Отиди на
Форум "Наука"

Руската колонизаторска дейност от края на 15-ти век


Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

Руската колонизаторска дейност от края на 15-ти век

Growth_of_Russia_1547-1725_true_borders.

Докато 1492 година бележи важен повратен момент в световната история с откриването на Америка, за Русия този период е част от по-дълъг процес на териториална експанзия и консолидация на властта. Въпреки че символично можем да свържем тази година с началото на руското разширяване, важно е да отбележим, че процесът започва много по-рано - още през 14-ти век, и се ускорява значително след освобождаването на Московското княжество от татарското владичество.

Руската колонизаторска дейност се развива в няколко основни направления:

1. Колонизация на изток: Това е най-мащабното и продължително направление. Започвайки от завладяването на Казанското и Астраханското ханство в средата на 16-ти век, руската колонизация продължава през Урал и Сибир, достигайки до Тихия океан в средата на 17-ти век. Този процес е съпроводен с усвояването на огромни територии, богати на природни ресурси, и установяването на контрол над множество местни народи.

2. Колонизация на юг: Русия постепенно разширява влиянието си към Черно море и Кавказ, влизайки в конфликт с Османската империя и Персия. Тази колонизаторска дейност включва завладяването на Кримското ханство и установяването на контрол над степните райони на север от Черно море.

3. Колонизация на запад: Този процес е по-сложен и противоречив. Отношенията с Полша-Литва са били променливи, но руската колонизаторска политика в крайна сметка води до постепенното придобиване на територии от Полша-Литва и установяването на влияние в балтийския регион.

Руската колонизаторска дейност се характеризира с няколко ключови особености:

- Постепенно усвояване на територии: За разлика от морските колониални империи на Западна Европа, руската колонизация е предимно сухоземна и се осъществява чрез постепенно придвижване и усвояване на съседни територии.

- Смесица от държавна политика и частна инициатива: Докато държавата играе ключова роля в планирането и осъществяването на колонизацията, важна роля имат и частни предприемачи, търговци и особено казаците. Казаците, със своята свободолюбива природа и военни умения, са ключови фигури в руската колонизаторска дейност, особено в Сибир.

- Политика на асимилация: Руската колонизаторска политика често е включвала опити за асимилация на местното население, въпреки че този процес е бил бавен и неравномерен. Много местни народи са успели да запазят своята културна идентичност, особено в отдалечените региони.

- Многообразие на мотивите: Колонизаторската дейност на Русия е била мотивирана от различни фактори, включително експлоатация на природни ресурси, търсене на нови търговски пътища и пазари, стратегически съображения за сигурност и разпространение на православието.

- Влияние на географските фактори: Географските условия са оказвали значително влияние върху темповете и посоките на руската колонизация. Огромни разстояния, сурови климатични условия и трудно проходими терени са представлявали сериозно предизвикателство за руската колонизаторска експанзия в някои региони.

Руската колонизаторска дейност има дълготрайни последици както за самата Русия, така и за колонизираните народи и територии. Тя води до създаването на огромна многонационална империя, която в различни форми съществува и до днес. Същевременно, поражда и редица проблеми, свързани с националните и етническите отношения, които продължават да оказват влияние върху руската политика и общество.

В заключение, руската колонизаторска дейност, започнала още преди символичната 1492 година и продължила векове напред, е ключов фактор за формирането на съвременната руска държава. Тя не само разширява значително териториите под руски контрол, но и формира уникалната многонационална и мултикултурна структура на руското общество. Този процес на колонизация оставя дълбок отпечатък върху историята, културата и геополитическото положение на Русия, като неговите последици продължават да се усещат и в съвременната епоха.

Външни препратки:

https://en.wikipedia.org/wiki/Expansion_of_Russia_(1500–1800)

  • Потребител
Публикува

Една основна разлика има м-у руският колониализъм и този на запада, че западната средна класа, интелигенция независимо от политическото становище е почнало да обработва тези проблеми свързани с последиците на колониализма.... Докато при руснаците независимо от политическото си убеждение никой, НИКОЙ не повдига въпросът свързан с физическият и културният колониализъм... 

  • Потребители
Публикува

1. Вярно е, че в западните общества има по-широк и по-открит дебат относно колониалното минало и неговите последици. Този процес започва по-рано и е по-интензивен в сравнение с Русия.

2. В западните страни действително има по-голямо участие на средната класа и интелигенцията в обсъждането на колониалните проблеми, независимо от политическите убеждения.

Разлики и нюанси:

1. Не е напълно вярно, че в Русия "НИКОЙ" не повдига въпроса за колониализма. Макар и по-ограничено, има руски интелектуалци и активисти, които обсъждат темата за руския колониализъм и неговите последици.

2. Руският колониализъм има някои уникални характеристики (например, континентална експанзия вместо отвъдморска), които го правят по-труден за разпознаване като "колониализъм" в традиционния смисъл.

3. Политическата ситуация в Русия често затруднява открития дебат по чувствителни теми, включително колониалното минало.

4. В последните години има нарастващ интерес към тези въпроси сред някои руски историци и социолози, макар и не толкова широко разпространен като на Запад.

5. Различията в историческия опит и политическата култура между Русия и Запада също влияят върху начина, по който се обсъждат тези теми.

Разликите са по-скоро в степента и обхвата на дебата, отколкото в абсолютното му отсъствие в руския контекст. Важно е да се отчитат историческите, културните и политическите особености на Русия при сравнението с западните общества.

  • Потребител
Публикува

Колониализъм е когато една по-високо стояща културно страна завладява по-ниско стояща културно страна. При Русия това е просто разширяване на владенията и... С едно-две кратки изключения...

  • Потребител
Публикува
Преди 57 минути, deaf said:

Колониализъм е когато една по-високо стояща културно страна завладява по-ниско стояща културно страна. При Русия това е просто разширяване на владенията и... С едно-две кратки изключения...

Грузия, Армения, Чечня, Латвия, Естония, Украина, Полша, Финландия кога са били културно по-ниско от руснаците? И да е така. Кой дявол ги провъзгласява да отиват, избиват лидерите и интелигенцията на даденият народ, налагат своята вяра, писменност и език за официален и натъпкват ключовите позиции с етнически руснаци?

  • Администратор
Публикува
Преди 2 минути, deaf said:

Чеченците са по-високо или равни културно на руснаците ли?

Може и да са били, може и да не са били. Но те са извадката от списъка, който се цитира: Грузия, Армения, Чечня, Латвия, Естония, Украина, Полша, Финландия

Освен чеченците, другите не подлежат на съмнение ;)

  • Потребител
Публикува
Преди 22 минути, deaf said:

Чеченците са по-високо или равни културно на руснаците ли?

Ставаш дребнав..."През 1570-те години един от най-големите чеченски владетели, княз Ших-Мурза Окотски (Аккински), установява връзки с Москва, първото чеченско посолство пристига в Москва, като моли за приемането на чеченците под руска защита, а Феодор I Йоанович издава заповед съответното писмо. " Значи са имали самостоятелна държавар с владетел....

https://ru.wikipedia.org/wiki/История_Чечни

  • Потребител
Публикува
Преди 12 часа, Skubi said:

Грузия, Армения, Чечня, Латвия, Естония, Украина, Полша, Финландия кога са били културно по-ниско от руснаците? И да е така. Кой дявол ги провъзгласява да отиват, избиват лидерите и интелигенцията на даденият народ, налагат своята вяра, писменност и език за официален и натъпкват ключовите позиции с етнически руснаци?

Обичайното поведение на по силния още от древни времена насам. Разбира се има и нюанси...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!