Отиди на
Форум "Наука"

Изучаването на религии в училище


Изучаването на религии в училище  

56 потребители са гласували

  1. 1. Според вас, под каква форма трябва да се изучават религиите?

    • В часовете по история, география, философия, литература и свят и личност.
      18
    • Като нов задължителен учебен предмет (религиознание/вероучение).
      16
    • Като свободно избираем предмет.
      16
    • Hе трябва да се изучава.
      6
  2. 2. Какво трябва да се изучава?

    • историята на религиите, възпитаване в общочовешките добродетели и ценности и религиозна толерантност
      36
    • вероучение и религиозните догми
      5
    • и двете
      15
  3. 3. Какви са, според вас, очакваните социални ефекти от изучаването на религиите?

    • Съдействие за установяване на общочовешки добродетели и ценности
      30
    • Формиране на обща култура
      40
    • Подобряване на възпитанието на учениците
      18
    • Изграждане на толерантност към другите религии
      27
    • Научаване “кое е правилно и кое - не”
      12
    • Cредство за ограничаване на проблемите сред младите хора (наркотици, агресия, секти)
      13
    • Ще създаде натовареност на учебната програма
      15
    • Учителите ще налагат “свои” идеи за религията
      23
    • Няма да промени реалността и няма да окаже влияние върху решаването на проблемите
      10
    • Може да възникнат случаи на религиозна дискриминация
      14
    • Може да възникнат случаи на религиозна пропаганда
      26
  4. 4. Ако бъде въведен нов предмет (религиознание/вероучение/религиозна догматика), то тогава... какви да са преподавателите?

    • Учителите по история и философия
      34
    • Религиозни лица (теолози/богослови, попове, монаси...)
      16


Recommended Posts

  • Потребители

Чудесно. Да обобщим.

Понеже сме загрижени за цялата планета, трябва да се откажем от претенции и загриженост за нашия край от нея. Това предлага Лилава. На мен тук логиката ми убягва.

Понеже нещата са много зле, няма смисъл да се предприемат мерки за поправянето им. Да не опитваме, за да не сбъркаме. Тъй и тъй България отива по дяволите, какво да се зорим да я оправяме. Най-много да поддържаме елементарна грамотност, не бива да усложняваме материала в даскало. Това предлага Невски от дистанция. На мен тук ми убягва не само логиката, но и моралната позиция.

Понеже религията ни била остаряла, то да я зарежем и да оставим да си избуяват новите, неостарели религии. Те явно са по-приемливи за съвременния ни морал. Това пък предлага Алвата. На мен тук ми убягва връзката с действителността.

Бате Ваньо пък предполага, че от вероучение се изпростява. Тоест трябва да допуснем, че учениците, обучавани преди 1944, са били по-прости от тези след. Което не е вярно.

I rest my case :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Понеже религията ни била остаряла, то да я зарежем и да оставим да си избуяват новите, неостарели религии. Те явно са по-приемливи за съвременния ни морал. Това пък предлага Алвата. На мен тук ми убягва връзката с действителността.

няма данни новите религии да избуяват. А дори и така да беше, е нелогично една религия да замести други религии.

Понеже нещата са много зле, няма смисъл да се предприемат мерки за поправянето им.

нещата са много зле и да се твърди, че часове по вероучение ще решат проблемите на обществото е безотговорно. Все още не съм видял аргументи как точно това ще стане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Понеже сме загрижени за цялата планета, трябва да се откажем от претенции и загриженост за нашия край от нея. Това предлага Лилава. На мен тук логиката ми убягва.

Напротив, не ти убягва, сигурна съм :bigwink: Загриженост в "нашият край от света" означава именно това - не надраждане с циганите, а предприемане на мерки за намаляване на техния прираст.

Понеже нещата са много зле, няма смисъл да се предприемат мерки за поправянето им. Да не опитваме, за да не сбъркаме. Тъй и тъй България отива по дяволите, какво да се зорим да я оправяме. Най-много да поддържаме елементарна грамотност, не бива да усложняваме материала в даскало. Това предлага Невски от дистанция. На мен тук ми убягва не само логиката, но и моралната позиция.

Нещата не са зле! Не знам на кого му е хрумнало, че хората са изчезващ вид. Дори българите (каквото и да влагаш в това) не са! Има предостатъчно. Това, което трябва да се направи, както казах, е предприемане на мерки за намаляване раждаемостта сред бедните и необразовани цигани (предимно).

Понеже религията ни била остаряла, то да я зарежем и да оставим да си избуяват новите, неостарели религии. Те явно са по-приемливи за съвременния ни морал. Това пък предлага Алвата. На мен тук ми убягва връзката с действителността.

Нищо подобно! Всички религии попадат под безмилостната критика. Привилегировани няма в това отношение. Но тъй като в случая става въпрос за православно вероучение в училищата, християнството е на мушка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам кой кого заблуждава, обаче някои тук явно се правят, че не разбират какво имам предвид.

Аз въобще не говоря за религиозност. Въпросът беше, защо в САЩ има толкова ХИВ/СПИН, аборти и не знам си още какво. Аз ти отговорих, че високият процент на тези показатели там се дължи на негрите (религиозни или не), а не на това, че американците са една от най-религиозните развити нации като цяло. Ето едни таблици, от които може да се види колко е процентът на негри със СПИН за последните години: http://www.avert.org/usa-race-age.htm

Хубаво е да се знае и че делът на чернокожите от американското население е само 12,4%.

Не знам кой кого заблуждава, обаче някои тук явно се правят, че не разбират какво имам предвид.

Ти заблуждаваш/ше форума като твърдиш/твърдеше че чернокожите от гетата били нискорелигиозни.

Аз въобще не говоря за религиозност.

Прочети какво си написал по-горе..

Аз ти отговорих, че високият процент на тези показатели там се дължи на негрите (религиозни или не), а не на това, че американците са една от най-религиозните развити нации като цяло.

Недей да си измисляш и фантазираш, прочети какво точно си отговорил по горе..

Чернокожите са много религиозни..

Нивата на патологии, (и конктретно нивата на заболели от СПИН*), в САЩ, при белите са най-високите, спрямо нивата на същите патологии в Европа

*142 000 чисто "бели" мъже са носители на вируса на СПИН в САЩ, плюс 20 000 жени

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бате Ваньо пък предполага, че от вероучение се изпростява.

I rest my case :)

:)

Съжалявам, че така е прозвучало.

Ако допуснем, че за да се подобри демографията в България е нужно да се прави секс без презервативи и други предпазни средства - семействата ще станат многолюдни( 5-6-7-10 деца ), ще се появят много много самотни майки с много много деца, а доходите в страната, да не кажа голяма дума, но са най-ниски в Европа. Как ще растат и обучават тези деца - дали ще бъдат конкурентно-способни на пазара на труда? Техните родители дали ще смогнат за всяко едно от тях да отделят средства за придобиване на допълнителни квалификации и умения - не споменавам дори за забавления. Имаме си местен пример - "братята" роми. За такова изпростяване става дума. Дали искаме народ от домашен селскостопански стаден тип( с руно по гърбовете ) :biggrin: ?

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лилава, ти искаш да ограничим раждаемостта сред циганите? Аз нямам против това, но няма ли да отнесеш обвинения в расизъм? Впрочем, вече е доказано, че протестантството сред циганите им оказва много благотворно влияние. Циганските евангелистки семейства най-често бачкат и имат по две-три деца.

Не става дума само за православно вероучение. Колко пъти да повторя, че Синодът и Мюфтийството работят заедно за вероучение/религия в училище? Всъщност става дума за всички традиционни изповедания в страната. На повече или по-малко исторически принцип.

---------

Ангеле, не си прав. Човек няма да остане без религия. Твоята представа е една красива утопия. Там, където старите религии отстъпват, почти веднага се появяват нови. Дори сега да се намираме във временния луфт между старите и новите, той няма да е дълготраен. Въпреки образоваността (която, впрочем, е в упадък).

Колкото до гимназиите преди и след 1944, нека уточним нещо. Ако имаш предвид броя на посещаващите ги - ще се съглася с теб. Впрочем, броят на учениците е нараствал още преди началото на "Народната власт". В този смисъл след 1944 просто се запазва една вече налична тенденция. И се запазва временно.

Но ако имаш предвид качеството на гимназиалното образование (а аз говорех за него), то изобщо няма да се съглася.

---------

Е, не, Ваньо, нямах това предвид :) Но не мисля, че въвеждането на вероучение би ни превърнало в циганоиди. Такова заключение би било бая пресилено.

Напротив, смятам, че вероучението превръща циганите в българоиди. А това е добре.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лилава, ти искаш да ограничим раждаемостта сред циганите? Аз нямам против това, но няма ли да отнесеш обвинения в расизъм? Впрочем, вече е доказано, че протестантството сред циганите им оказва много благотворно влияние. Циганските евангелистки семейства най-често бачкат и имат по две-три деца.

Не и ако обоснова мотивите си не с расови причини, а с обективни такива. А второто го казваш, защото не си виждал изтрещели цигани-евангелисти...

Не става дума само за православно вероучение. Колко пъти да повторя, че Синодът и Мюфтийството работят заедно за вероучение/религия в училище? Всъщност става дума за всички традиционни изповедания в страната. На повече или по-малко исторически принцип.

Ами добре. Както казах, атеистичната (и разумна) позиция е насочена не само срещу християнското, а срещу каквото и да е религиозно влияние в училищата.

Ангеле, не си прав. Човек няма да остане без религия. Твоята представа е една красива утопия. Там, където старите религии отстъпват, почти веднага се появяват нови. Дори сега да се намираме във временния луфт между старите и новите, той няма да е дълготраен. Въпреки образоваността (която, впрочем, е в упадък).

Е и? Това не означава, че трябва да се позволява неправомерно и назадничаво отношение към организираните религии и Църквата в частност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бре!

на надприказване тръгнала работата?!

Пък е просто, да се досети човек, че религията се е превърнала в търговия. И като такава, се рекламира, щото й намалява клиентелата. Ужасната реклама, най-отвратителната част от търговията е, че иска да я вкара в училището, демек - в съзнанието на подрастващите, та под страх от наказание, да си плащат на дядо поп, ... като поп!

... Уж Христос изгонил търговците от храма с шутове?!

Пък всеки е рипнал да купува (и продава) индулгенции: застраховка с пари срещу греховете си... Борба за клиенти ...

Самото религиозно поведение на хората е поради страх от незнанието, непознаването на независещите от него неща. Да, ама това знаене го дава науката - вярата в нейните способности и съответно, знаенето на нейните ограничености, които са не само от физическо естество, а и от психическо...

Не вярата в религията или Извънземните ще спасят света (включая българите). Тези неща се ползват за сплашване, за ограничаване на действията на малограмотни ... и значи: за ограничаване на свободата на мислене и действие и на по-грамотни, щото ..."ще ви дадем на тълпата!" с предлог: демократични лозунги!

Догматично, не значи правилно или неправилно, а затъване в непроменяемост. Противно на еволюцията и на Природата, въобще, с възможност за приспособяване.

...

История трябва да се учи, а в нея влиза и критика за религиозните клатушкания на човечеството.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:)

Съжалявам, че така е прозвучало.

Ако допуснем, че за да се подобри демографията в България е нужно да се прави секс без презервативи и други предпазни средства - семействата ще станат многолюдни( 5-6-7-10 деца ), ще се появят много много самотни майки с много много деца, а доходите в страната, да не кажа голяма дума, но са най-ниски в Европа. Как ще растат и обучават тези деца - дали ще бъдат конкурентно-способни на пазара на труда? Техните родители дали ще смогнат за всяко едно от тях да отделят средства за придобиване на допълнителни квалификации и умения - не споменавам дори за забавления. Имаме си местен пример - "братята" роми. За такова изпростяване става дума. Дали искаме народ от домашен селскостопански стаден тип( с руно по гърбовете ) :biggrin: ?

Това са абсолютни глупости.("БолшевиРастки" - както е прието да се измислят думи и термини в тази дискусията :tooth: )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много обичам етикети.

Ще се аргументираш ли?

"Етикетикът" не се отнася за теб..

--

"БолшеВирастия" или "ТалиБанистия" са състояния на духа и нагласи, при които се смята че всичко е позволено в името на някакви цели или "светло бъдеше" (като това - задължително да се индокринират хора в избрана религия/идеология, в името на някакво светло "бъдеще"; и което "бъдеще" всъщност даже си няма своя Чичо - учител/Талиб/Вожд/Книга, ами лежи на болните или Волни фантазии на същите тези хора)

---

Окончанието "-стия" не знам какво значи но гледам, че се изполва във форума и в темата - в думи като ЛЕБЕрастия (сигурно е от ЛЕБЕРАЛИ?),ТОЛЕрастия (ТОЛЕрантстност?)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както днес беше и официално обявено в първата тема на форума, вие се намирате в

бастионът на консервативната патриархална Наука

,

а всяка наука си има терминология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чудесно. Да обобщим.

Понеже сме загрижени за цялата планета, трябва да се откажем от претенции и загриженост за нашия край от нея. Това предлага Лилава. На мен тук логиката ми убягва.

Понеже нещата са много зле, няма смисъл да се предприемат мерки за поправянето им. Да не опитваме, за да не сбъркаме. Тъй и тъй България отива по дяволите, какво да се зорим да я оправяме. Най-много да поддържаме елементарна грамотност, не бива да усложняваме материала в даскало. Това предлага Невски от дистанция. На мен тук ми убягва не само логиката, но и моралната позиция.

Понеже религията ни била остаряла, то да я зарежем и да оставим да си избуяват новите, неостарели религии. Те явно са по-приемливи за съвременния ни морал. Това пък предлага Алвата. На мен тук ми убягва връзката с действителността.

Бате Ваньо пък предполага, че от вероучение се изпростява. Тоест трябва да допуснем, че учениците, обучавани преди 1944, са били по-прости от тези след. Което не е вярно.

I rest my case :)

драги глишев,

като обобщаваш поне го прави като хората ...

никога не съм твърдял, че 'най-много да поддържаме елементарна грамотност и няма нужда да усложняваме материала в даскало' ...

или си неблагонамеререн или си неблагонадежден в обобщенията ...

това, което твърдя стана ясно на всичко, само не и на теб ...

БГ училището си има достатъчно проблеми и бълва мързеливи, но за сметка на това претенциозни, неграмотници с адска сила ... приоритет на всеки един българин би трябвало да бъде да промени горното ... а след като това бъде постигнато се захващайте с каквото искате ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БГ училището си има достатъчно проблеми и бълва мързеливи, но за сметка на това претенциозни, неграмотници с адска сила ... приоритет на всеки един българин би трябвало да бъде да промени горното ... а след като това бъде постигнато се захващайте с каквото искате ...

Така е, но нали трябва да се опитват начини, няма значение какви за промяна. Проба-грешка, проба, проба...

Нима отричаш този подход? Щото старото сме го забравили, иновации няма от къде да дойдат в това отношение.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, но нали трябва да се опитват начини, няма значение какви за промяна. Проба-грешка, проба, проба...

Нима отричаш този подход? Щото старото сме го забравили, иновации няма от къде да дойдат в това отношение.

проба-грешка, а?

от 1989г. досега си играете със съдбите на децата ... колко още?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

пръчката?

тя пръчката на много места трябва да се върне, ма не трябваше тогава да скачате за демокрация и влизате в ЕС ...

на ви сега и демокрация и права и свободи и ЕС ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Стинка, идвинявай, но не си прав за образованието.

Невски, с извинение, но пак ми звучиш като пропагандист на соцносталгията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз имам 2 деца, които живеят в софия ...

вие колко деца имате и къде живеят те?

положението с образованието в БГ е трагично ...

по отношние на соц носталгията ... соцът задушаваше възможностите ... нямаше как човек да отиде и да учи в чужбина например ... но соцът имаше дългосрочна политика по отношение на образованието ... хората може би не излизаха с най-добрите умения на света ... но бяха доста по-грамотни от сегашните младежи ... и това е факт а не пропаганда ...

за лошо или за добро ... средното ниво в образованието спадна много последните 30г. ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чудесно. Да обобщим.

Понеже сме загрижени за цялата планета, трябва да се откажем от претенции и загриженост за нашия край от нея. Това предлага Лилава. На мен тук логиката ми убягва.

Понеже нещата са много зле, няма смисъл да се предприемат мерки за поправянето им. Да не опитваме, за да не сбъркаме. Тъй и тъй България отива по дяволите, какво да се зорим да я оправяме. Най-много да поддържаме елементарна грамотност, не бива да усложняваме материала в даскало. Това предлага Невски от дистанция. На мен тук ми убягва не само логиката, но и моралната позиция.

Понеже религията ни била остаряла, то да я зарежем и да оставим да си избуяват новите, неостарели религии. Те явно са по-приемливи за съвременния ни морал. Това пък предлага Алвата. На мен тук ми убягва връзката с действителността.

Бате Ваньо пък предполага, че от вероучение се изпростява. Тоест трябва да допуснем, че учениците, обучавани преди 1944, са били по-прости от тези след. Което не е вярно.

I rest my case :)

Да продължим обобщенията. Християнската религия (по принцип) и православието (в частност) нямат място в училище! Както и която и друга. Имат място в часовете по история и морал и етика, но не и самостоятелно. Не и като учебен предмет. Защо? 'Щото са остарели и неадекватни, защото не отговарят на въпросите, нещо по-лошо, не дават да се задават въпроси. Защото нямат отговори. Как мили ми Глишев би отговорил на въпросите на моята дъщеря? Какво значи непорочно зачатие? Как е възкръснал Христос? В началото бе словото, Бог или Вселената? Бог защо е разрешил да се горят на клади невинни жени? Или разни 'технически', как Бог е разделил Червено море, защо Бог е избил невинните египетски младенци, как е нахранил Мойсеевия народ с манната небесна 9какво е това химически, че в свят с намаляващи ресурси си е важно ;)), как Христос е ходил по вода, и от водата е направил вино? как е нахранил сума ти народ с няколко риби и хляба?

Не подценявайте децата! Миналата година се зарадвах че учат Библията, но се ядосах, че искат да се изучава стария завет. Направих доста проучвания и намерих адаптираната библия от Пърл Бък. Разбира се прочетох я преди това. Дъщеря ми обаче каза - тати що ме заниваваш с глупости? Я вземи ми обясни окси-редукционните процеси, че имам 4-ка по химия. Ще допълня, тази година още преди да почне срока прочете "Хамлет" и "Ромео и Жулиета" (чак се учудих, едвам едвам я запалих за четене с кримки на Патриша Корнуъл и стигнахме до Гришъм), а преди месец трябваше на пожар да търся "Тартюф". Така, че има наистина стойностни неща, но някои са остарели и не са интересни. Ако на детето не му е интересно, всяко насилие над него води до обратна реакция. И тук не ми споменавайте научните дисциплини. Те определено са полезни, въпреки, че и при тях е така, ако се почне со дебелата сопа, нЕма да се получи.

Какво лошо има в новите вярвания? Глишев ше анатемосваме ли пак? Бих искал да се върнеш 20 века назад, какъв щеше да си фарисей или садукей? Нема начин да си есей, а ристиенин 'ич, щото тогаз е нямало!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хммм нека да поиграем на една игра ;). Представете си вии пропоненти на православието в частност и на християнството общо, че сте членове на Синедриона и пред вас е изправен Изус от Назарет, юдейски принц и нарушител на традициите. Какво бихте отсъдили? В духа на Вярата и Традицията (Ма КОЯ?:))?

По повод на образованието, аз ходя на родителски срещи от 1-ви та до 10-ти клас (всъщност и преди, ама в детската градина не си спомням как се казваха), аз познавам децата от класа, а и те ме познават. Аз формирах първия клас на дъщеря ми в моето у-ще, написах "Заявление", а не 'молба', което послужи после за бланка ;), щото що трябва да се моля? Така, че считам, че съм вътре в нещата на БГ образованието, поне до гимназиално ниво. А на тези дет' нито веднъж не са били на родителска среща бих препоръчал, преди да критикувате, преди да обобщавате, че образованието ни е слабо, че учениците ни пият, пушат и слушат чалга, че от тях нищо не става, да видат поне статистиките - колко от тях продължават в МИТ, в Уорик, че и в бръшляновата лига, да не говорим за множеството датски и германски университети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

образованието В БГ е слабо и е пълно с неграмотници в тая държава ...

това не значи, че няма елитни училища и успешни ученици ...

то и в англия е така ... скапани държавни училища (особено в някои квартали) и едни от най-елитните частни училища в света ...

говорим за някакъв средностатистически резултат, а не за единиците отишли в Оксфорд или МИТ ...

не може да се разглеждат нещата така ... от моя клас сме се разпиляли по целия свят и имаме 2 ма в частност завърили в Оксфорд (аз не съм учил в българско училище, но това няма значение) ... това за какво е показател ... по скоро за това, че конкретното училище и конкретния клас са били силни по времето, по което аз съм завършвал ... но не е ансолютно никакъв показател за средното ниво, а то е под всякаква критика ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...