

Отговорът на моя въпрос към ник ramus би имал информационна стойност за форумната култура. В някакъв форум, администратор и модератор не знае що е това трол. Е, какви администраторски и модераторски решения взима? Или заключва темите ей- така, по приумица.

Преди 6 часа, ramus said:

така и не разбрах - кой е трол, що е тролене, кой в темата е трол и кое точно участие му е тролене.

... :)

Като бивш модератор и админ...

 

Редактирано от Втори след княза
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Втори след княза said:

Отговорът на моя въпрос

...е, че вие самият сте трол сред собствената ви тема относно същото. И че под маската на "културологично изследване" сте  жадуващ за внимание и рефлексии през виртуала. :)

На същият този форум на който аз бях първо модератор, а после и администратор, щяхте да имате еднопосочен билет за БАНско още сред първите си иронии към модераторите и аматьорските ви опити "вижте ме колко съм интересен, щото имитирам колко ми е различно мнението и съм изразител на алтернатични гледни точки".

Както е и тук, така и навсякъде, "постните" отвътре хора жадуват да са нещо повече и се заиграват на клоуни в цирк. Особено им е любима ролята на "контра" щото така им обръщат повече внимание... :) Някои са повече интелигентни в заигравката, други - не толкова, но самата заигравка е толкова банална и сива, че... е точно като за "матрицата"

И между другото, ако бях комплексар, колкото са някои други, щях да се изцепя с ник "Трети преди Императора"... но "малко" са ми отминали тийн-годините и вече тия глупости не ме интересуват, освен за смешното.

Редактирано от ramus
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Втори след княза said:

Можеш ли да поясниш, кое в темата е нарушение на правилата или е интуицията на опитния?

Темата като цяло е тролска. Правиш списъци на потребители и им приписваш тези или онези
характеристики и поведения.

Защо си решил, че си квалифициран да правиш подобни оценки? Откъде-накъде си позволяваш
да оценяваш потребителите във форума? Това е тролене.

Също така нямаш предварителна методология и нямаш ясна цел какво искаш да постигнеш.
Просто ръчкаш кошера и явно се надяваш нещо някак си да излезе от ръчкането.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Просто ръчкаш кошера и явно се надяваш нещо някак си да излезе от ръчкането.

Дори според БГ Уикипедията,

"В жаргонната терминология на Интернет, тролът е човек, който публикува противоречиви, провокиращи или извън темата съобщения във Фейсбук, в онлайн дискусионни форуми, стаи за разговори (chat rooms), блогове, коментари към вестникарски статии и др.п., с основна цел да предизвика емоционален отговор от другите потребители, да ги провокира или тормози, или просто да попречи на нормалния тон на водения разговор. "

Така че ръчкането тука е пряко действие :)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, ramus said:

вие самият сте трол сред собствената ви тема

О! Чудо! Слепите проглеждат, незнаещите научават!

Кое е лъжата, че не знаете кое е трол или че знаете? Това са противоречащи си твърдения, описани по- горе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Темата като цяло е тролска. Правиш списъци на потребители и им приписваш тези или онези
характеристики и поведения.

Темата не е тролска. Търси се защо участниците наричат нещо с термина "тролене". Второ, това са списъци на никове, а не на лица. Трето, ако бях писал без никове, възниква проблемът за достоверността. Всеки може да оспорва, че съжденията ми не са верни. После, ако не се търси характеристика в едно изследване на културата, какво се търси? 

Тъй като целият процес е открит, може да бъде критикуван от всякакви позиции, да речем "Това не е изследване, защото...", "Това не отговаря на темата, защото...", "Това не е пълен списък на лицата", "Приписаните характеристики не съответстват на суровите данни". 

Преди 1 час, scaner said:

с основна цел да предизвика емоционален отговор от другите потребители, да ги провокира или тормози, или просто да попречи на нормалния тон на водения разговор. "

Не държа на емоционален отговор. Много по- добре е сух, аргументиран тон. Не тормозя никого и темата ми беше спокойно водена от мен. Това щеше да продължи в моя клуб, но администраторът предпочете да съм наяве. Порадвах се на популярност, няма що. Намесиха се хора, които на "не хранете троловете" отговарят с цели тави и казани. 

Обръщам се към посетителите си чистосърдечно. Ако темата ви дразни, игнорирайте я, не я четете. Ако аз ви дразня, игнорирайте ме, има си начини. Не ми подлагайте темата на административни мерки с коментарите си. Има още съвсем малко за анализ.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз отдавна имам подозрения че гмладенов и сканер са един и същ човек, пишещ под 2 ника, но може и да греша. Някак си участието на единия винаги върви в комплект с другия. Но единствено админите могат да проверят дали това е така (проверка по IP adress). 

Ако се окаже че  гмладенов и сканер са един и същ човек то това си е сериозно нарушение на правилата на тоя форум, не е ли така ?

Но да речем че  гмладенов и сканер са различни хора.. Тоест това не е по темата конкретно тук.

"Троленето" не е българска дума. Някой може ли да се пробва да го изкаже това на "български" ?

Какво ще да рече тролене ? Разводняване, отвличане, отклоняване, пречене... И подобни..

Тоест на български най-добре подхождат думи свързани с напоителните ситеми и това как да насочим потока с вода в правилната посока и обратното: къде водата се губи при напояването..

Значи тролентето е обратното на правилното "напояване", поливане.  Тролера е човек дето разпилява полезната енергия, пои бурените и лошите растения .

 

 

  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото не бих се учудил ако човека зад "гмладенов" и "сканер" има още 2-3 ника тука и участва с тях паралелно в множесто дискусии. То бива бива раздвояване на личноста и разтрояване, но явно някои бият рекордите. 

  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако главния админ иска да ме опровергае в изложените съмнения: чисто и просто да каже или да отхвърли доколко изказаното съмнение от мен е вярно. Не е нужно да публикува IP adress на конкретния участник, но минимална проверка все пак е желателна. 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, tantin said:

Ако главния админ иска да ме опровергае в изложените съмнения: чисто и просто да каже или да отхвърли доколко изказаното съмнение от мен е вярно. Не е нужно да публикува IP adress на конкретния участник, но минимална проверка все пак е желателна. 

Ако не е вярно, съгласен ли си да те забранят за клевета? :ag:

Аз лично нямам нищо против админа да провери. Той вече би трябвало да има улики
от миналото, че със Скенер не сме един и същи човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Ако не е вярно, съгласен ли си да те забранят за клевета? :ag:

Аз лично нямам нищо против админа да провери. Той вече би трябвало да има улики
от миналото, че със Скенер не сме един и същи човек.

Спокойно.. Като ме забранят, ти ще можеш да си регистрираш още един ник и да пишеш още по-уверено и ненаказуемо. 

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, tantin said:

"Троленето" не е българска дума. Някой може ли да се пробва да го изкаже това на "български" ?

Форум също не е българска дума. Нито пък компютър или лаптоп.

Въвеждането на чуждици, когато нямаме български еквивалент, не е проблем.
"Тролене" е жаргон от специфичната форумна култура, която навлиза у нас от
чужбина. Ние нямаме еквивалент на тази култура, а я приемаме отвън. Така че
не е проблем да изполваме и нейния жаргон.

Аз лично се дразня на чуждици, които имат български езиков и културен еквивалент.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...