Отиди на
Форум "Наука"

Изучаването на религии в училище


Изучаването на религии в училище  

56 потребители са гласували

  1. 1. Според вас, под каква форма трябва да се изучават религиите?

    • В часовете по история, география, философия, литература и свят и личност.
      18
    • Като нов задължителен учебен предмет (религиознание/вероучение).
      16
    • Като свободно избираем предмет.
      16
    • Hе трябва да се изучава.
      6
  2. 2. Какво трябва да се изучава?

    • историята на религиите, възпитаване в общочовешките добродетели и ценности и религиозна толерантност
      36
    • вероучение и религиозните догми
      5
    • и двете
      15
  3. 3. Какви са, според вас, очакваните социални ефекти от изучаването на религиите?

    • Съдействие за установяване на общочовешки добродетели и ценности
      30
    • Формиране на обща култура
      40
    • Подобряване на възпитанието на учениците
      18
    • Изграждане на толерантност към другите религии
      27
    • Научаване “кое е правилно и кое - не”
      12
    • Cредство за ограничаване на проблемите сред младите хора (наркотици, агресия, секти)
      13
    • Ще създаде натовареност на учебната програма
      15
    • Учителите ще налагат “свои” идеи за религията
      23
    • Няма да промени реалността и няма да окаже влияние върху решаването на проблемите
      10
    • Може да възникнат случаи на религиозна дискриминация
      14
    • Може да възникнат случаи на религиозна пропаганда
      26
  4. 4. Ако бъде въведен нов предмет (религиознание/вероучение/религиозна догматика), то тогава... какви да са преподавателите?

    • Учителите по история и философия
      34
    • Религиозни лица (теолози/богослови, попове, монаси...)
      16


Recommended Posts

  • Потребител

Признавам го! Вие двамата сте голяма работа. :tooth:.

От поредното доказателство на алвасейро разбрахме, че САЩ са доста изостанала държава.

В социалната сфера са изостанала, така е. както се вижда на графиката са далеч далеч от остатъка от богатия свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Това са различни неща.

Ами да има известна религиозност. но не чрез системата на държавно образование, тъй като църквата е отделена от държавата. Да се отворят религиозни училища и да образоват на воля.

ПС. Американското общество е дори по-патологично от нашето.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами пука ми, защото да задам аз въпросът - а защо трябва да се прави нещо, от което няма полза?

проблемът на америка не е в хуманитарната помощ. Но със сигурност е добре да си психолог там. от глад няма да умреш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а защо трябва да се прави нещо, от което няма полза?

Преди два дни в трамвая, навалица, момиче на 14-15 години, побърза да седне, при наличие на много прави баби и дядовци. На направена забележка, че има много възрастни отвърна "Бе кво ме бОли фара".

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И? Смяташ, че вероучението ще я оправи. Липсва й възпитание просто.

Аз пък трябва да ти кажа, че през социализма всички ставаха в трамвая. И то без вероучение. Може би пък трябва да въведем пак политикономията, сигурно е от това.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Защо еволюцията е оставили косми на хората, като не им трябват? Заради същото трябва да има и известна религиозност.

Поредната "мъдрост" (клише)?

Кои ти каза, къде пише, и/или как стигна до заключението, че на хората косми не им трябват?... Какво ще стане ако си удариш главата/нещо те удари по главата (респ. интимните части) но няма к'во да поеме част от удара?

---

И каква точно е причината "еволюцията да е оставила косми (ако е така), които не са нужни" ? Да ни я кажеш аджеба каква е точно тази причина, та да знаем защо трябва да има религиозност, що ли?

Хм, хм..Ти нямаш идея /представа/ защо трябва да има известна религиозност, май..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво е обща религиозност. Ето ти една хубава графика за корелацията между Скалата на обществен просперитет и религиозността.

U-то е САЩ.

Който твърди, че изучаването на религия в училище ще вдигне показателите, да предостави изследвания и данни ако обича.

Ми хора при които има някаква религиозност и всички те, обща религиозност.Тези хора са различни проценти навсякъде.

Иначе за графиките,това ми е ясно и съм напълно съгласен с тях.

Значи според вас с Ник1, 0 процента религиозност е най добре,тогава нека вярващите да се обосноват, защо ни е религия и колко процента трябва да е тя или пък 100 процента да са вярващи според вярващите.Искам добре обосновано мнение, тука няма такова,обикновено атеистичната страна представи.Нека да се каже защо трябва да има някаква а и по висока религиозност в западните религий?

малко офтопик:

http://zamunda.net/details.php?id=292690&hit=1 :party: :party:

Редактирано от loop
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Искам добре обосновано мнение, тука няма такова,обикновено атеистичната страна представи.Нека да се каже защо трябва да има някаква а и по висока религиозност в западните религий?

нашето мнение е достатъчно добре обосновано, с редица научни изследвания - защо религиозността води до социални патологии и до ниска образованост. Другата страна обаче досега се обосновава само с митове и емоция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да за съжаление, еми хайда кажете нещо.А и искам да кажа на стинка ром да каже нещо обосновано за това което пише или да не повтаря едно и също нещо.

Редактирано от loop
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Защо комунизма се провали, а християнството не? Ами много просто, защото християнството обещава рай на небето, а комунизма рай на земята. :biggrin: Не знам дали някой си спомня този виц, но има много истина в него. Християнството и комунизма са две идентични по много основни параметри социални движения. Ето дори и имащия се за десничар горе пишещ иска да въведе крайно леви мерки за да може да подсили неговата религия.

това си е лицемерие!;)

"десните" са тръгнали да плачат по социалистически, държавата да им осигурява баница и средства!

НЕЕЕ, щом е така, и с'тинка не давам от данъците си за тях. Айде, вънка от чадъра, както се вика..Оправяйте се с църквата (и преди това я подкрепете финансово като добри християни, че да ви видя колко сте принципни!!)

аз, лично за разлика от някои смешковци , съм наистина десен в икономическата област от политическите си ценности цък

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да за съжаление, еми хайда кажете нещо.А и искам да кажа на стинка ром да каже нещо обосновано за това което пише или да не повтаря едно и също нещо.

:clap: И аз това искам но не се надявай много.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми хора при които има някаква религиозност и всички те, обща религиозност.Тези хора са различни проценти навсякъде.

Иначе за графиките,това ми е ясно и съм напълно съгласен с тях.

Значи според вас с Ник1, 0 процента религиозност е най добре,тогава нека вярващите да се обосноват, защо ни е религия и колко процента трябва да е тя или пък 100 процента да са вярващи според вярващите.Искам добре обосновано мнение, тука няма такова,обикновено атеистичната страна представи.Нека да се каже защо трябва да има някаква а и по висока религиозност в западните религий?

малко офтопик:

http://zamunda.net/details.php?id=292690&hit=1 :party: :party:

В контекста на по-горния ми пост, при условието което поставих в началото - процентът "О" би означавал, би индицирал демек, че в обществото няма патологии (това е причинно-следвена връзка)

не знам кой нормален човек не би желал обществото му да е с по-малко или с никакви патологии, но всъщност след "дискусия" с определени хора заповам да се съмнявам в "нормалността" на хората от нашето общество (или микрообшество), така че всичко е възможно :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре а атеизма не възпитава в същото.Освен това и аз съм съгласен да има една определена религиозност ,но ниска,колкото най много първите 6,7 държави в света или най добре5,6 до 1 и тн.Това най добре.Стинка не мисли,че християнството ще реши проблема с квази релгията както се казва даже ще го влоши.Виж Сащ най религиозната страна в света, а там има най много различни вери.

Редактирано от loop
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой каза, че комунизмът се е провалил, а християнството не... Само че християнството също се е провалило. Според мен му остава не чак толкова много живот. Е може да остане след време като някаква маргинална религийка, но в страните, в които е господствало векове наред то ще бъде избутано съвсем в периферията.

В Третия свят може и да са запази, но в повечето случаи то е толкова християнство, колкото и аз съм християнин. smokeing.gif

Всъщност децат може би е добре да са образоват за религиите. Примерно да им се казва какви са християнските разбирания, а после да им се разказва какво са вършили християните през 2-те хилядолетия на съществуването си. Макар и малки, децата могат да разберат и да видят кое как е... bigwink.gif Да им се разказва по същия начин и в СЪЩИЯ ОБЕМ и за другите религии. И могат да съпоставят нещата, особено в по-горните класове. И всеки да си вади заключение кое как.

Според мен би било най-добре да бъде тъардо забранено със закон младежи до пълнолетие да имат каквото и да е съприкосновение с религията, но практически няма как да стане, уви.

Затова познание за всички религии и абсолютно неконфесиално излагане на техните доктрини и история. Като се наблегне не на приказките, които техните привърженици приказват, а на действията им. За да им лъснат задниците... smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Не дождетесь" :)) Големите традиционни религии в света още се радват на добри шансове за бъдеще ;) Волф, юдаизмът според теб провален ли е? А ислямът? А будизмът? А Шинтоизмът?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според мен би било най-добре да бъде тъардо забранено със закон младежи до пълнолетие да имат каквото и да е съприкосновение с религията, но практически няма как да стане, уви.

Упс! А личната свобода? Що да не си кръсти някой детео, ако иска?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Затова познание за всички религии и абсолютно неконфесиално излагане на техните доктрини и история. Като се наблегне не на приказките, които техните привърженици приказват, а на действията им. За да им лъснат задниците... smokeing.gif

Т.е. тенденциозно извращаване на фактите, прикриване на позитивните резултати от съществуването им? За Сикстинската капела какво ще кажем, че е рисувана от Диего Ривера ли? :biggrin::sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен си станах досаден с тея утопии и повтарянето им, ама ето за това иде реч.

Намесата на държавата в ред неща не е левичарство. Възпитаването в атеизъм от комунизма създаде дупка в естествения процес на възпитани в християнство, тя трябва да се запълни.

Защо религиозност. Възпитава в човещина, скромност, доброта в съвест, в традиционност. Все цености необходими за постигане на здрав баланс в модернистичното материалистко общество. Затова казвам, че е друга гледна точка за света. И това не, за да измести другото, а да ги има двете.

Доста хора в определен момент от живота си достигат до нужда от вяра в нещо нека това да е традиционното християнство изпитано вместо секти, гледачки, конспирации и извънземни.

Тези неща не се заменят с наука.

Трябва да има някаква база за ценостите и за модела на една средна класа от които нашата страна се нуждае. И православието е една част от това.

Колко точно няма отговор, в различните времена и условия е различно. Само времето ще покаже колко.

Въз основа на какви изследвания твърдиш в какво възпитава и в какво не?

Дай изследване между ученици, учили вероучение, и такива, неучили, за да обсъдим.

Или говориш колко да не заспиш.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Упс! А личната свобода? Що да не си кръсти някой детео, ако иска?

Ако детето иска ли имаш предвид? Че иначе прозвуча много брутално - личната свобода да искаш да направиш нещо сдруга личност :biggrin:

А те, децата, понякога и да бъркат в контакта искат :P

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Що да не си кръсти някой детео, ако иска?

Ето, за това става дума - ако иска - всички го правят - кръщенето е по-стар ритуал от самото християнство, както и много други такива, но защо пък трябва да бъдеш сочен с пръст, ако не си го направил в църква срещу определено заплащане. Традиционното християнство изостава спрямо развитието на обществото - изгубило е битката за човешките души още преди векове - когато са се полагали основите на капитализма от реформаторите. Днес живеем в свят с капиталистически взаимоотношения, които са са въз основа на протестантската етика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доста хора в определен момент от живота си достигат до нужда от вяра в нещо нека това да е традиционното християнство изпитано вместо секти, гледачки, конспирации и извънземни.

За всеки случай този момент в живота на хората, ако въобще го има, не е в детска възраст! Да припомня, че темата е за вероучение в училищата.

И не стана ясно - защо да е традиционното християнство, а не традиционния тангризъм, паганизъм и т.н.? Да не говорим, че традициите в областта на конспирациите и извънземните вече са доста сериозни също :biggrin:

Обаче, Стинка, сравнението ти на "нуждата" от религиозност с космите по краката е велико, ще го използвам :tooth::good:

Защо религиозност. Възпитава в човещина, скромност, доброта в съвест, в традиционност. Все цености необходими за постигане на здрав баланс в модернистичното материалистко общество. Затова казвам, че е друга гледна точка за света. И това не, за да измести другото, а да ги има двете.

Ма верно, погледни само папата, митрополита, палатите на едните, на другите - скромност до нема и къде :laugh: Това не е скромност, нито доброта, а овчедушие - да виждаш, но да се примиряваш. А традициите... Всеки сам определя кои традиции да следва;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето, за това става дума - ако иска - всички го правят - кръщенето е по-стар ритуал от самото християнство, както и много други такива, но защо пък трябва да бъдеш сочен с пръст, ако не си го направил в църква срещу определено заплащане. Традиционното християнство изостава спрямо развитието на обществото - изгубило е битката за човешките души още преди векове - когато са се полагали основите на капитализма от реформаторите. Днес живеем в свят с капиталистически взаимоотношения, които са са въз основа на протестантската етика.

Заплащането е нещо, свързано с факта, че хората трябва да се издържат. Защо някой трябва да бъде сочен с пръст, че не си е кръстил детето или не е участвал в друга традиционна церемония?? Това време мина.

Капитализмът не е основан само на протестантската етика - капитализъм имаше например в православна България или Гърция или в католическа Италия, пък и гледам в Япония също го има до след Мейджи. Основан си е на съответната етика и си работи добре. Важното е да има етика ;)

А етика има, когато културните и исторически традиции на съответната общност са в позитивен прогрес...

Религиозната традиция има преки културни ефекти, разбира се те могат да са позитивни и негативни (водещи до фанатизиране) - въпросът е просто да са в духа на съвременността...

Но да ги няма? Няма какво да ги замести, а на човек те му трябват. Питайте Кшищов Киесловски ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...