Отиди на
Форум "Наука"

Изучаването на религии в училище


Изучаването на религии в училище  

56 потребители са гласували

  1. 1. Според вас, под каква форма трябва да се изучават религиите?

    • В часовете по история, география, философия, литература и свят и личност.
      18
    • Като нов задължителен учебен предмет (религиознание/вероучение).
      16
    • Като свободно избираем предмет.
      16
    • Hе трябва да се изучава.
      6
  2. 2. Какво трябва да се изучава?

    • историята на религиите, възпитаване в общочовешките добродетели и ценности и религиозна толерантност
      36
    • вероучение и религиозните догми
      5
    • и двете
      15
  3. 3. Какви са, според вас, очакваните социални ефекти от изучаването на религиите?

    • Съдействие за установяване на общочовешки добродетели и ценности
      30
    • Формиране на обща култура
      40
    • Подобряване на възпитанието на учениците
      18
    • Изграждане на толерантност към другите религии
      27
    • Научаване “кое е правилно и кое - не”
      12
    • Cредство за ограничаване на проблемите сред младите хора (наркотици, агресия, секти)
      13
    • Ще създаде натовареност на учебната програма
      15
    • Учителите ще налагат “свои” идеи за религията
      23
    • Няма да промени реалността и няма да окаже влияние върху решаването на проблемите
      10
    • Може да възникнат случаи на религиозна дискриминация
      14
    • Може да възникнат случаи на религиозна пропаганда
      26
  4. 4. Ако бъде въведен нов предмет (религиознание/вероучение/религиозна догматика), то тогава... какви да са преподавателите?

    • Учителите по история и философия
      34
    • Религиозни лица (теолози/богослови, попове, монаси...)
      16


Recommended Posts

  • Потребител

проблемът на държави като БГ е, че поради по-турбулентната си история те нямат дългосрочни светски традиции ...

затова се налага грешната теза, че каквото е свързано с традиционната вяра е традиция ...

всъщност това не е вярно ...

от личен опит мога да кажа, че атеизмът сближава хората особено в една мултикултурна среда ...

под личен опит имам предвид наблюдение ... защото аз нито съм атеист, нито искам да се сближавам с много хора ... даже напротив ...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Митак, ако бъдем коректни, незнам какво ше стане. Може би ще осъзнаем, че религиозността има сравнително слабо влияние върху европейците последните 100-200 години, а нито войните, нито различията са изчезнали :post-20645-1121105496: .

Далеч не е в религията проблема. И като се втурне някой да "оправя света", като затрие религията, ами няма се решат световните проблеми. Атеизма не насажда омраза, но различия както религията. Така че.

Какво не знаеш, че не ми стана ясно? Смяташ, че засилването на религиозността ще доведе до по-малко и накрая липса на войни ли? Или пледираш, че въпреки намаляване на религиозността войните не са изчезнали? А различията защо трябва да изчезнат? Ами как да изчезнат, с налагане на една форма? Очевидно това би станало само насилствено, това ли е идеята? Че тя и на Маркс-Ленин-Сталин бе такава да изтребим инакомислещите и ще си останем само наши (не е точно така, че някои от нашите се оказват по-големи гадове ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Уж "последната религиозна война" е 30 годишната война (1618 - 1648 г.).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще продължаваме ли да се замеряме с обиди?

Посочи ми човек, към когото съм насочила обидни думи в поста си и лично ще му се извиня. Изказах мнение относно религиите като цяло. Ако всеки път някой ще приема подобни изказвания лично и ще се обижда, това намирисва на цензура, нали така? :bigwink:

Когато стане въпрос за хомосексуалността, християните определено не "мразят" и не "насаждат омраза". Просто имат убедени възражения.

Не врат, ами шия :) Определено е много морално да твърдиш за човек, когото ни най-малко не познаваш, че е увреден и порочен само на базата на това, че е различен :lac: За всичките приказки, че "обръщането към Бог" лекувало хомосексуалността не ми се приказва направо...

Иначе никой не твърди, че омразата по принцип е нещо лошо. Напротив, както и сам посочваш (за мое изумление), тя е нещо напълно естествено, да не кажа задължително. Но когато става въпрос за омраза без разумни основания, без причина, ей така, заради самата омраза, това вече е нещо недопустимо. Да мразиш враговете си е разумно, да мразиш убиец е разумно, да мразиш насилника е разумно, да мразиш човек, който по никакъв начин никому не причинява зло, е неморално. Или?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е точно така. Може би наистина воийните са за ресурси. Една група хора срещу друга група хора. Затова е важно кой е от нашата група и кой не е. Религиите делят хората по религиозен принцип и така са в основата на делението на ресурсите. Ако религиозността намалее ще се размият и границите между две воюващи религиозни общности и тези дето предти това са били от две враждуващи групи ще станат една. Затова има два изхода - или целият свят да се обедини под една религия, или религиозността въобще да изчезне.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да се свие и до само АЗ. Но

колкото по-малка е групата, и по-идеологически необлъчена толкова сблъсъкът е по-лек. Едно е да воюват две цивилизации, две религии, две идеологии, друго е да воюват два индивида за сливата в двора.

Затова всякакви индоктринации от типа на нцаионализъм нацизъм религии социализъм комунизъм и тем подобни трябва да се изключат защото настройват едни хора срещу други и ги озлобяват до степен на фанатизъм.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

каквото и да разправяте тук хората се делят по раса, религия, пол и социален статус ...

така е по целия свят и религията е част от разделението ...

отиваш да бачкаш в Карачи ... докато не почнеш да се обличаш като тях и не приемеш исляма никога няма да те приемат като свой ...

в мелбърн в училищата винаги австралийчетата и южноевропейчетата се делят на групи ...

ирландия е типичен пример за всякакъв вид разделение ... един от багрите му е религията ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

от личен опит мога да кажа, че атеизмът сближава хората особено в една мултикултурна среда ..

под личен опит имам предвид наблюдение ... защото аз нито съм атеист, нито искам да се сближавам с много хора ... даже напротив ...

Именно! Так точно, тов. Невский!

Я да видим сега, кой от нас иска България да е "мултикултурна среда"? Имам предвид в класическия за днешния свят смисъл. Аз не! Нека се преброим. Щото тук май е разковничето.

Не съм модерен, ретроград съм - не ми пука за света, когато България загива, не ми пука за хомосексуалистите, феминистките, циганите и пр. Всеки човек е важен, но считам, че страната е България. Не ми пука дори за родовостта, в която мога да бъда обвинен...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може да се свие и до само АЗ. Но

колкото по-малка е групата, и по-идеологически необлъчена толкова сблъсъкът е по-лек. Едно е да воюват две цивилизации, две религии, две идеологии, друго е да воюват два индивида за сливата в двора.

Затова всякакви индоктринации от типа на нцаионализъм нацизъм религии социализъм комунизъм и тем подобни трябва да се изключат защото настройват едни хора срещу други и ги озлобяват до степен на фанатизъм.

Ако нямаш самобитност, какво си?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно! Так точно, тов. Невский!

Я да видим сега, кой от нас иска България да е "мултикултурна среда"? Имам предвид в класическия за днешния свят смисъл. Аз не! Нека се преброим. Щото тук май е разковничето.

Не съм модерен, ретроград съм - не ми пука за света, когато България загива, не ми пука за хомосексуалистите, феминистките, циганите и пр. Всеки човек е важен, но считам, че страната е България. Не ми пука дори за родовостта, в която мога да бъда обвинен...

аз не искам мултикултурна българия и не съм атеист ...

но не желая с парите ми да се финансира поредната недомислица в БГ образованието ...

много е тъпо да се въвеждат уроци по вероизповедания в светска държава в 21 век ... при положение, че програмата е претъпкана и без това, няма кой да ги води, няма пари, а децата нямат особен интерес ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Усещате ли че дискусията се развива като на Герена - сектор Б скандира ......, сектор Г скандира ...... важното е нашите да победят, а че футбола ни не струва - това никой не го интересува. :biggrin:

ПП

Никой тук не е пропагандирал налагане на атеизма, въпреки многото ти обвинения в таква дейности.

точно това ми беше на езика....

Днес във вестник Стандарт има една много познавателна статия за традициите около Коледа. Ако имате под ръка вестника, хвърлете й един поглед - традициите са хубаво нещо - особено нашите - като пъзел.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Именно! Так точно, тов. Невский!

Я да видим сега, кой от нас иска България да е "мултикултурна среда"? Имам предвид в класическия за днешния свят смисъл. Аз не! Нека се преброим. Щото тук май е разковничето.

Не съм модерен, ретроград съм - не ми пука за света, когато България загива, не ми пука за хомосексуалистите, феминистките, циганите и пр. Всеки човек е важен, но считам, че страната е България. Не ми пука дори за родовостта, в която мога да бъда обвинен...

Страхотен пост! За това иде реч през цялото време :tooth:

Опразнените от съдържание, пък макар и пламенни думи и емоционални обръщения не са аргумент, Михов, тъкмо обратното;)

Спокойно, България не загива, независимо кой ти го втълпява това. Но виж опасност разумът да загине има, да.

Стинка, налагане на атеизма щеше да има, ако говорехме за забрана на религиите, вероизповеданията, храмовете и прочее. А къде прочете такова нещо само ти си знаеш :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Страхотен пост! За това иде реч през цялото време :tooth:

Опразнените от съдържание, пък макар и пламенни думи и емоционални обръщения не са аргумент, Михов, тъкмо обратното;)

Спокойно, България не загива, независимо кой ти го втълпява това. Но виж опасност разумът да загине има, да.

Стинка, налагане на атеизма щеше да има, ако говорехме за забрана на религиите, вероизповеданията, храмовете и прочее. А къде прочете такова нещо само ти си знаеш :post-20645-1121105496:

Ами за какви аргументи става въпрос, когато е повече от ясно, че чистият сблъсък на аргументи в този спор е на заден план. Няма как да убедя един пламенен атеист, че религията е необходима, както и обратното е невъзможно. Аргументите са на заден план, главното са позициите, породени от генерални възгледи за ценностите на едно общество.

Обаче, в едно нещо грешиш - България загива. Не искам да правя драми, нямам намерение да се изживявам като креслив пропагандатор, те даже са ми противни, никога не съм гласувал за нарочените за "националистически партии", обаче България загива. Има си данни, има си логика. Успокоението е, че не сме сами и че това е естествения ход на нещата (няма вечни неща), лошото е, че мен това не ме успокоява. В момента в България тече една колосална демографска промяна и когато минат 20-30 години ще осъзнаем мащабите и значението й. Ще е късно обаче, убеден съм...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
България загива.
Или поне е изправена пред пореден исторически крах. Успокоявам се, че в 1396 е било по-зле, а въпреки всичко пак сме тук. Но ме тревожи възможността нашата нова 1396 отново да наближава. По нов начин, в друг свят, разбира се. Надявам се това да не е необратим процес. А ако е - то поне някъде в далечното бъдеще да ни чака (не нас лично, а някое друго поколение българи) някое ново Възраждане. И в двата случая е важно какво ще оставим. Някакъв здрав скелет, който в бъдеще отново да бъде покрит с плът. Може би някоя и друга добра книга, добро решение, добра мисъл, смислен жест. Мисля, че вероучението би било нещо такова.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прекалената хипертрофия на една цивилизация неминуемо води до нейния крах. Колкото повече се усложнява една структура, толкова по-вероятно е дори малки дефекти и отклонения да я разрушат. A обществата са именно такава структура и са подвластни на закономерностите от Теорията на хаоса:

http://faculty.mc3.edu/cvaughen/chaos/index.html

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ето защо човек не трябва да 'набива' информация /и да се прави на експерт по всичко/, а да я хапва парче по парче, за да я осмисли. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Никой не спори, че БПЦ трябва да се управлява много по-добре (а според мен - и от други хора, а не от настоящия владишко-просташки състав).

Но "да се реформира религията" по принцип, както и да "не разчита на индоктринация" - това са изрази, които показват пълно неразбиране към религиозния феномен изобщо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Но "да се реформира религията" по принцип, както и да "не разчита на индоктринация" - това са изрази, които показват пълно неразбиране към религиозния феномен изобщо.

Хайде, хайде! Достатъчно реформи претърпяха християнските доктрини през миналия век, така че да се нагодят към открития, които не можеха повече да бъдат отричани без хептен да се орезилят проповядващите ги :biggrin: Религиите се развиват, променят, еволюират, загиват и прочее, като всяко нещо на този свят:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да. Засега там, където са загинали като традиция или са се деформирали, загива или се деформира обществото. Странна закономерност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да. Засега там, където са загинали като традиция или са се деформирали, загива или се деформира обществото. Странна закономерност.

Няма такава закономерност. Християнството, на което ти си последовател например, е "деформираното" християнско учение от преди 2000 години.

Не се сещам за общества, в които религиите да са напълно загинали като традиции... Но много близо до това състояние са скандинавските държави и хич нищо си им няма да ти кажа:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Единият вика, че "доктрините" се били реформирали през миналия век, а другият вика, че тепърва трябвало да се реформират... на мен тая противоречива материя ми е твърде сложна. Докато умните се наумуват, вероучението вече си го има тук и там. Като поработих в книжарница, видях как вървят учебниците по предмета. Доволен съм. Оттука нататък керванът ще си върви. Ай отивам да запаля една дебела вощеница на свети Терапонтий Средешки за мое и ваше здраве.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Единият вика, че "доктрините" се били реформирали през миналия век, а другият вика, че тепърва трябвало да се реформират... на мен тая противоречива материя ми е твърде сложна.

На тебе ти е сложна, ама друг път :bigwink: Но за тези, на които наистина може да им стане сложно след твоето съвсем целенасочено объркване :sneaky2: , да поясня - ще рече, че така, както са се реформирали доктрините през 20-ти век, примерно, могат да се реформират и занапред.

Докато умните се наумуват, вероучението вече си го има тук и там. Като поработих в книжарница, видях как вървят учебниците по предмета. Доволен съм. Оттука нататък керванът ще си върви. Ай отивам да запаля една дебела вощеница на свети Терапонтий Средешки за мое и ваше здраве.

А, става дума за религиознанието. Това трябва да си се учи.

ПП: Терапонтий Средешки идва тъкмо на място, като пример за това какви безумия са се вършили в името на вярата....:(

Редактирано от lila_va
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...