Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

 Напоследък пак се подновиха споровете около пълния член, във връзка с което предлагам мнение по темата в прикачения файл.

523.ЧЛЕНУВАНЕТО В БЕ.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз съм противник на т.нар. "правило за пълен и кратък член", което е кривило, а не правило. А мнението ми е, че трябва или да приемем македонската практика за писане само на пълен член, или да възстановим винителния падеж.

Обаче твърдението в последния абзац не е вярно. В художествената книжнина също не е задължително да се прилага "правилото". Привеждам пример - Вазовото "и ний сме дали нещо на светът".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Gabraka said:

Привеждам пример - Вазовото "и ний сме дали нещо на светът".

В поезията не важат никакви граматически правила.

Съществуват два напълно различни езика – писмен и говорим. Те са два напълно различни свята. Да се пише така,както се говори излиза смешно на хартията. Като и обратното – ако някой говори като героите на Шекспир,ще изглежда смешен. А в писменият е добре да се спазва правилото за пълен и непълен член,просто защото изглежда по-задълбочено...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Стефан Атанасов said:

По-скоро в поезията, за да се поддържа римуван стих.

Не само. Напоследък са вървежни романи на северозападен диалект, в които се нарушават граматични правила на книжовния език.

 

 

Преди 57 минути, deaf said:

В поезията не важат никакви граматически правила.

Съществуват два напълно различни езика – писмен и говорим. Те са два напълно различни свята. Да се пише така,както се говори излиза смешно на хартията. Като и обратното – ако някой говори като героите на Шекспир,ще изглежда смешен. А в писменият е добре да се спазва правилото за пълен и непълен член,просто защото изглежда по-задълбочено...

Противоречиш си - хем в поезията не важат граматически правила, хем в писмения език трябва да се спазва кривилото за пълен и непълен член.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

     В поезията правилата не се спазват само когато това обслужва изискванията на римувания стих. Със северозападните диалекти съм запознат в детайли и ме интересува кои са романите, за да ги прочета?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Gabraka said:

Противоречиш си - хем в поезията не важат граматически правила, хем в писмения език трябва да се спазва кривилото за пълен и непълен член.

Поезията е малка част от писменият език...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Стефан Атанасов said:

     В поезията правилата не се спазват само когато това обслужва изискванията на римувания стих. Със северозападните диалекти съм запознат в детайли и ме интересува кои са романите, за да ги прочета?

Книгите на Стоян Николов Торлака - "Северозападен роман", "Херакъл от Диви дол" и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, deaf said:

Поезията е малка част от писменият език...

Риба ама цаца, цаца ама риба...

Книгите на Торлака също са малка част от целокупната българска книжнина, но са доказателство, че в прозата също се допускат отклонения от книжовния език.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...